شنبه 24 اسفند 1392

خانه فرهنگ و هنر زرتشتیان به پیشواز نوروز رفت

امرداد: خانه فرهنگ و هنر زرتشتیان با اجراي برنامه‌هاي ويژه به پيشواز نوروز رفت.
اين برنامه‌ها، 22 اسفند ماه از ساعت ١٧ و ٣٠ دقيقه در نگارخانه‌ي روانشاد مهربان کیخسروان میزبان نيك‌انديشان، مربیان و همیاران خود در سال 92 بود.
این برنامه‌ي خودماني دربردارنده‌‌ي حرکات موزون، اجراي موسيقي، سپاسداري از نيك‌انديشان،  مربیان، همیاران و هیات بنيان‌گذار خانه فرهنگ و هنر زرتشتيان بود.
در بخش پاياني اين برنامه از همكيشان پذيرايي شد.

(0)نظرات توسط: MINORITY
شنبه 24 اسفند 1392

نخستین جشنواره و آیینه اقوام ایرانی در بوستان نوروز: كُرد و لر و آذري و... در جشنواره‌ي نوروزي

امرداد: نخستین جشنواره و آیینه اقوام ایرانی با آرمان پاسداشت فرهنگ ايراني  تا 25اسفندماه در بوستان نوروز برپا خواهد بود.

 11 قوم  ايراني در اين جشنواره باشنده هستند. اقوامي مانند: كُرد، آذربایجان، خراسان، قشقایی، بختیاری.
مدیر برگزاری جشنواره‌های اقوام ایرانی گفت: «برگزاری این جشنواره فرصتی برای افرادی خواهد بود که امکان سفر به شهرهای گوناگون کشور را ندارند. افزون‌بر آن شهروندان می‌توانند مقصد گردشگری نوروزی خود را با مشاهده ویژگی این اقوام تعیین كنند. 
كاظمي همچنین به برپایی 50غرفه به منظور عرضه صنایع دستی و سوغات استان‌های کرمانشاه، قزوین، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، لرستان، همدان، کرمان و سیستان بلوچستان در این جشنواره اشاره كرد و افزود: «آشنایی بیشتر شهروندان با صنایع دستی و سوغات نقاط مختلف کشور یکی از مهمترین دلایل برپایی این غرفه‌ها بوده است». 
کاظمی ظرفیت اقوام مختلف کشور را فراتر از صنایع دستی و تولیدات غذایی عنوان کرد و گفت: «نمایش موسیقی اقوام نظیر آذربایجان، خراسان، کردستان، قشقایی، ترکمن از دیگر ویژگی‌های این نمایشگاه است که هر روز به صورت زنده برای بازدیدکنندگان اجرا خواهد شد. 
وی به برپایی 7چادر عشایری در این جشنواره اشاره كرد و افزود: «آشنایی با زندگی سنتی عشایر و آداب و رسوم آنان مهم‌ترین ویژگی این بخش از نمایشگاه است». 
گفتنی است، این نمایشگاه  تا 25اسفندماه از ساعت 9 تا21  هر روز در اتوبان حقانی، اراضی عباس‌آباد، بوستان نوروز، انتهای پارک آب و آتش برپا است.
(0)نظرات توسط: MINORITY
شنبه 24 اسفند 1392

کمپين شوراي اروپايي زنان مسلمان عليه تبعيض نژادي تشکيل شد

شوراي اروپايي زنان مسلمان، بيانيه اي را براي محکوم کردن تبعيض نژادي عليه زنان مسلمان صادر کرد.
در اين بيانيه آمده است: صداي زنان اغلب شنيده نمي شود و وقتي نوبت به زنان مسلمان مي رسد اين قضه نمود بيشتري پيدا مي کند.
اين بيانيه مي افزايد: در حقيقت زنان مسلمان با تبعيض دو برابري هم به خاطر جنيست و هم به خاطر مذهبشان مواجه هستند.
شوراي اروپايي زنان مسلمان اعلام کرد که بافت کنوني اروپايي يکي از نمونه هاي بارز تبعيض عليه زنان مسلمان است.
بر اساس بيانيه اين گروه، در بافت کنوني اروپايي که پوپوليسم در آن در حال افزايش است اين مشکلات بيش از ساير جوامع نمود دارد.
در جوامع اروپايي، زنان مسلمان در معرض اقدامات جدي خشونت هاي فيزيکي و رواني قرار دارند که موجب کنار زدن آنها از مشارکت هاي اجتماعي و اقتصادي است.
اين شورا که در بروکسل واقع است بر حمايت از زنان در همه جهان تاکيد کرد

(0)نظرات توسط: MINORITY
شنبه 24 اسفند 1392

محمدعلی حلمی تشریح کرد: برنامه‌های مرکز گفت‌وگوی ادیان در سال 93

رئیس مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها گفت: وقتی شناخت صحیحی در میان رهبران ادیان الهی نسبت به یکدیگر به وجود آید، این شناخت به سطح جامعه نیز تسری پیدا می‌کند و سوء تفاهمات و برداشت‌های غلط کم می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، علی محمد حلمی، رئیس مرکز گفت‌و‌گوی ادیان و تمدن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی درباره برنامه‌ها و اهداف مرکز گفت‌و‌گوی ادیان و تمدن‌ها گفت: مرکز گفت‌و‌گوی ادیان در تلاش است تا فعالیت جدی در راستای تحقق بحث گفت‌و‌گوی ادیان داشته باشد. ما در همین مسیر توانستیم در سال 92 دو نشست مهم که نخست گفت و گوی شورای جهانی کلیساها و دیگری گفت‌وگویی با هیئت اندیشمندان مسیحی و بودایی از کره جنوبی بود برگزار کنیم. در این نشست‌ها گفت‌و‌گوهای مهمی در راستای اهداف مرکز ایراد شد. همچنین در سال 92 تبادل هیئت‌هایی از کشورهای مختلف در حوزه گفت‌وگوی ادیان داشتیم و از آنجایی که در دبیرخانه ادیان سنتی در قزاقستان عضو هستیم در اجلاس این دبیرخانه شرکت کردیم.

ادامه خبر

(0)نظرات توسط: MINORITY
شنبه 24 اسفند 1392

تنش در تجمع دراويش گنابادي در تهران

قبل از ظهر امروز اجتماع برخي از افراد دراويش گنابادي، در ميدان 15 خرداد (ارگ) تنش‌هايي را به دنبال داشت.

اين تجمع كه به گفته برخي از حاضران براي تحصن و پيگيري وضعيت بازداشت‌شدگان اين گروه بوده، با دخالت ماموران يگان ويژه همراه شد كه تعدادي از تجمع‌كنندگان بازداشت و به پاسگاه انتظامي منطقه منتقل شدند. از سوي ديگر تعدادي از اين افراد در مقابل يكي از حسينيه‌هاي منتسب به دراويش نيز اجتماع كرده بودند كه با دخالت ماموران متفرق و تعدادي از آنان بازداشت شدند. هنوز مقامات رسمي، درباره اين خبر و همچنين تعداد بازداشت‌شدگان توضيحي نداده‌اند و به همين دليل رسانه‌هاي فارسي زبان خارج كشور با پوشش گسترده اين خبر، اخبار و آمار اغراق‌آميزي را مخابره كرده‌اند. گفته مي‌شود برخي چهره‌هاي سياسي و خانواده برخي از زندانيان سياسي- امنيتي نيز در اين تجمع حضور داشتند.

لینک خبر

(0)نظرات توسط: MINORITY
شنبه 24 اسفند 1392

نگرانی نهادهای مدنی اروپایی از وضعیت اقلیت ها در اکراین

نهاد اروپایی حقوق اقلیت ها ابراز نگرانی کرده است که اگر دولت اکراین از پروسه ی ادغم به اتحادیه اروپا عقب نشینی نماید، وضعیت اقلیت های ساکن در اکراین وخیم تر خواهد شد. لینک خبر

(0)نظرات توسط: MINORITY
شنبه 24 اسفند 1392

نگرانی نهاد بین المللی حقوق اقلیت ها از حمله به فعالان حقوق بشر در کنیا

نهاد بین المللی حقوق اقلیت ها(MRG) از آزار و اذیت اخیر پلیس کنیا به یکی از فعالان حقوق بشر به نام Adam Cheruiyot به شدت ابراز نگرانی کرده است. آنها همچنین خانواده ی او را تهدید نموده اند. این اتفاق زمانی رخ داده که او در برابر اخراج از منطقه سرزمینی خودش مقاومت نشان داده است. لینک خبر

Adam Cheruiyot
Adam Cheruiyot
(0)نظرات توسط: MINORITY
شنبه 24 اسفند 1392

تصويب قانون برابري ديه مسلمانان با اقليت هاي ديني؛ احکام ثانويه، راهکاري براي تطبيق احکام با شرايط روز

مجمع تشخيص مصلحت نظام در جلسه 6/10/1382 لايحه الحاق يک تبصره به ماده 297 قانون مجازات اسلامي درخصوص ميزان ديه اقليت هاي ديني ذکر شده در قانون اساسي کشور با مسلمانان را بررسي و با تاييد نظر مجلس شوراي اسلامي، راي به برابري ديه مسلمانان و غيرمسلمانان داد. اين قانون بنابر ادله احکام ثانويه با نظر مقام معظم رهبري در مجلس شوراي اسلامي مطرح شد و در نهايت در مجمع تشخيص مصلحت نظام به تصويب رسيده است. بنا بر نظر فقها با استناد به احاديث و احکام اسلامي، ديه غيرمسلمان نصف ديه يک فرد مسلمان است. البته اين مساله اي است که در شرايط فعلي با تدبير مقام معظم رهبري و تصويب نهايي قانوني در مجمع تشخيص مصلحت نظام در قوانين کشور تغيير کرده و امروز براي اقليت ها نيز در کشورمان ديه اي برابر با مسلمانان مقرر شده است. به همين بهانه نظر کارشناسان و نمايندگاني که نقش مهمي در تصويب قانون مذکور داشتند، بررسی می گردد.

ادامه مطلب

(0)نظرات توسط: MINORITY
شنبه 24 اسفند 1392

اقلیت‌ها هدف قانون جدید پارلمان رژیم اسرائیل هستند

 

پرس تی وی: رژیم اسرائیل یک قانون انتخاباتی تصویب کرده است که حداقل آرای لازم برای کسب کرسی یک حزب در کنست (پارلمان) را افزایش می‌دهد.

بر پایه این قانون که روز سه‌شنبه (۲۰ اسفند) با ۶۷ رای موافق و بدون رای مخالف تصویب شد، یک حزب برای کسب کرسی در پارلمان باید دست کم ۳.۲۵ درصد از آرا را کسب کند. این رقم سابقا ۲ درصد بود.

طرح این قانون از سوی اعضای حزب «یش آتید» و «اسرائیل بیتنا»، که بخشی از ائتلاف بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل هستند بود.

با وجود این، مخالفان رای گیری راجع به این مساله را تحریم کردند، این در حالی است که منتقدان بر این باورند این قانون ورود به کنست را برای احزاب کوچک، از جمله گروه‌هایی که نمایندگی اقلیت اعراب را بر عهده دارند، سخت‌تر می‌کند.

اسحاق هرزوگ، رهبر مخالفان از حزب کار در یکی از جلسات اعتراضی نمایندگان مخالف گفت که اقدامات اسرائیل حاکی از دشمنی و استثناگرایی این رژیم است؛ وی همچنین افزود تل‌آویو «سعی دارد شماری از احزاب خاص را به حاشیه براند

رعام تعال، مجمع ملی دموکرات و جبهه دموکراتیک برای صلح و برابری (حدش) در رای‌گیری سال ۲۰۱۳، ۱۱ کرسی به دست آوردند.

۱۲۰کرسی کنست اسرائیل اکنون بین ۱۲ حزب تقسیم شده است.

 

(0)نظرات توسط: MINORITY
شنبه 24 اسفند 1392

آمار جمعیتی اقوام،اقلیت ها و قومیت های ایرانی بر اساس فکت بوک سازمان سیا

سازمان سیا که سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده است، وظایف متعددی بر عهده دارد که یکی از آنها جمع آوری داده ها و آمار راهبردی از سایر کشورها و مناطق جهان است. بخشی از این آمار در کتابی به نام "فکت بوک سیا" جمع آوری شده است. درصد اقوام،قومیت ها و اقلیت ها هر کشور نیز بخشی از این فکت بوک به شمار می رود.
از آن جایی که ایالات متحده از اواسط دهه 70 خورشیدی علاقه وافری به حمایت از جریان های قوم گرا پیدا کرده و این سیاست اعلامی و اعمالی تا به امروز ادامه داشته است، طبیعی مراجعه به آمار «صاحبان» سیاست قومی و سلسله جنبان قوم گرایی در کشور اهمیت دارد. به نظر می رسد این مسئله مهم است تا بدانیم کسانی که از گروه های قوم گرا حمایت می کنند در تحلیل های واقعی خود چه وزن و نقش اجتماعی برای آنها قائل هستند.
آنچه در ادامه می آید، ترجمه و درصدی است که عینا از این فکت بوک ها درج شده است.

ادامه مطلب

(0)نظرات توسط: MINORITY
شنبه 24 اسفند 1392

کابینه اعتدال و اقلیت های دینی

تهران- ایرنا- گرچه شمار اقلیت های دینی در ایران رقم بسیار کم و محدودی است و بر طبق اطلاعات موجود، جمعیت گروه های زرتشتی، یهودی و مسیحی حتی به چند صد هزار نفر نیز نمی رسد اما توجه به مسائل و مشکلات این جمعیت و شهروندان ایرانی، بخشی از وظایف قانونی دولت است که خوشبختانه در پی شروع به کار دولت تدبیر و امید شاهدیم که توجه جدی تری به این اقلیت ها در دستور کار دولت قرار گرفته است.

روزنامه ایران در ادامه یادداشت روز پنجشنبه با عنوان « کابینه اعتدال و اقلیت های دینی » نوشت: اقلیت های دینی ایران در مجلس دارای نماینده ویژه خود هستند. همچنین این اقلیت ها دارای عبادتگاه های خاص، نشریات اختصاصی، مدارس ویژه و موقعیت های آزاد و متعارف برای فعالیت های اقتصادی و اجتماعی هستند که مجموعه این شرایط نشان می دهد محدودیت های ساختاری پیچیده ای رو در روی اقلیت های دینی نیست.

این سخن البته بدان معنا نیست که اقلیت های دینی با هیچ مشکلی روبه رو نیستند.

بدیهی است باید برای شناسایی مشکلات این دسته از ایرانیان و رفع و رجوع آن نیز کوشید.

فراموش نشود که در برهه های حساس تاریخی همیشه اقلیت های دینی در کنار سایر هموطنان خود از کیان کشور دفاع نموده و شهدای زیادی را نیز تقدیم کشور کرده اند.

حضور جدی ارامنه در جریان انقلاب مشروطه یا حضور نیروهای کلیمی و مسیحی اعم از ارمنی و آشوری و کلدانی و نیز زرتشتیان ایرانی در جبهه های جنگ در دوره جنگ هشت ساله صدام علیه ایران، نمونه ای از این همدلی ها است.

در دوره چند ماهه شروع به کار دولت جدید توجه به اقلیت های دینی بیش از گذشته نمود یافته است.

در سفر رئیس جمهوری به نیویورک و در اقدامی ستایش برانگیز، نماینده کلیمیان ایران نیز در میان همراهان رئیس دولت حاضر بود.

حضور دکتر سیامک مرصدق، نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی که به عنوان نخستین نماینده اقلیت های ایرانی در سازمان ملل حاضر می شود، یکی از این رویدادهای با اهمیت است که علی رغم اهمیت نمادین و سیاسی آن چندان مورد توجه رسانه های جمعی بویژه رادیو و تلویزیون قرار نگرفت.

این در حالی است که رسانه های بین المللی از این مسأله به سادگی رسانه های داخلی گذر نکرده و به پوشش گسترده آن پرداختند و مثلاً گاردین در همین خصوص مطلبی منتشر کرد.

همچنین سلسله دیدارهای حجت الاسلام والمسلمین علی یونسی دستیار رئیس جمهوری در امور اقلیت های دینی با شخصیت ها و نخبگان اقلیت های دینی و نیز نمایندگان این اقلیت ها در مجلس شورای اسلامی در چند ماه گذشته به صورت متناوبی استمرار داشته است.

به عنوان نمونه، حجت الاسلام یونسی در نخستین روز سال 2014 میلادی در کلیسای سرکیس مقدس تهران حضور یافت و با اسقف اعظم ارامنه تهران و شمال دیدار و گفت وگو کرد.

همچنین دیدار نماینده کلیمیان با مسئولان مرکز امور زنان ریاست جمهوری و نیز دیدار اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری با یوناتن بت کلیا دبیرکل اتحادیه جهانی آشوریان، از جمله اتفاقات مثبت روی داده در چند ماه گذشته است که گذشته از اثرات سیاسی، بین المللی و رسانه ای آن می تواند در شناخت مسائل و مشکلات اقلیت های دینی در کشور و برطرف کردن آن مشکلات اثرگذار باشد.

در آخرین اتفاق روی داده در این خصوص، رئیس جمهوری با اهدای کمک یک میلیارد تومانی به بیمارستان خیریه کلیمیان ایران گام ارزشمند دیگری برداشته شد. بیمارستان دکتر سپیر که متعلق به جامعه کلیمیان ایران است، سال 1321 از سوی مؤسسه خیریه کانون خیرخواه تأسیس شده است.

اتفاقات روی داده درخصوص اقلیت های دینی در چند ماه گذشته را باید به فال نیک گرفت و برای تعمیق همبستگی ملی و توجه به حقوق شهروندی ایرانیان غیرمسلمان بیش از گذشته کوشید.

راه و مسیر حل و فصل مسائل ملی و کلان کشور با استراتژی توجه به پایه های همبستگی ملی و تعمیق وحدت ملی نیازمند توجه به مسائل و مشکلات همه ایرانیان فارغ از تعلق آنان به دین و مذهب، قوم و قبیله خاصی است.

*احسان هوشمند

(0)نظرات توسط: MINORITY
شنبه 24 اسفند 1392

رئیس قوه قضاییه: اعدام زندانی سیاسی و اقلیت مذهبی دروغ است

رییس قوه قضاییه، هجمه های فرهنگی غرب علیه جمهوری اسلامی ایران را انکارناپذیر و نیازمند مقابله جدی دانست.
 به گزارش خبرگزاری آریا،آیت‌الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه با اشاره به دغدغه‌های فرهنگی مقام معظم رهبری و توجه به لزوم تبیین و ارزیابی این دغدغه‌ها از سوی تمامی مسئولان و اصحاب فرهنگ در کشور گفت: آنچنان که مقام معظم رهبری نیز همواره تأکید دارند مسئله فرهنگ در کشور ما مسئله‌ای اساسی است چرا که انقلاب ما ریشه های کاملاً فرهنگی و معنوی دارد و نمی‌توان از آن به عنوان انقلابی ظاهری و تنها با هدف براندازی حکومت طاغوت نام برد.
رئیس قوه قضاییه پیش نیاز مقابله با هجمه‌های فرهنگی دشمنان علیه انقلاب اسلامی ایران را پذیرش «واقعیت‌های مربوط به برنامه‌ریزی همه جانبه فرهنگی دشمنان علیه نظام اسلامی ایران» دانست و افزود: متاسفانه برخی‌ اصل واقعیت هجوم فرهنگی دشمنان را انکار می‌کنند که باید گفت این افراد خود را به خواب زده‌اند وگرنه کیست که رشد قارچ‌گونه ماهواره‌ها، سایت‌ها و کتاب‌ها و نشریات جبهه فرهنگی علیه جمهوری اسلامی را نبیند و نداند که جبهه فرهنگی شدیدی علیه فرهنگ ما ایجاد شده است.
آملی لاریجانی دلیل تلاش‌های دشمن در جبهه فرهنگی علیه ایران را « ریشه‌های عمیق فرهنگ انقلاب اسلامی و مطرح شدن انقلاب ارزشی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران علیه فرهنگ غربی» توصیف کرد و گفت: دشمنان مدام بودجه‌های عظیمی را برای مقابله فرهنگی با نظام جمهوری اسلامی ایران تصویب می‌کنند و به زعم خودشان و به اتکای تجربیاتشان در چند کشور، در ایران نیز به دنبال انقلاب مخملی هستند که البته خیالی باطل است.

ادامه خبر

(0)نظرات توسط: MINORITY
شنبه 24 اسفند 1392

رهبر اقليت تاتار کريمه تحريم همه پرسي و مداخله ناتو را خواستار شد

واحد مرکزی خبر: مصطفی جمیل اف، رهبر اقلیت تاتار کریمه، روز پنجشنبه تحریم همه پرسی برای الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه و مداخله سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، را پیش از وقوع یک «قتل عام» خواستار شد.
جمیل اف در گفتگو با خبرگزاری فرانسه در بروکسل، پایتخت بلژیک، اعلام کرد ما از تاتارهای کریمه می خواهیم همه پرسی را تحریم کنند.
وی با اشاره به این مطلب که به علت حق وتو روسیه در شورای امنیت سازمان ملل، این سازمان هرگز قبول نخواهد کرد نیروی کلاه آبی به کریمه اعزام کند، مداخله ناتو را مانند کوزوو پیش از وقوع یک «قتل عام» خواستار شد.
این مسئول تاتار اعلام کرد وی در نظر دارد روز شنبه با آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو دیدار کند.
وی با اشاره به اینکه اعمال محدودیت های روادید برای اشخاص هدف گیری شده در روسیه چندان تاثیر گذار نیست زیرا این اشخاص در روسیه زندگی خوبی دارند، تاکید کرد « ما هیچ تدابیر جدی را شاهد نبودیم که غربی ها اتخاذ کنند ».
وی افزود « ما گفتیم که اوکراین باید نیروهای حافظ صلح سازمان ملل را به خاک خود دعوت کند، اما من می دانم که روسیه عضو دائم شورای امنیت است بنابراین این کار شدنی نیست ».
جمیل اف همچنین گفت « در صورتی که سایر روش ها موثر واقع نشود، شاید ناتو باید نیروهای خود را اعزام کند. آنها به طور معمول، فقط زمانی که قتل عامی صورت بگیرد این کار را می کنند ».
وی گفت در گفتگوی روز چهارشنبه خود با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفته است « تاتارها با روسیه جنگ نخواهند کرد اما از تمامیت ارضی کشور خود دفاع خواهند کرد ».
به گزارش خبرگزاری فرانسه از سیمفروپل، جمیل اف افزود « ما هنوز باید تصمیم بگیریم با چه شیوه ای می توانیم از تمامیت ارضی کشور خود دفاع کنیم ».

(0)نظرات توسط: MINORITY
شنبه 24 اسفند 1392

استاندار آذربایجان غربی در دیدار با خلیفه کل ارامن: دکتر روحانی بر رعایت حقوق اقلیت های دینی و مذهبی تاکید دارد

 

به گزارش زریان به نقل از کردپرس استاندار آذربایجان غربی در دیدار با گریگور چیفت چیان خلیفه کل ارامنه آذربایجان ضمن ابراز خرسندی از حضور ایشان در ارومیه گفت: سابقه زندگی مسالت آمیز میان مسلمانان و اقلیت های دینی و مذهبی در ایران بخصوص در استان آذربایجان غربی بسیار طولانی است.

سعادت ادامه داد: نظام مقدس جمهوری اسلامی، تمام آحاد جامعه اعم از مسلمان، مسیحی، آشوری و سایر اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی را شهروند خود می‌داند و هیچ گونه تبعیض و رفتار ناعادلانه را در این خصوص نمی‌پذیرد.

سعادت با اشاره به وجود مراکز مذهبی اقلیت های دینی و کلیساهای متعدد در استان آذربایجان غربی نیز گفت: برخی از این کلیساها مانند کلیسای طاطاووس مقدس و قره کلیسا از قدمت بسیار دیرینه ای برخوردارند و جزو میراث فرهنگی مهم کشور هستند لذا دولت حفظ و نگهداری از آنها وظیفه خود می‌داند.

استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه دشمنان درصدد ایجاد اختلاف و تفرقه ‌افکنی در جامعه هستند، خاطرنشان کرد: حفظ و گسترش مناسبات اجتماعی و فرهنگی اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی و همچنین ارتقای وحدت و همدلی و همبستگی در جامعه از مهمترین مسائل مورد توجه در استان است.

سعادت افزود: مدیریت ارشد استان نیز در جهت رفع مسائل و مشکلات اقلیت های دینی و مذهبی در آذربایجان غربی، تلاش و اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

(0)نظرات توسط: MINORITY
شنبه 24 اسفند 1392

تاکید پارلمان کریمه بر حفظ حقوق اقلیت تاتار در نظام سیاسی جدید

 

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشاتودی، نمایندگان پارلمان کریمه از اعطای حقوق گسترده تر به اقلیت تاتار در نظام سیاسی جدید این منطقه خبر دادند. طی قطعنامه ای که امروز به تصویب پارلمان کریمه رسید، اقلیت تاتار در دستگاه قضایی و دولت آینده کریمه نقش خواهند داشت.

این قطعنامه همچنین بر انجام اصلاحات کلیدی در قانون اساسی جدید کریمه که شامل تصمین حفظ زبان تاتارها می شود، تاکید دارد. بر این اساس حداقل 20 درصد کرسی های پارلمان آتی کریمه به نمایندگان این اقلیت اختصاص می یابد.

این قطعنامه در حالی به تصویب پارلمان کریمه می رسد که تنها چند روز تا انجام همه پرسی جدایی این منطقه از اوکراین باقی مانده است. پارلمان کریمه امروز با انتشار بیانیه ای از استقلال کریمه از اوکراین خبر داده و از آن حمایت کرد. گفتنی است نخست وزیر کریمه اخیراً از تلاش دولت این منطقه برای حمایت از جامعه تاتارها و بازگرداندن افرادی از این اقلیت به موطن خود خبر داد که در سالهای دهه 1940 توسط دولت "جوزف استالین" تبعید شده اند.

(0)نظرات توسط: MINORITY
شنبه 24 اسفند 1392

معلـولان؛ بزرگ‌ترين اقليت دنيا

محمدرضا‌ هادي‌پور/مديرعامل کانون معلولان توانا

بيش از 500ميليون نفر در دنيا به‌دليل نقص در سيستم روحي، مغزي، جسمي و حسي از معلوليت رنج مي‌برند. اين افراد هر کجا که باشند و در هر نقطه‌اي از دنيا که به سر ببرند با محدوديت‌هايي در زندگي خود مواجه مي‌شوند.

در بيست سال گذشته کوشش‌هاي چشمگيري در شناساندن و معرفي افراد داراي معلوليت به جامعه انساني صورت پذيرفته است و يکي از مواردي که مي‌توان از آن به عنوان نقطه عطفي در اين زمينه نام برد اعلام سال 1981 ميلادي به عنوان سال جهاني معلولان است که توسط مجمع عمومي سازمان ملل متحد صورت پذيرفت. در فاصله سال‌هاي 1983 تا 1992 ميلادي نيز دهه جهاني معلولان نام گرفت تا کيفيت و شرکت فعالانه و همه جانبه افراد معلول در زندگي اجتماعي بهبود و پيشرفت آنها را ارتقا بخشد. بر اساس تحقيقاتي که از سوي برخي سازمان‌هاي بين‌المللي منتشر شده است، بيش از يک ميليارد معلول در جهان زندگي مي‌کنند که10درصد کل جمعيت جهان را تشکيل مي‌دهند. اين بزرگ‌ترين اقليت دنيا، در تمام کشورها با شرايط خاصي از زندگي روبه‌رو هستند و دولت‌ها براي رفع هرگونه موانعي، بايد فرصت‌هاي برابر با سايرين را براي اين افراد مهيا کنند.
دوازدهم آذر هر سال مصادف با سوم دسامبر، روز جهاني معلولان است و به نام اين گروه که بزرگ‌ترين اقليت جهان هستند نامگذاري شده است. اين روز براي نخستين بار در سال 1992 ميلادي و به منظور گراميداشت سالروز تصويب قانون برنامه جهاني در ارتباط با معلولان از سوي مجمع عمومي سازمان ملل متحد اعلام شد. اين اوضاع ادامه داشت تا اينکه در سال 1999 شعاري با مضمون«امکان دسترسي براي همه در هزاره جديد» سرلوحه امور قرار گرفت. قانون برنامه جهاني که در ارتباط با معلولان و در سال 1982، توسط مجمع عمومي سازمان ملل متحد به تصويب رسيده بود توانست يک چارچوب بين‌المللي براي الحاق و انضمام مسائل مربوط به انواع معلوليت‌ها را فراهم آورد. کوتاه سخن آنکه مسأله يکسان‌سازي فرصت‌ها و مجال‌ها براي معلولان هر روز بيش از پيش توجه سازمان ملل متحد را به خود معطوف مي‌کند و در شرايط اينچنيني شايسته است دولتمردان ما، البته با توجه به آموزه‌هاي ديني و فرهنگ و تمدن غني ما ايرانيان، پيشتاز بودن در اين زمينه را ضروري بدانند و ضمن بازکردن فضاها براي حضور معلولان در جامعه، در وضع و اجراي کامل قوانين کمر همت ببندند.

(0)نظرات توسط: MINORITY
شنبه 24 اسفند 1392

یادداشت دانشجونیوز: آقای روحانی؛ به نام اقوام و اقلیت، به کام چه کسی؟

 

به گزارش "دانشجونیوز"نعیمه موحد- همان طورکه بعدها احمد مولوی، معاون مولوی عبدالحمید؛ امام جمعه اهل سنت زاهدان گفت چون  روحانی در دو اعلامیه به صورت مکتوب اعلام کرده بود که به حقوق اقوام و اقلیت ها توجه می کند، جامعه اهل سنت تشخیص داد که ایشان می تواند نماینده خوبی برای مردم ایران باشد، دوشعار «حقوق شهروندی» و «مشارکت اقوام برای اعتلای ایران» رای بسیاری برای روحانی در میان اقلیت های قومی و مذهبی به ارمغان آورد.

 روحانی در سومین بیانیه انتخاباتی خود با اشاره به اینکه بخشی از فصول حقوق ملت در قانون اساسی باید از شعار به عمل دربیاید، 10بند را در توجه به مسائل و مشکلات اقوام یادآور شد که از مهم ترین آنها انتصاب نیروهای شایسته درپست های مدیریتی مناطق و تغییر نگاه امنیتی نسبت به اقوام بود. اما شاید به دلیل اینکه آن زمان در رقابت های انتخاباتی قرار داشتیم، بسیاری این سخنان رادر حد یک شعار انتخاباتی قلمداد کرده و به عنوان مثال از روحانی توضیح دقیقی راجع به نگاه امنیتی نسبت به اقوام طلب نکردند. اما روحانی بعد از ریاست جمهوری نشان داد که برنامه هایی دراین زمینه دارد و اولین اقدام او انتصاب حجت الاسلام علی یونسی به سمت نوظهور مشاور رئیس جمهور در امور اقلیت ها بود.
تا اینجای کار کسی نیست که این عمل را بد بداند یا بخواهد مانع آن شود، اما موضع گیری های علی یونسی به خصوص در بازه زمانی یک ماه گذشته و اظهارات بعضا عجیب و غریب وی در رابطه با اقوام، حساسیت هارا به این موضوع بیشتر کرده است. شاید حالا زمانش رسیده است که به این موضوع دقیقتر شویم و بپرسیم مفهوم «حفظ و تقویت وحدت ملی» که به گفته رهبری یکی از وظایف مهم مسئولین نظام است و در تعاریف وحدت ملی در تمامی کشورها بر آن تاکید ویژه شده است در برنامه دولت راجع به اقلیت ها چه جایگاهی دارد؟
درحالی که دربند مربوط به اقلیت ها در منشور شهروندی تنها از احترام به تنوع فرهنگی و مذهبی و قومی و اجازه برگزاری مراسمات مذهبی که در قانون اساسی به رسمیت شناخته شده اند؛ یعنی مواردی که تاکنون اقلیت ها ازآن برخوردار بوده اند، صحبت شده، تاکیدات بیش ازحد رئیس جمهور و دستیار ویژه وی به گونه ای بوده است که گویی اقلیت های قومی و مذهبی تاکنون از هیچ حقوقی برخوردار نبوده اند.
آموزش زبان مادری در مدارس و دانشگاه ها یکی از اولین مقولاتی بود که شاید به عنوان مقدمه، از سوی مشاور رئیس جمهور و رسانه های اصلاح طلب مطرح و به طور گسترده ای به آن پرداخته شد.این موضوع که درگذشته نیز هرازگاهی مطرح می شد این بار با نفع این نظریه که آموزش زبان مادری به زبان رسمی لطمه نمی زند فقدان آموزش زبان مادری را اجحافی در حق اقلیت های قومی قلمداد کردند.
(0)نظرات توسط: MINORITY
شنبه 24 اسفند 1392

یونسی مطرح کرد: تامین حقوق اقلیت ها با «حقوق شهروندی»

دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی گفت: اگر دولت بتواند درباره حقوق شهروندی به وعده های خود عمل کند، حقوق اقلیت ها هم خود به خود تامین می شود.
حجت الاسلام و المسلمین علی یونسی در بخشی از گفت و گو با سالنامه 93 روزنامه شرق افزود: بخشی از انتظارات و توقعات اقلیت ها در راستای حقوق شهروندی تعریف می شود.
وی حقوق شهروندی را یک خواست ملی دانست و اظهار داشت: همه مردم، نخبگان، احزاب و جریان های سیاسی، رهبران مذاهب، اقوام و ادیان می خواهند دولت به حداقل های حقوق شهروندی توجه کند و اگر دولت بتواند به آن عمل کند، بخش زیادی از انتظارات اقوام و اقلیت ها تامین می شود.
دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی با یادآوری این نکته که البته تامین همه این انتظارات در اختیار دولت نیست، اضافه کرد: بخشی از آن در اختیار قوه قضاییه و بخشی در اختیار مجلس است. هر چند، دولت، عمده آن است.
یونسی توضیح داد: دولت به عنوان قوه مجریه که تقریبا از نظر کمی و کیفی عمده حاکمیت را شامل می شود اگر بتواند خوب عمل کند، بخش زیادی از مطالبات مردم تامین می شود و می تواند فضا را هم آماده کند که دو قوه دیگر همراهی کنند به ویژه، قوه قضاییه که اگر فضا آماده شود، به طور طبیعی همراهی خواهد کرد.
وی در پاسخ به این سوال که آیا مشارکت اقوام و اقلیت ها در اداره مناطق خود می تواند به امنیت کشور هم کمک کند؟، گفت: اکنون شرایط نسبت به گذشته، زمین تا آسمان تفاوت دارد.
دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی اضافه کرد: علمای اهل سنت نسبت به گذشته با دولت بسیار همکاری می کنند، اکنون هم از رایی که داده اند، راضی هستند. آنها هم خوب می دانند که برداشتن موانع زمان می برد و موانع فرهنگی و سایر موانع یک شبه حل نمی شود.

(0)نظرات توسط: MINORITY
شنبه 10 اسفند 1392

تاکید نماينده دومای روسيه بر ضرورت حمايت از اقليت ها در اوکراين

"واسیلی لخاچف" نماینده مجلس دومای روسیه بر ضرورت حمایت از اقلیت ها در اوکراین پس از تحولات سریع در این کشور تاکید کرد.

به گزارش سرويس بين‌ الملل باشگاه خبرنگاران به نقل ازشبکه تلویزیونی روسیا الیوم؛ "لخاچف" در گفتگو با این شبکه اقدام برخی نمایندگان پارلمان اوکراین را که خواستار لغو تابعیت شهروندان روس زبان اوکراین و تعطیلی مدارس روس زبان شده اند محکوم کرد.
لخاچف گفت: «حاکمیت جدید به شکل های مختلف تلاش می کند حضور خود را در اوکراین تقویت کند. رفتار حاکمیت جدید این برداشت را ایجاد می کند که تعهدات قانونی و بین المللی خود را که به حمایت از اقلیت ها مربوط می شود فراموش کرده است». 

(0)نظرات توسط: MINORITY
شنبه 10 اسفند 1392

مجارستان حمله به اقلیت مجار را در اوکراین محکوم کرد

واحد مرکزی خبر: وزارت امور خارجه مجارستان روز سه شنبه از خشونت علیه اقلیت مجار ساکن اوکراین که توسط یک گروه راستگرای تندرو اوکراینی در غرب این کشور صورت گرفت، ابراز نگرانی کرد.
وزارت امور خارجه مجارستان در بیانیه ای اعلام کرد فعالان گروه پراوی سکتور -که یک گروه راستگرای تندرو فعال در تظاهرات در میدان استقلال کیف بود- دوشنبه شب با خشونت نشست شورای شهر را در برهوفه در غرب اوکراین بر هم زدند.
شهر برهوفه نزدیک به 26 هزار نفر جمعیت دارد که نزدیک به نیمی از آنان مجار هستند. این شهر در چند کیلومتری مرز مجارستان و اوکراین واقع است.
تقریبا همه 150 هزار مجار ساکن اوکراین در منطقه زاکارپاتیا زندگی می کنند و بزرگترین اقلیت این منطقه را که در مرز اوکراین با رومانی، مجارستان و اسلواکی واقع است، تشکیل می دهند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از بوداپست، وزارت امور خارجه مجارستان خاطر نشان کرد این نخستین بار است که یک شهر با اکثریت قومی مجار در اوکراین تحت تأثیر بحران در این کشور قرار می گیرد.

(0)نظرات توسط: MINORITY
شنبه 10 اسفند 1392

روحانی شیعه عربستان و دبیرکل کمیته دفاع از حقوق بشر جزیره العرب: رژیم آل سعود به عنوان بازیگر اصلی تنش های منطقه، نمی تواند مصلح باشد

رژِیم وهابی آل سعود از طریق انتشار افکار تکفیری، فتنه انگیزی، طایفه گرایی، توطئه، بسیح کردن ارتش های تکفیری و ارسال جانیان به یمن و عراق و سوریه و لبنان همواره نقش اصلی را در ایجاد تنش در منطقه ایفا می کرده و می کند.
«حجت الاسلام و المسلمین شیخ محمد الحسین» روحانی شیعه عربستان سعودی و دبیرکل کمیته دفاع از حقوق بشر در شبه جزیره عربی با شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های شیعه)- درباره اوضاع کنونی جهان عرب و اسلام به گفتگو پرداخته است که  حاصل این گفت وگو در پی می آید:

ادامه مطلب

(0)نظرات توسط: MINORITY
شنبه 10 اسفند 1392

روحانی: فرقی بین حقوق شهروندی شیعه و سنی وجود ندارد

 

دکتر حسن روحانی، طی سخنانی در جمع مردم بندرعباس اظهار داشت: فرقی بین حقوق شهروندی شیعه و سنی وجود ندارد. رئیس جمهور کشورمان که روز سه‌شنبه (۶ اسفند ۹۲) در جریان بازدید از استان هرمزگان سخنرانی می‌کرد، تاکید نمود که دولتش از ابتدا به مردم ایران قول داده همه به طور مساوی از حقوق شهروندی برخوردار شوند و به این وعده پایبند است.
دکتر روحانی همچنین به حق تقدم اهالی بومی در برخورداری از امکانات محلی اشاره کرد و گفت: “تاکید می‌کنم که باید در هر استانی از جمله هرمزگان برای کار و اشتغال و فعالیت اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی، مردم همان استان حق تقدم داشته باشند.”
دکتر حسن روحانی در سخنرانی خود گفت: جمهوری اسلامی ایران باید برای “یک تحول بزرگ در مسائل اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و سیاست خارجی” آماده شود.
وی در تشریح این تحول در عرصه اقتصادی، به تسهیلاتی برای صادرات کالاهای ایرانی، توسعه تولید فرآورده‌های نفتی، پالایشگاهی، پتروشیمی و افزایش فعالیت مناطق آزاد و مناطق ویژه اقتصادی اشاره کرد.
روحانی موضوع یارانه‌ها را نیز مطرح کرد و قول داد حق یارانه نقدی از کسانی که به آن نیازمند هستند سلب نخواهد شد. وی گفت: “طبق قانونی که اخیرا توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شده به همه آنهایی که نیازمند و متقاضی یارانه هستند، یارانه نقدی پرداخت می‌شود؛ البته معیار نیازمندی افراد را قانون مشخص خواهد کرد.”
رییس جمهوری کشورمان خاطرنشان کرد: هدف دولت در مرحله بعدی هدفمندی یارانه‌ها، فراهم آوردن زمینه “رونق تولید، اشتغال، امنیت غذایی و سلامت” است.
روحانی درباره تحریم‌های اقتصادی تاکید کرد که دولت وی اجازه نخواهد حقوقی مثل حق هسته‌ای، صادرات، آزادی تجارت، مبادلات پولی و بانکی و توسعه از مردم ایران سلب شود.
وی در این زمینه افزود: “ما مذاکرات نهایی را با قدرت‌های بزرگ برای حل و فصل مسائل هسته‌ای از جمله برداشتن همه تحریم‌هایی که ناروا علیه ملت ایران وضع شده آغاز کرده‌ایم.”
حسن روحانی در پایان سخنرانی خود در بندرعباس اظهار داشت: “درست است که امروز شما مشکلاتی در زمینه اشتغال، بهداشت و درمان، آموزش عالی و جاده‌ها – مخصوصا جاده ساحلی- دارید، اما این قدم‌ها در همین سال‌ها برداشته می‌شود؛ این دولت به قولی که به مردم می‌دهد در همین دوره عمل می‌کند.

منبع: سنی آنلاین

(0)نظرات توسط: MINORITY
شنبه 10 اسفند 1392

جمعی از شهروندان اهل سنت بندرعباس: رویکرد دولت یازدهم در مورد اقوام و اقلیت های دینی امیدوارکننده بوده است

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، بندرعباس از جمله شهرهای کشور است که حضور اقلیت اهل سنت در آن پررنگ است، این را می شود از تعداد زیاد مساجدی که ویژه اهل تسنن هستند و در محله ها و خیابان های مختلف بندرعباس خودنمایی می کنند، پی برد.

 

یکی از قدیمی ترین مساجد اهل تسنن در بندرعباس، مسجد جامع است، مسجدی بزرگ و زیبا که این اقلیت مذهبی نماز جمعه خود را هم در آن اقامه می کنند.

ساعاتی پیش از حضور رییس جمهوری و هیات همراه سری به این مسجد که کانون گردهمایی اهل سنت بندرعباس است، می زنیم تا نظر آنان را در خصوص رویکرد دولت یازدهم و همین طور خواسته ها و انتظاراتشان را بشنویم.

نماز جماعت تازه به پایان رسیده است، سراغ امام جماعت را می گیریم، بعد از احوالپرسی با روی گشاده پاسخگوی سئوالمان می شود و می گوید: ارتباط بین شیعه و اهل سنت در این شهر بسیار خوب است، در منطقه ما هیچ مشکلی بین برادران شیعه و اهل تسنن وجود ندارد و این دو از قدیم الایام ارتباطی دوستانه و صمیمی با هم داشته و دارند.

مولویˈطیب پرندˈ با اشاره به تعاملات و مراودات مختلف میان اهل سنت و تشیع،افزود: امتیاز بزرگ هرمزگان از دیرباز وحدت، همدلی و انسجام میان سنی و شیعه می باشد که این برای ما مایه افتخار است و فزونی نعمت می آورد.

او در خصوص رویکرد دولت تدبیر و امید در خصوص اقدام و اقلیت های مذهبی هم با اشاره به انتخاب حجت الاسلام ˈعلی یونسیˈ به عنوان دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی در آغاز کار دولت یازدهم، گفت: دولت دکتر روحانی توجه خوبی به این حوزه داشته است و جا دارد که این انتخاب را به فال نیک بگیریم و از رییس جمهوری بابت این موضوع تشکر کنیم.

امام جماعت مسجد جامع بندرعباس در مورد خواسته ها و انتظارات اهل سنت هرمزگان نیز گفت: انتظارات و خواسته های اهل سنت همان انتظارات و خواسته های همه مردم است، امیدواریم با توجه مسوولان به این استان که شاهراه اقتصادی کشور است مشکلات اهالی منطقه کمتر شود و شاهد رشد و آبادانی بیشتر هرمزگان باشیم.

نمازگزار دیگری که پیش از آغاز گفت وگو با امام جماعت مسجد در حال گفت و گو بود، مخاطب بعدی ما شد، خود را مولویˈ یوسف جلالیˈ مدرس مدرسه علوم دینی اهل سنت معرفی کرد: ابتدا زیر بار مصاحبه نمی رفت، ولی بعد قبول کرد.

او در خصوص رویکرد دولت یازدهم در مورد اقوام و اقلیت های مذهبی گفت: دولت در این بخش شعارهای خوبی داده است ولی باید منتظر بود و دید که عملی می شوند یا نه؟

این مدرس مدرسه علوم دینی اهل سنت با بیان اینکه چندتن از مدیران و مسوولان از این اقلیت انتخاب و منصوب شده اند، افزود: اما این انتصاب ها در مقایسه با جمعیت سنی کشور زیاد به چشم نمی آید و امیدواریم توجه دولت به جامعه اهل سنت بیشتر شود

وی در خصوص انتخاب دستیار ارشد رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های مذهبی نیز گفت: کار خوبی بود، اما باید در عمل نیز شاهد اتفاقات مثبت در این حوزه باشیم تا این اقدام جنبه تبلیغاتی نداشته باشد.

در یک گوشه از مسجد فردی که مشغول تلاوت قران است، از او هم در مورد رویکرد دولت در خصوص اقوام و اقلیت های مذهبی و در ادامه انتظارات جامعه اهل سنت می پرسم که پیش از جواب به انتخاب دستیار ارشد رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های مذهبی اشاره می کند و می گوید:این اقدام ایده خیلی خوبی بود که باعث تقویت وحدت و انسجام و برادری میان اهل سنت و برادران شیعه می شود.

ˈشیری فرهنگˈ با بیان اینکه در اینجا مشکل و اختلافی بین شهروندان شیعه و اقلیت تسنن وجود ندارد، در مورد خواسته ها و انتظارات اهل سنت هم گفت: مشکل ما مذهب نیست، همه ما مسلمان و در کنار آن یک ایرانی هستیم.

او که در پایان مصاحبه اش فهمیدیم اصالتا اهل کردستان و ساکن بندرعباس است، گفت: اگر دین را در جامعه گسترش بدهیم و بتوانیم درست و پاک زندگی کنیم، همه مشکلات حل می شود.

فرهنگ، فساد در حوزه مسایل اجتماعی و اقتصادی را یکی از معضلاتی خواند که جامعه به آن دچار است و اضافه کرد: باید برای حل این مشکل بزرگ تلاش کنیم و با هم صادق باشیم، شیعه و سنی هم ندارد، این وظیفه همه است مسوولین در جای خود و مردم از طرف دیگر، دین و ناموس و وطن خود را باید یکی بدانیم و حافظ اسلام باشیم.

نمازگزار دیگر هم که نخواست نامی از او در گزارش برده شود، با اشاره به سفر رییس جمهوری به هرمزگان، افزود: از رییس جمهوری می خواهیم که مشکل جوانان شامل اشتغال، مسکن و ازدواج حل کند، این ها مشکلاتی هستند که مختص شیعه یا سنی نیست.

وی در خصوص ارتباط میان شهروندان اهل سنت با تشیع را در هرمزگان خیلی خوب و مثال زدنی دانست و گفت: ما همه با هم برداریم و تنها مذهبمان فرق می کند اما دین مان یکی است.

او رویکرد دولت تدبیر وامید نسبت به اقلیت های مذهبی را هم خوب و مثبت ارزیابی کرد و با اشاره به انتصاب یکی از معاونین استاندار هرمزگان از پیروان اهل سنت، افزود: امیدواریم این دولت، توجه کافی را به مسایل و مشکلات اقوام و گروه های مذهبی اقلیت داشته باشد و عدالت را به معنای واقعی کلمه مورد توجه خود قرار دهد.

رییس جمهوری و هیات همراه از فردا سه شنبه به مدت سه روز میهمان مردمان ولایی و خونگرم هرمزگان خواهد بود.

رییس جمهوری بلافاصله پس از ورود به هرمزگان و انجام مراسم استقبال رسمی مسوولین استانی در فرودگاه بندرعباس، صبح فردا سه شنبه در ورزشگاه تختی این شهر با مردم دیدار خواهد کرد.

دیدار و گفت و گو با مردم، دیدار با علمای شیعه و اهل سنت، دیدار با خانواده های شهدا و ایثارگران، دیدار با نخبگان و برگزیدگان قشرهای مختلف از جمله برنامه های پیش بینی شده برای سفر سه روزه رییس جمهوری به این استان می باشد.

پیروان اهل سنت نزدیک به 35 درصد از جمعیت استان هرمزگان را تشکیل می دهند.

(0)نظرات توسط: MINORITY
شنبه 10 اسفند 1392

آیا ارمنیها اقلیت هستند؟ آیا اقلیت بودن بد است؟

روبرت صافاریان

هر از گاهی شنیده میشود که برخی از صاحبمنصبان ارامنه برای این که بر ایرانی بودن خود و پایبندیشان به وظایف شهروندی و بر این که خود را در ایران بیگانه نمیدانند تأکید کنند، از این که آنها را اقلیت دینی میخوانند اظهار گلهمندی میکنند. این را در جلسات مشترکی که از سوی دفتر امور اقلیتهای دینی وزارت ارشاد با حضور نمایندگان اقلیتهای گوناگون و مسؤولان دولتی نظام تشکیل میشود شنیدهام. برخی از چهرههای فرهنگی کشور، از جمله آیدین آغداشلو در برنامه ارمنیان ایران که بهمن ماه سال گذشته در خانه هنرمندان برگزار شد، همین حرف را زدهاند. در گزارش ایسنا در این باره میخوانیم: این هنرمند نقاش همچنین به باورنداشتنش به واژه «اقلیت» اشاره کرد و افزود: گمان نمیکنم جزء اقلیت و اکثریت بودن، تفاوتی در جایگاه یک جامعه داشته باشد. گمانم در این جا با یک سوء تفاهم بزرگ سروکار داریم. با توجه به این که دین رسمی کشور در قانون اساسی، اسلام است و مذهب شیعه به عنوان مذهب اکثریت مردم کشور ذکر شده است، اصل سیزدهم قانون اساسی به حضور اقلیتهای دینی (زرتشتی، کلیمی، مسیحی) در کشور اشاره کرده و تأکید کرده است که آنها «در حدود قانون،‏ در انجام‏ مراسم‏ دینی‏ خود آزادند و در احوال‏ شخصیه‏ و تعلیمات‏ دینی‏ بر طبق‏ آیین‏ خود عمل‏ میکنند». از سوی دیگر واژه اقلیت هیچ بار منفی و تحقیرآمیزی ندارد. اگر هم کسی چنین احساسی دارد، تلویحاً در ذهن خود «در اکثریت بودن» را فضیلتی میداند، و به گمانم بیشتر باید ساختار ذهنی و اندیشهگی خود را اصلاح کند. اقلیت بودن ارمنیها، زرتشتیها، یهودیها و… در ایران یک واقعیت است (فاکت است) و بار ارزشی ندارد. امّا تأکید بر حضور اقلیتها نه تنها زیانآور نیست، بلکه توجه دادن به موقعیت خاص بخشی از جامعه و گروهی از شهروندان کشور است. مقصود از موقعیت خاص نیز این است که این گروهها باورهای دیگر، عادات و رسوم دیگر و پیشینه تاریخی و شیوه زیست و فرهنگ متفاوتی دارند و چون در اقلیتاند، بیم آن میرود که این موقعیت خاص شناخته نشود و حقوقی که بر آن مترتب است پایمال شود. در واقع به رسمیت شناختن حضور اقلیتها، مقدمه و بستر رعایت حقوق خاص آنهاست، علاوه بر حقوقی که در قانون اساسی برای همه شهروندان پیشبینی شده است.

ادامه مطلب

(0)نظرات توسط: MINORITY
شنبه 3 اسفند 1392

زبان مادری به مثابه حق فرهنگی

حسین احمدی‌نیاز کارشناس حقوق بین‌الملل

دوم اسفند هرسال برابر با 21 فوریه، هرسال بنا به پیشنهاد سازمان علمی، فرهنگی ملل متحد، یونسکو، از سال 1999 «روز جهانی زبان مادری» نام‌گذاری شده است. تنوع زبانی و فرهنگی و تعدد اقوام، ملیت‌ها و گروه‌های زبانی در سطح جهان غیرقابل انکار است. در حال حاضر بالغ بر پنج‌هزار اقلیت و گروه قومی در جهان زیست می‌کنند. بر اساس آماری نیمی از شش‌هزار زبانی که مردم جهان به آن سخن می‌گویند در حال نابودی است، حدود سه‌هزار زبان به‌طور جدی در معرض نابودی قرار داشته و شمار گویندگان برخی زبان‌ها به کمتر از 10هزارنفر و در مواردی به کمتر از هزارنفر تقلیل‌یافته است. حقوقدانان بین‌المللی معتقدند که زبان مادری بخشی از میراث مشترک بشری است.» قوانین و اصول حقوق طبیعی حقوق برابر همه زبان‌ها در یک کشور را حق طبیعی شهروندانی می‌دانند که به زبان مادری تکلم می‌کنند. «یونسکو» اهداف مختلفی از جمله «حق آموزش به زبان مادری»، «تاسیس و گسترش رسانه‌ها و نظام آموزشی چندزبانه» و «از میان برداشتن تبعیض زبانی» را از هدف‌های این نامگذاری دانسته است.

ادامه مطلب

(0)نظرات توسط: MINORITY