چهارشنبه 29 خرداد 1392

نگاه قوانین بین المللی به مساله اقلیتها

توجه به حقوق اقلیت ها از دغدغه های دیرین جنبش حقوق بشر بوده است، آنچه که مسلم است اولا حقوق بشر وجود دارد ،ثانیا دولتها از سه منظر خود را به رعایت قوانین حقوق بشر ملزم می دانند الف) برای حفظ تداوم سیاسی و مشروعیت داخلی  ب ) برای انجام تعهداتی که به واسـطه حـقـوق داخـلی و عمدتا قانون اساسی به عهده دولتهاست.  ج ) برای انجام تعهداتیکه به واسـطه الزامات حـقـوق بین الملل دولتهاپذیرفته انداین امر همان مفـهـوم « نهادینه کردن قدرت از طریق حقوق » است که باعث می شود الزامات حقوقی یک کشور منجر به نهادینه شدن قدرت و محدودیت هایی بـاشد که بر اقدامات فرا قانونی دولتهاتسری می یابد. و یا «خودمحدودسازی ارادی » با توجه به حقوق بین الملل ، به منزله تعهداتی که یک دولت دربرابر سایر دولتها و جامعه بین المللی به عهده می گیرد و در نتیجه حاکمیت خود را محدود میسازد. در عرصه حقوق بین الملل نیز، که امروزه بیشتر به سوی آن میرود که افراد را مستقیماً جزء موضوعات خود بداند ( به ویژه در موضوعات مربوط به حقوق بشر )، می توان ادعا کرد که لزوم رعایت حقوق بشر از سوی دولتها به عنوان یک اصل در حقوق بین الملل خودنمایی می کند. البته در این میان نباید معاهدات بین المللی را فراموش کرد.

ادامه مطلب

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 27 خرداد 1392

مواضع رئیس جمهور منتخب ایران در حمایت از حقوق اقوام و مداهب

برگزیده ی یازدهمین دوره ی انتخابات ریاست جمهوری ایران جناب آقای دکتر حسن روحانی که خوشبختانه حقوقدان هم هستند در پی ضرورت پاسداری از حقوق اقوام و مذاهب، اهداف خویش را که در قالب بیانیه ی شماره 3 از طرف ستاد انتخاباتی ایشان منتشر شده است، موضع روشن و مثبتی را اتخاذ کرده اند و در آن بیانیه اینگونه اعلام می دارند:

 

 

کشور عزیز ما، ایران، بوستانی عطرآگین از اقلیم‌ها ،زبان‌ها، ادیان و مذاهب گوناگون است. اکنون که انتخابات سرنوشت‌ساز ریاست جمهوری دوره یازدهم، این فرصت تاریخی را فراهم کرده است؛ اینجانب متعهد و مصمم هستم درصورت کسب رأی اعتماد شما و استقرار دولت تدبیر و امید با اجرای بندهای ده‌گانه زیر، بخشی از فصل حقوق ملت قانون اساسی را که از مهمترین اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی بوده و هست، از شعار به عمل درآورم تا شاهد ایرانی آزاد و آباد، با مشارکت ایرانیان باشیم:
 
1: تدوین قوانین لازم برای اجرای کامل قانون اساسی به‌ویژه اصول ٣، ١٢، ١٥، ١٩، ٢٢ و... دردولت تدبیر وامید به منظور رفع  تبعیض.
 
2: مشارکت عمومی فارغ از زبان و مذهب در مدیریت‌های کلان کشور و اجرای اصل شایسته‌سالاری در همه سطوح سیاسی-اداری به گونه‌ای که تمامی شهروندان و هم‌میهنان در شرایط یکسان امکان مشارکت و تصدی در کلیه سطوح تا عضویت کابینه را داشته باشند.

3: انتصاب نیروهای شایسته محلی در پست‌های مدیریتی مناطق مختلف کشور و حمایت تقویت و تفویض اختیار و واگذاری امور اجرایی محلی و  منطقه‌ای  به آنان در قالب سیاست‌های عمومی دولت.

4: تدریس زبان مادری ایرانیان (کردی، آذری، عربی و...) بطور رسمی در سطوح مدارس و دانشگاه‌ها دراجرای کامل اصل 15 قانون اساسی.

5: تقویت فرهنگ و ادبیات اقوام ایرانی و پیشگیری از زوال آنان به‌منظور حفظ و نگهداشت این میراث کهن ایرانی .

6: رعایت حقوق پیروان سایر ادیان و مذاهب و عدم دخالت در امور دینی و مذهبی آنان با تأمین آزادی در عقاید دینی و مذهبی و ایجاد امکان اجرای آداب و فرایض دینی مذهبی آنان در شرایط یکسان.

7: انجام مطالعات علمی و تدوین برنامه‌های بلند مدت و کوتاه مدت در بخش‌های زیر بنایی، عمرانی، اقتصادی و فرهنگی-اجتماعی در مناطق محروم و مرزی به‌ویژه استان‌های درگیر در جنگ تحمیلی با اختصاص بودجه‌های جهشی به‌منظور جبران عقب ماندگی‌ها.

8: رفع تبعیضات ناروا در همه ابعاد و اشکال آن.

9: تغییر نگاه امنیتی نسبت به اقوام و فرهنگ‌های ایرانی و تبدیل ساختار و روش‌های سیاسی-امنیتی به نظام مدیریت علمی و کارآمد، به‌منظور استفاده بهینه از منابع بکر و سرشار مادی و انسانی این مناطق.

10: واگذاری مسئوولیت برنامه‌ریزی و هماهنگی‌های لازم به یکی از معاونین رئیس جمهور برای تحقق بندهای نه گانه فوق.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 27 خرداد 1392

گزارش المیادین از زندگی اقلیت ها در ایران

به گزارش شبکه تلوزیونی شبکه المیادین، در چارچوب تصویر کلیشه ای از ایران در خارج از این کشور پرسش هایی درباره وضع اقلیت های دینی غیر اسلامی و میزان آزادی این اقلیت ها در ادای شعائر دینی خود مطرح شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر غادی غنطوس خبرنگار این شبکه در تهران در گزارشی در زمینه حقوق اقلیتهای مذهبی در ابران گفت: مسیحیان ایران بزرگ ترین اقلیت دینی این کشور را تشکیل می دهند. بیشتر آنان ارمنی و بقیه از ریشه های آشوری و کلدانی هستند. به هنگام بازدید از تهران پایتخت ایران، بازدیدی از کلیسای مسیحیان رامنی این شهر داشتیم تا به جزئیات زندگی ارمنی های ایران واقف شویم. خیابان های ویلا، میرزای شیرزای و سهلیان از خیابان های ارمنی نشین معروف تهران هستند. در این منطقه بیمارستان های ویژه ارمنی و اماکن تجاری و غذاهای ویژه ارمنی ها وجود دارد. بیشتر ساکنان این منطقه از ارمنی ها هستند ولی خریداران اماکن تجاری در این منطقه فقط از ارمنی ها نیستند و مسلمانان نیز به این اماکن تجاری رفت و آمد دارند. به منزل یکی از خانواده های ارمنی رفتیم تا از جزئیات زندگی آنان در ایران آگاه شویم. زن این خانواده که خانه دار است به این مسئله افتخار می کند که ایرانی ارمنی است. وی هرگز به این مسئله فکر نکرد به همراه خانواده خود به کشور دیگری مهاجرت کند. دختر این خانواده نیز در کودکی به مدرسه ای ارمنی می رفت ولی امروز به مدرسه ای می رود که همه مذاهب در آن حضور دارند.

رابرت خانلری شهروند ارمنی ایرانی گفت: کشوری که انسان در آن به دنیا می آید وطن وی محسوب می شود. من مخالف تغییر دادن زادگاه خود هستم چرا که ایران وطن من است.

انیتا خانلری شهروند ارمنی ایرانی گفت: دوست دارم با مسلمانان زندگی کنم. مسلمانان دوستان ما هستند و ما مسلمانان را دوست داریم.

رانیتا خانلری دختر این خانواده گفت: ما در باشگاه های ویژه ارمنی ها از آزادی کامل برخورداریم و من به همراه دوستان ارمنی خود اوقات خوبی را سپری می کنیم.

خبرنگار این شبکه تصریح کرد: اقلیت مسیحی در ایران با آزادی کامل به ادای سنت ها و شعایر دینی خود مشغول هستند. مسیحیان خیابان ها،کلیسا،مطبوعات و باشگاه های ویژه خود دارند. مسیحیان ایران ریشه ارمنی دارند و از حقوق و تکالیف خود در این کشور برخوردارند.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 27 خرداد 1392

اقلیت مسلمان چین از روزه‌داری در ماه رمضان منع شدند!

در حاليكه ميليون‌ها مسلمان در سراسر جهان با نزديك شدن به ماه مبارك رمضان به استقبال اين ماه می‌روند، اقليت مسلمان چين «اويغورها» از روزه‌داری در ماه مبارك منع شدند!

 

به گزارش صاحب نیوز به نقل ازـ ابنا ـ بر اساس قوانین جدید در چین، دانش‌آموزان مسلمان زیر ۱۸ سال مسلمان ضمن منع شدن از روزه‌داری در ماه رمضان، اجازه حضور در فعالیت‌های دینی را نیز ندارند!

یکی از مقامات اداره دینی منطقه مسلمان‌نشین «سین‌کیانگ» چین اعلام کرد: دولت ضمن محروم کردن مسلمانان از روزه‌داری، مسئولان مدارس را موظف کرده که تا به صورت مرتب از وضعیت دانش‌آموزان مسلمان خود گزارش بدهند ضمن اینکه این دانش‌آموزان باید در مدرسه غذا بخورند!

همچنین گفته می‌شود که مقامات چین دانش‌آموزان مسلمان را از حمل و استفاده از تلفن همراه در آستانه ماه رمضان منع کرده‌اند. دانش‌آموزان مسلمانی که تلفن همراه و لپ‌تاپ داشته باشند نیز باید پس از بازگشت از مدرسه، آن‌ها را برای بررسی به پلیس تحویل دهند در غیر اینصورت عواقب این تخطی بر عهده خودشان است.

لینک خبر

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 27 خرداد 1392

اقلیت ترک مقدونیه در حمایت از اردوغان تظاهرات کرد

صدها نفر از ترک های مقدونیه روز جمعه با راهپیمایی در این کشور از رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، حمایت کردند.

ترک های مقدونیه که اقلیتی قومی در این کشور محسوب می شوند در این تجمع حمایت خود را از نخست وزیر ترکیه در برابر اعتراض های اخیر استانبول اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از اسکوپیه، تظاهر کنندگان که شمار آنها به حدود یکهزار و 500 نفر می رسید پارچه نوشته هایی حمل می کردند که بر روی آن نوشته شده بود: «اردوغان! کوتاه نیا!»

تظاهر کنندگان در ناحیه ای واقع در 70 کیلومتری غرب پایتخت مقدونیه، که محل سکونت تعداد زیادی از اقلیت ترک این کشور است، تجمع کردند.

حدود 500 نفر از ترک های مقدونیه نیز روز جمعه در پایتخت این کشور در حمایت از اردوغان راهپیمایی کردند.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 27 خرداد 1392

حضور اقلیت های دینی پای صندوق های رای در انتخابات ریاست جمهوری ایران

پیروان اقلیتهای دینی نیز همگام با دیگر هموطنانمان در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و چهارمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا شرکت کردند.

به گزارش واحد مرکزی خبر، ارامنه شهراصفهان به صورت همدل و یکصدا با حضور پرشور در پای صندوقهای شعب اخذ رای منطقه جلفا و کلیسای وانک برای خلق حماسه سیاسی در انتخابات شرکت کردند.

هموطنان کلیمی و زرتشتی هم چون همیشه پرشور و پرنشاط برای شرکت در انتخابات در پای صندوقهای رای حاضر شدند.

در استان اصفهان حدود 20 هزار نفر از اقلیتهای ارمنی ، کلیمی و زرتشتی زندگی می کنند.

زرتشتیان یزد در حماسه با شکوه انتخابات حضور پر رنگ و فعالانه خود را نشان دادند.

خانم فرخانی رئیس انجمن زرتشتیان یزد گفت : زرتشتیان به عنوان عضوی از ملت برای تعیین سرنوشت جامعه خود را سهیم و شریک می دانند و فعالانه در این حماسه شرکت می کنند.

وی با اشاره به این که حدود 2000 نفر از زرتشتیان یزد واجد شرایط رای دادن هستند گفت : بسیاری از آنها در ساعات اولیه پای صندوق های رای حضور پیدا کرده و آرای خود را به صندوق ها انداختند و بقیه نیز تا زمان باقی مانده با شور ونشاط در این حماسه سیاسی شرکت می کنند.

خان داداش رئیس انجمن کلیمیان شیراز از شرکت 100 درصدی کلیمیان شیراز در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا خبرداد و گفت : کلیمیان شیراز برای خلق حماسیه سیاسی امسال همدوش با برادران مسلمان خود در انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری وشوراها شرکت می کنند تا به جهانیان نشان دهند که در جمهوری اسلامی ایران هر شهروند ایرانی حق انتخاب دارد و می تواند در سرنوشت خود و کشور سهیم باشد.

هرموند آراتونیان نماینده انجمن ارامنه شیراز نیز گفت: حضور اقلیت های مذهبی در انتخابات، ادیان الهی را مقابل توطئه های دشمنان نظام و انقلاب متحد می کند.

وی افزود: ارامنه ایران بیش از 400 سال است که ریشه در این خاک دارند و همواره حضور چشمگیری در حماسه های سیاسی و انتخابات داشته اند و بدون شک امسال نیز حضور پررنگتری خواهند داشت .

رئیس انجمن زرتشتیان شیراز هم گفت : حضور اقلیت های مذهبی در این انتخابات ، ادیان الهی را مقابل توطئه های دشمنان متحد می کند.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 20 خرداد 1392

وعده های تبلیغاتی نامزدهای ریاست جمهوری در مورد حمایت از حقوق اقلیتهای ایران

  • محمدرضا آفتاب

زمان انتخابات که می شود لاجرم امیدهایی در دل ها زنده می شود. مدینه ی فاضله ی دست یافتنی در آینده ای نزدیک در طرح های گوناگون از نامزدهای دولت آینده برای مدتی هر چند کوتاه در اذهان مردم مجسم می شود. یکی از وعده هایی که در این دوره از انتخابات (یازدهمین) ریاست جمهوری زیاد شنیده می شود و البته در دوره های گذشته هم بی سابقه نیست، مسئله ی حقوق اقلیت هاست. گویا مشکل جدیدی از کشور کشف شده است و آقایان برای حل آن برنامه ها چید ه اند. از سخنرانی های تبلیغاتی کاندیدا در تورهای استانی گرفته تا روزنامه ها و سایت های اینترنتی حامی هر کدام از نامزدها به نوبه ی خودشان به این مسئله پرداخته اند و حتی بحث آن پای مناظراه های تلویزیونی نیز کشیده شد. یکی وعده از تشکیل معاونت اقوام می دهد و دیگری وعده ی استفاده از مشاوران اقلیت در کابینه و همچنین یکی از محرومیت مناطق حاشیه ای و مرزنشین می نالد و دیگری حرف از فدراسیون می زند و قس علیهذا.  اگر بدبین نباشیم و این حرف ها را از آن وعده وعیدهای همیشگی صرفاً تبلیغاتی ندانیم و نگوییم که از آن حرف های رأی جمع کنی است و قصد فریفتن دل ساده ی مردم دردمند اقلیت را دارند پس بایستی امیدوار بود و آن ها را جدی گرفت حتی اگر خلاف آن قابل پیش بینی باشد. حداقل آن اینست که اقلیت ها در برخی از فصول برای مدتی کوتاهی احساس کنند که وجود دارند. وقتی یکی از کاندیدا در گفتگوی خبری تلویزیون در آغاز سخنانش سلام می کند به همه ی مردم ایران؛ ایرانیان یهودی، مسیحی، زرتشتی، ایرانیان شیعه و سنی؛ اعم از ترک و کرد و لر و ترکمن و عرب و بلوچ، همین سلام ها را نباید دست گرفت شاید سرآغازی باشد برای سلام و درود های بیشتر و واقعیتر و دلسوزانه تر. باشد که امیدی در دلها زنده شود که تغییری در راه است.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 20 خرداد 1392

اقلیت های دینی بخش جدایی ناپذیر مردم ایران هستند

 نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به ادعاهای بی اساس غرب و رسانه های تحت کنترل آنها مبنی بر رعایت نشدن حقوق اقلیت های مذهبی در جمهوری اسلامی،تاکید کرد: اقلیت های دینی بخش جدایی ناپذیر مردم ایران هستند و با برخورداری از همه حقوق خود در کشور زندگی می کنند.
به گزارش ایرنا، در این اجلاس 'سیامک مره صدق'، نماینده ایرانیان کلیمی،'یوناتن بت کلیا' نماینده مسیحیان آشوری ایران و همچنین حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا مصباحی مقدم،عضو مجلس خبرگان رهبری و نماینده تهران در مجلس به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران حضور یافتند.
نماینده ایرانیان کلیمی در مجلس شورای اسلامی،بعد از حضور در این نشست بین المللی ،تاثیر حضور در چنین نشست هایی را برای رفع ابهامات و پاسخگویی به برخی ادعاها از سوی مقام های اروپایی درمورد وضعیت اقلیت های دینی در ایران،تشریح کرد.
سیامک مره صدق،هدف از برگزاری چنین نشست هایی را نزدیک تر کردن روابط موجود در جهان سیاست به صلح و یکتا پرستی،عنوان کرد و گفت:از آنجایی که پیروان ادیان توحیدی در ایران مشترکات زیادی با هم دارند و از هرحرکتی در راستای ارتقای ارزشهای توحیدی در عرصه سیاست استقبال می کنند ما وظیفه خود دانستیم تا در امتداد این جریان به نمایندگی از جمهوری اسلامی نقش ایفا کنیم.
وی افزود: هیات ایرانی به نمایندگی از اکثریت جریان های مذهبی رسمی در کشور، تلاش کرد تا اندیشه های پاک و توحیدی برگرفته از دستورات امام راحل و فرمایشات رهبر معظم انقلاب درمورد ارج گذاشتن به ارزش های دینی را در صحنه فعالیت های سیاسی به جهانیان اعلام کند.
نماینده ایرانیان کلیمی در مجلس شورای اسلامی افزود:این حضور در واقع برای ابلاغ اندیشه پاک و مذهبی پیروان ادیان توحیدی در جمهوری اسلامی و نزدیک تر کردن پیروان حضرت ابراهیم به همدیگر در صحنه سیاست جهان بود.
مره صدق با بیان اینکه حضور در این نشست فرصت مناسبی بود تا به ادعاهای بی اساس درمورد وضعیت اقلیت های دینی در ایران پاسخ داده شود،گفت:نه تنها کشورهای اروپایی بلکه آفریقا،آسیا و آمریکا در این نشست نماینده داشتند و فرصتی بود تا برای کسانی که اطلاع دقیق و درستی از وضعیت کشور ما ندارند و تنها براساس اخبار هدف دار و بی اساس رسانه های غربی که اغلب در اختیار امپریالیسم و صهیونیسم درمورد این کشور فکر و اظهار نظر می کنند،حقایق را بیان کنیم.

برای ادامه مطلب اینجا کلیک نمایید.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 20 خرداد 1392

چه باید کرد که موضوع اقلیت ها تبدیل به "مسئله" نشود

موضوع اقلیت‌ها دارای ابعاد گوناگونی است که از میان آنها، بعد انسان‌شناسی، بعد روان‌شناسی، بعد اخلاقی و بعد حقوقی دارای اهمیت فزون‌تری است. هنگامی که موضوع اقلیت‌ها به «مساله» تبدیل می‌شود، این پرسش به‌میان می‌آید که چه دلایل و عللی موجب بروز آن شده است؟

مساله یا مشکل می‌تواند به شکل‌های گوناگون خود را نشان دهد؛ مانند اعتراض‌های آرام، تظاهرات، اعتصاب، خودداری از انجام وظایف قانونی مانند پرداخت مالیات، آشوب و بلوا و درگیری‌هایِ منجر به کشتار افراد. بی‌تردید اقلیت‌ها می‌خواهند با برخورداری از حقوق خویش، در امنیت و رفاه زندگی کنند، اما این خواسته عقلانی و قانونی، همیشه جامه عمل به‌خود نمی‌پوشد. موانع اصلی بر سر راه زندگی توام با امنیت، نظم و رفاه اقلیت‌ها کدام اند؟

نوشتارحاضرشامل دو بخش است. در بخش نخست، بنیان‌های انسان شناسی، روان‌شناسی، اخلاقی و حقوقی، به‌عنوان پیش زمینه‌های زیست انسانی اقلیت‌ها تبیین خواهد شد. در بخش دوم، حقوق اقلیت ها در محدوده آزادی های مذهبی پیروان مذاهب اهل سنت و شیعه، با تاکید بر امنیت، آسایش و رفاه آنان مورد بحث قرار می گیرد و راه حل‌هایی در جهت رفع موانع و تنگناهایی که بر سر راه حقوق و آزادی های آنان قرار دارد، ارائه خواهد شد.

برای مطالعه متن کامل مقاله اینجا کلیک نمایید.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 13 خرداد 1392

مشارکت اقوام در مدیریت کلان کشور فرصت است نه‌ تهدید

خبرگزاری کردپرس در ادامه‌ تلاشها برای انعکاس دیدگاههای صاحب نظران و شخصیتهای سیاسی در خصوص برنامه های کاری و اولویتهای دولت آینده بخصوص در ارتباط با وضعیت مناطق کردنشین در حوزه‌های مختلف، به‌ سراغ جلال محمود زاده‌، نماینده‌ مردم مهاباد در مجلس هشتم رفت. وی در این مصاحبه‌ به‌ دلایل عدم توسعه‌ نیافتگی مناطق کردنشین و مشکلات بر سر راه‌ این مهم اشاره‌ کرده‌ و انتظارات مردم کرد از رئیس جمهور یازدهم را بیان می دارد.

محمود زاده‌ با تاکید بر اینکه‌ فردی که بعنوان رئیس جمهور دولت یازدهم انتخاب می‌شود باید مشارکت اقوام در مدیریت کلان کشور را به دید فرصت بنگرد نه تهدید، بر مشارکت بالای مردم کرد در انتخابات تاکید کرده‌ و مشارکت حداکثری را عامل بالا بردن قدرت مانور و توان پیگیری مطالبات این مناطق از رئیس جمهور آینده می داند.

برای ادامه مطلب کلیک نمایید

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 13 خرداد 1392

دولت هندسه میلیارد دلار به بهبود زندگی اقلیت ها اختصاص می دهد

دهلی نو-دولت هند درنظر داردکه 170 میلیارد روپیه(حدود 3 میلیارددلار) را دربهبود وضعیت اجتماعی، اقتصادی و تحصیلی اقلیت های این کشور در طول پنج سال آینده هزینه کند.

به گزارش ایرنا، دولت مرکزی هند در سال 2005 کمیته ای را تحت ریاست ˈراجیندر ساچرˈ قاضی بازنشسته دادگاه عالی هند برای بررسی وضعیت اقتصادی، اجتماعی و تحصیلی مسلمانان در هند و ارائه توصیه هایی برای بهبود وضعیت آنان تشکیل داده است .

ˈکی. رحمان خانˈ وزیراموراقلیت های هند روز شنبه در گفتگو با خبرنگاران در ایالت اوتارپرادش درشمال هندگفت:دولت مرکزی تصمیم گرفته است که 170 میلیارد روپیه (حدود سه میلیارد دلار) را طی دوازدهمین برنامه پنج ساله این کشور(2017-2012) به منظور بهبود وضعیت اجتماعی، اقتصادی و تحصیلی اقلیت های هند هزینه کند.

وی گفت که 69 مورد از 72 مورد توصیه کمیته ساچر برای بهبود وضعیت اقتصادی مسلمانان به مورد اجرا گذاشته شده اند و تنها سه توصیه این کمیته بدلایل فنی قابل اجرا نبوده اند.

خان گفت که براساس گزارش کمیته ساچار، 15 درصد از مسلمانان از طرح های رفاهی مختلف دولت مرکزی هند برای بهبود وضعیت اقتصادی و اجتماعی اقلیت های این کشور سود خواهند برود.

خان گفت : وزارت رفاه اقلیتها طرح اختصاص بورسیه تحصیلی را برای دانش آموزان اقلیت از دوره آمادگی تا سطح فنی اجرا می کند و 15 درصد از سهمیه اقلیت ها در وام های دریافتی آنان از بانک ها تعیین شده است.

خان افزودکه دولت مرکزی هند تاکنون 98 بخش را در سراسر این کشور برای توسعه جامع مناطق اکثرا مسلمان نشین برگزیده و فعالیت های عمرانی در آنها از قبل تحت یک طرح چند بعدی آغاز شده است.

وزیر رفاه اقلیت ها گفت که این طرح در طول برنامه پنج ساله جاری به 700 بلوک و 40 شهرک در 195 بخش گسترش یافته است و 74 میلیارد روپیه (حدود یک میلیاردو 321 میلیون دلار )بر روی این طرح در طول پنج سال آینده هزینه خواهد شد.

خان گفت که دولت مرکزی هند 10 میلیارد روپیه (حدود 178 میلیون دلار )را در طول یازدهمین برنامه پنج ساله در اختیار دولت اوتارپرادش به منظور بهبود وضعیت اقتصادی و اجتماعی اقلیت های این ایالت قرارداد و این رقم در طول دوازدهمین برنامه پنج ساله به 14 میلیارد روپیه (حدود 250 میلیون دلار) افزایش یافته است.

مانموهان سینگ نخست وزیر هند در سال 2005 یک کمیته هفت نفره را تحت راجیندر ساچر ریاست قاضی بازنشسته دادگاه عالی هند به منظور تهیه گزارش جامعی در مورد آخرین وضعیت اجتماعی، اقتصادی و تحصیلی مسلمانان هند تشکیل داد.

این کمیته مشکلات مختلف جامعه مسلمانان هند را بررسی و در این گزارش خود توصیه هایی را برای رفع آنها ارائه داده است.

در این گزارش گفته شده است که وضعیت مسلمانان از وضعیت اقشار عقب مانده و اقشار قبایلی هند نیز بدتر است و تنها 2.5 درصد از مقامات اداری بلندپایه در هند مسلمان هستند حال آنکه آنان بیش از 14 درصد از کل جمعیت هند را تشکیل می دهند.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 13 خرداد 1392

تاثیر درگیری‌های سوریه بر اقلیت مسیحی این کشور

روزنامه استرالین در تاریخ 28 ماه مه 2013 مقاله‌ای پیرامون تاثیر درگیری‌های سوریه بر اقلیت مسیحی این کشور منتشر کرده است. جیم والاس، نایب رییس لابی مسیحیان استرالیا که اخیرا از سوریه دیداری داشته، در این مقاله سیاست اتخاذ شده از سوی دولت‌های غربی در سوریه را فاجعه‌بار خوانده است. جیم والاس می‌گوید مدتی در خاورمیانه زندگی کرده و شاهد برخی از درگیری‌های دامنه‌دار منطقه بوده است اما به نظر وی از حوادث تاریخی این منطقه در گذر زمان درس کمی آموخته شده است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، وی البته معتقد است میزانی از حیرت و بهت‌زدگی در قبال سیاست خاورمیانه برای همه قابل قبول است و تلاش برای رمزگشایی از این پیچیدگی‌ها به دلیل ابهام در صف‌بندی‌های گروه‌ها، فرقه‌ها و دستور کار ائتلاف‌های مختلف حتی در میان دشمنان قسم خورده غالبا موفقیت‌آمیز نیست. اما در حال حاضر و با توجه به تجربیات سالیان گذشته مطمئنا برای هیچ دولتی در آمریکا قابل قبول نیست که با القاعده حتی اگر برای مقابله با نفوذ ایران باشد، اتحاد برقرار کند.

جیم والاس با توجه به آنچه که در سوریه مشاهده کرده است به این نتیجه رسیده که مطمئنا وزارت امور خارجه آمریکا اقلیت مسیحی سوریه را به اندازه کافی در نظر نگرفته است. گزارش‌های منقلب‌کننده‌ای منتشر شده است که مردمی که دهه‌های متمادی با آرامش و صلح و صفا در کنار یکدیگر زندگی می‌کردند با افراطی شدن سنی‌هایی که قبلا میانه‌رو بودند، به واسطه نفوذ جبهه النصره که وابسته به القاعده است به یک باره به دشمنان سرسخت یکدیگر تبدیل شده‌اند. این در حالی است که سوریه برخلاف بسیاری دیگر از کشورهای دنیای عرب، به دلیل سکولاریسم و آزادی مذهبی موجود در آن وضعیت همزیستی ادیان و فرقه‌های مختلف به نوعی متفاوت بوده است.

وی در ادامه می‌افزاید: من زمانی شش ماه در دمشق زندگی می‌کردم و طی این مدت دسترسی به کلیسا در این شهر سهل و آسان بود، بسیاری از مسلمانان و دروزیها پذیرش خوبی نسبت به مسیحیان داشتند و به زودی با مسیحیان دوست می‌شدند. این وضعیت تا دو سال پیش که اوضاع آرام بود همچنان ادامه داشت اما ناگهان فریادهای علوی‌ها باید اخراج شوند و مسیحی‌ها باید به لبنان بروند، از سوی افراطی‌ها بلند شد.

به گفته وی، برای مسیحی‌ها که 2000 سال در سوریه بوده‌اند، پذیرش‌اش سخت و دشوار است که بخواهند از سوریه بیرون رانده شوند به همین دلیل علی‌رغم اینکه برخی از آنها آواره شده‌اند، بیشتر آنها در سوریه همچنان می‌مانند اما هزینه این ماندن برایشان سنگین شده است.

والاس می‌افزاید: جبهه النصره هر منطقه‌ای را که به اشغال درمی‌آورد از "کفار" خالی می‌کند، ساکنین محله‌های مسیحی‌نشین شهرهایی چون حلب، حما و حمس که آنها صدها سال است در آنجا اقامت داشته‌اند، با دست خالی مجبور به ترک این مناطق شده‌اند. آن دسته از ساکنان این مناطق که حاضر به ترک خانه‌هایشان نشده‌اند بعضا به دست جبهه‌ النصره به قتل رسیده‌اند.

به گفته وی، نکته منقلب‌کننده دیگر این است که برخی از کلیساهای این مناطق نیز تخریب شده و مورد بی‌حرمتی قرار گرفته‌اند. همچنین حداقل یکی از این کلیساها توسط گروه النصره برای نشان دادن حداکثر اهانت به مسیحیان از سوی این گروه به عنوان دستشویی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با آن‌که بخشی از مسیحی‌ها در ابتدای شروع درگیری‌ها همراه با ارتش آزاد سوریه وارد نبرد با دولت مرکزی شده بودند با توجه به افزایش تسلط جبهه النصره بر مخالفین، موقعیت این دسته از مسیحی‌های جنگجو تضعیف شده است و مثل همه جنگ‌ها این زنان هستند که پیش از همه دچار مصیبت و فلاکت شده‌اند. جنگجویان النصره زنان مسیحی را غنیمت جنگی می‌پندارد.

برخی از این زنان از ترس تجاوز دست به خودکشی زده‌اند. جوامع مسیحی موجود در سوریه از دولت‌های غربی خواسته‌اند که با اتخاذ سیاست‌های غیرمنطقی و قرار گرفتن در کنار گروه‌های جهادی خارجی وابسته به القاعده آنها را ترک نکنند آنها همچنین از دولت‌های غربی می‌خواهند که به عربستان و قطر که جنگجویان القاعده را تامین مالی می‌کنند، تحکم شود خود را از نبرد سوریه کنار بکشند.

وی سپس با اشاره به حضور اتباع استرالیایی حاضر در درگیری‌های سوریه می‌گوید برای ما قابل قبول نیست که 200 تن از اتباع کشور برای القاعده‌ای‌ها در سوریه بجنگند و معتقد است که کلیه دولت‌های غربی باید قوانین ضد مزدوری را در مورد آن دسته از اتباعشان که به عنوان مزدور بدون آن‌که ملیتشان از بین برود برای جنگیدن به کشورها و مناطق دیگر، می‌روند تصویب و اجرا کنند چرا که خود استرالیا دارای ارتشی می‌باشد که تنها نهادی است که هر استرالیایی مایل به جنگ باید وارد آن شود، نویسنده مقاله در پایان نتیجه‌گیری کرده است که آنچه به اصطلاح بهار عربی خوانده شده است در سوریه بیش از هر کسی برای افراطی‌ها خوش‌یمن بوده است و مادامی‌ که غرب در حمایتش از گروه‌های مخالف سوریه که القاعده بر آنها مسلط است تجدیدنظر نکند، مسیحیان آسیب‌پذیر سوریه با خشونت‌ها و آزار و اذیتی بیش از آنچه که قبطی‌ها در مصر با آن مواجه شدند، روبرو خواهند شد.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 13 خرداد 1392

تصاویر:ادای احترام اقلیت‎های‌مذهبی به‌ امام (س)

 

برای مشاهده ی تصاویر اینجا کلیک نمایید

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 13 خرداد 1392

سوال از کاندیدای ریاست جمهوری: نگاه شما به حقوق اقلیتها چگونه است؟

پژوهشکده حقوق شهردانش که موسسه غیردولتی بوده و زیرنظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت دارد و متشکل از تعدادی از حقوقدانان برجسته کشور است سوالات مورد نظر خود را برای پرسش از نامزدهای ریاست جمهوری اسلامی ایران منتشر کرده است.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، پژوهشکده حقوق شهردانش طی یک فراخوان از کلیه اعضای خود درخواست کرد که به عنوان اعضای جامعه حقوقی کشور سوالات مورد نظر خود را برای پرسش از نامزدهای ریاست جمهوری اسلامی ایران ارائه کنند که این سوالات در کمیته‌ای از کارشناسان مورد بررسی قرار گرفته و بعد از حذف یا ادغام موارد تکراری، تنها تعداد 19 سوال از آنها انتخاب شده که می‌توان گفت اهم سوالات جامعه حقوقدانان یاد شده است. یکی از سوالات (شماره 7) به چگونگی الزام دولت آینده به حقوق اقلیتها اختصاص دارد.

متن این سوالات به شرح زیر است:

1. یکی از مهمترین ملزومات توسعه پایدار کشور قانونمداری همه افراد جامعه در کلیه سطوح است، به نظر شما وضعیت قانونمداری و قانونگریزی در رفتارهای اجتماعی مردم ما در چه وضعیتی است؟ نقاط قوت و ضعف کشور ما در این زمینه چیست؟ شما چه برنامه‌ای برای تقویت قانونمنداری و کاهش قانونگریزی در کشور دارید؟

2. بر اساس مفاد اصل 113 قانون اساسی رئیس جمهور پس از مقام رهبری عالی ترین مقام کشور است. از نظر جنابعالی نوع رابطه رئیس جمهور با دو قوه دیگر چگونه است؟ و چه اختیاراتی برای نظارت بر اجرای قانون اساسی در دیگر قوا دارد؟ مکانیزم اجرایی مورد نظر جنابعالی برای پیگیری اجرا و نظارت بر اجرای قانون اساسی چیست؟

3. در قوانین کشور ما، برای برخی از موارد احتمالی که ریاست جمهوری اسلامی ایران از قوانین تخطی نماید ضمانت اجرا یا راهکار مناسب و فوری در نظر گرفته نشده است. به نظر شما برای علاج این مسئله در مواجهه با دستورات احتمالی ریاست محترم جمهوری که برخلاف قوانین کشور اعم از قانون بودجه یا سایر قوانین باشد چه روشی باید در پیش گرفته شود؟ توصیه شما چیست؟

4. اگر تشخیص دهید که التزام بر اجرای قانون در مواردی منتهی به کاهش و یا سلب محبوبیت شما نزد گروهی از مردم شود و اهالی یک منطقه یا یکی از صنوف از تصمیم شما آزرده شوند و یا اگر تشخیص دهید که اجابت انتظارات گروهی از مردم تنها خارج از ضوابط قانونی میسر باشد، موضع شما چه خواهد بود؟ برای مثال فرض کنید که اگر خواست اهالی یک شهر مغایر با قانون تقسیمات کشوری باشد، شما چه خواهید کرد؟ یا اگر خواست اهالی یک منطقه، در اختیار گرفتن معادن منطقه آنها توسط اهالی محلی و سلب صلاحیت از بهره برداران قبلی آنها برخلاف قانون معادن باشد شما چه خواهید کرد؟ یا اگر اجابت درخواست گروهی از مردم و جلب رضایت آنها تنها با انجام پرداختهایی خارج از قانون بودجه میسر باشد شما چه خواهید کرد؟

5. نحوه تعامل صحیح با مجلس شورای اسلامی در نگاه شما چگونه است؟ اگر احیاناً نماینده یا نمایندگانی از مجلس شورای اسلامی رأی دادن به لوایحی که از نظر شما تصویب آنها برای پیشبرد سیاستهایتان و مصلحت کشور اهمیت زیادی دارد یا رأی اعتماد به وزیران شما را منوط به امتیاز گرفتن برای حوزه انتخابی خویش کنند، شما مصلحت کشور را در چه می دانید و چه واکنشی خواهید داشت؟

6. با توجه به اینکه اصل سوم قانون اساسی یکی از عالی‌ترین اصول در احقاق حقوق ملت است، و با توجه به اینکه ریاست جمهوری اسلامی ایران به موجب اصل 113 ناظر بر اجرای قانون اساسی است لطفاً ارزیابی خود را از میزان موفقیت به دست آمده تا کنون در حصول بندهای ذیل اصل 3 قانون اساسی بالاخص مفاد بندهای 1 – 3- 4 و 8 از اصل مذکور بیان فرمایید؟ اگر اعتقاد شما بر این است که در برخی از این موارد هنوز اهداف مورد نظر تحقق کامل نیافته‌اند چه برنامه یا دیدگاهی برای نیل به آن اهداف دارید؟ به گمان شما در صورتیکه شما بعنوان منتخب ملت به ریاست جمهوری اسلامی ایران برگزیده شوید، در خاتمه دوران تصدی شما تا چه میزان در دستیابی به تحقق کامل این اهداف پیشرفت خواهیم کرد؟

7. نگاه شما به حقوق اقلیت‌ها چگونه است؟ آیا شما در احراز مشاغل دولتی توسط اقلیت‌های قومی یا مذهبی میزانی از محدودیت را قائل هستید؟ تا چه اندازه به برابری فرصت‌ها و آزادی مراسم یا اعمال مذهبی برای اقلیت‌های قومی یا مذهبی شناخته شده در قوانین کشور معتقد هستید؟ آیا به نظر شما اقلیتها بدون محدودیت مجاز به برپاکردن معابد یا مراکز مذهبی خود در شهرها یا مناطقی که جمعیتی از آنها زندگی می کنند هستند؟

8. چنانچه حفظ حقوق و آزادی‌های مدنی شهروندان که در قوانین کشور از جمله قانون اساسی محترم شمرده شده است در برهه ای از زمان از نظر کارشناسان و مشاوران شما در تزاحم با حفظ نظام که از واجبات است قرار گیرد؛ شما چگونه بین این دو تعادل برقرار می کنید. اساسا دیدگاه شما راجع به نظام تعادلی صحیح بین این دو چیست؟

9. دیدگاه شما نسبت به نقش سازمان‌های غیردولتی و موسسات مردم نهاد در اداره امور اجتماعی و فرهنگی کشور چیست؟ ارزیابی شما از یک نگاه بدبینانه در کشور که توسعه این سازمانها را به جهت احتمال نفوذ دشمنان در تزاحم با امنیت ملی قرار می دهد چیست؟ در مقابل ارزیابی شما از دیدگاه دیگری که توسعه این موسسات در همه بخش‌ها را بهترین راه فراهم آوردن مشارکت مردم و نخبگان در امور اجتماعی - فرهنگی می‌داند و معتقد است در هر کجا که ممکن است دولت باید نقش خود را به نفع این موسسات کاهش دهد چیست؟ حضرتعالی وضعیت کنونی کشور را به لحاظ میزان نقش موسسات مردم نهاد و سهم آنها از اداره امور فرهنگی- اجتماعی کشور تا چه حد مطلوب می‌دانید؟

10. مطمئناً جنابعالی در پیروی از سیاست‌های نظام که بر اساسی فرامین رهبری و مصوبات قانونی فراهم آمده‌اند معتقد به ادامه روند خصوصی سازی هستید. لطفاً دیدگاه خود را در توسعه روند خصوصی‌سازی به بخش‌هایی نظیر بهداشت، آموزش، فرهنگ و هنر و پژوهش بیان فرمایید. دیدگاه شما نسبت به سرمایه گذاری سرمایه داران در امور تخصصی نظیر بهداشت، آموزش، فرهنگ و هنر، تحقیق و پژوهش و نظایر آنها البته با شرط رعایت موازین تخصصی که در آیین نامه های مربوطه قابل پیش بینی است از جمله بکارگیری متخصصان هر یک از این حوزه‌ها چیست؟

11. به رغم وجود قوانین بالادستی از جمله قوانین برنامه توسعه و سند چشم انداز 20 ساله گاهی شاهد تغییرات وسیع در سیاست‌ها هستیم. به نظر شما تغییر وسیع سیاست‌ها در پی تغییر رئیس جمهور یا وزرا تا چه میزان شایسته و موجه است و مرز آن با تغییرات نابجا در کجاست؟ از نظر جنابعالی برقراری ثبات در سیاست ها به نحوی که با تغییر اشخاص همه سیاست‌های یک دستگاه دستخوش تغییر نشوند، در کشور ما چگونه قابل تأمین است؟

12. راه حل شما برای اینکه فرصت های برابر پیش روی متخصصان، کارشناسان و نخبگان در احراز مشاغل مدیریتی قرار گیرد و کشف استعدادهای ناشناخته انسانی کشور چیست؟ از نظر جنابعالی عضویت در ستادهای انتخاباتی جنابعالی یا خویشاوندی یا صمیمیت های قبلی تا چه حد می‌تواند به عنوان یکی از معیارها در انتخاب افراد و مسؤولان لحاظ گردند؟ چه معیارهای دیگری را برای استفاده از سرمایه‌های انسانی کشور در نظر دارید؟

13. برخی از دغدغه خاطرها نیاز به توجه ویژه و فوری دارند، از جمله قوانین معطل مانده مربوط به حفظ محیط زیست در حوزه های مختلف و بالاخص کنترل آلودگی هوا که هر ساله زندگی جمعیت کثیری از مردم را تحت تأثیر قرار می‌دهد، و یا نارسایی های موجود در برخی قوانین یا سیاست‌ها در تأمین حقوق افراد دارای معلولیت که به طور مستقیم یا غیرمستقیم زندگی یک دهم از جمعیت کل کشور را تحت شعاع خود قرار می‌دهد. آیا جنابعالی نگاه ویژه ای به این دغدغه‌ها دارید؟ آیا در این موارد برنامه خاصی مورد نظر شما هست؟

14. بسیاری از حقوقدانان معتقدند که برخی از حقوق ملت ایران در مجامع بین‌المللی به درستی و به قدر کفایت دنبال نشده‌ است. شکایت علیه صادرکنندگان و استفاده کنندگان از جنگ‌افزارهای شیمیایی علیه مردم ایران در طول دفاع مقدس، دریافت غرامت ناشی از جنگ تحمیلی مطابق حقوق بین‌الملل، شکایت از نقض بی‌طرفی دولت آمریکا در جنگ ایران و عراق با حمله به سکوهای نفتی و مطالبه غرامت، شکایت از اعمال تحریم‌های غیرمنصفانه و مغایر با موازین بشردوستانه علیه ملت ایران در مراجع بین المللی، شکایت از رفتار ناشایست و تبعیض‌آمیز نسبت به اتباع ایران در برخی از فرودگاه‌ها و مرزهای برخی از کشورها و امثالهم از این جمله‌اند. شما برای دفاع از حقوق ملت ایران در چارچوب حقوق و روابط بین‌الملل در موارد یاد شده به ویژه طرح دعوا علیه تحریم‌های کنونی در دیوان بین‌المللی دادگستری مطابق موازین بین‌المللی با استفاده از حقوقدانان مجرب چه برنامه‌ای دارید؟

15. با توجه به اهمیت نقد کارشناسانه عملکرد دستگاه‌های دولتی از نگاه مستقل و خارج از این دستگاه‌ها و با توجه به خلاء ایفای شایسته این نقش توسط احزاب در کشور ما و از آنجایی که عملکرد جنابعالی و دولت شما ممکن است کمتر مورد نقد کارشناسانه احزاب مخالف قرار گیرد و این امر ممکن است که راه را بر انتقادات غیر سازنده بگشاید، شما چه راه حلی برای نقد علمی مستمر و سیستماتیک دولت خویش و نیز ارزیابی از انطباق رفتارهای دولت با قوانین دارید؟

16. به گفته متخصصان هرچه در تقویت دستگاه قضایی و سازمان‌های تابعه آن به‌ ویژه در امور پیشگیری از جرایم سرمایه‌گذاری شود، سریعاً در برقراری عدالت و احساس امنیت و کاهش دعاوی و روان شدن چرخ توسعه کشور تأثیر خواهد گذاشت. به نظر می‌رسد نگاه دولت در لوایح بودجه به سهم دستگاه قضایی از بودجه عمومی کشور مبتنی بر باور فوق نیست و نیاز به تحول در نگرش دولت احساس می‌شود. نظر جنابعالی در این باره چیست؟

17. مطالعه آمار وقوع جرایم در کشور نگرانی متخصصان این حوزه را بر انگیخته است. همچنین افزایش شکایت شهروندان از فساد مالی و رشوه در دستگاه‌های دولتی بر این نگرانی‌ها افزوده است. از طرف دیگر مطالعه برخی تحولات اجتماعی نظیر افزایش آمار طلاق نیز باعث تشدید این نگرانی‌هاست. دیدگاه شما در تحلیل علل موارد فوق چیست؟ و فکر می‌کنید برای یافتن راه حل‌های عملی و درمان این وضعیت چه مسیری را باید طی کنیم؟

18. در میان مشاوران و اطرافیان شما حقوقدانان چه جایگاهی دارند؟ اگر قائل به ضرورت استفاده از ظرفیت جامعه حقوقی کشور در تنظیم لوایح و مقررات هستید، چه طرح یا روش یا مکانیزم عملی برای توسعه فعالیت این افراد در این امر و نیز بکارگیری این ظرفیت برای جهت‌دهی جامعه به سمت نظم و عدالت در نظر دارید؟ آیا جنابعالی در صورتی که بعنوان ریاست محترم جمهوری ایران برگزیده شوید علاقمند به برگزاری نشستهای آزادی که با جمعیت‌هایی از حقوقدانان کشور ترتیب داده شود خواهید بود؟

19. آیا جنابعالی موافق هستید که در صورت انتخاب به عنوان رئیس جمهور کشور، در مدت تصدی مقام ریاست جمهوری توسط حضرتعالی، از تطبیق عملکرد شما با آنچه به این سوالات پاسخ فرموده‌اید سالیانه گزارش کارشناسی منصفانه‌ای به جنابعالی و افکار عمومی ارائه نماییم؟

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 6 خرداد 1392

انتقاد از موضع نرم دولت آمریکا در برابر سرکوب اقلیت های اندونزی

گروه های حقوق بشر بین المللی، دولت آمریكا را به سبب اتخاذ موضعی نرم در برابر سركوب اقلیت ها از جمله شیعیان در اندونزی محكوم كردند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز جمعه از واشنگتن به نقل از گروه های حقوق بشری با اشاره به موارد نقض حقوق بشر در داخل آمریكا، گزارش داد: مقامات این كشور هنوز موضعی غیرمسوولانه در برابر اقدامات سركوبگرانه دولت اندونزی اتخاذ می كنند.
بر اساس این گزارش، گروه های حقوق بشری مقامات آمریكا را متهم می كنند با دست كم گرفتن مسائل اندونزی خیال تقویت رابطه ای قوی تر با دولت جاكارتا را در سر می پروراند.
اندونزی با اكثریت بالای مسلمان پس از سقوط دیكتاتور سوهارتو در ۱۵ سال گذشته به یكی از قوی ترین دمكراسی های آسیای جنوب شرق تبدیل شده است، اما امروزه به سبب سكوت كشورهای هایی چون آمریكا، به راحتی حقوق اقلیت های دینی را پایمال می كند.
گزارش های سال های اخیر حاكی است كه خشونت ها و تبعیضات علیه مسیحیان و اقلیت مسلمان شیعه و فرقه احمدیه در این كشور به حدی بالا گرفته است كه حتی 'دان بائر'
مشاور ارشد وزیر خارجه امریكا نیز به تازگی با ابراز نگرانی از این وضعیت، حمله به این دسته از اقلیت های دینی را نشانه بی مسوولیتی دولت اندونزی و حتی تهدیدی علیه اعتبار بین المللی این كشور در زمینه مدارای دینی خواند.
اما به رغم این موضع گیری نسبتا میانه آمریكا، گروه های حقوق بشری انتظار دارند، آمریكا از محافظه كاری و ملاحظه كاری سیاسی در برابر جاكارتا پرهیز كرده و وضعیت وخامت بار حقوق بشری در اندونزی را به شدت محكوم كند. 

(0)نظرات توسط: MINORITY
پنجشنبه 2 خرداد 1392

انتقاد عفو بین الملل از آل خلیفه

 

عفو بین الملل در گزارشی از اقدامات سرکوبگرانه رژیم بحرین علیه مردم این کشور انتقاد کرد.
در این گزارش آمده است: رژیم بحرین هر چند برخی اصلاحات پس از گزارش کمیته حقیقت یاب انجام داده است اما توصیه های اصلی را مورد بی توجهی قرار داده است به طوری که دهها نفر همچنان در زندان به سر می برند، بسیاری بازداشت شده اند و صدور احکام ظالمانه ادامه دارد.
عفو بین الملل همچنین از محدودیتهای شدید برای فعالان بحرینی و به کارگیری بیش از حد از خشونت گزارش داده است.
در این گزارش آمده است: اعتراضات اکثریت ملت بحرین ادامه دارد و پلیس بحرین برای متفرق کردن تظاهرات کنندگان از زور استفاده می کند.شکنجه گران مجازات نمی شود و در موارد جزیی نظامیان درجه پایین مورد بازخواست قرار گرفته اند.
عفو بین الملل بیان کرد: نظامیان بحرینی از گازهای سمی به طور گسترده ای علیه معترضان استفاده می کنند و در برخی موارد در مکانهای بسته از این گازها استفاده می کنند و کودکانی در اثر به کارگیری این گازهای سمی و همچنین گلوله های ساچمه ای کشته شده اند.
(0)نظرات توسط: MINORITY
پنجشنبه 2 خرداد 1392

زندگی یکی از مظلوم‌ترین اقلیت‌های دنیا

 

تو یک شیعه هزاره هستی که قرنها در حال فرار بوده‌ای. اکنون در زینبیه دمشق در میان درگیریها گیر افتاده‌ای و شانس تغییر اوضاع نیز کم است. این داستان یکی از مظلوم‌ترین اقلیت‌های دنیا است که هم در افغانستان زجر کشیده‌اند و هم در ایران نامهربانی دیده‌اند و هم طعم تلخ دیکتاتوری صدام را چشیده‌اند.

مردم ایران، نام هزاره‌ها را بیش از هر چیزی با کشتارها و جنایت‌های به وسیله طالبان در بامیان و مزارشریف در افغانستان به یاد می‌آورند و یا با شیعیان هزاره مقیم در کویته مرکز بلوچستان پاکستان که قربانی خشونت کور فرقه‌ای هستند. اما گروهی دیگر از هزاره‌ها داستانی متفاوت دارند هرچند باز هم غمبار.

به گزارش «تابناک»، نشریه آتلانتیک در مطلبی به زندگی حدود هزار نفر از شیعیان هزاره در سوریه پرداخته است و آنها را یکی از مظلوم‌ترین اقلیت‌های جهان نامیده است.

مطلب کامل

(0)نظرات توسط: MINORITY
چهارشنبه 1 خرداد 1392

اعتراض شیعیان و سایر اقلیت های مذهبی اندونزی به اعطای جایزه ویژه یک بنیاد مذهبی آمریکایی به رئیس جمهور کشورشان

اقلیت های مذهبی اندونزی تصمیم یک نهاد غیرانتفاعی آمریکایی فعال در حوزه گفتگوهای بین مذاهب برای اعطای جایزه ویژه خود به رئیس جمهور کشورشان را محکوم کردند.
به گزارش پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه  (شفقنا) به نقل از روزنامه جاکارتا گلوب اندونزی، شیعیان، مسیحیان و پیروان فرقه احمدیه در اندونزی با اشاره به نقض آشکار حقوق اقلیت های مذهبی در این کشور، تصمیم بنیاد آمریکایی «ندای وجدان» برای اعطای جایزه ویژه خود به سوسیلو بامبانگ یودهیونو، رئیس جمهور 63 ساله اندونزی را تصمیمی بی مورد و بدون توجیه خواندند.
رحمت راهمدیجایا، از رهبران فرقه احمدیه در اندونزی که اکنون در مسجدی در شهر جاکارتا زندانی است، در واکنش به اعطای جایزه ویژه بنیاد «ندای وجدان» به  رئیس جمهور اندونزی گفت: «او تنها به خواسته های اکثریت سنی کشور گوش فرا می دهد و رفتار تبعیض آمیز ش در قبال اقلیت های مذهبی کشور همچنان ادامه دارد. به نظر من او باید انسان بسیار بی شرم و حیایی باشد که بخواهد جایزه ویژه آن بنیاد مذهبی را بپذیرد».
خشونت های افراطیون سنی اندونزی نسبت به اقلیت های مذهبی این کشور در سال های اخیر تشدید شده و رئیس جمهور این کشور بارها به دلیل بی توجهی به نقض آشکار حقوق اقلیت های مذهبی اندونزی توسط گروههای افراطی، مورد انتقاد قرار گرفته است.
سال گذشته افراطییون سنی اندونزی با حمله به دو روستای شیعه نشین در منطقه سامپانگ این کشور، خانه های ساکنان این دو روستا را به آتش کشیده و تعدادی از آنها را به وسیله شمشیر به قتل رسانده یا زخمی کردند. در پی بروز این حادثه تلخ، دهها تن از شیعیان دو روستای مذکور در یک سالن ورزشی پناه گرفتند و متعاقباً روحانیون سنی منطقه و مقامات طرفدار آنها اعلام کردند که این افراد تا زمانی که مذهب شیعه را کنار نگذارند حق ندارند از آن سالن ورزشی خارج شوند.
بنیاد آمریکایی «ندای وجدان» که قرار است اواخر ماه جاری میلادی طی مراسمی در شهر نیویورک جایزه ویژه خود در زمینه ترویج گفتگوی بین مذاهب را رسماً به سوسیلو بامبانگ یودهیونو اعطا کند، تاکنون از اظهار نظر در مورد نحوه انتخاب وی برای دریافت این جایزه ویژه خودداری کرده است.

(0)نظرات توسط: MINORITY
چهارشنبه 1 خرداد 1392

هلند در رابطه با اعمال خشونت علیه اقلیت های جنسی به گرجستان هشدار داد

 

 

دولت هلند، با احضار سفیر گرجستان در ‘لاهه’، نارضایتی خود از خشونت های اعمال شده توسط گروه های افراطی مذهبی، علیه اقلیت های جنسی که قصد برگزاری تجمع به مناسبت روز جهانی ‘همجنسگرا ستیزی’ در تفلیس را داشته اند، اعلام کرد.

‘فرانس تیمرمانس’ وزیر امور خارجه هلند با اشاره به خشونت های روز گذشته، جلوگیری از بیان آزادانه عقاید و برگزاری تظاهرات مسالمت آمیز توسط گروه های اقلیت جنسی در روز جهانی ‘همجنسگرا ستیزی’ در گرجستان را غیر قابل قبول خواند و آن را به یک شوک بزرگ تشبیه کرد.

وزیر امور خارجه هلند گفت، ما به همراه سایر کشورهای اروپایی به مقامات گرجستان یادآوری می کنیم که پلیس موظف به احترام به حقوق اقلیت های جنسی و حمایت از حقوق آنها است.

دولت هلند، در بیانیه ای که در همین رابطه در رسانه ها منتشر کرده، دفاع از حقوق اقلیت های جنسی را اساس سیاست حقوق بشری خود اعلام کرده است.

هلند اولین کشور در جهان است که حق ازدواج همجنسگرایان را به رسمیت شناخته  و از آنها حمایت می کند.

منبع: خبرگزاری سیویل

(0)نظرات توسط: MINORITY