دوشنبه 28 مرداد 1392

افزایش حملات علیه اقلیت های مسلمان در اروپا

 

شمار حمله‌های فیزیکی و اهانت به مسلمانان در سطح اروپا افزایش یافته است. بیشترین این حمله‌ها در دو کشور بریتانیا و فرانسه به ثبت رسیده است.

جام فرهنگی به گزارش خبرگزاری آلمان؛ سازمان امداد "تل ماما" (Tell Mama) در بریتانیا مرکزی است که قربانیان "اسلام‌هراسی" در این کشور می‌توانند به آن رجوع کنند.

 

در یکی از ویدئوهایی که این سازمان بر روی سایت "یوتیوب" گذاشته، زنی با روسری می‌گوید: «من بارها مورد حمله قرار گرفتم. من را با مشت زدند، به رویم تف انداختند و من را هل دادند.»

 

این زن مسلمان که نمی‌خواسته چهره‌اش شناخته شود می‌افزاید: «یک بار محکم به سرم ضربه زدند و یک بار هم به عمد در برابر چشمان همسر و پسر کوچکم مورد حمله خشونت‌آمیز قرار گرفتم؛ و من آن زمان شش‌ماهه حامله بودم.»

 

سازمان "تل ماما" ("برای مادرت تعریف کن") نهادی برای ثبت رویدادهای اسلام‌ستیز در خیابان‌ها و در شبکه اینترنت است. این نهاد اطلاعات خود را با تلفن، پیامک یا از طریق اینترنت دریافت می‌کند. "Mama" اختصاری برای "مرکز ثبت حملات علیه مسلمانان" است.

ادامه...

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 28 مرداد 1392

مقام وابسته به ديده بان حقوق بشر از حمله به کليساها در مصر انتقاد کرد

مدیر اجرایی سازمان دیده بان حقوق بشر از اخوان المسلمین و ارتش مصر به علت اینکه درباره جلوگیری از حمله به کلیساهای مسیحی ها در مصر اهمال صورت گرفته است انتقاد کرد.
کینث روث در گفتگو با شبکه تلویزیونی الحره درباره اینکه جلوگیری از فعالیت سیاسی حزب آزادی و عدالت وابسته به اخوان المسلمین تخلف به شمار می رود یا خیر گفت: بی گمان تخلف است. ارتش مصر می خواهد با بهره برداری از حوادث ماه پیش از بازگشت حزب آزادی و عدالت و گروه اخوان المسلمین به قدرت جلوگیری کند.
وی گفت: پس از انقلاب مصر، ارتش این کشور می خواست اخوان المسلمین مانند زمان حسنی مبارک، رئیس جمهور سرنگون شده مصر، تشکل بسیار محدود و بدون نقش سیاسی باشد، اما پس از پیروزی این گروه به علت جایگاه مردمی اش در انتخابات این خواست ارتش محقق نشد. 
روث افزود: نیروهای مسلح تصور می کردند که به کار گیری خشونت و زور علیه گروه اخوان المسلمین سبب ناپدید شدن آنها از صحنه سیاسی مصر خواهد شد، اما چنین نشد. این نگاه ارتش واقع بینانه نبود و در واقع توهم بود زیرا بسیاری از مصری ها، چه نظامی و چه غیر نظامی، از اخوان المسلمین حمایت می کنند. 
مدیر اجرایی سازمان دیده بان حقوق بشر تاکید کرد: مسئله حائز اهمیت این است که اخوان المسلمین حامیان زیادی دارد. مصر آینده سیاسی باثباتی نخواهد داشت، مگر اینکه دیدگاه همه مصری ها از جمله حامیان اخوان المسلمین در نظر گرفته شود. تلاش برای نابود کردن این گروه ساده لوحی است و در بلند مدت برای مردم مصر مشکلاتی ایجاد خواهد کرد.
کنیث روث درباره حملات به کلیساهای قبطی ها در مصر نیز گفت: هیچ توجیهی درباره حمله به قبطی ها و کلیساهای آنها پذیرفتنی نیست و بلکه تخلف خطرناکی به شمار می رود. من با وجود اینکه اخوان المسلمین با صدور بیانیه هایی حمله به کلیساها را محکوم کرده اند، آنها را سرزنش می کنم زیرا اقدامات مناسبی در این خصوص انجام ندادند. ما می دانیم که اخوان المسلمین تشکیلات منظمی است، اما در این خصوص شاهد نظم مناسبی از آنها نبودیم.
وی با انتقاد از ارتش و موسسه نظامی ارتش مصر نیز به علت اهمال در تامین امنیت کلیساهای مسیحی ها گفت: ارتش مصر با وجود اینکه می داند قبطی ها همیشه در معرض حمله قرار دارند، اما اقدام مناسبی در این خصوص انجام نداده است. باید پرسید که چرا نیروهای امنیتی با وجود احتمال حمله به کلیساهای مسیحی ها از آنها حمایت نکردند. 
کنیث روث گفت: اخوان المسلمین و ارتش اعلام می کنند که در جامعه مصر دارای اکثریت هستند و می توانند چیزی را که می خواهند انجام دهند. داشتن پشتوانه اکثریت توجیهی برای نقض حقوق اقلیت، حقوق زنان و حقوق بشر نمی شود. نمی توان گفت به این علت که گروه یا نهادی دارای حمایت مردمی است حق کشتن مردم را دارد. دمکراسی فقط حکومت گروهی که دارای اکثریت است یا پیروزی آن در انتخابات نیست بلکه دمکراسی احترام قائل شدن به حقوق همه قشرها و گروه ها از جمله گروه های اقلیت است.

گزارش واحد مرکزی خبر

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 28 مرداد 1392

رئيس جمهور اندونزی خواستار احترام به اديان مختلف در این کشور شد

رئیس جمهور اندونزی در بحبوحه انتقادات علیه دولت این کشور مبنی بر عدم تلاش کافی برای جلوگیری از تشدید تعصبات قومی و مذهبی خواستار احترام به تنوع مذاهب در این کشور شد. 

 

به گزارش خبرگزاری اهل‏بیت(ع) ـ ابنا ـ «سوسیلو بامبانگ یودهویونو» رئیس جمهور اندونزی روز جمعه از شهروندان این کشور خواست به تنوع مذاهب در این کشور احترام بگذارند.

رئیس جمهور اندونزی در بحبوحه انتقادات علیه دولت این کشور مبنی بر عدم تلاش کافی برای جلوگیری از تشدید تعصبات قومی و مذهبی در اندونزی این موضوع را مطرح کرد.

یودهویونو در حاشیه روز استقلال این کشور در نطقی خطاب به پارلمان گفت:« من از تمام مردم می خواهم این موضوع را درک کنند که کشور ما دارای تنوع مذهبی است.»

وی افزود:« با وجود اتحاد میان مذاهب مختلف لازم است سطح مدارا و شکیبایی خود را نیز تقویت کنیم.»

رئیس جمهور اندونزی گفت مردم این کشور حقوق اقلیت های مذهبی را تضمین می کنند و هیچ گونه تبعیضی در زمینه نژاد، مذهب و موقعیت های اجتماعی میان افراد قائل نمی شوند.

یک موسسه غیر دولتی در اندونزی به تازگی اعلام کرد از ماه ژانویه تا ماه ژوئن امسال حدود 122 مورد تبعیض نژادی علیه اقلیت های مذهبی در اندونزی از جانب گروه های متعصب و موسسات دولتی روی داده است.

این موسسه همچنین اعلام کرد این موارد شامل تعطیلی اجباری اماکن زیارتی و اظهارات تبعیض آمیز مقامات دولت در مورد اقلیت های مذهبی در این کشور است.

به گزارش خبرگزاری آلمان از جاکارتا، دیده بان حقوق بشر مستقر در نیویورک نیز اعلام کرد دولت اندونزی تمایلی به تحت تعقیب قرار دادن افرادی که حقوق اقلیت ها را نقض می کنند ندارد و همچنین جهت اصلاح قوانین و مقررات موجود که باعث تبعیض علیه اقلیت های مذهبی در این کشور می شود، اقدامی انجام نمی دهد.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 28 مرداد 1392

25 مهرماه؛ آخرین مهلت ارسال آثار به سمینار تعامل اقوام، ادیان، مطبوعات و رسانه ها

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی اظهار داشت: 25 مهرماه آخرین مهلت ارسال آثار به دبیرخانه ششمین جشنواره اقوام، ادیان، مطبوعات و رسانه ها می باشد. 

 

به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی صبح امروز در گفت و گو با خبرنگار ابنا در ارومیه، با بیان این مطلب اظهار داشت: سمینار تعامل اقوام، ادیان، مطبوعات و رسانه ها نیمه دوم سالجاری به میزبانی ارومیه برگزار می شود.
 
حجت الاسلام «محمدباقر کریمی» افزود: هدف اصلی از برگزاری این جشنواره که برای ششمین سال متوالی در آذربایجان غربی برگزار می شود، بهره گیری از تنوع قومی و دینی و چالش های آن به عنوان یک فرصت در جهت تعامل و توسعه اجتماعی و ملیاست که خوشبختانه در دوره های قبلی برگزاری از استقبال خوبی مواجه شده است.
 
وی در ادامه با اشاره به بخش ها و محورهای برگزاری سمینار عنوان کرد: این سمینار در 2 بخش عمومی و نگاه از درون و در محورهای مختلف برگزار می شود.
 
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی همچنین خاطرنشان کرد: آثار و نوشته های ادبی هنری در حوزه تعامل اقوام، ادیان و مطبوعات و نقش اقوام و ادیان در تحقق حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی در بخش ویژه سمینار داوری و ارزیابی می شوند.
 
کریمی در خصوص مقالات برتر ارسالی به سمینار تعامل اقوام، ادیان، مطبوعات و رسانه ها نیز بیان داشت: در هر بخش 2 مقاله جهت قرائت در مراسم اختتامیه انتخاب می شوند.
 
وی با اشاره به زمان ارسال اثر به این سمینار، اضافه کرد: زمان ارسال آثار 25 مهرماه می باشد و مقالات باید در ارتباط با موضوعات سمینار براساس شیوه نگارش علمی تهیه و ارائه شود و مقالات ارسالی حداکثر در 14 صفحه A4 تنظیم شده و چکیده مقالات در 400 کلمه به دبیرخانه سمینار ارسال شود.
 
کریمی اظهار کرد: سه مقاله در این دوره به عنوان مقالات برتر معرفی می شوند و جوایز نفرات برتر به ترتیب اول تا سوم، 10 میلیون، 7 میلیون و 4 میلیون ریال خواهد بود.
 
....................
سرویس خبرنگاران/ داخلی/ سجاد امیرکردلر
(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 28 مرداد 1392

کردها به اولین قدم روحانی، نمره قبولی نمی دهند!

 

حسن معروف پور*
 
آژانس خبری – تحلیلی زریان؛ بر اساس آمار رسمی که بعد از انتخابات منتشر شد، آقای روحانی در استانهای کردستان، کرمانشاه، ایلام و آذربایجان غربی(بخشی از جمعیت این استان را کردها به خود اختصاص داده اند)انتخاب اول کُردها است.
 

اگر حسن روحانی با اعتماد ۵۱درصدی رای دهندگان کشور به پاستور رفت، در استان کُردستان ۷2درصد، در آذربایجان غربی ۶۲/۹۲درصد و در کرمانشاه و ایلام نیز بالای ۵۰درصد به او و دولتش رای اعتماد دادند.

  البته این اعتماد بالای کُردها به شخص روحانی و جریانهای سیاسی که پشت وی صف آرایی کرده اند، نیست.

در اولین روزهای بعد از پیروزی " حسن روحانی" در انتخابات ریاست جمهوری در یادداشتی کوتاه نوشتم که رای کُردها به روحانی معنا دار است و دلیل این رای بالای روحانی در مناطق کردنشین را بیانیه 10 بندی اقوام وی دانستم.

 باتوجه به بیاینه 10 بندی آقای روحانی در خصوص اقوام، انتظار می رفت در کابینه وی اقلیتهای قومی و مذهبی سهمی داشته باشند.

 اما هنگامی که روحانی کابینه اش را به مجلس معرفی کرد، دیوار " امید" بر سرکُردها فرو ریخت و بوی بی «تدبیری» به مشام رسید.

جناب آقای روحانی که وعده داد با کلیدش قفلها را می گشاید، در همان قدم اولش که معرفی کابینه به مجلس شورای اسلامی است، در حق کُردها خلف وعده کردو بند دوم بیانیه اقوام خود را از یاد برد.

 روحانی در بند 2 ماده اقوام خود آورده است: مشارکت عمومی فارغ از زبان و مذهب در مدیریت‌های کلان کشور و اجرای اصل شایسته‌سالاری در همه سطوح سیاسی-اداری به گونه‌ای که تمامی شهروندان و هم‌میهنان در شرایط یکسان امکان مشارکت و تصدی در کلیه سطوح تا عضویت کابینه را داشته باشند.

گم شدن این وعده آقای روحانی در لابه لای سهم خواهی جریانهای سیاسی کشور از کابینه دولت« تدبیر و امید» سبب شد که کُردها به اولین قدم روحانی نمره قبولی ندهند و با چشمانی که «بد بینی» جای «امید» را در ان گرفته است دیگر اقدامات وی را پیگیری کنند.

 این «بد بینی» را در لابه لای سخنان تعدادی از نمایندگان کُرد مجلس شورای اسلامی ایران نیزمی توان پیدا کرد.

 سید احسن علوی، نماینده مردم شهرستان های سنندج، کامیاران و دیواندره به سایت " کردتودی" می گوید: با کابینه ای که به مجلس معرفی و پیشنهاد شد تاریخ برای کردستان تکرار شد. چرا که ایشان همانند رؤسای جمهور قبلی قبل از انتخابات در کردستان شعارهای خوبی دادند که مردم کردستان را امیدوار نمود البته هنوز ابتدای راهیم و امیدواریم آقای روحانی به قول ها و شعارهای خود عمل نمایند.

علوی که معتقد است «این کابینه برای کردستان هیچ سودی ندارد» می گوید: کابینه معرفی شده با شعارهای رئیس جمهور در مورد اقوام و تامین منافع مردم کردستان در ترکیب کابینه مطابقت ندارد.

 محسن بیگلری" نماینده سقز وبانه در مجلس شورای اسلامی ایران که از کابینه معرفی شده گله مند است به سایت " کُردتودی" می گوید: شعار آقای روحانی در رابطه با احقاق حقوق اقوام تاکنون در حد شعار باقی مانده است و ایشان به قول هایی که قبلا در این رابطه داده بود وفا نکرد وما به شدت از این مسئله ناراضی و گله مندیم.

  امیدوارم این نماینده های گله مند از خلف وعده آقای روحانی در هنگام دادن رای اعتماد به وزیران پیشنهادی « دولت تدیر و امید»، هوشیار باشند که این وزیران نیز در حق موکلان این نمایندگان خلف وعده نکنند. 

*حسن معروف پور؛ روزنامه نگار و وبلاگ نویس دانش آموخته علوم ارتباطات در گرایش روزنامه نگاری است.(وبلاگ؛ پیاسه ی پینوس)

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 28 مرداد 1392

ترکيه بسته اصلاحات قانوني را با هدف ارتقاي حقوق کردها بررسي مي کند

 

آژانس خبری-تحلیلی زریان؛ یک مقام ارشد وزارت دادگستری ترکیه روز سه شنبه اعلام کرد دولت این کشور هفته آینده بحث و گفتگو درباره یک بسته اصلاحات قانونی را با هدف ارتقای حقوق کردهای ساکن این کشور و بهبود وضعیت دموکراسی آغاز خواهد کرد.
 

به گزارش زریان؛ این مقام وزارت دادگستری ترکیه که خواست نامش فاش نشود در این باره گفت کابینه دولت طی نشست بعدی خود که دوشنبه آینده برگزار خواهد شد قرار است به بررسی «بسته دموکراسی سازی» بپردازد. اصلاحات و پیشنهادهای مطرح شده در این بسته موارد متعددی را از قبیل فراهم شدن امکان آموزش کردها به زبان کردی تا اصلاح قوانین مبارزه با تروریسم شامل می شود.

بـه گـزارش خبرگـزاری رویترز از آنکارا، کارشناسان در این باره اعلام کردند مهمترین هدف از بررسی این بسته، پایان دادن به سه دهه درگیری نیروهای ارتش ترکیه و ستیزه طلبان «حزب کارگران کردستان (پ ک ک)» است.

عبد الله اوجالان رهبر زندانی پ ک ک پیشتر در ماه مارس و پس از چندین ماه گفتگو با مقامات دولت ترکیه، از نیروهای خود درخواست کرد تا خشونتها را متوقف و از پایگاههای خود در کوهستانهای شمال عراق عقب نشینی کنند. با این حال وی اعلام کرده است در صورتی که آنکارا تا ابتدای ماه سپتامبر هیچ اقدام ملموسی را انجام ندهد، درگیری ها ممکن است از سر گرفته شود.

بر اساس گزارشهای منتشر شده، وزارت دادگستری ترکیه گزارشی را درخصوص این اصلاحات پیشنهادی به رجب طیب اردوغان نخست وزیر این کشور ارائه کرده است. دفتر نخست وزیر ترکیه نیز در حال آماده سازی گزارش خود در خصوص این بسته است.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 28 مرداد 1392

علوی ها اقلیت مظلوم ترکیه

علوي‌گري يكي از جريان‌هاي مذهبي مهم تركيه است و بعد از تسنن، دومين مذهب مردم اين كشور را تشكيل مي‌دهد. از تعداد علوي‌ها آمار دقيقي در دست نيست، ولي محققان ازجمله ديويد شانكلند در كتاب خود به نام علوي‌ها در تركيه (2003) تعداد آنها را چيزي حدود 9 تا 11 ميليون نفر تخمين مي‌زند كه احتمالا 20 درصد آنها را علوي‌هاي كرد تشكيل مي‌دهند.

علوي‌هاي تركيه در طول سال‌ها براي مصون ماندن از سركوب و طرد ترجيح داده‌اند بيشتر در روستاها زندگي كنند و به همين دليل فرهنگ گروهي آنها تقريبا به صورت سنتي باقي مانده است. بيشتر اين روستاها در استان سيواس متمركز شده و نزديك به 450 روستا علوي‌نشين است. در اين روستاها «ده‌ده»ها به عنوان مرجع حل و فصل و راهنمايي مردم در امور ديني شناخته مي‌شوند كه نسبت خود را به «حاجي بكتاش ولي» مي‌رسانند.

اين عده به صورت خانوادگي وظيفه تفسير دين را بر عهده دارند. برخلاف اهل سنت، علوي‌ها به مسجد نمي‌روند و مناسك ديني خود را كه كاملا با آنها متفاوت است، در محلي به نام «جمع خانه» انجام مي‌دهند. دليل آن، سياست‌هاي دولت تركيه در جهت يكسان‌سازي مذهبي عنوان مي‌شود. اداره امور ديانت سعي مي‌كند آموزه‌هاي يكسان ديني را بر مبناي حنفي‌گري و تسنن به مردم القا كند كه متضمن سكولاريسم و ايمان و اعتقاد فردي است و البته اين چيزي نيست كه مورد پذيرش علوي‌ها باشد.

ادامه...

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 28 مرداد 1392

انتقاد دادگاه فدرال آمریکا ازعملکرد نژادپرستانه پلیس

یک دادگاه فدرال در آمریکا اعلام کرد عملکرد اداره پلیس نیویورک در برخورد با اقلیت‌های نژادی غیرانسانی و خلاف حقوق بنیادین اقلیت‌هاست.

به گزارش ایسنا، بر اساس آمارهای اداره پلیس نیویورک، در سال‌های 1996 الی 2010 حدود 86 درصد از کسانی که توسط نیروهای پلیس متوقف شده و مورد بازرسی بدنی قرار گرفتند سیاهپوست‌ یا اهل آمریکای جنوبی بوده‌اند؛ در حالی‌که آن‌ها فقط 52 درصد از جمعیت این ایالت را تشکیل می‌دهند. این عملکرد متفاوت و به شدت نژادپرستانه موجب بروز نگرانی در مورد حقوق بشر و ایجاد الگویی تبعیض‌آمیز و نژادپرستانه در کل آمریکا خواهد شد.

دیده‌بان حقوق بشر در پی صدور رای این دادگاه اعلام کرد این اعداد و ارقام نشان‌دهنده عملکرد نادرست پلیس نیویورک در طول سال‌های گذشته است.

بر اساس قوانین بین‌المللی حقوق بشر‌، هرگونه رفتار تبعیض‌آمیز و نژادپرستانه علیه گروه‌های اقلیت و قبایل، چه این که هدفی به دنبال داشته باشد یا نه ممنوع است و استانداردهای حقوق بشر سال‌ها پیش مانع از ادامه بدرفتاری‌های مسولان نیویورک علیه اقلیت‌ها می‌شد.

پلیس نیویورک مدعی است که برای جلوگیری از وقوع جرم افراد را متوقف و بازرسی می‌کند تا بتواند اسلحه‌ها را از خیابان‌ها جمع‌آوری کند، اما آمارها نشان می‌دهد که اغلب این بازرسی‌ها به دلیل جمع‌آوری مواد مخدر است تا اسلحه، در آمریکا این باور وجود دارد که مصرف‌کنندگان خرده پای مواد مخدر آمادگی بیشتری برای ارتکاب جرم دارند، از این رو متوقف و بازرسی آن‌ها می‌تواند به پیشگیری از وقوع جرایم خشن کمک کند و در صورت بازداشت نیز سوابق آن‌ها در اداره پلیس ثبت می‌شود تا بعدتر برای برخورد با جرایم کمک‌رسان پلیس باشد.

این در حالیست که گزارش‌های قبلی دیده‌بان حقوق بشر نشان می‌دهد آن دسته از ساکنان ایالت نیویورک که مصرف‌کننده مواد مخدر بوده‌اند به ندرت تبدیل به یک مجرم شده‌اند‌، اما پلیس نیویورک شمار زیادی از جوانان رنگین پوست را دستگیر و به نوعی وارد دستگاه قضایی می‌کند؛ در حالی که آن‌ها هیچگاه مرتکب یک جرم خشونت‌آمیز نشده‌اند.

بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی دیده‌بان حقوق بشر، قاضی این دادگاه در حکم خود مانع از ادامه عملکرد پلیس نیویورک نشده، اما خواستار توقف آن در آینده و بازبینی این بدرفتاری‌ها توسط مسوولان ایالتی شده است.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 28 مرداد 1392

خرسندي مقام سابق صرستان از رعايت حقوق اقليت ها در ايران

خبرگزاري آريا-وزير مشاور اسبق در دولت و نماينده سابق مجلس نمايندگان صربستان از برخورداري اقليت هاي ملي در جمهوري اسلامي ايران از تمام حقوق شهروندي ابراز خرسندي کرد.
به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از واحد برونمرزي، " يواوان داميانوويچ " وزير مشاور اسبق در دولت و نماينده سابق مجلس نمايندگان صربستان گفت : ايران کشوري با دموکراسي واقعي است که اقليت هاي ملي در اين کشور از تمامي حقوق شهروندي برخوردارند.
وي با اشاره به روابط دوستانه ايران و صربستان گفت : فعاليت در حوزه صنعت گردشگري افزون بر اينکه براي گسترش و تحکيم روابط کشورها مهم است ، نزديک شدن ملت ها را نيز موجب مي شود.
داميانوويچ افزود : از آنجا که دموکراسي به شکل واقعي آن در ايران اجرا مي شود و تمامي جوامع ملي، نژادي و مذهبي از تمامي حقوق شهروندي برخوردارند ، بي شک جوامع مختلف نيز در اين کشور صلح طلب و پيشرفته از رفاه اجتماعي و آزادي کامل بهره مند هستند.
وي با ابراز علاقمندي براي سفر به ايران و آشنايي نزديک با مردم ، خاطرنشان کرد : با وجود جوامع مختلف ملي، مذهبي و نژادي در ايران بايد اذعان کرد در اين کشور بزرگ مي توان با فرهنگ و سنت هاي مختلف آشنا شد.

(0)نظرات توسط: MINORITY
پنجشنبه 24 مرداد 1392

زیارت پیر نارکی از نگاه دوربین

 جمع بسیاری از زرتشتیان در روزهای 12 تا 16 امردادماه به زیارت پیر نارکی رفته و به نیایش پرداختند .

تصاویری از این مراسم وجشن سدره پوشی همگانی را درادامه ببینید:

برای دیدن تصاویر بیشتر اینجا کلیک نمایید


(0)نظرات توسط: MINORITY
چهارشنبه 23 مرداد 1392

اقلیت های قومی لیبی در مقابل پارلمان تظاهرات کردند

صدها تن از اقلیت‌های قومی لیبی با محکوم کردن عدم مشارکت‌شان در تدوین قانون اساسی جدید لیبی در مقابل ساختمان کنگره ملی سراسری (پارلمان) این کشور تظاهرات کردند.
به گزارش شفقنا(پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)، ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره نوشت: صدها تن از اقلیت‌های قومی لیبی شامل اقوام الامازیغ، الطوارق و التبو صبح روز گذشته در برابر محل سالن کنگره ملی لیبی سراسری در طرابلس، پایتخت این کشور تظاهراتی برپا کردند و شعارهایی جهت گنجاندن زبان خود در قانون اساسی لیبی سر دادند.
عمر حمیدان، سخنگوی رسمی کنگره ملی سراسری لیبی عنوان کرد: این تظاهرات اعتراض آمیز در وقت تنفس جلسه عادی کنگره برگزار شد.
در گزارش‌های خبری تاکنون خبری از زخمی شدن هیچ کس در این تظاهرات ارائه نشده است اما حمیدان عنوان داشت: این تظاهرکنندگان در جریان این تظاهرات به مقر پارلمان حمله و لوازم و وسایل تالار کنگره خراب کردند که در پی آن برخی اسناد و مدارک مربوط به اعضای آن گم شده است.
نوری بوسهمین، رئیس کنگره پیشتر با نمایندگان تمامی اقشار جامعه لیبی دیدار و تاکید کرد که قانون اساسی جدید لیبی با توافق تمام لیبیایی‌ها، تدوین خواهد شد و حقوق تمامی اقشار جامعه را تامین خواهد کرد.
پیشتر در اوایل ژوئیه گذشته نمایندگان الأمازیغ در پارلمان لیبی اعلام کردند که در اعتراض به منزوی شدن‌شان از شرکت‌ در جلسات کنگره ملی کناره‌گیری می‌کنند.
در 17 ژوئیه گذشته نیز سه اقلیت قومی لیبیایی شامل الطوارق، الأمازیغ و التبو تصمیم گرفتند که در اعتراض به نحوه برگزاری انتخابات کمیته موسسان شرکت در آن را تحریک کنند.
این اقلیت‌ها سه گانه همچنین برای اعمال فشار بر کنگره ملی لیبی تهدید کرده بودند که نافرمانی مدنی اعلام می‌کنند.
کنگره ملی لیبی بالاترین قدرت سیاسی و قانونگذاری در این کشور است.
از سوی دیگر، به گزارش منابع امنیتی، در خودروی جلال العرفی، یکی از مسوولان نظام لیبی مقابل منزلش در شهر بنغازی بمبی با هدف ترور وی کار گذاشته شده بود که البته العرفی از ترور جان سالم به در برد.
عبدالله الزایدی، سخنگوی رسمی ارتش لیبی گفت: العرفی فقط زخمی شده است و در بیمارستانی در بنغازی تحت عمل جراحی قرار گرفت.

(0)نظرات توسط: MINORITY
چهارشنبه 23 مرداد 1392

عکس/اقلیت‌های دینی در تحلیف روحانی

(0)نظرات توسط: MINORITY
چهارشنبه 23 مرداد 1392

نخستین دیدار رئیس جمهور کرزی با افغان‌های سیک و هندو

نمایندگان هندوها و سیک‌های افغانستان با حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان دیدار کردند.

راویل سینگ معاون شورای سراسری هندوها و سیک‌های افغانستان به بی‌بی‌سی گفت این اولین بار است که در ده سال گذشته آنها با رئیس جمهوری افغانستان دیدار کردند.

او گفت: "رئیس جمهور تمام مشکلات ما را با پیشانی باز شنید و تمام مشکلات ما را پذیرفت و وعده داد که آنها را حل خواهد کرد."

آقای سینگ افزود که حذف کرسی پیشنهادی اختصاصی هندوها و سیک‌ها از مجلس نمایندگان، نداشتن محل آتش سپاری مردگان، نداشتن سرپناه، غصب ملکیت‌ها و حفط اماکن مقدسه مهم‌ترین مشکلات آنها است.

آقای سینگ می‌گوید که رئیس جمهوری افغانستان وعده سپرد که تا یک ماه آینده این مشکلات را حل خواهد کرد و دوباره آنها را برای اطمینان از حل این مشکلات خواهد دید.

ریاست جمهوری افغانستان نیز با نشر خبرنامه‌ای گفته که قرار است مشکلاتی که در این دیدار مطرح شده در نشست شورای وزیران مطرح شود.

در این خبرنامه آمده که حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان به هندوها و سیک‌ها گفته که آنها به عنوان شهروندان افغانستان مانند دیگران، دارای حقوق مساوی هستند.

درخبرنامه‌ای ریاست جمهوری آمده که دولت افغانستان تلاش دارد که با حل مشکلات هندوها و سیک‌ها، زمینه را برای بازگشت هندوها و سیک‌هایی که از این کشور مهاجر شده‌اند، فراهم سازد.

هشدار برای ترک تابعیت

آقای سینگ می‌گوید که امروز تمام ۵۲ نمایند هندوها و سیک‌های افغانستان با تذکره‌های/شناسنامه تابعیت خود به دیدن رئیس جمهوری رفته بودند.

او گفت: "ما گفتیم اگر حقوق ما را نمی‌پذیرید ما تذکره‌های خود را با خود آوردیم، این را تقدیم شما می‌کنیم و شما ما را رسما رخصت کنید."

سر و صدا بر سر حقوق هندوها و سیک‌های افغانستان پس از آن بالا گرفت که پارلمان افغانستان در قانون انتخابات، کرسی پیشنهادی اختصاصی هندوها و سیک‌ها را حذف کرد.

نهادهای مدنی و نمایندگان هندوها و سیک‌ها با این تصمیم پارلمان اعتراض کردند و از ریاست جمهوری خواهان حل این مشکل شدند.

نمایندگان هندوها و سیک‌های افغانستان همان زمان هشدار دادند که اگر حقوق اساسی آنها به عنوان یک افغان برایشان داده نشود، از طریق سازمان ملل به کشور دیگری پناهنده خواهند شد.

آنها همچنان گفتند که رئیس جمهوری در ده سال گذشته حتی یک بار هم حاضر نشده با نمایندگان هندوها و سیک‌های افغانستان دیدار کند.

به گفته آقای سینگ، جمعیت این اقلیت‌ها حدود ۷۰۰ خانواده است که تعداد کل جمعیت آنان به حدود چهار هزار نفر می‌رسد.

انفجار در مقابل خانه یک سیک افغان

دیدار اقلیت هندو و سیک با ریاست جمهوری در حالی صورت می‌گیرد که مقامات امنیتی در شرق افغانستان اعلام کردند که در نتیجه انفجار در مقابل منزلی مربوط به یکی از بزرگان اقلیت سیک در شهر جلال آباد، سه تن زخمی شدند، هیچ یک آنها از اقلیت‌ها نبودند.

احمد ضیا عبدالزی، سخنگوی والی ننگرهار می‌گوید که در انفجار امروز یک زن و دو مرد دیگر که در همسایگی این خانه زندگی می‌کردند، زخمی شدند.

او افزود که زمانی که این انفجار رخ داد، اعضای خانواده سیک در خانه نبودند.

نیروهای پلیس جستجو برای پیدا کردن عاملین این حادثه را آغاز کرده‌اند.

مقامات بهداشت در شهر جلال آباد وضعیت زخمی شدگان را رضایت بخش اعلام کردند.

ارمیت سینگ مسئول عبادتگاه سیک‌ها در شهر جلال آباد نیز به بی‌بی‌سی گفت که این حادثه آنان را نگران کرده است.

تاکنون اقلیت مذهبی هندو و سیک افغانستان هدف حمله نیروهای مسلح در افغانستان قرار نگرفته‌اند.

 

(0)نظرات توسط: MINORITY
شنبه 19 مرداد 1392

مديرعامل باشگاه ستاره آشور تهران: جام تموز نشانگر آزادي اقليت هاي مذهبي در ايران است

اروميه - مديرعامل باشگاه ورزشي ستاره آشور تهران گفت: برگزاري جشنواره فرهنگي و ورزشي جام تموز نشانگر آزادي كامل اقليت هاي مذهبي در چهار چوب نظام مقدس ايران اسلامي است.

سرگيز آغاسي عصر جمعه در حاشيه مسابقات جام تموز آشوريان جهان در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: برگزاري اين مسابقات نقطه قوتي براي كشور ايران و آشوريان ايراني است تا عملا به جهانيان ثابت كنند كه مردمان مسلمان و مسيحي اين كشور در صلح و آرامش كامل و در كنار هم زندگي مسالمت آميزي دارند.
وي اظهار كرد: اين مسابقات با انعكاس خوبي كه در سطح جهاني دارد نمونه بارز رعايت حقوق كامل اقليت هاي مذهبي در ايران را به مدعيان حقوق بشر نشان داده و روحيه صلح جويي و اتحاد دولت و ملت ايران با اقصي نقاط جهان را به نمايش مي گذارد.
آغاسي افزود: حمايت مسوولان كشور از آشوريان ايراني در برپايي اين اجتماع عظيم قابل تقدير و تشكر است و مهمانان خارجي شركت كننده در اين مسابقات با ابراز خرسندي و رضايت از اين ميزباني بهترين خاطرات را با خود به همراه مي برند.
وي افزود: تيم هاي خارجي اعتراف مي كنند كه اقليت هاي مذهبي در ايران بر خلاف تبليغات شوم دشمنان از آزادي و آسايش كامل برخوردارند و اين مهم در سايه حمايت هاي دولت از اقليت هاي ديني به دست آمده است.
سرپرست تيم آشور تهران ادامه داد: تيم تهران با ۳۵ ورزشكار در رشته هاي فوتبال، بسكتبال مردان و زنان، تنيس روي ميز و شطرنج عازم اين مسابقات شده بود كه توانست مقام هاي نايب قهرماني بسكتبال زنان و مردان و قهرماني دوبل تنيس روي ميز و مقام سوم شطرنج را به خود اختصاص دهد.
سيزدهمين دوره جشنواره فرهنگي ورزشي آشوريان جام تموز در شش رشته واليبال، بسكتبال، فوتبال، تنيس روي ميز، شطرنج و تنيس خاكي از دوازدهم مرداد ماه جاري آغاز و جمعه شب گذشته به كار خود پايان داد.
در اين جشنواره ??? ورزشكار خارجي و داخلي از كشورهاي عراق، گرجستان، ارمنستان، روسيه و شهرهاي اروميه، تهران، اهواز و پرديس كرج در باشگاه انجمن آشوريان اروميه با هم به رقابت پرداختند. 

(0)نظرات توسط: MINORITY
شنبه 19 مرداد 1392

افشای اقدامات نژادپرستانه علیه ارمنی ها در ترکیه

از زمان آغاز تحولات جهان عرب که منجر به وقوع انقلاب در شماری از کشور‌ها شد، ترکیه همواره تلاش داشته خود را ‌دولتی حامی خواسته‌های مردمی، دمکراسی و حقوق بشر نشان دهد. با این حال، تاکنون نمونه‌های نقض بسیاری در این زمینه وجود داشته است. گزارشی که به تازگی در برخی مطبوعات ترکیه منتشر شده، نشانگر یک اقدام عجیب از سوی دولت این کشور در قبال اقلیت‌های دینی است.


 

 

 

به گزارش «تابناک»، بر پایه گزارشی که به تازگی در برخی مطبوعات ترکیه بازتاب یافته، دولت ترکیه به هر یک از شهروندان غیرمسلمان این کشور، یک عدد اختصاص داده که با آن شناسایی می‌شوند و این در حالی است که تا کنون ‌هیچ یک از مقامات دولتی ترکیه، حاضر نشده در این زمینه توضیحی بدهد. 

به نوشته روزنامه «تودی زمان»، هفته گذشته و در جریان پاسخ رسمی وزارت آموزش ترکیه به یک استفساریه، مشخص شد که اقلیت‌های غیرمسلمان در این کشور بر اساس‌ نژاد و قومیت خود ‌کنترل ‌و برای آن‌ها پرونده تشکیل می‌شود؛ افزون بر این، بر پایه رویه‌ای که پیشینه آن به زمان تأسیس جمهوری ترکیه بازمی‌گردد، به هر یک از قومیت‌ها یک عدد اختصاص داده می‌شود. 

بنا بر این گزارش‌ از سال ۱۹۲۳‌ به ارمنی‌ها، یونانی‌ها و یهودی‌ها یک شماره کد اختصاص داده شده و در مکاتبات بین نهادهای حکومتی، از این کد استفاده می‌شود. در این راستا، برای یونانی‌ها، ارمنی‌ها و یهودی‌ها، به ترتیب از کدهای ۱، ۲ و ۳ استفاده می‌شود و پرونده‌های تشکیل شده برای شهروندان اقلیت، ‌معمولا در دفا‌تر آمار و سرشماری نگهداری می‌شود و تنها در صورت ارائه درخواستی رسمی از سوی نهادهای دولتی در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد. 

وزارت کشور ترکیه در پاسخ به استفساریه‌ای در این زمینه، ضمن تأیید ماجرا اعلام کرده «کدهای اجدادی»، از زمان امپراتوری عثمانی بوده و موردی در اختیار وزارت آموزش گذاشته می‌شود. این امر نشانگر آن است که هم‌اکنون نیز به طور جدی از این کد‌ها استفاده می‌شود. 

در این باره، وزارت کشور ترکیه ضمن دفاع از این کار، مدعی شده مورد استفاده این کد‌ها، تنها برای «مقاصد مربوط به وزارت آموزش» است، زیرا بر پایه معاهده بوزان در سال ۱۹۲۳، این سه اقلیت از حق تأسیس مدارس مخصوص به خود برخوردارند. این در حالی است که دیگر اقلیت‌ها ‌چنین حقی ندارند.

تودی زمان می‌نویسد، واکنش‌ها به این افشاگری بسیار شدید بوده و سازمان‌های غیردولتی و روشنفکران به شدت این رویه را محکوم کرده‌اند. با این حال، حتی یک مقام دولتی نیز حاضر نشده در محکومیت این ماجرا سخنی بگوید. در این میان، برخی دیگر از گزارش‌ها‌، حاکی از آن است که سیستم کدگذاری تنها برای این سه اقلیت ‌مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. در این سیستم، در گذشته برای سریانی‌ها از عدد ۴ و برای بقیه قومیت‌ها از عدد ۵ استفاده می‌شده است. 

به هر حال، ثابت بودن این رویه از آغاز تأسیس جمهوری ترکیه تاکنون و انجام نگرفتن هیچ گونه کاری از سوی دولت ترکیه برای تغییر این رویه، بار دیگر بر وجود تمایلات برتری‌طلبانه ‌به نام «پان ترکیستی» و احیای امپراتوری عثمانی در دولت عدالت و توسعه صحه می‌گذارد. این در حالی است که دولت اردوغان همواره از ضرورت حاکم شدن دمکراسی و حقوق بشر در کشورهای منطقه دم می‌زند.

(0)نظرات توسط: MINORITY
شنبه 19 مرداد 1392

آنکارا به دنبال حمایت از حقوق کردهای ترکیه

نخست‌وزیر ترکیه اعلام کرد، پارلمان این کشور می‌تواند تعطیلات تابستانی را کوتاه کند تا اصلاحاتی را که هدفش افزایش حقوق کردها است به رأی بگذارد. این در حالی است که درخواست‌ها برای تسریع روند مذاکرات صلح با کردها افزایش یافته است.

 

به نقل از سایت آفتاب نیوز این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که شورشیان کرد طی هفته‌های اخیر نتوانستند صلح شکننده میان ترکیه و کردها را حفظ کنند و از دولت خواسته‌اند تا در قبال عقب نشینی نیروهایشان از ترکیه اصلاحات وعده داده شده را عملی کند.
 
رجیب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه اعلام کرده است که قانونگذاران در حال کار کردن بر روی قوانینی هستند که حقوق دموکراتیک و سیاسی این گروه اقلیت را بهبود بخشد.
 
وی در اظهاراتی در شبکه تلویزیونی آزاد ان.تی.وی افزود: دوستان من در حال تکمیل کار خود بر روی این بندها هستند و انشالله نتایج آن را اعلام می‌کنیم.
 
وی افزود: ممکن است این امر منجر به بازگشت زود هنگام و پیش از موعد جلسات پارلمان شود.
 
به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه حریت، قانونگذاران پارلمان ترکیه اول اکتبر از تعطیلات تابستانی خود بر می‌گردند.
(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 14 مرداد 1392

حضور پرشور اقلیت های دینی فارس در راهپیمایی روز قدس+تصاویر

اقلیت های دینی و مذهبی فارس چون سال های پیش دوشادوش یکدیگر در راهپیمایی روز جهانی قدس شرکت کردند.

به گزارش خبرنگار شیرازه، کلیمیان، ارامنه، زرتشتیان و مسلمانان اهل سنت استان فارس با فریاد مرگ بر امریکا و مرگ بر اسراییل فریاد اعتراض خود را به جور و ستم رژیم صهیونیستی بر مظلومان فلسطین به گوش جامعه جهانی رساندند و حمایت خود را از فلسطینیان اعلام کردند.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 14 مرداد 1392

اقلیت های خاموش افغانستان و نقض قانون اساسی

حذف کرسی پیشنهادی در مجلس نمایندگان به هندوها و سیک های افغانستان که به اعتراض این اقلیت مذهبی انجامید ناگهان چهره یکی دیگر از مشکلات این کشوررا به نمایش گذاشت.

 

موضوع اقلیت ها به دلیل ساختار ویژه اتنکی افغانستان چندان برجسته نبوده است. هر چند در افغانستان پشتون ها و تاجیک ها به عنوان دو ملیت بزرگ شناخته می شوند ولی دیگر اقوام نیز حداقل در چهار دهه اخیر( دوره طالبان را از این چهاردهه جدا باید پنداشت که دوره واقعا استثنایی بود) به نحوی در قدرت شریک بوده اند.

از یک لحاظ افغانستان کشوری دارای اقلیت های قومی، مذهبی، زبانی و جنسیتی به گونه ی که در دیگر کشورها می توان دید، نیست و یا خود را کمتر نشان داده است. به مشکل می توان باور کرد که افغانستان کشور مستثنا از داشتن همجنسگرایان باشد ولی این اقلیت هرگز به دلایل فرهنگی و دینی نتواسته حضور آشکار داشته باشد.

 

در همین حال اقلیت های قومی، مذهبی و زبانی نیز منافع خود را در موجودیت دیگر اقوام توانسته اند تعریف کنند. به گونه مثال دو مذهب سنی و شیعه در افغانستان هرگز خود را در حد اقلیت نشاخته اند. حتا مذهب اسماعیلیه که می تواند به عنوان یک اقلیت مذهبی به شمار رود توانسته به گونه های در قدرت و ساختارهای مربوط به آن جایگاه خود را تعریف کند.

اقلیت ها در افغانستان -بازهم می گویم حداقل در چهار دهه گذشته- به حاشیه رانده نشده بوند و یا چنین وانمود می شده چرا که سخت است در فضای دشوار سیاسی و فرهنگی مسلط بر افغانستان بتوان به درستی ستمی را که ممکن است بر حق اقلیت ها روا داشته می شود، تشخیص داد.

 

اگر سیک ها و هندوهای افغانستان هم صدای اعتراض خود را بلند نمی کردند شاید هرگز ...

مشاهده متن کامل این مطلب

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 14 مرداد 1392

دفاع رئیس جمهور از حقوق اقلیتها در مراسم تحلیف

 

مراسم تحلیف رییس‌جمهور در مجلس شورای اسلامی عصر دیروز در صحن علنی مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی راه دانشجو، در مراسم تحلیف حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین حسن روحانی، علاوه بر روسای قوای مقننه و قضاییه و مسوولان ارشد کشور،‌ سران، مقامات و هیات‌هایی از چندین کشور خارجی نیز حضور داشتند.

پس از ادای سوگند، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی طی سخنانی تشکیل دولت راستگویان، امانتداران، اخلاق‌مداران و مردمداران را نزدیک‌ترین مسیر برای پیروی از پیامبر رحمت دانست.

روحانی ادامه داد: دولت تدبیر و امید ‌‌نهایت اهتمام را به کار می‌گیرد تا بر مبنای روش‌های عقلایی و متناسب با واقعیت‌های موجود، اعتدال را شالوده عملکرد و مدیریت کشور قرار داده، تهدید‌ها را کاهش داده و فرصت‌ها را افزایش دهد. اعتدالگرایی براخلاق و مدارا اصرار می‌ورزد و از طریق گفت‌وگو، تفاهم و تدوین برنامه‌های کوتاه و میان مدت سعی می‌نمایند شکاف‌های اجتماعی و اقتصادی را به حداقل ممکن برساند. دولت تدبیر و امید بر حاکمیت قانون، رعایت حقوق و آزادی‌های همه شهروندان، پاسخگویی به جامعه و به مدیریت علمی تاکید خواهد داشت. مردم تغییر، تحول و تعالی را می‌خواهند

روحانی افزود: دولت باید ساختار‌ها را برای رشد ملت اصلاح کند. ایرانیان در همه جای سرزمین به خوبی آموخته‌اند که دوشادوش هم با احترام و افتخار زندگی کنند

رئیس جمهور به این نکته ی مهم اضافه کرد که فعالیت‌های زیادی برای استیفای قومیت‌ها و اقلیت‌ها پرداخته شده اما هنوز هم کاستی‌ها و نارسایی‌ها وجود دارد. دولت تدبیر و امید، در این زمینه تلاش خواهد کرد

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 7 مرداد 1392

مساجد بريتانيا، ميزبان پيروان اديان مختلف در ماه مبارك رمضان

مساجد بريتانيا با راه‌اندازی يك طرح ابتكاری در طول ماه رمضان ضمن گشودن درهای خود به روی پيروان اديان مختلف در ضيافت افطار، برای همسايگان خود فرصتی فراهم می‌آورند تا ضمن آشنايی بيشتر با اسلام، روابط دوستانه‌ای را با مسلمانان برقرار كنند.

 

به گزارش شفقنا، به نقل از ايكنا، سعيده ورسی معروف به بارونس ورسی، وزير امور اجتماعی بريتانيا در گفت‌وگو با روزنامه «اينديپندنت» گفت: اين برنامه با هدف از بين بردن تصورات نادرست در مورد مسلمانان در مساجد سراسر بريتانيا اجرا می‌شود.

وی افزود: نتايج تحقيقات نشان می‌دهد كه بيش از سه‌چهارم مردم بريتانيا در مورد مسلمانان تصورات درستی ندارند.

اين برنامه با نام «افطار بزرگ» به همت مسلمانان بريتانيا به منظور برقراری دوستی ميان اديان و نژادهای مختلف برگزار می‌شود.

سازماندهندگان اين برنامه اميدوارند كه بتوانند به مردم بريتانيا كمك كنند كه اسلام حقيقی را از نزديك ببينند و به تصورات نادرست آن‌ها در مورد اسلام پايان داده شود.

اين برنامه در حالی به اجرا درمی‌آيد كه به تازگی تعداد حملات ضداسلامی در بريتانيا افزايش يافته است. اين افزايش ناگهانی اسلام‌هراسی در بريتانيا پس از حادثه كشته شدن يك سرباز انگليسی توسط دو آفريقايی‌تبار كه خود را مسلمان معرفی كردند، شكل گرفت.

اگرچه مسلمانان بريتانيا بارها و بارها انزجار خود را نسبت به اين حادثه اعلام كردند اما به تحريك احزاب راست‌گرای افراطی انگليس، تعصبات ضداسلامی در اين كشور سير افزايشی پيدا كرده است.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 7 مرداد 1392

ولادیمر پوتین در دیدار با رهبر اورتودوکس های روسیه: حقوق تمامی اقلیت های مذهبی باید حفظ شود

رئیس جمهور روسیه در این دیدار به مسیحیان جهان به دلیل بی احترامی های انجام شده در سوریه به مذهب آنها دلداری داد.

به گزارش مانیتورینگ سرویس قفقاز آناج، به نقل از راشاتودی، رئیس جمهوری روسیه در دیداری که با رهبر مسیحیان ارتودوکس روسیه و پدر روحانی اعظم کلیساهای روسیه داشت گفت: حقوق اقلیت های مذهبی و از جمله آنها مسیحیان باید در سراسر جهان حفظ شود.

وی همچنین از بی احترامی انجام شده در سوریه به دین مسیحیت انتقاد کرد و گفت: "امروزه وضعیت آزادی دینی-مذهبی در جهان وضعیت نامناسبی است و در شمال آفریقا و خاورمیانه به اقلیت های دینی آزادانه توهین می شود."

ولی پوتین به مسئله اشاره نکرد که میلیون ها مسلمان در سراسر جهان به چشم تروریست دیده می شوند و جامعه جهانی و سردمداران دموکراسی در قبال توهین هایی که به مقدسات مسلمانان می شود سکوت اختیار کرده اند.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 7 مرداد 1392

موفقیت اقلیت شیعیان کویت در کسب هشت کرسی در پارلمان

براساس نتایج رسمی، اقلیت شیعیان کویت در انتخاباتی که برای دومین بار در هشت ماه گذشته برگزار شد، موفق به کسب هشت کرسی در پارلمان شدند.

براساس آخرین نتایج که در ساعات اولیه روز یکشنبه منتشر شد، لیبرال‌ها، نیز با کسب سه کرسی در پارلمان جدید با ۵۰ کرسی توانسته‌اند به یک دستاورد جزیی برسند. گروه‌های سنی نیز هفت کرسی در پارلمان به دست آورده‌اند.

آمارها حاکی از این است که ۵۲.۵ درصد از کویتی‌ها در انتخابات شرکت کرده بودند که با حضور چهل درصدی مردم کویت در ماه دسامبر مقایسه می‌شود.

اکثر گروه‌های مخالف، انتخابات روز یکشنبه را در اعتراض به اصلاح قانون انتخابات تحریم کرده‌بودند. این قانون به خانواده حاکم آل‌صباح، اجازه دهند که قانون رای دادن را از هر نفر ۴رای به هر نفر یک رای تغییر دهند.

مخالفان می‌گویند که اصلاحیه جدید، راه را برای دستکاری در نتیجه انتخابات و مشروعیت متعاقب آن هموار می‌کند.

مخالفان همچنین انتخاباتی را که در ماه دسامبر برگزار شده بود، تحریم کرده بودند.

حدود ۴۴۰ هزار نفر واجد شرایط برای انتخاب پنجاه قانونگذار از ۳۰۰ نامزد در انتخابات بودند.

این انتخابات یک ماه بعد از آن برگزار شد که دادگاه قانون اساسی کویت، پارلمان تحت سلطه نظام حاکم را به استناد نقص در فرایند منجر به انتخابات دسامبر ۲۰۱۲ منحل کرد.

از ماه می ۲۰۰۶ تاکنون، کویت شاهد تشکیل ده‌ها کابینه بوده است.

براساس قانون اساسی کویت مصوب در سال ۱۹۶۲، خانواده حاکم، پست‌های کلیدی از جمله نخست وزیری، وزارت دفاع، کشور و امور خارجه را اشغال می‌کنند.

مخالفان همچنین خواستار اصلاح قانون اساسی هستند.

در سال ۲۰۱۱، معترضان با هجوم به پارلمان، خواستار استعفای ناصر محمد احمد الصباح، نخست وزیر پیشین شدند.

هر چند کویت، اولین کشور عربی است که از سال ۱۹۶۲ یک پارلمان منتخب تاسیس کرد، اما خانواده آل صباح از آن زمان همچنان پست‌های کلیدی را در اختیار دارند. این خانواده از ۲۰۰ سال پیش از یک قدرت بلامنازع در کویت برخوردار است.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 7 مرداد 1392

اصلاح طلبان کرد خطاب به روحانی: خواستار تحقق عملی حقوق اقلیت ها و نجات اقتصاد ایران هستیم

اصلاح طلبان کرد با انتشار نامه ای سرگشاده خطاب به حسن روحانی، به رئیس جمهور منتخب مواردی از اصول مصرحه و فراموش شدۀ قانون اساسی و همچنین وعده های انتخاباتی وی را یاد آور شده و خاطرنشان کرده اند “جریان اصلاح طلبی کرد، با اعتقاد به نقش اساسی انتخابات و صندوق های رای و مشی مسالمت آمیز، مدنی و قانونی در پی گیری خواست های ملت، همگام با سایر مردم تغییرخواه و اصلاح طلب کشور تا تحقق کامل خواست ها و مطالبات انسانی، قانونی و رفع تبعیض از تمام عرصه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی از پای نخواهد نشست.”

این نامه را سایت جرس منتشر کرده است.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 7 مرداد 1392

تظاهرات اقلیت آمازیغ لیبی در اعتراض به قانون کمیته تدوین قانون اساسی

اقلیت آمازیغ لیبی در اعتراض به اقدام کنگره ملی این کشور در به حاشیه راندن این اقلیت بر اساس قانون جدید تدوین کمیته قانون اساسی تظاهرات کرد.

 به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری الیوم السابع، شماری از نهادهای جامعه مدنی در شهر یفرن در منطقه الجبل الغربی لیبی دیروز یکشنبه با برپایی تظاهرات مخالفت خود را با قانون تاسیس کمیته تدوین قانون اساسی جدید این کشور که کنگره ملی آن را اخیرا تصویب کرده است اعلام کردند.

تظاهرات کنندگان گفتند: بر اساس قانون تاسیس کمیته تدوین قانون اساسی زبان و فرهنگ آمازیغی در قانون اساسی به حاشیه رانده می شود.

آنها پلاکاردهایی را در دست داشتند که بر روی آن شعارهایی همچون «نه به قانون تاسیس کمیته تدوین و نه به قانون اساسی بدون آمازیغ ها»، «ترسیم آمازیغ حق بلامنازع است»،«دولتی که ما را به رسمیت نمی شناسد به رسمیت نمی شناسیم» نوشته شده است.

نمایندگان اقلیت آمازیغ و دو قوم دیگر طوارق و تبو به قانون تاسیس کمیته تدوین قانون اساسی معترض هستند.

آنها معتقدند بر اساس این قانون زبان و فرهنگ آمازیغی به حاشیه رانده می شود و حضور کم رنگی برای نمایندگان اقلیت ها در کمیته تدوین در نظر گرفته می شود.

شورای عالی آمازیغ لیبی نیز اعلام کرد که نافرمانی مدنی این اقلیت از فردا سه شنبه آغاز می شود.

این نافرمانی مدنی در اعتراض به اقدام کنگره ملی در به حاشیه راندن آمازیغ ها صورت می گیرد.

6 نماینده آمازیغ در کنگره ملی هم در اعتراض به قانون کمیته تدوین قانون اساسی استعفای خود را از پارلمان اعلام کردند.

این نمایندگان حضور اقلیت آمازیغ در کنگره ملی را حضوری نمایشی توصیف کردند و به کنگره ملی یک هفته فرصت دادند تا قانون انتخابات مجلس موسسان را اصلاح کند.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 7 مرداد 1392

مسئول آزادی های دینی در دیده بان حقوق بشر بحرین خبر داد: حمله به پنج مسجد از مساجد شیعیان

مسئول بخش آزادی های دینی در دیده بان حقوق بشر بحرین گفت: از زمان اعلام وقوع انفجار در پارکینگ یکی از مساجد منطقه «الرفاع» از سوی وزارت کشور بحرین، پنج باب مسجد شیعه در مناطق مختلف این کشور مورد حمله قرار گرفته است.
به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، «شیخ میثم السلمان» در یک کنفرانس مطبوعاتی در مقر جمعیت حقوق بشر بحرین گفت: باوجود اینکه هنوز هم  چند و چون حادثه انفجار الرفاع، مبهم و مشکوک است اما ما در سازمان دیده بان حقوق بشر این حادثه را محکوم کردیم.
وی افزود: بارها گفته ایم که حمله به مسجد، کلیسا و هر مکان عبادی جنایت است.
شیخ سلمان تاکید کرد: اقدامات مقامات رسمی در زمینه حادثه انفجار «الرفاع»، برای فعالان حقوقی از جمله دیده بان حقوق بشر این کشور بسیار نگران کننده شده است. بویژه اینکه دهها تن در این زمینه بازداشت شده و به دهها منزل حمله شده و علاوه بر این روستا ها و شهرها غرق در گازهای خفه کننده شده است.
وی یادآورشد: برخی از رسانه ها از زمان اعلام انفجار در منطقه الرفاع، فعالیت های تحریک آمیز خود را علیه شخصیت های دینی در پیش گرفته اند در حالی که تمامی این شخصیت های دینی، مخالفان و نهادهای جامعه مدنی این حادثه را محکوم کره اند.
براساس گزارش پایگاه خبری «صوت المنامه»، سلمان در پایان تاکید کرد: پس از وقوع انفجار دریکی از پارکینگ های مسجدی در منطقه «الرفاع» که جزئیات آن هنوز هم مبهم است و مشخص نیست که آیا این انفجار در مسجد رخ داده یا خیر، به برخی از مساجد شیعیان وابسته به اوقاف جعفری حمله شده است.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 7 مرداد 1392

سازمان عفو بین الملل: دولت برمه حقوق اقلیت مسلمانان روهنگیا را به آن ها بدهد

سازمان عفو بین الملل در گزارش سالانه خود در مورد وضع حقوق بشر، توجه همگان را به شکنجه ها و بازداشت های موجود در کشورهای آسیایی و حاشیه اقیانوس آرام جلب کرد.
به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از پایگاه الاموال، سازمان در گزارش خود وضع حقوق بشر در کشورهایی همچون ویتنام ، کره شمالی ، کره جنوبی، برمه، تایلند، پاکستان، افغانستان و جزایر مالدیو را مورد بررسی قرار داد.
گزارش سازمان عفو بین الملل گویای آن بود که دولت برمه در ماه های اخیر بسیاری از زندانیان آزادی بیان را آزاد کرد، همچنین قراری صادر نمود که بر اساس آن به هلال احمر جهانی اجازه داده شد که از وضع زندان های این کشور دیدن کند که این مساله بسیار مثبت ارزیابی شده است.
اما « کلیر مالینسون» مدیر سازمان عفو بین الملل در استرالیا؛ در مورد وضع مسلمانان روهنگیا در برمه ابراز نگرانی کرد و افزود: وضع این گروه از مسلمانان اطمینان بخش نیست.
مالینسون در ادامه اضافه کرد: برخی از پناهندگان مسلمانی که به سوی تایلند فرار کرده؛ که این گروه خواهان بازگشت به کشورشان – برمه- هستند اما از چگونگی بازگشت اطلاعی ندارند؛ به همین دلیل سازمان عفو بین الملل از دولت برمه خواست تا با این گروه از شهروندان خود اعلام همبستگی کند و از آنان حمایت نماید.
در این گزارش به برخی از طرح های تایلند برای بازگرداندن مسلمانان برمه به کشورشان  که خطرات زیادی برای مسلمانان دارد،اشاره شده است .

(0)نظرات توسط: MINORITY