پنجشنبه 21 شهریور 1392

تدریس زبان کوردی کرمانجی در دانشگاههای ترکیه تا مقطع لیسلنس و فوق لیسانس

 

علی پاک سرشت – کوردی کرمانجی اکنون در دانشگاههای آرتوکلوی ماردین، وان، دیاربکر،موش،بینگول تا مقطع کارشناسی ارشد تدریس می شود. دبستان(سایت تخصصی کوردی کرمانجی) موضوع ثبت نام در این رشته را پیگیر شد . ثبت نام از چند روز پیش شروع شده و تا حدود ۲۰ روز دیگر نیز ادامه خواهد یافت. دانشگاه آرتولکلو برای ثبت نام در مقاطع لیسانس و فوق لیسانش پذیرش را آغاز کرده است و روال پذیرش چنین است :

متقاضیان باید مدارک لازم را به دانشگاه به صورت حضوری ارائه بدهند(مدارک بایستی به ترکی یا انگلیسی ترجمه رسمی شده باشند). پس از ثبت نام افراد زمان امتحان اولیه مشخص می گردد. در این امتحان یک سری اطلاعات عمومی درباره زبان و ادبیات کرمانجی پرسیده می شود : مثلا آثار احمد خانی کدامند یا چه کسی الفبای کرمانجی را تنظیم کرد یا جعفر قلی زنگلی شاعر کجاست و سوالات ساده ای از این قبیل. از میان همه ثبت نام کنندگان ۵۰ نفر را پس از این امتحان ساده اولیه انتخاب می کنند و سپس این افراد را به کمیته اساتید دعوت می کنند تا با روحیه و میزان علاقه، سابقه فعالیت زبانی و ادبی فرد، میزان آشنایی وی با زبان کوردی گفتاری،تعداد زبانهایی که می داند،… آشنا شوند و از این میان ۲۰ نفر را برای نیم سال اول سال جدید انتخاب خواهند کرد. برای نیم سال دو در مقطع ارشد فقط ۵ نفر پذیرش خواهد شد. در هر دو نیم سال تعداد پذیرش در مقطع لیسانس بیش از ۱۰۰ نفر است.

دانستن الفبای عربی(فارسی)، تسلط بر زبان های دیگر به ویژه زبان فارسی(که با کوردی هم ریشه است) امتیازی مهم است. تمام هزینه های دانشگاه و خوابگاه رایگان است و هر دانشجو هر ماه مبلغ ۴۵۰ دلار از طرف دانشگاه برای تامین هزینه های تحصیلی خود دریافت می کند.

تحصیل به دو صورت حضوری و غیر حضوری است . افردی که غیرحضوری تحصیل کنند فقط در زمان امتحانات و یا به درخواست استاد به دانشگاه می روند. رویکرد این رشته به ویژه در مقطع ارشد پژوهشی است.

برای فوق لیسانس داشتن لیسانش کوردی الزامی نیست و با لیسانس هر رشته ای می توان وارد مقطع فوق لیسانس شد.

کسانی که از ایران دوست داشته باشند در این رشته تحصیل نمایند می توانند از طریق هواپیما یا اتوبوس(از تهران یا هر شهر دیگر) به وان و از آنجا با ماردین و یا از طریق بازرگان به ماردین بروند. برای رفتن به ترکیه نیازی به ویزا نیست و داشتن پاسپورت کافی است.

مقطع دکترای کوردی کرمانجی به احتمال قوی نیمه دوم سال تحصیلی امسال دایر شود.

می توانید قبل از رفتن از طریق سایت این دانشگاه به کوردی یا انگلیسی تماس بگیرید.

(2)نظرات توسط: MINORITY
پنجشنبه 21 شهریور 1392

استاندار آذربایجان شرقی : تدریس زبان آذری در مدارس آذربایجان شرقی به صورت فوق‌برنامه مدنظر باشد

استاندار آذربایجان شرقی از پیشنهاد تدریس فرهنگ و زبان آذری در مدارس استان استقبال کرد.
به گزارش خبرنگار ایلنا احمد علیرضابیگی اولین جلسه شورای آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی در سال ۱۳۹۲ سخن می‌گفت با تأکید بر این پیشنهاد گفت: این موضوع باید به صورت فوق‌برنامه یا در کنار سایر برنامه‌های آموزشی در آموزش و پرورش مورد توجه قرار گیرد؛ چرا که بسیاری از فرزندان ما از فرهنگ آذری بی‌اطلاع هستند.
وی بر تدوین یک برنامه آموزش عملیاتی در این خصوص تاکید کرد و افزود: این برنامه باید در شورای فرهنگ عمومی مطرح و مصوبه لازم اخذ شود.
استاندار آذربایجان شرقی در ادامه مدیریت منابع انسانی و مادی در آموزش و پرورش، مثبت و امیدوارکننده خواند و گفت: با وجود کاهش تعداد کارکنان آموزش و پرورش آذربایجان شرقی، تراکم دانش‌آموزی نیز کاهش یافته است.
وی ضمن قدردانی از تلاش‌های مدیریت آموزش و پرورش استان، اظهار داشت: توجه به مدیریت آموزش و پرورش و دستاوردهای آن در حوزه مدیریت منابع، شرایط مناسبی را رقم زده است؛ البته طبیعتا نقص‌هایی هم وجود دارد که باید با بهره‌مندی از امکانات در جهت رفع آن‌ها تلاش کنیم.
علیرضابیگی افزود: این شاخص‌ها حاکی از برنامه‌ریزی مناسب برای مدیریت منابع انسانی و بهره‌وری بیشتر در این زمینه است که یکی از مهم‌ترین نشانه‌های آن، تعداد پذیرفته‌شدگان استان در کنکور امسال بود.
استاندار آذربایجان شرقی همچنین سمت‌گیری آموزش و پرورش استان به سمت آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را باارزش دانست و افزود: هم‌اکنون ۵۰ درصد دانش‌آموزان استان در مدارس فنی و حرفه‌ای تحصیل می‌کنند که این موضوع باید از جهات مختلف سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مورد توجه بیشتر قرار گیرد.
وی واگذاری بخشی از فعالیت‌های آموزش و پرورش به بخش غیردولتی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: کاهش مدارس دونوبته و افزایش کیفیت مدارس دولتی از جمله توفیقات این امر بوده و باید با نظارت و حمایت بیشتر، زمینه فعالیت مدارس غیردولتی را بیشتر فراهم کنیم.
علیرضابیگی در ادامه تلاش برای شناسایی جمعیت بازمانده از تحصیل را نقطه قابل تقدیر دیگری از آموزش و پرورش استان اعلام کرد و گفت: این امر به مراتب اساسی‌تر از موضوع معیشت مردم است و آمار و ارقامی که در این خصوص مطرح شد حایز اهمیت است.
وی در این زمینه توجه به امر تحصیل معلولان و همچنین برخی از دختران روستایی که به دلیل نگرش خاص خانواده‌های خود از تحصیل بازمی‌مانند را مورد تاکید قرار داد.
در این جلسه وضعیت پوشش تحصیلی دوره ابتدایی و اثرات آن بر شاخص باسوادی استان مطرح و مقرر شد طرح تحت پوشش بردن کودکان روستاهای زیر حد نصاب برای هفتمین سال متوالی اجرا شود.

(0)نظرات توسط: MINORITY
پنجشنبه 21 شهریور 1392

عصرانه اقوام ایرانی در فرهنگسرای بهمن

معاونت آفرینش و اجرای فرهنگسرای بهمن از برگزاری برنامه ای تحت عنوان "عصرانه اقوام ایرانی" با هدف آشنائی با فرهنگ،آداب و رسوم و سبک زندگی اصیل ایرانی در روز پنج شنبه 21 شهریور خبر داد.

به گزارش بولتن نیوز به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای بهمن،مریم السادات نواده ضمن اعلام این خبر گفت:این برنامه به مناسبت ایام مبارک دهه کرامت و در راستای طرح«تهران،ایرانی کوچک» در محوطه باز فرهنگسرای بهمن برگزار می شود.

معاونت آفرینش و اجرای فرهنگسرای بهمن با اشاره به اهمیت برگزاری این برنامه تصریح کرد:برگزاری برنامه هائی با این مضمون می تواند چشم انداز زیبای سبک زندگی  اقوام ایرانی را که به واسطه شهرنشینی از دید شهروندان دور مانده است،به نمایش گذاشته می شود.
وی در ادامه افزود:ایستگاه بازی های محلی،ایستگاه غذای محلی و نمایش لباس های اقوام کشورمان به همراه تفریحات و سرگرمی های سنتی و اصیل از جمله بخش هائی است که برای برگزاری این برنامه پیش بینی شده است.
نواده در پایان با اشاره به اثرات مثبت برگزاری این برنامه در معرفی ظرفیت های بی بدیل اقوام ایرانی در قالب آداب و رسوم ،سنن،نوع پوشاک،تنوع غذائی و بازی ها و سرگرمی های محلی گفت:کلیه علاقه مندان و مخاطبین بویژه شهروندان منطقه 16 می توانند با حضور در محوطه زیبا و سرسبز  این مجموعه در آخرین روزهای تابستان از نزدیک با آداب و رسوم و فرهنگ غنی ایرانی آشنا شده و ساعات و لحظات خوشی را در کنار خانواده های خود سپری کنند.
فرهنگسرای بهمن روز پنج شنبه 21 شهریور از ساعت 15 الی 17 آماده میزبانی از کلیه شهروندان می باشد.

(0)نظرات توسط: MINORITY
پنجشنبه 21 شهریور 1392

درخواست جمعی از فعالان فرهنگی از رئیس جمهور: اقوام ایرانی منتظر اجرای بیانیه نهم خرداد شما هستند

آرایش رای دکتر روحانی در استانهای مختلف و از جمله مناطق مختلف زاگرس، بعنوان بخش عمده استقرار چهار گروه قومی ترک، کرد، لر و فارس و همچنین مناطق استقرار اقوام سنی مذهب در سیستان و بلوچستان و اعراب خوزستان و حاشیه جنوبی خلیج فارس؛گویای اقبال ویژه اقوام ایرانی به برنامه ها و شعار های دکتر روحانی در عرصه های مختلف و از جمله حقوق اقوام بود. گو اینکه این اقبال عمومی در تمامی اقوام ساکن مناطق دیگر ایران از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب نیز به چشم می خورد. 

برای نمایش متن نامه اینجا کلیک نمایید

(0)نظرات توسط: MINORITY
پنجشنبه 21 شهریور 1392

برپايي نمايشگاه اقوام ايراني در کرج

نخستین نمایشگاه و جشنواره اقوام ایران کوچک در پارک شهید چمران کرج در حال برگزاری است . 
13 غرفه از استان های آذربایجان شرقی ، البرز ، همدان ، یزد ، کرمانشاه ، اصفهان ، کردستان ،خراسان رضوی و دیگراستان های کشور ، سوغات ، صنایع دستی و غذاهای سنتی اقوام خود را در معرض دید بازدید کنندگان قرار دادند . 
فروش محصولات قلم زنی ، جاجیم و گلیم ، سفالگری ، کیف و محصولات چرمی ، آینه کاری ، عرقیات ، شیرینی ، انواع ترشی ، عسل ، شیره و لواشک از محصولات عرضه شده در این نمایشگاه است . 
برپایی چادرهای عشایری به همراه پخت غذاهای محلی و برنامه های جانبی فرهنگی و هنری از دیگر برنامه های اجرایی در این نمایشگاه است .
نمایشگاه اقوام ایران کوچ تا 24 شهریور از ساعت 10 صبح تا 23 شب پذیرای عموم علاقه مندان به فرهنگ های ایرانی است .

(0)نظرات توسط: MINORITY
پنجشنبه 21 شهریور 1392

جشنواره بین المللی اقوام ایران زمین گلستان ثبت ملی شد

مدیرکل میراث فرهنگی گلستان به ثبت ملی جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام ایران زمین اشاره کرد و گفت: در جشنواره امسال از ثبت ملی این جشنواره رونمایی خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، قربان عباسی صبح پنجشنبه در جلسه برنامه ریزی این جشنواره گفت: طنین هفتمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام ایران زمین در شهرستانهای کردکوی وگنبد کاووس نیز به گوش خواهد رسید.

 

وی عنوان کرد: به منظور بهره برداری مردم استان از برنامه های هفتمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام ایران زمین، بخشی از برنامه های جشنواره در شهرستان های گنبد کاووس وکردکوی نیز برگزار می شود.

عباسی با اشاره به اهمیت اشاعه و معرفی فرهنگ اقوام ایران زمین افزود: طبق سنوات گذشته، در یکی از روزهای جشنواره گروههای آیینی و موسیقی اقوام سراسر کشور به اجراء برنامه های هنری و موسیقی های سنتی و مراسم آیینی در شهرستانهای فوق الذکر می پردازند.

 

هفتمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام ایران زمین 8 لغایت 11 مهر ماه در محل دائمی نمایشگاه های استان گلستان برگزار خواهد شد.

(0)نظرات توسط: MINORITY
پنجشنبه 21 شهریور 1392

جشنواره اقوام ایرانی در گیلان آغاز شد

نخستین جشنواره اقوام ایرانی به مدت 10 روز در گیلان آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی گیلان عصر امروز در جریان آغاز فعالیت جشنواره اقوام ایرانی در پارک بانوان منظریه این شهر، اظهار کرد: این جشنواره از تاریخ 14 تا 24 شهریور جاری در پارک بانوان منظریه رشت برگزار می‌شود.

نادر ذاکری، با اشاره به اینکه در این جشنواره 100 غرفه نمایشگاهی از صنایع دستی و سوغات استان‌ها برپا می‌شود، افزود: در این جشنواره با حضور گروه‌های هنری و آیینی گیلان، آذربایجان، بوشهر، لرستان، خوزستان و کردستان به معرفی فرهنگ اقوام ایرانی پرداخته می‌شود.

وی آثار تاریخی، جاذبه‌های طبیعی و گردشگری وجود تنوع فرهنگی در گیلان را بی‌شمار و متنوع خواند و متذکر شد: گیلان از استان‌های هدف گردشگری است.

ذاکری، فرهنگ و تاریخ ملت‌ها را در شکل‌گیری هویت ملی آن دارای نقش مهم دانست و تصریح کرد: توجه و ارج گذاشتن به آثار و ارزش‌های فرهنگی و باستانی هر ملتی موجب تعالی و ارتقای فرهنگی آن ملت می‌شود.

به گفته این مسئول، تاریخ بیانگر این واقعیت است که ملت‌های دارای سابقه فرهنگی و تاریخ کهن در معرض تهاجمات فرهنگی قرار می‌گیرند اما مصون مانده و کمتر دستخوش دگرگونی شده‌اند.

وی ایران را سرزمینی در برگیرنده اقوام مختلف با باورها، اعتقادها و آداب و رسوم خاص دانست و یادآور شد: اقوامی که در عین تنوع و تفاوت‌های بسیار در چارچوب مرزهای فرهنگی این سرزمین چنان به هم پیوند خورده‌اند که واحد منسجمی به نام هویت جمهوری اسلامی ایران را تشکیل داده‌اند.

(0)نظرات توسط: MINORITY
چهارشنبه 20 شهریور 1392

همایش ملی جایگاه ادیان الهی در نظام های حقوقی در آذر ماه برگزار می شود

تهران- رييس كميته علمي همايش جايگاه اديان الهي در نظام هاي حقوقي از برپايي اين همايش با مشاركت سازمان قضايي نيروهاي مسلح و مراكز علمي و پژوهشي كشور در آذرماه امسال خبر داد.

به گزارش روابط عمومي سازمان قضايي نيروهاي مسلح،جعفر صادق منش در خصوص اهداف برگزاري اين همايش، گفت: ‌به دنبال هتك حرمت مقدسات ديني و گسترش افراط گرايي در جريان هاي انحرافي و فرقه هاي ساخته و پرداخته مستكبران در سراسر جهان، لزوم همگرايي و گسترش گفتمان اصيل ديني بيش از پيش احساس شد.
وي افزود:‌ با همين انگيزه و به دنبال اهانت به رسول اكرم(ص) و صحابي آن بزرگوار، صدها نفر ساعت جلسه همفكري با حضور اساتيد حوزه و دانشگاه برگزار شد و برپايي اين همايش در دستور كار سازمان بسيج حقوقدانان تهران بزرگ قرار گرفت.
وي اضافه كرد:علاوه بر ترويج فضاي صميمي گفت و گو و نقد سازنده بين باورمندان و دانشمندان اديان اصيل الهي، بررسي راهكارهاي گسترش همزيستي و پيشگيري از حركت هاي افراط گرايانه و تكفيري نيز از جمله اهداف اين همايش است.
وي خاطرنشان كرد: ‌در همايش جايگاه اديان الهي در نظام هاي حقوقي‌ ضمانت اجرايي حقوقي و كيفري در اسناد بين المللي و داخلي كشورهاي مختلف به منظور تضمين جايگاه اديان و ارزش هاي الهي هم بررسي مي شود.
صادق منش با اشاره به نقش سازمان قضايي نيروهاي مسلح در برپايي اين همايش گفت: با توجه به ابعاد امنيتي گسترش جريان هاي مذهبي افراطي و تاثير آن در امنيت كشور، اين سازمان بخشي از ظرفيت علمي و تجربه مديريتي خود در برپايي همايش ها را به همكاري با متوليان اين همايش اختصاص داده است. 

(0)نظرات توسط: MINORITY
چهارشنبه 20 شهریور 1392

مديريت شورای اديان سویيس توسط يك مسلمان

 

«هشام ميزر»، ریيس اتحاديه سازمان‌های اسلامی سویيس از اين پس رياست شورای اديان اين كشور را نيز بر عهده می‌گيرد.

عقیق: هشام ميزر، پزشك فلسطينی‌تبار و ریيس اتحاديه سازمان‌های اسلامی سویيس، به‌جای «هربرت وينتر»، رياست شورای اديان اين كشور را بر عهده گرفته است.
 

هشام ميزر تا سال 2016 به عنوان ریيس شورای اديان كه سازمانی دولتی ويژه رسيدگی به وضعيت پيروان اديان و مذاهب مختلف است، فعاليت خواهد كرد.
 

شورای اديان سویيس از سال 2006 ميلادی توسط دولت اين كشور تشكيل شده است و نمايندگانی از همه اديان و مذاهب در آن حضور دارند. اعضای اين شورا در نشست‌ها و جلسات خود مسایل مختلف مربوط به زندگی پيروان اديان را مورد بررسی قرار می‌دهند و با استفاده از قدرت و نفوذ رهبران گروه‌های دينی، سعی می‌كنند كه از ايجاد تنش بين شهروندان جلوگيری كنند.

(0)نظرات توسط: MINORITY
چهارشنبه 20 شهریور 1392

تمجید از ایران در نشست گفتگوی ادیان شورای اروپا

در نشستی در ایروان پایتخت ارمنستان با عنوان گفتگوی ادیان شورای اروپا با حضور ادوارد نعلبندیان وزیر امور خارجه ارمنستان و رییس دوره ای کمیته وزیران شورای اروپا بر ضررورت توسعه گفتگوی ادیان  تاکید شد.

در این نشست با حضور نمایندگانی از کشورهای عضو شورای اروپا، رهبران دینی، نمایندگان سازمان های مذهبی و اجتماعی داخلی و خارجی برخی حاضران روند گفتگوی ادیان میان جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان را مثال زدنی توصیف کردند.

شاهه آنانیان رییس دفتر مطبوعاتی کلیسای مرکزی ارمنستان تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران طی سال های گذشته ثابت کرده که پایبند ارزش های فرهنگی و دینی است، امری که پایه و اساس  گفتگوی دینی میان جمهوری اسلامی و ایران و ارمنستان است.

بر این اساس چندی قبل در نتیجه همکاری پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی کشورمان و دانشگاه دولتی ایروان مرکز اسلام شناسی در دانشگاه دولتی ایروان تاسیس شد که مهمترین هدفش توسعه گفتگوی دینی است.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 18 شهریور 1392

دخمه؛ گورستان زرتشتیان

گورستان زرتشتیان را در یزد دخمه می‌خوانند. فضایی مملو از رازهای عجیبی که سنتی دیرینه را بر بلندای تپه‌ای به نمایش گذاشته‌است. مخزنی بزرگ برای گذاردن رفتگان و رفتن تن‌شان از زمینی که از گذشته‌های دور ماندنی ندانست‌اندش. دخمه امروز محلی برای بازدید گردشگران است و بودند برخی موتورسوارانی که روی سراشیبی‌اش ویراژ می‌دادند.

ادامه ی عکس ها

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 18 شهریور 1392

واکنش نماینده کلیمیان به پیام تبریک ظریف

 

سیامک مره صدق در گفت و گو با سایت مثلث آنلاین درباره پیام تبریک محمدجواد ظریف به یهویان برای آغاز سال نو عبری از طریق صفحه توئیتر و انعکاس آن در رسانه‌های داخلی و خارجی، گفت: این پیام تبریک را ندیدم و هیچ اطلاعی از این مسئله ندارم که بخواهم درباره آن اظهار نظر کنم.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی توییتر، سال نو یهودی (روش هشانا) را تبریک گفت. این تبریک ظریف با استقبال و واکنش بسیاری در میان رسانه های خارجی روبه رو شد. 

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 18 شهریور 1392

درخواست پاپ از مسیحیان و مسلمانان جهان درباره سوریه!

به دعوت "پاپ فرانسوا" مسیحیان و مسلمانان از بغداد تا بیت المقدس، از بمبئی تا بیروت و مردم پاریس به دعا و روزه داری فراخوانده شدند تا صلح و آرامش بار دیگر به سوریه بازگردد.
به گزارش سرویس وبگردی پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، سایت مسلمانان جهان به نقل از لو پاریزین، کمپینی برای ایجاد صلح در سوریه تشکیل شده است. در این کمپین که به دعوت پاپ فرانسوا صورت گرفته از همه ی مردم چه مسیحیان و چه مسلمانان از بغداد تا بیت المقدس، از بمبئی تا بیروت و  مردم پاریس  خواسته شده به دعا و روزه داری بپردازند تا صلح و آرامش بار دیگر به سوریه بازگردد.

 

این کمپین درحالی برگزار می شود که فضای جنگ سرد بر کنفرانس گروه 20 در سنپترزبورگ سایه انداخته بود.

این روزنامه می نویسد، برای چندمین بار است که کاخ سفید در قانع کردن کنگره و سران کشورهای اروپایی در خصوص حمله به سوریه شکست خورده است. در بین مقامات اروپائی "فرانسوا اولاند" تنها رئیس جمهور موافق دخالت در سوریه است.

 

بر اساس آخرین نظر سنجی ها در فرانسه، تقریبا 68% مردم مخالف حضور نظامی فرانسه در سوریه هستند.

تردید فرانسوی ها:
اگرچه "فرانسوا اولاند" در تلاش برای قانع کردن دیگر کشورهای اروپایی در خصوص ضرورت حمله به سوریه است اما مردم فرانسه تمایلی به دخالت کشورشان در سوریه ندارند. یک نظر سنجی که به سفارش روزنامه لوفیگارو تهیه شده نشانگر آن است که 68% فرانسوی ها مخالف حضور نظامی فرانسه در سوریه هستند.

 

این نظر سنجی از 26 تا 28 ماه اوت پیش از برگزاری کنفرانس کشورهای گروه 20 صورت گرفته است.

"آلن ژوپه" وزیر خارجه پیشین فرانسه ادعا کرده بود که امکان صدور مجوز از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد برای حمله به سوریه بسیار کم است و روسیه از مواضع خود دست بردار نیست.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 18 شهریور 1392

مخالفت مسیحیان خاورمیانه با اقدام نظامی علیه سوریه

رهبران مسیحیان منطقه خاورمیانه برای بررسی اوضاع سوریه در امان، گردهم آمدند.

به گزارش سرویس بین الملل جام، روزنامه کریستین ساینس مانیتور در خبری نوشت :«رهبران مسیحی کشورهای عربی در منطقه خاورمیانه برای برسی اوضاع در سوریه گردهم آمدند.در این گردهم آیی همه مسیحیان عرب  بر این عقیده بودند که دخالت نظامی در سوریه از سوی قدرت های بزرگ فایده ای ندارد بلکه راه حل بحران کنونی سوریه تنها در گفتگوهاست.»

 

این روزنامه در ادامه نوشت:«رهبر مسیحیان کلیسای قبطی مصر خاطرنشان کرد"مسیحیان مصری هگز قبول نخواهند کرد که به بهانه تامین امنیت مسیحیان در منطقه خاورمیانه به کشور سوریه حمله نظامی صورت گیرد." پدر رایموند نیز در این نشست اظهار داشت که تعداد مسیحیان آواره از جنگ عراق که در اردن به سر می بردند به شدت کاهش یافته است.پدر رایموند از شعله ور شدن یک جنگ همه جانبه جدید در منطقه خاورمیانه ابراز نگرانی نمود.»

(0)نظرات توسط: MINORITY
جمعه 15 شهریور 1392

سناتور امریکایی دولت سوریه را به سبب محافظت از مسیحیان تحسین کرد

سناتور پال روز يکشنبه (۱۰ شهريور) طي گفتگو در يکي از برنامه‌هاي شبکه ان بي سي گفت که دولت سوريه «براي چندين دهه از مسيحيان حمايت کرده است» اين در حالي است که شبه‌نظاميان تحت حمايت امريکا «به آنها حمله مي‌کردند.»

ماه گذشته ۱۱ تن که اغلب آنان مسيحي بودند به ضرب گلوله شبه‌نظاميان سوريه در این کشور کشته شدند.

مسيحي‌ها ۱۰ درصد از جمعيت سوريه را تشکيل مي‌دهند و از سال ۲۰۱۱ که شبه‌نظاميان نبرد خود با دولت سوريه را آغاز کردند در ترس به سر مي‌برند. مسيحيان سوريه بيم آن دارند که با برکناري اسد در حاشيه قرار بگيرند.

پال همچنين هشدار داد که مداخله احتمالي امريکا در سوريه به منافع هم‌پيمانان منطقه‌اي واشنگتن يعني اردن و اسرائيل آسيب خواهد رساند.

وي گفت که دوست دارد از جان کري، وزير خارجه امريکا بپرسد که آيا فکر مي‌کند در صورت حمله واشنگتن به سوريه تعداد پناهندگان در اردن کمتر مي‌شود؟

جان کري، روز يکشنبه مدعي شد که آزمايش‌ها نشان داده‌ است که در حمله خونين ۲۱ اوت در نزديکي دمشق از گاز سارين استفاده شده و اين امر حاکي از دخالت دولت سوريه در اين حمله است.

مقامات سوريه قويا ادعاي امريکا را رد کردند و ولادمير پوتين، رئيس‌جمهور روسيه نيز اين اظهارات را «کاملا بي‌معنا» خواند.

برپايه يک نظرسنجي، اکثر مردم امريکا از حمله نظامي واشنگتن به سوريه حمايت نمي‌کنند.

(0)نظرات توسط: MINORITY
جمعه 15 شهریور 1392

توضیح ظریف درباره تبریک سال نو یهودی در توئیتر: هیچ‌گاه با یهودی‌ها سر ستیز نداشته‌ایم

تبریک سال نوی یهودی توسط وزیر امور خارجه ایران در توئیتر، واکنش های زیادی را به همراه داشت. واکنش هایی که محمدجواد ظریف با این جمله به آنها پاسخ داده است: «ما هیچ‌گاه با یهودی‌ها و مذهب یهود سر ستیز نداشته و با صهیونیست‌ها که یک اقلیت در این مذهب الهی هستند مخالفیم و اجازه نمی‌دهیم که این گروه کوچک (صهیونیست‌ها) برای تبلیغات خودشان با مظلوم نمایی و به‌دروغ جمهوری اسلامی ایران را ضدیهود معرفی کنند.»

به گزارش مجله مهر امروز وزیر امور خارجه در گفتگو با تسنیم کشتار یهودیان به دست نازی‌ها و کشتار و سرکوب فلسطینی‌ها توسط صهیونیست‌ها را محکوم کرد و گفت: ما همیشه، سال جدید را به مسیحی‌ها تبریک می‌گوییم. در جمهوری اسلامی ایران هموطنان یهودی ما نیز یک اقلیت شناخته شده هستند  و در مجلس شورای اسلامی یک نماینده فعال یهودی حضور دارد. ما هیچ‌گاه با یهودی‌ها و مذهب یهود سر ستیز نداشته و با صهیونیست‌ها که یک اقلیت در این مذهب الهی هستند مخالفیم و اجازه نمی‌دهیم که این  گروه کوچک (صهیونیست‌ها) برای تبلیغات خودشان با مظلوم نمایی و به‌دروغ جمهوری اسلامی ایران را ضدیهود معرفی کنند.

او ادامه داد: یهودیت یک دین الهی است و براساس  مبانی مذهبی و قانون اساسی ما  باید به آن احترام بگزاریم و اجازه ندهیم یک گروه کوچک برای تبلیغات خود و سرپوش گذاشتن بر جنایات خود علیه مردم فلسطین و لبنان  مظلوم  نمایی و ایران را ضدیهود و جنگ‌طلب معرفی کند. ما هیچ‌گاه صهیونیسم را برخاسته از دین یهود ندانسته‌ایم و معتقدیم صهیونیست‌ها همواره تلاش کرده‌اند با مظلوم نمایی از اتفاقات تاریخی دنیا سوءاستفاده کنند.

به گفته ظریف، نباید اجازه داد تا صهیونیست ها چهره‌ای دروغین از ایران بسازند. ایران همواره هرنوع کشتار انسان‌ها را محکوم می‌کند و در این راستا کشتار یهودی‌ها توسط نازی‌ها را هم محکوم کرده همان‌طور که کشتار و سرکوب فلسطینی‌ها توسط صهیونیست‌ها را محکوم می‌کنیم و اجازه نمی‌دهیم تا جنایتکاران صهیونیست با سوءاستفاده از این موضوع بر جنایات خود سرپوش بگذارند.

او ادامه داد: این دروغ‌گویی‌ها علیه ایران اسلامی، نشان دهنده میزان  نگرانی افراطی‌های صهیونیست از مشخص شدن چهره واقعی و صلح‌طلب مردم ایران است  که به‌منظور بهره گیری سیاسی طرح می‌شود و ما وظیفه داریم اجازه ندهیم آنها به‌خاطر سرپوش گذاشتن بر جنایات خود علیه ملتهای مظلوم فلسطین و لبنان ایران را به ضدیهود بودن متهم کنند. جنایت هولوکاست به ابزاری تبدیل شد که صهیونیست‌ها 60 سال پیش از آن استفاده کردند تا با ایجاد همدردی در دنیا مظلوم نمایی کنند و از این طریق حقوق مردم فلسطین را تاراج کنند اما نباید این سناریو برای آنها مجدداً زنده می‌شد و نباید اجازه داده می‌شد تا این ابزار برای آنها احیا گردد تا دوباره با سوءاستفاده از آن 60 سال دیگر حقوق فلسطینی‌ها را سرکوب کنند.

 
 
(0)نظرات توسط: MINORITY
جمعه 15 شهریور 1392

تبریک توییتری جواد ظریف به مناسبت آغاز سال نو کلیمیان

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران هم در صفحه شخصی اش در شبکه اجتماعی توییتر، سال نو عبری (روش هشانا) را تبریک گفت.

به گزارش عصر ایران، این تبریک ظریف با استقبال و واکنش مثبت بسیاری در میان رسانه های خارجی روبه رو شد. 

قبل از این در صفحه ای با عنوان حسن روحانی در توییتر نیز پیام تبریکی به دو زبان انگلیسی و فارسی برای آغاز سال نو عبری منتشر شد.

ظریف همچنین در واکنش به پیام یکی از کاربران از آمریکا که گفته بود "اگر شما به انکار هولوکاست از سوی ایران پایان می دادید سال نو شیرین تر بود" به صراحت جواب داد: " ايران هيچ‌گاه هولوکاست را انکار نکرد، مردی که تصور می‌شد هولوکاست را انکار کرده، اکنون رفته است. سال نو مبارک"

البته بعدا مشخص شد آن کاربر آمریکایی که ظریف به او پاسخ گفته است؛ دختر نانسی پلوسی رئیس پیشین مجلس نمایندگان آمریکاست.

خانم نانسی پلوسی سیاستمدار دموکرات، بین سال های ۲۰۰۷  تا  ۲۰۱۱ رئیس مجلس نمایندگان آمریکا بود. او هم اکنون عضو مجلس نمایندگان آمریکا به نمایندگی از ایالت کالیفرنیاست.


ظریف در شبکه های اجتماعی فیس بوک و توییتر صفحه شخصی دارد.

روزهای 4 و 5 سپتامبر امسال مصادف با آغاز سال نو یهودیان (روش هشانا) است که با برگزاری جشن هایی در میان جامعه های یهودیان در سراسر جهان همراه می شود.

در زیر تصویر این گفتگو در توییتر آمده است:

(0)نظرات توسط: MINORITY
جمعه 15 شهریور 1392

پاسخ به چالش‌هاي كتاب‌هاي درسي ديني زرتشتي

 

گزارشي از نوشتار بهنام مراديان، مسوول نگارش كتاب‌هاي ديني

خبرنگار امرداد - فیروزه فرودی :

کتاب‌های درسی دینی  به عنوان یکی از بخش‌های کلیدی و مهم در سامانه آموزش و پرورش دینی و اخلاقی  از سوي بهنام مراديان در بخش جنبي بیستمین همایش سراسری اوستاخوانی و گاتاشناسی مانتره، واكاوي شد. 
مراديان در باره‌ي تاريخچه‌ي چاپ كتاب‌هاي ديني گفت:«در طی یک سده گذشته، مجموعه کتاب‌های گوناگونی توسط فرد یا گروه‌هایی آماده شده و به دست دانش‌آموزان رسیده است. این کتاب‌ها، گاه کارهای نیرومند و خوب و گاه آثاری ضعیف و ناسودمند بوده است.»
به باور مراديان  بدنه مدیریتی هازمان زرتشتی، به اندازه کافی برای نگارش کتاب‌های درسی، سرمایه‌گذاری فکری و مالی نکرده است و این به پیکره فرهنگی و اجتماعی، زرتشتیان آسیب زده است. 
وي در پژوهش خود ضمن بررسی تاریخچه کتاب‌های درسی دینی یک سده گذشته، به بررسی محتوایی و ساختاری آن‌ها  پرداخته است. سپس به بررسی چالش‌ها و مسایل پیش روی نگارش کتاب‌های درسی نوینی که در حال نگارش است می‌پردازد. همچنین در نوشتارش، به دورنمای کتاب‌هایی برای زرتشتیان دیگر کشورها و دگرگونی‌های فناورانه اشاره می‌کند.
اين پژوهشگر جوان در اشاره به كتاب‌هاي ديني در گذشته مي‌گويد: «کتاب‌های درسی دینی زرتشتی، یعنی آن‌هایی که توسط نهادهای آموزشی زرتشتی نگاشته شده‌اند، چه درونمایه‌ای دارند، در گذر سال‌های گذشته، چه دگرگونی‌هایی داشته‌اند و با چه ساز و کار و ساختاری به رشته تحریر درآمده‌اند؟ 
اهمیت این مساله در این است که می‌توان به یاری آن کاستی‌های عملیاتی و نقاط قوت و ضعف خود کتاب‌ها و ساختارهایی که این کتاب‌ها محصولشان بوده‌اند را دریافت» و در ادامه سخنانش از كتاب‌هاي درسي گذشته كه تعليمات ديني (موبد رستم شهزادي) و دين آموز (جمشيد پيشدادي) را نام برده و محتواي آن‌ها را برمي‌شمرد.

متن کامل خبر

 

(0)نظرات توسط: MINORITY
جمعه 15 شهریور 1392

جشن رپيتون در ميان زرتشتيان

خبريار امرداد- پورچيستا رستمي:

مهرنوش و مهرنگار موبد پيرامون «جشن رپيتون» در بيستمين همايش اوستاخواني و گاتاشناسي مانتره كه در همايشگاه ماركار تهران‌پارس برپا بود، سخنراني كردند.

در بخش نخست اين سخنراني، مهرنوش موبد گاه رپيتون را دومين گاه نماز در دين زرتشتي برشمرد و گفت:‌ »رپيتون زماني است كه استوره‌ي آفرينش زرتشتي پيرامون آن شكل مي‌گيرد.»
 وي درادامه افزود: «اين گاه با آغاز فصل زمستان ديگر خوانده نمي‌شود و با گرم شدن زمين و در آغاز سال نو، با برگزاري جشن رپيتون دوباره اين گاه خوانده مي‌شود. اين باورقديمي ريشه دراستوره‌هايي دارد ‌كه براي برگزاري اين جشن بايد هرچه بيشتر آن‌ها را شناخت.»
اين شركت‌كننده‌ي همايش مانتره گفت: «نام ايزد رپيهوين يك نام مونث است و “رپيتوا”،  ايزد تابستان است‌ و معناي اين واژه،  نيم‌روز و جنوب. ارديبهشت موكل آتش و ايزد آذر، هر دو با رپيتون ايزد تابستان كه به زمين گرما مي‌بخشد، همكاري دارند و ارديبهشت، مهمترين ايزد همكار با رپيتون است.»
اين نوجوان زرتشتي افزود: «در دين زرتشتي به ٥ بخش تقسيم شده كه نخستين آن هاون‌گاه است و بقيه‌ي گاه‌ها نام رپيتون، ازيرن، ايوي‌سروتم و اشيهن‌‌گاه هستند. در هنگام نيايش روزانه بخشي از اوستا كه مربوط به همان گاه است خوانده مي‌شود.

مهرنگار موبد، در دنباله بخشي از آفرينگان رپيتون را خواند. وي در ادامه درباره‌ي شيوه‌ي برگزاري اين جشن توضيح داد. به گفته‌ي وي، از يكم تا پنجم فروردين‌ماه ميان ساعت‌هاي ١٢ تا ١٥ در سكوت كامل اوستا خوانده مي‌شود و سدره‌كشتي نو مي‌كنند. پس از آن، آقرينگان رپيتون خوانده مي‌شود. 
بوذرجمهر پرخيده، يكي از داوران اين بخش گفت: «موضوع نوشتار تازه است ولي به‌هم‌ريختگي‌هايي در آن ديده مي‌شود.»
مهربان پولادي در دنباله‌ي اين بخش، از اين دو نوجوان درباره‌ي خويشكاري انجمن موبدان در‌اين باره پرسش كرد. آن‌ها نيز گفتند كه انجمن موبدان بايد اين جشن را يادآوري كند.

(0)نظرات توسط: MINORITY
جمعه 15 شهریور 1392

باشندگي يك زرتشتي، براي نخستين بار در شوراي شهر يزد

خبرنگار امرداد-بهروز ساساني :
چهارمين دوره‌ي شوراي شهر يزد با برگزاري آيين تحليف در فرمانداري اين شهر به گونه‌ي رسمي آغاز شد.
با برپايي آييني كه ١٢ شهريورماه برپا بود، هموندان شوراي شهر يزد كار خود را آغاز كردند. اين براي نخستين بار است كه يك زرتشتي از اهالي يزد در اين شورا باشنده است.
سپنتا نيكنام از هموندان اين شورا، در كنار ديگر همشهريان خود به كتاب آسماني گاتا سوگند ياد كرد تا در كنار ديگر هموندان شوراي اين شهر بتواند در بهتر شدن وضعيت اين شهر تلاش كند.
این مراسم با حضور آیت ا... ناصری نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد، حجت الاسلام و المسلمين مدرسی امام جمعه بخش مرکزی، دشتی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری ، سیفی فرماندار و دیگر مسوولان در فرمانداری یزد برگزار شد.

(0)نظرات توسط: MINORITY
پنجشنبه 14 شهریور 1392

گزارشی از جایگاه سیاهپوستان و اقلیت های آمریکا در هالیوود

 

 

تنوع نژادی در میان رای دهندگان اسکار به مراتب کمتر از تنوع در میان بینندگان این مراسم است. ۹۴درصد از رای دهندگان اسکار را سفیدپوستان تشکیل می دهند و ۶ درصد بقیه از دیگر نژادها هستند که از این میان تنها ۲ درصد سیاه پوست هستند.

 -نرگس محمدی: نژاد پرستی در آمریکا با تاریخ برده داری در این کشور گره خورده و به قرن ۱۵ میلادی به بعد بازمی گردد، اگر چه قرن ها از آن زمان و لغو قانون «برده داری» گذشته ولی همچنان نژادها و قومیت های مختلف در این کشور از سیاهان گرفته تا مهاجران همواره به نژاد پرستی موجود در آمریکا معترضند.

تا آنجا که امروز امریکایی ها خود به این مسئله معترفند، «باراک اوباما» ، رئیس جمهور سیاهپوست این کشور در جریان کشته شدن یک نوجوان سیاهپوست ۱۷ ساله توسط یک مامور سفید پوست اف بی آی و بی گناه شناخته شدن آن مامور در دادگاه، گفت: کمتر کسی از آمریکایی-آفریقایی های حاضر در آمریکا را می توان یافت که بدرفتاری پلیس و یا تعقیب شدن از سوی آنها را تجربه نکرده باشد و من خودم هم این موضوع را تجربه کرده ام.

امروزه اگر چه ادعا می شود که که نژاد پرستی در آمریکا نژاد پرستانه هستیم تا آنجا که انتخاب «باراک اوباما» به عنوان رئیس جمهور این کشور حتی در دومین دوره، موج گسترده ای از اعتراضات نژادپرستانه را به دنبال داشت.

به نظر می رسد که سینمای هالیوود اخیرا تمام تلاش خود را می کند تا عکس این مسئله را به دنیا ثابت کند، آنچنان که اخیرا بیش از ده فیلم درباره «آبراهام لینکلن» ، لغو کننده قانون برده داری ساخته شده، سال گذشته نیز شاهد حضور سه فیلم «جانگوی آزاد شده» ، «آبراهام لینکلن» و «جانوران حیات وحش جنوب»  در رقابت های اسکار بودیم.

متن کامل گزارش

(0)نظرات توسط: MINORITY
چهارشنبه 13 شهریور 1392

آيين گشايش بيستمين همايش «مانتره» برپا شد

خبرنگار امرداد - اشکان خسرو پور :
آيين گشايش بيستمين دوره همايش اوستاخواني و گاتاشناسي مانتره امروز در همايشگاه ماركار تهرانپارس برپا شد.

 

رستم وحيدي، از موبدان ساكن آمريكاي شمالي، نخستين سخنران اين برنامه بود. وي كه به نمايندگي از انجمن موبدان در اين آيين سخنراني مي كرد، از اينكه بيشتر شركت‌كنندگان در همايش مانتره نوجوان و دانش‌اموز هستند ابراز شادماني كرد و گفت: « از ٣ دهه پيش مي بينيم كه مدرنيستم آغاز شد و همه جوانب زندگي را در برگرفت. نمي‌توان به روشني گفت كه در زندگي‌ ما و فرهنگ زرتشتي تاثير مثبت گذاشت يا منفي.»
به گفته‌ي وي،  در دوره مدرنيسم، فرهنگ‌هايي كه توانستند خود را با قواعد جديد هماهنگ كنند توانستند خود را تداوم دهند اما آنهايي كه در جا زدند. نتوانستند.پيش بروند. در انيدشه زرتشتي نوگرايي و نوسازي موجب شد جوانان باور به زندگي مدرن خود همچنان زرتشتي بمانند و دين خود را نگاه دارند.
وحيدي تاكيد كرد: «ما بايد در اين دوره حساس با همازوري به نوگرايي و تازه گرداني بپردازيم.»

متن کامل خبر

 

(0)نظرات توسط: MINORITY
چهارشنبه 13 شهریور 1392

جایگاه اقلیت در حقوق بین الملل

نوشته شده توسط چلینا پژیک: (ترجمه محمد تقی مناقبی)

دراين مقاله تلاش براين است تا جايگاه حقوق اقليت را در اسناد ومعاهدات بين المللي كه به طور مستقيم ويا ضمني به آن پرداخته اند بررسي نمايد. تعريف اقليت وحقوق آن ازجنبه جامعيت ومانعيت، الزام آور بودن يا الزام آور نبودن اين معاهدات، برخورد عملي كشورها با اين موضوع ، نيز مورد نقد وارزيابي قرار گرفته است.
تاثيرگذاري كاركردهاي سازمان هاي فعال درامر حقوق اقليت ها وحقوق بشر مانند سازمان امنيت و همكاري اروپا، استفاده از ابزارهاي غيرحقوقي مانند اعمال فشار سياسي بركشورهاي نقض كننده، ارايه راهكارهاي منطقه اي وجهاني براي حمايت از حقوق اقليت ها و... ازجمله مسايلي است كه دراين مقاله به آن ها پرداخته شده است.

لینک متن کامل مقاله

(0)نظرات توسط: MINORITY
چهارشنبه 13 شهریور 1392

جلوی ترور اقلیت شیعه در کشورهای سنی نشین توسط وهابیون گرفته شود

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست هم اندیشی جهانی شدن دهه غدیر در ساری گفت: جلوی ترور اقلیت شیعه در کشورهای سنی نشین توسط وهابیون گرفته شود.

بلاغ - رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به وجود هفت میلیارد بشر مسلمان و غیر مسلمان در جهان اشاره کرد و گفت: بشر امروزی به دین نیازمند است و مرجعیت و امامت هدایت مردم است.

هاشمی رفسنجانی شنبه شب در نشست هم اندیشی جهانی شدن دهه غدیر در ساری افزود:مسئله امامت و ولایت، مرجعیت و امامت و راهنمایی بشر باید تا قیام قیامت ادامه یابد.

وی تاکید کرد: بحث جنگ و جدل با مسلمانان سبب اختلاف و تفرقه می شود و و اگر افکار حضرت علی (ع) را به عنوان تابلویی بر سر جهان نصب کنیم آن وقت جهان به عاقبت بخیری می رسد.
 
وی در ادامه تصریح کرد: عشق به غدیر باید همراه با عشق به وحدت اسلامی باشد و نباید اقلیت شیعه در کشورهای بحرین، پاکستان، عراق و دیگر کشورهای اسلامی توسط وهابیت ترور و کشته شوند.
 
آیت الله نظری بنیانگذار دهه مبارکه غدیریه و خادم الشریعه نیز در این همایش گفت: نعمت نبوت و تکمیل قانون و تنزیل قرآن خاتمه پیدا کرد و اگر می خواهیم نقصانی در دین ایجاد نشود نعمت امامت باید باشد.
 
وی ضرورت وجود مقدس امام زمان (عج) را یک امر حتمی و لازم عنوان و اضافه کرد: حضرت ظهور می کنند و جهان را عدل و داد فرا خواهد گرفت درحالیکه مردم از بی دینی خسته خواهند شد.
 
وی تأکید کرد: امامت یک مسئله دائم است و ارکان تفویض و اختیارات به برکت وجود امام عصر (عج)، اقتدار، توحید و عدالت بشر میسر است.
 
آیت الله نظری از مقام برجسته آیت الله هاشمی رفسنجانی و نیم قرن تلاش در جهت احیاء مکتب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی قدردانی کرد.
(0)نظرات توسط: MINORITY
چهارشنبه 13 شهریور 1392

کوچ اجباری اقلیت‌ها از مناطق سنی‌نشین سوریه

شمار بسیاری از خانواده‌های طایفه علوی در شهر حمص، شهری که این روزها به کانون بحران تبدیل شده است، به دنبال افزایش خشونت‌ها مجبور به ترک خانه و کاشانه‌شان شده‌اند چرا که می‌ترسند توسط جریان‌های سنی مورد آزار و اذیت قرار بگیرند.

 

دیپلماسی ایرانی: با افزایش خشونت‌ها در سوریه و رسیدن موج تظاهرات و اعتراض‌ها به دمشق و منطقه مزه که یکی از مرفه‌ترین مناطق دمشق محسوب می‌شود و کاخ ریاست جمهوری و اکثر سفارت‌خانه‌ها از جمله سفارت جمهوری اسلامی ایران در آن‌جا واقع شده‌اند، اخباری مبنی بر آغاز کشتار و کوچ اجباری علوی‌ها و شیعیان از مناطق سنی‌نشین سوریه مخابره شده است.

به گزارش روزنامه القدس العربی، چاپ لندن، در حالی که در جولان عده‌ای از مدافعان بشار اسد به طور خودجوش اقدام به ایجاد سپر انسانی کرده‌اند، موج اعتراض‌ها به آن‌جا نیز سرایت کرده است و منابع حقوق بشری می‌گویند که عده‌ای از مخالفان اسد بازداشت و تحت شکنجه‌ قرار گرفته‌اند.

این در حالی است که روزنامه انگلیسی ایندیپندنت گزارش داده که شمار بسیاری از خانواده‌های طایفه علوی در شهر حمص، شهری که این روزها به کانون بحران تبدیل شده است، به دنبال افزایش خشونت‌ها مجبور به ترک خانه و کاشانه‌شان شده‌اند چرا که می‌ترسند توسط جریان‌های سنی مورد آزار و اذیت قرار بگیرند. بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه علوی است و بیم آن می‌رود که جریان‌های تندروی سنی انتقام خود از اسد را از شهروندان طایفه علوی بگیرند.

 وفاء احمد، یکی از افراد طایفه علوی در این باره به ایندیپندنت گفته است که به چشم خود دیده که شمار بسیاری از علوی‌ها مورد هجوم افراد مسلح قرار گرفته‌اند و کشته شده‌اند.

به نوشته روزنامه ایندیپندنت، احمد که با خبرنگار این روزنامه با چشمان گریان مصاحبه می‌کرده همچنین گفته است: چرا گمان می‌کنند که چون علوی‌ هستیم باید از ما انتقام بگیرند. آنها به ما می‌گویند اسد ما را می‌کشد ما هم شما را می‌کشیم. در حالی که این زندگی همه ما است که در خطر است.  

بنا به گزارش‌ها این نگرانی فقط متوجه طایفه علوی نیست بلکه مسیحیان نیز به شدت از رفتارهای انتقام‌آمیز اهل تسنن به وحشت افتاده‌اند و می‌ترسند شبیه همان اتفاقی که در مصر پس از مبارک یا لیبی بعد از قذافی بر سر طرفداران آنها افتاد بر سر آنها نیز بیفتد.

در حال حاضر اقلیت‌های دینی به ویژه علوی‌ها، مسیحیان، ارمنی‌ها و دروزی‌ها همچنان از اسد حمایت می‌کنند. نزدیک به 70 درصد جمعیت سوریه را اهل تسنن، 12 درصد علوی‌ها و مابقی را نیز اقلیت‌های مذهبی دیگر تشکیل می‌دهند. مسیحیان از قدرت گرفتن اسلام‌گرایان افراطی به شدت واهمه دارند به ویژه که القاعده نیز رسما در خط مخالفت با نظام اسد وارد عمل شده است. به رغم این که رهبران اپوزسیون بر سکولار بودنشان تاکید دارند ولی جریان‌های اسلام‌گرای افراطی به ویژه سلفیان در صفوف مخالفان نفوذ کرده‌اند و تلاش می‌کنند که جریان‌های سنی را علیه حکومت مرکزی، علوی‌ها و دیگر اقلیت‌های مذهبی بشورانند.

وفاء احمد همچنین می‌گوید که نزدیک به شش ماه پیش عده‌ای افراد مسلح به در خانه‌اش در منطقه‌ای که او زندگی می‌کند و اکثریت ساکنان آن سنی هستند، آمدند و به او گفتند یا باید خود و خانواده‌اش از این منطقه بروند یا این که همگی کشته شوند. از این رو او نیز به همراه 7 فرزند بزرگش و 5 کودکش به منطقه‌ای که اغلب ساکنان آن ارمنی هستند، نقل مکان کرده‌اند.

وی می‌گوید: بیشتر همسایگان او در منطقه محل سکونت سابقش دست به همین کار زده‌اند و اکثرا به مناطق مسیحی‌نشین مهاجرت کرده‌اند.

به گفته او مسیحیان عموما از اسد حمایت می‌کنند چرا که رابطه اسد با آنها بسیار خوب بوده تا آن‌جا که دولت مساجد و کلیساهای مستقر در مناطق آنها را از پرداخت قبوض آب و برق معاف کرده است.  
(0)نظرات توسط: MINORITY
شنبه 9 شهریور 1392

همایش اسلام و حقوق اقلیت های مذهبی در دنور

به گزارش خبرگزاری موسسه مطالعات آمریکا و به نقل از سایت denverpost.com  - یکی از متخصصین بسیار تاثیر گذار کالج مسلمانان دانشگاه کمبریج به نام تیموتی جی. وینتر، که به شیخ عبدالحکیم مراد نیز معروف است، قرار است در روز سه سپتامبر در دنور همایشی آزاد برای عموم برگزار کند.

 وینتر که امام مساجد بریتانیا میباشد از طرف مرکز مطالعات استراتژيك اسلامی سلطنتی اردن Jordan's Royal Islam Strategic Studies Center  به عنوان  " تاثیرگذارترین متفکر مسلمان " لقب گرفته است. او کتابهای بسیاری را به زبان عربی تالیف و ترجمه نموده است. تالیف 2012 او تحت عنوان "Commentary on the Eleventh Conventions" به مسائل مدرن و سیاسی پرداخته است.

در این سخنرانی به پرسش های افراد نیز پاسخ داده میشود.

(0)نظرات توسط: MINORITY
شنبه 9 شهریور 1392

شورای وزیران: یک کرسی در ولسی جرگه افغانستان به اهل هنود و سیک ها اختصاص یافت

اداره امور و دارلانشای شورای وزیران افغانستان، به تازگی اعلام کرده که یک کرسی در ولسی جرگه افغانستان به اقلیت های هندو و سیک این کشور اختصاص یافته است.اداره امور و دارلانشای شورای وزیران افغانستان، به تازگی اعلام کرده که یک کرسی در ولسی جرگه افغانستان به اقلیت های هندو و سیک این کشور اختصاص یافته است.

این اداره، روز گذشته(سه شنبه) با نشر اعلامیه ای گفته که که این طرح دیروز در جلسه هفتگی شورای وزیران که به ریاست مارشال محمدقسیم فهیم معاون اول رئیس جمهور کرزی و سرپرست ریاست جمهوری برگزار شد، مورد تایید قرار گرفته است.

بر اساس این خبرنامه، شورای وزیران یک ماده را در قانون انتخابات افزوده تا شمار کرسی های مجلس نمایندگان از 249 به 250 برسد.
طرح افزایش یک کرسی در پارلمان در جلسه دیروز، از سوی کمیته تعدیلات در قانون انتخابات پیشنهاد شد.
شورای وزیران یک بند در ماده دهم قانون انتخابات افزوده که براساس این بند، یک حوزه انتخاباتی برای اهل هنود کشور در نظر گرفته خواهد شد.
هنوز مشخص نیست که این طرح چه زمانی برای تصویب به شورای ملی فرستاده خواهد شد.
پیشتر، مجلس نمایندگان طرح حذف کرسی اختصاصی اهل هنود را به تصویب رسانده بود.
این مسئله نگرانی های اقلیت مذهبی اهل هنود و سیک افغانستان را به دنبال داشت.
اقلیت مذهبی هندوها و سیک های افغانستان با برگزاری تجمع اعتراضی در کابل، از حکومت افغانستان خواست که مانع حذف کرسی آنان از پارلمان کشور شود.
حذف کرسی هندوها و سیک ها در پارلمان، تهدیدها و مزاحمت های زورمندان و مردم عادی، نبود محل "هندوسوزان" نبود مواد درسی مناسب و در نظر نگرفتن حقوق سیاسی- اجتماعی هندوها و سیک ها، از بزرگترین چالش های فراروی زندگی آنها در افغانستان خوانده شده است.
به دنبال این تحولات، حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در کاخ ریاست جمهوری، وعده داد که در راستای تامین حقوق سیاسی اقلیت های مذهبی تلاش خواهد کرد.
براساس آمارهای ارایه شده، جمعیت کل هندوها و سیک ها در افغانستان به حدود چهار هزار نفر می رسد که حدود ۷۰۰ خانواده هستند.

(0)نظرات توسط: MINORITY
شنبه 9 شهریور 1392

اقلیت های دینی در تاریخ اردبیل

 

به گفته مورخان ساكنان باستانى اردبیل مذهب هورمزد پرستى داشته‌اند. هنگامی كه زرتشت به پیامبری برانگیخته شد، در دشت مغان و دامنه‌های سبلان و سپس در اطراف دریاچه ارومیه به تبلیغ احكام دین پرداخت. جمعى از مردم به آیین او گرویدند ولى چون مغ‌های دیگر به مخالفت با وى برخاستند كیش او در آن ناحیه پیشرفت نكرد. در جنگى كه میان زرتشتیان و بت‌پرستان روى داد، زرتشتیان بر همه روستاها و قصبه‌های اطراف اردبیل دست یافتند. آنان به افتخار این پیروزى، آتشکده‌ای در اردبیل بنا كردند كه امروزه آثار آن در سه فرسنگى این شهر در دهکده‌ای به نام آتشگاه باقى است.

زرتشت به امید گسترش امر تبلیغ به مشرق ایران و توران مهاجرت كرد. به گفته مورخین چون در توران نیز كارى از پیش نبرد، نزد «ویشتاسب» پادشاه باختر رفت و بعد از آن كه او را به آیین خود درآورد، دین او به سرعت در شرق و غرب رواج یافت. این كیش تا قبل از حملۀ اعراب به ایران، دین رسمى ایران بوده و طبعاً مردم اردبیل نیز به این دین پایبند بوده‌اند.

سال 22 هجری قمری آذربایجان توسط حذیفة الیمان سردار معروف فتح شد، در این زمان اردبیل مركز حكومت آذربایجان

ادامه مطلب

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 4 شهریور 1392

آمادگي اقليت ها براي مشاركت در توسعه ايران اسلامي

نمايندگان اقليت هاي ديني در مجلس شوراي اسلامي با استقبال از مواضع و سخنان دكتر حسن روحاني در خصوص توجه بيشتر به اقليت ها تاكيد كردند كه ايران، وطن و محل زندگي آنها است و متخصصان و كارشناسان اقليت هاي ديني حاضرند نقش آفريني بيشتري در روند سازندگي و پيشرفت ايران اسلامي ايفا كنند.
به گزارش ايرنا، اقليت هاي ديني متعددي در سرزمين پهناور ايران زندگي مي كنند كه ريشه اي چندين هزار ساله در تاريخ و فرهنگ وهويت كشورمان دارند. زرتشتيان، ارامنه، آشوريان و كليميان از اقليت هاي ديني عمده اي هستند كه قانون اساسي حقوق آنها را به رسميت شناخته و جايگاه آنها در عرصه سياسي ايران به حدي محترم است كه قانون اساسي اجازه داده تا هر يك از آنها به طور جداگانه، نماينده اي را به مجلس بفرستند.
دكتر روحاني رييس جمهوري اسلامي ايران در برنامه هاي انتخاباتي خود همواره جايگاه اقليت ها را متذكر شده و بر تامين حقوق آنها در كشور تاكيد كرده است.
رييس جمهوري در مراسم توديع و معارفه وزير كشور نيز خاطرنشان كرد: در دولت تدبير و اميد هيچ مقامي به ويژه در وزارت كشور نبايد بين اقوام، مذاهب و اقليت‌هاي مختلف تفاوتي قائل شود؛ چرا كه در ايران، يك دولت به عنوان چتر و نظام واحد جمهوري اسلامي داريم كه همه در آن پشت سر يك ولي امر و قانون، تحت نظر آن دولت هستند.
روحاني با بيان اين كه بايد از همه اقليت‌هاي ديني و مذهبي در امور و برنامه‌ها استفاده كنيم، گفت: وحدت و انسجام نه با شعار كه در عمل ايجاد مي‌شود.

 

متن کامل خبر

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 4 شهریور 1392

نماینده مسیحیان آشوری در مجلس: دولت تدبیر و امید برای اقلیت های دینی ایران امیدبخش است

رییس مجمع نمایندگان اقلیت های مذهبی مجلس شورای اسلامی با ستایش از توجه ویژه دولت دکتر حسن روحانی رییس جمهوری به اقلیت ها تصریح کرد که ما از رییس جمهوری درخواست کرده ایم که از اقلیت های مذهبی به عنوان مشاور در نهاد رییس جمهوری و وزارتخانه های مختلف استفاده شود.

شبکه ایران / یوناتن بت کلیا نماینده مسیحیان آشوری در مجلس روز سه شنبه به خبرنگار سیاسی
ایرنا گفت: به عنوان رییس مجمع نمایندگان اقلیت مجلس در روز تحلیف نامه ای به آقای رییس جمهور تقدیم کردم و از ایشان خواستم که از اقلیت های مذهبی به عنوان مشاور در نهاد ریاست جمهوری و برخی وزارتخانه ها استفاده کنند تا اقلیت های مذهبی هم بیش از پیش به حقوق خود دست یابند.
وی اظهارداشت: دولت تدبیر و امید برای ما اقلیت های دینی امید بخش بوده است.
بت کلیا افزود: برای ما اقلیت های مذهبی هیچ تفاوتی ندارد که از هر اقلیت مذهبی در کدام قسمت دولت به عنوان مشاور استفاده شود و تنها می خواهیم که از همه اقلیت ها به عنوان مشاور استفاده شود.
نماینده مسیحیان آشوری در مجلس شورای اسلامی درباره درخواست های دیگر اقلیت های مذهبی از دولت یازدهم اظهارداشت: هر اتفاقی که در کشور رخ دهد ما ذی نفع آن هستیم و همین که ملت ایران در آرامش باشند برای ما ارزشمند است ما از آقای روحانی می خواهیم آرامش در کشور حکمفرما باشد.
دبیرکل اتحادیه جهانی آشوریان درباره اظهار نظر دشمنان مبنی بر این که اقلیت های مذهبی ایران با مشکل رو به رو هستند گفت: ما احتیاج به قیم نداریم و نیازی نیست دشمنان برای ما دلسوزی کنند.
دکتر «حسن روحانی» رییس جمهوری روز دوشنبه در مراسم تودیع و معارفه وزیر کشور، مردم ایران را ملتی فکور، هوشمند و دارای حقوق شهروندی برابر توصیف کرد و گفت: در دولت تدبیر و امید نباید هیچ مقامی بین اقوام و مذاهب و اقلیت ها و پیروان ادیان مختلف تفاوت قایل شود.
به گزارش ایرناروحانی تاکید کرد: ایران یک دولت و یک نظام واحد دارد که همه در زیر چتر این دولت و نظام واحد قرار دارند و ما در کشور یک ولی امر و ولایت فقیه و یک قانون اساسی داریم که همه در زیر این چتر واحد قرار داریم.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 4 شهریور 1392

ثبت ازدواج و طلاق اقلیت ها و اهل سنت فقط در دفاتر مخصوص

بخشنامه نظارت بر اجرای نظام نامه مربوط به دفاتر ثبت ازدواج و طلاق اقلیت های دینی توسط معاون رییس قوه قضاییه و رییس سازمان ثبت اسناد واملاک کشور صادر شد؛ 

 

متن بخشنامه بدین شرح است:
 
 
ادارات کل ثبت اسناد واملاک استانها
با توجه به اينکه مطابق اصول دوازدهم و سيزدهم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران پيروان مذاهب اسلامي غير شيعه و نيز اقليت هاي ديني زرتشتي ، کليمي و مسيحي در احوال شخصيه تابع آئين و احکام مذهب و دين خود مي باشند ،‌در اجراي تبصره 4 ماده 2 نظام نامه مربوط به انتخاب سران دفاتر ازدواج و طلاق و نقل و انتقال آنها افراد واجد صلاحيت به سردفتري ازدواج و طلاق مختص پيروان دين يا مذهب خود منصوب مي شوند . لذا مؤکداً متذکر مي شود :
 
1- سران دفاتر ازدواج و طلاق اهل تسنن و اقليت هاي ديني ، به منظور ثبت وقايع مربوط به هم کيشان خود انتخاب و منصوب شده و اين مهم در ابلاغ آنها نيز درج گرديده است . لذا با توجه به محدود بودن اذن آنها ، صرفاً مجاز به ثبت وقايع مربوط به اهل مذهب يا دين خود هستند و نبايد در امر ثبت ازدواج و طلاق ساير افراد مداخله نمايند .
 
2- ادارات کل ثبت اسناد و املاک استانها به سران دفاتر ازدواج و طلاق غير شيعه ( اعم از مسلمانان اهل سنت و اقليت هاي  ديني ) تکليف نمايند در طرح تابلو و سربرگ دفتر و کاربرد عناوين خود ، عبارت صريح و روشني که اختصاص دفتر ايشان به مذهب يا اقليت خاص را گواهي دهد درج نمايند .
 
3- عدم رعايت حدود اذن در تنظيم اسناد مربوط به ازدواج و طلاق و نيز عدم اجراي تکليف مقرر در بند 2 جهت رسيدگي انتظامي به اداره کل امور اسناد و سردفتران گزارش شود . 
 
 
احمد تويسرکاني
معاون رئيس قوه قضائيه و
رئيس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

 

(0)نظرات توسط: MINORITY