دوشنبه 29 مهر 1392

حضور 36 زبان مختلف در ترکیه|استفاده از کردی، عربی،صربی، آلبانیایی و ارمنی در تبلیغات انتخاباتی آزاد می شود

بسته دموکراتیک که در اواخر سپتامبر گذشته از سوی حکومت عدالت و توسعه اعلام شد به اقلیت ها و گروه های زبانی در ترکیه اجازه می دهد که تبلیغات سیاسی را در زمان انتخابات به زبان های غیر از ترکی نیز انجام دهند.

به گزارش سایت- خبری تحلیلی آذری ها، به نقل از روزنامه طرف با نزدیک شدن انتخابات شهرداری ها در ترکیه و مجاز بودن استفاده از زبان های غیر ترکی برای تبلیغات سیاسی این سوال که در ترکیه چند گویش و زبان وجود دارد، در محافل سیاسی این کشور مطرح شده است.

به گزارش طرف دکتر "نادر انگین اوزون" رئیس انجمن علمی زبان اظهار داشته است که در ترکیه 36 زبان مختلف وجود دارد.وی در پاسخ به این سوال که این زبان ها در کدام مناطق و توسط کدام گروه های زبانی مورد کاربرد هستند، گفت که در این خصوص پاسخ جدید و روشنی وجود ندارد و تنها بر اساس سرشماری 1965 داده هایی در این خصوص وجود دارد.

نادر انگین اضافه کرد بر اساس آمار اتنولوگ که قابل اعتماد است 15 میلیون در ترکیه به زبان کردی صحبت می کنند که خود این آمار نیز بر مبنای سرشماری 1965 اعلام شده است.در خصوص زبان عربی نیز گفت که گویشوران این زبان بیشتر در مناطق حاتای،سیرت،دیاربکر و ماردین زندگی می کنند و تعداد گویشوران آن 500 هزار نفر است.

بر اساس آمار گیری سال 1965 زبان بلغاری به عنوان اولین زبان مهاجران در بورسا و ادیرینه از سوی 300 هزار گویشور مورد استفاده است. همچنین زبان آلبانیایی 15 هزار و زبان صربی 20 هزار گویشور دارد. انگین گفت بر اساس برآوردی که در سال 1980 صورت گرفت زبان ارمنی عمدتا در مناطق شرقی 40هزار گویشور دارد.
 

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 29 مهر 1392

برگزاری نخستین جشنواره اقوام ایرانی در استان زنجان

نخستین جشنواره اقوام ایرانی و آیین‌های سنتی همزمان با نمایشگاه سوغات، هدایا، صنایع دستی و خوراکی‌های سنتی در استان زنجان در حال برگزاری است.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران زنجان ،نخستین جشنواره اقوام ایرانی و آیین‌های سنتی همزمان با نمایشگاه سوغات، هدایا، صنایع دستی و خوراکی‌های سنتی در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی کاسپین زنجان برگزار می‌شود.

گفتنی است، این نمایشگاه تا دوم آبان ماه در استان زنجان دایر است.

 درجشنواره و نمایشگاه فوق ، اقوام ایرانی از جمله بختیاری، گیلگ ،قشقایی، ترک، لر، گنبد کاووس و بجنورد حضور داشته و اقدام به عرضه محصولات فرهنگی و صنایع دستی نموده اند.

برگزاری بازی های بومی و محلی، چوب بازی،برگزاری نمادین عروسی اقوام مختلف طی هر شب در کنار پخت انواع غذاهای محلی از جمله انواع آش از دیگر برنامه های جنبی نمایشگاه است/

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 29 مهر 1392

فوتبال اروپا به نژاد پرستی "نه" می گوید

اتحادیه فوتبال اروپا هفته آینده با کمک باشگاه ها و ستاره های فوتبال در یک اقدام دسته جمعی به معضل فراگیر نژاد پرستی "نه" می گوید.

به گزارش سایت جام جم ورزشی- یوفا در نظر دارد به منظور حذف کامل نژاد پرستی از فوتبال اروپا هفته آینده اقدامی سراسری در کلیه لیگ های اروپایی انجام دهد. تلاش برای مقابله با نژاد پرستی هفته آینده در قالب بنرها، لباس های منقوش به شعارهای ضد نژادپرستانه و سخنرانی ستاره های فوتبال به مرحله اجرا درمی آید. لیونل مسی، یوهان کرایف و فرانک ریبری مشهورترین چهره هایی هستند که در این حرکت دسته جمعی فوتبال اروپا شرکت دارند.  علاوه بر این شبکه های تلویزیونی مختلف پیش از پخش مستقیم بازی های لیگ های مختلف اروپا تصاویر مربوط به این اقدام سراسری را به صورت زنده پخش خواهند کرد.

فراگیر شدن نژادپرستی در سراسر اروپا به مرحله نگران کننده ای رسیده است  و بخش قابل توجهی از این معضل به فوتبال اروپا اختصاص دارد.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 29 مهر 1392

نگاه اسلام به حقوق اقلیت ها در حوزه اقتصادی

آزادی مفهوم عامی است که قابلیت تسری به سایر حوزه های اجتماعی از جمله اقتصاد را داراست . این مسئله زمانی که در کنار موضوع اقلیت های دینی و آزادی های اقتصادی آنان مطرح می شود اهمیت دو چندانی پیدا می کند .
اسناد و شواهد تاریخی گواه انست که اسلام همواره نسبت به آزادی تعاملات اقتصادی اقلیت های و حفاظت و صیانت از آن توجه ویژه ای داشته است . اما نکته‌ ی جالب توجه اين است که مفهوم آزادى در مورد فعاليت‌هاى اقتصادى تنها بدان معنى نيست که اقليت‌هاى مذهبى با استفاده از اين حق عملا در اقدام به هر نوع معامله و تجارت و فعاليت اقتصادى ديگر آزاد مى‌باشند. ادامه

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 29 مهر 1392

حقوق اقلیت ها از نظر پیامبر اسلام و حقوق ایران

مقاله زیر به قلم دکتر فخرالدین اصغری آقمشهدی  در مجله دانشکده علوم انسانی دانشگاه سمنان در پاییز ۸۷ شماره ۲۳ به چاپ رسیده است.

چکیده

رعایت حقوق اقلیت ها یکی از دغدغه های جامعه بشری در زمان حاضر می باشد که در کنوانسیون های مختلف بین المللی مورد تأکید قرار گرفته است . در دین اسلام نیز رعایت حقوق اینگونه افراد مورد توجه قرار گرفته است . پیامبر اسلام نه تنها تبعیض نژادی را هرگز به رسمیت نشناخته بلکه بارها بر تساوی نژادها تصریح کرده است . چنانکه در فتح مکه فرمود : « مردم از زمان آدم تا امروز مثل دندانه های شانه ( مساوی ) هستند. هیچ فضیلتی برای عرب بر عجم و برای سرخ بر سیاه  وجود ندارد مگر به سبب تقوی ». پیامبر در عمل نیز اینچنین می کرد .به عنوان مثال، بلال حبشی به عنوان اولین مؤذن انتخاب شد و علاوه بر مؤذنی عهده دار امور مالی پیامبر نیز بود. اقلیت های دینی نیز در پناه اسلام در انجام مراسم عبادی و حفظ آیین خود آزاد بوده اند و هیچکس حق اذیت و آزار آنها را نداشت . حتی پیامبر فرمود :« هر کس به انسانی که در پناه اسلام است ظلم کند روز قیامت در برابر او خواهم بود و علیه او سخن خواهم گفت» . قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز با الهام از تعالیم اسلام و سیره نبوی بر تساوی نژادی مردم ایران ( اصل ۱۹ ) و بر آزادی اقلیت های دینی در انجام مراسم دینی خود ( اصل ۱۳ ) تأکید ورزیده است.

برای مشاهده ی متن کامل مقاله اینجا کلیک نمایید.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 22 مهر 1392

همايش تقريب مذاهب در مکه ؛ ارادات همه مسلمانان به اهل بيت(ع)

سرپرست حجاج ایرانی در همایش تقریب مذاهب که بعثه عراق برگزار کرده بود، شرکت کرد.

در این همایش ابتدا چند نفر از علمای عراقی در لزوم وحدت میان شیعه و سنی سخنرانی کردند.
سخنرانان با تاکید بر نص صریح قرآن گفتند باید شیعیان و اهل سنت به مقدسات یکدیگر احترام بگذارند و از هرگونه تفرقه و نزاع دوری کنند.
سخنرانان همچنین با تکیه بر مشترکات شیعه و سنی گفتند مسلمانان اعم از شیعه و سنی به اهل بیت (ع) عشق و ارادت دارند و نباید با پیروی از فتنه استعمار شرایط به گونه ای شود که به جان یکدیگر بیفتند.
حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسگر نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی نیز در این همایش گفت: مراجع تقلید در ایران به هیچ عنوان اهانت به مقدسات و اعتقادات اهل سنت را قبول ندارند.
وی افزود: هرکس که به وحدانیت خدا اعتقاد دارد و از کتاب آسمانی قرآن و فرستاده خدا ( حضرت محمد(ص)) پیروی می کند نباید به جان و مالش تعرض شود.
منبع : واحد مرکزی خبر

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 22 مهر 1392

نماینده آیت الله سیستانی: عراق از نظر تعدد مذاهب از برجسته‎ترین کشورهای منطقه است

 


به گزارش خبرگزاری رسا، حجت الاسلام سید احمد صافی، نماینده حضرت آیت الله سیستانی در خطبه های نماز جمعه این هفته شهر مقدس کربلا که در حرم مطهر امام حسین(ع) برگزار شد  بر لزوم احترام مردم به یکدیگر تأکید کرد و گفت: ملت عراق باید برای یکدیگر احترام قائل باشند و از توهین و جسارت نسبت به همدیگر دوری کنند. وی با اشاره به تعدد مذاهب در عراق تصریح کرد: این کشور از نظر تعدد مذهب یکی از بارزترین کشورهای منطقه است بنابراین همه مردم آن خواهان زندگی مسالمت آمیز و بی خطر در کنار یکدیگر هستند. این عالم عراقی با تاکید بر احترام به حقوق دیگران بیان داشت: یکی از آثار احترام و زندگی مسالمت آمیز مردم عراق افزایش سطح ایمنی این کشور است. نماینده حضرت آیت الله سیستانی از مسؤولان عراقی خواست که کیفیت اقلام و کالاهای مصرفی مردم را که به صورت سهمیه بندی به آنان داده می‎شود به شکل مطلوبی افزایش دهند.

 

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 22 مهر 1392

به زودی صورت می گیرد؛ تشریح برنامه‌های یونسی درباره اقوام و اقلیت‌ها

 

دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی گفت: به زودی برنامه‌های خود را درباره اقوام و اقلیت‌ها تشریح می‌كنم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت‌الاسلام والمسلمین علی یونسی دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی در حاشیه مراسم ختم پدر ولی‌الله سیف رئیس کل بانك مركزی در جمع خبرنگاران گفت: بنا دارم به زودی برنامه‌هایم را برای ارتقای اقوام اعلام کنم.

وی ادامه داد: درصدد هستم امور اقوام را در كشور به شكل مناسبی بهبود بخشم.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 22 مهر 1392

تمسخر ادیان الهی توسط شبکه های ماهواره ای

سیر نیوز: برخی از این شبکه ها در برنامه هایی که از آنها به عنوان برنامه های دیدنی و تفریحی نام می برند بطور مستقیم به ادیان الهی و مظاهر و مقدسات آن توهین می کنند.
در یکی از این برنامه ها شخصی با پوشیدن لباس حضرت مسیح و گریم شمایل آن حضرت بر روی وی وانمود می کند که قادر است معجزه کند و می تواند حیوان مرده ای مانند موش را که در دستان یک کودک است زنده کند و یا پاهای یک معلول را شفا دهد.
این فرد همچنین وانمود می کند که با دعا خواندن بر یک قوطی اعانه صدها سکه از آن بیرون می زند که در پایان تمام این برنامه ها دروغ بودن ماجرا روشن و مردم و رهگذرانی که آنها را مشاهده می کنند می خندند.
موج اهانت به ادیان الهی، در حالی روز به روز شدید‌تر می‌شود که بسیاری از کشورهای بزرگ دنیا، هر روز بیشتر از دیروز دم از احترام به حقوق بشر می‌زنند و به نظر می‌رسد رکن اصلی چنین احترامی، احترام به چارچوب اعتقادی افراد باشد.
علی‌رغم وجود توصیه‌های اولیای الهی برای احترام گذاشتن به دیگران ، دنیا روز به روز به سمتی می‌رود که به نظر می‌رسد عده‌ای گاه به عمد و گاه از روی جهالت و با شعار «آزادی بیان» به جنگ با خدا می‌روند! در حالیکه آزادی واقعی در احترام به عقیده دیگران معناپذیر است.
چندی پیش «ماریو لارس»، کاریکاتوریست آلمانی، کاریکاتورهایی کشید که در آنها به حضرت مسیح توهین کرده بود.
در این کاریکاتور‌ها که بر درب نمایشگاه نقاشی‌های کاریکاتور در شهر کاسل آلمان نصب شده بود حضرت عیسی مسیح(ع) به صورت مصلوب در حالی به تصویر کشیده شده بود که از آسمان صدایی به گوش می رسید که در آن به حضرت مریم توهین شده بود.
این تصاویر به شدت خشم کاتولیک های آلمان را برانگیخت و شخصیت‌های برجسته دینی این کشور نیز طی بیانیه‌های کوبنده‌ای ضمن محکوم کردن این اقدام خواستار از بین بردن این تصاویر شدند.
رییس نمایشگاهی که کاریکاتورهای موهن را به تصویر کشیده بود در توجیه این کاریکاتورها مدعی شده بود که  طبیعت کاریکاتورها بر این است که به گروهی از مردم توهین کرده و آنها را تمسخر کند!
همچنین مدونا که در اغلب کنسرت‌هایش از نماد صلیب استفاده می‌کند از اجرا با صلیب شکسته و در میان صلیب‌های آتش‌گرفته تا مصلوب کردن خود، بارها و بارها مورد اعتراض جامعه مسیحیان قرار گرفته و بارها کنسرت‌هایش با مشکلات فراوان امنیتی برگزار شده و یا حتی لغو شده است.
نمونه‌هایی از این دست چه در عرصه سینما و موسیقی و چه در عرصه تئاتر و کاریکاتور بسیار است که از جمله آنها می‌توان به جنجال بر سر تابلوی اقتباس شده از اثر شام آخر در یکی از موزه‌های هنر نیویورک در سال 2001، اعتراض واتیکان و عموم مسیحیان به فیلم «کد داوینچی» و یا اعتراض یهودیان به فیلم «jud suss» (یهودی شیرین) در سال 1940 میلادی اشاره کرد.
به نظر می‌رسد، متاسفانه اهانت به مقدسات و ادیان، در غرب، دنیایی که با شعار‌های حمایت از حقوق بشر و آزادی بیان، ادعای متمدن و روشنفکر بودن دارد، رو به افزایش است. 

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 22 مهر 1392

امین‌زاده:ارتباط با اقلیت‌ها در اولویت است/بسیاری از شهروندان از روندهای حقوقی آگاه نیستند

 

معاون حقوقی رئیس‌جمهور گفت: پیگیری حقوق شهروندی دغدغه بسیاری از افراد است و ما در این راستا در کنار آگاهی‌سازی مردم باید خلاءهای قانونی را پر کنیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، الهام امین‌زاده در نشست حقوقی و هم‌اندیشی رئیس، مسئولان و اساتید دانشگاه الزهرا(س) با مورد توجه قرار دادن بحث تدوین منشور حقوق شهروندی اظهار کرد: به دنبال تاکید جناب آقای روحانی که هم در زمان تبلیغات انتخابات و هم بعد از آن داشته‌اند، در حال حاضر معاونت حقوقی ریاست جمهوری متکفل بحث تدوین حقوق شهروندی، البته با همکاری مرکز تحقیقات ریاست جمهوری، شده است تا مطالعات لازم در این باره را انجام دهد.

ادامه  خبر

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 22 مهر 1392

شکوفایی اقلیت‌ها در دولت تدبیر و امید

تدبیر24 : کشور ایران با مساحت زیاد و اقوام مختلفی که در آن حضور دارند، همانند بوستانی است که هر گوشه از آن گلستانی جداگانه است و زیبایی آن نیز از پیوند این گلستان‌ها به وجود آمده است. اقوام مختلفی در ایران زندگی می‌کنند و هر کدام از این اقوام چنان دلبستگی به کشور دارند که بر خلاف ادعاها و تبلیغات صورت گرفته هیچ اثری از تمایلات جدایی‌طلبانه در میان آنها دیده نمی‌شود. در جنوب کشور اعراب زندگی می‌کنند که به علت شیعه بودن آنان به تنها کشوری که مذهب رسمی آن شیعه است، دلبستگی دارند هرچند به لحاظ فرهنگی و نژادی با دیگر مردم ایران متفاوت هستند. در آذربایجان، آذری‌ها هستند که گرچه فرهنگ و زبان متفاوتی با فارس‌‌زبان‌ها دارند اما یکی از پایگاه‌های اصلی تشیع به شمار می‌روند و دلبستگی آذری‌ها به ایران در طول تاریخ ثابت شده است...

به قلم محمد صالح نیکبخت وکیل برجسته دادگستری، برای مطالعه متن کامل مقاله اینجا کلیک نمایید.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 22 مهر 1392

علی یونسی: اقلیت ها باید استاندار و فرماندار و وزیر شوند

علی یونسی چهره نام آشنای کمپین انتخاباتی حسن روحانی و یکی از چهره های تاثیر گذار در فرآیند روی کارآمدن دولت تدبیر و امید بود. نام وی با توجه به سوابق و عقبه سیاسی و امنیتی این چهره تاثیر گذار برای وزارتخانه های حساس و کلیدی به میان آمده بود که این امر میسر نشد اما او چندی پیش به عنوان دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت ها منصوب شد. جایگاهی که برای اولین بار در تاریخ انقلاب تاسیس شده و نشان از دقت نظر دولت در این زمینه راهبردی دارد. جایگاهی که اگر با فراست به آن نگریسته شود کم از وزارت نیست بلکه در مقوله امنیت ملی پایگاهی بس خطیر دارد. حال یونسی اولین گفت‌وگوی خود پس از انتصاب به عنوان دستیار رئیس‌جمهور را با روزنامه آرمان انجام داده که متن آن در ادامه می‌آید. برای مطالعه متن کامل مصاحبه اینجا کلیک نمایید.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 22 مهر 1392

رنج اقلیت ها در هندوستان

در هندوستان، لفظ «اقليت» عمدتا در رابطه با گروه‌هاي مذهبي - مسلمانان، مسيحيان، سيک‌ها، پارسيان (زرتشتي‌ها)، يهوديان، جيني‌ها و غيره - به کار مي‌رود. هندوستان بعد از اندونزي بيشترين جمعيت مسلمان جهان را در خود جاي داده است. در وبسایت جام نیوز گزارش جالبی در شرح وضع اقلیت ها در هندوستان تهیه شده است که شما را به خواندن آن دعوت می کنیم. برای خواندن متن کامل گزارش اینجا کلیک نمایید.

(0)نظرات توسط: MINORITY
ﺳﻪشنبه 16 مهر 1392

اقوام ايراني در انتظار تحقق وعده‌هاي روحاني

 

دستيار ويژه رييس‌جمهوري در امور اقليت‌ها: به‌زودي برنامه‌هاي خود را اعلام مي‌کنم

شرق، طاهره رياحي: پس از انتصاب علي يونسي به‌عنوان دستيار ويژه رييس‌جمهوري در امور اقوام و اقليت‌هاي ديني و مذهبي، او روز گذشته گفت: «به‌زودي برنامه‌هاي خود را در حوزه کاري‌ام اعلام مي‌کنم.» پرداختن به موضوع اقوام و اقليت‌هاي ديني و مذهبي از جمله وعده‌هاي انتخاباتي رييس‌جمهوري بود. روحاني در گرماگرم مبارزات انتخاباتي در بيانيه شماره3 خود که به‌طور ويژه درباره اقوام و اقليت‌هاي مذهبي نوشته شده بود، طي 10 بند برنامه‌هاي خود در اين‌باره را توضيح داد. بيانيه شماره3 با اين جمله آغاز شده بود: «کشور عزيز ما، ايران، بوستاني عطرآگين از اقليم‌ها، زبان‌ها، اديان و مذاهب گوناگون است.» و در بند چهارم هم آمده بود: «تدريس زبان مادري ايرانيان (کردي، آذري، عربي و...) به‌طور رسمي در سطوح مدارس و دانشگاه‌ها در اجراي کامل اصل 15 قانون‌اساسي.» او در سفرهاي انتخاباتي علاوه بر تحقق مطالبات اقوام در نشست‌هايي با سران اقوام حضور پيدا کرد و در سفر به اهواز هم با اعراب منطقه ديدار و گفت‌وگو کرد. پيش از آن هم شيوخ عرب اهواز را در همايش انتخاباتي‌اش به تهران دعوت کرده بود. در راستاي تحقق وعده‌هاي انتخاباتي روحاني، شنبه گذشته علي‌اصغر فاني، سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش به جماران گفت: «تدريس زبان قوميت‌ها در مدارس اولويت من است.»  فاني همچنين گفت: «ما بايد اصل 15 قانون‌اساسي را اجرا کنيم. 

ادامه مطلب

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 15 مهر 1392

معاون وزیر ارشاد خبر داد: جهش بودجه‌ای در موسیقی اقوام

 

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در حاشیه برگزاری جشنواره موسیقی نواحی(آیینه دار) غیر دولتی با اشاره به برنامه ریزی برای افزایش بودجه موسیقی نواحی گفت: زمانی که قرار است جهش بودجه ای در حوزه معاونت هنری داشته باشیم قطعا جهشی نیز در بودجه موسیقی اقوام خواهیم داشت که برنامه ریزی های برای این مساله آغاز شده است.

علی مرادخانی در حاشیه مراسم افتتاح جشنواره موسیقی نواحی(آیینه دار) در خانه هنرمندان افزود: حمایت از موسیقی نواحی چند وجه دارد که شامل فعالیتهای میدانی، پژوهشی و فعالیتهای شناختی می شود. یکی از مشکلات موجود در این حوزه فاصله ای است که با تغییر نسل ها ایجاد می شود که باید برای آن تدبیری اندیشید.

ادامه خبر

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 15 مهر 1392

نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی: اوباما ۲ بار در نیویورک درخواست ملاقات کرد

نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی که رییس جمهوری را در سفر به نیویورک همراهی کرده بود، گفت: رییس جمهوری مرد اندیشمندی است که برای حرکت مهمی همچون مکالمه تلفنی با رییس جمهوری آمریکا، بدون هماهنگی با رهبر معظم انقلاب اقدام نمی‌کند.

به گزارش سلام دلفان، «سیامک مره صدق» روز سه شنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: این حرکت مهم وبنیادین یعنی گفت وگو با کشوری که سالها با آن رابطه وجود نداشته است، نیاز به مجوز رهبر معظم انقلاب دارد و مطمئن هستم دکتر روحانی بدون هماهنگی به چنین کار مهمی دست نمی زد.

 

عضو هیات همراه رییس جمهوری در سفر به نیویورک اظهار داشت: در مدت سفر، دو بار رییس جمهوری آمریکا خواستار گفت وگو با عالی ترین سطح هیات ایرانی شد ولی رییس جمهوری کشورمان مناسب ندیدند.

نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: رییس جمهوری در سخنرانی های خود در سازمان ملل نیز بر همگرایی و صدای واحد در کشور تاکید داشت که این بدان معناست که تمامی مسوولان کشور با این حرکت موافق هستند.

 

مره صدق در پاسخ به سوالی درباره رفتارهای برخی افراطیون هنگام بازگشت رییس جمهوری در فرودگاه مهرآباد گفت: دستاوردها در جریان دیپلماسی، آرام آرام بدست می آید ولی برخی دوستان توقع دارند که این امر سریع اتفاق بیفتد.

وی تصریح کرد: دکتر روحانی با تکیه بر اینکه توافقات اولیه بدست نیامده است و چارچوب مشخصی وجود ندارد، ملاقات در بالاترین سطح را به نفع منافع ملی کشورمان ندانستند و از انجام آن امتناع کردند.

 

نماینده مردم کلیمیان در مجلس نهم تصریح کرد: بین دو کشور ایران و آمریکا به دلیل چند دهه قطع ارتباط،جاده لغزنده است و دیپلماسی در جاده لغزنده باید کاملا مطمئن باشد.

مره صدق تاکید کرد: جاده لغزنده به هیچ وجه محل دیپلماسی نیست و باید کاملا آرام آرام و مرحله به مرحله پیش رفت .

 

عضو هیات همراه رییس جمهوری در سفر به نیویورک گفت: در مجموع، در سفر هیات دیپلماتیک کشورمان به آمریکا، ادبیات جدیدی مطرح شد که بر حفظ ارزش ها و آرمان های نظام مقدس اسلامی بر اساس سیاست نرمش قهرمانانه مقام معظم رهبری تاکید داشت.

نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در این سفر در عین حال که ارزش های کشور حفظ شد، مواضع نظام بصورت مثبت اعلام شد تا به همه دنیا گفته شود که جمهوری اسلامی ایران ملتی صلح طلب است وقصد جنگ با هیچ کشوری را ندارد.

 

وی اضافه کرد: در بیانات هیات دیپلماتیک این نکته حائز اهمیت بود که براساس فتوای رهبر معظم انقلاب به هیچ وجه به دنبال سلاح های کشتار جمعی نیستیم و این مواضع از مقام عزت و سربلندی مطرح شد .

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 15 مهر 1392

نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی : کشته شدن میریام کری انعکاس فرهنگ ، روابط اخلاقی و اعتقادی در آمریکا است

سیامک مره صدق، نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار پالمانی آفتاب ری در خصوص مشکلات پیش روی آمریکا و کشته شدن زنی در مقابل چشمان فرزندش به دست پلیس این کشور،گفت:متاسفانه فرهنگ آمریکا براساس سرمایه داری و لیبرالیسم شکل گرفته و ارزش های الهی نظیر احترام به خانواده، تکریم انسان، وجود روابط انسانی و سالم بین شهروند و حکومت از بین رفته است.

 

وی با بیان اینکه نابسامانی زیادی در روابط بین مردم و دولتمردان آمریکا وجود دارد،ادامه داد:

اتفاقات اخیر  انعکاس نوع فرهنگ ، روابط اخلاقی و اعتقادی است که در آمریکا وجود دارد.

 

مره صدق  تاکید کرد:دولت آمریکا چیزی جز وسیله ای در دست باندهای سرمایه داری نیست که اساس آن هم  سود محوری و منفعت محوری است.

نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تازمانی که بازگشت به فطرت پاک الهی و ارزش های توحیدی در جوامع غربی رخ ندهد،نمی توان شاهد زندگی راحت مردم در غرب بود،خاطرنشان کرد:تنها راه مردم غرب برای رهایی از این وضعیت بازگشت به فطرت انسان و ارزش های الهی است.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 15 مهر 1392

جشن مهرگان در آتشکده زرتشتیان کرمان /تصاویر

دهمین روز ماه مهر برابر است با جشن مهرگان که یکی از جشنهای کهن ایرانیان است. جشن مهرگان یکی از جشنهای کهن ایرانیان است که به ایزدمهر، ایزد دوستی و پیمان نسبت داده می‌شود. این جشن همه ساله توسط زرتشتیان در روز مهر از ماه مهر که در سالشمار نوین برابر با دهمین روز از ماه مهر است برگزار می‌شود. بنابر سنت زرتشیان، ایزدمهر حامی و نگهبان پیمان و دوستی و عدالت است. گزارش تصویری از برگزاری این جشن باستانی که توسط زرتشتیان کرمان در آتشکده برگزار شده است را ببینید.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 15 مهر 1392

واکنش مقامات انگلیسی به گزارش بهره کشی جنسی اقلیتها

خبرگزاری الجزیره اعلام کرد در پی انتشار گزارش های متعدد از آزار و اذیت جنسی اقلیت ها در انگلیس ، مقامات این کشور به این گزارش ها واکنش نشان دادند .
به گزارش شفقنا(پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)در پی فاش شدن گزارش هایی در خصوص بهره کشی جنسی از اقلیت ها بخصوص دختران آسیایی و مسلمان در انگلیس ، پلیس و مقامات این کشور از انتشار این گزارش ها استقبال کردند . آنان یافته های این تحقیق را که نشان می داد چگونه دختران وزنان آسیایی و مسلمان تحت استثمار جنسی هستند ، سرآغازی برای مبارزه با این پدیده دانسته اند .

ادامه خبر

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 15 مهر 1392

ماهاتیر محمد: آموزه‌های شیعی نباید در مالزی رواج داشته باشد

ماهاتیر محمد از شیعیان ایرانی که به مالزی می‌روند خواست تا مزاحم آنها نشوند!
به گزارش شفقنا(پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) به نقل از ایسنا در مالزی، نخست وزیر پیشین مالزی در تازه‌ترین اظهار نظر در خصوص مذهب شیعه گفت: آموزه‌های شیعی نباید در مالزی رواج داشته باشد زیرا این امر می‌تواند به بروز تنش و دودستگی جامعه مسلمانان مالزی بیانجامد.
وی که در حال حاضر ریاست بنیاد جهانی صلح پردانا را بر عهده دارد، تصریح کرد: وجود همزمان آموزه‌های شیعی و سنی در یک کشور به طور معمول باعت به وجود آمدن دشمنی در میان مسلمانان می‌شود تا جائیکه جامعه را از بین می‌برد.
ماهاتیر محمد با تاکید براینکه "من نمی‌گویم که آنها اشتباه می‌کنند یا ما اشتباه می‌کنیم"، اظهار کرد: مسلمانان در مالزی زمانی همگی سنی بودند اما اکنون آموزه‌های شیعی در میان آنها رواج پیدا کرده است.
وی بیان کرد: ممکن است زمانی آنها دچار اختلاف شوند، مساجد جداگانه برای شیعیان و سنی‌ها داشته باشند و حتی همدیگر را بکشند. ما نمی‌خواهیم این اتفاقات بیافتد.
وی در خاتمه گفت: اگر در ایران ایرانیان می‌خواهند تا مذهب خود را دنبال کنند به خودشان مربوط است اما اگر آنها به مالزی می‌آیند لطفا مزاحم ما نشوند!

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 15 مهر 1392

مسوول حقوق بشر میانمار: قانون اساسی باید با توجه به تضمین حقوق اقلیت ها اصلاح شود

با تشدید روند خشونت علیه اقلیت مسلمان میانمار، بحث اصلاح قانون اساسی این کشور با در نظر گرفتن حقوق مذهبی اقلیتها در این کشور مد نظر قرار گرفته است.
به گزارش شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)، به نقل از واحد مرکزی خبر، برخی از جمعیت اقلیت مسلمان میانمار به دنبال آغاز موج تازه ای از حملات در ایالت غربی راخاین، مجبور به پنهان کردن خود شده اند. در چند روز گذشته پنج نفر از جمله یک پیرزن نود و چهارساله به دست باندهای تبهکار بودایی کشته شده اند و یکصد خانه به آتش کشیده شده است. درگیری های فرقه ای در میانمار از ماه ژوئن سال گذشته آغاز شد. از آن زمان صد و چهل هزار نفر مجبور شده اند خانه های خود را ترک کنند. مسلمانان چهار درصد جمعیت شصت میلیونی میانمار را تشکیل می دهند.
وین مُرا نماینده سابق میانمار در سازمان ملل که اکنون ریاست کمیسیون حقوق بشر این کشور را بر عهده دارد، درباره اصلاح قانون اساسی میانمار که قرار است پیش از انتخابات دو هزار و پانزده صورت گیرد و اینکه چقدر در این قانون اساسی به حقوق اقلیت ها توجه خواهد شد، گفت عملا روی قانون اساسی که در سال دو هزار و هشت پذیرفته شد، کاری صورت نگرفته است. بحث هایی درباره اصلاح قانون اساسی برای انتخابات دو هزار و پانزده وجود دارد اما این بحث ها کاملا مقدماتی است و باید روند خود را در پارلمان طی کند. پارلمان کمیته ای را مامور کرده است مسائلی را که ضرورت دارد در این قانون اساسی اصلاح شود، بیابد.
وی درباره تنش های کنونی با اقلیت مسلمان میانمار و اینکه نیروهای امنیتی برای مثال درباره سوزانده شدن خانه های مسلمانان برخوردهای متفاوتی دارند، گفت دولت مسئول تامین امنیت مردم است و این کار باید صرف نظر از باورهایی که مردم دارند، صورت گیرد. دولت تلاش می کند فضایی را ایجاد کند که دو گروه بتوانند در صلح و هماهنگی باهم زندگی کنند و این کاری است که رئیس جمهور مصمم است آن را انجام دهد. وی در سخنرانی ماه مه خود به حق آزادی مذاهب در میانمار اشاره کرد.
وی افزود ما در کمیسیون حقوق بشر میانمار تلاش کرده ایم تیم هایی را به نقاط پرتنش بفرستیم و با مردم شهر درباره ارزش دور شدن از خشونت صحبت کرده ایم. برای مهار چنین خشونت هایی مردم باید به اهمیت توجه به اصول اساسی حقوق بشر پی ببرند. ما همچنین تلاش کرده ایم به رهبران این گروه های مذهبی نیز نزدیک شویم.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 15 مهر 1392

بسته دموکراسی ترکیه: از حقوق اقلیت ها تا حجاب بانوان

"رجب طیب اردوغان" نخست وزیر ترکیه امروز دوشنبه 30 سپتامبر بسته دموکراسی این کشور که شامل موادری متعددی از حقوق اقلیت ها تا حجاب بانوان را در برمی گیرد معرفی کرد.

 

بسته ای که مدت زیادی است مردم ترکیه منتظر آن بودند سرانجام بعدازظهر روز یکشبنه 30 سپتامبر توسط "رجب طیب اردوغان" نخست وزیر این کشور، معرفی شد.

این بسته که شامل موارد متعددی از اصلاحات دموکراتیک است موضوعاتی هم چون رفع برخی محدودیت ها در مورد زبان کردی و همچنین داشتن حجاب را در بر می گیرد.

این بسته دموکراسی در حالی ارائه می شود که ترکیه در ماه های گذشته شاهد سرکوب گسترده تظاهرات مردم این کشور در شهرهای مختلف بوده است.

اردوغان و حزب عدالت و توسعه که رهبری آن را در اختیار دارد در سال های آینده شاهد برگزاری دو انتخابات مهم خواهند بود و اردوغان در صدد است تا به هر نحو ممکن به حضور خود در قدرت ادامه بدهد.

همان طور که اشاره شد بخش اصلی این بسته در مورد حقوق اقلیت هاست و با توجه به اهمیت کردها در ترکیه، سهم این بخش از جامعه ترکیه نیز از بسته دموکراسی بیشتر است.

اردوغان در این بسته وعده داده که محدودیت هایی که پیش از این در مورد استفاده از زبان کردی و به کارگیری کلمات آن در ترکیه وجود داشت از بین خواهند رفت.

علاوه بر این مورد گویا از این پس زنان محجبه می توانند در سطح جامعه ترکیه به فعالیت های اقتصادی بپردازند.

هنوز جزئیات بیشتری از این بسته منتشر نشده اما گویا کردها تردیدهایی در رابطه با آن دارند.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 15 مهر 1392

برای اولیـن بار در تاریخ انقلاب: انتصاب دستيار ويژه رييس‌جمهور در امور اقوام و اقليت‌هاي ديني و مذهبي

 

به گزارش سروریس سیاسی خرداد، علی یونسی وزیر اطلاعات دولت اصلاحات و یکی از یاران نزدیک حسن روحانی به سمت "دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقوام  و اقلیت های دینی و مذهبی" منصوب شد . 

حجت الاسلام والمسلمین علی یونسی از چهره های تاثیرگذار در به میدان آوری دکتر حسن روحانی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری بود .

او اکنون در این سمت راهبردی وظیفه خطیر رسیدگی به امور اقوام و اقلیت های مذهبی را بر عهده گرفته است.

لازم به ذکر است این پست در این سطح برای اولین بار ایجاد گشته و تا پیش از این چنین سمتی در دولت های تاریخ ایران وجود نداشته است و نشان از نگاه ویژه رئیس جمهور به امور اقلیت های قومی و مذهبی می دهد. 

رئیس جمهور  در حکم انتصاب علی یونسی نوشته است:

بسم الله الرحمن الرحیم 


حجت‌الاسلام والمسلمين جناب آقاي علي يونسي

نظر به مراتب تعهد، تخصص و تجارب ارزشمند، به موجب اين حکم شما را به عنوان «دستيار ويژه رييس‌جمهور در امور اقوام و اقليت‌هاي ديني و مذهبي» برمي‌گزينم.

اميد است با عنايات الهي، در خدمت به ملت شريف ايران و نظام جمهوري اسلامي با رعايت اصول قانون‌مداري، اعتدال‌گرايي و منشور اخلاقي دولت تدبير و اميد موفق باشيد.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 8 مهر 1392

جشنواره آموزشي و فرهنگي زرتشتيان كشور در پيرناركي شهرستان مهريز يزد برگزار مي شود

بهروز جراح سرپرست جشنواره ياد شده روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: اين جشنواره با حضور نماينده زرتشتيان در مجلس شوراي اسلامي و خانواده ها روز پنجشنبه ۱۱ مهرماه در پيرناركي مهريز برگزار مي شود .
وي ادامه داد: در جشنواره سالانه فرهنگي و آموزشي زرتشتيان كشور برنامه هاي مختلفي برگزار مي شود كه اهم آن تجليل از دانش آموزان و دانشجويان برتر زرتشتي است.
سرپرست جشنواره فرهنگي ورزشي زرتشتيان گفت: اين آيين بيست و هفتمين جشنواره فرهنگي و آموزشي است كه طبق يك برنامه دراز مدت انجام مي شود.
جراح همچنين از سخنراني نماينده زرتشتيان در مجلس و انجام برنامه هاي مختلف و بخصوص معرفي و تشويق دانش پژوهان و فرهيختگان زرتشتي در اين جشنواره خبر داد .
پيرناركي يكي از زيارتگاه هاي زرتشتيان كشور محسوب مي شود كه در دامنه كوهي در ۱۵ كيلومتري شهر مهريز قرار گرفته است .

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 8 مهر 1392

ابراز همدردی مجلس وحدت مسلمین با مسیحیان پاکستان

به دنبال انفجاری کلیسایی در پیشاور، مجلس وحدت مسلمین، که متشکل از یک گروه قدرتمند شیعه در پاکستان هستند با مسیحیان ابراز همدردی و همبستگی کردند.

به گزارش «شیعه نیوز»، به دنبال انفجار تروریستی مهيب مقابل كليساي قدیمی شهر پیشاور در یک شنبه ی گذشته، دست کم 78 نفر کشته و بیش از 120 نفر نیز مجروح شدند. به دنبال این واقعه ی دردناک مجلس وحدت مسلمین، که متشکل از یک گروه قدرتمند شیعه در پاکستان هستند ضمن ابراز همدردی و همبستگی با مسیحیان، از ارتش پاکستان درخواست کردند که نسبت به دستگیری قاتلان مسیحیان بی گناه که در کلیسای پیشاور کشته شدند، اقدامات جدی را اعمال کنند، و همچنین دولت نسب به بازسازی این کلیسا اقدامات لازم را اعمال کنند و به خانواده های کشته شدگان نیز غرامت بپردازند و درمان مجرح شدگان را فراموش نکنند.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 8 مهر 1392

حزب جماعت اسلامی حمله به اقلیت مسیحی در پاکستان را محکوم کرد

 

 

حمله انتحاری به کلیسا در شهر پیشاور طی تظاهراتی با شرکت مسیحیان مورد اعتراض قرار گرفت.

 

در این میان منسوبین حزب جماعت اسلامی، در باب تسلیت در کلیسای فاطمه جناح در اسلام آباد حضور یافتند.

لیاقت بلوچ از رهبران حزب طی سخنانی در خلال دیدار با رحمت میکائیل کشیش کلیسای فاطمه جناح حمله انتحاری به کلیسا در پیشاور را به شدت محکوم ساخته و گفت:در این مقطع زمانی که آمادگیهای لازم برای مذاکره با طالبان انجام میگیرد،ترتیب چنین حمله ای شوکه کننده بود.آقای نخست وزیر بعد از شرکت در اجلاسیه های سازمان ملل متحد در نیویورک، در بازگشت به کشور موضوع مذاکرات با طالبان را مجددا مورد بررسی قرار خواهد داد.ما،به غیر مسلمین نیز احترام فوق العاده ای قائل هستیم.این حمله را به شدت تلعین میکنیم.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 8 مهر 1392

تظاهرات مسیحیان در پاکستان پس از قتل بیش از 80 نفر در اثر حمله تروریستی به یک کلیسا

مسیحیان پاکستان در روز دوشنبه به خیابان های کشور ریختند تا تظاهرات اعتراضی را علیه حمله تروریستی به کلیسای مقدس آنها در شهر پیشاور برگزار کنند. در روز یکشنبه در اثر آن حمله بیش از 80 نفر کشته شد. به گزارش کانال تلویزیونی "Geo News"، تظاهرات در شهر اسلام آباد، پایتخت کشور، در بزرگترین شهرهایی مانند کراچی و لاهور، فیصل آباد، حیدرآباد، نوشهره و شهرهای دیگر برگزار می شود. در روز یکشنبه، دو تروریست انتحاری خود را نزد کلیسای شهر پیشاور منفجر کردند. 81 نفر کشته و 145 نفر زخمی شدند. جنبش "تحریک طالبان پاکستان" مسئولیت بر این اولین حمله توریستی به مسیحیان شهر را به عهده گرفته است.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 8 مهر 1392

امنیت اجتماعی اقلیت‌های قومی و مذهبی

با ملاحظه متون دینی، احکام و مقررات اسلامی ملاحظه می‌شود که اهمیت امنیت اجتماعی بیش از سایر نظام‌های حقوقی در دین اسلام مورد اشاره قرار گرفته است از سوی دیگر قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز به عنوان قانون مادر، در اصول خود به امنیت فردی و اجتماعی اقلیت‌ها تاکید کرده که در فصل سوم قانون اساسی آمده است.واژه اقلیت بیشتر با ویژگی‌هایی چون زبان، قوم، دین و مذهب برای ما شناخته شده است؛ اقلیت شامل گروه‌های انسانی‌ای است که در موقعیتهای مختلف اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی قرار دارند. از سوی دیگر اقلیت درون مقوله امنیت بحثی قابل طرح است که به بعد داخلی امنیت برمی‌گردد؛ یعنی موضوع‌هایی که در حوزه‌های متفاوت سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، حقوقی و قضایی، افراد جامعه با آن مواجه‌هستند، در چارچوب امنیت اجتماعی قابل بررسی‌هستند.

برای مشاهده ی متن کامل این مقاله اینجا کلیک نمایید.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 8 مهر 1392

نخست وزیر مالزی به نادیده گرفتن اقلیت ها متهم شد

"نجیب رازک" نخست وزیر مالزی که در ماه می برگزیده شد، به جانب داری از اکثریت مالای متهم شد. وی هنگام انتخاب وعده داد حقوق اقلیت های چینی و هندی را رعایت می کند.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 8 مهر 1392

الجزیره: بهره کشی جنسی از اقلیت ها در انگلیس

خبرگزاری الجزیره اعلام کرد: گزارش هایی بسیار زیادی از استثمار جنسی دختران مسلمان و آسیایی در بریتانیا می رسد .
یکی از نگران کننده ترین این گزارش ها ، بهره کشی جنسی از یک دختر 12 ساله پاکستانی الاصل است که همراه با نوشاندن الکل و همچنین تهدید مکرر برای انتشار تصاویر رابطه بوده است .
این نمونه و همچنین نمونه های فراوان دیگر نشان می دهد که مقامات بریتانیایی چه اندازه در حمایت از دختران آسیایی و بویژه مسلمان ناتوان بوده اند .
بنا بر این گزارش تعدادی از این گونه تجاوزهای دسته جمعی و همچنین بهره کشی های متعدد جنسی توسط هم نژادهای قربانیان صورت می گیرد که براین اساس مقامات انگلیسی نتوانسته اند با آن مقابله کنند .
بنا برگزارش شبکه زنان مسلمان انگلیسی ، آنها به شدت از دولت انگلیس خواسته اند که با این گونه حملات وبهره کشی ها مقابله کند . گزارش دیگری که در سال 2011 توسط دولت انگلستان منتشر شد نشان می داد که بین بازه زمان آگوست 2010 تا اکتبر 2011 تعداد 2409 کودک و نوجوان توسط گروه های متجاوز مورد بهره کشی و آزار جنسی قرار گرفته اند و 16500 کودک دیگر نیز درخطر قرار دارند .
دراین گزارش ها ذکر شده است که علاوه بر اقدام به این نوع بهره کشی ها توسط هم نژادهای قربانیان ، مردان سفید پوست نیز در این نوع حملات دخالت زیادی دارند .

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 8 مهر 1392

شهدای اقلیت در دفاع مقدس

تاریخ دفاع مقدس را که می‌خوانی، سراسر فداکاری مردان و زنانی است که از هر قشر و طبقه جامعه با هر مرام و مسلکی، تنها برای دفاع از ناموس و ایمان خود جنگیدند. کارگر، دانشجو و دانش‌آموز، روحانی و مهندس، دکتر و کشاورز و بنا، همه و همه در کنار هم در یک جبهه و در مقابل دشمن متجاوز ایستادند.
در این میان اقلیت‌های مذهبی نیز با حضور در جبهه‌های جنگ تحمیلی، برگ زرین دیگری بر دفتر درخشان دفاع این مردم افزودند و با تقدیم صدها شهید و جانباز و آزاده، دین خود را به این مرز و بوم ادا کردند. گزارش حاضر گوشه‌ای کوتاه از حضور این قشر در جبهه‌های جنگ است.

شهید اقلیت اسطوره‌ای است که وصفش در یک جمله امکانپذیر نیست زیرا حضورش در بهترین نقاط جهان را به حضور در جبهه‌های جنگ ترجیح داده و همدوش برادران مسلمان خود در سنگرهای رزم حاضر شده است.

شهید آلبرت ا…دادیان از جمله شهدای اقلیت جنگ تحملی است که علاقه زیادی به مکانیکی داشت و همین علاقه سبب شد تا خیلی زود به واسطه مهارتی که داشت، در تعمیرگاه شماره یک « ب.ام.و » مشغول به کار شود.

مادر این شهید دربارهٔ نحوه شهادت پسرش می‌گوید وقتی آلبرت به سن خدمت رسید، برای رفتن به سربازی اقدام کرد و دوره آموزشی را در عجب‌شیر به پایان رساند و بعد از آن برای گذراندن دوره تکاوری به کرج منتقل شد. با پایان این دوره بود که به جبهه سومار رفت و همان‌جا هم به شهادت رسید.

یک شب، بعد از این که به خانه آمدم، سربازی آمد دم در و شماره تلفنی به ما داد و گفت با این شماره تماس بگیرم. اطلاعات دقیقی نداد. من هم تماس گرفتم و فهمیدم که آلبرت شهید شده و جنازه او را به پزشکی قانونی آورده‌اند. من پیکر پسرم را ندیدم اما گفتند که بر اثر اصابت ترکش به شهادت رسیده است. روز دوم، از شورای خلیفه‌گری ارامنه جنازه را به سردخانه قبرستان ارامنه بردند. روز چهلم آلبرت، نامه‌ای با دست خط خودش به من دادند که در آن اسامی همه بستگان را با شماره تلفن آن‌ها یادداشت کرده بود. انگشترش هم بود. کیف و نامه او نسوخته و سالم مانده بود.

در تمام خاطرات شهدای اقلیت به نگاه و اندیشه‌ای برمی‌خوریم که در آن حس افتخار و غیرت موج می‌زند، حسی که هموطن اقلیت را به حضور در جبهه تشویق می‌کند تنها همدردی نیست بلکه حس آرمان‌خواهی در راه وطن است، حسی که شکوه و عظمت در آن موج می‌زند.

تعداد شهدای اقلیت‌های مذهبی اگرچه به  ۸۸ نفر مسیحی ۹ نفر زرتشتی و ۱۶ نفر کلیمی منتهی است اما نباید از شهید اقلیتی که جبهه را به حضور در کشورهای غربی ترجیح داده است، گذشت.

شهید اقلیت تبلوری است از عشق، علاقه و ایثار که در مسیری گام برداشته و دوش تا دوشاش عزیزانی رزم کرده است که وطن همه چیز آنهاست.

مقام و جایگاه شهید در میان هموطنان اقلیت ما از درجه بالایی برخوردار است چنانکه حضرت مسیح فرمود: خوشابه‌حال آنان که در راه پارسایی آزار می‌بینند، زیرا پادشاهی آسمان از آنِ ایشان است. خوشابه‌حال پاکدلان، زیرا آنان خدا را خواهند دید.

شهید اقلیت را باید اسوه پاکدلی و صفا دانست که علی‌رغم هرگونه اندیشه و گرایش دینی در مسیری گام برداشته است که وصفش ناپایان و راهش با عزت است.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 8 مهر 1392

حمايت ائتلاف اقليت هاي قومي از نامزدي امام علي رحمان

ائتلاف اقلیت های قومی تاجیکستان از نامزدی امام علی رحمان در انتخابات ریاست جمهوری 
حمایت می کند. 
به گزارش واحد مرکزی خبر از دوشنبه، این تصمیم در جلسه اخیر این ائتلاف اتخاذ شد و علت آن تامین ثبات داخلی و تلاش برای بهبود روابط دوشنبه با مسکو بیان شده است. 
ویکتور کیم رئیس ائتلاف اقلیت های قومی گفت: رای دهندگان روس یک درصد از کل رای دهندگان تاجیکستان را تشکیل می دهند و آنها نمی خواهند تنها ناظر انتخابات باشند بلکه می خواهند در انتخابات بطور فعال حضور یابند. 
ائتلاف اقلیت های قومی تاجیکستان با حدود 68 هزار نفر جمعیت شامل روس زبان ها، تاتارها، باشقیرها، کره ای ها، آلمانی ها و قزاق ها است.
قرار است انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان آبان ماه برگزار شود.

(0)نظرات توسط: MINORITY