دوشنبه 25 آذر 1392

هیئت پارلمانی اروپا با نمایندگان اقلیت های دینی دیدار می کنند

نماینده کلیمیان در خانه ملت گفت: قرار است تا در دیدار امروز نمایندگان اقلیتهای دینی با هیئت پارلمانی اروپا همزیستی مسالمت آمیز پیرو ادیان مختلف در ایران را به آنها نشان داده شود.

سیامک مره صدق نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس با اشاره به دیدار امروز هیئت پارلمانی اروپا با نمایندگان اقلیت های دینی در ایران، گفت: در این دیدار بناست تا وضعیت اقلیت های دینی و مذهبی در ایران مطرح و مورد بحث قرار گیرد و همزیستی مسالمت آمیز پیروان همه ادیان توحیدی در ایران به هیئت پارلمانی اروپایی معرفی و نشان داده شود.

 

وی افزود: متأسفانه به دلیل تبلیغات رسانه های استکباری مردم غرب شناخت کاملی از وضعیت داخلی ایران ندارند و تعامل و همزیستی پیروان ادیان مختلف در ایران برای آنها قابل درک نیست.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 25 آذر 1392

علي يونسي:نگاه به اقوام و اقليت ها امنيتي نيست

شرق: پيروزي قطعي حسن روحاني در انتخابات باعث شد تا اميدي تازه در جامعه تزريق شود؛ اميدي که بخشي از آن با حضور گسترده اقوام و اقليت هاي مذهبي در انتخابات ايجاد شد. اقوام و اقليت هايي که به نظر مي رسد رييس جمهوري تازه ايران نگاهي ويژه به آنها دارد؛ چراکه براي نخستين بار دستياري ويژه در اين خصوص براي خود انتخاب کرده است. حوزه اي که رياست آن را به علي يونسي، وزير اطلاعات دولت اصلاحات واگذار کرده است. به نظر مي رسد يونسي، وزير کابينه محمد خاتمي با همان نگاه گذشته اش معاونت امور اقوام و اقليت هاي ديني و مذهبي را به عهده گرفته است. وزير اطلاعات دولت اصلاحات در گفت وگويي با «ايسنا» به تفصيل به مسايل مربوط به اقوام و اقليت ها پرداخته است.

بیشتر

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 25 آذر 1392

جای خالی اقلیت های دینی در پیش نویس منشور حقوق شهروندی

اسفندیار اختیاریˈ روز شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا با تاکید بر مشارکت هر چه بیشتر اقلیت های دینی از جمله زرتشتیان در تدوین منشور حقوق شهروندی افزود: به نظر می رسد که برخی بندهای پیش نویس برای تکمیل شدن نیازمند دقت بیشتری است.

در فصل سوم پیش نویس منشور حقوق شهروندی دو ماده شامل 116 و 117 مربوط به اقلیت ها و اقوام است.

در ماده 116 آمده است: احترام به تنوع فرهنگی، مذهبی، زبان و قومی شهروندان تکلیف دولت است.

در ماده 117 نیز خاطر نشان شده است که برگزاری و حضور در مراسم مذهبی ادیانی که در قانون اساسی به رسمیت شناخته شده اند، آزاد است.

نماینده زرتشتیان توضیح داد ، اگر درباره شهروندانی با هویت فرهنگی ، قومی و مذهبی سخن به میان می آید، قطعا اقلیت های دینی هم باید لحاظ شوند که به نظر می آید در این مساله دقت لازم صورت نگرفته است.

اختیاری ، رویکرد کلی پیش نویس منشور حقوق شهروندی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: جهت گیری این منشور به گونه است که همگان بر آن تاکید دارند.

وی افزود: بسیاری از قوانین لازم برای اجرای این حقوق وجود دارد و باید رعایت شود و اگر قوانینی نیازمند تدوین و تصویب باشد باید پیگیر باشیم تا دولت لایحه مربوط به آن را ارایه دهد.

نماینده زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی افزود: برخی بندهای این پیش نویس نیاز به بحث و بررسی بیشتری دارد که صاحب نظران با ارایه نقطه نظرات خود می توانند در هر چه پر بار تر شدن آن نقش موثری ایفا کنند .

اختیاری، هویت فرهنگی ایرانی را از نکاتی دانست که باید در این منشور بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: حفظ و پاسداشت فرهنگ ایرانی اعم از میراث ملموس و غیرملموس که هویت تاریخی و فرهنگی ماست باید در منشور حقوق شهروندی بیشتر رعایت شود.

پیشتر ˈکارن خانلریˈ نماینده ارامنه تهران و شمال ایران هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در خصوص نقش اقلیت های دینی در تکمیل منشور حقوق شهروندی گفته بود که این منشور به عنوان یکی از دستاوردهای سیاسی ، اجتماعی و حقوقی کشور محسوب می شود و هر کمکی در راستای مشارکت در تکمیل آن نیاز باشد ، انجام خواهیم داد.

وی با تاکید بر بهره گیری هر چه بیشتر از ظرفیت های تخصصی و علمی اقلیت های دینی در کشور افزود: ظرفیت های علمی و فناوری بسیار خوبی در بخش صنعت، علوم و آموزش و پرورش در میان اقلیت های دینی و ارامنه وجود دارد که در دنیا نیز شناخته شده است و این قابلیت وجود دارد که برای پیشرفت و تعالی کشور در سطوح بالاتر از جمله معاونت و مشاورت وزارتخانه ها به کار گرفته شوند.

پیش نویس منشور حقوق شهروندی به تازگی از سوی رییس جمهوری انتشار یافته تا با طرح دیدگاه های صاحب نظران و استفاده از خردجمعی تکمیل شود.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 25 آذر 1392

درخواست برای افزایش اعتبارات اقلیت‌های دینی در سال 93

ایسنا: نمایندگان اقلیتهای دینی در مجلس روز گذشته در دیداری با محمدباقر نوبخت، خواستار تخصیص بیشتر اعتبار مربوط به اقلیت‌ها در بودجه‌ی سال 92 و همچنین افزایش اعتبار مربوط به اقلیت‌های دینی در بودجه‌ی 93 شدند.

 

کارن خانلری اظهار کرد: در دیداری که با معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور داشتیم، موضوع تخصیص بودجه را با ایشان مطرح کردیم. همیشه اعتبار مربوط به اقلیت‌های دینی کمتر از آنچیزی که مصوب می‌شد تخصیص داده شده و طی سالهای اخیر هم در بهترین حالت 45 درصد یعنی کمتر از نصف تخصیص اعتبار داده شده است.

وی افزود: در قانون بودجه‌ی 92 اعتبار اقلیت‌های دینی 5 میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود، که حدود 40 درصد آن پرداخت شد. در لایحه بودجه 93 نیز این اعتبار به 2 و نیم میلیارد تومان کاهش یافته است. خواهش ما از آقای نوبخت این بود که حداقل در بودجه‌ی 92 تخصیص بیشتر به اقلیت‌های دینی داشته باشند و در بودجه‌ی 93 نیز همراهی کنند که این اعتبار قدری افزایش یابد.

 

نماینده‌ی ارامنه شمال در مجلس اظهار کرد: آقای نوبخت قول رسیدگی به مطالبات نمایندگان اقلیت‌های دینی در مجلس را دادند و گفتند که این موضوع را بررسی خواهند کرد.

خانلری با اشاره به کاهش اعتبارات عمرانی در لایحه‌ی بودجه 93 یاد آور شد: ما می‌دانیم که تنگناهایی وجود دارد و نمایندگان استانهای مختلف کشور هم نگرانی‌هایی از این حیث داشتند. البته ظاهرا دولت در بودجه 93 به توان پرداخت خود بر اساس واقعیت‌های گذشته توجه کرده، و آن را ملاک قرار داده است.

 

وی اضافه کرد: قاعدتا در بررسی و تصویب بودجه توافقات بین‌المللی از جمله توافق ایران با 1+5 ، تسهیل در فروش نفت، و برداشته شدن تحریم‌ها باید در نظر گرفته شود و البته نگاه واقع‌گرایانه‌ای به آن وجود داشته باشد زیرا فعلا نمی‌شود به این قول‌ها اعتماد کامل داشت و باید ببینیم طرف غربی در عمل چه می‌کند.

خانلری در پایان با بیان اینکه دولت در تدوین بودجه سعی کرده اعتبارات را به اعداد واقعی نزدیک‌تر کند، تصریح کرد: بر این اساس نارضایتی دوستان ما هم قابل درک است زیرا شرایط اقتصادی در وضع مطلوبی نیست و دغدغه‌ها به همین علت است. اما امیدواریم که بتوانیم در نهایت بودجه‌ی 93 را به گونه‌ای به تصویب برسانیم که اعتبارات مورد نیاز تامین شود.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 18 آذر 1392

خانه ی اقوام در تهران تاسیس می شود

به گزارش کرد پرس، هفته ی قبل علی یونسی دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت ها در دیدار با مدیر عامل و اعضای هیات مدیره «جامعه کرد های مقیم مرکز» از تشکیل خانه ی اقوام با همکاری شهرداری تهران خبر داد.

«جمال طه» از اعضای هیات مدیره «جامعه کرد های مقیم مرکز» در گفتگو با خبرنگار کردپرس در باره ی محورهای این نشست گفت:در این نشست دستیار ویژۀ رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی ضمن اظهار خوشحالی از وجود چنین تشکلی، خاطر نشان کرد که تقویت سازمان های مردم نهاد در حوزۀ اقوام و ادیان و مذاهب و فرق، از اولویت های اصلی بوده و در این راستا نیز گام های اساسی برداشته خواهد شد. از جمله تأسیس مرکزی به نام خانة اقوام در تهران که با همکاری شهرداری قابل انجام است و می تواند مرجعی باشد برای نمایندگی از همة اقوام ایرانی در پایتخت. حضور تشکل کردها در تهران در این مورد کار را بسیار آسان تر می کند. حتی تشکل کردها در تهران می تواند الگوی دیگر تشکل های قومی نیز قرار بگیرد و ما نیز همکاری های لازم را برای تشکیل همایش ها و جلسات انجام خواهیم داد و نیز در آن برنامه ها شرکت خواهیم کرد.

ادامه

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 18 آذر 1392

تاکید نمایندگان کلیسای ارتودکس روسیه و مرکز گفت‌وگوی ادیان بر مقابله با افراطی‌گری و خشونت

نمایندگان کلیسای ارتودکس روسیه و مرکز گفت‌وگوی ادیان ایران در نهمین دور گفت‌وگوهای خود راهکارهای دستیابی به فهم مشترک بین اسلام و مسیحیت ارتودکس را بررسی می‌کند.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نشست مقدماتی نهمین دور گفت‌وگوی دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و کلیسای ارتودکس روسیه با حضور «کشیش دمیتری سافونف» رییس بخش ارتباطات بین مذاهب و دکتر دهشیری معاون پژوهشی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و دکتر حلمی رییس مرکز گفت‌وگوی ادیان برگزار شد.

در ابتدای این نشست، کشیش سافنف با بیان این‌که« گفت‌وگوهای ادیان هر دو سال یک بار برگزار می‌شود» گفت: قرار بر این شد که نهمین دور گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتودکس شهریورماه سال آینده در ایران برگزار شود. که موضوع آن راهکارهای دستیابی به فهم مشترک بین اسلام و مسیحیت ارتودکس خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: در این گفت‌وگوها تلاش می‌کنیم به نتیجه‌گیری کلی و درک و فهم مشترک درباره موضوعات مختلف که مورد اشتراک طرفین است، برسیم.

ادامه

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 18 آذر 1392

برخورد دوگانه یونسکو با اماکن مقدس ادیان الهی+ تصاویر

آثار و اماکن متبرکه اسلامی در حال محو شدن از جهان است؛ اما مسیحیان تلاش کردند آثار خود را حفظ کنند و مسئولین شهرسازی رم، هرگز اجازه ندارند در ۱۰ کیلومتری واتیکان مکانی بلندتر از واتیکان را بسازند. اما در مکه، مکان مقدس مسلمانان جهان چه فاجعه فرهنگی – تاریخی در حال انجام است؟!

ادامه

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 18 آذر 1392

یونسی در دیدار با اسقف اعظم ارامنه کاتولیک ایران: دولت اهتمام جدی به حقوق اقلیت‌های دینی دارد

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت،‌ حجت الاسلام علی یونسی، دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی در دیدار با اسقف کاراکهیان، اسقف اعظم ارامنه کاتولیک ایران، اظهار امیدواری کرد تا با تلاش های ایشان بیشترین همگرایی میان مسلمانان و مسیحیان ایجاد شود.

در این دیدار اسقف کاراکهیان با سپاس از دستیار ویژه رئیس جمهور، انجام این دیدار را نشان دهنده اهتمام دولت به اقلیت های دینی و رفع مشکلات آنها دانست.

یونسی نیز در این دیدار ضمن تاکید بر سابقه همزیستی ارامنه و مسلمانان در ایران گفت: دولت جدید و به ویژه رئیس جمهور اهتمام ویژه ای نسبت به حقوق شهروندی و حقوق اقلیت ها دارد و با تهیه و انتشار پیش نویس حقوق شهروندی خواهان ارزیابی و دریافت نظرات نخبگان برای اصلاح نهایی آن هستند؛ از این نظر مناسب است که شخصیتهای دانشگاهی و صاحب نظر اقلیت های مذهبی نیز نظرات اصلاحی خود را در این خصوص بیان کنند.

وی در ادامه با اشاره به سوابق خود و ارتباطی که با اقلیت ها داشته است، آرزو کرد این ملاقات آغاز خوبی برای ارتباطات آینده باشد.

یونسی در پایان خطاب به اسقف کاراکهیان گفت: از شما به عنوان شخصیتی ارزنده و دانشمند انتظار می رود همزیستی اقلیت ها و رضایت مندی ارامنه از زندگی در ایران را به جهانیان منعکس کنید.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 18 آذر 1392

یونسی: نتوانستیم به اقلیت ها وزارت و استانداری بدهیم، معاون وزیرها را برای جلوگیری از کارشکنی ها نمی گویم

مشاور ویژه رئیس جمهور ایران در امور اقوام و اقلیت ها گفت، دولت تا این لحظه موفق نشده است تا مسئولیت وزارتخانه یا استانداری ای را به اقلیت های قومی و مذهبی بدهد.

به گزارش انتخاب ؛ حجت الاسلام یونسی در گفت و گو با روزنامه ایران٬ افزود: برخی، اقلیت ها را «غیرخودی» به حساب می آورند و معتقدند که پست های و ماموریت های حساس را نمی شود به عهده «غیرخودی ها» گذاشت .از نظر ما این نگاه درستی نیست که بخشی از مردم ایران را نامحرم و غیرخودی بدانیم.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: «تا الان دولت موفق نشده است وزارتخانه یا استانداری ای را در اختیار اقلیت های قومی و مذهبی قرار دهد. این به معنای این نیست که در آینده این کار را نخواهد کرد. ولی تا الان در این سطح موفق نشده است.»

وی قبلا در گفت و گویی با روزنامه آرمان که ۲۱ مهرماه منتشر شد، گفته بود: «تحصیلکردگان اقلیت ها توقع دارند در بخش های مختلف حضور داشته باشند و توقع درستی است و آن ها باید همانند سایر هموطنان فقط با ملاک شایسته سالاری از همه فرصت های شغلی و اجتماعی برخوردار باشند. آن ها باید استاد دانشگاه٬ مدیر٬ استاندار٬ فرماندار و وزیر شوند و باید شایستگان آن ها در این مناصب و مشاغل و فرصت ها٬ بدون هیچ تبعیضی حضور داشته باشند.»

حال اما آقای یونسی می گوید که دولت هنوز در این زمینه موفق نشده است.

او در گفت و گوی خود با روزنامه ایران با این حال افزوده است: «در حد معاون کل و معاون وزیر اقداماتی صورت گرفته است. تصمیمات دیگری نیز اتخاذ شده است که من به علت موانع و کارشکنی هایی که ممکن است پیش بیاید٬ نمی توانم بگویم».

حسن روحانی پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهور٬ علی یونسی٬ وزیر اطلاعات دولت خاتمی را به سمت دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی منصوب کرد.

این سمت٬ عنوان جدیدی است و روسای جمهوری ایران پیش از این٬ یک مشاور در امور اهل سنت داشتند.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 11 آذر 1392

تدریس زبان اقوام در مدارس احیا می شود

روزنامه ایران: «زبان» یکی از مهمترین اجزای حیات زندگی، تفکرات و رفتارهای ماست. هر یک از ما هر چقدر هم که به زبانی غیر از زبان مادری خود مسلط باشیم، اما زبان مهم و حیاتی برای بیان احساسات، همان زبانی است که برای نخستین بار به وسیله آن سخن گفته و ارتباط برقرارکرده‌ایم و کمتر کسی هست که بگوید در زندگی روزمره از صحبت کردن به زبان مادری لذت نمی‌برد، زبانی که با ضربان قلب مادر عجین است.
براساس اعلام یونسکو 6 تا 7 هزار گونه زبان در جهان وجود دارد. در ایران هنوز پژوهشی رسمی درباره شمار زبان‌ها و گویش‌ها نشده اما به دلیل تنوع قومی، بخش غیرقابل انکاری از ایرانیان به زبان‌های آذری، کردی، لری، بلوچی، ترکمنی، مازندرانی، گیلکی، عربی و تعداد بسیاری نیز زبان فارسی را با لهجه‌ها و گویش‌های مختلف سخن می‌گویند.
توجه نکردن به استفاده و آموزش زبان‌ها و گویش‌های مختلف زبان در کشور‌ها و قوم‌های مختلف در سراسر دنیا باعث شده که برخی زبان‌ها و گویش‌ها به‌طور کلی نابود شده یا در خطر نابودی قرار گیرند، به‌طوری که بنابر اعلام سازمان ملل 40درصد زبان‌های زنده دنیا، در قرن حاضر در خطر نابودی هستند.
اهمیت توجه و حفظ زبان مادری و گویش‌های محلی باعث شد که 21فوریه برابر با دوم اسفندماه هر سال از سوی سازمان ملل به عنوان روز جهانی زبان مادری نامگذاری شود.

برای مطالعه متن کامل این مقاله اینجا کلیک نمایید.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 11 آذر 1392

امام جمعه ارومیه: استاندار جدید وحدت اقوام آذربایجان غربی را تقویت کند

به گزارش تسنیم امام جمعه ارومیه گفت:استاندار جدید وحدت اقوام آذربایجان غربی را تقویت کند

امروز در مراسم تودیع و معارفه استاندار آذربایجان غربی که در سالن شرکت برق برگزار شد پیام حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا حسنی به مناسبت انتصاب قربانعلی سعادت به استانداری آذربایجان غربی از سوی حجت الاسلام سیدمحمد فخری قرائت شد.

حجت الاسلام حسنی نماینده ولی فقیه در استان که به دلیل عارضه بیماری نتوانسته بود در این مراسم حضور یابد در پیام خود ضمن تبریک به استاندار جدید آورده است: اقوام و ادیام مختلف سالها با همدلی و وحدت در کنار هم در این استنان زندگی مسالمت آمیزی داشته اند.

ادامه خبر

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 11 آذر 1392

علی اوسط هاشمی: تامین حقوق همه اقوام اولویت دولت است

انتصاب مردی که زمانی فرماندار پایتخت بوده به عنوان استاندار سیستان و بلوچستان را می‌توان پاسخ رییس‌جمهور به مردمانی دانست که بیشترین رای در انتخابات ۲۴ خرداد را به «حسن روحانی» دادند. «علی اوسط هاشمی» در حالی اینک باید سکان اداره پهناورترین استان ایران زمین را بر عهده بگیرد که دولت گزارش ۱۰۰ روزه خود را برای ارائه به مردم آماده کرده است ولی سیستان و بلوچستان تا سپری شدن صد و هفتمین روز از زمان تنفیذ حکم ریاست‌جمهوری دکتر «حسن روحانی» استاندار نداشته است. اهمیت انتخاب یک تحصیلکرده ۵۴ ساله علوم سیاسی که خود اهل استان «کرمانشاه» است برای استان سیستان و بلوچستان از آن رو است که نگاه مردم به چگونگی عملکرد روحانی و برنامه «تدبیر و امید» را برای قومیت‌ها و اقلیت‌های مذهبی ترسیم می‌کند. سیستان و بلوچستان که با ۷۳/۳ درصد آرا، «حسن روحانی» را در انتخابات برگزیده بود جایگاه اول رای به رییس‌جمهور را به خود اختصاص داده است، جایی که مدت‌هاست از نگاه تبعیض‌آمیز به دلیل مسائل قومیتی و مذهبی در رنج است.

ادامه مطلب

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 11 آذر 1392

معاون وزیر کشور: وحدت و همزیستی اقوام و مذاهب ایران در منطقه بی نظیر است

معاون سیاسی وزیر کشور گفت: درکشور ما اقوام و مذاهب گوناگون در کنار هم با وحدت و صمیمیت زندگی می کنند که در منطقه بی نظیر است.

 به گزارش کُردپرس، کاظم میر ولد در مراسم تقدیر استاندار پیشین و معارفه استاندار جدید که امروز(نهم آذر) در محل سالن شهدای دولت استانداری کرمانشاه برگزار شد ، عدم حضور وزیر کشور در این مراسم را همراهی با رییس جمهور در سفر به بوشهر عنوان کرد.

وی در سخنان خود بربهره گیری از ظرفیت های بخش خصوصی برای توسعه بیش از پیش تاکید کرد.

وی با بیان اینکه اگر شرایط برای حضور بخش خصوصی فراهم شود بسیاری از مشکلات مرتفع خواهد شد، اظهار داشت: اگر توجه مسئولین ارشد استانها به درآمدهای دولت معطوف باشد به نتیجه نخواهیم رسید، لذا باید راهکارهای دیگری را برای جبران محدودیت های منابع برگزینیم.

وی ادامه داد: اگر دولت بستر را برای حضور بخش خصوصی فراهم کند بسیاری از مشکلات موجود مرتفع خواهد شد. البته بخش خصوصی نیز زمانی وارد عرصه سرمایه گذاری می شود که احساس امنیت و آرامش کند.

معاون سیاسی وزیر کشور با اشاره به و حدت موجود در کشور، آن را در منطقه بی نظیر دانست و گفت: درکشور ما اقوام و مذاهب گوناگون در کنار هم با وحدت و صمیمیت زندگی می کنند که در منطقه بی نظیر است.

وی همچنین با قدردانی از خدمات حجت اله دمیاد استاندار پیشین استان کرمانشاه بیان داشت: آقای رضایی بابادی استاندار جدید این استان تجارب زیادی در استانهای آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، خوزستان، خراسان جنوبی و تهران در سمت استانداری و معاون استانداری دارد و می تواند با همکاری نمایندگان و مسئولین و مدیران استان به توسعه این استان کمک کند.

وی در پایان گفت: اصل و بنای ما تعامل و همکاری با نمایندگان و استفاده از توان همه افراد است.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 11 آذر 1392

بازداشت یهودیان در کانادا به هنگام فرار به ایران

شبکه خبری آمریکایی از بازداشت یهودیان ارتودکسی خبر داد که به علت تبعض دولت کانادا و ترس از مقامات امنیتی این کشور قصد فرار از کانادا به ایران را داشتند.

به گزارش ایرنا، رادیو فردا نوشت: این نخستین بار است که از ارتباط نزدیک میان یهودیان گروه ˈلو طاهورˈ (قلب مطهر) با ایران، تا حد برنامه ریزی برای پناهندگی آنها به آن کشور، خبر می رسد.

ˈپلیس کانادا شماری از اعضای یک گروه یهودی اولترا ارتودکس را که برای حفظ فرزندان خود از دست نهادهای اجتماعی این کشور می خواستند به ایران بگریزند، دستگیر کرده است.

ادامه خبر

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 11 آذر 1392

مرد زرتشتي ساكن ونكوور به ضرب گلوله كشته شد

رستم پولاد نوشيروان، يكي از زرتشتيان ساكن ونكوور كانادا، در نيمه‌شب 30 نوامبر به ضرب گلوله فردي ناشناس كشته شد.
به گزارش امرداد اين فرد زرتشتي كه در هنگام درگذشت 69سال داشت، نخستين سوپرماركت ايرانيان را در مركز شهر ونكوور راه‌اندازي كرده و در سال‌هاي اخير، مدير برنامه‌هاي كنسرت‌ در شهر ونكوور بود و با تارنماي «اشيهن» نيز در اين زمينه همكاري داشت.
روانشاد رستم پولاد در ساعت يك و 18 دقيقه‌ي نيمه‌شب، در بخش شمالي شهر ونكوور (نورث ونكوور) به ضرب گلوله فردي ناشناس كشته شد. پليس مي‌گويد، اين قتل عمدي بوده است.
اين نخستين قتل در سال 2013 ميلادي در شهر نورث‌ونكوور است.
وي همراه با خانواده‌اش در خيابان سنت‌جورج ونكوور زندگي مي‌كرد كه همان‌جا نيز هدف گلوله قرار گرفت.
روانشاد پولاد تا پيش از مهاجرت به كانادا در بازار پارچه‌ي تهران به كار بازرگاني مشغول بود.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 11 آذر 1392

نمايش «ماموريت غيرمنتظره‌» با هنرمندي اقليت‌هاي ديني

 تياتر ماموريت غيرمنتظره، با هنرمندي ارامنه، آشوريان و زرتشتيان در خانه فرهنگ و هنر زرتشتيان اجرا شد.
اين تياتر ديروز، ٦ آذرماه  براي نخستين‌بار اجرا شد و اين برنامه قرار است تا پايان آذرماه در روزهاي چهارشنبه، پنج‌شنبه و آدينه ادامه داشته باشد.
اين نمايش از سوي مارسل داوودي، نوشته و كارگرداني شده و افشين زعيم، گاتا ضياتبري، مارسل داوودي، ژيلبرت كرمي، منوآ اسماعيلي و... در آن بازي مي‌كنند.
باشندگي در اين برنامه براي همه‌ي اقليت‌هاي ديني آزاد است.
دوستداران براي شركت در اين برنامه و رزرو بليت مي‌توانند با شماره تلفن 09385519116 تماس بگيرند.
فرتورهاي نخستين اجراي «ماموريت غيرمنتظره» را در دنباله مي‌بينيد.

 

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 11 آذر 1392

در همایش جهانی رزتشتیان، رييس جمهوري هند مهمان زرتشتيان و پارسيان خواهد بود

رييس جمهوري هندوستان مهمان ويژه‌ي دهمين همايش جهاني زرتشتيان در هندوستان خواهد بود.
امرداد: همزمان با انتشار جدول زمان‌بندي همايش جهاني زرتشتيان، جزييات بيشتري از برنامه‌ي اين همايش منتشر شده است. براين پايه، اسفنديار اختياري، نماينده‌ي زرتشتيان در مجلس و رستم خسروياني، فرنشين انجمن زرتشتيان تهران از نخستين سخنرانان آيين گشايش اين همايش خواهند بود.
قرار است پيام حسن روحاني، رييس جمهوري ايران و علي لاريحاني، فرنشين(:رييس) مجلس ايران نيز در آيين گشايش اين همايش خوانده شود.
از ديگر برنامه‌هايي كه در آن پيرامون زرتشتيان ايران سخن به ميان آمده، مي‌توان به «گاتها در سده‌ي 21 ميلادي»، «واپسين روزهاي امپراتوري ساساني و ناپديد شدن خانواده‌ي يزدگرد سوم»، «نگاهي به آتشكده‌هاي يزد و كرمان» و برنامه‌اي درباره‌ي شاهنامه اشاره كرد.
نخستين كنگره‌ي جهاني زرتشتيان، در سال 1960 ميلادي با هدف آشنايي زرتشتيان سراسر جهان در تهران آغاز به كار كرد. دوره‌هاي بعدي كنگره در سالهاي 1964 تا 2009 در بمبئي(هندوستان)، هوستون(آمريكا)، لندن(انگلستان)، دوبي(امارات) برگزار شد. واپسين دوره‌ي اين همايش در سال 2009 در دوبي برگزار شد.
اين همايش از 26 دسامبر تا يكم ژانويه در بمبئي هندوستان برپا مي‌شود.
براي گرفتن جدول زمان‌بندي همايش جهاني زرتشتيان هند اينجا را كليك كنيد.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 11 آذر 1392

فرنشين انجمن زرتشتيان تهران: شهردار و رييس شوراي شهر با بازسازي «قصرفيروزه» موافقت كردند

بازسازي فضاي سبز آرامگاه زرتشتيان در منطقه‌ي قصرفيروزه‌ي تهران، توجه به نكات ايمني و آسفالت كردن اين منطقه در گفت‌وگو با احمد مسجد جامعي، فرنشين(:رييس) شوراي شهر تهران و تورج فرهادي، شهردار منطقه‌ي 14 تهران، مورد تاكيد قرار گرفت.
رستم خسروياني، فرنشين انجمن زرتشتيان تهران با اشاره به آن‌چه در بالا آمد، افزود: «روز آدينه 8 آذرماه، احمد مسجدجامعي، فرنشين شوراي شهر تهران، تورج فرهادي، شهردار منطقه‌ي 14، فرنشين سازمان ميراث فرهنگي و سعيد تقوي، مسوول اقليت‌ها در وزارت ارشاد، ٨ آذرماه از آرامگاه زرتشتيان در منطقه‌ي قصرفيروزه‌ي تهران بازديد كردند.»

ادامه خبر

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 11 آذر 1392

جشن آذرگان

منوچهر ارغواني - روز نهم هر ماه «آذر» یا«اَتر»(Atar) نام دارد؛ آذر ایزد ِویژه ی همه ی آتش هاست و از احترام ویژه ای نسبت به سایر آخشیج ها (عناصر) برخوردار می باشد و «جشن آذرگان» جشنی دیگر از جشن های آتش است در گرامیداشت این آخشیج و ایزد منسوب به آن.

در جشن های آتش مردم روی بام خانه ها آتش افروخته و آن روز را با شادی و شادمانی و پایکوبی و نیایش و فرآوری خوراک های ویژه و «آفرینگان خوانی» جشن می گیرند. براستی چه فرهنگ زيبا، آشتی جو و بي همتایی بود كه در آن همواره جشن و شادی برگزار می‌شد و سوگواری، اندوه و سياهي در آن جایگاهی نداشت.

ادامه مطلب

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 11 آذر 1392

اقلیت های دینی در دوران ساسانیان

نویسنده: سید سعید گلزار
ناشر: امیرکبیر
تاریخ چاپ: 1391
مکان چاپ: تهران
خلاصه: در کتاب حاضر «سیاست دینی ساسانیان» مورد برسی قرار گرفته و سعی شده است تا برای پرسش‌های مطرح شده در این زمینه، پاسخ‌هایی مستند و مستدل فراهم گردد.
 
 
 
 
 
 
 
...........................................................................................

یکی از مهم‌ترین مسائل مربوط به دوران ساسانیان که می‌تواند ذهن هر پژوهشگری را به خود معطوف کند، بررسی اوضاع دینی و به طور کلی، جغرافیای دینی دولت ساسانی است. موضوعی که تحقیق درباره آن به علت فقدان منابع و مدارک کافی، با دشواری‌های بسیاری همراه است.

مهم‌ترین مسائلی که در این زمینه می‌تواند مورد بررسی قرار گیرد، پرسش‌هایی است در خصوص وضعیت دین زردشتی در این دوره، مراحل و چگونگی استقرار دین رسمی و دولتی، و به طور کلی سیاست دینی در این دولت، از همه مهم‌تر، بررسی پیامدهای تأسیس دین دولتی برای ادیان و اقلیت‌های دینی که در قلمری این دولت به سر می‌بردند. زیرا با توجه به گستردگی جغرافیای امپراطوری ساسانی که مناطق وسیعی از ماوراء النهر تا بین النهر را زیر فرمان خود داشت، تعداد زیادی از بوداییان، یهودیان و مسیحیان در قلمروی این دولت می‌زیسته‌اند و زندگی سیاسی ـ دینی‌شان جریان داشته است.

در کتاب حاضر «سیاست دینی ساسانیان» مورد برسی قرار گرفته و سعی شده است تا برای پرسش‌های مطرح شده در این زمینه، پاسخ‌هایی مستند و مستدل فراهم گردد. پرسش‌هایی همچون چگونگی و مراحل استقرار دین رسمی و دولتی در این دوره، تأثیر این فرایند بر ادیان بیگانه ساکن کشور، سیاست دولت ساسانی در ارتباط با ادیان بیگانه، وضعیت و موقعیت ادیان بیگانه در این دوره، علل و عوامل ظهور و سقوط ادیان دگر اندیشی همچون مانی و مزدک و ده‌ها پرسش دیگر.

هدف اصلی از نوشتن این کتاب آن بوده که بدون حب و بغض و با پرهیز از تحویل گرایی، تصویری شفاف و روشن از حوادث و وقایع دینی دوران ساسانی ارائه شود. زیرا دوران ساسانیان با همه فراز و نشیب های خود، یکی از برجسته ترین ادوار تاریخی کشور ایران به شمار آمده، دارای ویژگی های منحصر به فرد و ممتازی است که هرکدام از آنها می تواند به تنهایی موضوع پژوهش مستقل قرار گیرد.

فهرست مطالب کتاب به ترتیب زیر است:

پیشگفتار

بخش اول: تاریخ سیاسی ـ اجتماعی ساسانیان

فصل اول: ساسانیان از ظهور تا سقوط

بخش دوم: دینی زرتشتی در شاهنشاهی ساسانیان

فصل دوم: نقش شاهان ساسانی در تأسیس دین دولتی

فصل سوم: نقش روحانیان در تأسیس دین دولتی

بخش سوم: مانویان و مزدکیان

فصل پنجم: آیین مانی

فصل ششم: آیین مزدکی

بخش چهارم: بوداییان، یهودیان و مسیحیان

فصل هفتم: دین بودایی

فصل هشتم: دین یهود

فصل نهم: دین مسیحیت

گفتار پایانی

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 11 آذر 1392

منشور حقوق شهروندی و ابهام مجدد در حقوق اقلیت‌های دینی

دولت مکلف است آزادی والدین را در تامین آموزش مذهبی و اخلاقی کودک بر اساس معتقدات خودشان محترم شمارد برای سالیان دراز، یکی از اصول حاشیه ساز قانون اساسی، اصل سیزدهم آن بوده است؛ آنجا که می‌گوید:«ایرانیان زرتشتی، کلیمی ‌و مسیحی تنها اقلیت‌های دینی شناخته می‌شوند که در حدود قانون در انجام مراسم دینی خود آزادند و در احوال شخصیه و تعلیمات دینی بر طبق آیین خود عمل می‌کنند».
این اصل، اولا بسیاری از ادیان را از دایره ادیان به رسمیت شناخته شده کنار گذاشته و تنها سه دین را به رسمیت شناخته؛

 

ادامه مطلب

 

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 11 آذر 1392

منشور حقوق شهروندی به حقوق اقلیت ها توجه خاص دارد

رییس کانون وکلای دادگستری استانهای کرمانشاه و ایلام گفت: در منشور حقوق شهروندی دولت دکتر روحانی، توجه ویژه به حقوق اقلیت های فکری، مذهبی و قومی شده است.

ˈشهاب تجریˈ روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: حقوق اقلیت ها همیشه از دغدغه های کشور بوده و دموکراسی نیز زمانی محقق می شود که به این مهم در کشور پرداخته شود که امیدواریم با منشور حقوق شهروندی دولت توجه روز افزون به حقوق اقلیت های کشور از منظر فرهنگی، سیاسی و اجتماعی ابراز شود.

وی با اشاره به مرزی بودن استان کرمانشاه و وجود اقلیت های قومی یا مذهبی در مناطق مرزی، توجه به حقوق این اقلیت ها را هم برای آنان و هم برای منافع کلان ملی و نظام بخصوص در حوزه امنیتی موثر و مفید خواند.

ادامه حبر

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 11 آذر 1392

طرح هاي امنيتي براي محافظت از اقليت ها در بغداد، نينوا، کرکوک و صلاح الدين تدوين شد

وزارت کشور عراق از تدوین طرح های امنیتی برای محافظت از اقلیت ها در برابر اقدامات تروریستی خبر داد.
به گزارش شبکه تلویزیونی العراقیه، وزارت کشور عراق اعلام کرد طرح های امنیتی تدوین کرده است تا از کوچ اجباری و قتل اقلیت ها به دست گروههای تروریستی جلوگیری کند.
سعد معن سخنگوی رسمی وزارت کشور عراق به این شبکه گفت : طرح های امنیتی برای محافظت از اقلیت ها در بغداد، نینوا، کرکوک و صلاح الدین تدوین شده است.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 11 آذر 1392

حقوق اقلیت‌های دینی از منظر امیرالمومنین علی (ع)

منشوری که مولای شیعیان به قلم خود آن را نوشته و در آن تأکید کرده است که مبادا در حکومت او به مردمی که از جنس عموم مردم نیستند و مردمی که از جنس حکومت نیستند؛ تبعیض قائل شوند و آنها را از خود برانند.

از نامه‌های اعجاب انگیز امیرالمؤمنین علی (ع) یکی هم نامه ای است که آن بزرگوار به یکی از کارگزارن و مدیران حکومتش می فرستد؛ مدیری که گویا در جایی حکمرانی می کند که بخشی از مردمش مشرک هستند؛ یعنی از اساس با اسلام و دین محمد(ص) و امامت و ولایت علی (ع) بیگانه اند؛ مردمی که دهقان هستند و تنگدست؛ مردمی که از مرام و مسلک علی فاصله دارند، اما علی از آنها فاصله ای ندارد و همانقدر که خود را امیر مسلمانان می داند در برابر آنها که مشرک هستند نیز احساس مسئولیت می کند.نامه عده ای دهقان مشرک یا شکایت آنها، به هر ترتیبی که بوده به بالاترین مقام یک حکومت اسلامی می رسد؛ چون در رأس آن حکومت علی (ع) قرار دارد؛ امیری که حتی شکایت مشرکانی را که منکر خدا هستند؛ می شنود و به خاطر آن دست به قلم می شود و برای مدیر حکومتش نامه می نویسد و به او هشدار می دهد که مبادا آنان را از خود براند؛ تنها در حکومت علی (ع) است که می شود شنید که رهبر یک حکومت، مدیر خود را به خاطر مردمانی که از جنس حکومتش نیستند؛ عتاب و خطاب کند و بگوید: «چون در پناه اسلامند، نشاید آنان را راند«

ادامه

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 11 آذر 1392

استاندار جدید کرمانشاه: همه اقلیت ها باید در توسعه استان نقش داشته باشند

استاندار جدید کرمانشاه با تاکید بر اینکه همه اقوام و اقلیت ها باید در توسعه استان نقش داشته باشند،گفت: تنها یک قول به مردم کرمانشاه می دهم و آن اینکه از تمام تجربیات گذشته و توان خود برای توسعه استان استفاده نمایم.

ادامه خبر

(0)نظرات توسط: MINORITY