یکشنبه 24 فروردین 1393

اتحادیه کشورهای عربی، خواهان حمایت از حقوق اقلیت های دینی شد

شفقنا: اتحادیه کشورهای عربی از کشورهای عضو خواست تا تدابیر اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و قانونی برای تضمین حقوق اقلیت های دینی و آزادی برگزاری آموزه های دینی آنان به کار گیرند.
بر اساس گزارش پایگاه الیوم السابع، اتحادیه کشورهای عربی از اعضای خود خواست تا  در محدوده قوانین وضع شده حقوق اقلیت ها را به رسمیت شناسند و محیط مناسبی برای نشر فرهنگ همزیستی فراهم کنند.
این سخنان را «وجیه حنفی» رییس امور قانونی اتحادیه کشورهای عربی در جریان برگزاری کارگاه عملی با موضوع همزیستی و قبول یکدیگر در مقر اتحادیه بیان کرد که در آن هیاتی از اتحادیه اروپا، نمایندگانی از کشورهای عربی، موسسات ملی حقوق بشر و نمایندگان سازمان های شهروندی عربی و اروپایی و همچنین کارشناسان عرب و اروپایی حضور داشتند.
وی بر اهمیت آزادی بیان تاکید کرد و گفت: نمی توان این حق را محدود کرد زیرا حقوق دیگری از قبیل حق برگزاری آموزه های دینی، حقوق فرهنگی و حق زندگی را به دنبال دارد .
برگزاری کارگاه عملی دو روز به طول می انجامد و انتظار می رود در آن جنبه های قانونی و سیاسی موضوعاتی همچون همزیستی مسالمت آمیز در جوامعی با  ادیان و مذاهب مختلف، شهروندی و حقوق اقلیت های دینی و مجازات گسترش دشمنی های دینی مورد بررسی قرار گیرد.
منبع: الیوم السابع

(0)نظرات توسط: MINORITY
یکشنبه 24 فروردین 1393

کشیش کلیسا شرق آشور: ایران محلی امن برای اقلیت های دینی است

داریاووش عزیزیان روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا گفت: دروغ پردازی های دشمنان برای تفرقه افکنی بین اقوام و جدا کردن آنها از یکدیگر است به همین دلیل هرگاه توطئه هایشان بی نتیجه می ماند؛ بحث حقوق بشر را مطرح می کنند.
وی اظهار کرد: درحالی ایران متهم به نقض حقوق بشر می شود که در بسیاری از کشورها گروه های دست نشانده استکبار دست به جنایات هولناکی زده و هزاران انسان را به قتل می رسانند.
عزیزیان با بیان اینکه هیچ کشوری به اندازه ایران در رعایت حقوق اقلیت ها پیشتاز نیست، افزود: در ایران اقلیت های دینی نه تنها از آزادی کامل در اجرای برنامه ها و مراسم مذهبی خود آزادند بلکه حتی کتاب انجیل در مدارس تدریس می شود.
کشیش کلیسای شرق آشور ارومیه گزارش های دروغین دبیرکل سازمان ملل و گزارشگر ویژه آن را نشانه ضعف و ناتوانی و مهمتر از همه موجب رسوایی قدرت های سلطه بیان کرد.
وی ایران را مهد تعالی، رشد و بالندگی اقلیت های دینی اعلام کرد و افزود: در هیچیک از کشورهای جهان اقلیت های دینی به اندازه ایران از آزادی عمل برخوردار نیستند.
عزیزیان، قانون اساسی را پشتوانه آزادی اقلیت های دینی و مذهبی اعلام کرد و گفت: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تمهیدات و حمایت های حقوقی بالایی از جمله داشتن نماینده در مجلس شورای اسلامی، تاکید بر آزادی در انجام مناسک و مراسم دینی و فراهم کردن امکانات آموزشی بر اساس تعالیم دینی جهت تسهیل زندگی پیروان اقلیت های دینی در ایران فراهم کرده است. 
وی ادامه داد: بدون شک اقلیت های دینی جزو جدایی ناپذیر ملت ایران اسلامی هستند و در تمام صحنه ها همگام با دیگر هموطنان حضور یافته و برای کشور خود حماسه آفریده اند.
کشیش عزیزیان افزود: بیشتر دولت هایی که نسبت به حقوق اقلیت های دینی و زنان در ایران دغدغه نشان می دهند، کسانی هستند که گروه های تروریستی را برای قتل مسیحیان و مسلمانان تجهیز می کنند.
وی ادامه داد: در کشورهایی مثل سوریه و عراق مسیحیان قربانی جنایات و وحشیگری مدعیان دروغین حقوق بشر می شوند در حالی که در جمهوری اسلامی اقلیت ها از آرامش و امنیت کامل برخوردارند.
وی اضافه کرد: اقلیت های دینی بی اعتنا به چنین گزارش هایی در کمال آرامش و با وحدت و همدلی به زندگی خود ادامه می دهند و هرگز فریب دشمنان را نمی خورند.

(0)نظرات توسط: MINORITY
یکشنبه 24 فروردین 1393

انتقاد عفو بین‌الملل از تبعیض علیه اقلیت قومی "روما" در اروپا

عفو بین‌الملل از تبعیض علیه اقلیت‌ قومی "روما" و تحت تعقیب قرار دادن آن در اروپا انتقاد کرد. پژوهشی تازه نشان می‌دهد که در آلمان نیز پیش‌داوری‌های بسیاری علیه این اقلیت قومی وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت دویچه وله، عفو بین‌الملل همزمان با "روز جهانی روما" در هشتم آوریل (۱۹ فروردین) اعلام کرد که اعضای این اقلیت قومی در بسیاری از مناطق اروپا در معرض تهدید قرار دارند. این سازمان حقوق‌ بشری در گزارش خود به طور مشخص به یونان، جمهوری چک و فرانسه اشاره کرده است.

خانم سلمین کالیسکان، دبیرکل عفو بین‌الملل در آلمان در این مورد تأکید کرده است: به هیچ‌ وجه قابل پذیرش نیست که اعضای اقلیت روما در برخی مناطق اروپا مجبورند پیوسته در هراس از یورش ‌یا حملات خشونت‌بار به سر برند.

عفو بین‌الملل خاطر نشان کرده است که نیروهای پلیس در این مناطق اغلب از مداخله در حملات خشونت‌بار علیه روما خودداری می‌کنند یا حتی در مواردی مانند نیروهای پلیس در یونان، خود با "خشونت ‌بیش از حد و نژادپرستانه" با این اقلیت قومی برخورد می‌کنند.

این سازمان حقوق ‌بشری خواستار جدیت سیاستمداران اروپایی در برخورد با خشونت و تبعیض علیه اقلیت قومی روما شده و تأکید کرده است که سیاستمداران باید از ترویج این باور بپرهیزند که روما خود مسئول محرومیت‌های اجتماعی‌شان هستند.

مسئول امور حقوق بشر دولت آلمان، کریستوف اشترسر، می‌گوید که وضعیت اقلیت‌ روما حتی امروزه نیز "موجب نگرانی عمیق" است.

او معتقد است که اعضای این اقلیت هنوز از سوی جامعه و از نظر اجتماعی طرد می‌شوند و از شانس کمتری برای "دسترسی برابر به آموزش، کار، خدمات پزشکی و مسکن " برخوردارند.

یک پژوهش تازه در این زمینه نشان می‌دهد که اقلیت قومی روما که آن را در آلمان "سینتی و روما" می‌نامند، در این کشور بیش از سایر اقلیت‌ها با طردشدگی اجتماعی مواجه‌ است.

ولفگانگ بنز، پژوهشگر در زمینه تاریخ ‌و پیش‌داروی‌ها، این پژوهش جدید را به درخواست دفتر مبارزه با تبعیض دولت آلمان انجام داده است.

او می‌گوید: ۸۰ درصد پرسش‌شوندگان در این پژوهش، "سینتی و روما" را مرتبط با کلمه "سوءکارایی" دانسته‌اند، ۷۸ درصد آن را با "مبارزه با تبهکاری" پیوند داده‌اند و ۱۴ درصد حتی "محل اقامت جداگانه" را در ارتباط با آن ذکر کرده‌اند.

گزارش عفو بین‌الملل همزمان با "روز جهانی روما" منتشر شده است. این روز سالگرد تأسیس کنگره بین‌المللی روما در هشتم آوریل ۱۹۷۱ در لندن است. در این تاریخ مجمعی از تمامی گروه‌های اقلیت‌ روما در سراسر جهان تأسیس شد. روما با 10 تا ۱۲ میلیون نفر جمعیت بزرگترین اقلیت قومی اروپاست.

در چند کشور عضو اتحادیه اروپا، اسلواکی، مجارستان، رومانی و بلغارستان، حدود چهار میلیون روما زندگی می‌کنند. در مجارستان موفقیت حزب راست ‌افراطی "یوبیک" در انتخابات پارلمانی این کشور در هفته گذشته، نگرانی این اقلیت را برانگیخته است. دفتر مرکزی سینتی و روما در آلمان کسب ۲۰ درصد آرا توسط راست‌گرایان افراطی در مجارستان را موجب "تهدید ایده اروپا" خوانده است.

(0)نظرات توسط: MINORITY
یکشنبه 24 فروردین 1393

یونسی در گفتگوی خود با ایرنا اعلام کرد: اقوام و اقليت ها در ايران مانند پازلی زيبا و رنگارنگ

دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی نگاه دولت به همه اقلیت های قومی، مذهبی و دینی را نگاه فرصتی دانست و گفت: عده ای تصور می کنند ما برای دلخوشی چنین سخنانی را مطرح می کنیم و این موضوعی فانتزی است در حالی که اینگونه نیست و آنها همچون پازلی زیبا و رنگارنگ هستند.
بگیر بگیرها و پرونده ها، سبب احساس ناامنی برای سرمایه گذار می شوند، نگاه دولت به اقلیت ها شهروند درجه یک و فرصت است، امنیت کلیتی است که به همه اقلیت ها گره خورده است، اقوام و اقلیت ها سفیران صلح هستند، ناامنی احساسی کاذب است، نمی توانیم بخشی از جامعه را غیرخودی دانسته و به حاشیه برانیم؛ جملات کلیدی است که یونسی در گفت و گوی متفاوت خود با ایرنا به کار برده است.
یونسی معاون حقوقی حسن روحانی در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام از نخستین روزی که حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی آمادگی خود را برای حضور در انتخابات اعلام کرد، در کنار او بود.
دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی در این گفتگو اظهار داشت: برای توسعه همه جانبه اقتصادی، سیاسی و فرهنگی عزم ملی و مشارکت همگانی نیاز است، هیچ کس را نباید از این موضوع محروم کرد. همه اقشار، اقلیت ها، احزاب باید وارد عرصه شده و شرکت کنند.
یونسی همچنین تاکید کرد: نمی توانیم بخشی از جامعه را به دلیل اینکه از آنها خوشمان نمی آید یا از نظر سیاسی نمی پسندیم، به حاشیه برانیم، این بر خلاف شعارهای اصلی انقلاب است، همه باید مشارکت داشته باشند. چطور باید در انتخابات مشارکت کنند بنابراین در جای دیگر نمی توانیم آنها را غیرخودی بدانیم، هیچکس از ملت ایران غیرخودی نیست، همه ملت ایران خودی و شهروند اصلی هستند.
در پاسخ به سئوالی در ارتباط با وعده رئیس جمهوری در خصوص ایجاد معاونت برای رسیدگی به امور اقلیتها، دستیار ویژه رئیس جمهور گفت: معاونت جزو وعده های رئیس جمهوری است و باید منتظر باشیم ببینیم چه زمانی زمینه های ایجاد آن فراهم می شوند، رئیس جمهوری گفتند من به تمام وعده هایی که داده ام، پایبند هستم اما تحقق هر وعده ای مشروط به شرایط خاص خود است، دیر و زود دارد اما سوخت و سوز ندارد، اصل موضوع پابرجاست. اما اکنون در حال پیگیری مجموعه شعارها، رهنمودها و وعده هایی که رئیس جمهوری هنگام انتخابات و پس از انتخابات در مورد اقلیت ها و اقوام و مذاهب داشتند، هستیم، تاکنون نیز وزارتخانه ها و سازمان های دولتی همراهی خوبی در این زمینه داشته اند.

(0)نظرات توسط: MINORITY