پنجشنبه 18 دی 1393

عکس مراسمِ سال نو میلادی در کلیسای سرکیس مقدس تهران

(0)نظرات توسط: MINORITY
پنجشنبه 18 دی 1393

اوباما: تبعیض نژادی در آمریکا یک واقعیت است

رئیس جمهور آمریکا با بیان اینکه تبعیض نژادی در آمریکا یک واقعیت است از نگرانی‌ در باره آینده دخترانش خبر داد.
به گزارش ایرنا به نقل از آسوشيتد‌پرس، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در مصاحبه با مجله 'پیپل' با برشمردن تجربه‌های خود از نژادپرستی در آمریکا گفت نگران است که مبادا دخترانش در آینده گرفتار پندارهای کلیشه ای شوند.

اوباما با اشاره به اینکه عوام در آمریکا سیاهپوستان را نوکر و خدمتکار می‌پندارند، گفت: هیچ سیاهپوستی به سن و سال من در آمریکا نیست که بیرون از رستوران منتظر باشد و کسی (با فرض پیشخدمت بودن) سوییچ خودرویش را به دست او نداده باشد.

'میشل اوباما' همسر رییس جمهوری آمریکا که در این گفت و گو حضور داشت نیز گفت درگذشته، همسرش را در یک مهمانی رسمی با خدمتکار اشتباه گرفته و از او خواسته بودند که قهوه بیاورد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت او و همسرش از دخترانشان خواسته‌اند که به عنوان دختران سیاهپوست از تبعیض نژادی برحذر باشند و گرفتار پندارهای کلیشه‌ای نشوند.

اوباما با اشاره به حادثه فرگوسن که در آن یک پسر نوجوان سیاهپوست به ضرب گلوله افسر سفیدپوست کشته شد، به وجود تبعیض نژادی در ایالات متحده اذعان کرد و گفت این یک واقعیت است که در جامعه آمریکا هنوز تصور می‌شود سیاهپوستان خطرناک‌تر از دیگر شهروندان هستند.

با این حال، باراک اوباما گفت که وضعیت در حال بهتر شدن است و شرایط امروز آمریکا با گذشته این کشور، اصلا قابل مقایسه نیست.

(0)نظرات توسط: MINORITY
پنجشنبه 18 دی 1393

نشر كتاب در ترازوي اقليت هاي ديني

يكي از پيشرفته ترين چاپخانه هاي كشور متعلق به ارامنه است.
يکي از وجوه توسعه يافتگي در هر سرزميني، توجه به اقوام مختلف و اقليت هاي ديني است. فعاليت اقليت ها مي تواند به وحدت ملي و چند صدايي در جوامع مختلف منجر شود. در کشور ما با توجه به پيشينه تاريخي، اقليت هاي ديني زيادي در اقصي نقاط کشور وجود دارند. وجود مسيحيان، يهوديان، مسلمانان شيعه و سني و همچنين زرتشتيان در همه جاي کشور از ديرباز وجود داشته است. براساس آمارها 98 درصد جمعيت ايران مسلمان و 91 درصد آنها نيز شيعه دوازده امامي هستند. 7 درصد از جمعيت مسلمان کشور، سني مذهب اند و سه اقليت زرتشتي، يهودي و مسيحي مهم ترين اقليت هاي ديني ايران محسوب مي شوند. يهوديان ايران را اغلب با نام «کليميان» و مسيحيان را نيز با دو نام «ارامنه» و «آشوريان» مي شناسند.

ادامه مطلب

(0)نظرات توسط: MINORITY
پنجشنبه 18 دی 1393

مدیرکل امورایثارگران شهرداری تهران از خانواده معظم شهدای اقلیت های دینی تجلیل کرد

مدیرکل امورایثارگران شهرداری تهران در آستانه فرا رسیدن میلاد مسیح به همراه شهرداران مناطق 6 و 7 و تعدادی از فرزندان معظم شهداء در دیدار های جداگانه با خانواده معظم شهید واهیک یسائیان و گاگیک طومانیان دیدار نمود.

مهدی محمدباقری مدیرکل امورایثارگران شهرداری تهران به همراه مهندس عظیم بابایی شهردار منطقه 6 و دکتر رضا نگهبان شهردار منطقه 7 با حضور در منزل شهدای اقلیت های دینی (مسیحی) از نزدیک با آنان دیدار و گفتگوکرد .
مدیرکل امورایثارگران شهرداری تهران با بیان این مطلب که جایگاه شهدا در نزد خدا جایگاه رفیعی است ، گفت : برای ما مسلمانان، عیسی(ع) پیامبر رحمت و مهربانی است و شایسته این بود که فرصت را در این شبهای عزیز برای قدردانی از خانواده‌ شهدای مسیحی شهر تهران مغتنم بدانیم و از این بزرگواران بخاطر صبر و مقاومت‌شان قدردانی و تجلیل کنیم.
وی با اشاره به این‌که «ایران کشور همه ایرانی‌هاست و همه ما اعم از مسلمان، مسیحی و سایر اقلیت‌های دینی، باید برای پیشرفت و اعتلای کشور دست به دست هم داده و تلاش کنیم»، از حضور هموطنان مسیحی و سایر اقلیت‌های دینی در کنار اقشار مختلف مردم در پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس نیز قدردانی کرد.
محمدباقری در بخش دیگری از سخنان خود به نقش خانواده معظم شهدا در پیشبرد اهداف انقلاب اشاره کرد و گفت : واقعیت این است که همان قدر که رزمندگان اسلام در طول 8 سال دفاع مقدس برای حفظ و حراست از کیان این مرزو بوم تلاش کردند ، خانواده های این عزیزان نیز بدون هیچگونه حب و بغضی با فرستادن فرزندان خود به صحنه های نبرد حق علیه باطل  و حضور در پشت جبهه به پیشبرد اهداف انقلاب و سرافراز نگه داشتن پرچم خوش رنگ میهن عزیزمان کمک کردند و حضور خانواده شهدا در جامعه باعث تحکیم ارزشهای انقلاب شده است .
مدیرکل امورایثارگران شهرداری تهران در پایان، دیدار با خانواده شهدا را فرصتی برای تقویت روحیه مسئولان عنوان کرد و افزود : مسئولان و خدمتگزاران این نظام در قالب دیدار خود با خانواده معظم شهدا و ایثارگران ضمن یاد آوری خاطرات آنها روحیه شان برای ادامه خدمت گذاری به مردم بالا می رود . 
شایان ذکر است در این دیدارها خانواده معظم شهید واهیک یسائیان و گاگیک طومانیان به بیان سجایا و خصوصیات اخلاقی و همچنین خاطراتی از شهدای خود پرداختند.

(0)نظرات توسط: MINORITY
پنجشنبه 18 دی 1393

کارن خانلری: اقلیت های دینی در ایران آزادی کامل دارند

نماینده مسیحیان در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد اقلیت های مذهبی در ایران از آزادی های سیاسی و اجتماعی خوبی برخوردار هستند

به گزارش ادیان نیوز، نماینده مسیحیان مجلس شورای اسلامی در گفتگویی گفت: قوانینی که در قانون اساسی کشور آمده، آزادی هایی از نوع اجتماعی، دینی و آموزشی را برای اقلیت های مذهبی در نظر گرفته است.

وی با اشاره به اینکه در قانون اساسی، قانون احوال شخصیه برای اقلیت های مذهبی پیش بینی شده است، از توجه ویژه ی مسئولان کشور به اقلیت ها تشکر کرده و تأکید نمود: ارمنی ها می توانند درباره مسائل و موضوعات سیاسی مربوط به خودشان بحث و گفتگو انجام دهند و از این بابت محدودیت هایی برای آنان وجود ندارد.

(0)نظرات توسط: MINORITY
پنجشنبه 18 دی 1393

فرزندان آب؛ به مناسبت درگذشت رهبر صابئین مندائی ایران و جهان "گنزورا جبار چُحیلی"

نوشتن درباره ی صابئین مندائی، سهل و ممنتع است؛ از یک سو با کتاب ها و نوشته های مستشرقان روبه رو هستیم، که تلاش های فراوانشان، هم نویسندگان شرق را به تکاپو واداشت و هم خود صابئین را. از سوی دیگر، نوشته های مستشرقان و شرقیان (ایرانیان و عرب ها)، چندان با مذاق صابئین مندائی سازگار نبوده است. دلیل عدم موافقت مندائیان در دو مقوله خلاصه می شود؛ یکی تفاوت دیدگاه های نویسندگان غیرِصابئی با نص صریح کتب مقدس صابئین مندائی – به سبب عدم آشنایی با زبان منائی، و دیگری، یافته های تاریخی و باستان شناسانه و تأویل و تفسیرهای شرقیان و غربیان.

نزد عرب ها، ریشه ی واژگانی صابئین یعنی "صَبَأَ" خروج از دین نیاکان است، بنابراین، این قوم، جزء "اهل کتاب / امتی که کتابی بر پیامبر آنان نازل شده؛ نه پیرو پیامبری دیگر که اهل کتاب باشد"، به شمار نیامدند. تا چندی پیش، به فتوای اکثر علمای شیعه و سنّی، غیر موحّد و در نتیجه "نجس" شناخته می شدند. البته – به گواهی تاریخ – پس از اسلام، برخی از غیرموحّدان (ستاره پرستان، بت پرستان؛ صابئین موسوم به فیلسوف، که به شریعت یا مذهب خاصی اعتقاد نداشتند و جز اینها)، برای حفظ جان و مال خویش، خود را همان صابئین یاد شده در قران (بقره: 62؛ مائده: 69؛ حج: 17) نامیده اند، ولی در واقع، مسلمانان در ایشان رفتارهای منافی توحید می دیدند. در میان این دو گروه؛ یعنی صابئین راستین و صابئین دروغین، علمای برجسته ای بوده اند، که صابئین ایران و عراق، همه ی آن علمای نام آور را جزء "صابئین راستین" قلمداد می کنند، ولی گاه این ادعا، با دیدگاه های تاریخی منافات دارد.

بخشی از مقاله به قلم حسین عباسی

ادامه از سایت انسان شناسی و فرهنگ

(0)نظرات توسط: MINORITY
پنجشنبه 18 دی 1393

رهبر مندائیان در اهواز درگذشت

رهبر پیروان دین مندائی که در شهر اهواز زندگی می کرد درگذشت.

به گزارش عصرایران، گنزبرا "جبار چحیلی" معروف به "شیخ جبار طاووسی" رهبر مندائیان (صابئین) جهان روز یکشنبه در سن 91 سالگی در منزل مسکونی اش در اهواز درگذشت. او روز دوشنبه در مراسمی با حضور شمار زیادی از پیروان این دین براساس آئین مندائی به خاک سپرده شد.

(0)نظرات توسط: MINORITY
پنجشنبه 18 دی 1393

یونسی: صابئین از اقلیت های دینی ایران و اهل کتاب هستند

دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی گفت: صابئین یا مندایی ها از پیروان اهل کتاب و ادیان توحیدی هستند و جزو اقلیت های دینی ایران به شمار می آیند.
به گزارش نامه نیوز، 'علی یونسی' روزپنجشنبه درجلسه پرسش وپاسخ که درپایان همایش ' پیامبر رحمت و مدارا' برگزار شد، توضیح داد: صابئین که قوم آنها مندایی (پیروان حضرت یحیی) است عمدتا در خوزستان و برخی قسمت های عراق سکونت دارند و در خوزستان به آنها صبحی گفته می شود اما متاسفانه به دلیل اینکه شناخت چندانی از آنها وجود ندارد برخی تعابیر نامناسب درباره آنها به کار برده شده است.

وی تاکید کرد: صابئین مانند دیگر اقلیت های مذهبی همچون مسیحیان و کلیمیان در کشور ما محترم هستند و همانطور که درگذشت پیشوای صابئین مندایی ایران، مرحوم گنزورا جبار طاووسی را تسلیت گفتم ، امروز نیز درگذشت این شخصیت عالی مقام را به صابئینی که در همایش امروز حضور دارند تسلیت مجدد می گویم.

'گنزبرا جبارچحیلی' معروف به 'شیخ جبار طاووسی'، رهبر صابئین مندایی صبح روز هفتم دی ماه در شهر اهواز به دیار باقی شتافت.

(0)نظرات توسط: MINORITY
پنجشنبه 18 دی 1393

یونسی: جمهوری اسلامی ایران از آزادی اقلیت های مذهبی حمایت می کند

دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی با بیان این که جمهوری اسلامی ایران وظیفه خود می داند از دین و آزادی های دینی اقلیت های مذهبی حمایت کند، گفت: هرمسلمانی به حضرت مسیح (ع) توهین و بی احترامی کند از دین اسلام خارج است.
به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین «علی یونسی» روز جمعه در مراسم آغاز سال نو مسیحی که در کلیسای حضرت یوسف (ع) آشوری ها و کلدانی های ایران برگزار شد، خاطرنشان کرد: عید میلاد حضرت مسیح(ع) فقط به مسیحیان تعلق ندارد بلکه تمامی مسلمانان و ایرانیان در این عید سهیم هستند، زیرا آشوری ها و کلدانی ها بخش مهمی از تاریخ تمدن ایران باستان به شمار می روند.

(0)نظرات توسط: MINORITY
پنجشنبه 18 دی 1393

زندگی مسالمت آمیز اقلیت های مذهبی ایران سمبل وحدت برای جهانیان است

معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان غربی گفت: پيروان اقلیت های مذهبی سالهاست در ایران كنار مسلمانان زيسته اند كه اين همزيستی مسالمت آميز سمبل وحدت برای جهانیان است.
به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا رادفر پنجشنبه شب در آیین گرامیداشت میلاد حضرت عیسی مسیح (ع) که در سالن اجتماعات کلیسای ننه مریم برگزار شد اظهارداشت: در این میان استان آذربايجان غربي را به لحاظ وجود پيروان اديان و اقوام مختلف مي توان رنگين كمان اقوام و اديان ناميد.

وی با تبريك سالروز ميلاد حضرت عيسي مسيح (ع) و آغاز سال نوميلادي به هموطنان آشوری و ارمنی ساكن استان به آیات قرآنی موجود در خصوص حضرت عیسی مسیح (ع) اشاره کرد و افزود: آن پیامبر بزرگوار طبق آیات قرآن، نشانه و اعجازی برای مردم بودند و در این آیات به قداست مولود مسیح اشاره شده است.

ادامه مطلب

(0)نظرات توسط: MINORITY
یکشنبه 7 دی 1393

پاپ خواستار پایان دادن به سرکوب وحشیانه اقلیت های دینی در سوریه و عراق شد

شفقنا(پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)- پاپ فرانسیس با اشاره به اینکه یسوع نجات بخش تمامی ملت هاست، خواستار پایان سرکوب وحشیانه اقلیت های دینی در سوریه و عراق شد. 
 
به گزارش شفقنا به نقل از پایگاه خبری النشره لبنان، پاپ گفت: یسوع نجات بخش تمامی ملت هاست و از او امید داریم که اهل ما در سوریه و عراق را که مدت های مدید است از جنگ و خونریزی رنج می بردند نجات دهد. 
وی با تاکید بر اینکه مسیحیان در عراق و سوریه در معرض سرکوب گروههای افراطی هستند، خواستار پایان دادن به سرکوب وحشیانه اقلیت های دینی در این دو کشور شد. 
 
پاپ در ادامه سخنان خود آرزوی امنیت برای منطقه خاورمیانه کرد و با حمایت از گفتگوی اسرائیل و فلسطین گفت: از سیاست مداران جهان می خواهم که از طریق گفتگوهای سازنده به اختلافات خود پایان دهند. 
(0)نظرات توسط: MINORITY
یکشنبه 7 دی 1393

یونسی: جمهوری اسلامی ایران از آزادی اقلیت های مذهبی حمایت می کند

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین «علی یونسی» روز جمعه در مراسم آغاز سال نو مسیحی که در کلیسای حضرت یوسف (ع) آشوری ها و کلدانی های ایران برگزار شد، خاطرنشان کرد: عید میلاد حضرت مسیح(ع) فقط به مسیحیان تعلق ندارد بلکه تمامی مسلمانان و ایرانیان در این عید سهیم هستند، زیرا آشوری ها و کلدانی ها بخش مهمی از تاریخ تمدن ایران باستان به شمار می روند.
وی افزود: ایرانیان مسیحی این افتخار را دارند که بسیار زودتر از رومی ها و مردم کشورهای اروپایی به دین مسیحیت گرویدند که این حکایت از هوشمندی ایرانیان دارد.
وی به سوره حضرت مریم (س) در قرآن کریم اشاره و تصریح کرد:
دامه مطلب را در این سایت ملاحظه نمایید
(0)نظرات توسط: MINORITY