شنبه 27 ارديبهشت 1393

بازدید حجت الاسلام یونسی، دستیار ویژه ریاست جمهور از آدریان زرتشتیان تهران

 

حجت الاسلام والمسلمین علی یونسی، دستیار ویژه ریاست جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی در روز پنجشنبه 11 اردیبهشت ماه از آدریان تهران بازدید کردند.
در این بازدید دکتر رستم خسرویانی ریاست انجمن زرتشتیان تهران ، دکتر اسفندیار اختیاری نماینده ایرانیان زرتشتی ، دکتر حسین حسنی ریاست انجمن دوستی ایران و هلند و موبد پدرام سروشپور، دبیر انجمن موبدان ایشان را همراهی کردند.

حجت الاسلام یونسی، در نشست پژوهشی گروه پژوهش یادگار باستان با عنوان  "چهارصد سال ایران شناسی و تاسیس کرسی زبان فارسی و ایران شناسی در کشور هلند" شرکت نمودند.

در ادامه عکسها را ببینید...

(0)نظرات توسط: MINORITY
شنبه 27 ارديبهشت 1393

پارسيان هندوستان در دامنه‌ي دماوند گهنبار خواندند

گروهي از پارسيان هندوستان در دامنه‌‌ي كوه دماوند آيين گهنبارخواني را برپا كردند.
اين برنامه 14 ارديبهشت‌ماه، در واپسين روز از گهنبار چهره‌ي ميديوزرم‌گاه برپا شد و در آن نزديك به 130 تن از پارسيان هند باشنده بودند.
پارسيان كوه دماوند را ارج بسياري مي‌گذارند و باور دارند كه برپايه‌ي استوره‌هاي شاهنامه، ضحاك ماردوش هنوز در اين كوه، دربند است و اگر كار ناراستي انجام شود، بندي از بندهاي ضحاك گسسته مي‌شود. آنها آيين گهنبارخواني را در اين جايگاه برپا مي‌كنند تا يادآور شوند كه، بندهاي ضحاك بايد با همازوري و راستي ميان ما، بسته بماند.
پارسيان هرباردر سفرهايي كه به ايران دارند، سري هم به دماوند مي‌زنند. چند سالي است كه ايرانيان هم آيين گهنبار را در دامنه‌‌ي دماوند برپا مي‌كنند.

برای مشاهده تصاویر بیشتر اینجا کلیک نمایید.

(0)نظرات توسط: MINORITY
شنبه 27 ارديبهشت 1393

گلایه نمایندگان اقلیت‌ها از کارگردان «چ»

شرق: عدم‌حضور ابراهیم حاتمی‌کیا در اکران خصوصی فیلم‌سینمایی «چ» در مراسم قدردانی از شهدا و ایثارگران پیروان ادیان توحیدی، گلایه‌هایی به همراه داشت. در این مراسم که عصر روز پنجشنبه، 25اردیبهشت، در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی تهران (سرچشمه) برگزار شد، برخی از نمایندگان اقلیت مجلس اعتراض خود را ابراز کردند. نماینده زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی، ضمن گلایه از عدم حضور حاتمی‌کیا، ‌اعتراض خود را نیز به صدا وسیما عنوان کرد و گفت: «انتظار داریم اگر قرار است درباره مردان ایران زمین صحبت شود، صدا و سیما که مثل همیشه در این مراسم حضور ندارد هم باشد.» نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی نیز عنوان کرد: «امیدوار بودم با حضور آقای حاتمی‌کیا از یکی از مفاخر کلیمی دعوت کنم تا درباره فیلم «چ» بحث کنند که متاسفانه این امکان فراهم نشد.» سیامک مره‌صدق افزود: «ما برای آقای حاتمی‌کیا اینجا نیامده‌ایم، ‌بلکه برای ارج‌نهادن به میهن و اسطوره آن و اینکه همیشه جنگ آخرین مرحله است، اینجا هستیم.» این نماینده با تاکید به اینکه تفکیک قایل‌شدن بین شهدا را نمی‌پسندد، تصریح کرد: «بیان اینکه یک شهید کلیمی است و دیگری آشوری یا دیگری ارمنی و...، خیلی زیبا نیست. زیرا تمام ما پیرو ادیان الهی هستیم و علاوه بر این به سه اصل توحید، نبوت و معاد اعتقاد داریم و این موضوع به اندازه کافی ما را مشترک می‌کند.» این نماینده افزود: «هر شهید یهودی، مسیحی، زرتشتی و مسلمان متعلق به مردم ایران است. شهدا برتر از این هستند که به فرد یا گروه خاصی تعلق داشته باشند.

ادامه خبر

(0)نظرات توسط: MINORITY
یکشنبه 21 ارديبهشت 1393

بررسی وضعیت اقوام و اقلیت‌ها با حضور یونسی در دانشگاه تهران

جلسه بررسی اصل ۱۹ قانون اساسی با حضور حجت الاسلام علی یونسی، دکتر جلال جلالی زاده، دکتر ستار عزیزی و دکتر سید محمد هاشمی در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار می شود.
به گزارش پیام نو، این برنامه به همت انجمن علمی حقوق دانشگاه تهران در روز دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ساعت ۱۴ در تالار شیخ انصاری دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار می شود.

(0)نظرات توسط: MINORITY
پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393

یک هندو مذهب، سفیر افغانستان در کانادا شد

برای نخستین بار، یک افغان هندو مذهب، به عنوان سفیر این کشور منصوب شد.
سفارت افغانستان در کانادا در خبرنامه‌ای گفته است که شام لال بیتجا، روز گذشته اعتبارنامه‌اش را به فرماندار کل کانادا سپرده و رسما کار خود را آغاز کرده است. آقای بتیجا پیش از این مشاور ارشد رئیس جمهور افغانستان در امور اقتصادی بود.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان آقای شام لال بتیجا را یک دیپلمات ارشد اقتصادی شناخته شده در سطح جهان و منطقه خوانده که با تحولات اقتصادی در کشورهای در حال توسعه و توسعه نیافته به خوبی آشنا است.
شام لال بتيجا متولد قندهار است و تحصیلاتش را تا مقطع دکترا در رشته‌های اقتصاد و حقوق در هندوستان به پایان رسانده است.
او سال‌های زیادی در آمریکا زندگی کرده و سابقه تدریس در دانشگاه و کار در نهادهای مختلف سازمان ملل متحد را در کارنامه خود دارد.
زندگی اقلیت هندو در افغانستان که بخش کوچکی از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند، در چند دهه گذشته، همواره با فراز و نشیب‌هایی روبرو بوده است.
گفته می‌شود بخش بزرگی از هندوهای افغانستان در سال‌های پس از دهه هفتاد خورشیدی و به خصوص در دوران حاکمیت گروه طالبان، ناچار به ترک افغانستان شدند.
هرچند با سقوط حکومت طالبان و روی کار آمدن اداره موقت، نقش هندوهای افغانستان در عرصه‌های مختلف از جمله سیاست پر رنگ‌تر شد و آنها توانستند نماینده‌هایی در تمام لویه جرگه‌ها/شورای بزرگان و در هر دو مجلس پارلمان این کشور داشته باشند اما هنوز هم در مواردی بحث بر سر حقوق و جایگاه اقلیت هندو در افغانستان جنجال برانگیز می‌شود.
در آخرین مورد از این جنجال‌ها، طرح اختصاص یک کرسی مجلس نمایندگان افغانستان به اقلیت هندو و سیک از سوی هیات دولت و به دنبال آن رد شدن این طرح از سوی نمایندگان این مجلس، بحث‌های طولانی و داغی را به راه انداخت.

(0)نظرات توسط: MINORITY
دوشنبه 15 ارديبهشت 1393

برگزای همایش اقوام و اقلیت ها، چالش ها و فرصت ها در شیراز

همایش اقوام و اقلیتها با دعوت شورای هماهنگی اصلاح طلبان فارس و سخنرانی یونسی وزیر اطلاعات دولت اصلاحات و مشاور رئیس جمهور برگزار شد.
آخرین ساعات جمعه شب، استانداری فارس مجوز همایش اصلاح طلبان در این استان با عنوان «اقوام و اقلیت ها، چالش ها و فرصت ها» را صادر کرد، البته با تغییر مکان از داخل دانشگاه به داخل شهر.

همایش اصلاح طلبان علی رغم همه حاشیه ها و سر و صداهای پیش از برگزاری، بدون هیچگونه تشریفات، تجملات و حتی پذیرایی بود.
تندروها و بسیجی نماها از آغاز مراسم در برگزاری ان اخلال کردند و برعلیه دولت یازدهم شعار دادند.

از ابتدای سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین یونسی،  برخی افراد سعی کردند سخنان وی را قطع کنند که با  حضور انتظامات سخنان وی قطع نشد؛ وقتی یونسی شروع به بخش دوم سخنان خود پیرامون دولت تدبیر و امید کرد چند تن از اخلالگران مراسم  که در طبقه فوقانی مستقر بودند  بر علیه دولت یازدهم شعار دادند. و با صدای بلند فریاد میزدند نصر من الله و فتح قریب مرگ بر این دولت مردم فریب.

برای آگاهی از اطلاعات بیشتر از این همایش اینجا کلیک نمایید

(0)نظرات توسط: MINORITY
جمعه 12 ارديبهشت 1393

منازل مسکونی اقلیت ها در رم تخریب شد

دولت ایتالیا پنجاه واحد مسکونی متعلق به اقلیت های ساکن در شهر رم را تخریب کرد. این گروه از ساکنین رم اصلیت بلغاری دارند و در حاشیه های فقیر نشین شهر ساکن هستند.

(0)نظرات توسط: MINORITY
جمعه 12 ارديبهشت 1393

انتقاد عفو بین‌‌الملل از تبعیض علیه اقلیت قومی«روما» در اروپا

سازمان عفو بین‌الملل به تبعیض علیه اقلیت‌ قومی "روما" و تحت تعقیب قرار دادن آن در اروپا انتقاد کرد. پژوهشی تازه نشان می‌دهد که در آلمان نیز پیش‌داوری‌های بسیاری علیه این اقلیت قومی وجود دارد.
به گزارش شفقنا به نقل از دویچه وله، عفو بین‌الملل همزمان با "روز جهانی روما" در هشتم آوریل (۱۹ فروردین) اعلام کرد که اعضای این اقلیت قومی در بسیاری از مناطق اروپا در معرض تهدید قرار دارند. این سازمان حقوق‌‌بشری در گزارش خود به طور مشخص به یونان، جمهوری چک و فرانسه اشاره کرده است.
خانم سلمین کالیسکان، دبیرکل عفو بین‌الملل در آلمان، در این مورد تأکید کرده است: «به هیچ‌وجه قابل پذیرش نیست که اعضای اقلیت روما در برخی مناطق اروپا مجبورند پیوسته در هراس از یورش ‌یا حملات خشونت‌بار به سر برند.»
عفو بین‌الملل خاطر نشان کرده است که نیروهای پلیس در این مناطق اغلب از مداخله در حملات خشونت‌بار علیه روما خودداری می‌کنند یا حتی در مواردی مانند نیروهای پلیس در یونان، خود با "خشونت ‌بیش از حد و نژادپرستانه" با این اقلیت قومی برخورد می‌کنند.
این سازمان حقوق ‌بشری خواستار جدیت سیاستمداران اروپایی در برخورد با خشونت و تبعیض علیه اقلیت قومی روما شده و تأکید کرده است که سیاستمداران باید از ترویج این باور بپرهیزند که روما خود مسوول محرومیت‌های اجتماعی‌شان هستند.
پیش‌داوری‌ها در آلمان
مسوول امور حقوق بشر دولت آلمان، کریستوف اشترسر، می‌گوید که وضعیت اقلیت‌ روما حتی امروزه نیز "موجب نگرانی عمیق" است. او معتقد است که اعضای این اقلیت هنوز از سوی جامعه و از نظر اجتماعی طرد می‌شوند و از شانس کمتری برای "دسترسی برابر به آموزش، کار، خدمات پزشکی و مسکن " برخوردارند.
یک پژوهش تازه در این زمینه نشان می‌‌دهد که اقلیت قومی روما که آن را در آلمان "سینتی و روما" می‌نامند، در این کشور بیش از سایر اقلیت‌ها با طردشدگی اجتماعی مواجه‌ است.
ولفگانگ بنز، پژوهشگر در زمینه تاریخ ‌و پیش‌‌داروی‌ها، این پژوهش جدید را به درخواست دفتر مبارزه با تبعیض دولت آلمان انجام داده است.
او می‌گوید: «۸۰ درصد پرسش‌‌شوندگان در این پژوهش، "سینتی و روما" را مرتبط با کلمه "سوءکارایی" دانسته‌اند، ۷۸ درصد آن را با "مبارزه با تبهکاری" پیوند داده‌اند و ۱۴ درصد حتی "محل اقامت جداگانه" را در ارتباط با آن ذکر کرده‌اند.»
گزارش سازمان عفو بین‌الملل همزمان با "روز جهانی روما" منتشر شده است. این روز سالگرد تأسیس کنگره بین‌المللی روما در هشتم آوریل ۱۹۷۱ در لندن است. در این تاریخ مجمعی از تمامی گروه‌های اقلیت‌ روما در سراسر جهان تأسیس شد. روما با ده تا ۱۲ میلیون نفر جمعیت بزرگترین اقلیت قومی اروپاست.
در چند کشور عضو اتحادیه اروپا، اسلواکی، مجارستان، رومانی و بلغارستان، حدود چهار میلیون روما زندگی می‌‌کنند. در مجارستان موفقیت حزب راست ‌افراطی "یوبیک" در انتخابات پارلمانی این کشور در هفته گذشته، نگرانی این اقلیت را برانگیخته است. دفتر مرکزی سینتی و روما در آلمان کسب ۲۰ درصد آرا توسط راست‌گرایان افراطی در مجارستان را موجب "تهدید ایده اروپا" خوانده است.

(0)نظرات توسط: MINORITY
جمعه 12 ارديبهشت 1393

کمیسیون حقوق بشر پاکستان: وضعیت زنان و اقلیت ها در پاکستان نگران کننده است

کمیسیون حقوق بشر پاکستان در گزارشی وضعیت زنان و اقلیت ها در این کشور را نگران کننده و نامناسب خوانده است.
این کمیسیون همچنین نسبت به کارکردهای حکومت پاکستان به شدت انتقاد نموده و دلیل اساسی نامناسب بودن وضعیت زنان و اقلیت ها در این کشور را موجودیت و فعالیت گروه ها و شبکه های تروریستی خوانده است.
به باور این کمسیون؛ حکومت پاکستان به جای آن که بالای وضعیت زنان و اقلیت ها کشورش توجه کند، شبکهء تروریستی حقانی را در خاک اش پناه داده است.
حسین نقی سخنگوی این کمسیون در صحبت با رادیو آزادی در این باره گفته است: " دلیل نامناسب بودن وضعیت زنان و اقلیت ها در پاکستان گسترش افراطیت در این کشور است. در این مساله گروه های تندرو افراطی دست دارند. تنها طالبان در خرابی وضعیت دست نداشته، بلکه حکومت نیز در آن سهیم است. از لحاظ ایدیالوژی موقف طالبان و حکومت پاکستان یکی است."
قابل ذکر است که بر اساس گزارش این کمیسیون وضعیت خبرنگاران نیز در این کشور نگران کننده بوده و از سال گذشته تا کنون ۵۰ خبرنگار در پاکستان کشته شده اند.

(0)نظرات توسط: MINORITY
جمعه 12 ارديبهشت 1393

حمایت روشنفکران ترکیه از حقوق ارامنه و اقلیت ها

“باکرات استوکیان” سردبیر هفته نامه “آگوس” چاپ استانبول-ترکیه امروز چهارشنبه در دفتر تحریریه دو هفته نامه “هویس” و در جمع انجمن های ارمنی تهران در ایران به سوالات اصحاب رسانه درباره تحولات ترکیه و مسائل مربوط به جامعه ارمنی و دیگر اقلیت های این کشور پاسخ داد.

 

هفته نامه  “آگوس” نشریه ای ترکی-ارمنی بوده و یکی از معروفترین نشریات ترکیه است که در 19 ژانویه 2007 سردبیر فقید آن “هراند دینک” به دست افراط گرایان ترکیه ترور شد.

برای خواندن این گفتگو اینجا کلیک نمایید.

(0)نظرات توسط: MINORITY
جمعه 12 ارديبهشت 1393

برنامه های کمیته اقلیت های دینی ستاد بزرگداشت امام تشریح شد

پرتال امام خمینی(س) - کمیته اطلاع رسانی و خبری ستاد بزرگداشت امام خمینی(س): رییس کمیته اقلیت های دینی با تاکید بر ضرورت حضور اقلیت های دینی در مراسم ارتحال امام(س) به مانند سنوات گذشته تصریح کرد: در مراسم امسال دیدار علمای ادیان الهی با حجت الاسلام حاج سید حسن خمینی(س) از شعرا و نویسندگان اقلیت های دینی تجلیل خواهد شد.

ادامه خبر

(0)نظرات توسط: MINORITY
جمعه 12 ارديبهشت 1393

هشدار رئیس جمهوری اکوادور به یک اقلیت این کشور

رئیس‌جمهوری اکوادور نسبت به پیامدهای اقدام یک اقلیت بومی کاملا مستقل در آمازون این کشور برای پناهندگی دادن به مخالفان سیاسی خود که به حبس محکوم شده‌اند، هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشتیدپرس، رافائل کوره‌آ، رئیس جمهوری اکوادور، سارایاکو را که 1200 نفر از بزرگ‌ترین گروه بومی این کشور موسوم به کیچوا در آن زندگی می‌کنند، به نقض قانون متهم کرد.

این اقلیت بومی پیش‌تر نیز موفق شده بودند تا برخلاف تمایل دولت اکوادور از استخراج نفت در این ناحیه جلوگیری کنند.

رئیس‌جمهوری اکوادور از سران این گروه خواست تا سه تن از مخالفان سیاسی خود را که به این ناحیه پناهنده شده‌اند به دولت تحویل دهند.

این در حالی است که اقلیت کیچوا در توئیتر خود از حرکت نیروهای مسلح اکوادور به سوی ناحیه سارایاکو خبر دادند.

از سوی دیگر وزیر دفاع اکوادور در بیانیه‌ای این اطلاعات را تکذیب کرده و گفت که در حال حاضر تنها اقدامات عادی نظامی در سارایاکو در جریان است.

این سه فعال اپوزیسیون اخیرا به دلیل متهم کردن کورآ به جنایت علیه بشریت به حبس و پرداخت جریمه متهم شده بودند. اما پس از ادامه صادر شدن حکم آن‌ها به سارایاکو گریخته و در آنجا پناهنده شدند.

از سوی دیگر گروه‌های حقوق بشری استقلال سیستم قضایی اکوادور را زیر سوال برده و کوره‌آ را به نفوذ بر دادگاه‌ها متهم می‌کنند.

(0)نظرات توسط: MINORITY