جمعه 28 شهریور 1393

معرفی مقاله "حقوق اقلیت ها از منظر قانون اساسی و موازین بین المللی"

 

وجود اقلیتهای قومی، زبانی، نژادی و دینی، با گرایشهای مختلف ناشی از فرهنگ و تمدن متفاوت، موجبات تنوع فرهنگی و اجتماعی هر کشوری را فراهم میکند. اهمیت این امر در جهان کنونی که رقابت کشورها برای کسب جایگاه مطلوب در عرصه ی بین المللی و تحصیل درآمد مرتبط با صنعت جهانگردی بسیار شدید گردیده، به شکل مضاعفی ظاهر میشود. یکی از شیوههای دستیابی به جایگاه فوق، رعایت حقوق اقلیتها در تمام جنبه های زندگی و تصریح به آن حقوق در قانون اساسی به عنوان محکمترین سند ملی و خاستگاه اراده ی ملت است. از سوی دیگر، هر کشوری به عنوان عضوي از جامعه ی بين الملل، مكلف به رعايت اصول و بايدهاي پذيرفته شده توسط جامعه ی بین الملل است ...

مقاله حاضر توسط آقای "بشیر آریامنش" نوشته شده و در مجله "تعالی حقوق" به چاپ رسیده است.

برای دانلود متن کامل مقاله اینجا کلیک نمایید.

(0)نظرات توسط: MINORITY
ﺳﻪشنبه 25 شهریور 1393

اقليت مسلمان چيني

 اسلام با جمعيتي بين 20 تا 30 ميليون نفر، دومين جامعه‌ي ديني بعد از جمعيت 100 ميليوني بودا در چين است. در حال حاضر دين اسلام بيش از هر زمان ديگري در حال تجديد حيات در چين مي‌باشد. افزايش تجارت با كشورهاي خاورميانه در حال پاپان دادن به انزواي مسلمانان چين از جهان اسلام است. دين‌گرايي در بين مسلمانان چين نيز در حال رشد است. تعداد حجاج چيني بيش‌تر از گذشته شده است و جوانان زيادي پس از تحصيل در كشورهاي اسلامي به چين باز مي‌گردند. تأكيد انقلاب كمونيستي بر برابري جنسيتي مفهوم خود را در بين مسلمانان چين از دست داده است. ائمه زن و مساجد ويژه بانوان مثل NUSI‌ نقش منحصر به فردي را ايفا‌ مي‌كنند.

برای مطالعه متن کامل مقاله اینجا کلیک نمایید.

(0)نظرات توسط: MINORITY
ﺳﻪشنبه 25 شهریور 1393

حقوق اقلیت ها؛ دو قرائت متفاوت اسلام و غرب از حقوق شهروندی

شاید امروز کشور و نظام حکومتی ای وجود نداشته باشد که همه افراد و اتباع آن از یک نژاد و قومیت بوده ، به یک زبان تکلم کنند و پیرو یک آیین و مذهب باشند. در بیشتر کشورها، یک اکثریتی وجود دارد که دارای تاریخ و فرهنگ و زبان و مذهب و ملیت مشترک هستند. گروههای کوچکتری نیز وجود دارند که ویژگیهای قومی ، زبانی ، و مذهبی خود را دارند و اقلیت نامیده می شوند. مسئله رعایت حقوق اقلیت ها و تبعیض قائل نشدن نسبت به آنها ، از جمله اموری است که بخصوص امروزه سخت مورد توجه و بحث نهادهای بین المللی حقوق بشری است. ارائه یک تعریف جامع و مانع برای اقلیت دشوار است، ولی امروزه در بحث های سازمان ملل مشخصه هایی برای اقلیت ذکر می شود و با آن مشخصه ها ، گروهی به عنوان اقلیت نامیده می شوند. این مشخصه ها عبارتند از: ویژگیهای قومی، ملی، مذهبی یا زبانی یک گروه که با گروههای داخل در حاکمیت متفاوتند.

مقاله ای  از فاطمه خدری

برای مطالعه این مقاله کلیک نمایید

(0)نظرات توسط: MINORITY
ﺳﻪشنبه 25 شهریور 1393

دستیار ویژه رییس جمهور: اقلیت ها بیش از دیگران در رعایت حقوق شهروندی منتفع می شوند

دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقلیت ها گفت: اقلیت های دینی بیش از دیگران در رعایت حقوق شهروندی منتفع می شوند.
به گزارش کردپرس، حجت الاسلام علی یونسی روز دوشنبه در مراسم افتتاحیه نهمین دور گفت وگوی دینی مرکز گفت وگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با کلیسای ارتدوکس که جزئیات آن توسط خبرگزاری رسمی دولت ایرنا منتشر شد؛ گفت: جمهوری اسلامی با هرگونه تبشیر و فعالیت برای اینکه مسیحیان، مسلمانان را به دین خود دعوت کنند یا بالعکس مخالفت است.
وی گفت: هرگونه فعالیتی در مورد تبشیر و فعالیت را به عنوان فعالیتی تحریک آمیز می دانیم چون این گونه اقدامات منجر به تعصبات مذهبی و در نهایت جنگ فرقه ای و دینی می شود.
وی افزود: دعوت به دین را با شیوه های حسنه قبول داریم ولی به شیوه های عوام فریبانه، تبلیغاتی و تحریک آمیز که با تزویر و فریب انجام می شود مورد قبول نیست، تاکنون به هیچ مبلغ دینی اجازه نداده ایم که در کلیسای دینی حضور پیدا کند و آنان را به اسلام دعوت کند.
یونسی اضافه کرد: اگر کسی در این زمینه شکایت کند دادگاه ویژه روحانیت با چنین افرادی برخورد می کند.

ادامه خبر

(0)نظرات توسط: MINORITY
ﺳﻪشنبه 25 شهریور 1393

پیشرفت اقتصادی، زبان های اقلیت را نابود می کند

رونق اقتصادی اصلی ترین عامل پیش بینی کننده نابودی زبان های اقلیت در کشورهای مختلف است و تلاش ها برای حفظ زبان های مختلف جهان باید بیشتر در کشورهایی که در حال پیشرفت سریع اقتصادی هستند متمرکز شود.

به گزارش گروه دانش خبرگزاری دانا (دانا خبر) و به نقل از سیناپرس، در حال حاضر صدها زبان مختلف در کشورهای جهان وجود دارد که بسیاری از آنها به خاطر غلبه زبان های دیگر در آستانه نابودی قرار دارند. تاکنون سه دلیلی اصلی برای نابودی یک زبان تعیین شده بود که عبارتند از کوچک بودن جمعیت گویشوران (کم بودن تعداد افرادی که به آن زبان صحبت می کنند)، دامنه جغرافیایی محدود گویشوران آن زبان و نیز تغییرات جمعیتی (به ویژه کاهش تعداد گویشوران).

ادامه خبر

(0)نظرات توسط: MINORITY
ﺳﻪشنبه 25 شهریور 1393

شکایت شهروندان اهل هنود از برخورد مردم هلمند با این اقلیت مذهبی

شماری از شهروندان اهل هنود در ولایت هلمند از برخورد مقام های دولتی و مردم در این ولایت با این اقلیت مذهبی به شدت انتقاد کرده می گویند که مردم آن‌ها را به چشم بیگانه ها می بینند.

این باشندگان می گویند که با مشکلات زیادی از جمله نداشتن مکان مشخص هندوسوز (مکانی که اهل هنود مردگان خود را می سوزانند) و ندادن مکانی مناسب برای دوکان شکایت کردند.
بهاک سنگ و ویساک سنگ به نمایندگی از شهروندان اهل هنود در هلمند در همایشی که در دفتر جامعه مدنی هلمند در شهر لشکرگاه، مرکز این ولایت برگزار شده بود از نهاد جامعه مدنی و رسانه ها خواستند تا شکایت آن را به گوش مسئولان برسانند.
آقای بهاک سنگ گفت که آن ها با مشکلات زیادی در این ولایت روبرو هستند و تا کنون به هیچ یک از شهروندان اهل هنود در هلمند توجهی صورت نگرفته است.
به گفته بهاک سنگ، آنها اسناد زمین برای دوکان در مکانی مناسب در اختیار دارند اما شهرداری ولایت هلمند به آن ها اجازه ساخت دوکان را نمی دهد.
باشندگان اهل هنود همچنان از رسانه ها خواست به مردم آگاهی داده شود که آن ها افغان و شهروندان افغانستان هستند نه مهاجر.
در همین حال سردار محمد همدرد، رئیس جامعه مدنی هلمند از حکومت خواست تا در حل مشکلات باشندگان اهل هنود در این ولایت توجه کند.
جامعه مدنی هلمند تنها نهاد مدنی در ولایت هلمند است که روابط میان مردم و مراجع دولتی را برقرار کرده است.
شهروندان اهل هنود و سیک های کشور همواره از برخورد مردم و مقام های حکومتی افغانستان در قبال این اقلیت مذهبی شکایت داشته اند.
این اقلیت مذهبی همواره از حکومت افغانستان خواسته تا به آنان توجه جدی داشته باشد.

(0)نظرات توسط: MINORITY
یکشنبه 23 شهریور 1393

وضعیت مردم بومی در کانادا

 

یک کارشناس حقوق بشر سازمان ملل هشدار داد: نحوه عملکرد دولت کانادا 

با مردم بومی این کشور بحرانی است. وی از مقامات کانادایی خواست تا برای ایجاد اعتماد مردم بومی اقدامات لازم را بکار گیرد.به گزارش قدس آنلاین به نقل از ایسنا، جیمز آنایا پژوهشگر ویژه سازمان ملل در خصوص حقوق مردم بومی پس از یک سفر 8 روزه به کانادا طی بیانیه‌ای شدیدالحن از مقامات این کشور خواست تا کمیسیونی را برای وضعیت تحصیلی مردم بومی تشکیل دهد و تحقیقات گسترده‌ای را در مورد پرونده‌های متعدد قتل و آدم‌ربایی بومیان این کشور انجام دهد.

ادامه گزارش

(0)نظرات توسط: MINORITY
ﺳﻪشنبه 18 شهریور 1393

اقلیت های نژادی

یکی از بنیان های حقوق بشر این اصل است که همه افراد بشر در کرامت و شأن و حقوق، آزاد و برابر زاده می شوند. تبعیض و آزارو اذیت بر اساس نژاد و قومیت نقض آشکار این اصل است. تبعیض نژادی می تواند اشکال گوناگونی داشته باشد، از تبعیض ظالمانه و سازمان یافته مثل ژنوسید و آپارتاید گرفته تا موارد نامحسوسی که بدان وسیله گروه های قومی و نژادی مشخصی از بهره مندی از حقوق یکسان مدنی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نسبت به سایر گروه ها در جامعه محروم می شوند. تبعیض نژادی و قومی در جهان امروز هنوز هم به عنوان یک مشکل عمده حقوق بشری ادامه دارد که هم نسبت به اقلیت ها و هم جمعیت اکثریت اعمال می شود.

ادامه مطلب

 

(0)نظرات توسط: MINORITY
شنبه 15 شهریور 1393

آوارگی اقلیت های مذهبی در سطح جهان

بر اساس گزارش جدید وزارت خارجه آمریکا، جهان در سال گذشته میلادی، شاهد بیشترین حجم آوارگی و بی خانمانی گروه های اقلیت مذهبی در تاریخ معاصر بوده است.
به گزارش خبرگزاری آناتولی، وزارت خارجه آمریکا در گزارش «آزادی بین المللی مذاهب در سال 2013» اعلام کرد سوریه، جمهوری آفریقای مرکزی و برمه، در سال گذشته میلادی به لحاظ تعداد آوارگان مذهبی، در صدر جدول جهانی قرار داشته اند.در سوریه، میلیون ها نفر از سنی های این کشور آواره شده اند. جنگ داخلی این کشور همچنین حدود 160 هزار نفر از مسیحیان سوری را نیز بی خانمان کرده است.
در جمهوری آفریقای مرکزی، خشونت های فرقه ای بین مسیحیان و مسلمانان، تنها در ماه دسامبر 2013 در پایتخت این کشور دست کم 700 کشته برجای گذاشته و بیش از یک میلیون مسلمان را در کل سال 2013 آواره کرده است.

ادامه خبر

(0)نظرات توسط: MINORITY