شنبه 26 مهر 1393

اسقف اعظم لبنان: ایرانیان برای اقلیت های مذهبی حقوق قانونی قائلند

 اسقف اعظم منطقه جبل عامل لبنان گفت: اقلیت های مذهبی در ایران حقوق قانونی داشته و ایرانیان احترام و عزت خاصی برای آنها قائل هستند و آنها در کنار هم زندگی مسالمت آمیزی دارند. به گزارش ایرنا، جورج صلیبا روز سه شنبه در نشست خبری معارفه میهمانان خارجی شرکت کننده در پنجمین همایش بین المللی باران غدیر تصریح کرد

ادامه مطلب

 

(0)نظرات توسط: MINORITY
چهارشنبه 23 مهر 1393

تأسیس مرکز گفتگوی ادیان در بغداد

مرکز گفتگوی ادیان به همت مؤسسه خیریه آیت الله خوئی در منطقه کرد نشین شهر بغداد، پایتخت عراق، افتتاح شد.

به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، "سید جواد خوئی" مدیر مؤسسه خیریه آیت الله خوئی در عراق، روز جمعه در مراسم افتتاحیه مرکز گفتگوی ادیان بغداد که با حضور اعضای این مرکز برگزار شد، خاطرنشان کرد: ما برای افتتاح این مرکز در شهر بغداد جستجوی فراوانی کردیم و به همراه اعضای مرکز به دیدار شیخ "احمد حسن طه" رئیس مجمع فقهی علما و مبلغان اهل سنت عراق نیز رفتیم و با ایشان در مورد افتتاح چنین مرکزی گفتگو نمودیم.

وی تأکید کرد: این مرکز نشست های گفتگوی ادیان را با حضور علمای شیعه و اهل سنت و همچنین مسیحیان عراق برگزار می کند و در آن به معرفی نقش مرجعیت دینی در عراق و نقش حوزه های علمیه در بنای یک جامعه مدنی می پردازد.

(0)نظرات توسط: MINORITY
چهارشنبه 23 مهر 1393

کلیسای وانک ، نماد همزیستی مسالمت آمیز ادیان توحیدی

کلیسای وانک یا آمنا پرکیج (نجات دهنده همگان) یا 'سن سور' با پیشینه قریب 350 سال، نمادی از همزیستی مسالمت آمیز ادیان توحیدی و شاهکاری از معماری و هنر در محله جلفای شهر تاریخی اصفهان است.

برای مطالعه ادامه مطلب اینجا کلیک نمایید

(0)نظرات توسط: MINORITY
چهارشنبه 23 مهر 1393

تداوم اعتراض‌ها به تبعیض نژادی علیه سیاه‌پوستان در آمریکا

 

صدها نفر از فعالان آمریکایی با مشارکت در تظاهرات "دوشنبه اخلاقی" و تجمع در مقابل ایستگاه پلیس فرگوسن علیه سیستم نژادپرستانه پلیس آمریکا تجمع کرده و خواستار محاکمه قاتل "مایکل براون"، نوجوان سیاه‌پوست شدند.
به گزارش جبهه جهانی مستضعفین، در این تظاهرات مردمی گسترده که با عنوان "آخر هفته‌ای برای مقاومت" انجام شد، معترضان از مقابل کلیسای "وال اسپرینگ" به طرف ایستگاه پلیس فرگوسن با سر دادن شعارهایی علیه سیستم نژادپرستانه پلیس آمریکا حرکت کردند.
(0)نظرات توسط: MINORITY
چهارشنبه 23 مهر 1393

نمایشگاه ادیان و اقوام در کلیسای وانک برپاست

همزمان با برگزاری اجلاس میراث فرهنگی ناملموس، نمایشگاهی با عنوان " ادیان و اقوام در حوزه میراث فرهنگی معنوی" در کلیسای وانک در حال برگزاری است.

مسئول برگزاری این نمایشگاه در گفتگو با خبرنگار ایمنا ضمن اعلام این خبر گفت: در این نمایشگاه مجمو‌عه‌ای از آثار هنری و صنایع دستی ارامنه در معرض تماشای علاقمندان قرار گرفته است.
مرادی افزود: غذا، شیرینی و تنقلات سنتی، سمبل‌های مورد استفاده در اعیاد، مناسبت‌های مذهبی و جشن‌های عروسی، صنایع دستی که توسط بانوان تهیه شده و لباس‌های دانش آموزان مدارس ارامنه در قدیم و روحانیون در کلیساها از بخش‌های مختلف در این نمایشگاه هستند.
علاقمندان می‌توانند جهت بازدید از این نمایشگاه، از ۱۷ لغایت ۲۰ مهرماه، از ساعت ۹‌ صبح تا ۵:۳۰ بعد از ظهر به کلیسای وانک واقع در خیابان حکیم نظامی، خیابان جلفا مراجعه نمایند.

(0)نظرات توسط: MINORITY
چهارشنبه 23 مهر 1393

آمار تکان‌دهنده از تبعیض نژادی در تیراندازی‌های مرگبار پلیس آمریکا

به گزارش نماینده به نقل از روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز»، مرگ «مایکل براون» نوجوان 18 ساله سیاه‌پوست در شهر «فرگوسن» آمریکا توسط پلیس، سؤالات تازه‌ای را درباره مرگ مکرر مردان و پسران سیاه‌پوست به دست پلیس این کشور و تفاوت درصد مرگ و میر با توجه به تفاوت‌های نژادی در آمریکا به وجود آورده است.

 

سازمان غیرانتفاعی خبری «پروپاپلیکا» در واکنش به این سؤالات، پاسخ‌هایی هشدار دهنده و مبتنی بر داده‌های جمع‌آوری شده را در قالب گزارشی دلخراش منتشر کرده است.
 

برای ادامه مطلب اینجا کلیک نمایید

(0)نظرات توسط: MINORITY
چهارشنبه 23 مهر 1393

تصاویر تظاهرات هزاران آمریکایی علیه تبعیض نژادی در سنت‌لوئیس

به گزراش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، هزاران نفر از مردم سنت لوئیس در پی کشته شدن یک نوجوان سیاهپوست توسط یک افسر پلیس در منطقه فرگوسن در یک برنامه اعتراضی 4 روزه با نام "اکتبر فرگوسن" شرکت کردند.

برای مشاهده عکسهای بیشتر اینجا کلیک نمایید

(0)نظرات توسط: MINORITY
چهارشنبه 23 مهر 1393

عدم اجراي يک قانون تبعيض آميز تحت فشار اقليت ها در تگزاس امريکا

به دنبال فشار اقليت هاي امريکايي ، يک دادگاه فدرال امريکا در تگزاس روزپنجشنبه از اجراي قانوني که راي دهندگان را ملزم به ارائه شناسه عکس به هنگام رأي دادن مي کرد مستثني کرد.
به گزارش خبرگزاري آريا،سياهپوستان و اسپانيايي تباران تگزاس اجراي اين قانون را تبعيض آميز دانسته بودند.
دادگاه تگزاس اعلام کرد اگر چه هدف از اين قانون، جلوگيري از جعل هويت و تقلب در انتخابات است اما اين موضوع قابل اغماض است.
در حالي که اعتراضات به قتل يک سياهپوست ديگر توسط پليس امريکا بالا گرفته است، اريک هولدر، دادستان کل اين کشور از اين تصميم دادگاه فدرال استقبال کرد و آن را موجب دلگرمي راي دهندگان در تگزاس دانست.
روز گذشته به دنبال قتل يک سياهپوست ديگر در شهر سنت لوئيس امريکا، تظاهراتي در اعتراض به برخوردهاي نژادپرستانه پليس در اين شهر و همچنين فرگوسن واقع در ايالت ميسوري برگزار شد.
تيراندازي پليس به سوي "مايکل براون" نوجوان سياهپوست در شهر فرگوسن ايالت ميسوري در ماه اوت گذشته، منجر به شکل گيري اعتراضات و تظاهرات گسترده در سراسر آمريکا شد.
دولت امريکا تاکنون اقدامي جدي در توقف برخوردهاي نژادپرستانه پليس امريکا انجام نداده است.

(0)نظرات توسط: MINORITY
چهارشنبه 23 مهر 1393

نمایشگاه عروسک های اقوام ایرانی در کاخ نیاوران گشایش یافت

به مناسبت روز جهانی کودک نمایشگاهی از مجموعه عروسک هایی با لباس های سنتی و محلی اقوام ایرانی در کاخ صاحبقرانیه مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران گشایش یافت.

در این نمایشگاه تعدادی عروسک که نماد قومیت های مختلف کشورمان و متعلق به مخزن کاخ صاحبقرانیه هستند و مجموعه لباسهایی از اقوام لر، کرد، ترک و همچنین نمونه هایی از لباس های قشقایی و زنان شمال کشور به نمایش گذاشته شده است.

به گزارش روابط عمومی این مجموعه، نمایشگاه یاد شده با هدف آشنایی کودکان ایرانی با مردم و قوم های مختلف و یادآوری ارزش های فرهنگی و قومیتی کشور برگزار شده است.

همچنین نمایشگاه نقاشی ‘صاحبقرانیه از نگاه کودکان’ با محتوای نقاشی کودکان زیر ۱۰ سال در حاشیه این نمایشگاه برگزار شده است.

علاقه مندان جهت بازدید از نمایشگاه ‘عروسک های اقوام ایرانی’ می توانند تا ۲۵ مهرماه همه روزه از ساعت ۹ تا ۱۶ به کاخ صاحبقرانیه مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران واقع در میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه کنند.

(0)نظرات توسط: MINORITY
پنجشنبه 17 مهر 1393

راهکارهای عملی برای رفع نیازهای زنان آسیب پذیر در اقلیت های قومی و نژادی

 

گردآوری: ماموسا سیلوئه/ برگردان: فرانک فرید

مطلب زیر که به فارسی برگردانده شده است در واقع برای کشورهای توسعه یافته تهیه شده که در آن ها افرادی از ملل، اقوام و نژادهای مختلف ساکنند و هدف آن نمایاندن نحوه رسیدگی به مشکلات زنان در معرض آسیب های اجتماعی و زنان بزهکار این جوامع است که به علت تفاوتها و تبعیضهای موجود، حل مسائل و مشکلات آنها، چندان سهل و ساده نیست. این مطلب میتواند به طرح پیچیدگی های ناشی از تبعیض های چندگانه ی تحمیل شده بر زنان ما، در کشوری نسبتا پهناور و کثیرالملله و با فرهنگ های گوناگون نیز مؤثر باشد - مترجم
این مطلب برای سایت فوسیت تهیه شده و نهادهای ذیربط با استفاده از اطلاعات کارآمد ارائه شده در آن، میتوانند خدمات و ارتباط با این زنان را گسترش دهند. تاکید این مقاله برموارد موفقی است که در رابطه با بر آوردن نیازهای این زنان بر حسب تحقیقات و مصاحبه با سازمانهایی از قبیل اعضای "شبکهی سیاستگذاری عدالت جنسیتی " بهدست آمده است.

ادامه مطلب

(0)نظرات توسط: MINORITY
پنجشنبه 17 مهر 1393

آغاز جشنواره بین‌المللی اقوام ایران زمین در گلستان


دبیر جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام ایران زمین گفت: جشنواره اقوام ایران زمین از عصر دیروز (16 مهر) در محل دائمی نمایشگاه های استان گلستان در گرگان آغاز به کار کرد.
حمید منوچهری در گفت وگو با تسنیم در گرگان اظهار کرد: 31 استان کشور در قالب غرفه های صنایع دستی ، گردشگری ، معرفی شیوه های زندگی ایلات و عشایر ایران و موسقی اقوام در این جشنواره شرکت کرده اند.

وی افزود: 11 کشور خارجی مانند افغانستان، عراق، ترکمنستان، کوبا، قزاقستان، ژاپن، آلمان، مصر، لبنان، غنا و سیرالئوندر این جشنواره شرکت کرده اند و کشورهای فارسی زبان، مسلمان، عضو اکو و هدف گردشگری مبنای انتخاب و حضور در این جشنواره بوده است.

دبیر جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام ایران زمین تصریح کرد: در بخش موسیقی، همه اقوام ایران زمین در این بخش شرکت کرده اند و 27 گروه موسیقی در این جشنواره به اجرای موسیقی می پردازند.

منوچهری گفت: این چشنواره در چند محور شامل نمایشگاه صنایع دستی 31 استان کشور، نمایشگاه معرفی نقاط و معرفی جاذبه های گردشگری، نمایشگاه معرفی نقاط و جاذب های گردشگری سایر استان ها، نمایشگاه سوغات و صنایع دستی کشورهای خارجی و بخش موسیقی اقوام ادامه می یابد.

وی افزود: روستاهای هدف گردشگری استان گلستان نیز در این جشنواره شرکت کرده اند و با برقراری تلار و سیاه چادر و غیره به معرفی فرهنگ خود می پردازند.

دبیر جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام ایران زمین گفت: برگزاری این جشنواره سبب توسعه گردشگری داخلی و خارجی در استان گلستان می شود.

وی افزود: نمایش وحدت اقوام، بالا بردن شادابی مردم، ایجاد میدانی برای پژوهش و تحقیق پژوهشگران فرهنگ اقوام و ایجاد زمینه برای توسعه گردشگری داخلی و خارجی از مهم ترین اهداف جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام ایران زمین است.

(0)نظرات توسط: MINORITY
پنجشنبه 17 مهر 1393

اعلام حمایت اقليت فلسطينی ساکن روسيه از "محمود عباس"

اقلیت فلسطینی ساکن روسیه روز دوشنبه در بیانیه ای حمایت خود را از تلاش های کادر رهبری فلسطین برای احقاق حقوق فلسطینیان اعلام کرد.

به گزارش سرويس بين‌‌الملل باشگاه خبرنگاران به نقل ازخبرگزاری "معا"؛  در این بیانیه آمده است:  ما حمایت خود را از تلاش های محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطین و دیگر کادر رهبری فلسطین برای احقاق حقوق فلسطینیان و در راس آن پایان اشغالگری و تشکیل کشور مستقل فلسطینی به پایتختی قدس شریف اعلام می کنیم.
در این بیانیه از سخنرانی تاریخی محمود عباس در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در حمایت از ملت فلسطین و تشریح مسئولیت جامعه بین المللی در قبال فلسطینیان نیز ستایش شد.

(0)نظرات توسط: MINORITY
پنجشنبه 17 مهر 1393

زندگی اقلیت های مذهبی در «ایران سرزمین صلح ادیان الهی»

 

همزمان با معرفي كتاب «ایران سرزمین صلح ادیان الهی»، عکس‌های عباس تحویلدار از مراسم و مكان‌هاي مذهبي به نمايش گذاشته مي‌شود.

در اين نشست كه روز سه شنبه 15 مهر برگزار مي‌شود، رهبران اقلیت‌های مذهبی زرتشتیان، کلیمیان، مندائیان، آشوریان و ارامنه حضور خواهند داشت.

 

ادامه خبر

 

(0)نظرات توسط: MINORITY
پنجشنبه 10 مهر 1393

طرح جدید دولت میانمار علیه اقلیت مسلمان

 

دولت میانمار قصد دارد در طرحی جدید اقلیت مسلمان روهینجا را مجبور کند تا بین پذیرفتن طبقه بندی قومی و به ازای آن دریافت حق شهروندی و یا بازداشت یکی را انتخاب کنند.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، اکثر جمعیت 1/1 میلیون نفری مسلمانان قوم روهینجا در میانمار در شرایط مشابه آپارتایت در غرب این کشور و در ایالت راخین زندگی می‌کند.
این ایالت در سال 2012 صحنه درگیری های خونینی بود که موجب آوارگی 140 هزار نفر شد. در طرح جدیدی که دولت میانمار ارائه داده به مقامات ایالت راخین پیشنهادات داده شده تا به میزان لازم اردوگاه‌های اسکان موقت برای کسانی که از ثبت نام خودداری می‌کنند وهمچنین کسانی که مدارک کافی ندارند بسازد.
بسیاری از مسلمانان روهینجا در جریان خشونت های گسترده در میانمار مدارک خود را از دست داده اند و اخیرا از ثبت هویت خود به عنوان بنگالی سرباز زده‌اند.
(0)نظرات توسط: MINORITY