چهارشنبه 21 آبان 1393

فشار دولت چین بر اقلیت مسلمان

كارشناسان می‌گویند مشكل اصلی در تركستان این است كه مردم اویغور هیچ حقی برای برگزاری مراسم مذهبی و سنتی خود ندارند.

به گزارش پارسینه، فشار دولت پكن بر اقلیت مسلمان اویغور در شمال شرقی چین شدت گرفته استپس از ممنوعیت تحصیل كودكان در مدارس اسلامی و نیز منع حجاب برای زنان در مجامع عمومی، حالا كمونیست‌های چین فشار را بر علما و وعاظ اویغور وارد می‌كنند. به گزارش شفقنا؛ به تازگی مقامات دولتی در تركستان (سین كیانگاقدام به زندانی كردن چند امام جماعت محلی كرده‌اند و نام آن را نیز مقابله با "سخنرانی‌های غیرقانونی این وحشی‌ها" گذاشته‌اند. چینی‌ها این افراد را در دادگاهی به 5 تا 16 سال زندان محكوم كرده‌اند. جرم این رهبران مذهبی در تركستان، ادامه موعظه و سخنرانی علیرغم اخطار دولت مركزی بوده است. جرایم دیگری كه مقامات استان به این افراد نسبت داده اند، برهم زدن نظم عمومی، ایراد سخنان مذهبی در تحریك مردم، نفرت پراكنی قومی و مذهبی و در نهایت ایجاد مشكل برای مقامات منطقه بوده است. كنگره ملی اویغورهای در تبعید نیز محكومیت امامان مذهبی خود را به شدت محكوم كرده است. كارشناسان می‌گویند مشكل اصلی در تركستان این است كه مردم اویغور هیچ حقی برای برگزاری مراسم مذهبی و سنتی خود ندارند.

(0)نظرات توسط: MINORITY
چهارشنبه 21 آبان 1393

تجمع رهبران جهان در میانمار/ مسلمانان و اقلیت های قومی چشم انتظار

رهبران 10 کشور عضو اتحادیه جنوب شرق آسیا (آ.سه.آن)، 'تونی ابوت' نخست وزیر استرالیا، 'باراک اوباما' رییس جمهور آمریکا و چند رهبر دیگر جهان هفته جاری در میانمار جمع می شوند تا در خصوص خشونت های فرقه ای، آزادی رسانه ها و وضعیت دموکراسی در این کشور به بحث بنشینند.

متن کامل خبر

(0)نظرات توسط: MINORITY
چهارشنبه 21 آبان 1393

آزادی اقلیت های دینی در مصر؛ از قانون تا واقعیت

با وجود اینکه کشور مصر در قانون اساسی خود آزادی های دینی برای اقلیت های مختلف از جمله شیعیان را به رسمیت شناخته اما در عمل تناقض های زیادی دیده می شود.

به گزارش سرویس دینی جام نیوز، بخش اطلاعات و امنیت فرودگاه بین المللی قاهره ، 3  محموله کتاب و نشریه با موضوع تشیع و افکار و مراجع آن ، ثبت و ضبط کرد که از کشور عراق به مصر فرستاده شده بودند.

الاهرام نوشت: به دنبال ضبط این محموله،  بخش اطلاعات و امنیت فرودگاه کمیته ای برای بررسی این مساله تشکیل داد.

در همین راستا « عصام الامیر»؛ رییس اتحادیه صدا و سیمای مصر با بیان این که هیچ شبکه شیعی بر روی ماهواره مصری « نایل سایت» پخش نمی شود؛ گفت: وارد شدن کتب و مجله هایی با موضوع تشیع از سوی بخش مطبوعات و نشریات وزارت اطلاعات مورد بررسی  قرار خواهد گرفت.

لازم به ذکر است که با وجود اینکه کشور مصر در قانون اساسی خود آزادی های دینی برای اقلیت های مختلف از جمله شیعیان را به رسمیت شناخته اما در عمل تناقض های زیادی دیده می شود و برخی بخش های دولتی به شدت از گسترش تشیع نگران هستند و با آن برخورد می کنند.

(0)نظرات توسط: MINORITY
چهارشنبه 21 آبان 1393

کمبود معلمان علوم دینی؛ معضل اقلیت مسلمان اسپانیا

براساس گزارشی که از سوی اتحادیه جوامع اسلامی اسپانیا منتشر شد، مسلمانان این کشور با کمبود معلمان علوم دینی مواجه هستند.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی «yabiladi»، برطبق گزارش اتحادیه جوامع اسلامی اسپانیا، برای پاسخگویی به درخواست بیش از دویست دانشجوی مسلمان ساکن اسپانیا - 35 درصد اسپانیایی و 65 درصد از سایر ملیت‌ها - لازم است، 400 معلم دیگر استخدام شوند؛ این در حالی است که در حال حاضر 46 معلم مسلمان در استخدام دولت هستند که این تعداد برای مسلمانان اسپانیا کفایت نمی‌کند.
مسئولان اتحادیه جوامع اسلامی اسپانیا در این گزارش که  در«europa press» منتشر شد، اعلام کردند: مسلمانان اسپانیا علاوه بر کمبود معلمان دینی از نبود قبرستان اسلامی نیز در این کشوراظهار نارضایتی دارند.

در ادامه این گزارش آمده است: با وجود پیشرفت‌های حاصل شده، مسلمانان اسپانیا هنوز قادر نیستند، اموات خود را به صورت عادی دفن کنند و پس از وقوع هر مورد فوت، آزمونی دشوار برای یافتن مکانی برای دفن اموات وجود دارد.
این گزارش ضمن اشاره به وضعیت شهروندان مسلمان و روند اسلام‌ستیزی در اسپانیا در طول سال 2013 اعلام می‌کند: بسیاری از شهرداری‌ها از جمله شهرداری مادرید از ارائه خدمات کفن و دفن امتناع می‌کنند؛ این درحالی است که براساس بند دوم قوانین مربوط به آزادی مذهبی هر فرد به دور از تبعیض، حق برخورداری از یک مراسم خاکسپاری آبرومندانه را دارد.
این گزارش ادامه می‌دهد: بر اساس توافقنامه‌های همکاری منعقد شده با جامعه مسلمانان در سال 1992، مسلمانان حق داشتن قطعه‌های اختصاصی برای خود در قبرستان‌های شهر‌داری و سایر آرامگاه‌ها را دارا هستند.

(0)نظرات توسط: MINORITY
چهارشنبه 21 آبان 1393

تایلند از پذیرش اقلیت مسلمان روهینگیا امتناع کرد

اقلیت مسلمان روهینگیا که در چند هفته اخیر به دلیل ترس از مجازات حبس ابد در نتیجه طرح جدید دولت میانمار، سوار بر قایق‌ها به امید آینده‌ای روشن‌‌تر به سوی کشور تایلند حرکت کردند، در آب‌ها سرگردان شدند.
به گزارش شفقنا، به نقل از ایکنا، پلیس تایلند دیروز، 18 آبان، اعلام کرد که بیش از 200 نفر از مسلمانان میانمار که خود را با قایق به مرز تایلند رسانده‌اند به دریا بازگردانده می‌شوند.
این در حالی است که گروه‌های حقوق بشری از تایلند خواسته بودند که جان پناهجویان را در معرض خطر قرار ندهد.
حدود 259 مسلمان میانماری روز شنبه در مرز دریایی تایلند مشاهده و به دلیل ورود غیرقانونی دستگیر شدند.
به گفته پلیس تایلند این افراد مجدداً به کشور میانمار بازگردانده خواهند شد.
کریس لوا، رئیس پروژه آراکان که یک گروه حقوق بشری برای ارتقای وضعیت مسلمانان است، اعلام کرد: به طور متوسط، حدود 900 نفر به وسیله قایق از اواسط ماه گذشته میانمار را ترک کرده‌اند.
بر اساس طرح جدید دولت میانمار، مسلمانان یا می‌بایست خود را به عنوان مهاجر بنگالی ثبت‌نام می‌کردند و یا دستگیر می‌شدند که در هر دو صورت با خطر حبس دائمی و آینده‌ای نامعلوم مواجه بودند.
مسلمانان روهینگیا در جست‌وجوی راهی برای فرار از این وضعیت، عازم تایلند شده بودند تا از آنجا به کشور مالزی بروند.
بودائیان افراط‌گرای میانمار با حمایت دولت این کشور از سال 2012 طرح پاکسازی قومیتی اقلیت مسلمان روهینگیا را آغاز کردند که در نتیجه آن تاکنون شمار زیادی با خشونت فراوان کشته، شمار زیادی مفقود و شماری نیز آواره شده‌اند.

(0)نظرات توسط: MINORITY
چهارشنبه 21 آبان 1393

یونسی: مطبوعات ایران حامی اقلیت ها هستند/ اقلیت ها در ایران رسانه دارند

دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی، با بیان اینکه رسانه های اقلیت دینی در جمهوری اسلامی ایران فعالیت دارند، گفت: مطبوعات ایران حامی اقلیت های دینی و مذهبی هستند.

حجت الاسلام علی یونسی عصر یکشنبه با حضور در بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها از غرفه ایرنا دیدن کرد و افزود: روزنامه های زیادی از اقلیت های دینی و مذهبی در ایران چاپ شده و در جهان توزیع می شود.
وی تاکید کرد: همه مطبوعات ایران حامی اقلیت ها هستند و من هیچ مجموعه ای را ندیدم که ضد اقلیت حرکت کند.

ادامه خبر
 

(0)نظرات توسط: MINORITY
یکشنبه 18 آبان 1393

اعلامیه حقوق اشخاص متعلق به اقلیت های ملی، قومی، دینی و زبانی

جوامع سراسر جهان از تنوع قومی، زبانی و دینی برخوردارند. خاتمه دادن به تبعیض علیه اقلیت ها ایجاب می کند از طریق ترویج و اجرای ضابطه های حقوق بشر از این تنوع حمایت و آن را گرامی بداریم. کشورهای عضو سازمان ملل متحد در سال 1992 هنگامی که اعلامیه مربوط به حقوق اشخاص متعلق به اقلیت های ملی یا قومی، دینی و زبانی را به اتفاق آرا تصویب کردند، گام مهمی در این جهت برداشتند. این اعلامیه ضابطه های ضروری برای تضمین حقوق اشخاص متعلق به 
اقلیت ها را تعیین می کند و بنابراین مرجعی کلیدی برای کار سازمان ملل متحد است. 
ادامه اعلامیه را در این لینک ملاحظه نمایید
(0)نظرات توسط: MINORITY
پنجشنبه 8 آبان 1393

سمینار وحدت مذاهب از دیدگاه زنان مسلمان در لندن برگزار شد

اولین سمینار بین المللی «وحدت مذاهب از دیدگاه زنان مسلمان» در مرکز اسلامی انگلیس لندن برگزار شد.
به گزارش خبرآنلاین، این سمینار روز جمعه 24 اکتبر 2014 برابر با 2 آبان ماه 1393 و با مشارکت مرکز اسلامی انگلیس، مجمع جهانی تقریب بین مذاهب اسلامی و سازمان بین المللی زنان مسلمان به زبان انگلیسی برگزار گردید. در این سمینار سخنرانان به موضوعات مختلف در زمینه مسائل مرتبط با زنان از جمله امنیت زنان و خانواده در کشورهای خاورمیانه پرداختند.

سخنران اول این جلسه دکتر طوبی کرمانی، دبیرکل سازمان غیرانتفاعی زنان مسلمان در ایران بود که از طریق ویدئوکنفرانس از شهر تهران با شرکت کنندگان گفتگو کرد.

وی در سخنان خود به معرفی سازمان تازه تاسیس زنان مسلمان GAMW که در سال 2013 تاسیس شده پرداخت و اهداف و رسالت های آن را تبیین نمود. دکتر کرمانی این سازمان را سازمانی غیرانتفاعی، بین المللی و با هدف تقویت و تحکیم حضور زنان مسلمان در عرصه های حمایت از صلح و عدالت معرفی کرد. وی به فعالیت کمیته های این سازمان از جمله کمیته های حقوقی، آموزشی و انفورماتیک پرداخته و با توجه به ضرورت وجود چنین سازمانی از زنان مسلمان درخواست کرد در این سازمان عضویت پیدا کرده و در فعالیت های آن شرکت نمایند. وی ضرورت این فعالیت ها و گفتگو ها در زمانه فعلی به خصوص در خاورمیانه را دو چندان توصیف کرد. دکتر کرمانی با اشاره به وضعیت زنان در سوریه، عراق و نیجریه، به عنوان مثال هایی از مصائب زنان مسلمان در جهان، شرکت کنندگان را به همفکری و فعالیت برای راهگشایی برای رهایی از این رنج ها تشویق کرد.

ادامه خبر

(0)نظرات توسط: MINORITY
پنجشنبه 8 آبان 1393

یک کارشناس آلمانی هشدار داد؛ موج جدید نژادپرستی در آلمان

یک کارشناس آلمانی درباره موج جدید نژادپرستی در کشورش هشدار داده و آلمان را در این راستا در آستانه وضعیت بسیار خطرناکی دانست.
به گزارش خبرگزاری مهر، "کلایس جی باد" محقق امور مهاجران و از تحلیلگران معروف آلمانی در گفتگو با روزنامه آلمانی "اوزنابروکر سایتونگ" درباره موج جدید نژادپرستی و بیگانه ستیزی در آلمان هشدار داد و تصریح کرد ما در آستانه یک وضعیت بسیار خطرناک قرار داریم که یادآور سابقه افراط گرایی و خشونت سالهای 1990 است.

وی در ادامه، وضعیت نژاد پرستی به خصوص در اینترنت را بسیار خطرناک و فاجعه بار ارزیابی و اعلام کرد من از نهاد حمایت از قانون اساسی درخواست می کنم که نگاه دقیق تری به این مسئله داشته باشد، این مسئله به ویژه در اینترنت مورد بی توجهی این نهاد قرار گرفته است.

این کارشناس آلمانی همچنین با اشاره به حملات گروههای راستگرای افراطی به اقلیتهای موسوم به روما در بخش دیگری از این گفتگو اقدام وزیر کشور آلمان در برابر این وضعیت و تعلل وی را خطا دانست و گفت: وی هیچ طرحی را برای این مسئله ارائه نداده است. سیاست در این راستا شکست خورده است چرا که هیچ گونه برنامه های حمایتی ویژه ای را برای این گروههای مهاجر در نظر نگرفته است.

(0)نظرات توسط: MINORITY
پنجشنبه 8 آبان 1393

تبعیض نژادی علیه مسلمانان آواره میانماری در تایلند و مالزی

هر چند چالش‌های مسلمانان روهینگیا در زمینه حقوق بشر در میانمار آغاز شده است؛ اما این مشکلات در سایر کشورهای جنوب شرق آسیا از جمله تایلند و مالزی امتداد دارد.

به گزارش جبهه جهانی مستضعفین، مؤسسه حقوقی "متساوی" و دانشگاه "ماهیدول" بانکوک طی گزارشی از تبعیض نژادی علیه مسلمانان آواره روهینگیایی در دو کشور تایلند و مالزی خبر دادند.

خبرگزاری "اراکان" میانمار دراین‌باره نوشت، هر چند چالش‌های مسلمانان روهینگیا در زمینه حقوق بشر در میانمار آغاز شده است؛ اما در سایر کشورهای جنوب شرق آسیا امتداد دارد.

تایلند و مالزی از پذیرش مسلمانان روهینگیایی به عنوان آواره و پناهنده خودداری می‌کنند و آنان را مهاجرین غیر قانونی می‌دانند.

نداشتن تابعیت و شرایط قانونی، سوء تغذیه، بی‌سوادی، بیکاری و فقر از مشکلات مسلمانان آواره روهینگیایی در کشورهای جنوب شرق آسیا است.

علاوه بر این مشکلات، آوارگان مسلمان روهینیگایی در این کشورها مورد بازداشت، خشونت و حتی سوء استفاده باندهای قاچاق انسان و... قرار می‌گیرند.

گفتنی است تایلند، مالزی و دیگر کشورهای جنوب شرق آسیا از امضای قراردادها و توافقنامه‌های مربوط به آوارگان خودداری کرده‌اند و همین امر مشکل روهینگیایی‌ها را دو چندان کرده است.

دولت میانمار، مسلمانان روهینگیایی را میانماری نمی‌داند و آنان را با استفاده از زور و شکنجه مجبور می‌کند بین اعتراف به بنگالی بودن و بازداشت و زندگی در ارودگاه‌هایی با شرایط وخیم در مکان‌هایی نامعلوم، یکی را برگزینند.

با گذشت بیش از ۲ سال از شروع دور جدید پاک‌سازی نژادی-مذهبی در میانمار، بودایی‌ها در سایه حمایت دولت همچنان به قتل، غارت و تجاوز جنسی به مسلمانان روهینگیا ادامه می‌دهند؛ اما سازمان‌های بین‌المللی و خصوصا کشورهای اسلامی هنوز در سکوت به سر می‌برند.

(0)نظرات توسط: MINORITY
پنجشنبه 8 آبان 1393

تهدید تیم های آفریقایی به کناره گیری از جام جهانی ۲۰۱۸ به دلیل رفتارهای نژادپرستانه

به گزارش خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران؛ تیم های آفریقایی از طریق یک نماینده به فیفا پیام دادند در صورتی که رفتارهای نژادپرستانه در کشور روسیه ادامه داشته باشد، جام جهانی ۲۰۱۸ را تحریم می کنند.
“پیارا پوآرو” مدیر اجرایی “فوتبال علیه نژادپرستی” در اروپا و عضو کمیته ضد نژادپرستی فیفا هشدار داد که تیم های آفریقایی جام جهانی ۲۰۱۸ را بایکوت می کنند مگر اینکه روسیه به نحو موثری نژادپرستی را مهار کند.
تیم زسکا مسکوی روسیه امسال در جریمه شعارهای نژادپرستانه پیاپی هواداران این تیم مجبور شد که مرحله گروهی بازی های اروپایی خود را پشت درهای بسته برگزار کند.
هواداران روسی سال قبل در مقابل یایا توره هافبک منچستر سیتی صدای میمون در می آوردند. همین مسائل هم باعث تهدید کشورهای آفریقایی برا یحل مشکل نژادپرستی شد.

(0)نظرات توسط: MINORITY
پنجشنبه 8 آبان 1393

فيلسوف آمريکايي: کشور آمريکا بر پايه نژادپرستي تأسيس شده است

یک فیلسوف آمریکایی تصریح کرد کشور آمریکا اصولاً بر پایه نژادپرستی تأسیس شده است و سفیدپوستان آمریکایی در تاریخ این کشور صدها هزار سیاه آفریقایی را به آمریکا آوردند و آنان را به بردگی و بیگاری گرفتند. 
به گزارش شبکه تلویزیونی پرس تی وی، جیمز فِدسر، فیلسوف آمریکایی طی ارتباط زنده ماهواره‌ای از شهر مدیسون در ایالت ویسکانسینِ آمریکا، با مجری این شبکه، درباره ادامه کشتار سیاهپوستان آمریکایی توسط نیروهای پلیس سفیدپوست این کشور گفت: بسیاری از جوانان سیاهپوست حتی اگر خود را به پلیس تسلیم کنند یا در حال فرار از نیروهای پلیس، و نه حمله به آنان باشند، باز هم با ضربات متعدد گلوله کشته می‌شوند.
به عنوان مثال، کالبدشکافی مستقل نشان داد جوانی سیاهپوست در ایالت میسوری که پلیس این ایالت اخیراً مدعی شده بود به آنان حمله کرده بوده است، در حقیقت از پشت سر، شش بار مورد اصابت گلوله پلیس قرار گرفته و جان داده است. شخص مسئول کالبدشکافی جسد این جوان تأکید کرد نتایج تحقیقاتش نشان می‌دهد که این جوان در حال فرار از پلیس بوده است. دو گلوله‌ی دیگر نیز به ناحیه سر این جوان سیاهپوست اصابت کرده که کار او را تمام کرده است. 
فدسر افزود: بقایای نژادپرستی همچنان در آمریکا ادامه دارد، زیرا این کشور براساس تبعیض نژادی بنیان نهاده شده است. در تاریخ آمریکا صدها هزار سیاهپوست آفریقایی به زور از آفریقا به این کشور آورده شدند تا به برده‌داران آمریکایی خدمت کنند. 
وی تأکید کرد: برده‌داری، ثروت‌های هنگفتی را در آمریکا تولید کرد، زیرا خدمات برده‌ها به منزله بیگاری بود. صاحبان برده‌ها در آمریکا هیچ دستمزدی به آنان نمی‌دادند و صرفاً برای آنان غذا و محلی برای خوابیدن فراهم می‌کردند و از هر برده، تا جایی که می‌توانستند کار می‌کشیدند. 
این فیلسوف آمریکایی افزود: کشته شدن اخیر این نوجوان سیاهپوست در میسوری بسیار شبیه به کشته شدن مایکل براون در شهر فرگوسن است. این در حالی است که اکنون عده‌ای تلاش دارند بگویند همین که یک تیر به دست مایکل براون اصابت کرده ، به این معنی است که وی تلاش داشته در خودروی پلیس، اسلحه افسر پلیس را از دست وی بدرآورد و همین امر، به افسر پلیس حق می داده است که مایکل براون را با شلیک چندین گلوله به قتل برساند. این در حالی است که من شخصاً با سه شاهد عینی صحبت کرده ام که از نزدیک شاهد این مجرا بودند. آنان گفتند: مایکل براون دستان خود را به عنوان تسلیم بالا برده بود و در همان حال، افسر سفیدپوست پلیس به او چند بار شلیک کرد و او را به قتل رساند.

(0)نظرات توسط: MINORITY
پنجشنبه 8 آبان 1393

رژيم صهيونيستي اتهام تبعيض نژادي در قبال فلسطينيان را رد کرد

مسئولان رژیم صهیونیستی اتهام تبعیض نژادی در قبال فلسطینیان را که برخی رسانه ها بر ضد این رژیم مطرح کرده اند، تکذیب کردند.
یک مسئول اسرائیلی روز سه شنبه تاکید کرد انتشار برخی اخبار در بعضی رسانه ها مبنی بر این که کارگران فلسطینی در اسرائیل اجازه ندارند برای بازگشت به کرانه باختری رود اردن سوار اتوبوس هایی شوند که شهرک نشینان صهیونیست را حمل می کند. 
این مسئول که در وزارت جنگ اسرائیل فعالیت می کند، تاکید کرد اتهام تبعیض نژادی بر ضد اسرائیل بی اساس است 
و اخبار منتشر شده مبنی بر منع فلسطینیان از سوار شدن به اتوبوس هایی که اسرائیلی ها را جابجا می کند، صحت ندارد. 
صدها فلسطینی که مجوز کار در اسرائیل دارند هر روز از کرانه باختری رود اردن به اسرائیل می روند و در کارگاههای ساخت و ساز به کار مشغول می شوند. در حال حاضر فلسطینیانی که به منطقه تل آویو یا مرکز اسرائیل می روند، باید از گذرگاه مرزی ایال که نزدیک قلقیلیه در شمال کرانه باختری رود اردن واقع شده است، استفاده کنند. اما در بازگشت آنها باید از راههای مختلف که به کرانه باختری رود اردن نزدیک تر است به شهرها و روستاهای خود بازگردند.
روزنامه اسرائیلی هاآرتص در شماره روز یکشنبه خود نوشت وزارت جنگ اسرائیل تصمیم هایی اتخاذ کرده است که از ماه آینده به اجرا گذاشته خواهد شد. طبق این تصمیم، فلسطینیان برای بازگشت از محل کار خود به کرانه باختری رود اردن همگی باید از گذرگاه ایال استفاده کنند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از بیت المقدس، ساریت میکائلی، سخنگوی سازمان غیردولتی دفاع از حقوق بشر " بتسلم" اعلام کرد این یک طرح راهبری است که برای همه فلسطینیان مشغول به کار در اسرائیل به اجرا گذاشته خواهد شد. اگر این طرح اجرا شود فلسطینیان دیگر اجازه نخواهند داشت از اتوبوس های شهرک نشینان که شهرهای بزرگ اسرائیل را به شهرک های صهیونیست نشین متصل می کند، استفاده کنند.

(0)نظرات توسط: MINORITY
پنجشنبه 8 آبان 1393

فرنشین انجمن زرتشتیان شریف آباد: هیچگونه آسیبی به ساختمان ها و بناهای زرتشتیان در شریف آباد وارد نشده است

در گفتگو با رستم بلیوانی ، فرنشین انجمن زرتشتیان شریف آباد اردکان عنوان شد که : هیچگونه آسیبی به ساختمان ها و بناهای زرتشتیان در شریف آباد وارد نشده است و موضوع اتفاق افتاده هیچ ارتباطی با بافت های تاریخی زرتشتیان ندارد.

چندی پیش بخشی از بافت تاریخی شریف آباد اردکان توسط اعضای یک هیات مذهبی برای گسترش تکیه تخریب شد که این خبر توسط خبرگزاریهای مختلفی بدرستی پوشش داده شد اما اخباری مبنی بر ارتباط این بنا با زرتشتیان در چند سایت عنوان شده است که از سوی فرنشین انجمن زرتشتیان شریف آباد موضوع فوق تکذیب شد.

  متن خبر درست که در ایرنا نیز قابل مشاهده است بدین شرح است 

بخشی از بافت تاریخی شریف آباد اردکان تخریب شد

یزد- ایرنا- رییس اداره میراث فرهنگی اردکان گفت: متاسفانه بخشی از بافت تاریخی شریف آباد اردکان توسط اعضای یک هیات مذهبی برای گسترش تکیه تخریب شد.

محسن میرجانی' روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با انتقاد از این عمل افزود: متاسفانه در ماه حرام گروهی به این بهانه که جامعه حساسیت مذهبی بالایی در این ماه دارد برای گسترش تکایا و حسینیه ها به تخریب بافت تاریخی اقدام می کنند.
وی اظهار کرد: در یک اقدام غیر فرهنگی و بدون هماهنگی با اداره میراث فرهنگی و نداشتن مجوز، بخشی از بافت تاریخی شریف آباد که در مجاورت هسته تکیه اعظم واقع بوده، بصورت غیراصولی تخریب شده است.
میرجانی، با بیان اینکه بافت تاریخی شریف آباد یکی از هفت بافت تاریخی ثبتی شهرستان اردکان است افزود: این بافت تاریخی هم به لحاظ تاریخی و هم به لحاظ فرهنگی و همزیستی مسالمت آمیز مسلمانان و زرتشتیان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
وی ادامه داد: قدمت این بافت تاریخی دست کم به دوره صفوی برمی گردد، از خصوصیات ویژه این بافت تراکم و انسجام بافت است که در کمتر بافت های تاریخی می توان نمونه آن را سراغ گرفت.
رییس اداره میراث فرهنگی اردکان افزود: خوشبختانه عصر همان روز با ادامه روند تخریب در این محدوده با دخالت یگان حفاظت میراث فرهنگی شهرستان اردکان، کار متوقف شده و گزارش آن یه یگان حفاظت اداره کل استان جهت پیگیری و اخذ تصمیم مقتضی ارسال شده است.
این مسوول با بیان اینکه نیروی های یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری، فقط در ساعت اداری از بافت تاریخی اردکان حفاظت می کنند، خاطرنشان کرد: این مهمترین دلیل تخریب آثار در بافت تاریخی این شهرستان است.
میرجانی با اشاره به وجود دو بافت تاریخی شریف آباد و بافت تاریخی اصلی در این شهرستان و 12 محله قدیمی در بافت تاریخی اصلی اردکان، ادامه داد: هر کدام از این محله ها از نظر قدمت با دیگری متفاوت است، این شهر بعد از اسلام گسترش یافت و در دوره های مختلف تاریخی، گاهی با تخریب یا ساخت وسازهای بی رویه روبرو شد.
میرجانی، با اشاره به اینکه اصالت و هویت ما به گذشته بر می گردد، چطور برخی افراد فکر می کنند با تخریب میراث گذشتگان می توانند اصالت خود را شناسایی کنند، اظهار کرد: بیایید به جای تخریب مردم را نسبت به میراث فرهنگی خود نگهداری از آنها را نهادینه کنیم.
شهرستان اردکان با 80 هزار نفر جمعیت در 60 کیلومتری شمال یزد واقع است.

(0)نظرات توسط: MINORITY
پنجشنبه 8 آبان 1393

مسیحیان عراقی و سوری در سوئد بیشتر پذیرفته می شوند

سوئد دست کم برای بخشی از مسیحیان تحت آزار و اذیت پناهگاهی است که آنها در آن بدنبال امید و سرپناهی هستند.

به گزارش پناهنده نیوز، شدت گرفتن درگیریها در خاورمیانه باعث شده تا هر روز بر تعداد پناهجویان از این منطقه آشوب زده به سمت کشورهای پیشرفته غربی، به ویژه آنها که در قاره اروپا قرار دارند، افزوده شود.

عمده ترین پناهجویان در حال حاضر اهالی عراق و سوریه هستند. این پناهجویان از قومها، قبایل، طوایف و پیروان ادیان و مذاهب مختلف هستند. اما مسیحیان این دو کشور از موقعیت خاصی برخوردارند چون به نظر می رسد که سالهاست با نوعی "پاکسازی مذهبی و قومی سازماندهی شده" روبرو شده اند.

ادامه مطلب

(0)نظرات توسط: MINORITY
پنجشنبه 8 آبان 1393

دبیرکل مجمع جهانی تقریب: ضرورت تاسیس دانشگاه های مشترک ادیان و مذاهب

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تأکید کرد: امروز وظیفه انسانی همه ما این است که با شناخت صحیح از ادیان ومذاهب، برداشت ها و فهم های نادرست از ادیان را تصحیح کنیم تا از تحریف مفاهیم ادیان در نگاه ملتها جلوگیری کنیم و زمینه ایجاد اختلاف میان ادیان را از میان برداریم.

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت الله "محسن اراکی" دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی که به منظور شرکت در دومین کنفرانس سالانه صلح و وحدت به اسکاتلند سفر کرده است، روز چهار شنبه سی ام مهر ماه طی سخنانی در کنفرانس "صلح و وحدت" در شهر گلاسکو، ضمن تشکر از همه دست اندر کاران برگزاری این کنفرانس، اظهار داشت: طبق آیات قرآن کریم همه ادیان الهی برای برقراری عدل در جامعه بشری آمده اند چنانکه خداوند در آیه ۲۵ سوره شوری می فرماید(لقد ارسلنا بالبینات وانزلنا معهم الکتاب والمیزان لیقوم الناس بالقسط) همچنین خدواند در قرآن کریم می فرماید (شرع لکم من الدین ماوصینا به نوحا والذی اوحینا الیک وما وصینا به ابرهیم وموسی وعیسی ان اقیموا الدین ولا تتفرقوا فیه) همه پیامبران الهی دین واحدی برای بشر آورده اند و آنها را به وحدت، یگانگی و همدلی فراخوانده اند .

ادامه خبر

(0)نظرات توسط: MINORITY
پنجشنبه 8 آبان 1393

سفیر هلند: اقلیت های دینی در ایران آزادی زیادی دارند

سفیر هلند در تهران گفت: اقلیت های دینی در ایران در مقایسه با کشورهای همسایه از آزادی زیادی برخوردار هستند.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی خانه ملت، یوناتن بت کلیا نماینده اقلیت های آشوری در مجلس شورای اسلامی امروز سه شنبه با یوهانس دوما سفیر هلند در تهران دیدار و گفت وگو کرد.

در ابتدای این دیدار بت کلیا به حضور سه هزار ساله جامعه آشوریان در ایران در کنار برادران مسلمان اشاره کرد و ضمن تشریح فعالیت های نمایندگان اقلیت های مذهبی در مجلس شورای اسلامی گفت: همواره در طول سالیان دراز اقوام، گروهها و مذاهب مختلف در ایران در صلح و نوعدوستی و همزیستی مسالمت آمیز در کنار یکدیگر زندگی کردند.

وی افزود: در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، ادیان الهی مسیحی، کلیمی و زرتشتی به رسمیت شناخته شده اند و پیروان آنها با صلح و صفا و صمیمیت در کنار یکدیگر زندگی می کنند.

نماینده اقلیت آشوری در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود، وجود مرکز حقوق بین الملل در شهر لاهه را از نشانه های تمدن و فرهنگ باستانی ملت هلند دانست و گفت: کشور هلند باید قدم هایی را در جهت برقراری امنیت، آرامش و صلح در جهان بردارد و مردم کشورهای مختلف بتوانند در صلح و دوستی در کنار یکدیگر زندگی کنند.

یوهانس دوما سفیر هلند نیز در این دیدار به آزادی پیروان ادیان الهی از جمله اقلیت مسیحی در ایران اشاره کرد و گفت: ما اعتقاد داریم که باید به ادیان تاریخی و ابراهیمی احترام گذاشته شود و اقلیت های دینی در ایران در مقایسه با کشورهای همسایه از آزادی زیادی برخوردار هستند.

وی در پایان تبادل هیات و تبادل نظر با مقامات جمهوری اسلامی ایران را راهکاری برای حل سیاسی و صلح آمیز مسائل منطقه ای دانست.

(0)نظرات توسط: MINORITY
پنجشنبه 8 آبان 1393

یونسی: اقلیت های دیني و مذهبي یک فرصت برای کشور هستند

به گزارش سنت آنلاين به نقل از ایرنا، حجت الاسلام ‘علی یونسی’ روز چهارشنبه در حاشیه بازدید از پروژه پتروشیمی شهرستان ایجرود در جمع خبرنگاران، افزود: حل بخشی از مشکلات جامعه از مسیر اقلیت ها امکانپذیر می شود.

وی یادآورشد: اقلیت ها همیشه و در همه حال همراه با جمهوری اسلامی ایران هستند و به شکلی متحد در شکل گیری انقلاب و عرصه های مختلف سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ایفای نقش کرده اند.

حجت الاسلام یونسی با بیان اینکه اقلیت های دینی و مذهبی در انتخابات سال 92 بیشترین مشارکت را داشتند، خاطرنشان کرد: این اقلیت ها در مجلس شورای اسلامی نیز نمایندگانی دارند که در صدد حل مشکلات کشور، به خصوص مناطق محروم هستند.

وی تاکید کرد: یکی از برنامه های مهم دولت تدبیر و امید زمینه سازی برای رفع محرومیت ها و رشد و توسعه مناطق مختلف کشور به ویژه استان های کمتربرخوردار است.

دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی با اشاره به اینکه دولت برنامه توسعه خود را از مناطق محروم شروع کرده، افزود: مشکلات و محرومیت هایی در مناطق مرزی کشور وجود دارد که رفع این مشکلات از برنامه های محوری و مهم دولت تدبیر و امید است.

حجت الاسلام یونسی اظهار کرد: در این راستا ، دکتر روحانی سفرهای استانی خود را از مناطق محروم و مرزی کشور آغاز کرد.

(0)نظرات توسط: MINORITY