سازمانهای بین المللی و حقوق بشر

کمیسیون توسعه اجتماعی سازمان ملل متحد


کمیسیون توسعه اجتماعی سازمان ملل متحد یکی از ارکان اصلی (ECOSOC) می باشدکه چهل و شش عضو آن توسط اکوسوک انتخاب می شوند.از زمان تشکیل اجلاس سران کشورهای جهان برای توسعه اجتماعی در کپنهاک در سال 1995 میلادی،این کمیسیون عهده دار پیگیری و نظارت اجرای اعلامیه و برنامه اقدام کپنهاک بوده است.این کمیسیون هر سال یک بار در ماه فوریه در نیویورک تشکیل جلسه میدهد .

هدف اصلی این نهاد ،توانمند سازی زنان و مردان فقیر روستایی کشورهای در حال توسعه برای دستیابی به درآمدهای بیشترو استانداردهای بهتر زندگی و همچنین بهبود نظام امنیت غذایی آنان است.آخرین اخبار و تحولات مربوط به این کمیسیون را می توانید با مراجعه به بخش توسعه پایدار اداره امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل و یا خبرنامه ادواری نهاد مزبور به نشانی زیر مطالعه نمایید:

http://www.un.org\esa\dsd\indesk.shtml

نظرات - (0)

ایجاد نخستین نیروی جنگی تهاجمی از سوی شورای امنیت برای خلع سلاح گروه های مسلح در شرق کنگو


شورای امنیت ملل متحد در 28 مارس 2013 طی قطعنامه 2098 به پیشنهاد دبیرکل ملل متحد و درخواست برخی دولت­ های آفریقایی از جمله دولت کنگو، برای نخستین بار و به اتفاق آرا، به موجب فصل هفتم منشور یک نیروی جنگی تهاجمی (Offensive Combat Force) را با هدف انجام عملیات خلع سلاح و پایان دادن به فعالیت های گروه های مسلح کنگو و سایر گروه های مسلح خارجی در شرق جمهوری دموکراتیک کنگو جهت بازگردانی اقتدار حاکمیتی دولت کنگو و حمایت از جمعیت غیرنظامی، ایجاد کرد. [متن قطعنامه 2098 و متن نامه دبیرکل] به موجب قطعنامه، نیروی مذکور ملزم به رعایت قواعد حقوق بین الملل بشردوستانه، حقوق بین الملل بشر و «سیاست های حقوق بشر ملل متحد» است، از جمله اینکه خطرات علیه جمعیت غیرنظامی را پیش، پس و طی هرگونه اقدام نظامی مدنظر قرار دهد. قطعنامه به طور صریح مقرر می دارد که اقدام شورا، گامی استثنایی بوده و ایجاد کننده رویه نخواهد بود و بیان می دارد مسئولیت اولیه پاسداشت از حاکمیت و وحدت سرزمینی بر عهده دولت کنگو است

برای ادامه مطلب کلیک کنید.

نظرات - (0)

تصویب معاهده تجارت اسلحه در مجمع عمومی ملل متحد


در تاریخ 2 آوریل 2013، مجمع عمومی ملل متحد معاهده تجارت اسلحه را با 154 رای موافق، 3 رای مخالف (کره شمالی، سوریه و ایران)  و 23 رای ممتنع ( از جمله روسیه، چین، مصر، هند) تصویب کرد. این نخستین سند بین المللی درباره تجارت تسلیحات و مهمات متعارف است.] لینک خبر، دسترسی به متن قطعنامه GA/11354 [ دبیر کل ملل متحد این رخداد را دستاورد دیپلماتیک تاریخی و  پیروزی برای مردم جهان دانست

برای ادامه خبر کلیک کنید.

نظرات - (0)

اعلامیه مجمع عمومی ملل متحد در خصوص حاکمیت قانون در سطوح ملی و بین المللی


جلسه عالی رتبگان در مجمع عمومی ملل متحد اعلامیه حاکمیت قانون در سطوح ملی و بین المللی را تصویب کرد. [متن اعلامیه] اعلامیه بیان می دارد که حقوق بشر، حاکمیت قانون و دموکراسی در پیوند با یکدیگرند و در زمره ارزش‌های جهانی و اصول ملل متحد قرار مي‌گيرند. حاکمیت قانون باید به طور برابر نسبت به همه دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی از جمله ملل متحد اجرا شود. همه اشخاص، نهادها و موجودیت‌ها بر اساس قوانین عادلانه، بی‌طرفانه منصفانه باید مسئول شمرده شوند و همچنین همه مستحق برخورداری از حمایت قانونی برابر و بدون تبعیض هستند. نمایندگان دولت‌ها از طریق اعلامیه مذکور مجدداً حمایت خود از اصل برابری حاکمیت همه دولت‌ها، اصل تماميت ارضي و استقلال سیاسی، اصل منع تهدید یا کاربرد زور به شیوه مغاير با منشور ملل متحد، و همچنین اصل حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات بین المللی منطبق با اصول عدالت و حقوق بین الملل را بیان داشتند. با توجه به پیوند نزدیک حاکمیت قانون و توسعه، پیشبرد حاکمیت قانون در سطوح ملی و بین المللی برای دستیابی به رشد پایدار و فراگیر اقتصادی ضروری است.

نظرات - (0)

درخواست سازمان ملل برای کنترل بر اینترنت جهانی


 اعضای اتحادیه بین‌المللی مخابرات سازمان ملل متحد با اعمال استانداردی جدید جهت ارائه خدمات اینترنتی به طور سراسری توافق کردند.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه خبری راشاتودی، اعضای این اتحادیه در کنفرانسی در دوبی تصمیم گرفتند استانداردی را موسوم به Y2770 برای تبادل اطلاعات به طور اینترنتی ایجاد کنند که به طور جهانی اعمال خواهد شد.

این استاندارد که به پیشنهاد چین اعمال می‌شود به بسیاری از شرکت‌های مخابراتی این اجازه را خواهد داد که با سهولت بیشتری به اطلاعات رد و بدل شده در فضای سایبری بپردازند.

براساس اعلام سازمان ملل متحد اعمال چنین استانداردی به طور جهانی به مسئولان و مقام‌های کشورها اجازه می‌دهد با سهولت بیشتری بر اطلاعات به اشتراک گذاشته شده در اینترنت دسترسی داشته باشند.

یکی از مقام‌های اتحادیه بین‌المللی مخابرات سازمان ملل متحد اعلام کرد: به کارگیری این استاندارد به گونه‌ای است که با سربرگ هر بسته اطلاعاتی مسیر و مقصد آن مشخص می‌شود و بدین ترتیب نظارت بر اطلاعات تبادل یافته برای دولت‌ها و افراد به ویژه در خصوص اطلاعات محرمانه آسان‌تر می‌شود.

 

نظرات - (0)