سازمانهای بین المللی و حقوق بشر

دیده بان حقوق بشر کشتار مصری ها را محکوم کرد


سازمان دیده بان حقوق بشر روز یکشنبه کشتار بیش از ۷۰ تن در خشونت های ناشی از اعتراض های اخیر در مصر را محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از قاهره،‌ دیده بان حقوق بشر مستقر در نیویورک با متهم کردن مسئولان مصر به بی اعتنایی نسبت به جان شهروندان این کشور اعلام کرد بیشتر کسانیکه در قاهره کشته شدند از ناحیه سر یا شانه هدف قرارگرفته اند و کارکنان بخش پزشکی این کشور اظهار می دارند با توجه به نشانه گیری معترضان، این کشتارها با هدف قبلی صورت گرفته است.
نادیم حوری نایب رییس بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در این سازمان طی بیانیه یی اعلام کرد: این کشتارها نشانگر تمایل بهت آور پلیس و سیاستمداران خاص برای اعمال خشونت علیه حامیان محمد مرسی است.
این بیانیه حاکی است: تصور اینکه این تعداد کشتارها بدون قصد قبلی و یا با بی توجهی به جان مردم صورت می گیرد، تقریبا غیرممکن است.
در این بیانیه از دولت موقت مصر و رهبران نظامی این کشور خواسته شده است تا بی درنگ اقدام به برقراری نظم و آرامش کرده و استفاده از گلوله های واقعی تنها درصورت ضرورت شدید و برای حفاظت از جان مردم صورت گیرد.
خبرگزاری فرانسه به نقل از وزارت بهداشت مصر گزارش داد تنها در صبح روز شنبه دستکم ۷۲ تن در قاهره پایتخت مصر در جریان گردهمایی حامیان محمد مرسی ریس جمهوری برکنار شده این کشور کشته شدند.
مرسی در تاریخ ۳ ژوئیه (۱۲تیر) از سوی ارتش و به دنبال تظاهرات گسترده علیه دولت وی از سمتش برکنار شد.

نظرات - (0)