سازمانهای بین المللی و حقوق بشر

کمیسیون بین المللی حقوق دانان


هدف این کمیسیون که در سال 1952 تآسیس شد،توسعه برتری حقوق در جهان است.برنامه های این کمیسیون مبتنی بر تآمین و دفاع از حقوق بشر ،تشویق برای ایجاد بخش های ملی حمایت از حقوق بشر،انتشار گزارش سازماندهی کنفرانس ها و خصوصا اعزام ناظران به دادگاه های سیاسی است.مشارکت در جلسات دادگاه های سیاسی می تواند بسیار مفید باشد،البته اعزام ناظران نیازمند جلب رضایت دولت مورد نظر است.اماباید توجه داشت که مخالفت با این گونه مشارکت ها می تواند چهره دولت را مبنی بر این که محاکمات غیر قانونی است،نزد افکار عمومی خراب کند.کمیسیون ابتکار تحقیقات بین المللی نفض حقوق بشر را داراستو با آمادگی ،کمک های فنی به دولت ها و یا سازمان های غیر دولتی را ،تضمین می نماید.بالاخره،با سازمان ملل ونهاد های تخصصی آن همکاری می کند و دارای سمت مشاوره ای نزد شورای اقتصادی و اجتماعی و یونسکو نیز می باشد.
منبع:حقوق بشر وآزادی های اساسی،دکترسید محمد هاشمی

نظرات - (0)

دیده بان حقوق بشر ابعاد جدیدی از شکنجه زندانیان در سازمان سیا را افشا کرد


سازمان دیده بان حقوق بشر در گزارش امروز (پنجشنبه) اعلام کرد شواهدی مبنی بر استفاده از شکنجه خفگی مصنوعی با آب توسط بازجویان سازمان سیا در ابعادی گسترده تر از آنچه که قبلا توسط آمریکا اعلام شده بود، در اختیار دارد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس،‌ این گزارش 154 صفحه‌ای از سوی سازمان دیده‌بان حقوق بشر، به شرح بدرفتاری‌های انجام شده در زندان‌های مخفی سازمان سیا طی برنامه استرداد و بازداشت متهمان به تروریسم در دوران ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش می‌پردازد.

این گزارش همچنین تصویر کامل‌تری از همکاری نزدیک واشنگتن با معمر قذافی، دیکتاتور سابق لیبی در ایام پس از حملات 11 سپتامبر نشان داده است.

دیده بان حقوق بشر تصریح داشته در این همکاری‌ها آمریکا آن دسته از مخالفان اسلام‌گرای معمر قذافی را که در خارج از این کشور بازداشت کرده بود با تضمین‌های دیپلماتیک بسیار ناچیزی به منظور آنکه با آنها بد رفتاری نشود، به لیبی تحویل داده است و حتی چندین تن از آنها متعاقب آن در زندان شکنجه شده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر طی این گزارش با 14 مخالف تبعیدی لیبیایی مصاحبه‌هایی انجام داده است. آنها به شرح سوء استفاده‌های سیستماتیک علیه خود طی دورانی که در افغانستان در زندانهای تحت اداره آمریکا بوده‌اند و یا در پاکستان، مراکش، تایلند، سودان و دیگر مکانها تحت بازجویی عوامل آمریکا قرار گرفته‌اند، پرداختند. این در حالی است که آنها پس از طی این شکنجه‌ها تحویل مقامات لیبیایی داده می‌شدند.

لورا پیتر، مشاور مبارزه با تروریسم دیده‌بان حقوق بشر و نویسنده این گزارش عنوان داشته آمریکا نه تنها دشمنان قذافی را در یک سینی نقره‌ای تحویل وی داده است، بلکه حتی سازمان سیا پیش از تحویل بسیاری از آنها را شکنجه کرده است.

وی گفت: ابعاد سوء استفاده‌های دولت جورج دبلیو بوش بسیار گسترده تر از آن چیزی است که پیش تر اعلام شده بود.

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که چند روز پیش وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد علیه هیچ کدام از پرسنل سازمان سیا که متهم به استفاده از تکنیک‌های خشونت آمیز در بازجویی‌ها در جریان برنامه استرداد و بازداشت شده‌اند، طرح اتهام نخواهد کرد.

فعالان حقوق بشری و برخی مقامات دولت باراک اوباما عنوان می‌دارند که حتی تکنیکهای مجاز بازجویی در آن زمان نیز با شکنجه همراه بوده‌اند.

نظرات - (0)

دیده بان حقوق بشر بنگلادش را محکوم کرد


 سازمان دیده بان حقوق بشر روز پنجشنبه دولت بنگلادش را متهم کرد که در ارسال کمکهای بشردوستانه برای مسلمانان میانمار که از خشونتهای فرقه ای در کشورشان فرار کرده و به بنگلادش پناه آورده اند، محدودیتهای زیادی ایجاد کرده است.

بنگلادش ماه گذشته میلادی از چند سازمان بشردوستانه و خیریه از جمله پزشکان بدون مرز و اقدام برضد گرسنگی درخواست کرد کمکهای خود را به مسلمانان روهینگا متوقف کنند چرا که بیم آن می رود با ادامه این کمکها، آوارگان بیشتری از میانمار به بنگلادش هجوم آورند.
بنگلادش که از کشورهای محروم جنوب آسیا محسوب می شود ژوئن گذشته حدود ده قایق حامل مسلمانان آواره میانماری را که از خشونتها و درگیریهای فرقه ای کشورشان فرار کرده و در سواحل بنگلادش پهلو گرفته بودند، به کشورشان بازگرداند.
طبق آمار و ارقام رسمی، خشونتها و درگیریهای فرقه ای در غرب میانمار هشتاد قربانی گرفته است. سازمانهای مدافع حقوق بشر نیروهای امنیتی و نظامیان میانمار را به توسل به زور بر ضد مسلمانان متهم کرده اند. سازمان ملل متحد اقلیت مسلمانان روهینگا در میانمار را مظلوم ترین اقلیت در جهان معرفی کرده است.
بنگلادش با میانمار دویست کیلومتر مرز دارد و در حال حاضر نیز حدود سیصد هزار مسلمان میانماری که از کشورشان فرار کرده اند، در مناطق مرزی بنگلادش زندگی می کنند. حدود سی هزار نفر از این آوارگان در دو اردوگاه در جنوب بنگلادش زندگی می کنند که سازمان ملل متحد بر آن نظارت دارد.
بیل فریلیک، مدیر سازمان دیده بان حقوق بشر، اعلام کرد مقامات داکا قصد دارند شرایط آوارگان روهینگا را که در بنگلادش زندگی می کنند، دشوارتر کنند تا مسلمانان میانمار دیگر جرات نکنند از خشونتهای کشورشان فرار کنند و به بنگلادش بیایند. وی افزود این سیاست دولت بنگلادش بیرحمانه و غیرانسانی است و باید جلو آن گرفته شود.
دیده بان حقوق بشر همچنین به دولت بنگلادش یادآوری کرد که این کشور یک پیمان بین المللی را امضا کرده است که بر اساس آن باید حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی همه شهروندان و حتی آوارگان و مهاجران خارجی را که در این کشور زندگی می کنند، رعایت کند.
پزشکان بدون مرز و اقدام بر ضد گرسنگی به همراه یک سازمان بشردوستانه اسلامی دیگر از سال هزار و نهصد و نود به اقلیت مسلمانان روهینگا در میانمار کمک می کنند. خدمات بهداشتی و درمانی، کمکهای غذایی از جمله آب آشامیدنی مهمترین کمکهای این سازمانها به مسلمانان میانمار است. سازمان پزشکان بدون مرز یک مرکز مراقبتهای بهداشتی نزدیک یکی از اردوگاههای آوارگان میانمار در جنوب بنگلادش دایر کرده است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از داکا،حدود هشتصد هزار مسلمان اقلیت روهینگا در منطقه ای بسته در شمال استان راخین زندگی می کنند. مسلمانان میانمار جزو گروههای نژادی و مذهبی نیستند که رژیم میانمار آنها را به رسمیت شناخته است و حتی بسیاری از مردم میانمار اعضای این اقلیت را مهاجران غیرقانونی بنگلادش می دانند و خصومت خود را نسبت به آنها پنهان نمی کنند.

نظرات - (0)

سازمان عفو بین‌الملل: محکومیت «نبیل رجب» روز تاریک عدالت در بحرین است


سازمان عفو بین‌الملل تصمیم دادگاه بحرین برای محکومیت یک فعال حقوق بشری به سه سال حبس را روز تاریک عدالت در بحرین اعلام کرد.

 

به گزارش ایسنا، نبیل رجب، رییس مرکز بحرینی حقوق بشر و یکی از اعضای دیده‌بان حقوق بشر به جرم شرکت در تجمعات غیرقانونی و دیگر اتهامات مشابه از جمله شرکت در اعتراضات منامه پایتخت بحرین در 6 فوریه 2012 در دادگاه محکوم شد.

رجب و خانواده‌اش به همراه یک نیروی پلیس تنها کسانی بودند که در زمان صدور رای در دادگاه منامه حاضر بودند.

حسیبه حاج صحرائویی، معاون سرپرست برنامه‌های خاورمیانه و شمال آفریقا در عفو بین‌الملل در این‌باره گفت: این رای دادگاه روز تاریک برای عدالت در بحرین است و استقلال سیستم قضایی این کشور را زیر سوال می‌برد.

وی در ادامه افزود: همانند بسیاری دیگر از زندانیان بحرینی، نبیل رجب نیز یک زندانی سیاسی است که تنها به خاطر استفاده از حق آزادی بیان و تجمعات به زندان افتاده است. وی باید فورا آزاد و همه اتهامات به محکومیت علیه وی لغو شود.

خانم صحرائویی هم‌چنین یادآور شد که مقامات بحرین باید تضمین کنند که همه مدافعان حقوق بشر در این کشور می‌توانند به طور آزادانه به وظایف خود عمل کنند.

بر اساس اظهارات وکلای نبیل رجب، وی به دلیل سه مورد اتهام؛ شرکت در تجمعات به منظور تهدید امنیت، ترغیب عموم مردم برای شرکت در اعتراضات بدون مجوز و شرکت در این اعتراضات مجرم شناخته شده بود.

وی هم‌اکنون در حال سپری کردن سه ماه حبس به جرم انتشار بیانیه انتقاد‌آمیز در شبکه اجتماعی تویتر می‌باشد.

به نقل از پایگاه اینترنتی عفو بین‌الملل، رجب پیش از این نیز به دلایل مشابه به زندان افتاده و سپس آزاد شده بود. از این رو این سازمان از مقامات بحرین خواست تا محدودیت‌‌ها علیه حق آزادی بیان و تجمعات آرام را برداشته و آن را به قوانین بین‌المللی حقوق بشر نزدیک کند.

نظرات - (0)