سازمانهای بین المللی و حقوق بشر

زنان ،قرآن و مقررات بین المللی حقوق بشر :تجربه پاکستان


زنان ،قرآن و مقررات بین المللی حقوق بشر :تجربه پاکستان:این اثر به بحث و بززسی در خصوص مقررات و موازین منبعث از دین اسلام و تطبیق آن با مقررات بین المللی حقوق بشر می پردازد و سعی دارد به این سوال پاسخ دهد که آیا موازین بین المللی حقوق بشر با اصول و قواعد اسلامی در خصوص زن تطابق دارد یا یا تضاد؟در این بررسی،نویسنده سعی کرده با اشاره به تجربه جامعه اسلامی پاکستان و نحوه تعامل آن کشور با ارکان مبتنی بر معاهدات ،طیفی از دیدگاه های موجود در ابن زمینه را به تصویر کشد.

Ann Elizabeth Mayer, Human Rights Quarterly, Baltimore:Nov2009,Vol.31,Issue4,p.1155

نظرات - (0)

محدودیت های حقوق اقتصادی ،اجتماعی و فرهنگی


این مقاله موضوع محدودیت های حقوق اقتصادی ،اجتماعی و فرهنگی را مورذ بررسی قرار می دهد و با توجه به محدودیت ها  اثر ماده 4 میثاق بین المللی حقوق اقتصادی ،اجتماعی و فرهنگی مصوب سال 1966 میلادی و ارتباط آن با بند یک ماده 2 همان سند را به طور خاص هدف بحث قرار داده است .نویسنده بر این باور است که مفاد ماده 4 می بایست به عنوان یک استاندارد برای ارزیابی محدودیت های حقوق اقتصادی ،اجتماعی و فرهنگی بکار رود ،بی توجه به دلایلی که منجر به اعمال این محدودیت ها شده است.البته این برداشت بر خلاف نظر کمیته حقوق اقتصادی ،اجتماعی و فرهنگی است که میان اقدامات قهقرایی دولت به هنگام مواجهه با محدودیت های مقرر در بند یک ماده 4، تفاوت قایل شده است

Ameri muller ,Human Rights Law Riview,Nottingham:2009,Vol.9,issue9,p.557.

نظرات - (0)

اظهارات رییس مجمع دولت های عضو دیوان بین المللی کیفری در خصوص بازدید عمرالبشیر از چاد


در پی بازدید 16 فوریه 2013 عمر البشیر رییس جمهور سودان از چاد، تینا اینترلمان، رییس مجمع دولت های عضو دیوان بین المللی کیفری، با یادآوری اینکه دو قرار بازداشت دیوان در مورد البشیر همچنان پابرجا هستند، از دولت چاد خواست به تعهدات بین المللی اش ناشی از اساسنامه رم پایبند باشد. [متن خبر] در پی گزارش 25 ژانویه 2005 کمیسیون حقیقت یاب دبیرکل ملل متحد راجع به وضعیت دارفور[متن گزارش]، شورای امنیت سازمان ملل متحد طی قطعنامه 1593 با استناد به فصل هفتم منشور ملل متحد و بند (ب) ماده 13 اساسنامه دیوان بین المللی کیفری، وضعیت دارفور را به دیوان ارجاع داد. [متن قطعنامه 1593، اساسنامه دیوان و منشور ملل متحد] شعبه پیش رسیدگی دیوان به ترتیب در مارس 2009 و جولای 2010 دو قرار بازداشت برای عمرالبشیر به علت ارتکاب جنایات ضد بشریت (قتل، ریشه کنی (Extermination)، انتقال اجباری جمعیت، شکنجه و تجاوز به عنف)، جنایات جنگی (حمله آگاهانه بر ضد جمعیت غیرنظامی یا علیه افرادی که در مخاصمه مشارکت مستقیم نداشتند و غارت) و ژنوسید (ژنوسید از طریق کشتار، ژنوسید از طریق تحمیل صدمه شدید جسمی و ذهنی و ژنوسید از طریق تحمیل عامدانه شرایط زندگی بر گروه مورد نظر که منتهی به از بین رفتن فیزیکی آن گروه می شد) صادر کرد. [متن قرار بازداشت مارس 2009 و متن قرار بازداشت جولای 2010] شعبه پیش رسیدگی دیوان در 12 دسامبر 2011 و 13 دسامبر 2011 اعلام کرد که دولت های مالاوی و چاد در اجرای تعهداتشان ناشی از مواد 86، 87 و 88 اساسنامه دیوان در خصوص اعلام و مشورت با دیوان در خصوص مصونیت البشیر و عدم بازداشت هنگام حضور در سرزمین آن ها تخلف کرده اند. شعبه پیش رسیدگی در پاسخ به ادعای دولت مالاوی مبنی بر مصونیت البشیر اعلام کرد که بر اساس قاعده عرفی بین المللی سران پیشین و کنونی دولت ها نزد محاکم بین المللی کیفری از مصونیت برخوردار نیستند و چنین دیدگاهی مغایر با یافته دیوان بین المللی دادگستری در قضیه قرار بازداشت مبنی بر مصونیت برخی مقامات دولتی نیست. [متن تصمیم 12 دسامبر، متن تصمیم 13 دسامبر و متن رأی قضیه قرار بازداشت] دیدگاه شعبه پیش رسیدگی مبنی بر عدم مصونیت سران پیشین کنونی دولت نزد محاکم بین المللی مخالفت اتحادیه آفریقایی را در پی داشته است. [بنگرید به پاسخ اتحادیه آفریقایی به شعبه پیش رسیدگی] از سوی دیگر، اتحادیه آفریقایی به تازگی و بر خلاف موضع قبلی اش، با تأسیس "شعب فوق العاده در محاکم سنگال" مصونیت حسن هابره، رییس جمهور پیشین چاد را نادیده گرفته است. [متن اساسنامه شعب فوق العاده در محاکم سنگال (به فرانسه) و مطالعه بیشتر راجع به شعب مذکور (به فرانسه)]
 

نظرات - (0)

رأی شعبه تجدید نظر دادگاه بین­ المللی کیفری یوگسلاوی سابق مبنی بر تبرئه پریسیچ


شعبه تجدیدنظر دادگاه بین المللی یوگسلاوی سابق در 28 فوریه 2013 با اکثریت آراء مُمسیلو پریسیچ (Momčilo Perišić) را از اتهام ارتکاب جنایات ضد بشریت و نقض قواعد و رسوم جنگی تبرئه کرد. [متن کامل و متن خلاصه رأی] در 6 سپتامبر 2011 شعبه اول بدوی دادگاه پریسیچ را به دلیل کمک و معاونت در ارتکاب جنایات ضد بشریت و نقض قواعد و رسوم جنگی بین آگوست 1993 و نوامبر 1995 در شهرهای سارایوو و سربرنیکا از سوی ارتش جمهوری صرب، مجرم شناخت. شعبه بدوی همچنین او را به دلیل کوتاهی در مجازات زیردستانش که مرتکب جنایات ضد بشریت و نقض قوانین و رسوم جنگی در شهر زاگرب شده بودند مجرم دانست (مسئولیت مقام مافوق). [متن کامل، متن کیفرخواست دادستان] شعبه تجدیدنظراعلام کرد که شعبه بدوی با این ادعا که "جهت خاص" (Specific Direction) عنصرِ انجام کمک و معاونت در جنایت نیست مرتکب خطای قانونی (اشتباه حکمی) شده است. ضمن آنکه شواهد نشان می­ دهد که شعبه نتوانسته است ورای یک شک معقول ثابت کند که متهم "به طور خاص" کمک خود را به ارتکاب جنایات ضد بشریت و نقض قواعد و رسوم جنگی توسط ارتش جمهوری صرب در سارایوو و سربرنیکا معطوف داشته است. به علاوه، شعبه تجدیدنظر بیان داشت که شعبه بدوی، ارتش جمهوری صرب را یک سازمان تبهکار نشناخته است و گروه مذکور را باید به عنوان یک ارتش جنگی توصیف کرد. از این رو، ادله حاکی از آن نیست که اقدامات پریسیچ در حمایت از ارتش جمهوری صرب که در راستای سیاست شورای عالی دفاع یوگسلاوی بود، با هدف ارتکاب جنایت صورت گرفته است. همچنین شواهد ثابت نمی کند که متهم سیاست شورای عالی دفاع یوگسلاوی را به سمت کمک به ارتکاب جنایات هدایت کرده است یا اینکه اقداماتی فراتر از وظیفه اش ناشی از سیاست شورای مذکور، به منظور کمک در ارتکاب جنایات انجام داده است. در نتیجه، به علت فقدان "جهت خاص" نمی توان او را به عنوان کمک کننده و معاون در ارتکاب جنایات ضد بشریت و نقض قوانین و رسوم جنگی مجرم دانست. از سوی دیگر، شعبه تجدیدنظر به اجماع دریافت که شعبه بدوی در این که آیا پریسیچ "کنترل موثر" بر ارتش صرب کراجینا (که مرتکب جنایت بمباران شهر زاگرب گردیده بود) داشته است مرتکب خطای قانونی (اشتباه حکمی) شده است. زیرا شواهد ثابت نمی کنند که پریسیچ در هنگام بمباران شهر توانایی دستور دادن یا تنبیه نظامی سربازان ارتش صرب کراجینا را داشته است. در نتیجه، نمی توان ورای یک شک معقول ثابت کرد که متهم بر سربازان ارتش صرب کراجینا در زمان ارتکاب جنایات کنترل موثر داشته است و بدون اعمال چنین کنترلی، نمی توان از باب مسئولیت مقام مافوق او را مجرم دانست.

نظرات - (0)

سوئد کمکهای خود در خصوص پناهندگان را به سازمان ملل کاهش می‌دهد


اقلیت ها  - رسانه‌های سوئدی گزارش دادند: دولت این کشور قصد دارد کمک‌های خود را به سازمان ملل متحد تا 10 درصد کاهش دهد.

به گزارش واحد مرکزی خبر، گونیلا کارلسون وزیر همکاری و توسعه بین‌المللی سوئد گفت: زمانی که پناهندگان برای حفاظت شدن به سوئد می‌آیند، هزینه‌های آنها از بودجه کمکی ما کسر می‌شود. فکر می‌کنم خوب است که آنها یک حساب به اشتراک بگذارند.
آندرس بورگ وزیر دارایی سوئد گفت: هنگامی که سوئد پناهندگان بیشتری را از مناطق در حال توسعه دریافت می‌کند، در نتیجه ما تزریق کمک را افزایش می‌دهیم.
اما همزمان با برگزاری مذاکرات در داخل دولت، جزئیاتی نظیر اینکه دقیقا چقدر صرف پناهندگان دریافت کننده کمک خواهد شد، نامشخص است.
به گزارش خبرگزاری شین‌هوا، میزان کمک‌های سالانه سوئد 11 میلیارد کرون سوئد(حدود یک میلیارد و 700 میلیون دلار) است که بخش عمده آن به سازمان ملل است.
 
 
 

نظرات - (0)

دیده بان حقوق بشر به عملکرد بد اسلام آباد در خصوص اقلیت‌ها هشدار داد


اقلیت ها  -  سازمان دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد: دولت پاکستان باید سریعا علیه گروه‌های شبه‌نظامی تندرو و دیگر عوامل تهدیدها و خشونت‌ها علیه اقلیت‌ها و گروه‌های آسیب‌پذیر اقدام کند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری هند، دیده‌بان حقوق بشر عنوان داشت: قانون مناقشه‌برانگیز مجازات کفرگویی در پاکستان و سپس آتش زدن خانه‌های یک محله مسیحی شهر لاهور و فرار صدها مسیحی مجددا مورد موشکافی قرار گرفته است.

دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه‌ای با اشاره به حمله به خانه‌های مسیحیان گفت: مقامات محلی از جمله پلیس استانی تنها کنار ایستاده و نه از مسیحیان تهدید شده و نه از خانه‌های آن‌ها محافظت نکردند.

علی دیان حسن، مدیر بخش پاکستان در سازمان دیده‌بان حقوق بشر گفت: دولت استان پنجاب تقریبا کل دوره پنج ساله خود را صرف انکار تهدیدها علیه اقلیت‌ها کرده است.

وی خاطرنشان ساخت: اگر مقامات استانی و فدرال پاکستان از سیاست تبعیض عمدی پیروی نکنند، مقامات اعمال کننده قانون باید تعصب‌های خود را کنار گذاشته و از اقلیت‌های مذهبی که به وضوح تحت خطر جدی هستند، محافظت کنند.

ساوان مسیح، یک مسیحی 26 ساله‌ است که به کفرگویی متهم شده و توسط پلیس پاکستان دستگیر شده است. همچنین حدود 50 تن در ارتباط با حمله به محله مسیحی نشین شهر لاهور بازداشت شده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر گفت که آزار اجتماعی و تبعیض علیه اقلیت‌های مذهبی در استان پنجاب گسترش یافته است.

این سازمان از دولت استان پنجاب که رهبری آن به عهده حزب مسلم لیگ نواز متعلق به نواز شریف، نخست‌وزیر سابق پاکستان است، خواست تا عاملان کمپین تعبیض، تهدید و خشونت علیه مسیحیان و دیگر گروه‌های آسیب‌پذیر را مورد تحقیقات و پیگرد قانونی قرار دهد.

دیده‌بان حقوق بشر تصریح کرد: سوءاستفاده‌ها با استناد به قانون کفرگویی در پاکستان گسترش یافته و در سال 2012 ده‌ها تن با استفاده از این قانون متهم شده و دست‌کم در این ارتباط 16 نفر در بند محکومان به مرگ قرار دارند و 20 تن دیگر نیز به حبس ابد محکوم شده‌اند.

نظرات - (0)

گزارش دیده بان حقوق بشر از نقض حقوق شیعیان


حقوق بشر  > جهان  - این گزارش از تمام عملیاتهای تروریستی گروه های تکفیری بر ضد تشیع و سرکوب و شکنجه ی های شیعیان پرده بر می دارد. این سازمان با تکیه بر منابع مورد اعتماد، در کشورهای شیعی مورد بحث از جمله پاکستان، بحرین، عراق، سوریه، یمن و سعودی، گزارش خود را تنظیم کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران به نقل از شیعه نیوز، سازمان دیده بان حقوق بشر گزارش ماهیانه ی خود در مورد جنایاتی که در حق شیعه از تاریخ 25 ژانویه تا تاریخ 25 فوریه رخ داده است را منتشر کرد، این گزارش از تمام عملیاتهای تروریستی گروه های تکفیری بر ضد تشیع و سرکوب و شکنجه ی های گوناگون شیعیان پرده سخن می گوید. این سازمان تاکید کرده است که گزارشش را با اعتماد به برخی از منابع خاص و عام، مانند افراد و گروههای فعال در زمینه ی حقوق بشر و دموکراسی در کشورهای مختلف شیعی تنظیم کرده است. خلاصه ی این گزارش بدین شرح است:
ادامه مطلب

نظرات - (0)

بیانیه ایران در گفت وگوی تعاملی با کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل


حقوق بشر  - جمهوری اسلامی ایران در بیانیه ای هماهنگی خود با سازمان کنفرانس اسلامی و جنبش عدم تعهد را اعلام کرد و خواستار مبارزه با تبعیض نژادی و نظارت بر وضعیت حقوق بشر در سراسر جهان شد.
 

هیات ایرانی با تشکر از کمیساریای عالی حقوق بشر  سازمان ملل برای ارائه جامع گزارش سالانه خود در این شورا آماده است . این هیات همچنین از اقدامات دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل در سال گذشته قدردانی کرده و خواستار مبارزه با تبعیض نژادی و مذهبی شد.

این هیات خواستار از بین رفتن خشونت های جنایی ،سازماندهی جرایم  و همچنین مبارزه با مواد مخدر غیر قانونی در سراسر جهان شده است. هیات ایرانی معنقد است مکانیسمUPR باید به عنوان یک مکانیسم منحصر به فرد برای نظارت بر وضعیت حقوق بشر در سراسر جهان در نظر گرفته شود و نباید تعدادی از کشورها باعث صدمه زدن به این مکانیسم شوند.  

 

 

نظرات - (0)

ایران شریک شماره یک سازمان ملل در مبارزه با مواد مخدر


حقوق بشر  - پنجاه و ششمین نشست سالیانه کمیسیون مواد مخدر سازمان ملل متحد (CND) در حالی از امروز (دوشنبه) در وین آغاز می شود، که مسوولان این سازمان ایران را شریک شماره یک خود در مبارزه با مواد مخدر می دانند.

به گزارش ایرنا، ˈیوری فدوتوفˈ مدیر اجرایی دفتر مواد مخدر و جرم سازمان ملل بارها از تلاش‌های ایران برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر قدردانی و تاکید کرده است: ایران در مبارزه با مواد مخدر شریک شماره یک سازمان ملل است.

«بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در دیدار سال گذشته خود با «مصطفی محمد نجار» وزیر کشور و دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران برنقش مهم جمهوری اسلامی ایران در زمینه مبارزه با مواد مخدر تاکید کرد

ادامه مطلب.

نظرات - (0)

تیرباران جایگزین گردن زدن با شمشیر در عربستان می شود


حقوق بشر  > جهان  - عربستان سعودی می خواهد بررسی کند اعدام با تیرباران را گردن زدن با شمشیر جایگزین کند

به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین،  کمیته ای از وزارت کشور و وزارت بهداشت عربستان دنبال راهکارهای جایگزینی اعدام در ملاء عام هستند.

پس از انتقادهای گسترده سازمان های حقوق بشر عربستان سعودی در صدد اتخاذ چنین تصمیمی است.

به گزارش این شبکه، در عربستان سعودی حکم محکومان به جرایم قتل، قاچاق مواد مخدر، حمله مسلحانه، تجاوز به عنف و ارتداد اعدام در ملاء عام است.

نظرات - (0)

دادگاه سعودی گروه حقوق بشر را منحل کرد


حقوق بشر  > جهان  - دادگاه رژیم سعودی جمعیت حقوق مدنی و سیاسی «حسم» عربستان را منحل و اموال و دارایی‌های آن را مصادره کرد.
 

به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری الجزیره آنلاین، دادگاه کیفری ریاض دیروز رای انحلال جمعیت حسم و بستن همه دفاتر آن را صادر کرد.

این دادگاه هرگونه فعالیت جمعیت حسم را ممنوع کرد و همه اموال و رسانه‌ها اعم از رسانه‌های مکتوب یا الکترونی را به علت آنچه آن را عدم دریافت مجوز فعالیت خواند، مصادره کرد.

دادگاه همچنین سفر متهمان به خارج از عربستان را بعد از پایان دوره محکومیت صادر کرد و گفت که آنها بعد از آزادی به اندازه دوره محکومیت حق ندارند عربستان را ترک کنند.

دادگاه همچنین محمد القحطانی و عبدالله الحامد از بنیانگذاران جمعیت حقوق مدنی و سیاسی را به زندان طولانی مدت محکوم کرد.

جمعیت حسم و اعضای آن بارها از نقض گسترده حقوق بشر در عربستان شکایت کرده و گزارش‌های متعددی صادر کرده‌اند.

محمد القحطانی عضو جمعیت حقوق مدنی و سیاسی عربستان (حسم) پیش از این تاکید کرد که رژیم سعودی از بهانه و دستاویز مبارزه با تروریسم به عنوان اهرمی برای سرکوب هر گونه مطالبات مردمی استفاده می‌کند.

القحطانی گریزی از فعالیت سیاسی برای دستیابی به مطالبات و تحقق آنها نیست زیرا ملت‌ها با کار و فعالیت سیاسی موفق شده‌اند تا به حقوق خود دست یابند.

نظرات - (0)

چرا انگلیس قصد دارد از دادگاه حقوق بشر اروپا خارج شود؟


حقوق بشر  > جهان  - محمود فاضلی

در پی شکست حزب محافظه‌کار دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس در انتخابات اخیر میان دوره‌ا‌ی در بعضی از مناطق، بنظر می‌رسد تغییراتی در سیاست‌های لندن ایجاد خواهد شد.بدنبال شکست این حزب در برخی مناطق مهاجرنشین، کامرون اعلام کرد قصد دارد دسترسی مهاجران به نظام بهداشت و درمان دولتی انگلیس را محدود نماید، بنابر این آنها باید حداقل شش ماه تا یک سال صبر کنند تا از این خدمات بهره‌مند شوند

ادامه مطلب .

نظرات - (0)

انگلیس از پیمان حقوق بشر اروپا خارج می شود


حقوق بشر  > جهان  - پارلمان انگلستان وزیر کشور انگلیس گفت: این کشور باید موضوع خارج شدن از توافقنامه حقوق بشر اروپا را به طور جدی بررسی کند، زیرا عضویت در این پیمان، بر قدرت دولت در مبارزه با جرایم و کنترل مهاجرت تاثیر می گذارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه العالم، حزب محافظه کاران انگلیس از مدت ها پیش، از دادگاه حقوق بشر اروپا که این توافقنامه را اجرا می کند، انتقاد کرده و معتقد است که این دادگاه به حاکمیت انگلیس تعرض می کند.
اما حامیان این توافقنامه، آن را تضمینی مهم برای حمایت از حقوق بشر در انگلیس می دانند، زیرا در این کشور قانونی مکتوب برای تضمین حقوق اساسی وجود ندارد.
در همین حال خانم "ترزا مِی" وزیر کشور انگلیس طی سخنرانی در نشستی سیاسی با حضور حامیان حزب محافظه کاران این کشور گفت: این حزب باید متعهد شود که تا قبل از انتخابات آینده در سال 2015 به این قضیه رسیدگی کند.
وی افزود: با فرا رسیدن سال 2015، نیازمند طرحی برای تعامل با دادگاه حقوق بشر اروپا هستیم.. می خواهم در این جا اعلام کنم که همه گزینه ها از جمله خروج کامل از این توافق نامه باید مطرح شود.
وزیر کشور انگلیس یک هفته پیش این مساله را در گفتگو با خبرنگاران مطبوعات مطرح کرده بود؛ اما این نخستین بار است که وی شخصا" و با صراحت تمام در این باره صحبت می کند.
می در ادامه این سوال را مطرح کرد که وقتی استراسبورگ مدام اهداف را تغییر می دهد واز اخراج افراد خطرناکی مانند ابوقتاده جلوگیری می کند، ما باید از خود سوال این را بپرسیم که چرا باید از امضا کنندگان این توافقنامه باشیم؟!

نظرات - (0)

دستور دیوان بین المللی کیفری به لیبی مبنی بر تحویل السنوسی به دیوان


شعبه پیش رسیدگی دیوان بین المللی کیفری در 7 فوریه 2013 به مقامات لیبی دستور داد رئیس سابق سازمان امنیت لیبی، عبدلله السنوسی را به دیوان تحویل دهند و امکان ملاقات او با وکیلش را فراهم کنند. [متن دستور] السنوسی به همراه سیف الاسلام قذافی به ارتکاب قتل به عنوان جنایت ضد بشریت (قسمت الف بند 1 ماده 7 اساسنامه) و آزار به عنوان جنایت بشریت قسمت ح بند 1 ماده 7) طی نا آرامی های 2011 متهم است

ادامه مطلب

نظرات - (0)

دیدگاه­های دولت­ها در خصوص گزارش سالانه کمیسیون حقوق بین ­الملل


دیدگاه­های دولت­ها در خصوص گزارش سالانه کمیسیون حقوق بین ­الملل
نمایندگان دولت­های عضو ملل متحد در نشست­ شصت و هفتم کمیته ششم ( کمیته حقوقی) مجمع عمومی، دیدگاه­ های خود را در خصوص گزارش سال 2012 کمیسیون حقوق بین الملل  بیان کردند. [خلاصه دیدگاه های دولت ها، متن گزارش سال 2012 و صفحه گزارش های کمیسیون] کمیسیون هم اکنون 8 موضوع را در دستور کار خود دارد
 

نظرات - (0)

قوانین بین المللی حقوق بشر


 

قوانین بین المللی حقوق بشر

تاریخ انتشار: جولای 2010

این کتاب با تمرکز بر قوانین بین المللی حقوق بشر به عنوان یک سیستم حقوقی جهانی نشان میدهد که چگونه حقوق بشر به عنوان ابزاری برای مقابله با مسایل معاصر از جمله مبارزه با تروریسم،فقر جهانی و تنوع مذهبی مورد استفاده قرار می گیرد

نظرات - (0)

سازمان های بین المللی


 

سیاست،حقوق،اعمال

تاریخ انتشار: نوامبر 2010

 موضوع: روابط بین الملل و سازمان های بین المللی

این کتاب راهنمای سیاست،قانون و اعمال مهمترین سازمان های بین المللی در جهان است .

نظرات - (0)

حقوق بشر در روابط بین الملل


حقوق بشر در روابط بین الملل

 موضوع: روابط بین الملل و سازمان های بین المللی

نسخه سوم از کتاب درسی موفق forsyte است که نمای کلی از حقوق بشر را در عصر تحولات سیاست های بین المللی را فراهم می کند.

نظرات - (0)

شخصیتهای حقوقی و بین المللی مطرح جهان: تحریم ایران غیرقانونی است


 

حقوق بشر  > ایران  - شرکت کنندگان در کنفرانس بین المللی تحریم ها در دانشگاه حقوق و اقتصاد دانشگاه پاریس ضمن نامشروع و غیرقانونی خواندن تحریم ها ضد کشورمان تاکید کردند تحریم ها وحدت ملی ایران را تقویت خواهد کرد.
 

به گزارش واحد مرکزی خبر در این کنفرانس پنج ساعته ، 14 سخنران از شخصیت های سیاسی ،حقوقی و دانشگاهی مطرح جهان ، درباره تحریم ها و مجازات های بین المللی ، از دیدگاه  قانونی بودن تا واقعیت سخنرانی کردند

برای ادامه مطلب کلیک کنید.

نظرات - (0)

حقوق بشر در زندان های فرانسه رعایت نمی شود


حقوق بشر  > جهان  - شبکه تلویزیونی فرانس بیست و چهار گزارش داد وضع نگهداری زندانیان در برخی از زندان های فرانسه اسفناک است.

به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از این شبکه؛ مرکز نظارت بر اماکن فاقد آزادی در فرانسه در گزارش سالیانه خود از ناکافی بودن ارائه خدمات، نگهداری سالمندان و کودکان در وضعی نامناسب  و اعمال مجازات های خودسرانه در این اماکن خبر داده است.

همزمان انتشار عکس هایی از زندان مارسی، مردم فرانسه را غافلگیر کرد.

مرکز نظارت بر اماکن فاقد آزادی در ماه دسامبر وضع غیرانسانی نگهداری زندانیان را در این زندان محکوم کرده بود.

در این عکس ها،  سلول های مخروب با دیوارهای نم زده، سرویس های غیربهداشتی و آبگرفتگی حیاط زندان جلب توجه می کند.

مرکز نظارت بر اماکن فاقد آزادی فرانسه در گزارش خود همچنین از بازداشت افراد نابالغ در این کشور خبر داده است.


 
 

 

کلید واژه: زندان - فرانسه - حقوق بشر

نظرات - (0)

کنگره آمریکا امروز لایحه تشدید تحریم‌ها علیه ایران را مطرح می‌کند


حقوق بشر  > ایران  - در شرایطی‌که مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ در «آلماتی» در حال برگزاری است و منابع غربی از مفید بود روز اول این مذاکرات سخن به میان آوردند، کنگره آمریکا امروز طرح تشدید تحریم‌ها علیه ایران را مطرح می‌کند.
 

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری رویترز، نمایندگان کنگره امروز لایحه‌ای را برای تشدید تحریم‌های اقتصادی علیه ایران مطرح می‌کنند و این لایحه در صدد است تا کشورهایی چون چین را وادار کند تا نفت خام کمتری از ایران خریداری کنند.

بر اساس این گزارش، این لایحه از جدیدترین تلاش‌های اعضای کنگره آمریکا به امید متوقف کردن غنی‌سازی اورانیوم ایران به حساب می‌آید.

نمایندگان کنگره در حالی به دنبال تصویب لایحه‌ای علیه ایران هستند که گروه 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) با تهران در شهر «آلماتی» قزاقستان در حال مذاکره هستند.

این لایحه که توسط «اد رویس» رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا و جمهوری‌خواه ایالت کالیفرنیا و «الیوت اینگل» از نیویورک‌ در خصوص تحریم‌های آمریکا علیه ایران تنظیم شده است در صدد است تا ایران را منزوی کند.

بر اساس این گزارش، لایحه جدید تحریم‌های کنگره آمریکا به «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا اجازه می‌دهد تا اقدامات تنبیهی مالی بیشتری بر شرکت‌ها و نهادهای خارجی تحمیل کند که به ایران کالاهایی که برای اقتصاد مهم است، ارائه می‌دهند.

این لایحه همچنین دسترسی ایران به منابع مورد نیاز برای برنامه هسته‌ای این کشور را سخت‌تر می‌کند زیرا دسترسی ایران به ارزهای مهمی چون یورو غیرممکن می‌شود.

یکی از منابع نزدیک به مذاکرات آلماتی روز گذشته اعلام کرد که روز اول مذاکرات ایران و گروه 1+5 سودمند بوده است.

آمریکا فقط بدون آنکه گامی در جهت اعتمادسازی بردارد، از ایران می‌خواهد غنی‌سازی را به طور کامل به حالت تعلیق درآورد.

نظرات - (0)

بیست و دومین نشست شورای حقوق بشر آغاز به کار کرد


حقوق بشر  - بیست و دومین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو آغاز به کار کرد

.
 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر ، بیست و دومین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل  ،با حضور نمایندگان کشورهای عضو  از روز دوشنبه ۲۵ فوریه ۲۰۱۳ (۷ اسفند ۱۳۹۱) آغاز به کار کرد و تا ۲۲ مارس ۲۰۱۳ (۲ فروردین ۱۳۹۲) ادامه خواهد یافت. 

نظرات - (0)

پیلای: تقویت نظام قضایی بین المللی دستور کار شورای حقوق بشر است


حقوق بشر  - کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل همزمان با آغاز کار بیست و دومین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو، گفت: علیرغم پیشرفت‌های قابل توجه در دو دهه گذشته در زمینه مبارزه با خشونت علیه زنان و جرائم بین المللی ، هنوز شاهد نقض گسترده حقوق بشر در سراسر جهان هستیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از  پایگاه خبری سازمان ملل متحد، ناوی پیلای کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل در این رابطه گفت: متاسفانه وعده رعایت حقوق بشر برای همه مردم هنوز یک رویا به شمار می اید. صدها نفر در قتل عام‌های روآندا و بوسنی هرزگوین جان خود را از دست داده‌اند و سرزمین مردم فلسطین هنوز در دست اشغالگران است. در عراق و سریلانکا خشونت ها ادامه دارد و جرائم جنگی در بسیاری از کشورها از جمله افغانستان، کنگو، مالی و سوریه همچنان صورت می گیرد.

پیلای در ادامه تاکید کرد : یکی از راه‌های مبارزه با چنین جرائمی قوت بخشیدن به سیستم قضایی در جامعه بین المللی است که برای رسیدگی به آنها و محاکمه عاملان تعیین شده است.

وی همچنین گفت: ارجاع پرونده‌های نقض حقوق بشر به دیوان کیفری بین‌المللی، اولین دادگاه جهانی رسیدگی به جرائم جنگی و عاملان آن، زمانی موثر خواهد بود که، کشوری که در آن جرم رخ داده است جزو 122 عضو معاهده رم باشد و یا اینکه شورای امنیت پرونده را به دیوان ارجاع دهد.

 ناوی پیلای گفت: توقف سریع درگیری‌ها و ناآرامی‌ها در سوریه یکی از اولویت‌های اصلی ما محسوب می‌شود. دفتر من بطور مکرر و بارها از شورای امنیت خواسته تا بحران و ناآرامی‌ها در سوریه را به دادگاه جرایم بین‌المللی ارائه کند. ما در سال 2008 و 2011 با مساله دارفور و لیبی مواجه بودیم که به شورای امنیت ارجاع داده شد اما چنین شرایطی برای سوریه رخ نداده است.

یوک یرمیک، رئیس مجمع عمومی سازمان ملل نیز عدم اقدام اساسی جامعه بین‌المللی در خصوص سوریه را مورد انتقاد قرار داد و گفت: به مدت دو سال است که جامعه بین‌المللی در توقف ناآرامی‌ها در سوریه با شکست مواجه شده است.

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل در ادامه گفت: علیرغم پیشرفت‌هایی که در زمینه مبارزه با عفو عاملان این‌گونه جنایات و محاکمه آنها به دست آمده ، هنوز انسان‌های زیادی هستند که از عدالت و مجازات شانه خالی می‌کنند.

ناوی پیلای در پایان اظهاراتش از اعضای شورای حقوق بشر خواست تا با حمایت از دفتر حقوق بشر سازمان ملل و تامین نیازهای آن، به وی کمک کنند تا از حقوق بشر در سراسر نقاط جهان حمایت کند.

نظرات - (0)

در شورای حقوق بشر مطرح شد: آثار سوء تحریم ها بر رعایت حقوق بشر


حقوق بشر  - سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد دفتر اروپایی سازمان ملل متحد در ژنو، در آغازین روز از نشست بلند پایه بیست و دومین جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ودر ظرفیت ریاست گروه جنبش غیر متعهدها، بر آثار سوء و منفی تحریم های اقتصادی و اجتماعی بر حقوق مصرحه در میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دولت ها، تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، سید محمد رضا سجادی در این سخنرانی که در نشست بین المللی برنامه اقدام اعلامیه وین که مناسبت بیستمین سالگرد تصویب اعلامیه وین برگزار شد، یادبود بیستمین سالگرد تصویب اعلامیه مذکور را فرصت منحصر به فردی برای ارزیابی پیشرفت های حاصله در خصوص تعهد ها دولت ها در این خصوص دانسته و از آن به عنوان نقطه عطفی در افزایش مفهوم و نقش حق توسعه در زمینه ارتقا و حمایت از حقوق بشر یاد کرد .
در این مراسم که در حضور کمیسر عالی حقوق بشر ساز مان ملل ، وزیر مشاور امور اروپایی و بین المللی اتریش، معاون وزیر خارجه روسیه، نماینده ویژه اتحادیه اروپا در امور حقوق بشر و سفراء و نمایندگان دولت ها، سازمان های بین المللی و سازمان های غیردولتی برگزار شد، رئیس جنبش عدم تعهد، کنفرانس جهانی وین را سنگ بنای حق توسعه، به عنوان یک حق جهان شمول، تفکیک ناپذیر و یک بخش همگرای حقوق بنیادین بشر دانسته که بر اساس آن ، دولتها ملزم به همکاری با یکدیگر برای تضمین حذف کلیه موانع توسعه ای می باشند.
سفیر و نماینده دائم کشورمان در ادامه با استناد به منشور ساز مان ملل متحد، بر موضع عدم تعهد مبنی بر اینکه تحریم های قتصادی و مالی همواره دارای اثرات سوئی بر حقوق به رسمیت شناخته شده و مصرحه در میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بویژه تحقق حق توسعه می باشند، تاکید نمود.
ایشان همچنین با اشاره به این نکته که برنامه اقدام اعلامیه وین آخرین مرحله از پیشرفت در اجرای حق توسعه می باشد، تحقق عینی آن را مسلتزم توسعه موثر سیاست ها توسعه ای در سطح ملی به موازات ایجاد روابط یکسان اقتصادی و هم چنین فراهم نمودن محیط مناسب اقتصادی در سطح بین المللی معرفی کرد.
سجادی اولین مسئولیت ذاتی و ابتدایی دولت ها را تصمین حق توسعه عنوان داشته و خواستار حمایات جامعه بین المللی از فرایند حق توسعه از طریق رفع موانع ساختاری اقتصادی، مالی و سیاسی بین المللی و انجام اقدامات دولتها در این خصوص بر اساس اهداف سند هزاره در خصوص مشارکت بین المللی برای مسئولیت دولتها شد.
از دیگر محورهای عمده سخنرانی سفیر کشورمان در این نشست اشاره به نقش همکاری های جنوب- جنوب به عنوان مکمل همکاری شمال -جنوب در چارچوب چند جانبه گرایی برای مواجهه با تهدیدات و چالش های فراروی کشورهای در حال توسعه بود که ایشان آن را در پیشبرد تحولات اقتصادی و اجتماعی و هم چنین حفظ صلح و امنیت و ارتقا حقوق بشر بویژه حق توسعه موثر دانست.
پایان بخش سخنان رئیس جنبش عدم تعهد در این نشست در خواست از دول عضو برای تحقق عملی و عینی حقوق بشر برای مردم جهان و ضرورت اجرای حق توسعه و تاسیس یک نظم اجتماعی بین المللی مبتنی بر عدالت ، توسعه و صلح بود .

نظرات - (0)

ناوی پیلای: شورای امنیت درحل مساله سوریه ناکام بوده است


حقوق بشر  - کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل عملکرد شورای امنیت در پایان دادن به ناآرامی‌ها در سوریه را "ناموفق" دانست

به گزارش ایسنابه نقل از خبرگزاری فرانسه، ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در بیست و دومین نشست شورای حقوق بشر این سازمان در ژنو گفت: شورای امنیت در خصوص مساله سوریه ناکام مانده است.

"یوک یرمیک"، رئیس مجمع عمومی سازمان ملل نیز عدم اقدام اساسی جامعه بین‌المللی در خصوص سوریه را مورد انتقاد قرار داد و گفت: به مدت دو سال است که جامعه بین‌المللی در توقف ناآرامی‌ها در سوریه با شکست مواجه شده است.

ناوی پیلای گفت: توقف سریع درگیری‌ها و ناآرامی‌ها در سوریه یکی از اولویت‌های اصلی ما محسوب می‌شود. دفتر من بطور مکرر و بارها از شورای امنیت خواسته تا بحران و ناآرامی‌ها در سوریه را به دادگاه جرایم بین‌المللی ارائه کند.

وی افزود: ما در سال 2008 و 2011 با مساله دارفور و لیبی مواجه بودیم که به شورای امنیت ارجاع داده شد اما چنین شرایطی برای سوریه رخ نداده است.

دادگاه جرائم بین‌المللی تنها می‌تواند در صورتی که شورای امنیت درخواست کند در خصوص جنایات جنگی به تحقیق بپردازد.

در آخرین گزارش یکی از کمیسیون‌های سازمان ملل در خصوص بررسی جنایات جنگی که اوایل ماه جاری منتشر شد، هم دولت سوریه و هم مخالفان سبب ناآرامی‌ها شناخته شدند.

سازمان ملل تخمین زده که بیش از 70 هزار تن در جریان دو سال ناآرامی در سوریه کشته شدند.

دیدر برکهاتر، وزیر امور خارجه سوئیس نیز بار دیگر بر درخواست کشورش برای ارجاع درگیری‌ها در سوریه به دادگاه جرائم بین‌المللی تاکید کرد و گفت: جهان شاهد یک فاجعه انسانی در سوریه است.

سوئیس ماه گذشته درخواستی را با امضای 52 کشور در خصوص گشایش یک پرونده درباره جنایات جنگی سوریه در دادگاه جرایم بین‌الملل تنظیم کرده بود.

نظرات - (0)

پاریس با پرونده سوریه به شورای حقوق بشر می آید


 

حقوق بشر  > جهان  - وزارت امور خارجه فرانسه روز دوشنبه در بیانیه ای اعلام کرد این کشور نامزد عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در دوره دو هزار و چهارده - دو هزار و شانزده است.

این بیانیه با اشاره به اینکه یمینه بنگیگی وزیر مشاور امور فرانکوفنی ( کشورهای فرانسوی زبان ) روز سه شنبه در مقر سازمان ملل متحد در ژنو نامزدی فرانسه را اعلام می کند، خاطر نشان کرد وی همچنین وضع حقوق بشر را در سوریه و مالی مطرح خواهد کرد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از پاریس، پاریس از سال دو هزار و شش تا دو هزار و یازده عضو کامل شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد بوده است.
چهل و هفت کشور بر اساس تقسیم جغرافیایی به مدت سه سال در شورای حقوق بشر عضو می شوند.
بنگیگی خاطر نشان کرد عضویت با حقوق کامل « قدرت مهمی » را در رای گیری ها و تصویب قطعنامه های فراهم می کند.
کشورهای عضو سازمان ملل متحد می توانند در بیشتر نشست های شورای حقوق بشر شرکت کنند اما تنها اعضای شورا حق رای دارند.
نمایندگان سازمان های غیر دولتی مورد تایید در اغلب نشست ها به عنوان ناظر شرکت می کنند و گاهی برای شرکت فعال در کارهای شورای حقوق بشر دعوت می شوند.

نظرات - (0)

بررسی نشست شورای حقوق بشر ژنو با حضور مسئولان قوه‌قضائیه و وزارت‌خارجه


حقوق بشر  - رئیس کمیته حقوق بشر مجلس، با بیان اینکه نشست شورای حقوق بشر در ژنو قرار است به زودی برگزار شود، تصریح کرد: کمیته حقوق بشر مجلس، وزارت امور خارجه و ستاد حقوق بشر قوه قضاییه در تلاش هستند تا این نشست را مورد ارزیابی قرار دهند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از خانه ملت، هادی شوشتری با بیان اینکه مهم‌ترین موضوع مورد بررسی کمیته حقوق بشر در حال حاضر، بررسی نشست شورای حقوق بشر در ژنو است، تصریح کرد: شورای حقوق بشر قرار است اسفندماه سال‌جاری نشستی برگزار کند که کمیته حقوق بشر در حال بررسی آن است.

نماینده مردم فاروچ و قوچان در مجلس شورای اسلامی، افزود: کمیته حقوق بشر مجلس، وزارت امور خارجه و ستاد حقوق بشر قوه قضاییه در تلاش هستند تا نشست آتی شورای حقوق بشر را بررسی و سپس اعلام نظر کنند.

رئیس کمیته حقوق بشر مجلس، تصریح کرد: تلاش می‌شود تا در سبد رای  شورای حقوق بشر ژنو درباره برخی از کشورها تغییراتی ایجاد کنند و بر این اساس اولویت کمیته حقوق بشر مجلس نیز بررسی این مساله است

نظرات - (0)