سازمانهای بین المللی و حقوق بشر

سازمان ملل متحد نگران جابه جایی اجباری فلسطینی ها توسط مقامات اسرائیل است


یک مقام رسمی سازمان ملل امروز نگرانی شدید خود را در مورد بیش از 1000 فلسطینی که در جنوب منطقه هبرون هیلز زندگی می کنند، بیان کرد که مجبور به ترک خانه های خود شده اند بعد از آنکه مقامات اسرئیلی منطقه را بعنوان منطقه آتش برای تمرینات نظامی طراحی کرده اند.

برای مشاهده ادامه مطلب اینجا کلیک کنید

نظرات - (0)

کمیسیون حقوق بشر سازمان کشورهای آمریکای از دولت های عضو خواست تا احترام و تضمیمن حقوق مردم بومی را تامین کنند


به مناسبت بزرگداشت روز بین المللی مردمان بومی جهان، کمیسیون حقوق بشر سازمان کشورهای آمریکای  دولتهای عضو را برای تامین احترام و تضمین حقوق مردم بومی فراخواند به ویژه حقوق شان در رابطه با حمایت از سرزمینی که در طول تاریخ در آن زندگی می کنند و منابع طبیعی که در سرزمین شان وجود دارد. همچنین حقوق اولیه همانند آزادی و مشورتهای آگاهانه درراتباط با تصمیماتی که ممکن است است بر روی آنها اثر بگذارد. علاوه براین کمیسیون نگرانیش را در مورد وضعیت فقر و فقر شدید بیان کرد، که تاثیر می گذارد بر در صد بالای از جمعیت بومی مناطق که مخصوصا در سوء تغذیه شدید بچه های بومی مشهود است.

برای مشاهده ادامه مطلب کلیک کنید

نظرات - (0)

سازمان عفو بین‌الملل: محکومیت «نبیل رجب» روز تاریک عدالت در بحرین است


سازمان عفو بین‌الملل تصمیم دادگاه بحرین برای محکومیت یک فعال حقوق بشری به سه سال حبس را روز تاریک عدالت در بحرین اعلام کرد.

 

به گزارش ایسنا، نبیل رجب، رییس مرکز بحرینی حقوق بشر و یکی از اعضای دیده‌بان حقوق بشر به جرم شرکت در تجمعات غیرقانونی و دیگر اتهامات مشابه از جمله شرکت در اعتراضات منامه پایتخت بحرین در 6 فوریه 2012 در دادگاه محکوم شد.

رجب و خانواده‌اش به همراه یک نیروی پلیس تنها کسانی بودند که در زمان صدور رای در دادگاه منامه حاضر بودند.

حسیبه حاج صحرائویی، معاون سرپرست برنامه‌های خاورمیانه و شمال آفریقا در عفو بین‌الملل در این‌باره گفت: این رای دادگاه روز تاریک برای عدالت در بحرین است و استقلال سیستم قضایی این کشور را زیر سوال می‌برد.

وی در ادامه افزود: همانند بسیاری دیگر از زندانیان بحرینی، نبیل رجب نیز یک زندانی سیاسی است که تنها به خاطر استفاده از حق آزادی بیان و تجمعات به زندان افتاده است. وی باید فورا آزاد و همه اتهامات به محکومیت علیه وی لغو شود.

خانم صحرائویی هم‌چنین یادآور شد که مقامات بحرین باید تضمین کنند که همه مدافعان حقوق بشر در این کشور می‌توانند به طور آزادانه به وظایف خود عمل کنند.

بر اساس اظهارات وکلای نبیل رجب، وی به دلیل سه مورد اتهام؛ شرکت در تجمعات به منظور تهدید امنیت، ترغیب عموم مردم برای شرکت در اعتراضات بدون مجوز و شرکت در این اعتراضات مجرم شناخته شده بود.

وی هم‌اکنون در حال سپری کردن سه ماه حبس به جرم انتشار بیانیه انتقاد‌آمیز در شبکه اجتماعی تویتر می‌باشد.

به نقل از پایگاه اینترنتی عفو بین‌الملل، رجب پیش از این نیز به دلایل مشابه به زندان افتاده و سپس آزاد شده بود. از این رو این سازمان از مقامات بحرین خواست تا محدودیت‌‌ها علیه حق آزادی بیان و تجمعات آرام را برداشته و آن را به قوانین بین‌المللی حقوق بشر نزدیک کند.

نظرات - (0)

دبیر کل سازمان ملل حمله مرگبار به شیعیان شمال غرب پاکستان را محکوم کرد


بانکی مون دبیر کل سازمان ملل شدیدا محکوم کرد حمله مرگبار در شمال غرب پاکستان که گزارش شده است بیش از 20 نفر در این حادثه جان باخته اند.

برای مشاهده اصل خبر اینجا کلیک کنید

نظرات - (0)

انتشار گزارش شورای اروپا با عنوان تجارت و حقوق بشر


*بنا بر اخبار منتشره، شورای اروپا گزارشی را در مورد «حقوق بشر و تجارت» توسط گزارشگر این موضوع منتشر کرده است. مجمع پارلمانی شورا نیز بر همین اساس قطعنامه و توصیه هایی را به تصویب رسانده است.

در این گزارش آمده است که «با جهانی شدن، شرکت های چندملیتی بزرگ، با اتهامات نقض حقوق بشر، به ویژه در کشورهای در حال توسعه، مواجه می شوند که در این خصوص می توان از کار کودکان در صنایع نساجی، فجایع زیست محیطی ناشی از فعالیت صنایع نفتی و نقض حریم خصوصی از طریق شرکت های مخابراتی نام برد. با این حال، چنین سوءاستفاده های ادعایی، اغلب در خارج از اروپا رخ می دهد و اقامه آنها نزد محاکم اروپایی، معمولاً دشوار می باشد. دولت های عضو شورای اروپا، باید این راه را با انتصاب اخلاقی و امتناع از همکاری با شرکت های سوءاستفاده کننده آغاز کند و بر این نکته پافشاری کند که زمانی که شرکت های ذیربط، قراردادهای دولتی را بر عهده دارند، (به خصوص زمانی که آن دسته از وظایف کلاسیک دولت را انجام می دهند که به بخش خصوصی واگذار شده است) باید به طور کامل موازین حقوق بشر را رعایت کنند.»

نظرات - (1)

رئیس مجمع عمومی سازمان ملل همدری خود را برای قربانیان زمین لرزه ایران بیان کرد


رئیس مجمع عمومی سازمان ملل همدردی عمیق خود را با دولت ایران برای از دست داد صدها زندگی و تخریب های ایجاد شده توسط زمین لرزه ای که روز شنبه ایران را لرزاند، بیان کرد.

برای مشاهده ادامه مطلب اینجا کلیک کنید

نظرات - (0)

گزارش اوغلو به سازمان همکاری اسلامی درباره میانمار


وزیر امور خارجه ترکیه که برای شرکت در اجلاس مقدماتی وزرای کشورهای اسلامی قبل از اجلاس سران به مکه رفته بود، در این نشست گزارش سفر خود به کشور میانمار را ارائه کرد.
 

به گزارش فارس ، احمد داود اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه که در راس هیاتی به نمایندگی از طرف کشورهای اسلامی به میانمار سفر کرده بود در اجلاس وزیران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در مکه گزارشی از این سفر و اوضاع مسلمانان روهینگیا در میانمار را ارائه کرد.

داود اوغلو با تشریح جزئیات سفر خود به میانمار و کمک‌های ترکیه به مسلمانان میانمار اظهار داشت که مسلمانان روهینگیا در شرایط بسیار بدی به سر می‌برند. وی از کشورهای عضو خواست تا هرچه سریع‌تر برای کمک به مسلمانان روهینگیا اقدام کنند.

داود اوغلو پیشنهاد کرد برای مسئله میانمار طرح اقدام تهیه شده و گروه تماسی که قرار است تشکیل شود اولین نشست خود را در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک برگزار کند.

وزیر امور خارجه ترکیه در این نشست همچنین به اوضاع سوریه اشاره کرده و با نادیده گرفتن دخالت‌های قدرت‌های خارجی و حمایت برخی کشورهای مرتجع منطقه منجمله ترکیه از گروه‌های مسلح تروریستی دولت دمشق را به کشتار مردم سوریه متهم کرد و گفت: مردم سوریه دومین رمضان را زیر حملات دولت دمشق می‌گذرانند. وی تعداد پناهجویان سوری در خاک ترکیه را نیز 60 هزار نفر عنوان کرد.

نظرات - (0)

حقوق سازمان تجارت جهاني و حقوق بشر


نویسنده:ارنست آلریچ پیترزمن

مترجم:محمود جلالی

قوانين تجارت آزاد, از جمله مقررات حاكم بر سازمان تجارت جهاني (س.ت.ج), و حقوق بشر هر دو بر پاية ارزشهاي مشابهي همچون آزاديهاي فردي و مسؤوليت (مثلا" تعديل در رقابت)، عدم تبعيض، حكومت قانون، دست­رسي به دادگاهها و رسيدگي قضايي به اختلافات، ارتقاي سطح رفاه اجتماعي از طريق همكاريهاي مسالمت­ آميز بين شهروندان آزاد و تصويب قوانين ملّي و بين‌المللي بنا نهاده شده‌اند. ارزشهاي غير اقتصادي قوانين حاكم بر س.ت.ج براي حقوق بشر و رفاه شهروندان، كم اهميت‌تر از نتايج رفاه اقتصادي تجارت آزاد نيست. سازمان تجارت جهاني مانند جامعة اروپا، مي‌تواند و بايد نه فقط پشتيبان آزادسازي اقتصادي بلكه به­ طور كلي پشتيبان آزادي بشري باشد. به­ منظور جدي‌تر تلقي نمودن حقوق بشر و جامعة مدني، اين مقاله پيرامون ايجاد اصلاحات اساسي در حقوق س.ت.ج بحث مي‌كند.

واژگان كليدي: سازمان تجارت جهاني، حقوق بشر، حقوق اساسي، جهاني شدن حقوق و تجارت، حقوق بين­ الملل
 

برای دریافت فایل اینجا کلیک کنید 

نظرات - (0)

چالش های جدی حقوق بشری هنوز در میانمار باقی مانده است، کارشناس سازمان ملل اظهار داشت


گزارشگر ویژه سازمان ملل پس از 6 روز دیدار از میانمار اظهار داشت که وضعیت حقوق بشر ایالت رایهن جدی است، به گفته شهود، مردم رنج می برند از اینکه خانه هایشان و معشیت شان در نتیجه خشونت ها از دست داده اند.

در بیانیه که دیروز ارائه داد او خواستار یک تحقیق مستقل و معتبر در مورد ادعا های نقض جدی حقوق بشر ارتکاب یافته توسط بخش دولتی در رایهن از جمله توسل به زور بیش از حد توسط نیرو پلیس، دستگیری و بازداشت خودسرانه، کشتن ها، انکار حداقل تضمین های جریان دادرسی و استفاده از شکنجه در محل بازداشت، شد.

برای مشاهده ادامه مطلب اینجا کلیک کنید

 

نظرات - (0)

سازمان ملل خواستار بررسی مستقل در مورد خشونتی که باعث کشته شدن هشت نفر در دافور شد


سازمان ملل امروز از سودان خواست که شروع کند به یک تحقیق مستقل در مورد استفاده از خشونت بیش از اندازه توسط نیروهای امنیتی دولتی در طول اعتراضات در دارفور که منجبر به کشته شدن هشت نفر و زخمی شدن پنجاه نفر شد.

مطابق با گفته شاهدان عینی نیروهای امنیتی با گشودن آتش در مقابل معترضان در جوبا پایتخت سودان جنوبی و با استفاده از گاز اشک آور ، هشت نفر کشته شد که پنج نفر از آنها دانش آموزان جوان 17 ساله و پایین تر بودند.

برای مشاهده ادامه مطلب اینجا کلیلک کنید

نظرات - (0)

دستیابی به آب آشامیدنی هنوز نگرانی اصلی در شمال مالی است


کمیته صلیب سرخ بین المللی در تلاش برای فراهم کردن آب آشامیدنی تمیز ،به ویژه در منطقه ای که شیوع وبا به تازگی گزارش شده است. آن همچنین در حال  تلاش  برای بهبود وضعیت بازداشت شدگان و آوردن کمک به مردم نیازمند است.      

برای مشاهده ادامه مطلب اینجا کلیک کنید

 

نظرات - (0)

دیده بان حقوق بشر واکنش بین المللی به فجایع میانمار را خواستار شد


دیده بان حقوق بشر با انتشار گزارشی ضمن انتقاد از عملکرد نیروهای دولتی در برخورد با خشونت های قومی در میانمار، واکنش محکم جامعه بین المللی به 'فجایع' رخ داده در جریان درگیری مسلمانان با بوداییان را خواستار شد.
 

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، دیده بان حقوق بشر در گزارش 56 صفحه ای خود اعلام کرد: نیروهای میانماری نتوانستند در خشونت قومی ماه گذشته در استان 'راخین' واقع در غرب میانمار مداخله کنند و به سوی مسلمانانی که سعی داشتند منازل درحال سوختن خود را نجات دهند، آتش گشودند.

این سازمان مستقر در نیویورک، واکنش محکم جامعه بین المللی به فجایع رخ داده در ناآرامی های خونین ماه گذشته بین بوداییان استان 'راخین' و مسلمانان 'روهینگایا' را خواستار شد.

این گزارش همزمان با دیدار نماینده حقوق بشر سازمان ملل از منطقه درگیر به منظور تحقیقات در زمینه درگیری هایی که به کشته شدن دست کم 78 نفر و بی خانمانی حدود 100 هزار نفر انجامید، منتشر شده است.

در گزارش آمده است: درگیری در استان راخین نشان می دهد که آزار و اذیت و تبعیض همچنان در میانمار امری رایج است.

این سازمان از جامعه بین المللی خواسته است به رغم آنچه درباره تغییر گسترده در میانمار گفته می شود، چنین تبعیضات و اذیت هایی را نادیده نگیرند.

89 درصد مردم میانمار بودایی و چهار درصد مسلمان هستند که براساس اعلام سازمان ملل این چهار درصد شامل حدود 800 هزار نفر مسلمان می باشد که به اقلیت 'روهینگایا' شناخته می شوند و تحت بیشترین فشار روانی زندگی می کنند.

اما دولت این کشور آسیای جنوبی هرگز مسلمانان را به رسمیت نشناخته و آنان را از هرگونه حق قانونی محروم کرده است و از این رو مسلمانان میانماری درصدد مهاجرت به بنگلادش هستند اما این کشور نیز از پذیرش آنها خودداری می کند.

نظرات - (0)

سازمان ملل در مورد خشونت ها در ایالت رایهن اظهار نگرانی کرد


 

سازمان ملل اعلام کرد که نگرانی جدیدی وجود دارد در مورد نقض حقوق بشر توسط نیرو های امنیتی در ایالت رایهن بعد از درگیری بین بوداییها و مسلمانان که ظاهرا در ماه های اخیر حداقل 78 نفر کشته و هزاران نفر آواره شده اند.

برای مشاهده ادامه مطلب کلیک کنید.

نظرات - (0)

گزارشگر ویژه كمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل به میانمار می رود


به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، توماس كوینتانا گزارشگر ویژه كمیسر عالی حقوق بشر برای ارزیابی وضع میانمار از نهم تا چهاردهم مرداد به آن كشور سفر خواهد كرد.

بر ادواردو دل بویی، در نشست خبری روز جمعه با اعلام این خبر افزود: گزارشگر ویژه حقوق بشر به محض بازگشت از میانمار، در نشستی خبری، مشاهدات خود را از وقایع این كشور بازگو خواهد كرد.

اقدام دولت میانمار در حذف حقوق اقلیت مسلمان این كشور، به حمله بودائیان به روستاها و منازل مسلمانان و كشتار و آوارگی آنها منجر شده است.

بر اساس این گزارش، دل بویی سخنگوی بان كی مون چند روز قبل گفته بود: دولت میانمار مسلمانان آن كشور را به رسمیت نمی شناسد و از آنها می خواهد یا آن كشور را ترك كنند و یا در اردوگاهها مستقر شوند كه این امر ، منجر به بروز خشونت هایی در آن كشور شده است.

برخی از گزارش ها از كشته شدن حدود بیست هزار مسلمان میانماری در حملاتی بودائیان میانمار حكایت دارد.

این گزارشها همچنین تائید می كنند كه بیش از سی هزار نفر از مسلمانان میانمار تحت تاثیر این خشونت ها قرار گرفته اند و بیش از هشتاد هزار نفر دیگر هم از خانه و كاشانه خود آواره شدند.

ناوی پیلای، كمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز صبح جمعه درباره خشونت های جاری ضد جامعه مسلمانان میانمار ابراز نگرانی كرد و گفت:دولت آن كشور موظف است از اینگونه وقایع جلوگیری و خاطیان را مجازات كند.

وی افزود: تبعیض علیه هر قوم و یا مذهبی، مغایر با قوانین بین المللی است.

میانمار با پنجاه و پنج میلیون سیصد و نود هزار نفر جمعیت، در آسیای جنوب شرقی واقع شده است.

هشتاد و نه درصد جمعیت این كشور را بودائیان، چهار درصد اقلیت مسلمان، چهار درصد مسیحی و سه درصد را هم ادیان دیگر تشكیل می دهند

 

نظرات - (0)

بزرگداشت روز عدالت کیفری بین المللی


روز عدالت کیفری بین المللی  در 17 جولای گرامی داشته شد، این روز که نشانه ای از تنفیذ اساسنامه رم برای دیوان کیفری بین المللی، که 10 سال قبل در 2002 رخ داد.

در طول مصاحبه اخیر با مونا رایش ماوی رئیس شعبه حاکمیت قانون، برابری و عدم تبعیض دفتر حقوق بشر سازمان ملل که بیان کرد"کسانی که مرتکب خشونتهای حقوق بشری یا خشونهای حقوق بشردوستانه بین المللی می شوند، که وجه جنایت های بین المللی دارد، همانند قتل های سیتماتیک، شکنجه،تجاوز،ناپید شدن اجباری،بردگی و تخریب اموال حالا دیگر حاشیه امنی ندارند".

او اضافه کرد"د.ب.ک اولین مکانیسم عدالت بین المللی از نوع خود در جهان است. آن پیام محکمی برای مرتکبان خشونت های حقوق بشری در اطراف جهان فرستاده که شما می توانید فرار کنید، اما شما نمی توانید پنهان شوید. شما را پیدا خواهیم کرد و شما را محاکمه خواهید شد برای آنچه که انجام داده اید"

برای مشاهده ادامه مطلب اینجا کلیک کنید

نظرات - (0)

دیدار از میانمار توسط گزارشگر ویژه سازمان ملل


گزارشگر ویژه سازمان ملل گزارش خود را از وضعیت حقوق بشر از میانمار ارائه داد، به ویژه درمورد خشونت های اخیر در رایهن و به ویژه تعارضات مسلحانه  که در ایلات کاچین رخ داده است.

برای مشاهده ادامه مطلب اینجا کلیک کنید

نظرات - (0)

نامه ایران به کمیسر حقوق بشر سازمان ملل برای توقف نسل کشی در میانمار


در ادامه تلاشهای دیپلماتیک کشورمان برای پایان دادن به وضعیت اسفناک کشتار مردم مسلمان میانمار ، سید محمد رضا سجادی ، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد دفتر اروپائی سازمان ملل متحد در ژنو با ارسال نامه‌ای خطاب به خانم ناوتنی پیلی ، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل ، خواستار اقدام فوری و موثر همه نهادهای بین المللی ذیربط از جمله کمیسر عالی حقوق بشر برای محکومیت و توقف سریع نسل کشی و نقض گسترده و سیتماتیک حقوق بشر مردم مسلمان و بی‌گناه میانمار شد .

جمهوری اسلامی ایران طی نامه‌ای خواستار اقدام سریع و موثر کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل متحد برای توقف نسل‌کشی و نقض گسترده و سیتماتیک حقوق بشر مردم مسلمان و بی‌گناه میانمار شد.

به گزارش ايسنا، در ادامه تلاشهای دیپلماتیک کشورمان برای پایان دادن به وضعیت اسفناک کشتار مردم مسلمان میانمار ، سید محمد رضا سجادی ، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد دفتر اروپائی سازمان ملل متحد در ژنو با ارسال نامه‌ای خطاب به خانم ناوتنی پیلی ، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل ، خواستار اقدام فوری و موثر همه نهادهای بین المللی ذیربط از جمله کمیسر عالی حقوق بشر برای محکومیت و توقف سریع نسل کشی و نقض گسترده و سیتماتیک حقوق بشر مردم مسلمان و بی‌گناه میانمار شد .

سجادی در این نامه، با ابراز نگرانی عمیق از تداوم خشونت گسترده و کشتار وسیع مردم مسلمان میانمار بخصوص تعداد قابل توجهی از زنان و کودکان بی گناه ، تاکید کرد: موج جدید سرکوب گسترده مسلمانان میانمار که به قتل عام صدها شهروند غیر نظامی بی‌گناه، تخریب و آتش زدن مساجد و منازل و بیرون راندن اجباری مردم از سرزمین خود منجر شده است ، موجب جریحه دار شدن احساسات بشر دوستانه و نگرانی عمیق نزد جامعه بین المللی و مردم جهان شده است .

در این نامه تاکید شده است که هفته گذشته جمهوری اسلامی ایران مراتب نگرانی عمیق خود از تداوم وضعیت دهشت بار مسلمانان مظلوم میانمار را طی نامه‌ای به اطلاع دبیرکل سازمان ملل نیز رسانده است که رونوشتی از این نامه همزمان برای کمیسر عالی سازمان ملل ارسال شده است که متاسفانه هیچ گونه اقدام عملی جدی در این زمینه از سوی سازمان ملل متحد اتخاذ نشده است .

نظرات - (0)

نگرانی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل درمورد پناهندگان سوری


کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل به شدت نگران افزایش چشمگیر مهاجرت دسته جمعی مردم سوریه به خارج مرزها می باشد

برای مشاهده ادامه مطلب کلیک کنید

 

نظرات - (0)

تصویب قطعنامه دفاع از آزادی اینترنت در شورای حقوق بشر


47 کشور عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل، با تصویب قطعنامه‌ای تاریخی، بر ضرورت تحقق آزادی‌های شهروندان در فضای آنلاین تاکید کردند. به این ترتیب، حقوق بشر در جهان آنلاین همان‌قدر مهم خواهد بود، که در جهان آفلاین.

به گزارش ایسنا شورای حقوق بشر سازمان ملل، مهم‌ترین نهاد حقوق بشری جهان، برای نخستین بار بر ضرورت تحقق آزادی بیان و نشر آزادانه عقاید در پهنه وب تاکید کرد.

با تاثیرگذاری فزاینده رسانه‌های نوین و شبکه‌های اجتماعی بر تحولات سیاسی و اجتماعی در سراسر جهان، حالا نهادهای بین‌المللی درصدد برآمده‌اند تا بستر مناسب‌تری برای گردش آزاد اطلاعات در جهان مجازی فراهم کنند.

براساس گزارش خبرگزاری رویترز، شورای حقوق بشر سازمان ملل، در اقدامی بی‌سابقه، با صدور قطعنامه‌ای که به امضای ۴۷ کشور عضو این شورا رسید، اعلام کرد که آزادی بیان آنلاین و آزادی اینترنت حقی است که باید توسط تمام کشورها محترم شمرده شود.

بر اساس این قطعنامه، کشورهای عضو این شورا موظفند دسترسی آزادانه شهروندان به اینترنت را تضمین کنند.

برای مشاهده متن قطعنامه اینجا کلیک کنید

نظرات - (0)