سازمانهای بین المللی و حقوق بشر

دیده بان حقوق بشر ابعاد جدیدی از شکنجه زندانیان در سازمان سیا را افشا کرد


سازمان دیده بان حقوق بشر در گزارش امروز (پنجشنبه) اعلام کرد شواهدی مبنی بر استفاده از شکنجه خفگی مصنوعی با آب توسط بازجویان سازمان سیا در ابعادی گسترده تر از آنچه که قبلا توسط آمریکا اعلام شده بود، در اختیار دارد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس،‌ این گزارش 154 صفحه‌ای از سوی سازمان دیده‌بان حقوق بشر، به شرح بدرفتاری‌های انجام شده در زندان‌های مخفی سازمان سیا طی برنامه استرداد و بازداشت متهمان به تروریسم در دوران ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش می‌پردازد.

این گزارش همچنین تصویر کامل‌تری از همکاری نزدیک واشنگتن با معمر قذافی، دیکتاتور سابق لیبی در ایام پس از حملات 11 سپتامبر نشان داده است.

دیده بان حقوق بشر تصریح داشته در این همکاری‌ها آمریکا آن دسته از مخالفان اسلام‌گرای معمر قذافی را که در خارج از این کشور بازداشت کرده بود با تضمین‌های دیپلماتیک بسیار ناچیزی به منظور آنکه با آنها بد رفتاری نشود، به لیبی تحویل داده است و حتی چندین تن از آنها متعاقب آن در زندان شکنجه شده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر طی این گزارش با 14 مخالف تبعیدی لیبیایی مصاحبه‌هایی انجام داده است. آنها به شرح سوء استفاده‌های سیستماتیک علیه خود طی دورانی که در افغانستان در زندانهای تحت اداره آمریکا بوده‌اند و یا در پاکستان، مراکش، تایلند، سودان و دیگر مکانها تحت بازجویی عوامل آمریکا قرار گرفته‌اند، پرداختند. این در حالی است که آنها پس از طی این شکنجه‌ها تحویل مقامات لیبیایی داده می‌شدند.

لورا پیتر، مشاور مبارزه با تروریسم دیده‌بان حقوق بشر و نویسنده این گزارش عنوان داشته آمریکا نه تنها دشمنان قذافی را در یک سینی نقره‌ای تحویل وی داده است، بلکه حتی سازمان سیا پیش از تحویل بسیاری از آنها را شکنجه کرده است.

وی گفت: ابعاد سوء استفاده‌های دولت جورج دبلیو بوش بسیار گسترده تر از آن چیزی است که پیش تر اعلام شده بود.

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که چند روز پیش وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد علیه هیچ کدام از پرسنل سازمان سیا که متهم به استفاده از تکنیک‌های خشونت آمیز در بازجویی‌ها در جریان برنامه استرداد و بازداشت شده‌اند، طرح اتهام نخواهد کرد.

فعالان حقوق بشری و برخی مقامات دولت باراک اوباما عنوان می‌دارند که حتی تکنیکهای مجاز بازجویی در آن زمان نیز با شکنجه همراه بوده‌اند.

نظرات - (0)

جنبش عدم تعهد و حقوق بشر


 اصل سوم اعلامیه باندونگ بر برابری همه نژادها و ملل و مذاهب صحه میگذاشت. به عبارت دیگر احترام به مفاد اعلامیه جهانی حقوق بشر از اصول اعتقادی کشورهای عضو جنبش عدم تعهد محسوب شده بود.
به گزارش روزنامه همشهری روز دوشنبه ۱۲ اردیبهشت ماه سال جاری به مناسبت میزبانی ایران بر اجلاس سال جاری جنبش عدم تعهد در تهران ، مرکز حقوق بشر و تنوع فرهنگی جنبش عدم تعهد با شرکت مهدی آخوند زاده معاون امور بین الملل و حقوقی وزیر امور خارجه در تهران افتتاح شد. 
وی در سخنرانی افتتاحیه خود این نکته را تصریح کرد که حقوق بشر در مالکیت شخص و یا کشور معینی نیست بلکه همه کشورها در تحولات و غنای آن مشارکت دارند و اعلامیه جهانی حقوق بشر در حقیقت ارثیه همه بشریت است. 
وی همچنین این نکته را خاطرنشان کرد که جنبش عدم تعهد با افتتاح این مرکز نشان داده است که اهتمام ویژه ای به بررسی و رصد رعایت حقوق بشر در همه نقاط جهان دارد. مهدی آخوند زاده تصریح کرد که تصمیم به گشایش این مرکز در جلسه وزرای امورخارجه کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در سال ۱۳۸۶ در تهران گرفته شد. ایران به دلیل تنوع فرهنگی و متفکرانی که می تواند در راه غنای اندیشه حقوق بشر به یاری این مرکز بیایند، به عنوان مرکز فعالیتهای حقوق بشر جنبش در نظر گرفته شد.
از همان اولین روز تصویب منشور سازمان ملل متحد دولتهای غربی از موضوع حقوق بشر به عنوان ابزاری برای فشار بر کشورهای در حال توسعه به منظور ایجاد تغییرات مطلوب در سیاست های داخلی و خارجی آنها استفاده کرده است.

 

در شصت سال گذشته دولت آمریکا همواره چشم های خود را بر دیکتاتوری های نظامی مستقر در آمریکای لاتین و خاورمیانه به دلیل آنکه متحداین نظامی و سیاسیش بودند بست ولی کوچکترین اهمال در رعایت حقوق بشر در کشورهایی که معارض با قدرت طلبی امریکا بودند را بزرگنمائی کرده و در دستگاه های تبلیغاتی خود همواره به مناسبت های گوناگون از آنها یاد کرد.
 در سالهای اخیر به اذعان همه رسانه های غرب و شرق دولت آل خلیفه در بحرین رفتار خشنی را با همه تظاهر کنندگانی که مایلند به شکلی مسالمت آمیز اعتراضات خود را به گوش جهانیان برسانند در پیش گرفته است. این در حالی است که سوء رفتار با بحرینی ها و کشتار تظاهرکنندگان انعکاسی در رسانه های غربی نیافته است. علتش کاملاً واضح است.
 بحرین پایگاه ناوگان پنجم آمریکا در خلیج فارس است و روابط با بحرین برای واشنگتن حیاتی است و نباید با برخی اظهار نظر های بی مورد به آن آسیب رسانید. این در حالی است که دولت بشار اسد به دلیل ایستادگی پایدار در مقابل اسرائیل باید تنبیه شود و عملیات ارتش سوریه برای پاکسازی تروریست ها از مناطق مسکونی شهرهای دمشق و حلب به عنوان نمونه های بارزی از نقض حقوق بشر در رسانه های غربی منعکس می شود. 
مرکز حقوق بشر جنبش عدم تعهد سعی در تعدیل این تصویر ناهمگون در رسانه ها را دارد.
به گزارش خبرگزاری فارس ، غرفه مربوط به ترور دانشمندان هسته ای ایران توسط تروریست های مزدور غرب در حاشیه اجلاس سالیانه سران کشورهای غیر متعهد مورد استقابل بازدیدکنندگان قرار گرفته است. به گزارش همین خبرگزاری ، مسئول حقوق بشر مصر که در عین حال از دانشمندان هسته ای این کشور نیز است با حضور در این غرفه با خانواده های دانشمندان هسته ای قربانی حقوق بشر آمریکائی دیدار و گفتگو کردند. تشکیل غرفه دانشمندان هسته ای شهید ایرانی موقعیت مغنتمی است تا اعضاء جنبش عدم تعهد با روی دیگر سکه حقوق بشری که واشنگتن منادی آن است آشنا بشوند.
تفکر حقوق بشر از دید جنبش غیر متعهد ها به قدری مهم است که سعدالله زارعی از سرمقاله نویسان روزنامه کیهان در سرمقاله روز سه شنبه ۷ شهریور ماه این روزنامه نوشته است که جنبش عدم تعهد باید منشور حقوق بشر ویژه خود را تدوین و از اعضاء بخواهد آن را تصویب و اجراء کنند و درست مثل اتحادیه اروپا کشوری را که مفاد آن را رعایت نکند مجازات نماید. 
به عنوان مثال دولت برمه که از اعضای قدیمی جنبش عدم تعهد است باید طبق مفاد منشور حقوق بشری مخصوص جنبش از حقوق همه اقلیتها من جمله مسلمانان حمایت کرده و مانع کشتار آنها بشود. مرکز حقوق بشر و تنوع فرهنگی جنبش عدم تعهد وظایف سنگینی را د ر این مورد بر عهده دارد که تنها با همکاری وسیع و همه جانبه کشورهای عضو میتواند جامع عمل به خود بپوشد.
به نظر میرسد که تا تدوین منشور حقوق بشر مختص جنبش عدم تعهد راه درازی در پیش است. با اینحال چون هدف اصلی جنبش در عصر بعد از فروپاشی شوروی و نظام تک قطبی جهان مبارزه با چنین نظامی و مقابله با اهداف توسعه طلبانه آن است ، منطقی به نظر میرسد که جنبش در تحقق اهدافش موفق باشد. 
مسلم است که در محتوای منشور حقوق بشر جنبش عدم تعهد باید مختصات فرهنگی همه ملل متشکله جنبش و ارزش های اجتماعی آنها مورد توجه قرار گیرد. جنبش عدم تعهد با تصمیم به تدوین منشور حقوق بشر مختص جنبش عدم تعهد ، گام در راهی سخت ولی درست و عادلانه گذاشته است.

نظرات - (0)

کارشناس مستقل سازمان ملل خواستار پایان دادن به آزار و شکنجه مدافعان حقوق بشر در بحرین شد.


گروه مستقل کارشناسان سازمان ملل متحد نگرانی جدی خود را  در مورد"کمپین آازار و اذیت" از سوی مقامات بحرینی در مقابل کسانی که در تلاش  برای ترویج حقوق بشر در این کشورهستند، بیان کردند و خواستار ترویج آزادی بی در نگ مدافعان برجسته حقوق بشر که به تازگی محکوم به سه سال حبس شده اند،هستند .

برای مشاهده ادامه مطلب اینجا کلیک کنید

نظرات - (0)

اجلاس ریو و چالشهای حقوق بشری


کنفرانس سازمان ملل متحد در مورد «آینده ای که ما می خواهیم» با عنوان ریو بعلاوه 20، بیست سال  پس از اولین اجلاس ریو، بار دیگر در شهر ریو برزیل تشکیل شده است تا موضوع توسعه پایدار را که از جمله بنیادی ترین اهداف هزاره بوده است، در مرکز توجه دولتها و سازمان های بین المللی دولتی و غیردولتی قرار دهد.

این اجلاس که بر پایه تعهد دولتها به برنامه عمل شماره 21 شکل گرفته است بر دو نکته اساسی تمرکز دارد:

  • 1. اقتصاد سبز پایدار و
  • 2. امحاء فقر

 دبیرکل سازمان ملل متحد در گزارش خود به مجمع عمومی ( 22 دسامبر 2010 A/CONF.216/PC/7) این دو موضوع را مورد شرح و بسط قرار می دهد و ما در این فرصت کوتاه به عنوان سازمانی غیردولتی که از کشوری در حال توسعه در این اجلاس مهم بین المللی شرکت نموده است، تلاش داریم نظرات خود را بر مبنای اصول بنیادین حقوق بشر با همکاران محترم به شرح زیر در میان گذاریم:

ما معتقدیم مباحث مربوط به توسعه پایدار، اقتصاد سبز، محو فقر و محیط زیست سالم، همگی در زمره دغدغه های حقوق بشری قرار دارند که بشر امروز با آنها دست به گریبان است و در هر نقطه از جهان متاسفانه شاهد آن هستیم که آلودگی های زیست محیطی یا شتاب برای رسیدن به توسعه یا فقر و گرسنگی موجبات آلام همنوعان ما را فراهم می آورد. اصول و موازین حقوق بشر به ویژه مقررات نسل دوم که از حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دم می زنند و نسل سوم که به حقوق همبستگی شهرت دارند، باید مورد رعایت و توجه همه دولتها و کنشگران عرصه ملی و بین المللی باشند تا بتوان از اجلاس های اینچنین طرفی بست و بشریت را به سوی توسعه پایدار و اقتصاد سبز به پیش برد.

 

طبق اطلاعات سازمان ملل متحد، جمعیت جهان در حال حاضر حدود 7 میلیارد نفر است و تا حدود 40 سال آینده به 9 میلیارد نفر می رسد و از این تعداد، جمعیت معتنابهی بدون دسترسی به درآمد کافی روز را به شب می رسانند و همگی واقفند که از دلایل عمده بزه در جوامع توسعه یافته و در حال توسعه، فقر و تنگدستی است و حال تصور کنید که اگر هر جامعه ای که به دنبال توسعه پایدار بوده است، از حمایت های جامعه بین المللی محروم بماند این مساله می تواند چه پی‌آمدهایی را در سطح داخلی و بین المللی به بار آورد! این همان استدلالی است که کشورهای در حال توسعه از دوران طرح «نظم نوین بین المللی اقتصادی» در مجمع عمومی ملل متحد بر آن اصرار داشته اند و متاسفانه هیچ گاه حتی در اعلامیه توسعه ملل متحد، آن طور که باید مورد توجه قرار نگرفته است.

 ما در جامعه مدنی بر این باوریم که مجموعه حقوق بشر را باید به مثابه چرخه ای نگریست که تمام اضلاع آن به هم پیوسته و هم‌بسته اند ولذا عدم تحقق هریک از ملاک های حقوق بشر می تواند موجب خسران و یا لااقل عدم باروری سایر اضلاع باشد. فقر مانع توسعه است و توسعه نیافتگی مانع اقتصاد سالم است و عدم وجود اقتصاد سالم مانع پیدایش اقتصاد پایدار است و عدم وجود اقتصاد پایدار مانع توجه به دغدغه های زیست محیطی است و بدون وجود چنین دغدغه هایی بعید است که اقتصاد سبز و توجه به محیط زیست و یا خطر تغییرات اقلیمی در محور کار قرار گیرند. پس باید این خانه را از پای‌بست بنا کنیم و همانطور که دبیرکل محترم سازمان ملل متحد نیز اشاره نموده اند، باید برای رهایی از فقر و گرسنگی در جهان ابتدا چاره ای بیاندیشیم تا بتوانیم حقوق اقتصادی ملت ها را فراهم کنیم و آنگاه با تکیه بر اصول حق توسعه و حق محیط زیست سالم بر اقتصاد سبز تکیه و تاکید نماییم.

 لذا اهم پیشنهادات خود را در دو محور ذیلا به استحضار می رساند:

  • 1. نیل به توسعه پایدار و سبز برای کشورهای کمتر توسعه یافته و در حال توسعه به راحتی میسر نیست مگر آنکه عزم بین المللی برای همراهی و همکاری وجود داشته باشد و مسیر توسعه هموار شود. بیایید از مثال انرژی های پاک که موضوع کار اجلاس است بهره بگیریم. همه می دانیم که در مسیر توسعه همه کشورها باید تلاش کنند تا از انرژی های سازگار با محیط زیست استفاده کنند و به عبارت دیگر تلاش نمایند تا آسیب کمتری به محیط زیست وارد کنند. این نکته، جان مایه اجلاس ریو در سال 1992 نیز بوده است. اما به واقع دسترسی به فناوری تولید و بهره برداری از انرژی های پاک بسیار گران است و نیز تولید با این قبیل فناوری نیز با قیمتی گزاف‌تر از انرژی های فسیلی به بازار عرضه می شود و عرصه رقابت را کند می کند؛ لذا کشورهای در حال توسعه و کمتر توسعه یافته با ملاحظه این قبیل مشکلات و نیز با تاکید بر شکوفایی اقتصاد ملی، در بسیاری از موارد چاره ای ندارند جز اینکه با انرژی سنتی تولید کنند و با قیمت رقابتی در سطح بازارهای جهانی ظاهر شوند، مگر اینکه کمک های بین المللی اعم از حمایت های مالی و فنی و تخصصی، دسترسی آنان به انرژیهای جایگزین و پاک را به قدری ساده نماید که از لحاظ اقتصادی انچه با این انرژی نوین و پاک تولید می کنند قابل رقابت در عرصه بین المللی باشد. این همان حق توسعه موضوع اعلامیه سازمان ملل متحد و نیز قطعنامه های بی شمار مجمع عمومی است که باید به جد مورد توجه دولتها قرار گیرد. رهایی از فقر و تنگدستی در بسیاری از مناطق جهان به آرزویی دست نیافتی تبدیل شده است؛ مناطقی که هنوز از امکانات ساده زندگی مثل آب سالم یا انرژی برق محروم اند و یا با بیماری های واگیردار یا بلایای طبیعی یا جنگ و نزاع دست و پنجه نرم می کنند! اینها موضوعاتی است که باید مدنظر این اجلاس و نیز همه محافل جهانی باشد تا اهداف توسعه هزاره محقق شود.
  • 2. سازمان های جامعه مدنی و سازمان های غیردولتی در همه عرصه های بین المللی وارد شده اند و سازمان ملل متحد نیز طبق گزارش هایی که دبیرکل در این زمینه منتشر نموده است، بر کیفیت و تخصص کار این سازمان ها صحه گذارده و امروز نیز شاهدیم که حضور گسترده سازمان های جامعه مدنی، فضای اجلاس ریو بعلاوه 20 را از اجلاس ریو 1992 متمایز ساخته است. به عنوان عضو کوچکی از سازمان های جامعه مدنی بر نقش بسیار موثر این سازمان ها تاکید داریم و از تمامی دولتهای محترم و سازمان های بین المللی حاضر در اجلاس می خواهیم با تمام توان خود از فعالیت های سازمان های غیردولتی حمایت کنند تا زمینه فعالیت بیشتر در سطح ملی و بین المللی فراهم شود و آن روز برسد که با کمک همدیگر بتوانیم بر فقر و تنگدستی چیره شویم و جهانی سبز به کودکان فردا هدیه نماییم
  •  علیرضا طاهری.

فعال حقوق بشر و عضو هیات مدیره موسسه مطالعات و تحقیقات زنان

نظرات - (0)

دیده بان حقوق بشر بنگلادش را محکوم کرد


 سازمان دیده بان حقوق بشر روز پنجشنبه دولت بنگلادش را متهم کرد که در ارسال کمکهای بشردوستانه برای مسلمانان میانمار که از خشونتهای فرقه ای در کشورشان فرار کرده و به بنگلادش پناه آورده اند، محدودیتهای زیادی ایجاد کرده است.

بنگلادش ماه گذشته میلادی از چند سازمان بشردوستانه و خیریه از جمله پزشکان بدون مرز و اقدام برضد گرسنگی درخواست کرد کمکهای خود را به مسلمانان روهینگا متوقف کنند چرا که بیم آن می رود با ادامه این کمکها، آوارگان بیشتری از میانمار به بنگلادش هجوم آورند.
بنگلادش که از کشورهای محروم جنوب آسیا محسوب می شود ژوئن گذشته حدود ده قایق حامل مسلمانان آواره میانماری را که از خشونتها و درگیریهای فرقه ای کشورشان فرار کرده و در سواحل بنگلادش پهلو گرفته بودند، به کشورشان بازگرداند.
طبق آمار و ارقام رسمی، خشونتها و درگیریهای فرقه ای در غرب میانمار هشتاد قربانی گرفته است. سازمانهای مدافع حقوق بشر نیروهای امنیتی و نظامیان میانمار را به توسل به زور بر ضد مسلمانان متهم کرده اند. سازمان ملل متحد اقلیت مسلمانان روهینگا در میانمار را مظلوم ترین اقلیت در جهان معرفی کرده است.
بنگلادش با میانمار دویست کیلومتر مرز دارد و در حال حاضر نیز حدود سیصد هزار مسلمان میانماری که از کشورشان فرار کرده اند، در مناطق مرزی بنگلادش زندگی می کنند. حدود سی هزار نفر از این آوارگان در دو اردوگاه در جنوب بنگلادش زندگی می کنند که سازمان ملل متحد بر آن نظارت دارد.
بیل فریلیک، مدیر سازمان دیده بان حقوق بشر، اعلام کرد مقامات داکا قصد دارند شرایط آوارگان روهینگا را که در بنگلادش زندگی می کنند، دشوارتر کنند تا مسلمانان میانمار دیگر جرات نکنند از خشونتهای کشورشان فرار کنند و به بنگلادش بیایند. وی افزود این سیاست دولت بنگلادش بیرحمانه و غیرانسانی است و باید جلو آن گرفته شود.
دیده بان حقوق بشر همچنین به دولت بنگلادش یادآوری کرد که این کشور یک پیمان بین المللی را امضا کرده است که بر اساس آن باید حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی همه شهروندان و حتی آوارگان و مهاجران خارجی را که در این کشور زندگی می کنند، رعایت کند.
پزشکان بدون مرز و اقدام بر ضد گرسنگی به همراه یک سازمان بشردوستانه اسلامی دیگر از سال هزار و نهصد و نود به اقلیت مسلمانان روهینگا در میانمار کمک می کنند. خدمات بهداشتی و درمانی، کمکهای غذایی از جمله آب آشامیدنی مهمترین کمکهای این سازمانها به مسلمانان میانمار است. سازمان پزشکان بدون مرز یک مرکز مراقبتهای بهداشتی نزدیک یکی از اردوگاههای آوارگان میانمار در جنوب بنگلادش دایر کرده است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از داکا،حدود هشتصد هزار مسلمان اقلیت روهینگا در منطقه ای بسته در شمال استان راخین زندگی می کنند. مسلمانان میانمار جزو گروههای نژادی و مذهبی نیستند که رژیم میانمار آنها را به رسمیت شناخته است و حتی بسیاری از مردم میانمار اعضای این اقلیت را مهاجران غیرقانونی بنگلادش می دانند و خصومت خود را نسبت به آنها پنهان نمی کنند.

نظرات - (0)