سازمانهای بین المللی و حقوق بشر

درخواست سوریه از سازمان ملل متحد


معاون وزیر اطلاع رسانی سوریه گفت که دمشق از سازمان ملل می‌خواهد که درباره کشف دو سیلندر گاز سارین از تروریست‌های سوری در حماه تحقیق کند.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از شبکه خبری «روسیا الیوم»، «خلف مفتاح» معاون وزیر اطلاع رسانی سوریه تأکید کرد که دمشق از سازمان ملل می‌خواهد درباره کشف دو سیلندر گاز سارین از تروریست‌های سوریه در حماه تحقیق کند.

وی افزود: تلاش‌هایی وجود دارد تا مانند عراق از مسأله سلاح شیمیایی در سوریه برای دخالت نظامی خارجی در این کشور استفاده شود.

مفتاح درباره نگرانی‌ها از شرایط القصیر نیز گفت: القصیر یکی از شهرهای سوریه است که گروه‌های تروریستی برای مدت زمانی آن را به اشغال خود در‌آورده بودند، آن زمانی که این گروه‌ها دست به قتل عام ساکنان القصیر و تخریب شهر می‌زدند شورای امنیت و دبیر کل سازمان ملل هیچ واکنشی نشان ندادند.

پیشتر ارتش سوریه موفق شد در جریان عملیاتی در شهر حماه، دو سیلندر گاز اعصاب سارین از شورشیان در منطقه الفرایح ضبط کند.

سارین گازی بی‌رنگ و بی‌بو است که باعث مشکلات تنفسی شده و به مرگ می‌انجامد. قطعنامه شماره 687 سازمان ملل، این سلاح شیمیایی را به عنوان سلاح کشتار جمعی شناسایی کرده است.

نظرات - (0)

انتقاد گزارشگر ویژه حقوق بشر از قانون کنترل جمعیت مسلمانان در میانمار


توماس اوجا کوینتانا گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در میانمار با محکوم کردن این قانون تبعیض آمیز علیه مسلمانان ایالت راخین، از مقام های دولت ان کشور خواست این قانون را هرچه زودتر لغو کنند.
وی افزود ۸۰۰ هزار مسلمان روهینگیا در میانمار از حقوق شهروندی برابر برخوردار نبوده و حتی از داشتن تابعیت محروم هستند که این مساله آن ها را بسیار آسیب پذیر ساخته است.
بر اساس این قانون تبعیض آمیز که توسط مقام های محلی ایالت راخین ارایه شده، مسلمانان حق داشتن بیشتر از دو بچه را نخواهند داشت.
روهینگیا مردمی مسلمان هستند که در ایالت راخین در غرب میانمار زندگی می کنند.
شش درصد از جمعیت ۶۰ میلیونی میانمار را مسلمانان تشکیل می دهند که از سوی دولت این کشور به رسمیت شناخته نمی شوند و بشدت از تبعیض و خشونت مذهبی توسط دولت و بوداییان رنج می برند.

نظرات - (0)

ابراز نگرانی سازمان ملل و صلیب سرخ از وضعیت انسانی در القصیر


 دبیرکل سازمان ملل با ابراز نگرانی شدید از اوضاع انسانی و درگیری‌ها در شهر القصیر سوریه از دو طرف درگیر خواست تا به حقوق غیرنظامیان احترام بگذارند و هر چه سریعتر این شهر را ترک کنند.
 

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، مارتین نسیرکی، سخنگوی بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در سخنانی به نقل از وی گفت: دبیرکل سازمان ملل به دو طرف درگیر در شهر القصیر سوریه هشدار می‌دهد که هرگونه اقدام آنها زیر ذره‌بین کارشناسان و ناظران بین‌المللی است و در آینده برای اقداماتی که انجام می‌دهند بازخواست خواهند شد.

نسیرکی گفت: دبیرکل سازمان ملل از دو طرف درگیر می‌خواهد تمام تلاش خود را برای حمایت از جان غیرنظامیان در شهر القصیر به کار بگیرند و از هرگونه نقض حقوق آنها بپرهیزند

برای مشاهده ادامه مطلب کلبک کنید.

نظرات - (0)