سازمانهای بین المللی و حقوق بشر

هشدار کمیسیونر عالی حقوق بشر به مصری ها


کمیسیونر عالی حقوق بشر بار دیگر در واکنش به ادامه خشونت‌ها در مصر در مورد شمار تلفات در این کشور به شدت ابراز نگرانی کرد و از مقامات خواست تا به اجرای قانون و استانداردهای بین‌المللی حقوق بشر احترام بگذارند.

به گزارش ایسنا،  ناوی پیلای کمیسیونر عالی حقوق بشر و بان‌کی‌مون دبیرکل سازمان ملل بار دیگر از تمام طرف‌های درگیر در مصر خواستند تا در حد امکان خویشتنداری کنند و تاکید کردند که راه‌حل پایان دادن به این وضعیت مذاکرات واقعی و موثر است.

رابرت کلوبل سخنگوی کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل در یک کنفرانس خبری در ژنو گفت: نیروهای امنیتی مصر باید تضمین کنند که از ابزار خشونت‌آمیز و اعمال فشار علیه معترضان استفاده نخواهند کرد.

وی در ادامه بیان کرد: مردم حق دارند بطور مسالمت‌آمیز اعتراضات خود را بیان کنند و مقامات در بکار گرفتن اقدامات مناسب برای برخورد با ناآرامی‌ها باید به قانون و استانداردهای بین‌المللی پایبند باشند.

همچنین پایگاه خبری سازمان ملل گزارش داد که دبیرکل سازمان ملل نیز طی بیانیه‌ای از حق تمام مردم مصر برای شرکت در اعتراضات حمایت کرده و از دولت موقت این کشور خواسته است که در اجرای قانون به گونه‌ای عمل کنند که موجب تضمین امنیت و جان تمام مردم شود.

وی در ادامه این بیانیه از این کشور خواست تا برای پایان دادن به این بحران وارد مذاکرات ملی و هدفمند شوند تا منجر به کنترل کامل غیرنظامیان و برقراری دموکراسی در راستای قانون اساسی شود.

بحران سیاسی در مصر و ناآرامی‌ها از ابتدای ماه جاری - ژوئیه - در حالی شدت گرفته است که ارتش این کشور محمد مرسی رییس‌جمهور مخلوع را با حمایت جمعی از مردم برکنار کرد. از آن پس موافقان و مخالفان وی در واکنش به این اتفاق دست به تجمع در خیابان‌های شهرهای مختلف زدند که اغلب به خشونت کشیده شده است. در جریان این خشونت‌ها تاکنون ده‌ها نفر کشته و هزاران تن زخمی شده‌اند که بسیاری از آن‌ها از حامیان مرسی هستند.

مدافعان حقوق بشر در طول این مدت بارها ناآرامی‌های مصر را محکوم و خواستار توقف این وضعیت شده‌اند.

نظرات - (0)

دیده بان حقوق بشر کشتار مصری ها را محکوم کرد


سازمان دیده بان حقوق بشر روز یکشنبه کشتار بیش از ۷۰ تن در خشونت های ناشی از اعتراض های اخیر در مصر را محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از قاهره،‌ دیده بان حقوق بشر مستقر در نیویورک با متهم کردن مسئولان مصر به بی اعتنایی نسبت به جان شهروندان این کشور اعلام کرد بیشتر کسانیکه در قاهره کشته شدند از ناحیه سر یا شانه هدف قرارگرفته اند و کارکنان بخش پزشکی این کشور اظهار می دارند با توجه به نشانه گیری معترضان، این کشتارها با هدف قبلی صورت گرفته است.
نادیم حوری نایب رییس بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در این سازمان طی بیانیه یی اعلام کرد: این کشتارها نشانگر تمایل بهت آور پلیس و سیاستمداران خاص برای اعمال خشونت علیه حامیان محمد مرسی است.
این بیانیه حاکی است: تصور اینکه این تعداد کشتارها بدون قصد قبلی و یا با بی توجهی به جان مردم صورت می گیرد، تقریبا غیرممکن است.
در این بیانیه از دولت موقت مصر و رهبران نظامی این کشور خواسته شده است تا بی درنگ اقدام به برقراری نظم و آرامش کرده و استفاده از گلوله های واقعی تنها درصورت ضرورت شدید و برای حفاظت از جان مردم صورت گیرد.
خبرگزاری فرانسه به نقل از وزارت بهداشت مصر گزارش داد تنها در صبح روز شنبه دستکم ۷۲ تن در قاهره پایتخت مصر در جریان گردهمایی حامیان محمد مرسی ریس جمهوری برکنار شده این کشور کشته شدند.
مرسی در تاریخ ۳ ژوئیه (۱۲تیر) از سوی ارتش و به دنبال تظاهرات گسترده علیه دولت وی از سمتش برکنار شد.

نظرات - (0)

کمک سازمان ملل به زنان و دختران قربانی کار اجباری


آژانس کار سازمان ملل با ابراز نگرانی در مورد زنان و دخترانی که در آسیای جنوبی قربانی کار اجباری می‌شوند اعلام کرد که در آسیا و خاورمیانه سالانه حدود 12 میلیارد دلار از نتیجه کار اجباری، درآمد بدست می‌آید.
 

 

 

 به گزارش ایسنا، بر اساس آمارهای سازمان جهانی کار در حال حاضر نزدیک به 21 میلیون انسان در دنیا قربانی قاچاق شده و به کار اجباری مشغولند. بخش زیادی از این افراد را آسیایی‌ها تشکیل می‌دهند که زنان و دختران آسیب‌پذیرترین آن‌ها هستند.

 آژانس کار سازمان ملل قصد دارد طی پروژه‌ای مشترک با وزارت گسترش بین‌الملل انگلیس به 100 زن و دختر در آسیای جنوبی کمک کند تا مانع از مهاجرت آن‌ها به دیگر کشورها برای کار شود.

 بر اساس گزارش پایگاه سازمان ملل، فقر یکی از دلایل اصلی مردان و زنانی است که برای به دست آوردن پول و تامین هزینه‌های خانواده‌هایشان به کشورهای دیگر مراجعه می‌کنند و اغلب نیز مجبورند بدون داشتن مهارت در مشاغل سخت فعالیت کنند.

 مدیرکل سازمان جهانی کار (ILO) ابراز تاسف کرد که سالانه میلیون‌ها انسان از جوامع فقیر به کشورهای دیگر مهاجرت می‌کنند که متاسفانه بسیاری از آن‌ها به کارهایی با دستمزد پایین و حتی بدون دستمزد تن می‌دهند.

 سازمان ملل در این پروژه قرار است به زنان و دختران در آسیای جنوبی کمک مالی کند تا مانع از خروج آن‌ها از کشور و کار اجباری شود. آسیای جنوبی در واقع یکی از نقاط اصلی دنیاست که مردم برای کار به کشورهای دیگری مهاجرت می‌کنند.

 

نظرات - (0)