سازمانهای بین المللی و حقوق بشر

''آیا می توانید شاهد کشتاربیشتری از مردم سوری باشید؟ " معاون رئیس سازمان ملل متحد خطاب به اعضای شورای امنیت گفت..


15 ژانویه 2016- - " صدها هزار نفر از مردم سوریه با یک کابوسی درگیری و جنگ  روبرو هستند که تابع هیچ قانون و مقرراتی نیست ". معاون کمک های بشردوستانه سازمان ملل متحد به اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد اظهار داشت .

وی ادامه داد که برای بیش از چهار سال است که جامعه حقوق بشردوستانه ، زنگ  تاثیر درگیری های سوریه برزندگی مردان ، زنان و کودکان به صدا درآورده است.

"از ما درخواست کرده اند، اصرار داشتند و خواستار آن شدند که درگیریها به پایان برسد و  غیر نظامیان از خشونت ها در امان قرارگیرند و مورد حمایت کمک های انسان دوستانه قرار گیرند . "خانم کانگ اعلام کرد.

نظرات - (0)

طبق گزارش عفو بین الملل، آوارگان زن در سفر خود از طریق اروپا ، در مواجه با حمله فیزیکی، استثمار و آزار و اذیت جنسی هستند


دولت ها و سازمان های کمک رسان در ارائه کمک های اساسی به زنان آواره  سوری وعراقی موفق نبوده اند  ، تحقیقات جدید انجام شده توسط سازمان عفو بین الملل نشان می دهد که زنان و پناهندگان دختر در هر مرحله از سفر خود، از جمله در خاک اروپا با خشونت، ضرب و شتم، بهره برداری و آزار و اذیت جنسی روبرو هستند .

"پس از زندگی سخت درجنگ در عراق و سوریه ، این زنان در پیداکردن محل امن برای خود و فرزندان خود جان خود را به خطر انداخته اند ." تیرانا حسن، مدیر پاسخ به بحران سازمان عفو بین الملل اظهار داشت.

 وی ادامه داد: انتظار می رود گام های عملی انسان دوستانه انجام شود تا از گروه های در معرض خطر مانند زنانی که به تنهایی سفرمی کنند  و خانواده های بی سرپرست مورد حمایت قرارگیرد این امر شامل راه اندازی  امکانات بهداشتی خوب و  مناطق خواب امن جداگانه  می باشد . زنان و کودکان آنها،  از خطرناک ترین مناطق جهان فرار کرده اند و شرم آور است که آنها هنوز هم در خاک اروپا در معرض خطر هستند "

نظرات - (0)

گزارش عفو بین الملل در ترکیه: بازداشت دانشگاهیان، تشدید سرکوب آزادی بیان است


به گزارش سازمان عفو بین الملل، بازداشت 19   تن از دانشگاهیان در ترکیه نشان دهنده نقض آزادی بیان می باشد .

موج بازداشت که طی یک  طومار، با عنوان "دانشگا هیان برای صلح"  بوده، در آن دانشگاهیان خواستار صلح و  بر عملیات نظامی ترکیه در جنوب شرق این کشور انتقادکرده اند. امضا کنندگان از طریق رسانه های اجتماعی  تهدید به مرگ شده اند. این تحقیقات در بیش از 1000 دانشگاه صورت گرفته است.

اندرو کادینر، مسئول تحقیقات عفو بین المل در ترکیه اضافه کرد : "بازداشت دانشگا هیان نشانگر بی ثباتی وضعیت حقوق بشر در ترکیه است. آنها به اندازه دیگران دارای حق آزادی بیان هستند ، بدون اینکه به عنوان تروریست شناخته  شده و و تهدید به بازداشت شوند."

نظرات - (0)

دبیر کل سازمان ملل حمله به بیمارستان پزشکان بدون مرزیمن رامحکوم کرد


11ژانویه - بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد، حمله روز گذشته به بیمارستان پزشکان بدون مرز (MSF) در استان صعده یمن، که در آن حداقل چهار نفر کشته و تعداد بسیاری زخمی شده اند،  را محکوم کرد.
در بیانیه ای که توسط سخنگوی آقای بان کی مون منتشر شد وی  عمیق ترین همدردی و تسلیت صمیمانه خود را به خانواده های قربانیان و مردم یمن ابراز داشته است.
"
دبیر کل نگرانی عمیق خود را در مورد دسترسی به خدمات  و مراقبت های بهداشتی ضروری برای یمنی ها اعلام داشت،" بیانیه صراحتأ تاکید می کندکه بیمارستان ها و پرسنل پزشکی تحت قوانین بین المللی بشردوستانه می باشد و از هر گونه حمله عمدی به غیر نظامیان و زیرساخت های غیر نظامی مصون هستند و نقض آن نقض جدی قوانین بین المللی بشردوستانه می باشد.
"دبیر کل از همه طرف های درگیر در جنگ یمن خواست برای حل و فصل اختلافات از طریق مذاکرات صلح آمیز با همکاری فرستاده ویژه سازمان ملل، اقدام کنند
این حمله درست چند روز بعد ازابراز«نگرانی عمیق»  رئیس سازمان ملل متحد در مورد تشدید حملات هوایی ائتلاف به رهبری عربستان و جنگ های زمینی و گلوله باران در یمن، رخ داده است.

نظرات - (0)

تقاضای واکسن خوراکی وبا به دو برابر یعنی به 6 میلیون دوز رسیده است


8 ژانویه2016 - در مواجهه با کمبود جهانی واکسن خوراکی وبا ، سازمان بهداشت سازمان ملل متحد امروز اعلام کرد که امسال عرضه این واکسن باید به شش میلیون دوز افزایش یابد

سال گذشته، با در خواست سودان و هائیتی از سازمان بهداشت جهانی(WHO) برای انجام اقدامات پیشگیرانه ، این سازمان با کمبود جهانی روبرو شد.
وبا یک بیماری حاد اسهالی است که می تواند در عرض چند ساعت در صورت عدم درمان، کشنده باشد. بین 1.4 میلیون و 4.3 میلیون مورد در سال وجود دارد و تا 142،000 مرگ و میر تخمین زده می شودو در بیش از 50 کشور بومی شده است، اما معمولا فقط در شرایط خاص بین المللی در شرایط اضطراری، مانند شیوع بیماری در میان پناهندگان در گوما، جمهوری دموکراتیک کنگو، در سال 1994 که ده ها هزار نفر کشته بر جای گذاشت مورد توجه قرارگرفت.
تغییر آب و هوا یی و پدیده ال نینو آب و هوا که باعث خشکسالی یا سیل در نقاط مختلف جهان می شود، همچنین ممکن است کمک به شیوع بیماری وبا شود.
4 میلیون دوز به 11 کشور در زمینه های مختلف ارسال شده است: از جمله بحران های انسانی در کامرون، هائیتی، عراق، نپال، سودان جنوبی و تانزانیا. شیوع بیماری در گینه و مالاوی؛ و نقاط بومی مانند بنگلادش و جمهوری دموکراتیک کنگو بوده است.
________________________________________

 

نظرات - (0)

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل ایالات متحده خواهان بسته شدن بازداشتگاه گوانتانامو شدند


11  ژانویه2016   - کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد و سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) امروز در دولت ایالات متحده خواستار بسته شدن  بازداشتگاه گوانتانامو و پایان دادن به مصونیت برای سوء استفاده در اصطلاح "جنگ جهانی علیه تروریسم" مانند "تکنیک های بازجویی پیشرفته شدند.

طی  نامه ای آنها با اشاره به "جنگ با تروریسم" پس از حملات مرگبار القاعده در نیویورک و واشنگتن در 11 سپتامبر، 2001 بیان داشتند "هر کس در هر موقعیتی، در ایجاد بازداشتگاه های مخفی، بازداشت های خودسرانه غیرنظامیان و به اصطلاح" تکنیک های بازجویی پیشرفته با  نام مبارزه با تروریسم ،نقش داشته است.
کارشناسان یاد می آورد که نزدیک به 100 تن از بازداشت شدگان هنوز در گوانتانامو به نام مبارزه با تروریسم ، پس از سال ها بازداشت خودسرانه و بدون محاکمه، بدون حاکمیت قانون و بدون دسترسی به  دادگاه های ایالات متحده با  فرمان مستقیم باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده ، نگه داشته می شوند.


امضا کنندگان این نامه  شامل گزارشگران ویژه سازمان ملل در مورد شکنجه، خوان مندز.؛ در مسائل حقوق بشر و مبارزه با تروریسم، بن امرسون ، از  قوه قضائیه، مونیکا پینتو؛ گزارشگر گروه کاری سازمان ملل در بازداشت های خودسرانه، سئونگ-فیل هنگ؛ مدیر دفتر سازمان امنیت و همکاری موسسات دموکراتیک و حقوق بشر و  مایکل گئورگ لینک می باشند.
چهار سال پیش، کمیساریای عالی سازمان ملل برای حقوق بشر،  ناوی پیلای ، در سخنرانبی خود علیه عدم بسته شدن این تشکیلات با وجود سفارش آقای اوباما ، آن را یک نقض آشکار قوانین بین المللی نامید.

 

نظرات - (0)