سازمانهای بین المللی و حقوق بشر

استفاده گاز خردل توسط شبه نظامیان دولت اسلامی عراق (داعش)


شبه نظامیان دولت اسلامی سال گذشته ، علیه نیروهای کرد عراق ازگاز خردل استفاده کردند. پس از بررسی های انجام شده توسط دیده بان سلاح شیمیایی جهانی (OPCW) ، این اولین استفاده از سلاح های شیمیایی شناخته شده در عراق از زمان سقوط صدام حسین می باشد.

این نمونه ها پس از اینکه سربازانی که در طول جنگ علیه شبه نظامیان دولت اسلامی در جنوب غربی اربیل، پایتخت کردستان عراق،  بیمار شدند بدست آمده است.

همیش دو برتون گوردن، کارشناس سلاح های شیمیایی و بیولوژیکی، معتقد است که شبه نظامیان دولت اسلامی(داعش) در صورت افزایش ظرفیت های سلاح های شیمیایی خود، ان را در اینده مجددا استفاده کنند

نظرات - (0)

یمن : شهرهای در گیر در جنگ در معرض خطر فحطی قرار دارند


سازمان ملل متحد روز دوشنبه گفت که ساکنان تعز، نزدیک به یک سال است که در  محاصره  می باشند، در خطرقحطی قراردارند. .نظامیان از ارائه کمک های ضروری گروه های امداد جلوگیری کرده اند سازمان برنامه جهانی غذا، گفت: برخی از کمک ها به تعز آخر هفته ارسال شده است، - ساکنان تعز در میان تقریبا 7.6 میلیون نفر در یمن به عنوان "منطقه به شدت ناامن غذایی" شناخته شده است

نظرات - (0)

نماینده سازمان ملل- جنگ و خشونت موجب تلفات سنگین کودکان در سال 2015 شده است


در سال 2015 ، درگیری های خاور میانه  همچنین بخش هایی از آفریقا و آسیا که در معرض جنگ های طولانی بوده اند، تلفات زیادی از کودکان به همراه داشته است. یک مقام ارشد سازمان ملل متحد امروز اعلام کرد.

شورای حقوق بشر سازمان ملل در گزارش سالانه خود، خشونت را در افغانستان، عراق، نیجریه و سوریه مورد برسی قرار داده است .

نماینده ویژه دبیر کل برای کودکان در درگیری های مسلحانه- خانم Zerrougui- گفت : کودکان در این در گیری ها آواره و اغلب هدف مستقیم اعمال خشونت قرار گرفته اند .

وی ادامه داد که احترام به حقوق بشر باید اساس پاسخ موثر به خشونت و اقدامات افراطی باشد و این در تطابق کامل با حقوق بین الملل، حقوق بشر، حقوق بشردوستانه و حقوق پناهندگان انجام شود.

در این گزارش، نماینده ویژه سازمان ملل، نگرانی  عمیق خود را در افزایش تعداد حملات به مدارس، و همچنین استفاده نظامی از مدارس، در کشور های درگیر جنگ ، ابراز داشت . در سال 2015، جنگ باعث اختلال در آموزش میلیون ها کودک شده است ، این  باعث یک چالش مستقیم به تحقق هدف توسعه پایدار از حصول اطمینان از کیفیت آموزش و پرورش برای همه کودکان شده است.

 

نظرات - (0)

نماینده سازمان ملل در امور افغانستان (UNAMA): افزایش آمار تلفات غیر نظامیان در افغانستان


درگزارش سالانه دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان  (UNAMA) ، که باهماهنگی با دفتر حقوق بشر سازمان ملل ارائه شده ، نشان می دهد که افزایش مناطق در گیر در جنگ  همچنین حملات انتحاری در شهرستانها ی مهم ، ازعوامل اصلی  افزایش تلفات غیرنظامیان در سال 2015 می باشد.

"این گزارش، افزایش غیر قابل قبول تلفات غیر نظامیان در افغانستان را نشان می دهد. نیکولاس هیسم، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل برای افغانستان و رئیس یوناما اضافه کرد "ما خواستار اقدامات موثر برای حفاظت از غیرنظامیان و   توقف کشتار غیرنظامیان در سال 2016 می باشیم".
مطابق این گزاش از  11،002 تلفات (3545 مرگ و میر و 7457 زخمی) در سال 2015 ،  رکورد بالاتری را نسبت به سال 2014 داشته است  . این نهاد فعالیت خود را از سال 2009 آغاز کرده است.

"مردم افغانستان ازحملات وحشیانه و غیراخلاقی رنج می برند که درقوانین بین المللی ممنوع است . کمیساریای عالی سازمان ملل در امورحقوق بشر، زید رعد الحسین. ادامه داد : این اقدامات با مصونیت از مجازات ، اتفاق می افتد. جامعه بین الملل باید برحفظ حقوق غیرنظامیان تاکید کند.

در سال 2015، یوناما یک افزایش 37 درصدی  درتلفات  زنان و 14 درصد افزایش در تلفات کودکان را نشان می دهد.

نظرات - (0)

بان کی مون بمب گذاری در دمشق را محکوم کردو خواستار پیشرفت در مذاکرات سازمان ملل متحد در ژنو شد


روز گذشته در پی یک بمب گذاری تروریستی در خارج از دمشق ، که بنا به گزارش بیش از 60 نفر کشته شدند دبیر کل سازمان ملل متحد، بان کی مون امروز از مذاکره کنندگان دولت سوریه و مخالفان دولت سوریه در مذاکرات سازمان ملل متحد در ژنو، خواستار بهبود فوری وضعیت بشر دوستانه سوریه شد.

بمب گذاری که مسئولیت آن را داعش پذیرفته ، در نزدیکی حرم سیده زینب در جنوب دمشق انجام شده ، بنا به گزارش حدود 60 نفر کشته و ممکن است بیش از 100 تن دیگر زخمی شدند .

"این مذاکرات باید این شرایط را ایجاد کند که مردم سوریه خودشان برای آینده خود تصمیم گیری کنند"  رئیس سازمان ملل متحد در ادامه ازطرف ها یمذاکره کننده خواست که از فرصت دیپلماتیک ایجاد شده برای آرمان های مردم سوریه ،تسریع کمک های بشردوستانه و آتش بس استفاده کنند. .
همچنین دسترسی به محل های امن ، پایدار و بدون مانع در سراسر سوریه، به ویژه درنواحی تحت محاصره؛ آزادی افراد بازداشت شده و توقف فوری هر گونه استفاده بی رویه از سلاح، از جمله هرگونه بمباران و بمباران هوایی مورد تاکید قرار گرفته است.

نظرات - (0)

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد: ویروس Zika یک وضعیت اضطراری برای بهداشت عمومی بین المللی می باشد


سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد شیوع ویروس Zika در منطقه آمریکا ی لاتین ، موجب اختلالات عصبی و ناهنجاری های نوزادان شده است و این به منزله یک وضعیت اضطراری برای بهداشت عمومی در سطح بین المللی می باشد .  

    مارگارت چان، مدیر کل سازمان به خبرنگاران در ژنو گفت: هفته گذشته، وی درخواست یک  جلسه اضطراری درمورد تهدید بیماری ویروس Zika در امریکا لاتین و کارائیب.شده است.  در ارزیابی سطح تهدید، 18 کارشناس و مشاور به ویژه در ارتباط با آلودگی ویروس Zika و افزایش موارد شناسایی شده از ناهنجاری های مادرزادی و عصبی تبادل نظر داشتند.

کارشناسان، گونه ای پشه را ناقل این بیماری و فقدان واکسن و آزمایشهای تشخیص سریع و قابل اعتماد، و عدم وجود ایمنی در کشورهای جدید را  از عوامل نگرانی معرفی کردند.

دکتر چان اظهار داشت در حال حاضر، مهم ترین اقدامات حفاظتی ، کنترل جمعیت پشه و پیشگیری از گزش پشه در افراد در معرض خطر، به خصوص زنان باردارمی باشد.

نظرات - (0)

نگرانی موجود از سلامت کودکان مهاجر در زمستان سخت – یونیسف


طبق گزارش یونیسف:  یک سوم مهاجرین سوری ، کودکان هستند  که این ارقام رو به افزایش است . این کودکان در شرایط سخت غذایی و پناهگاه قرار دارند. با توجه به منابع اطلاعاتی، در جمهوری سابق یوگسلاوی مقدونیه، نسبت 37 درصد در ماه دسامبر، در مقایسه با 23 درصد در ماه سپتامبر، در حالی که در صربستان، 36 درصد کودکان در دسامبر در مقایسه با 27 درصد در ماه سپتامبر بود. در دسامبر، بیشتر کودکانی که در صربستان جابه جا شده اند، بیشتر بین 5 تا 9 ساله بوده اند.

در سال 2015، بیش از یک میلیون پناهنده و مهاجر برای رسیدن به سواحل اروپا از مدیترانه عبور کرده اند، که حدود 253700 - - یعنی یک در چهار - کودکان بودند. آخرین روند نشان می دهد که کودکان در حال حاضر 36 درصد از جریان مهاجرت آینده را از طریق جمهوری سابق یوگسلاوی مقدونیه را تشکیل می دهند. زنان و کودکان در حال حاضر 57 درصد از پناهندگان و مهاجران با اکثریت ازکشور سوریه، افغانستان و عراق را تشکیل می دهند.

نظرات - (0)

سازمان های بین المللی بشر دوستانه خواستار اقدام موثر شدند


21 ژانویه - بیش از 120 سازمان بین المللی .و نهاد بین المللی سازمان ملل خواستار اقدامات فوری و  عملی برای افزایش کمک های بشر دوستانه و ارائه کمک به افراد نیازمند سوری شدند.

سه سال پیش، رهبران سازمان های بشردوستانه سازمان ملل ، خواستار هر تلاش برای نجات مردم سوریه و غیرنظامیان شدند.


با گذشت شش سال از جنگ، سازمان های بشردوستانه و آژانس های سازمان ملل  امروز، خواستار پایان دادن به کشتار، توافق بر آتش بس و صلح ، با یاری دولت ها و شهروندان سراسر شدند .

 

این سازمان ها "با یادآوری این نکته که در این جنگ، 4.6 میلیون نفر به کشورهای همسایه فرار کرده اند،  تاکید دارند قبل از به نتیجه رسیدن اقدامات دیپلماتیک در حل بحران سوریه، نیاز به اقدامات ضروری برای پایان این درد ورنج ها شدند."

این خدمات عبارتند از دسترسی آزادانه سازمان های بشردوستانه به امداد رسانی فوری به تمام کسانی که نیازبه کمک های بشردوستانه دارند، آتش بس بی قید و شرط ، توقف حملات در زیرساخت های غیر نظامی، آزادی حرکت برای همه غیر نظامیان و رفع هرگونه محاصره نظامی، می باشد.

نظرات - (0)

مذاکرات سوریه ، با میانجیگری سازمان ملل متحد، روز جمعه با پیشنهاد آتش بس از سر خواهد گرفت


25 ژانویه 2015- مذاکرات سوریه تحت حمایت سازمان ملل متحد در روز جمعه با اولویت آتش بس،  گستردش کمک های انسان دوستانه و متوقف کردن تهدیدات ناشی از دولت اسلامی عراق و شام (داعش) شروع خواهد شد.

انتظار می رود که جلسات  به مدت شش ماه، با دولت و مخالفان دولت در اتاق های جداگانه وبا حضور مقامات سازمان ملل تشکیل شود.

این مذاکرات، نتیجه توافق وین، در ماه نوامبر توسط گروه بین المللی پشتیبانی سوریه (ISSG)  ، متشکل از اتحادیه عرب، اتحادیه اروپا، سازمان ملل و 17 کشور از جمله ایالات متحده و روسیه ، به عنوان کشور هایی که برای پایان دادن به جنگ پنج ساله سوریه تلاش داشته اند و همچنین در مورد  تشکیل دولت جدید، قانون اساسی جدید و انتخابات جدید ، خواهد بود.

در همین حال، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در آموزش جهانی، گوردون براون،  هشدار داده است که 2.5 میلیون کودک تا پایان سال 2016 آواره و بی خانمان خواهند شد .

نظرات - (0)