سازمانهای بین المللی و حقوق بشر

گزارش یونیسف نشان می دهد: یک سوم از کودکان در سوریه در طول جنگ متولد شده اند


با توجه به گزارش یونیسف، صندوق کودکان سازمان ملل ، بیش از  300000 نفر از این کودکان، به عنوان پناهنده، در معرض اشکال مختلف خشونت، ترس و جابجایی بوده اند.

یونیسف تخمین زده است که 8.4 میلیون کودک در سوریه، یا 80 درصد ازجمعیت زیر 18 سال سوری ، نیاز فوری به کمک های انسان دوستانه هم در سوریه و یا در کشورهای همسایه هستند.

در ادامه این گزارش آمده است :برخی از بدترین اشکال جنگ در سال 2015، نقض فاحش حقوق بشر علیه کودکان،  کشتار و معلولیت در اثر سلاح های انفجاری در مناطق پرجمعیت بوده است.

این گزارش همچنین تخمین زده شده است که بیش از 2.1 میلیون کودک در سوریه در سال گذشته خارج از مدرسه بوده اند و موارد بکارگیری نوجوان و کودکان توسط گروه های شبه نظامی نیز، گزارش شده است

ادامه مطلب

نظرات - (0)

یونسکو:85 میلیون کودک امکان دسترسی به مدرسه ندارند


 تونی بلر نخست وزیر سابق بریتانیا در انجمن آموزش و مهارت های جهانی در روز یکشنبه، گفت تغییرات آموزشی باید بر روی کیفیت تمرکز داشته باشد نه فقط برکمیت....

وی ادامه داد: "آموزش مشخص کننده میزان پیشرفت کشورها است در حال حاضر ما نیاز به کیفیت وآموزش با استاندارد داریم،
تغییرات آموزشی سخت ترین چیزی است که شما می توانید در دولت انجام  دهید.
تجربه من در اصلاحات نشان می دهد، هر کس  از آن استقبال می کند. همه می گویند آموزش و پرورش مهم است اما کاری در مورد آن انجام نمی دهند، "

وی چهارعامل را در این اصلاحات مهم می داند

"در مرحله اول، شما باید به یک سیستم ارزیابی دقیق در مورد آموزش  نیاز دارید. در مرحله دوم، باید اصلاحات شامل  معلمان باشد. ثالثا، رهبری در مدارس بسیار مهم است. چهارم، نیاز به تجربه در زمینه های مختلف نیاز می باشد و فن آوری نیز کاملا مهم است."
ایرینا بوکووا، مدیر کل یونسکو، معتقد است که کیفیت آموزش مهم است و آمار نشان میدهد که 250 میلیون نفر بیسواد در سراسر جهان وجود دارد، که بسیاری از آنها آموزش و پرورش رسمی داشته اند اما قادر به خواندن و نوشتن نیستند.

ادامه مطلب

نظرات - (0)

جامعه آماری سازمان ملل متحد شاخص های جهانی اهداف توسعه پایدار را مشخص میکند


11 مارس 2016- کمیسیون آماری سازمان ملل متحد ، بر شاخص های جهانی برنامه های توسعه پایدار به منظور ریشه کن کردن فقر تا سال2030 موافقت کردند.
در آخرین روز از جلسه چهل و هفتم ، کمیسیون، پیش نویس چارچوب شاخص های جهانی برای پیگیری جهانی و بررسی اهداف توسعه پایدار  (SDGs)  را تعیین کردند.
 با توجه به  اخبارمنتشر شده، مجموعه ای از 230 شاخص های جهانی پیشنهاد شده توسط سازمان ها و کارشناسان گروه در SDG (IAEG-SDGs)  می باشد که با توجه به موقعیت منطقه ای و ملی کشور هاست.
آقای وو تاکید کردند: "شاخص های    SDG نیاز به میزان قابل توجهی ازداده ها خواهدبود که مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرند- و آشکار است که این یک چالش مهم برای سیستم های آماری ملی برای کشور های درحال توسعه و همچنین کشورهای توسعه یافته خواعد بود"

ادامه مطلب

نظرات - (0)

در خواست فعالان حقوق زن از رهبران جهان بر تعهد به برابری جنسیتی


رهبران جهان باید متعهد  به پایان دادن به نابرابری جنسیتی و برنامه ریزی برای توانمند سازی زنان شوند، فعالان زنان درکمیسیون سازمان ملل در مورد وضعیت زنان CSW مطرح کردند.

نشست سالانه CSW به بررسی پیشرفت در توانمند سازی زنان، که در نیویورک در روز دوشنبه شد، اولین نشست مجمع عمومی سازمان ملل بعد از نشست سپتامبر در مورد اهداف توسعه پایدار (SDGs)،می باشد

در این نشست به طور خاص از دولت برای پایان دادن به همه اشکال تبعیض علیه زنان و دختران، پایان دادن به خشونت و رسمیت شناختن زنان برای موقعیت های مدیریتی و اطمینان از برخوردار حقوق باروری زنان می باشد.

فعالان حقوق زنان خواستار امضا کشورهای عضو سازمان ملل پس ازپایان مذاکرات دو هغته ای- برای نشان دادن تعهدات قوی در مورد چگونگی به اجرا گذاشتن اهداف توسعه هزاره، هستند.  

ادامه مطلب

نظرات - (0)

گزارش آژانس سازمان ملل متحد : شکاف جنسیتی بزرگ در سراسر بازار کار جهانی همچنان به چشم میخورد


7 مارس 2016-  به گزارش جدید سازمان بین المللی کار سازمان ملل متحد (ILO ، در برخی از مناطق جهان، میلیون ها نفر از زنان در تلاش برای بدست آوردن برابری کار  هستند. این گزارش نشان می دهد که چالش بزرگ زنان در پیدا کردن و نگه داشتن شغل مناسب، می باشد. دربین 178 کشور که مورد بررسی قرار گرفته است ، نابرابری بین زنان و مردان همچنان ادامه دارد و چیزی که بیشتردر این گزارش مورد توجه قرار گرفته اینست که که بیش از دو دهه گذشته، پیشرفت های قابل توجه زنان در آموزش و پرورش، منجر به بهبود قابل توجه موقعیت کار آنان نشده است

ادامه مطلب

نظرات - (0)

مدیرتغییرات آب و هوایی سازمان ملل : زمان برای تصدی دبیر کل سازمان ملل متحد توسط یک زن فراهم شده است


کریستیانا فیگرس، دبیر اجرایی کنوانسیون تغییر آب و هوا سازمان ملل  می گوید یک کاندید زن باید جانشین دبیر کل بان کی مون شود.

نقش فیگرس در شکل دادن موافقتنامه پاریس ، برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی، موقعیت بین المللی او راافزایش داده است.
چهار مرد و سه زن دیگر تا کنون برای پست نامزد شده اند .شش نفر از نامزدهای موجود از شرق اروپا است.

ژان Krasno، استاد کالج نیویورک که ناظر بر کمپین انتخاب جانشین دبیر کل سازمان ملل متحد است ، فیگرس را به عنوان فردی مناسب برای پست دبیر کل سازمان ملل، معرفی می کند.

ادامه مطلب

 

نظرات - (0)

بان کی مون خواستار نقش بیشترپلیس زنان در عملیات صلح سازمان ملل متحد برای مبارزه با خشونت علیه زنان شد


7مارس - دبیر کل سازمان ملل متحد بان کی مون، خواستار نقش پلیس زنان ، به خصوص زنان فرانسوی زبان، برای خدمت در عملیات صلح سازمان ملل متحد شد.
 

وی با اشاره به راه اندازی کمپین بالا بردن سطح آگاهی عمومی و افزایش اراده سیاسی و منابع برای جلوگیری و پایان دادن به همه اشکال خشونت علیه زنان و دختران در سراسر جهان، گفت:
امروز، گروهی از رهبران و وزرا، نمایندگان مجلس و صدها میلیون ها نفر از افراد صاحب نام، با پیوستن به این کمپین، تلاش های خستگی ناپذیر خود را در این مبارزه ،  برای توسعه پایدار قرار داده اند.

 

آقای بان معتقد است که پلیس نقش مهمی در مبارزه با سوء استفاده ها دارد و می تواند با همتایان قضایی به بررسی ادعاها، شناسایی متهمان، ترویج مسئولیت پذیری و اطمینان از جبران خسارت بپردازد. این شرایط مهم و موثربرای پیشگیری خواهد بود.

پلیس جامعه، باعث توانمندی جوامع می شود و با مدیریت جرم و جنایت و  جلوگیری از خشونت، کمک به بازسازی ایمنی و ترویج اعتماد عمومی شود.  وی با تاکید بر لزوم قوانین قوی برای پایان دادن به خشونت علیه زنان، گفت : پلیس سازمان ملل متحد و اتحادیه آفریقا در عملیات صلح، کمک به پیشگیری و مقابله با خشونت جنسی در جنگ، که به طور نامتناسبی بر زنان و دختران تاثیر می گذارد، داشته اند.

 

ادامه مطلب

نظرات - (0)

8مارس: روز جهانی زن


روز جهانی زن تأملی در پیشرفت های زنان و پاسخی به عزم راسخ  زنانی که نقش فوق العاده ای در تاریخ کشورها و جوامع خود بازی کرده اند، می باشد.

موضوع 2016 برای روز جهانی زن "سیاره 50-50 تا سال 2030: گامی برای برابری جنسیتی" می باشد.
این ایده به منظور سرعت بخشیدن به  دستور عمل 2030 می باشد، حرکتی برای اجرای مؤثر اهداف جدید توسعه پایدار، به ویژه هدف دستیابی به برابری جنسیتی و توانمندسازی همه زنان و دختران و اطمینان از آموزش فراگیر و با کیفیت برای همه و ترویج یادگیری مادام العمر.می باشد..

نظرات - (0)

دولت سوریه اجازه می دهد تا آژانس های سازمان ملل برای اجرای برنامه واکسیناسیون در سراسر این کشورفعالیت داشته باشند


دولت سوریه اجازه دسترسی سازمان ملل  به تمام مناطق تحت محاصره  هر دو گروه معارضین و  دولتی،
برای اجرای یک برنامه ایمن سازی در برابر بیماری های دوران کودکی در سوریه، را داد. مدیر اجرایی یونیسف آنتونی لیک روز چهارشنبه گفت.


وی پس از بازدید از شهر حمص گفت: "مقامات ارشد دولتی در دمشق با همکاری WHO  و همکاری وزارت بهداشت، درمان، موافقت کرده اند برنامه ایمن سازی در سراسر کشور در برابر بیماری های دوران کودکی، پیاده کنند. این کار نیازمند دسترسی در تمام مناطق تحت محاصره می باشد.
مدیر اجرایی یونیسف گفت: "در طول پنج سال گذشته، با همکاری سازمان هایی ازجمله هلال احمر عربی سوریه و یونیسف، بیش از 10 میلیون نفرکه اغلب کودکان هستند، با خدمات آب، بهداشت و تغذیه، آموزش، مورد حمایت قرارداده اند..

نظرات - (0)

آینده دنیای وحش در دست ما


روز جهانی حیات وحش یک فرصت برای جشن اشکال زیبا و متنوع از جانوران وحش و گیاهان و همچنین مبارزه با جرایم درحیات وحش است . حیات وحش دارای ارزش ذاتی است و کمک به جنبه های زیست محیطی، ژنتیکی، اجتماعی، اقتصادی، علمی، آموزشی، فرهنگی، تفریحی و زیبایی شناسی توسعه پایدارمی کند. به این دلایل، همه کشورهای عضو، نظام ملل متحد و دیگر سازمان های بین المللی، و همچنین جامعه مدنی، سازمان ها و افراد غیر دولتی، دعوت به مشارکت در این جشن جهانی حیات وحش می شود. این جوامع می توانند نقش مثبتی در کمک به جلوگیری از تجارت غیرقانونی حیات وحش بازی کند.
موضوع "آینده از حیات وحش در دست ما است" ارتباط تنگاتنگ بین حیات وحش، مردم و توسعه پایدار را تقویت میکند. این مسئولیت از هر نسل برای حفاظت از حیات وحش به نسل بعدی است. همچنین، نیاز مبرم برای اقدام ملی برای اطمینان از بقا حیات وحش است.

نظرات - (0)

روز ایستادگی و روز در کنار بودن


مدیر اجرایی برنامه مشترک سازمان ملل متحد،  میشل سیدیبه، در روز "بدون تبعیض" گفت: موضوع روز امسال، ایستادگی است و همه جوامع را تشویق به زندگی منصفانه و عادلانه کرد. وی خواستار به رسمیت شناختن  ارزشها  و تنوع فرهنگی شد زیرا  منجر به غنی سازی جامعه و تقویت جوامع بشری می شود.
 وی اضافه کرد: هنوزتبعیض  به طور گسترده ای  باقی مانده است- جنسیت، ملیت، سن، قومیت، گرایش جنسی یا دین،  متاسفانه می تواند پایه ای برای تبعیض باشد.
 دبیر کل سازمان ملل بان کی مون در پیام برای این روز گفت: "سازمان ملل متحد به شدت به حمایت از حقوق بشر و کرامت  انسانی برای همه متعهد است."

نظرات - (0)

هشدار سازمان ملل از بحران انسانی قریب الوقوع پناهندگان در یونان


آدریان ادواردز، سخنگوی دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان (UNHCR)، در یک کنفرانس مطبوعاتی در ژنو گفت:

تعداد پناهندگان و مهاجران در نزدیکی مرزیونان  و جمهوری یوگسلاوی سابق. که درشرایط کمبود غذا، آب و اقامتگاه هستند، به24،000 افزایش یافته است .

او اضافه کرد که حدود 55 درصد از آوارگان سوری در یونان زن و کودک هستند که نیاز فوری به برنامه ریزی بهتر وافزایش ظرفیت اقامتگاه ها و حمایت های دیگرمی باشد. مقامات تلاش زیادی  برای جلوگیری از وخامت بیشتر شرایط در سراسر یونان داشته اند، اما نیاز به منابع بیشتر، هماهنگی بهتر برای جلوگیری از درد و رنج گسترده تر و هرج و مرج حیاتی در میان پناهندگان، به چشم می خورد ، آقای ادواردز تاکید کرد. سخنگوی کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان ، خواستار حمایت مقامات یونانی و دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا در حمایت از این سازمان شد.

 

نظرات - (0)

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در سوریه: غیر نظامیان بیشترین هزینه را در جنگ داخلی سوریه پرداخت می کنند


 

22 فوریه 2016- در حالیکه درگیری های سوریه در حال ورود به ششمین سال خود می باشد،  شهروندان سوری متحمل بیشترین فشار از طرفین درگیر شده اند. گزارش جدید کمیسیون تحقیق در سوریه، برای بررسی و ثبت نقض قوانین بین المللی ازماه مارس سال 2011، جزئیات کشتار فاجعه بار از زیرساخت های غیرنظامی، از جمله مراقبت های پزشکی و امکانات آموزشی، فضاهای عمومی ، برق و تاسیسات آب را شامل می شود.

این گزارش، همچنین به جمع آوری 415 مصاحبه با قربانیان و شاهدان عینی در داخل و خارج کشور، بین جولای 2015 و ژانویه 2016پرداخته است.

"مسئول کمیسیون درادامه گفت :

"ما شاهد تشدید دخالت نظامی خارجی در سوریه و احزاب مختلف،  که عواقب مخربی را  برای غیرنظامیان ایجاد کرده اند، هستیم،"

همه طرفین درگیر، از جمله نیروهای طرفدار دولت، گروه های مسلح ضد دولت، و گروه های تروریستی مانند داعش  و جبهه النصره، حملات بی رویه ای بر روی مناطق غیر نظامی، ساکنان تحت کنترل مخالفین،  انجام داده اند . دراین گزارش بر نیاز بک اقدام هماهنگ و پایدار بین المللی برای پیدا کردن یک راه حل سیاسی برای پایان دادن به خشونت و برای جلوگیری از شیوع جنایات جنگی و نقض فاحش حقوق بشر است، تصریح شده است

ادامه مطلب

نظرات - (0)

موضوع 2016: آموزش با کیفیت، نتایج آموزش و یادگیری به زبان مادری


                                                                                                                                                              

هدف چهارم توسعه پایدار  ازبرنامه  2030  ، بر اهمیت زبان مناسب آموزش، زبان مادری، در سال های اولیه تحصیل. به منظور تسهیل دسترسی به آموزش و پرورش نام برده شده است . همچنین با در نظر گرفتن عدالت - برای گروه هایی از جمعیت که دراقلیت هستند و به زبان بومی صحبت می کنند، به ویژه دختران و زنان، کیفیت آموزش و یادگیری با  تاکید بر درک و خلاقیت نیز مطرح می شود.

 

در 16 مه سال 2007 مجمع عمومی سازمان ملل در قطعنامه A/RES/61/266  از همه کشورهای عضو "در خواست کرد برای ترویج ، حفظ و حفاظت از تمام زبان های استفاده شده توسط مردم جهان تلاش کنند. ، مجمع عمومی ، سال 2008 را به عنوان سال بین المللی زبانها برای ترویج وحدت در کثرت و تفاهم بین المللی، از طریق چند زبانه و چند فرهنگی .. اعلام کرد.

روز جهانی زبان مادری از فوریه سال 2000 برای ترویج تنوع زبانی و فرهنگی و چند زبانی مطرح شده است . تاریخچه این روز مربوط به سال 1952 می باشد. زمانی که دانش آموزان برای به رسمیت شناختن زبان خود، بنگلا ، به عنوان یکی از دو زبان ملی پس از پاکستان، در داکا به ضرب گلوله کشته شدند .

ادامه مطلب

 

نظرات - (0)

عراق: درخواست مقام امداد رسانی سازمان ملل متحدبرای نقل مکان غیر نظامیان به مناطق امن


 

 

 

 22 فوریه 2016- مقام ارشد سازمان ملل متحد در عراق ، نگرانی عمیق  خود را در مورد هزاران نفر از غیر نظامیان که در شهرستان فلوجه و در منطقه سنجار گرفتار شده اند و قادر به دسترسی به کمک ها نیستند، اعلام داشت و  خواستار نقل مکان غیرنظامیان به مناطق امن تر شد.
هماهنگ کننده امور بشردوستانه برای عراق ، خانم گراند، اعلام داشت: سازمان ملل قادر به دسترسی به غیرنظامیان در شهر فلوجه در استان انبار، که تحت کنترل دولت اسلامی عراق و شام (داعش) باقی مانده است، نیست و اطلاعات از وخامت اوضاع این شهر دارد .ما گزارش هاییاز گرسنگیو کمبوددارو و لوازمضروری این شهر داریم . ما می دانیم کهمردم در تلاشبه ترک شهرهستند این در حالی ست که مانع انجام این کارمی شوند. ما به عنوان انسان، مسئولیت مشترک برای حفظ جان انسان ها را داریم.

ادامه مطلب

نظرات - (0)