سازمانهای بین المللی و حقوق بشر

گزارش نشان می دهد: تخریب زمین ها ، 10.6tn $ در سال هزینه در بر دارد


گزارش ها نشان می دهد :تخریب زمین ها ، هزینه 10.6tn $ در هر سال را به خود اختصاص می دهد ، این معادل 17 درصد از تولید ناخالص داخلی جهان است.

، با توجه به گزارش روز سه شنبه مرکزاقتصادی تخریب  زمین  (ELD)، بیش از نیمی از این زمین ها ،زمین های  قابل کشت در جهان هستند . این گزارش برآورد تخریب محیط زیست، نه تنها  تولید محصولات کشاورزی و معیشتی را کاهش داده ، بلکه کاهش    خدمات اکوسیستم زمین، از جمله تصفیه آب، پیشگیری از فرسایش خاک، چرخه عناصر و ارائه هوای پاکرا شامل شده است.

این گزارش اشاره می کند که منافع اقتصادی زمین های زراعی اغلب به نفع سرمایه گذاری خارجی و یا منازعه زمین نادیده گرفته است. "این واگرایی به احتمال زیاد به علت کمبود زمین و به طور فزاینده به عنوان یک کالا، دیده می شود.

نظرات - (0)

گزارش مرکزمطالعات مت : سال های 2015و 2016 رکود گرما ، شکسته می شود


گزارشات نشان می دهد دو سال آینده، گرمترین رکورد گرما  به عنوان تغیرات آب و هوایی ثبت شده-است وتابستان UK ممکن است خنک تر باشد.

گزارش نشان می دهد :چرخه آب و هوای طبیعی در اقیانوس آرام و اقیانوس اطلس معکوس خواهد شد .این الگوهای آب و هوایی  در سراسر جهان ،  بیشتر تغییر خواهد کردو این تغیر آب وهوایی ساخت بشر ، هشدار جهانی است.

رکورد داغترین سال یعنی سال 2014، زمانی که موج گرما در چین، روسیه، استرالیا و بخشهایی از امریکای جنوبی فرا گرفت ، شکسته می شود.  اما با افزایش انتشار گازهای گلخانه ای و افزایش گرمای بیشتر بر روی زمین، دهه گذشته شاهد گرم شدن آهسته در جه حرارت کره زمین می باشد.

. در حال حاضر، با توجه به گزارش مرکز مطالعات  مت، همه نشانه ها،  گواه بر افزایش دما هوا است و این افزایش در سال های آینده سریع خواهدبود.

نظرات - (0)

یونیسف: محرومیت میلیون ها کودک سوری از تحصیل


15 سپتامبر  2015 -   - صندوق کودکان سازمان ملل متحد،  یونیسف امروز هشدار داد بیش از دو میلیون کودک  در سوریه ، قادر نیستند به مدرسه بروند .همچنین اضافه کرد  که نتیجه خشونت و آوارگی به عنوان نتیجه جنگ، 400000 دیگر نیز در معرض خطر ترک تحصیل هستند.

با شروع درگیری ها در سوریه که در حال حاضر در پنجمین سال خود می باشد، برخی از کودکان در سوریه هرگز تجربه حضور در مدرسه را ندارند در حالی که کودکان دیگر،  چهار سال تحصیل خود را از دست داده اند . یونیسف در ادامه گزارش خود اعلام کرد.

"خدمات عمومی سوریه، از جمله آموزش و پرورش، به حداکثر رسیده است، حنا سینگر، نماینده یونیسف در سوریه گفت . ما به تلاش بیشتر برای کمک به موسسات آموزش و پرورش و افزایش فرصت ها ی کودکان یرای دسترسی  به آموزش در سراسر این کشورنیاز داریم. .

نظرات - (0)

تأکید رئیس هفتادمین اجلاس مجمع سازمان ملل متحد بر اقدام فوری دولت ها


 

15 سپتامبر 2015 - اولویت اصلی برای هفتادمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد  اقدامی  سریع در وعده های داده شده  توسط  تما م 193 عضو  سازمان ملل  برای توسعه  پایدارمی باشد.

"آقای ،" Mogens Lykketoft در ادامه گفت ، در زمان کمتر از 10 روز، رهبران ما در این سالن برای اتخاذ دستور کار 2030  برای توسعه پایداراجتماع خواهند داشت.

 

دستور کاری  که در طی یک نشست ویژه در مقر سازمان ملل به تصویب خواهد رسید، شامل 17 هدف توسعه پایدار و 169 هدف و برنامه  برای مردم سیاره زمین در قرن بیست و یکم می باشد. این اهداف برای بیش از 15 سال آینده به منظور ساختن جهانی عادلانه تر و پایدار برای همه بشریت انجام خواهد شد.

 

نظرات - (0)

اقیانوس بزرگ جنوبی 1.2bn تن کربن در سال 2011 در خود جای داده است


اقیانوس بزرگ جنوبی  که گرداگرد قاره قطب جنوب است ، 40٪ از تمام کربن موجود در اقیانوس های جهان رادر خود جای داده است. یعنی یک چهارم از همه کربن منتشر شده از طریق فعالیت های انسانی ، از جمله مصرف سوخت مانند زغال سنگ، نفت و گاز .

تحقیقات دانشمندان مستقر در سوئیس، فرانسه، آمریکا و استرالیا ، که در مجله SCIENCE  منتشر شده، نشان می دهد این یکی از دلائل تغییرات بادها و درجه حرارت می باشد.

  برونته Tilbrook ، یک دانشمند CSIRO در موضوع قطب جنوب و محقق در سیستم آب و هوایی CRC ،معتقد است :

شواهدی وجود دارد که نگرانی کاهش سینک بخاطرافزایش تجمع دی اکسید کربن در جو می باشد.

باز سازی مجدد سینک ،خود به دلیل تغییر در الگوهای آب و هوایی در اطراف قطب جنوب می باشد. ، ما نمی دانیم که چگونه اتفاق افتاده است .اما این امکان وجود دارد که دوباره ممکن است کاهش یابد. "

نظرات - (0)

15 سپتامبر روز جهانی دموکراسی


دموکراسی یک ارزش جهانی بر اساس  آزادی بیان مردم می باشد که برای تعیین سیستم سیاسی، اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی خود و مشارکت کامل آنها در تمام جنبه های 

زندگی آنها است .در حالی که دموکراسی دارای خصوصیات مشترکی است، هیچ الگوی واحدی از دموکراسی وجود ندارد.

فعالیت های انجام شده توسط سازمان ملل متحد در حمایت از تلاش های دولت برای ترویج و تحکیم دموکراسی ،مطابق با منشور سازمان ملل تنها به درخواست کشورهای عضو انجام گرفته است.

مجمع عمومی سازمان ملل در قطعنامه  A/62/7 (2007)) ،دولت ها را تشویق به تقویت برنامه های ملی به منظور توسعه و استقرار دموکراسی می کند   و همچنین تصمیم گرفت که 15 سپتامبر هر سال باید به عنوان روز جهانی دموکراسی معین گردد.

در سطح جهانی، نقش جامعه مدنی در این سال مهم تراز همیشه ترسیم شده است ، این در حالیست که جهان آماده پیاده سازی یک برنامه توسعه جدیدکه مورد  موافقت همه دولتها است، می شود. با این حال، برای فعالان جامعه مدنی و سازمان ها در طیف وسیعی از کشورهای هر قاره، فضا در حال کاهش است - و یا حتی بسته است – و یا حتی برخی از دولت ها محدودیت هایی برای سازمان های غیر دولتی NGOs و یا دریافت کمک های مالی آنهااتخاذ کرده اند.

به همین دلیل است که موضوع این سال روز جهانی دموکراسی است " فضا برای جامعه مدنی . " این یک یادآوری به دولت است که  در هر جا که نشانه دموکراسی موفق و پایدار وجود دارد، جامعه مدنی  قوی و آزاددیده می شود و  در آن ،دولت و جامعه مدنی با هم برای اهداف مشترک برای آینده ای بهتر با هم همکاری می کنند.

 

نظرات - (0)

شورای امنیت با استقبال از مذاکرات آتی احزاب یمن، خواستار سرعت بخشیدن به روند صلح درمنطقه شد


11 سپتامبر 2015  -شورای امنیت سازمان ملل متحد امروز اعلام کرد از  مذاکرات آینده صلح یمن استقبال می کند و  تصمیم دولت را برای  شرکت در مذاکره با احزاب دیگر،مورد ستایش قرار می دهد.

مذاکرات هفته آینده با حضور  فرستاده ویژه دبیر کل ، اسماعیل احمد اولد شیخ، انجام خواهد شد . روز گذشته وی از  توافق دولت  ، حوثی ها و کنگره عمومی خلق برای شرکت در مذاکرات ،استقبال کرد .

طبق این بیانیه  :"اعضای شورای امنیت، تأکید مجدد خود را برای شرکت احزاب در مذاکرات اعلام کردند و ازهر گونه مذاکرات در آینده ، تعامل بدون پیش شرط و با حسن استقبال کردند، از جمله حل اختلافات از طریق گفتگو و مشاوره، رد اعمال خشونت برای رسیدن به اهداف سیاسی ، و خودداری از تحریک و همه اقدامات یکجانبه برای تضعیف انتقال سیاسی، حمایت کردند  "

علاوه بر این، شورای امنیت ، ابراز نگرانی عمیق خود را  از وضعیت انسانی رو به وخامت در یمن، از جمله نا امنی غذایی که در حال حاضر ، میلیون ها یمنی در سراسر کشور در  خطر افزایش قحطی.بسر می برند را ، اعلام کرد. همچنین   جامعه بین الملی  را به تامین کمک بشر دوستانه 1.6 میلیارد $، سازمان ملل که در حال حاضر تنها حدود 24 درصد آن تامین شده است،  تشویق کرد

نظرات - (0)

وخیم شدن شرایط در داخل سوریه و کاهش سوخت در منطقه، باعث سرازیر شدن هزاران سوری به سمت اروپا شده استژنو، سپتامبر 8   (UNHCR) -     آژانس پناهندگان سازمان ملل در روز سه شنبه هشدار داد ، شرایط رو به وخامت در سوریه و کشورهای همسایه ، باعث سرازیر شدن هزاران سوری  به سمت اروپا را باعث شده است . بحران سوریه که پنجمین سال خود را پشت سر می گذارد هنوز هیچ نشانه ای از یک راه حل سیاسی به چشم نمی خورد .ناامیدی رو به افزایش است و امید در تامین نیاز های کوتاه مدت است .. " در داخل سوریه، در چند ماه گذشته جنگ به صورت گسترده ای بوده است، "سخنگوی یب به اتفاق از آنها خارج از اردوگاه زندگی می کنند-و به شدت با فقر مواجه هستند

مطالعات اخیر در اردن و لبنان یک روند رو به رشد از آسیب پذیری های پناهندگان در برنامه های پناهندگان نشان می دهد. ارزیابی کمیساریای عالی پناهندگان در اردن، که در آن بیش از 520،000 سوری خارج اردوگاه های پناهندگان در این کشور زندگی می کنند، نشان داد که 86 درصد از کسانی که در مناطق شهری و روستایی در حال حاضرزندگی می کنند ، زیر خط فقر زندگی می کنند.

آمار مشابه  نیز در لبنان وجود دارد. یافته های اولیه از یک مطالعه آسیب پذیری های اخیر وجود دارد نشان میدهد که 70 درصد از خانواده پناهندگان سوری بسیار پایین تر از خط فقر ملی زندگی می کنند - از 50 درصد در سال 2014. در اینجا نیز، پناهندگان بیشتری در حال خرید مواد غذایی در تاریخ های اعتباری، خروج کودکان از مدرسه و توسل به گدایی ...می باشد


نظرات - (0)

گزارش سازمان ملل متحد می گوید مرگ و میر کودکان از سال 1990 به نصف کاهش یافته ، اما هدف MDG تامین نشده است


 

آمار رسمی نشان می دهد تعداد کودکان سراسر جهان که قبل از پنج سالگی می میرند به نصف آمار سال 1990 کاهش یافته است،   اما هدف توسعه هزاره که کاهش دو سوم  مرگ ومیر کودکان تا پایان سال جاری پیش بینی کرده بود  این هدف تامین نشده است

معاون مدیر اجرایی یونیسف، گیتا رائو گوپتا، گفت: اعلام آخرین آمار مرگ ومیر کودکان  پیشرفت بود اما  به اندازه کافی سریع نبوده است. او گفت: "ما باید به پیشرفت فوق العاده ی جهانی اذعان داشته باشیم ، به ویژه از سال 2000 زمانی که بسیاری از کشورها نرخ کاهش مرگ و میر زیر پنج سال سه برابر شده است."

"اما تعداد بسیار زیادی از کودکان هنوز هم از علل قابل پیشگیری قبل از پنج سالگی و ماه اول زندگی خود  می میرند  این باید ما را وادار کند تا کوشش های خود را برای انچه که ما نیاز است که انجام دهیم  افزایش دهیم.

 

 

نظرات - (0)

فرستاده سازمان ملل می گوید اکنون زمان رسیدن به یک بحث واقعی برای پایان دادن به درگیری های سوریه می باشد


فرستاده سازمان ملل می گوید اکنون زمان آن است که  یک بحث واقعی برای پایان دادن به درگیری ها در سوریه شود

2015 سپتامبر 8 - فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در سوریه امروز گفت این عکس ها از کودک نو پا سوریه غرق شده با یک پیراهن قرمز و شورت آبی به صورت خوابیده روی یک ساحل ترکیه بایدزنگ بیداری به جهان باشد  که "دیگر زمان برای روند مذاکرات سیاسی طولانی وجود ندارد، "و اکنون زمان آن است و آن" یک بحث واقعی "برای پایان دادن به جنگ است.

دیگر هیچ زمانی برای روند سیاسی طولانی مذاکرات نیست، نیاز به ایجاد امید برای مردم در سوریه وجود دارد،" آقای میستورا در گفتگو با خبرنگاران در بروکسل، بلژیک، محل برگزاری مذاکره با مقامات ارشد اتحادیه اروپا ،ایراد کرد.

"فرستاده سازمان ملل تاکید کرد که در حال حاضر هم نیاز  به یک بحث واقعی است.

اگر عربستان سعودی و ایران مذاکرات خود را شروع کنند می توان به یک نوع هلسینکی از آرایش و هماهنگی رسید... جنگ تا یک ماه آینده تمام خواهد شد- و نه یک سال، 10 سال دیگر.

آقای میستورا اشاره کرد که عربستان سعودی و ایران «نفوذ قابل توجهی" در لبنان، یمن، عراق و سوریه دارند و این مذاکرات بین دو کشور می تواند به پایان دادن به درگیری ها منجر شود

او از بحث درمورد  سوریه بین ایالات متحده و روسیه، استقبال "است و آن را  یک نشانه خوب دانست که هنوز  به یک نتیجه در مورد این مسئله و از آنچه در مورد آینده حکومت سوریه است نرسیده اند.

جنگ در چند ماه گذشته به طورگسترده ادامه داشته است مطابق گزارش  کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) جنگ تقریبا در همه استان ها شدت یافته است، با افزایش حملات موشکی و خمپاره ای به دمشق ، افزایش انفجار خودرو ها و بمباران سنگین در شهرستانها ی بزرگ که به دنبال آن رانده شدن هزاران نفر از خانه هایشان را در پی داشته است.


نظرات - (0)

تسریع بان کی مون در تماس تلفنی با سران کشورهای اروپا در ارتباط با بحران مهاجرت


گزارش مرکز خبر سازمان ملل:

دبیرکل سازمان ملل متحد از سران کشورهای اروپایی درخواست کرد که یک رویکرد مشترک در برخورد با بحران مهاجران و پناهندگان داشته باشند ، همانطور که آلمان واتریش از هزاران پناهنده و مهاجر از کشورهای درگیر در چنگ استقبال کرده اند .

درخواست بان کی مون ، پژواک درخواست مشابه از مقامات ارشد سازمان ملل متحد برای اقدام سریع در بحران مهاجرین به اروپا بوده است .

روز گذشته سازمان پناهندگان سازمان ملل از سران کشورهای اروپایی، در خواست پذیرش 200.000پناهجوی سوری ، لیبی وعراقی و افغانستانی کرده است .این سازمان همچنین ، تأکید بر نیازفوری بر یک طرح اضطراری برای مدیریت بحران داشته است.

نظرات - (0)

طرح اسرائیل در تخریب 17.000 ساختمان در سواحل باختری


به گزارش گاردین:

دولت اسرائیل طرح تخریب 17000 ساختمان را که بیشتر ساکنان انها را فلسطینی  ها تشکیل میدهند و تحت کنترل نیروهای نظامی اسرائیل هستند در دستور کار خویش قرار داده است.

به گزارش سازمان ملل متحد برای  هماهنگی امور انسان دوستانه (OCHA) ،بین سال های 1988تا 2014 مدیریت شهری اسرائیل ، صدور دستور تخریب 14000ساختمان را که بیش از 11.000 ساختمان آن هنوز پابرجاست را داده است ومیتواند این تخریب به 17.000ساختمان مسکونی برسد .

این ساختمان ها شامل خانه های  مسکونی وپناهگاه ها ی حیوانات می باشد

نظرات - (0)

5 سپتامبر روز بین المللی نیکوکاری


به گزارش مرکز خبر سازمان ملل:

"در زمانی که نیاز به کمک های بشر دوستانه افزایش یافته ، تعداد پناهندگان و مردم آواره رو به فزونی گذاشته است،  نقش حیاتی مراکز خیریه ونیکوکاری بطور فزاینده ای احساس می شود.

من از همه مردم دنیا  می خواهم در برخورد با درد و رنج های بشری بطور داوطلبانه اقدام کنند.  "

پیام دبیر کل سازمان ملل متحد  ،بانی کی مون ، به مناسبت روز جهانی نیکوکاری

نظرات - (0)

7-8سپتامبر روز بین المللی سواد آموزی 2015 پاریس –فرانسه ، توسعه پایدار و سواد آموزی


به گزارش مرکز خبر سازمان ملل:

موضوع روز بین المللی سواد آموزی ،جوامع پایدارو سواد آموزی است. سواد آموزی کلید توسعه پایدار و پیش نیاز دانش ، مهارت ها ، نگرش ها و ارزش هاست که مورد نیاز جامعه پایدار می باشد. پیشرفت در زمینه های  توسعه پایدار مانند بهداشت و کشاورزی یک عامل در ارتقاء خدمت در محیط های سواد آموزی می باشد.

"تکنولوژی های جدید شامل موبایل ها ، فرصت های جدیدی برای سواد آموزی برای همه ایجاد می کند .

من خواهان افزایش فعالیت های سیاسی –مالی کشورهای عضو می باشم زیرا سواد آموزی یکی از عوامل تسریع کننده توسعه پایدار است. آینده با الفبا شروع می شود ."    مدیر کل یونسکو

 

مراسم امسال روز جهانی سوادآموزی ،سوادآموزی و اهداف توسعه پایدار را که در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در سپتامبر مورد پذیرش کشورها قرار میگیرد ،پیوند میدهد.

 

نظرات - (0)

تغییرات آب وهوایی ،خطر طوفان های گرمسیری را افزایش داده است


طبق گزارش رویتر تغییرات آب و هوایی ریسک طوفان های گرمسیری را در منطقه خلیج فارس افزایش داده است و این تهدیدی ست برای شهرهای دبی و دوحه که آمادگی این طوفان ها را ندارند .  دو منطقه تمپا در فلوریدا و کرنز در استرالیا  ،تنها مناطقی هستند که این طوفان ها در آنجا اتفاق می افتد.

طبق مطالعات تغییرات آب و هوایی مجله NATURE ،این گونه طوفان ها در آب های کم عمق و گرم خلیج فارس که هرگز ثبت نشده است در آینده ممکن است  به عنوان یک اثر جانبی از گرم شدن کره زمین  باشد.

برای مشاهده متن اصلی کلیک کنید

 

نظرات - (0)

رییس سازمان یونسکو،تخریب معبد« پالمیرا »در سوریه را محکوم کرد


رییس سازمان یونیسف معبد« پالمیرا »را قدیمی ترین بنای مذهبی قدیمی در منطقه خاور میانه و تخریب این بنا را جنایت علیه بشریت معرفی کرد که تاریخ 4500 ساله هیچ موقعه این واقعه را فراموش نخواهد کرد.

وی در ادامه افزود قدرت فرهنگی بزرگتر از همه فعالیت های افراطی گرایی ست که هیچ چیز باعث توقف آنها نمی شود.

یک شنبه تروریست های داعش معبد «پالمیرا »را با مواد انفجاری تخریب کردند و ماه گذشته نیز معبد «بال شمین» را ویران کردند

برای مشاهده متن اصلی کلیک کنید

نظرات - (0)

طبق گزارش سازمان ملل ،نوار غزه تا سال 2020خالی از سکنه خواهد شد


به گزارش سازمان توسعه وتجارت سازمان ملل ،نوار غزه پس از یک دهه جنگ ،محاصره اقتصادی،  تا 5 سال آینده می تواندغیر قابل سکونت شود .نوار غزه یک منطقه محاصره شده با وسعت 362 کیلومتر مربع می باشد وبین کشورهای اسراییل ، مصر ودریای مدیترانه قرار دارد .8/1 میلیون فلسطینی در آن زندگی میکنند واین منطقه پر تراکم ترین نقطه در جهان است .
در ادامه این گزارش آده است که نوار غزه با این بحران روبرو خواهد بود اگر روند کنونی اقتصادی همچنان ادامه پیدا کند.این وضعیت اقتصادی با سه عملیات نظامی اسراییل به این منطقه ویک دهه محاصره اقتصادی تشدید شده است.
محاصره اقتصادی ، زیر بنای اقتصادی و تولیدی غزه را ویران کرده وهمچنین موجب از بین رفتن فرصت های بازسازی اقتصادی غزه شده است .
شرایط اجتماعی اقتصادی امروز غزه از سال 1967پایین تر است یعنی زماتی که اسراییل در جنگ 6 روزه با مصر این منطقه را اشغال کرد .
طبق گزارش (UNCTAD)   ،در طول سه عملیات اسراییل 2.200فلسطینی کشته ونیم میلیون بی خانمان شده اند

برای مشاهده متن کامل کلیک کنید

نظرات - (0)

گزارش یونیسف از وضعیت یمن


گزارش رویتر:

با بمباران بندر مهم یمن ،کودکان یمن در خطر جدی قرار گرفتند

بمباران بندر مهم یمن باعث قطع کامل ارسال محموله های مورد نیاز کمک های بشردوستانه به 20 میلیون مردم یمن شده است .بندر هدیدا ، نقطه ورودی محموله های تجاری و کمکی بوده است که دوشنبه مورد حمله جنگنده های سعودی قرار گرفت .

مقام ارشد کمک سازمان ملل ،آقای استیفن ابرین ، این هفته  در شورای امنیت ، بمباران بندر هدیدا را نقض جدی حقوق بشر اعلام کرد .

یونیسف،نهاد کودکان سازمان ملل روز چهارشنبه اعلام داشت  که از مارس گذشته  بیش از 1000 کودک کشته یا زخمی شده اند

جولین هارنیز ، نماینده یونیسف در یمن اعلام داشت که هزاران کودک در اثر بمباران و گلوله باران گشته شده اند و انها یی که زنده مانده اند در خطر تهدید بیماری یا سوئ تغذیه یه سر می برند.

در این گزارش آمده است که 624000 کودک بی خانمان و 5/9میلیون نفر در خطر کمبود غذایی و 3/7 میلیون کودک ،از دسترسی به مراقبت های پزشکی محروم هستند و 2/9 میلیون کودک دسترسی به مدرسه ندارند .

جنگ ،کمبود سوخت و محدودیت واردات تجهیزات امدادی برای بیمارستان ها و کاهش انتقال کمک های بشردوستانه حاصل از بمباران جنگنده های سعودی ، تاثیر زیادی بر خانواده ها و کودکان خواهد گذشت

برای دیدن متن کلیک کنید

نظرات - (0)