سازمانهای بین المللی و حقوق بشر

روز بین المللی مبارزه با فقر


روز جهانی مبارزه با فقر روزخاصی است که نشأت گرفته از اهداف هزاره 2030 برای توسعه بایدار می باشد. "پایان دادن به فقر در تمامی اشکال آن در همه جا "یکی از اهداف توسعه پایدار است.

روز بین المللی مبارزه با فقر، از سال 1993 مطرح شده است، زمانی که مجمع عمومی سازمان ملل، قطعنامه        47/196 را تصویب کرد،  این روز برای  ترویج آگاهی  برای ریشه کن کردن فقر، در همه کشورها است. مبارزه با فقر به عنوان هدف اصلی اهداف توسعه هزاره (MDG) جدید مطرح شده است

نظرات - (0)

بن بست مذاکرات صلح و امنیت زنان، موجب از دست رفتن فرصت ها می شود


این هفته شورای امنیت سازمان ملل به مناسبت پانزدهمین سالگرد تصویب قطعنامه1325 در اکتبر سال   2000، تشکیل جلسه داد این اولین قطعنامه شورای امنیت برای ایجاد دستور کار زنان، صلح و امنیت در سراسر جهان بودو آن را برای سیاستها و  استانداردهای جدید برای حفاظت از زنان و دختران به طور موثر و ترویج مشارکت آنها در فعالیت های سیاسی معرفی کرد.

روز سه شنبه، خطاب جولین لوزان، مدافع حقوق زنان ازجمهوری دموکراتیک کنگو (DRC)،که سالها در مورد شرایط سخت زنان کشورش، تلاش داشته است؛ شورای امنیت بود.

نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد این هفته به بررسی پیشرفت ها و چالشها در اجرای قطعنامه   1325 بود.  خانم جولین لوزان به صراحت خطاب به اعضای شورا گفت: برای زنان درگیردر درگیری های جمهوری دموکراتیک کنگو ، تقریبا هیچ چیز تغییر نکرده است. قاچاق زنان، تجاوز و قتل ادامه دارد. سازمان های محلی برای حمایت از قربانیان خشونت جنسی تلاش زیادی انجام داده اند اما این تلاشها برای رسیدن به صلح و ثبات عمدتا بی اثر بوده است .

ماموریت های صلح سازمان ملل و تیم میانجیگری در حال حاضر شامل زنان نیز می باشد که در سراسر جهان، در 15 سال گذشته بدون پیشرفت بوده است . بیش از 50 کشور در حال حاضر برنامه های رسمی برای امورزنان، صلح و امنیت در دست دارند.

در حلی که جهان با پیاده سازی موثر هفت قطعنامه های موجود در مورد زنان، صلح و امنیت، شورای امنیت با مشکل مواجه می باشد، شورای امنیت با تصویب قطعنامه 2242و ابراز  نگرانی  ازعدم اجرای تصمیمات قبلی، با اقدامات جدید - مانند دو برابر شدن کارکنان زن در ماموریت های صلح استقبال کرد.

نظرات - (0)

رئیس بشردوستانه سازمان ملل : اظهار نگرانی از کشتار شهروندان یمنی در اثر حملات هوایی به یک مراسم عروسی


به گزارش وزارت بهداشت عمومی یمن ، 47 شهروند یمنی در این حادثه کشته و 35 نفر زخمی شده اند که در میان کشته ها ، تعدادی کودک و زن به چشم می خورد.

استفان اوبراین، هماهنگ کننده کمک های اضطراری، در بیانیه خود گفت : " ما شاهد استفاده سلاح های مخرب انفجاری - توسط تمام گروه ها  - در این جنگ هستیم "

بنا به گزارشات ، تعداد 4500 غیرنظامی در طول هفت ماه اول سال جاری در اثر استفاده از سلاح های انفجاری کشته یا زخمی شده اند که این  بیش از بحران هیای دیگر در جهان در طول همان دوره بوده است."

 

نظرات - (0)

بان کی مون ساخت و ساز شهرک های جدید در کرانه باختری را محکوم کرد


6 اکتبر 2015-."در گیری های چند روزگذشته در فلسطین ، که منجر به مرگ چهار فلسطینی، از جمله یک پسر 13 ساله، و صدها نفر مجروح، شد یکی دیگر از نشانه های  نگران کننده خشونت خارج از کنترل می باشد،" آقای بان کی مون در بیانیه ای که توسط سخنگوی خود در نیویورک ایراد شد، ابراز کرد.

دبیر کل این قتل ها را محکوم کرد و گفت که به نظر می رسد که دولت اسرائیل باید تحقیقات فوری و شفاف از  حوادث، از جمله اینکه آیا استفاده از زور متناسب بوده، انجام دهد.

علاوه بر این، دبیر کل سازمان ملل تأکید کرد که تشدید حوادث خشونت بار  نیاز به اقدام فوری توسط هر دو طرف دارد. وی همچنین از همکاری مقامات فلسطین و اسرائیل برای جلوگیری از خشونت استقبال کرد.

 

نظرات - (0)

بان کی مون در روز جهانی بهداشت روان : هر کس حق برخورداری از زندگی با شان و منزلت می باشد0


10 اکتبر 2015 - هر کس حق برخورداری از زندگی با احترام و عزت می باشد، دبیر کل  سازمان ملل متحد ، بان کی مون در پیامی به مناسبت روز جهانی بهداشت روان اعلام کرد، مناسب است که افرادی که دارای سلامت روانی و ناتوانی روانی هستند از  یک زندگی سالم و با شأن و منزلت برخوردار باشند.

دبیر کل..در ادامه اظهار داشت : روز جهانی بهداشت و روان فرصتی برای بالا بردن آگاهی از چالشهای  معلولیت های ذهنی و روانی که مردم با آن مواجه هستند و تلاش مقتضی برای اطمینان از یک زندگی رضایت بخش می باشد. 

نظرات - (0)

کلیات سعدی به ثبت جهانی رسید


کلیات سعدی در دوازدهمین اجلاس شورای مشورتی بین المللی برنامه حافظه جهانی، در حافظه ی جهانی یونسکو به ثبت جهانی رسید

فرهاد اعتمادی، مدیر گروه ارتباطات کمیسیون ملی یونسکو اعلام داشت دو نسخه از کلیات سعدی در کتابخانه آستان قدس رضوی و کتابخانه ملی ایران وجود دارد و طبیعتأ قدیمی ترین و کامل ترین اثر را برای ثبت انتخاب و معرفی می شود. نسخه موجود در استان قدس رضوی ، 60 سال بعد از وفات سعدی نگاشته شده است.

اعتمادی همچنین در مورد ثبت کتاب مسالک الممالک در کمیته ملی حافظه مستند جهانی یونسکو اظهار داشت نسخه فارسی این کتاب در موزه ملی ایران قرار دارد و نسخه عربی آن در کتابخانه گوته در آلمان است . در بررسی هایی که با آلمان داشتیم ترجیح دادیم که هر دو نسخه را به صورت مشترک در کمیته ملی مستند، حافظه جهانی به ثبت برسانیم

 

نظرات - (0)

سازمان ملل متحد -کشته شدن بیش از 500 کودک و1.7 میلیون در معرض خطر سوء تغذیه نتیجه در گیرها در یمن


2 اکتبر2015 - صندوق کودکان سازمان ملل (UNICEF) امروز تأکید کرد نتیجه شش ماه جنگ  و خشونت در یمن، حداقل 500 کودک جان خود را از دست داده اند و 1.7 میلیون در معرض خطر سوء تغذیه قرار گرفته اند.

در ادامه گزارش آمده است :در سراسر کشور، حدود 10 میلیون کودک یعنی   80 درصد زیر 18 سال جمعیت کشور - نیاز به کمک های انسان دوستانه فوری می باشند و بیش از 1.4 میلیون نفر مجبور به ترک خانه های خود بوده اند.،

همچنین تعداد کودکان زیر پنج سال در معرض خطر سوء تغذیه حاد سه برابر شده است  . و این آمار  در مقایسه با 690،000  کودک قبل از بحران می باشد

نظرات - (0)

افغانستان: سازمان ملل متحد ، حمله هوایی به بیمارستان قندز را به شدت محکوم کرد


3 اکتبر 2015 - مقامات ارشد سازمان ملل متحد امروز ،حمله هوایی به بیمارستان  پزشکان بدون مرز (MSF)  ،در قندوز شهرستانی در شمال افغانستان، را محکوم کردند . این حمله  منجر به کشته و زخمی شدن پرسنل پزشکی ، بیماران و سایر افراد غیر نظامی شد.

در بیانیه ای که توسط سخنگوی دبیر کل ،بان کی مون منتشر شد ،به شدت حملات هوایی به بیمارستان قندوز،  که منجر به کشته و زخمی شدن پزشکان ، بیماران و غیر نظامیان شد، را  محکوم کرد.

نیکولاس هیسم، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل برای افغانستان، تاکید کرد که بیمارستان ، بیماران و پرسنل پزشکی هرگز نباید مورد حمله قرار گیرند. وی  اشاره کرد که قوانین بین المللی بشردوستانه همچنین استفاده از مراکزپزشکی برای مقاصد نظامی را ممنوع کرده است.

کمیساریای عالی سازمان ملل برای حقوق بشر زید رعد الحسین گفت: باید یک تحقیق سریع، کامل و شفاف در مورد حملات هوایی به بیمارستان انجام گیرد.

این رویداد کاملا" غم انگیز، غیر قابل توجیه، و احتمالا حتی جنایی،" است ، آقای زید در ادامه صحبت گفت. برنامه ریزان نظامی افغانی و بین المللی متعهد به احترام و حفاظت از غیرنظامیان در همه زمان ها، و مراکزپزشکی و پرسنل آنها می باشند .

 

 

نظرات - (0)

بان کی مون :امنیت انسانی بستگی به امنیت سلامت دارد


26 سپتامبر 2015 - بان كي مون دبيركل سازمان ملل متحد امروز هشدار داد ، در سال هاى آينده،جوامع بشری شاهد  بيماري جديد خواهند بود .ملتهایی که كه فعال نر بااین چالش ها برخورد کنند  امن ترخواهند بود.

"این ، نیاز به  بودجه ای  برای تأ مین سیستم های موثر سلامت و  قابل دسترس دارد . آقای بان کی مون در ادامه گفت، دولت و مقامات ارشد سازمان ملل متحد ، در حاشيه اجلاس توسعه پايدار،تشکیل جلسه دادند.

او گفت كه اتخاذ اهداف توسعه پايدار (SDGs)، توسط رهبران جهان ، يادآور نيازحیاتی  به ساختن سیستم های سلامت قوی  و مقاوم در جامعه است.

  رئيس سازمان ملل همجنین خاطرنشان کرد كه دقيقا يك سال پيش، بيش از 500 نفراز   Ebola هر هفته در گينه، ليبريا و سيرالئون می مردند، اما امروز از انتقال بیماری Ebola در لیبریا  خبری نیست ودر  دیگر كشورهاى غرب آفريقايى کاهش یافته است .

وي به اين نتيجه رسيد كه در حال حاضر با این ابتکار عمل و رهبری، او مطمئن است که جامعه بين المللی، با این اراده سیاسی – می تواند معماری جهانی پايدار براي آينده سالم بسازد.

 

 

 

نظرات - (0)

سازمان ملل متحد : اختصاص 25 ميليارد دلاربرای پایان دادن به مرگ و میر مادران و كودكان


بان كي مون دبيركل سازمان ملل متحد در گردهمایی رهبران کشور های جهان در نيويورك، از اختصاص  بيش از 25 ميليارد دلار در بودجه این سازمان ،  برای کمک به پایان دادن به مرگ و میر زنان، كودكان و نوجوانان تا سال۲۰۳۰، خبر داد.

من افتخار می کنم که "استراتژی جهانی برای سلامت زنان، کودکان و نوجوانان ست  و این برای ساختن جوامع سالم و پرتوان  به ما کمک می کند"

انتظار می رود که از 40 كشورجهان و بيش از 100 سازمان بين المللي، بنيادها، سازمانهاي بشر دوستانه  وابسته به سازمان ملل متحد، جامعه مدنی و بخش خصوصی ، رشد چشمگیری  به تعهدات وسیاستهای خود   در سال هاى آينده داشته باشند.

به گفته سازمان جهانی بهداشت، حداقل 800 زن هر روزدر اثر باردارى و يا زايمان می میرند. در سرتاسر جهان، مرگ  زنان و كودكان 14 بار بیشتر از مردان می باشد .

نظرات - (0)