سازمانهای بین المللی و حقوق بشر

"ال نینو" ، میلیون ها نفر در معرض کمبود مواد غذایی، سیل، بیماری


 سازمان ملل از شرایط آب و هوایی شدید و سخت در بسیاری از مناطق آسیب پذیر در جهان" به نام ال نینو" خبر داد که موجب  طوفان شدید، خشکسالی و سیل می شود و انتظار می رود این شرایط  تا بهار  2016  ادامه خواهد داشت .

ال نینو یک پدیده آب و هوایی طبیعی است که هر چند سال یک باز آب های استوایی اقیانوس آرام شرقی گرم می شود. این مخل سیستم های منظم آب و هوایی مانند بادهای موسمی است، خطر کمبود مواد غذایی، سیل، بیماری و آتش سوزی جنگل ها را افزایش می دهد.

با توجه به  گزارش سازمان جهانی هواشناسی، امسال، یک ال نینو قوی تشکیل خواهد شد. از ماه مارس اثرات آن در اتیوپی، سومالی، کنیا، مالاوی، اندونزی و در سراسر امریکا مرکزی دیده می شود. این پدیده نیز موجب آتش سوزی در جنگل ها ی اندونزی و در جنگل های بارانی آمازون می شود.

دبیر کل سازمان جهانی هواشناسی سازمان ملل متحد  WMO، میشل Jarraud ، در گزارش روز دوشنبه هشدار داد انتظار می رود که  ال نینو تا پایان سال 2015  به اوج قدرت خود برسد و  خشکسالی شدید ، جاری شدن سیل ویرانگر در سراسر مناطق استوایی  از نشانه های طوفان ال نینو خواهد بود

به گفته سخنگوی در وزارت توسعه بین المللی  بریتانیا (DFID) در لندن" در حالی که پیش بینی شرایط "ال نینو"به نظر مشکل می آید اما بطور حتم  تهدید واقعی برای زندگی، سلامت مردم و معیشت در سراسر جهان خواند بود و این در حالی است که  شاهد افزایش تقاضا برای کمک های بشردوستانه تلاش برای رشد محصولات کشاورزی، کمبود آب و بیماری هستیم ،

 

نظرات - (0)

مقام ارشد سازمان ملل متحد : تخریب خانه های فلسطینی توسط اسرائیل، نقض قوانین بین المللی است


16نوامبر  - 2015  یک مقام ارشد سازمان ملل با رسمیت شناختن چالش های امنیتی جدی اسرائیل " تخریب تنبیهی " ناعادلانه"  خانه های فلسطینی را خلاف قوانین بین المللی معرفی کرد و  اشاره کرد که 20 فلسطینی که هشت نفر از آنها کودکان بودند، در سه روز گذشته بی خانمان شده اند.

"من نگرانی خود را  از تخریب نیروهای امنیتی اسرائیل در استان اورشلیم، نابلس، و رام الله در چند روز گذشته را بیان می کنم " . رابرت پیپر، هماهنگ کننده سازمان ملل متحد برای کمک های بشردوستانه و فعالیت های توسعه در فلسطین اشغالی ، در بیانیه ای اعلام کرد که در درگیری های امروز در اعتراض به تخریب خانه های فلسطینی، دو فلسطینی کشته شده و نه تن دیگر زخمی شده اند.

طبق گزارش سازمان ملل، از 1 ژوئن 2014، مقامات اسرائیلی باعث تخریب ، مهر و موم و نابودی 16 سازه، بی خانمانی90 فلسطینی، از جمله 51 کودک شده است.

 همچنین مکاریم Wibisono و کریستوف هینز، گزارشگران ویژه سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در اراضی اشغالی فلسطین ، اعدام ها و تیراندازی به یک فلسطینی در طی یک عملیات دستگیری در  بیمارستان هیرون فلسطین در  هفته گذشته را مورد بررسی قرار دادند و  خواستارهماهنگی با قوانین بین الملل شدند.

نظرات - (0)

سازمان ملل:هر دقیقه یک کودک بدون تابعیت متولد می شود


طبق گزارش کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان ، سالانه بیش از 70 میلیون کودک بدون تابعیت متولد می شوند که بسیاری از آنها از حقوق انسانی محروم هستند.

این گزارش پس از گفتگو با بیش از 250کودک بدون تابعیت و خانواده هایشان آماده شده است.

در این گزارش همچنین آمده است که تقریبأ تمام کودکان بدون تابعیت، احساست مشترکی از قبیل "تبعیض ، سرحورده گی و ناامیدی دارند.

در این گزارش مشکلاتی از قبیل عدم دریافت آموزش صحیح، خدمات درمانی و نیز بیکاری سبب تخریب روانی کودک و نوجوانان بدون تابعیت و خانواده هایشان ذکر شده است.

نظرات - (0)

6 نوامبر روز بین المللی جلوگیری از بهره برداری از محیط زیست در جنگ و درگیری های مسلحانه


در 5 نوامبر سال 2001، مجمع عمومی سازمان ملل، 6 نوامبر هر سال را  به عنوان روز بین المللی برای جلوگیری بهره برداری از محیط زیست در جنگ و درگیری های مسلحانه (A / RES / 56/4) اعلام کرد.
هر چند انسان همواره سعی کرده  تلفات جنگ را از لحاظ کشته و زخمی شدن غیر نظامیان ، شهر های ویران شده ، کاهش دهد ولی همچنان محیط زیست ویران شده ، چاه های آلوده شده، محصولات به آتش کشیده، جنگل های  قطع شده، خاک های سمی شده  و حیوانات کشته، به عنوان اثرات چنگ باقی می ماند.
علاوه بر این، برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP) نشان داده است که 60 سال گذشته، حداقل 40 درصد از تمام درگیری های داخلی، به بهره برداری از منابع طبیعی مرتبط شده اند، آیا منابع با ارزش مربوط به چوب، الماس، طلا و نفت، و یا منابع کمیاب از قبیل زمین های حاصلخیز و آب است.
نکات مهم در گزارش های آینده :
نقش منابع طبیعی در جنگ و صلح: خلاصه ای از پیشرفتها
منابع طبیعی و تعارض

 گزارش دوم ILC در حفاظت از محیط زیست در رابطه با درگیری های مسلحانه
ارزیابی UNEP  از محیط زیست ساحل عاج بعد از جنگ
سازمان ملل متحد ، اهمیت زیادی برای تضمین اقداماتی برای محیط زیست به عنوان بخشی از استراتژی پیشگیری از درگیری ها، حفظ و ایجاد صلح است، داده است.

نظرات - (0)

هشدا ربانک جهانی مبنی بر افزایش 100 میلیون نفری فقر، در اثر بالا رفتن درجه حرارت زمین


جهان باید تلاش هایی را برای ایجاد ثبات تغییر آب و هوا یی و برنامه ای  برای از بین بردن فقر قشرآسیب پذیر اتخاذ کند.

طبق گزارش بانک جهانی: بیش از از 100 میلیون نفر به دلیل افزایش دما، می تواند به فقر شدید گرفتار شوند که این در اثر گازهای گلخانه ای ناشی می شود.

مدیر عامل تاثیر تغییرات آب و هوا در فقر، در روز یکشنبهاعلام کرد تغییرات آب و هوایی منجر به از بین رفتن محصولات، بلایای طبیعی، افزایش قیمت مواد غذایی و گسترش بیماری های منتقله ای از راه آب می شود، و این باعث ایجاد فقر ومی شود.  

او اضافه کرد که جهان نیاز به اقدامی فوری برای کاهش اثرات تغییرات آب و هوایی برای رسیدن به اهداف توسعه پایدار در ریشه کن کردن فقر شدید، می باشد.

Hallegatte ،مدیر عامل تأثیر تغییرات آب  و هوایی ، خوشبین است که رهبران جهان اقدام فوری برای ریشه کن کردن فقرو   برای ایجاد ثبات تغییر آب و هوایی انجام دهند.

نظرات - (0)

پاسخ قاطع جهانی به درگیری های فلح کننده


سازمان ملل متحد و کمیته بین المللی صلیب سرخ (ICRC)  خواستار  پاسخ قاطع جامعه جهانی به درگیری های فعلی در سراسر جهان شدند  .
دبیر کل سازمان ملل بان کی مون و پیتر مورر، مسئول کمیته بینالمللی صلیب سرخ،  یک "هشدار بی سابقه ای مشترک"  در مورد بحران های انسانی جهان در مقر اروپایی سازمان ملل متحد ، ژنو صادرکردند.

این  دو مقام رسمی خواستار پایان دادن به درگیری های مرگبار، احترام به قوانین بین المللی و رسیدگی به نیازهای بشردوستانه هزاران نفر از پناهندگان فراری از جنگ و اعدام در کشور خود می باشند.

"در مواجهه با رفتارهای غیر انسانی آشکار، جهان پاسخ قاطع خواهد داد،" بان کی مون در بیانیه ای خود اضافه کرد. "

در این بیانیه،  درگیری های گروه های تروریستی تکفیری را یکی از مرگبارترین ترین و وحشیانه ترین بحران ها  در جهان در طول چند سال گذشته نام برده شد است.

بیش از 250،000 نفر در درگیری ها در سوریه از ماه مارس سال 2011 کشته شده است. همچنین درگیری های مرگبار در سایر نقاط جهان از جمله در آسیا، آفریقا و شرق اروپا وجود دارد.

بر اساس آخرین آمار منتشر شده توسط سازمان بین المللی مهاجرت (IOM)، بیش از 704220 پناهنده به سواحل اروپا درسال جاری رسیده اند ، در حالی که در مجموع 3257 نفر ، در سفر خطرناک خود فوت یا ناپدید شده اند.

نظرات - (0)

2 نوامبر، روز بین المللی پایان دادن به مصونیت جرم ها علیه روزنامه نگاران ،


در طول دهه گذشته، بیش از 700 روزنامه نگار برای اطلاع رسانی و اخبارکشته شده اند. نگران کننده است، تنها یک در ده مورد علیه کارکنان رسانه ها در طول دهه گذشته بوده است که منجر  به محکومیت شده است.  مصونیت عاملان تخلف هم زمان  اثرمأیوس کننده بر جامعه و از جمله روزنامه نگاران دارند.
مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه A / RES / 68/163 در جلسه 68 خود در 2 نوامبر 2013 ، با عنوان "روز بین المللی پایان دادن به مصونیت به جرم علیه روزنامه نگاران".از کشورهای عضو می خواهد تا اقدامات مقابله با فرهنگ مصونیت از مجازات در حال حاضر.اجرا شود. این تاریخ بزرگداشت ترور دو روزنامه نگار فرانسوی در مالی در2 نوامبر 2013   می باشد.
این قطعنامه تمام خشونت علیه روزنامه نگاران و کارکنان رسانه ها را محکوم می کند. همچنین از کشورهای عضو می خواهد نهایت تلاش خود برای جلوگیری از خشونت علیه روزنامه نگاران و کارکنان رسانه ها، بکار گیرند و از کشور ها می خواهد یک محیط امن برای روزنامه نگاران برای فعالیت های مستقل و بدون دخالت ناروا ایجا کنند .

نظرات - (0)

واکنش جهانی برای محدود کردن افزایش دمای 2 درجه سانتیگراد - سازمان ملل متحد


30 اکتبر  -، 2015 تلاش بی سابقه ای در سراسر جهان د برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی در جریان است.  ایجاد اعتماد بین  کشورهایی که دیدار هایشان با هدف محدود کردن افزایش دمای جهان به زیر 2 درجه سانتیگراد، می باشد،  سازمان ملل امروز اعلام کرد.
مطابق گزارش جدیدی  که امروز توسط دبیرخانه کنوانسیون تغییر آب و هوا در  سازمان ملل (UNFCCC) منتشر شد، تاثیر برنامه اقدامات جمعی بیش از 140 برنامه ی آب و هوایی ملی، به نام INDCs، را مورد ارزیابی قرار میدهد و معتقد است که  می توان گازهای گلخانه ای جهانی به طور چشمگیری در جو زمین کاهش داد.

وی ادامه داد:INDCs  ، اساس توافق بیستمین کنفرانس UNFCCC  است که که در پاریس در ماه نوامبر  تشکیل چلسه  می دهند.
"دولت ها از تمام گوشه و کنار زمین از طریق INDCs  ، نقش خود را با توجه به شرایط و توان ملی خود بیان می کنند .

خانم فیگرس با  برجسته کردن نقش کشورها در  پیاده سازی INDCs ، این برنامه ها را موانع قابل توجهی در رشد انتشار گازهای گلخانه ای مطرح کرد

نظرات - (0)

بیانیه مدیر اجرایی یونیسف آنتونی لیک در حمله به مرکز صحی در صعده


"کودکان بیشتری در یمن ممکن است از کمبود دارو و مراقبت های بهداشتی بمیرند. وضعیت بیماری ها، حاد و نگران کننده است و تعداد کودکان در معرض خطر مرگبارترین شکل سوء تغذیه،  به بیش از نیم میلیون رسیده است. در سراسر کشور، 10 میلیون کودک کمک های انسان دوستانه نیاز دارد. بار دیگر، ما از همه کسانی که در گیر در جنگ هستند می خواهیم که به قوانین بین المللی بشردوستانه احترام بگذارند ".

 

NEW YORK، 27 اکتبر 2015 - "مرکز صحی بنا به گزارش امروز در صعده، در یمن مورد حمله قرار گرفت .

 کمبود سوخت، داروها، برق، بنزین و آب ، تهدیدی است برای متوقف شدن بسیاری ازاقدامات.

 

نظرات - (0)

فرستاده سازمان ملل :یمن به آتش و خون کشیده شده است و مذاکرات صلح ،پایانی است بر درد و رنج غیر نظامیان می باشد


23اکتبر 2015 - با استناد به عواقب فاجعه انسانی در بحران یمن، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت یمن گفت: که مذاکرات صلح تنها راه برای بازگرداندن امید مردم یمن پس از درد و رنج فراوان حاصل از  بحران می باشد.

فرستاده ویژه سازمان ملل،  اسماعیل اولد شیخ احمد در آخرین گزارش خود به شورای امنیت گفت: جنگ همچنان ادامه دارد و تلفات سنگین غیر نظامی های  یمن بدون دسترسی به نیازهای ابتدایی برای زندگی دیده می شود.
در این گزارش آمده است که بسیاری از یمنی ها نیاز به کمک های انسان دوستانه هستند.  بیست میلیون یمنی ، دسترسی به آب آشامیدنی ندارند. حداقل 500،000 کودک نیز از سوء تغذیه رنج می برند.

 فرستاده ویژه تاکید کرد که تمام احزاب در گیر در جنگ باید در جهت رسیدن به راه حل مسالمت آمیز به میز مذاکره برگردند.

"وی در ادامه گفت :این فرصت از دست رفته به شدت در رفاه مردم یمن و آینده این کشور تأثیر گذار است.

نظرات - (0)

گزارشگر ویژه سازمان ملل :حق کودکان برای آزادی دین یا عقیده باید محفوظ بماند


23 اکتبر 2015 - کارشناس سازمان ملل متحد در مورد آزادی مذهب ، از تمامی دولت های عضو مجمع عمومی سازمان ملل متحدخواست برای احترام به مناسک مذهبی کودکان و خانواده های آنها و خانواده های پشتیبان آنها  در ارائه یک محیط مساعد برای تحقق حقوق کودک , همکاری کنند.
گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد آزادی مذهب وعقیده، هاینر بیلفلد بیان کرد "هر کودک به عنوان فردی انسانی، دارنده حقوق می باشد که در ماده 14 کنوانسیون حقوق کودک به رسمیت شناخته شده است. وی گزارش ویژه خود را  پیرامون حقوق کودک و پدر و مادر وی در مورد آزادی مذهب یا عقیده مطرح کرد.
او در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت "نقض آزادی دین یا عقیده، برحقوق کودکان و والدین آنها تاثیر می گذارد". "کودکان، معمولا دختران، از اقلیت های مذهبی ، ربوده و به زور از طریق ازدواج اجباری به مذهبی دیگر گرویده می شوند.

 

گزارشگر ویژه سازمان ملل در ادامه خاطر نشان کرد،  برای تضمین احترام به آزادی مذهب یا عقیده کودکان ، با  توجه به وضعیت کودکان به عنوان دارنده حقوق،شیوه هایی را برای آموزش اتخاذ شود.

نظرات - (0)

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل: نشست کمیته رفع تبعیض علیه زنان در ژنو از 26 اکتبر تا 20 نوامبر


کمیته در نظردارد  وضعیت زنان در فدراسیون روسیه، پرتغال، لیبریا، اسلوونی، لبنان، ازبکستان، امارات متحده عربی، ما لی، ماداگاسکار، تیمور شرقی و اسلواکی را مورد بررسی قرار دهد.

کمیته رفع تبعیض علیه زنان درشصت و دومین  جلسه  خود در در ژنو ،  از 26 اکتبر تا 20 نوامبر 2015 تشکبل می شود،

گزارشات ارائه شده توسط فدراسیون روسیه، پرتغال، لیبریا، اسلوونی، لبنان بررسی ، ازبکستان، امارات متحده عربی، مالی، ماداگاسکار، تیمور شرقی و اسلواکی در مورد چگونگی پیاده سازی مفاد کنوانسیون رفع کلیه اشکال تبعیض علیه زنان  بحث و تبادل نظر خواهد شد.

کشورهای عضو این کنوانسیون، خود رامتعهد  به پایان دادن به همه اشکال تبعیض علیه زنان در عرصه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، مدنی و یا دیگر زمینه ها کرده اند. کمیته، با یک تیم کارشناسی 23 نفره ، فعالیت های خود را بر نظارت در اجرای کنوانسیون. ارزیابی تعهدات دولت ها و  همچنین توصیه هایی برای اجرای کنوانسیون قرار داده است.

در جلسه افتتاحیه در روز دوشنبه، 26 اکتبر، کمیته علاوه بر بررسی گزارش های 11 کشورهای عضو، جلسات غیر رسمی عمومی با سازمان های غیر دولتی و نهادهای ملی حقوق بشر در مورد وضعیت زنان  در کشورهایی که گزارش داده اند ، خواهد داشت. شکایات افراد و همچنین سوالات مربوط به پروتکل اختیاری کنوانسیون، در جلسات بسته،  مورد بررسی قرار می گیرد. کمیته امور مربوط به توصیه های کلی و روش کار خود را مورد بحث قرار می دهد.

نظرات - (0)

نور افشانی به رنگ آبی، به مناسبت هفتادمین سالگرد سازمان ملل


مقر سازمان ملل در نیویورک شاهد نور افشانی به رنگ  آبی روشن برای دو شب متوالی ، 23 اکتبر زمانی که کنسرت روز سازمان ملل متحد سالانه برگزار شد، و نهایتأ در 24 اکتبر به عنوان روز سازمان ملل متحد از سال 1948می باشد.

22 اکتبر2015  - از استرالیا تا جمهوری آذربایجان، اندونزی تا عراق، عربستان سعودی تا سودان جنوبی، تعداد300 سایت،  در سراسر جهان ، هفتادمین سالگرد سازمان ملل متحد  به رنگ آبی نور افشانی می کنند.

جشن در نیوزیلند آغاز خواهد شد و از آنجا موجی ازرنگ آبی، - رنگ رسمی سازمان ملل متحد - در سراسر کشور و قاره حرکت می کند به عنوان یادواره تاریخی در سراسر جهان به نمایش در خواهد آمد

نظرات - (0)