سازمانهای بین المللی و حقوق بشر

کارشناسان سازمان ملل متحد خواستار توقف نقض حقوق بشر در اراضی فلسطین اشغالی شدند


18  دسامبر 2015- با ادامه گزارشات مربوط به نقض حقوق بشر در اراضی اشغالی فلسطین، به ویژه در هبرون، کارشناسان مستقل سازمان ملل متحد امروز چنین  نقض هایی را محکوم  و خواستار پایان دادن  به آنها شدند.

طبق گزارش ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در فلسطین اشغالی،  اوایل این ماه، یک گروه از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل از دولت اسرائیل خواستار تضمین امنیت کاشناسان حقوق بشر در اراضی اشغالی فلسطین شدند که بدون محدودیت و ترس از اعمال تلافی جویانه فعالیت کنند.
در ادامه گزارش، نگرانی کاشناسان  مستقل سازمان ملل را در مورد اعمال تلافی جویانه و حمله نیروهای اسراییلی  به اعضای یک سازمان مستقر در هبرون ، به نام  سازمان "جوانان در برابر شهرک سازی" بیان شده است.

نظرات - (0)

هر دو ثانیه یک کودک در مناطق جنگی متولد می شود


 

 

17 دسامبر 2015-  صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) اعلام کرد: بیش از 16 میلیون نوزاد در سال 2015 در مناطق جنگی مانند افغانستان، سودان جنوبی، سوریه و یمن و یا در سفرهای خطرناک برای فرار از جنگ  به دنیا آمده اند، یعنی از هر 8 کودک متولد شده در سراسر جهان یک کودک در جنگ متولد شده است  یا یک نوزاد درهر دو ثانیه.
 

" مدیر اجرایی  یونیسف ، آنتونی لیک اظهار داشت : در ماه های آخر سال 2015 سران کشورها جهان برای مقابله با تغییرات آب و هوا و برنامه های توسعه جدید جهانی گرد هم آمدند.  وی گفت: "این توافق یک فرصت بزرگ برای عملی کردن وعده هایمان در مورد کودکان آسیب پذیراست.
وی در ادامه اظهار داشت:  در کشورهای جنگ زده مانند افغانستان، جمهوری آفریقای مرکزی، عراق، سودان جنوبی، سوریه و یمن ، کودکان و مادران مواجه با خطرات زیادی هستند.

  • وی همچنین اشاره کرد:
    بیش از 200،000 کودک تقاضای پناهندگی به کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نه ماه اول سال 2015 داشته اند، بیش از 30 میلیون کودک در سراسر جهان مجبور به ترک خانه های خود بوده اند در حال حاضر افراد بیشتری  در هر لحظه، از زمان جنگ جهانی آواره شده اند.
    بیش از یک چهارم از یک میلیارد کودک - و یا 1  از 9   کودک در کشورها و مناطق واقع در  درگیری ها ،  با موانع زیاد برای دسترسی به بهداشت، آموزش و رفاه روبروهستند.
    بیش از نیم میلیارد کودکان در مناطق درگیر با سیل و نزدیک به 160 میلیون نفر در مناطق در گیر بامسئله خشکسالی زندگی میکنند و
     نیمی از کودکان در فقر زندگی می کنند اگرچه آنها تقریبا یک سوم از جمعیت جهان را تشکیل می دهند

 

 

 

نظرات - (0)

مذاکرات یمن با نظارت سازمان ملل، شامل گزارشات هشدار دهنده ای از ادامه نقض آتش بس در یمن بود


18 دسامبر 2015—در ادامه مذاکرات مربوط به یمن، فرستاده ویژه سازمان ملل  نگرانی عمیق خود را  در گزارش های متعدد از نقض آتش بس سه روزه ، ابراز کرد و خواستار احترام به مفاد توافقنامه و اجازه دسترسی به مناطق آسیب دیده کشور شد.
مذاکرات صلح در سوئیس با حضور  نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در اموریمن، شیخ اسماعیل احمد اولد ، برگزار شد. بیشتر مذاکرات، در مورد مسائل امنیتی در یمن، در پرتو تحولات نگران کننده در این منطقه متمرکز شده است.

سران هیئت ها در آخرین دیدار خود با نمایند ویژه سازمان ملل،  بر تعهد خود بر آتش بس تاکید کردند . یک کمیته هماهنگی برای کاهش تنش ها ایجاد شد.
مذاکرات دو جانبه هیئتها و فرستاده ویژه برای یافتن راه حل سیاسی فوری برای بحران  یمن ادامه خواهد یافت.

نظرات - (0)

گزارش سازمان ملل : بر خورد بشردوستانه تنها راه حل تأمین سلامت زنان می باشد


طبق گزارش صندوق جمعیت سازمان ملل (UNFPA) در روز پنج شنبه ،در زمان بحران زنان و دختران در وضعیت مخاطره آمیز ی قرار دارند.
نیازهای بهداشتی زنان و دختران در زمان بحران، خدمات مربوط به بارداری، زایمان و تنظیم خانواده معمولا در دسترس نیست و شصت درصد از مرگ و میر مادران در درگیری ها رخ می دهد.

 

صندوق جمعیت سازمان ملل از دولت ها خواستند با تخصیص بودجه و اقدامات مقتضی برای مراقبت های بهداشتی و باروری مطابق توافقنامه های بین المللی - از جمله" برنامه  اقدام" در قاهره که در سال 1994 به امضا رسید جامع عمل بپوشانند.

در این گزارش آمده است : زنان از درآمد کمتری بر خوردار هستند، دسترسی کمتر به زمین و آموزش و پرورش وهمچنین  از حمایت قانونی کمتری بهره مند می شوند.همچنین  با  خشونت مبتنی بر جنسیت در طول یک بحران مواجه هستند.

نظرات - (0)

در پایان روز بین المللی خاک، دبیرکل سازمان ملل خواستار کاهش میزان تخریب خاک شد


بان کی مون در پیام خود در روز جهانی خاک اظهار داشت: سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد (FAO) تخمین میزند که حدود 33 درصد از خاک جهانی در حال حاضر تخریب شده است. "، این روند باید از طریق شیوه های مدیریت خاک کاهش یابد  "

 FAO در ادامه گزارش خود  این مسئله را ناشی از گسترش بی رویه شهرها، جنگل زدایی، استفاده نادرست از  زمین و شیوه های نادرست مدیریتی، آلودگی و تغییرات آب و هوا بیان کرد.این نرخ فعلی تخریب خاک ظرفیت پاسخگویی به نیازهای نسل های آینده  را ندارد.  با توجه به این گزارش ، شاهد  تقاضای 60 درصدی مواد غذایی و فیبر تا سال 2050خواهیم بود.

نظرات - (0)

در آستانه کنفرانس آب و هوا سازمان ملل متحد، بان کی مون می گوید: زمان برای اقدام عملی فرارسیده است


 29 نوامبر 2015 - در آستانه افتتاح کنفرانس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد در پاریس، ، بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل  خواستار همکاری تمام کشورها برای رسیدن به یک برنامه آب و هوای جدید جهانی  شد.

"من خوشبین هستم  که رهبران جهان را به یک توافق جهانی در مورد  تغییرات آب و هوا  خواهند رسید"، آقای بان کی مون در مصاحبه با مرکز خبری سازمان ملل متحد ، روز یکشنبه در مقر پاریس  اعلام کرد.


مدیر کنفرانس، کنوانسیون برنامه تغییر آب و هوایی سازمان ملل متحد  (UNFCCC) -  ازدریافت 180 برنامه عملی داوطلبانه  کشورها خبر داد, و این می تواند اساس توافقات مورد نظر در آینده باشد.

به گفته کارشناسان، افزایش درجه حرارت فراتر از این سطح خواهد بود.  آسیب ها ی غیر قابل برگشت به سیاره زمین موجب تشدید خشکسالی، سیل، کمبودآب و غذا می شود، و این بر کشور های آسیب پذیر تأثیر خواهد گذاشت.

 

فردا، حدود 150 سران دولت ها و دولت ها در محل پاریس لو بورژه، مرکز کنفرانس شمال شرق پاریس جمع خواهند شد. این محل اصلی نشست دو هفته ای خواهد بود.

نظرات - (0)

25 نوامبر، روز جهانی محو خشونت علیه زنان


چرایی این روز بین المللی؟
خشونت علیه زنان نقض حقوق بشر است.
خشونت علیه زنان نتیجه تبعیض علیه زنان، هم در قانون و هم در عمل، و آن ادامه نابرابری بین زنان و مردان است.
خشونت علیه زنان مانع پیشرفت در بسیاری از مناطق شده و  از جمله باعث ریشه کن کردن فقر، مبارزه با HIV / AIDS، و صلح و امنیت  است.
خشونت علیه زنان و دختران اجتناب ناپذیر است اما پیشگیری امکان پذیر و ضروری است
خشونت علیه زنان همچنان به صورت یک بیماری همه گیر جهانی است.
طبف آمار و ارقام ، 35 درصد از زنان و دختران در جهان نوعی از خشونت فیزیکی و جنسی را در طول عمر خود تجربه کرده اند.

امروزه بیش از 700 میلیون زن  در کودکی ازدواج کرده اند ، 250 میلیون نفر از آنها  دخترانی هستند که قبل از سن 18 ازدواج کرده اند، و موفق  به تکمیل تحصیلات خود نشده اند و دچار خشونت خانگی و عوارض زایمان شده اند.

از 25 نوامبر، روز جهانی محو خشونت علیه زنان، تا 10 دسامبر، روز جهانی حقوق بشر، کمپین 16 روزه فعالیت علیه خشونت  براساس جنسیت، فرصتی ست برای پایان دادن به خشونت علیه زنان و دختران در سراسر جهان است .

 

نظرات - (0)

گزارش سازمان ملل: 90 درصد از حوادث طبیعی مرتبط با تغییرات آب و هوایی هستند


 23 نوامبر 2015- مطابق گزارش جدید دفتر کاهش بلایا ی طبیعی سازمان ملل متخد(UNISDR) صادرشد،  نشان می دهد که ، 90 درصد از حوادث بزرگ در 20 سال گذشته  توسط 6457  سیل، طوفان، موج گرما، خشکسالی و سایر عوامل ،ایجاد شده است .
این گزارش تحت عنوان "هزینه انسانی درارتباط باتغییرات  آب و هوایی" نشان می دهد که پنج کشور ایالات متحده آمریکا، چین، هند، فیلیپین و اندونزی بالاترین تعداد حوادث را دارا می باشند.

 خانم مارگارتا Wahlström، رئیس UNISDR، در مصاحبه مطبوعاتی اعلام داشت: تغییرات آب و هوایی از عوامل اصلی خطر بلایا هستند  .

نتیجه گزارش و تجزیه و تحلیل وارد شده توسط UNISDR و مرکز بلژیک مبتنی بر تحقیقات اپیدمیولوژی حوادث (CRED) نشان می دهد که پس از اولین  کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد (COP1) در سال 1995، 606000 گشته و 4.1 میلیارد نفر زخمی شده اند و از دیگر آثار آن، بی خانمانی و یا نیاز به کمک های اضطراری به عنوان نتیجه بلایای مرتبط با آب و هوا می توان مورد بررسی قرار گرفت.

این گزارش همچنین نمایانگر زیان های اقتصادی ناشی از بلایای مربوط به هوا که بسیار بالاتر از رقم ثبت شده درآمریکا ،1891000000000 $، که 71 درصد از تمام  زیانها می باشد. UNISDR تخمین می زند که رقم واقعی تلفات فاجعه - از جمله زمین لرزه و سونامی – سالانه بین 250 میلیارد  و300 میلیارد $می باشد.

 

در همین حال، پروفسور Debarati گوها ساپیر-، رئیس CRED، گفت: تغییرات آب و هوایی، تنوع آب و هوایی یک تهدیدی برای دستیابی به هدف کلی ازاهداف توسعه پایدار، "از بین بردن فقر" است.

 

نظرات - (0)

اگر با تغییر آب و هوا مقابله نکنیم، فرصت تاریخی برای پایان دادن به فقر از دست خواهد رفت


 

 

 

ما می توانیم درمتوقف ساختن فقر،  نسل اولی باشیم که  در برابر افزایش دما اقدامات بین المللی انجام داده ایم.

  در 15 سال گذشته - پیشرفت فوق العاده ای در کاهش فقر جهانی صورت گرفته است -امروز بر خلاف باور عمومی، یک میلیارد نفر کمتر در فقر شدید  نسبت به سال 2000، زندگی می کنند. ما شاهد کاهش نرخ فقر شدید جهانی به زیر 10٪ هستیم، یعنی کاهش تک رقمی برای اولین بار در تاریخ است. رشد اقتصادی، به ویژه در چین و هند، از نتایج رسیدن به این موفقیت می باشد.
دراین نوع از رشد اقتصادی، که باعث افزایش درآمد فقیرترین فرد تا 40٪، برای رسیدن به هدف جهانی " پایان دادن به فقر" تا سال 2030 ضروری است.

به گزارش جدید بانک جهانی، ما اولین  نسل اولین در تاریخ هستیم که می تواند به فقر پایان دهد، اما اگرما  این فرصت را از دست بدهیم تغییرات آب و هویی، می تواند تمام زندگی ما را تحت تاثیر قرار دهد می تواند فقیرترین کشور را نابود کند. این ممکن است باعث فقر بیش از 100 میلیون نفر در 15 سال آینده باشد..

 

نظرات - (0)

معاون رئیس سازمان ملل متحد خواستار اقدامات لازم برای شکستن بن بست مذاکرات اسرائیل و فلسطین شد


   

 

23  نوامبر  2015 -  آقای الیاسون در اظهارات خود در یک نشست ویژه کمیته سازمان ملل متحد در مورد حقوق مردم فلسطین گفت -
   - نزدیک به 12 ماه ازایجاد روزبین المللی همبستگی با مردم فلسطین با هدف همکاری های جهانی،در "مسئله فلسطین، امنیت و امید در غزه،  کرانه غربی اشغالی و  از جمله شرق بیت المقدس می گذرد.

"ما همچنان شاهد فعالیت های شهرک سازی غیر قانونی ، خشونت های مرتبط با مهاجرین و تخریب سازه های فلسطینی هستیم .این سیاست ها و اقدامات به طور مستقیم به دولت اسرائیل ارتباط دارد ."

علاوه بر این، آقای الیاسون همچنین از اطمینان های مکرر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل مبنی بر عدم تغییر وضع موجود، استقبال واز رهبر اسرائیل خواست به همراه این تعهد به بازگرداندن اعتماد  به این منطقه اقدام کند.

او همچنین برای مشارکت بیشتر جامعه بین المللی برای پایان بن بست چهار جانبه دیپلماتیک در روند صلح استقبال کرد و خواستار تلاش ها برای حفظ اعتباردولت فلسطینی و ایجاد شرایط برای بازگشت به مذاکرات هدفمند، شد .

" آقای الیاسون  گفت ، دولت فلسطین در سال 2012 در سازمان ملل متحد به عنوان یک  عضو ناظربود. امروزبا حضور 136 کشور، پرچم دولت فلسطین در سازمان ملل متحد در کنارپرجم  دولت های دیگربه اهتزاز در آمده است.

او در ادامه با اشاره برنقض برابری حقوق، حق تعیین سرنوشت مردم و تأکید بر کاربرد کنوانسیون چهارم ژنودر سرزمین های اشغالی فلسطین، از جمله شرق بیت المقدس ، گفت:

"من به شدت از گسترش ادامه شهرک سازی ، تخریب خانه های فلسطینی، نقض حقوق شهروندی، اخراج و آواره شدن خانواده های متعدد فلسطینی از شرق اورشلیم  که برخلاف قوانین بین المللی است ابراز نگرانی می کنم. چنین اقداماتی به صلح کمک نمی کند و  در عوض مانع عمده صلح و افزایش تنش می باشد.   او خواستار بازگشت دو طرف به مذاکرات هدفمند با یک بازده زمانی از پیش تعیین شده  است می باشد.

 

 

نظرات - (0)