سازمانهای بین المللی و حقوق بشر

سازمان ملل: کشته شدن نزدیک به 10000 نفر در جنگ خونین یمن


طبق گزارش سازمان ملل متحد شمار کشته شدگان درگیری های مرگبار 21 ماهه یمن، بین ائتلاف عربستان و شورشیان به 10000 نفر رسیده است. در این گزارش، سازمان ملل خواستار پایان درگیری ها و لزوم حل وفصل در گیری ها  شد

در ادامه این گزارش آمده است است  جنگ در حدود 40،000 نفر زخمی به جای گذاشته است و بن بست سیاسی فعلی باعث مرگ و نابودی هر روز مردم شده است. تنها راه برای جلوگیری از آن قطع مخاصمات و گفتگو برای توسعه یک توافق جامع می باشد.

ادامه مطلب

نظرات - (0)

مقامات ارشد سازمان ملل متحد خواستاردسترسی فوری مردم تحت محاصره سوریه به کمک های ضروری شد


مقامات ارشد سازمان های بزرگ سازمان ملل متحد روز دوشنبه خواستار دسترسی  غیرنظامیان به کمک های انسان دوستانه در سوریه شدند. جهان نباید ساکت باشد حتی اگر محاصره شهر حلب سوریه پایان رسیده باشد.

نخبگان سیاسی و فرهنگی مجمع جهانی اقتصاد.، آژانس پناهندگان سازمان ملل (UNHCR)، هماهنگ کننده کمک های انسان دوستانه OCHA، کودکان سازمان یونیسف، برنامه جهانی غذا (WFP) و سازمان بهداشت جهانی (WHO) در داووس سوئیس گرد آمدند و خواستار  دسترسی بی قید و شرط و فوری"  همه خانواده های سوری به کمک های ضروری شدند .

بر اساس این بیانیه، بیش از 700.000 نفر - نزدیک به نیمی از آنها کودک هستند-  در 15 مناطق محاصره سوریه زندگی می کنند.

ادامه مطلب

نظرات - (0)

عفو بین الملل: قوانین امنیتی اتحادیه اروپا و هدف قرار دادن مسلمانان


سازمان عفو ​​بین الملل در گزارش روز سه شنبه گفت.: قوانین مبارزه با تروریسم جدید در سراسر اروپا علیه مسلمانان و پناهندگان، موجب گسترش ترس و تبعیض شده است.

حملات شبه نظامیان در فرانسه، بلژیک و آلمان منجر به کشته شدن حدود 280 نفرشده است و به دنبال آن افزایش اقدامات امنیتی اتخاذ شده در دو سال گذشته در 14 کشور اتحادیه اروپا افزایش یافته است .این حملات، عمدتا توسط گروه دولت اسلامی صورت گرفته است.

جولیا سالن، کارشناس سازمان عفو بین الملل در مقابله با تروریسم گفت: در سراسر اتحادیه اروپا  مسلمانان و تروریست های خارجی برابر در نظر گرفته می شوند. " این مسئله به شدت بر جوامعی که از درجه بالایی از ترس و بیگانگی وجود دارد تاثیر گذاشته است."

ادامه مطلب

نظرات - (0)

گوترز دبیر کل سازمان ملل متحد: "تکثر" غناست، نه یک تهدید .


17 ژانویه 2017- دبیر کل سازمان ملل متحد آنتونیو گوترز در پیامی ویدویی در خصوص چالش رو به رشد تبعیض ضد اسلامی و همچنین نفرت در زمینه های مختلف گفت:"تبعیض مانع دستیابی مردم و جوامع به پتانسیل کامل خود می شود." وی افزود:

"در زمان ناامنی، جوامع آسیب پذیر بیشتر قربانی می شوند." وی خواستار مقاومت در برابر تلاش های بدبینانه ای شد که  موجب تقسیم جوامع می شوند.

ادامه مطلب

نظرات - (0)

تشدید سرکوب فعالان حقوق بشر در عربستان سعودی


سازمان عفو بین الملل: مقامات عربستان سعودی با تشدید سرکوب فعالان حقوق بشر، ضربه سنگینی به آخرین بقایای جامعه مدنی در این کشور آغاز کرده  است.

تعدادی از فعالان حقوق بشر در هفته های اخیر در ارتباط با فعالیت های مسالمت آمیز حقوق بشری خود بازداشت شده اند و این نشان دهنده برنامه ریزی مقامات برای ادامه سرکوب بی رحمانه می باشد. در این میان یک فعال حقوق بشر متهم به ارائه اطلاعات به سازمان عفو بین الملل وجود دارد.

ادامه مطلب

نظرات - (0)

تاثیر درگیر های سوریه بر منابع آبی این منطقه


یک مطالعه جدید نشان داده است که جنگ داخلی در سوریه اثر زیادی بر رودخانه ها و منابع آب شیرین در سوریه و اردن داشته است.

خشکسالی ناشی از تغییرات آب و هوایی و سوء مدیریت منابع آبی  به یک مشکل بزرک تبدیل شده است، جنگ داخلی و جابجایی اجباری در سوریه موضوع را به یک بحران تمام عیار تبدیل کرده است.

پژوهشگران دانشگاه استانفورد، قادر به جمع آوری یافته ها  بر روی زمین نیستند اما با استفاده از تصاویر ماهواره ای به ارزیابی میزان آب مورد استفاده قرار گرفته و مدیریت آن در منطقه جنگی پرداخت اند.

ادامه مطلب

نظرات - (0)

شبه نظامیان داعش شهر 3000 ساله نمرود را غارت و نابود کردند


نیروهای متعصب داعش یکی از سایت های باستانی مهم در خاور میانه را ویران کردند. اما بیش از یک ماه پس از خروج نیروهای داعش ، سایت باستانی نمرود هنوز هم در حال ویران شدن و گنجینه های آن در حال ناپدید شدن است .

با ادامه درگیری ها بین دولت وگروه دولت اسلامی(داعش)  در شهرهای مجاور، از خرابه های پایتخت باستانی امپراتوری آشوری محافظت نشده و این شهر باستانی غارت شده است..

ادامه مطلب

نظرات - (0)

دبیر کل سازمان ملل متحد: تلاش های جدید برای ایجاد و حفظ صلح


10 ژانویه 2017 - دبیر کل سازمان ملل متحد آنتونیو گوترز، در اولین جلسه رسمی خود در شورای امنیت، تلاش ها ی جدید برای ایجاد و حفظ صلح اعم از پیشگیری، حل مسئله جنگ، حفظ صلح و توسعه پایدار تاکید نمود.

وی افزود: متقاعد کردن تصمیم گیرندگان در سطح ملی و بین المللی بسیا دشوار است , پیشگیری باید در اولویت قرار گیرد..

وی اشاره کرد که در حال حاضر  بسیاری از نبردهای کنونی اساسا  داخلی هستند و ازپیامدهای آنها این است که منطقه ای و حتی جهانی  شده اند..

ادامه مطلب

نظرات - (0)

دیده بان حقوق بشر: حمایت مقامات اسرائیلی از سیاست تیراندازی و کشتن مظنونین فلسطینی


طبق گزارش جدید یک سازمان حقوق بشری؛ مقامات اسرائیل،  سربازان و افسران پلیس را به کشتن فلسطینی های مظنون، تشویق می کنند .

دیده بان حقوق بشر احکام متعدد عضو ارشد دولت بنیامین نتانیاهو و نیروی پلیس این کشور را در شلیک علیه مظنونان راجمع آوری کرده است.

.قوانین بین المللی حقوق بشر شرایط مرگ بار را به منظور ضرورت حفاظت از زندگی انسان ها، و همچنین شرایطی را هیچ گزینه ای دیگر در دسترس نیست، محدود می کند.

ادامه مطلب

نظرات - (0)

فرار 130000نفر از مردم موصل با تشدید عملیات ضد تروریستی


سخنگوی سازمان ملل متحد امروز گفت : بیش از 13،000 نفر ازمردم موصل طی مرحله دوم عملیات نظامی  بازپس گیری شهرموصل از دولت اسلامی عراق و شام (داعش) فرار کرده اند. همجنین متوسط تعداد بی خانمان نزدیک به 50 درصد افزایش یافته است.

عملیات نظامی در تاریخ 17 اکتبر سال گذشته آغاز شد. در مجموع، نزدیک به 130،000 نفر در حال حاضر از موصل و مناطق اطراف آن به دلیل جنگ آواره شده اند.

ادامه مطلب

نظرات - (0)

بمب گذاری داعش در بغداد نشان دهنده بی اعتنایی به زندگی غیر نظامیان


گروه مسلح دولت اسلامی (IS) مسئولیت بمب گذاری غیر نظامیان شهرک شیعه نشین صدر، بغداد را  به عهده گرفته است. در پاسخ، سماح حدید، معاون برنامه ها ی سازمان عفو بین الملل در بیروت اعلام داشت :

"هدف قرار دادن شهروندان در محله های شلوغ  شهردر طول روز،  نشان دهنده بی توجهی اسفناک دولت اسلامی به زندگی انسان ها  و آزار و تهدید و ارعاب غیر نظامیان است ". پذیرش  مسئولیت این حملات وحشتناک، توسط دولت اسلامی،  نشان دهنده ارتکاب جنایات جنگی می باشد.

ادامه مطلب

نظرات - (0)

بازسازی 123 خانه ویران شده در استان انبار


سازمان ملل- 27 دسامبر 2016- به عنوان بخشی از یک پروژه بازسازی شهری عراق، برنامه اسکان سازمان ملل متحد، 123 واحدهای مسکونی آسیب دیده در مناطق تازه آزاد شده را بازسازی کرد، به طوری که صاحبان آنها بتوانند در امنیت زندگی می کنند.

پس از درخواست استان الانبار، و با کمک سخاوتمندانه دولت ژاپن، در مرحله اول از برنامه "گسترش بازسازی مناطق تازه آزاد شده  عراق" پروژه در محله تمیم تکمیل شده است.

ادامه مطلب

نظرات - (0)

قطعنامه سازمان ملل در تحریم سوریه برای حملات شیمیایی


سازمان ملل متحد - پیش نویس قطعنامه ای به منظور تحریم  10 سوری و 11سازمان سوری که گفته می شود در حملات شیمیایی این کشور جنگ زده شرکت داشته اند، تهیه شده است.

پیش نویس قطعنامه شورای امنیت، توسط انگلستان و فرانسه تهیه شده و می تواند شامل همه کشورهایی که دولت سوریه را مورد حمایت قرارداده اند، باشد.

ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و فرانسه با فشاربر شورای امنیت، خواستارتحریم دولت سوریه دراستفاده از سلاح های شیمیایی شده اند. قطعنامه های قبلی شورای امنیت خواستار "اقدامات" فصل 7 منشورسازمان ملل بوده ، البته اگر سلاح های شیمیایی مورد استفاده قرار گرفته باشد.

ادامه مطلب

نظرات - (0)

گورهای دسته جمعی و شواهد مربوط به جنایات جنگی در شرق حلب سوریه


مقامات نظامی روسیه اعلام کردند: گورهای دسته جمعی و شواهدی از جنایات جنگی در شهر آزاد شده حلب پیدا شده است.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه، سرلشکر ایگور Konashenkov در جمع خبرنگاران در روز دوشنبه (26 دسامبر) گفت:

اجساد ده ها تن سوری که مورد شکنجه و قتل عام قرار گرفته اند، پیدا شده است.

وی افزود: "نتایج اولیه بررسی ها از مناطق آزاد شده حلب، به معنای واقعی، تکان دهنده هستند."

ادامه مطلب

نظرات - (0)

اسرائیل ساخت صدها واحد مسکونی غیر قانونی را پس از قطعنامه سازمان ملل به تصویب رساند.


اسرائیل ساخت صدها واحد جدید غیر قانونی را این هفته در نقض مستقیم قطعنامه سازمان ملل متحد به تصویب رساند.

قطعنامه 2334 شورای امنیت سازمان ملل متحد که در روز جمعه (23 دسامبر)  به تصویب رسید، بیان می کند که شهرک سازی اسرائیل در سرزمین فلسطین، به ویژه در شرق بیت المقدس، دارای هیچ اعتبار قانونی نیست و نقض آشکار قوانین بین المللی و مانعی بر سر راه راه حل دو دولت  می باشد. هنوز روشن نیست که چگونه جامعه بین المللی به این نقض پاسخ خواهد داد.

ادامه مطلب

نظرات - (0)

اتحادیه اروپا متعهد به پرداخت 7 میلیون یورو در حمایت ازیونیسف در عراق شد


27 دسامبر 2016- اتحادیه اروپا متحد به پرداخت 7 میلیون یورو به صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) به منظورحمایت از سازمان ملل متحد در عراق، برای کمک بشردوستانه به 11میلیون نفرعراقی که نیمی از آنها کودک هستند، شده است.

پیتر هاوکینز، نماینده یونیسف در عراق، گفت: این کمک های مالی اتحادیه اروپا در چنین زمان بحرانی، یونیسف را قادر به ادامه ارائه کمک های اضطراری به خانواده  های عراقی و ایجاد امید برای آینده ای بهتر برای هر کودک، خواهد کرد . 

ادامه مطلب

نظرات - (0)