سازمانهای بین المللی و حقوق بشر

یونیسف : هزاران کودک به تنهایی از آفریقا به اروپا سفر می کنند،


طبق گزارش یونیسف، در پنج ماه نخست سال جاری، بیش از 7000 کودکان بی سرپرست از شمال آفریقا به ایتالیا سفر کرده اند، مسیری که در هفته های اخیر از شلوغ ترین و مرگبارترین مسیربرای مهاجران به اروپا تبدیل شده است.

یونیسف گفت این کودکان مورد استفاده قاچاقچیان انسان هستند، اغلب آنها را مورد استثماروسوء استفاده از جمله تجاوز جنسی، کار اجباری و ضرب و شتم قرار می گیرند

ادامه مطلب

نظرات - (0)

سازمان ملل : ارتکاب نسل کشی علیه ایزدی توسط ISIS


بازرسان حقوق بشر سازمان ملل متحد می گویند :مبارزان دولت اسلامی عراق و شام ، داعشISIS)  )، در حال ارتکاب نسل کشی علیه جامعه ایزدی در عراق و سوریه هستند،.

 کمیسیون تحقیق سازمان ملل متحد در سوریه، در گزارش روز پنجشنبه گفت که بیش از 3200 زنان و کودکان ایزدی عمدتا در سوریه توسط داعش به عنوان برده جنسی نگهداری می شوند.

با توجه به گزارش سازمان ملل متحد، ستیزه جویان داعش برای نابودی ایزدی ها و کشتار جمعی آنها در اوت  2014  به منطقه سنجارعراق حمله کردند.

در این گزارش که بر اساس مصاحبه بازماندگان بدست آمده، داعش "به دنبال پاک سازی ایزدی ها از طریق کشتار، بردگی جنسی، بردگی، شکنجه و رفتار غیرانسانی تحقیرآمیز می باشند.

ادامه مطلب

 

.

نظرات - (0)

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل خواستار توجه بیشتر کشورها به سلامت زنان شدند


کارشناسان سازمان ملل در مسئله تبعیض علیه زنان ، خواستار گام های موثردولت ها درتضمین حقوق برابرزنان در سلامت، تولید مثل و بهداشت جنسی شدند.

این گزارش همچنین شیوه های تبعیض آمیز در زمینه سلامت، از جمله ختنه، عدم دسترسی به اطلاعات پزشکی، سطوح بالای فقر، و به طور کلی دسترسی به مراکزمراقبت های بهداشتی اشاره شده است. این گزارش خواستار تلاش های کشورها درارائه   بهره مندی غیر تبعیض آمیز از حق سلامت ... شده است.

ادامه مطلب

نظرات - (0)

استراتژی جدید سازمان بهداشت جهانی در پیشگیری و مدیریت عوارض ناشی از Zika


استراتژی جدید سازمان بهداشت جهانی (WHO)،  از جولای 2016 تا دسامبر 2017 ، برای تمرکز بیشتر بر پیشگیری و مدیریت عوارض پزشکی ناشی از ویروس Zika ، که  نیاز به 121،900،000 $ برای اجرای موثر آن دارد، می باشد.

مدیر کل  (WHO)  دکتر مارگارت چان اعلام داشت "اطلاعات زیادی در مورد ویروس Zika به دست آمده است. ویروس Zika و عوارض آن نشان دهنده یک نوع جدیدی از تهدید بهداشت عمومی است که نیاز به یک استراتژی منحصر به فرد و یکپارچه است که خصوصا زنان و دختران در سن باروری را مورد حمایت قرار دهد .

 

وی در ادامه گفت: در جهان به هم پیوسته امروز، Zika به طور چشمگیری در سراسر امریکا مرکزی و جنوبی و اخیرا به مناطق دیگر، از جمله آسیا و آفریقا گسترش یافته است

ادامه مطلب

نظرات - (0)

سازمان ملل متحد : از هر 122 نفر، یک نفر درجنگ، خشونت، مورد آزار و اذیت ویا آواره بوده است


سازمان ملل متحد صراحتا هشدار می دهد جنگ، خشونت و آزار و اذیت باعث آوارگی ، ترک یا پناهندگی یک نفراز هر 122 انسان در این سیاره شده است،
مطالعه سالانه آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد، UNHCR، اذعان می دارد که میزان جابجایی در سراسر جهان بیش از پیش افزایش یافته و این به میزان 59،500،000  تا پایان سال 2014 رسیده است.

UNHCR تخمین می زند که متوسط  مردان، زنان و کودکان پناهنده و آواره هر روز در سال گذشته 42.500 بوده است یعنی - یک افزایش چهار برابری در چهار سال را نشان می دهد.

طبق این گزارش، در پایان 2014، 19.5 میلیون پناهنده وجود دارد - بیش از نیمی از آنها کودک - 38200000 آواره داخلی و 1.8 میلیون پناهجو می باشد.

ادامه مطلب

نظرات - (0)

هزینه تریلیونی حاصل از جنگ و تروریسم در دنیا


ادامه خشونت و ناآرامی ها در سال گذشته، جنگ، تروریسم و بی ثباتی سیاسی ، با توجه به شاخص سالانه صلح جهانی،  هزینه 13.6tn $   یا (£ 9.3tn)، را در بر داشته است.

در حالی که سطوح صلح در 81 کشور بهبود یافته است، در 79 کشور دیگر، تضعیف شده است، به این معنی که صلح نسبت به سال گذشته کاهش یافته است. در میان بزرگترین عوامل بی ثبات کننده، تروریسم، هرج و مرج سیاسی و تشدید و تداوم جنگ در سوریه، اوکراین، جمهوری آفریقای مرکزی و لیبی را می توان نام برد.

در خاور میانه و شمال آفریقا، از جمله  یمن، لیبی و بحرین - - کاهش چشمگیر صلح رخ داده است،

طبق این گزارش، کاهش تاریخی 10 ساله در صلح در این منطقه تا حد زیادی متاثر ازتشدید درگیری ها ، آمار بالای تروریسم ، مرگ و میرحاصل از درگیری ها  و تعداد پناهندگان و مردم آواره ، می باشد.

ادامه مطلب

نظرات - (0)

محکومیت حذف عربستان سعودی ازلیست سیاه توسط گروه های حقوقی


گروه های حقوق بشر، تصمیم سازمان ملل متحد مبنی بر حذف عربستان سعودی از لیست سیاه کشورها ی متهم به نقض حقوق کودکان، را محکوم کرده اند.
دیده بان حقوق بشر، بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد را متهم  به "همکاری سیاسی" در پی اعتراضات شدید ریاض، کرد.

سازمان عفو بین الملل "جانبداری آشکار" را مورد تقبیح قرار داد و آن را باعث تضغیف اعتبار سازمان ملل متحد دانست. آکسفام گفت که این تصمیم نهاد بین المللی "یک شکست اخلاقی است."

اما دولت عربستان بیان داشت:این ادعا که ائتلاف مسئول 60 درصد از مرگ و میر کودکان و صدمات در یمن در سال گذشته بوده است، مبالغه ای بیش نیست. در گزارش سازمان ملل متحد که هفته گذشته منتشر شد نیرئ های ائتلاف و شورشی را مسئول تعداد زیادی از نقض ها، از جمله حمله به مدارس و بیمارستان ها، مخرفی کرده است.

ادامه مطلب

 

نظرات - (0)

اظهارات رئیس حقوق بشر سازمان ملل متحد مبنی بر سوء استفاده ازمردم فلوجه


رئیس حقوق بشر سازمان ملل گفته است که گزارش های موثق ازشدت پریشانی و آزار جسمی عراقی ها یی که در حال فراراز فلوجه هستند، توسط شبه نظامیان دولت اسلامی، وجود دارد .

زید رعد الحسین اظهار داشت: دولت عراق  باید تعهد خود رادر محافظت از غیرنظامیان به طور کامل انجام دهد و وضعیت افرادی که دو سال و نیم از زندگی خود ر اتحت کنترل دولت اسلامی عراق و شام رنج برده اند، وبا مشکلات و خطرات بسیار زیاد روبرو شده اند و ازفلوجه فرار کرده ند و  در حال حاضر در خطر مضاعف در قالب نقض جدی حقوق بشر قرار گرفته اند را مورد بررسی قرار دهد

ادامه مطلب

نظرات - (0)

عراق: یونیسف خواستار حفاظت از کودکان فلوجه شد


بغداد 1  ژوئن 2016 –یونیسف نگرانی خود را از وضعیت کودکان فلوجه با افزایش خشونت ها در فلوجه و سراسر عراق، ابراز داشت.

از زمان شروع  عملیات نظامی در فلوجه، 60 کیلومتری غرب بغداد، تعداد کمی از خانواده ها قادر به ترک شهربوده اند و  اکثر آنها به دو اردوگاه منتقل شده اند .


یونیسف تخمین می زند که حداقل 20،000 کودک در شهر های محاصره شده ، بر اساس گزارش، با مشکل مواد غذایی ، دارو و آب تمیز روبرو می باشند.

یونیسف خواستارمحافظت از کودکان فلوجه، ارائه عبور امن به کسانی که مایل به ترک شهرهستند  و ایجاد محیط امن و مطمئن برای غیرنظامیان آواره توسط طرف های در گیر در جنگ شد.

ادامه مطلب

نظرات - (0)

ابراز نگرانی مقامات ارشد سازمان ملل متحد از وضعیت مردم سوری محاصره شده در شمال حلب


31 می 2016 - دو مقام سازمان ملل متحد در امور بشر دوستانه، نگرانی عمیق خود را از سرنوشت حدود 8000 سوری محاصره شده در اطراف شهرهای Mare'a و شیخ عیسی در شمال حلب، توسط دولت اسلامی عراق (داعش) ابراز داشتند.
 دفتر سازمان ملل متحد درامور بشردوستانه در بیانیه ای گفت: تعداد نامعلومی از مردم، به علت بسته شدن جاده اصلی منتهی به شمال شهر اعزاز در شمال غربی سوریه، قادر به فرار نیستند.

ادامه مطلب

نظرات - (0)

آموزش جهانی دردستور کار کنفرانس سازمان های غیر دولتی ومرکز اطلاعات و ارتباطات عمومی سازمان ملل


1 ژوئن 2016 - دستور کار آموزش جهانی ازاهداف توسعه پایدار، با تاکید بر آموزش فراگیر و عادلانه و ترویج فرصتهای برابر- امروز درشهر جایانجو ، جمهوری کره به تصویب رسید.

سخنگوی کنفرانس سازمان های غیر دولتی (NGO)  ومرکز اطلاعات و ارتباطات عمومی سازمان ملل(DPI) / ، خانم کریستینا گالاچ، ، گفت: "این کنفرانس نشان دهنده توجه سازمان ملل متحد در  سرمایه گذاری و  مشارکت دانشگاه ها و سازمان های غیردولتی می باشد".

وی در ادامه گفت: سازمان ملل متعهد به ادامه حمایت و همکاری با سازمان های غیر دولتی و دانشگاه ها برای حمایت و پیاده سازی دستور کاراین کنفرانس می باشد.

ادامه مطلب

نظرات - (0)

سازمان عفو بین الملل : بیش از یک میلیون افغان آواره در جنگ های داخلی


سازمان عفو بین الملل روز سه شنبه گفت : بیش از 1.2 میلیون افغان در سه سال گذشته مجبور به ترک خانه های خود به دلیل خشونت ها شده اند و خواستار اقدام جامعه بین المللی  برای مقابله با بحران رو به رشد پناهندگان در این کشور شد.

طالبان با به راه انداختن جنگ در این کشور از زمان سرنگونی رژیم آنها  در سال 2001و خروج بیشتر نیروهای نظامی بین المللی در سال 2014، در گیری ها افزایش یافته و طبق گزارش سازمان ملل متحد درسال 2015 به تنهایی، 11002 غیر نظامی کشته و یا زخمی شدند.

ادامه مطلب

نظرات - (0)

محکومیت اعدام درغزه توسط دفتر حقوق بشر سازمان ملل


31 می 2015- دفتر حقوق بشر سازمان ملل اعدام سه نفر توسط مقامات غزه را به رغم درخواست های مسئولین محلی و بین المللی در توقف اعدام ها و نگرانی های جدی و گسترده از عدم رعایت استانداردهای بین المللی محاکمه عادلانه را محکوم کرده است .


با توجه به گزارش روپرت Colville، سخنگوی دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل (OHCHR)، این اعدامها بدون تایید محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان، مطابق قوانین فلسطین، انجام شده است، به طور آشکار، این انکار حق برعفو یا تخفیف مجازات است. حق درخواست عفو یا تخفیف مجازات در میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، که فلسطین در سال 2014 به آن ملحق شده است، آمده است.

ادامه مطلب

نظرات - (0)

عفو بین المللی: شکست اتحادیه اروپا دراولین آزمون خود در مورد حقوق بشر


رئیس سازمان عفو بین الملل اظهار می دارد، اتحادیه اروپا، در حمایت از حقوق بشر ، اولین آزمون مهم خود در بحران پناهندگان، شکست خورده است.

سالیل شتی، مدیرگروه حقوق بشر در گفتگو با نیوزویک، پیش ازشروع به کار اجلاس بشردوستانه جهانی در استانبول، می گوید علیرغم اینکه اتحادیه اروپا  به طور مداوم به بقیه جهان در مورد حقوق بشرتذکر می دهد، اما دراولین آزمون واقعی، آنها با یک میلیون پناهنده مواجه شده اند .

وی اضافه می کند که تصمیم یک دادگاه یونانی در روز جمعه برای جلوگیری از بازگشت یک پناهنده سوری به ترکیه ، بر این ادعا کمک کرد، همانطور که سازمان عفو پیش از این گفته بود، یک توافق بین اتحادیه اروپا و ترکیه برای فراراز مدیریت  جریان پناهندگان انجام شده است.

ادامه مطلب

نظرات - (0)

گزارش سازمان عفو بین الملل ازاستفاده بمب خوشه ای ساخت انگلستان در یمن


سازمان عفو ​​بین الملل خواستار ممنوعیت استفاده  بمب های خوشه ای ساخت بریتانیا توسط متحدان آن در خلیج فارس، در جنگ در یمن، شد .

این  گروه حقوق بشری اظهار می دارد: شواهدی ازاستفاده  بمب های خوشه ای ساخت برزیل، آمریکا و انگلیس ، در دست است که توسط ائتلاف ، عربستان سعودی و امارات متحده عربی بکار برده می شود و مناطق تحت کنترل شورشیان را به نمایندگی از دولت قانونی، بمباران می کنند.

بریتانیا - یک قرارداد بین المللی در سال 2008 در  ممنوعیت استفاده از بمب های خوشه ای تصویب کرده است. این قانون ممنوعیت اتباع بریتانیایی در هر نقطه، در کمک  به استفاده از اینگونه ادوات را، به تصویب   رسانده است.
محققان عفو بین الملل خبر از یافتن ​​یک بمب منفجر نشده مدل BL-755 ، توسط شرکت بریتانیایی با مسئولیت محدود ، در استان حجه یمن، در شش مایلی مرز عربستان، داده اند.

ادامه مطلب

نظرات - (0)

تایید سازمان جهانی بهداشت بر نقش سلامت در توسعه پایدار


23 می 2016-- رئیس سازمان بهداشت جهانی (WHO) امروز گفت بهداشت نقش برجسته ای در اهداف توسعه پایدار به خود اختصاص داده است، چرا که هدف نهایی تمام فعالیت های توسعه ، حفظ جان انسان ها و سلامت آن ها ست. وی خواستار تلاش بیشتر برای مبارزه با چالش های عمده ای ازجمله بیماران میکروبی، مشکل مواد مخدر و هزینه های بالا بیماری های غیر واگیردار برای تقویت نظام های بهداشتی، شد.

دکتر چان اشاره کرد که بهداشت عمومی به طور مداوم در تلاش برای جلوگیری از بیماری های عفونی ، تغییر رفتارو شیوه زندگی و یافتن پول کافی برای انجام این اقدامات می باشد.
"، تعهد به اهداف توسعه هزاره (MDGs) ، تمرکز، انرژی، نوآوری خلاق، و بالاتر از همه پول به همراه خواهد داشت .

مدیر کل سازمان بهداشت جهانی تاکید کرد :"به این ترتیب، جهان می تواند شاهد کاهش  19،000  مرگ ومیر کودکان ، 44 درصد مرگ و میر مادران و 85درصد از مبتلایان به سل که با موفقیت درمان می شوند.، باشد.  آفریقا، به ویژه، می تواند شاهد کاهش 60 درصد مرگ و میر مالاریا باشد، به عنوان بالاترین مقیاس درمان،  بیش از 15 میلیون نفر مبتلا به HIV در حال حاضر وجود دارد ."

ادامه مطلب

نظرات - (0)

پاسخ جهانی به کاهش کیفیت هوا در گزارش سازمان ملل متحد


24 می 2016-   - طبق گزارش جدید برنامه محیط زیست سازمان ملل (UNEP)  ، بین سال های 2008 تا 2013، سطح آلودگی هوا در مناطق شهری هشت درصد افزایش یافته است، این امر نیاز به پشتیبانی و  معرفی انرژی های تجدید پذیر و اقدامات حیاتی با هدف مبارزه با این وضعیت اضطراری برای بهداشت عمومی می باشد.

هر سال، با توجه به گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO)،  آلودگی هوا باعث مرگ هفت میلیون نفرمی شود بیش از 80 درصد از مردم ساکن در مناطق شهری در معرض سطوح کیفیت هوا قرار دارند .

 

مدیراجرایی UNEP، آخیم اشتاینر.، گفت:" واکنش جهانی در حال حاضر به کیفیت بد هوا ناکافی است، با وجود این، کشورهای متعدد اقداماتی برای بهبود کیفیت هوا.انجام داده اند. اهداف توسعه پایدار فرصتی است برای یافتن بهترین شیوه جهانی، در مورد هوای پاک است که منافع اجتماعی و اقتصادی را فراهم می کند. "

در حالی که سیاست ها و استانداردهای سوخت سالم و وسایل نقلیه می تواند  باعث کاهش90 درصد آلاینده ها شود ، تنها 29 درصد از کشورها، استانداردهای وسایل نقلیه ، یورو 4 'یا بالاتر را رعایت می کنند.

ادامه مطلب

.

نظرات - (0)

تایید منشور جدید معلولین در اجلاس بشردوستانه سازمان ملل


24 می 2016- فصل جدیدی پیرامون بهبود شرایط زندگی افراد معلول در مواقع اضطراری در اجلاس بشردوستانه جهانی سازمان ملل متحد در استانبول، ترکیه، مورد توجه قرار گرفته است.

کاتالینا Devandas-آگیلار، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد حقوق معلولان، در حاشیه یک جلسه ویژه در اجلاس در مورد معلولین اظهارداشت:

 

"ما می بینیم که به طور مداوم - در شرایط درگیری مسلحانه و بلایای طبیعی، هیچ برنامه ریزی برای رسیدگی به نیازهای آنها وجود ندارد.
منشور در مورد افراد معلول در اقدامات بشر دوستانه، مصرانه از نمایندگان دولت ها و همچنین ازمدیران سازمان های غیر دولتی و نهادهای مالی خواستار اقدامات بشردوستانه ، که شامل افراد معلول نیز می باشد ، شد".

ادامه مطلب

نظرات - (0)