سازمانهای بین المللی و حقوق بشر

یونیسف: افزایش دو برابری کودکان کار در عراق


یونیسف می گوید: نزدیک به یک پنجم مدارس به دلیل درگیری ها بسته شده است و تقریبا 3.5 میلیون کودک سن مدرسه ، دسترسی به آموزش و پرورش ندارند.
مطابق گزارش آژانس کودکان سازمان ملل متحد، یونیسف، تخمین زده می شود بیش از نیم میلیون کودک عراقی مشغول به کار هستند

تعداد کودکان کار، در حال حاضر ، بیش از 575،000 است، از سال 1990، از زمان حمله عراق به کویت، دو برابر شده است،

در ادامه این گزارش آمده است :از آغاز سال 2014، حدود 10 درصد از کودکان عراقی - بیش از 1.5 میلیون نفر- مجبور به ترک خانه های خود، به دلیل خشونت ها شده اند. در سال 2014، گروه دولت اسلامی داعش کنترل مناطق بزرگی از شمال و غرب عراق را بدست گرفته است

ادامه مطلب

ا

نظرات - (0)

سازمان ملل متحد : تقریبا نیمی از زنان هند قبل از سن 18 سالگی ازدواج می کنند


دهلی نو: یک سوم از کودکانی که در سن کودکی در دنیا ازدواج می کنند، در هند وجود دارند. حدود نیمی از زنان هندی، قبل از 18 سالگی ازدواج می کنند ، صندوق جمعیت سازمان ملل متحد و یا صندوق جمعیت ملل متحد گفته است. 47 درصد از دختران در هند زیر 18 ازدواج کرده اند،.
یونیسف می گوید: ازدواج کودکان نقض حقوق کودک می باشد که دارای تاثیر منفی بر رشد، سلامت، رشد ذهنی و عاطفی، و فرصت های آموزش و پرورش است. این نیز برجامعه تاثیر می گذارد  وچرخه فقر را تقویت وباعث استمرار تبعیض جنسیتی، بی سوادی و سوء تغذیه و همچنین باعث رشد تولد و نرخ مرگ و میر مادران می باشد.

در مناطق روستایی هند، عملاعلیرغم  وجود منع قانونی، ازدواج کودکان همچنان ادامه دارد

صندوق جمعیت ملل متحد در بیانیه ای می گوید نوجوانان 21 درصد از جمعیت هند را تشکیل می دهند، که دختران 48 درصد  آن را تشکیل می دهند- یعنی حدود 115 میلیون نفرمی باشند..

ادامه مطلب

نظرات - (0)

عفو بین الملل : صدها نفر توسط نیروهای امنیتی در مصر ناپدید شده اند


بر اساس گزارش عفو بین الملل ، در پرجمعیت ترین کشور جهان عرب ، مصر، صدها نفر از مردم،  شکنجه یا ناپدید شده اند.
همانطور که دولت اذعان می کند کودکان، دانش آموزان، فعالان سياسى و معترضان بدون اینکه ردی ازآنها باشداز میان رفته اند . بسیاری از آنها برای ماه ها در یک زمان با چشم بند و دستبند نگه داشته شده اند و حداقل 34،000 نفر در زندان وجود دارند.

.
بسیاری از کسانی که "ناپدید" شده اند حامیان محمد مرسی، رئيس جمهور منتخب دموکراتیک اخوان المسلمین که در جولای 2013 سرنگون شد بوده اند که در نهایت به جای آن رئيس جمهور عبد فتح السیسی بر سر کار آمد.

ادامه مطلب

نظرات - (0)

گزارش جدید سازمان ملل متحد از توقف پیشرفت در برابر ویروسHIV


  -جولای  ، 2016        در سطح جهانی، آلودگی به ویروس HIV در میان بزرگسالان و کودکان به  میزان 40 درصد، از زمان اوج آن در سال  1997 ، کاهش یافته است، اما با توجه به گزارش جدید سازمان ملل متحد، این کاهش برای حداقل پنج سال در میان بزرگسالان متوقف شده است..

برنامه مشترک سازمان ملل متحد در HIV / ایدز (UNAIDS) نشان می دهد که حدود 1.9 میلیون بزرگسال هر سال به مدت حداقل پنج سال گذشته به ویروس اچ آی وی آلوده شده اند و آلوذه گی های جدید اچ آی وی در میان بزرگسالان در بعضی از مناطق در حال افزایش است.

ادامه مطلب

 

نظرات - (0)

گروه های مدافع حقوق بشر خواستار تعلیق عضویت عربستان از شورای حقوق بشر سازمان ملل شدند .


گروه های مدافع حقوق بشر ، عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر طی بیانیه ای مشترک خواستارتعلیق عضویت آن کشور ازشورای حقوق بشر، برای نقض سیستماتیک و فاحش حقوق بشر، شدند.

بیانیه همچنین عربستان سعودی را به استفاده مکرر از بمب های خوشه ای در مناطق مسکونی متهم کرد.

عربستان سعودی مارس 2015 در تلاش برای عقب راندن شورشیان حوتی که کنترل وسیعی از کشور یمن را بدست گرفته بودند، نبرد گستردهای را آغاز کرد.

ادامه مطلب

نظرات - (0)

سازمان ملل نگرانی خود را از اهداف بلند مدت تل آویو در کرانه باختری اعلام داشت


دبیر کل  سازمان ملل متحد، بان کی مون، تصمیم اخیر اسرائیل به گسترش فعالیت های شهرک سازی در کرانه باختری و شرق قدس (اورشلیم) را محکوم کرده است.  "دبيركل سازمان ملل،  تصمیم مقامات اسرائیل برای ساخت 560واحد های مسکونی در کرانه باختری و همچنین ساخت 240 واحد مسكوني در بیت المقدس شرقی را مورد انتقاد قرار داد . در بیانیه ای که روز دوشنبه منتشرشده است  سخنگوی سازمان ملل اشاره کرد که چنین فعالیت هایی نشان دهنده نیت بلند مدت تل آویو  در کرانه غربی می باشد.

ادامه مطلب

نظرات - (0)

سازمان ملل حمله تروریستی به بغداد را محکوم کرد


ژوئیه 2016-- دبيركل سازمان ملل متحد، بان کی مون، حمله تروریستی در بغداد را که موجب کشته شدن بیش از 100 نفر دراین شهر شد را محکوم کرد، حمله  ای که مقام بالای سازمان ملل متحد در این کشور، آن را به عنوان "انتقام تروریست ها،    Da'esh دانست .

دبیر کل سازمان ملل با رد هر گونه تلاش برای افزایش ترس و تضعیف وحدت این کشور،  خواستار اطمینان از سوی دولت عراق  برای دستگیری عاملان این جنایت وحشتناک دراسرع وقت، شد.  سخنگوی سازمان ملل. در این بیانیه با ابراز همدردی عمیق خود و تسلیت به خانواده های قربانیان و به دولت و مردم عراق، تمایل خود بر بهبودی سریع مجروحان بیان داشت.. بر اساس گزارش های اولیه، انفجار درمحله Karada مدت کوتاهی پس از نیمه شب اتفاق افتاده است  و دولت اسلامی در عراق و شام (ISIL/Da'esh) مسئولیت آن را بعهده گرفته است

ادامه مطلب

نظرات - (0)

تیرگی شرایط حقوق بشردر بحرین


با اعلام لغو تابعیت روحانی برجسته شیعه، شیخ عیسی قاسم، به جرم"ایجاد یک محیط  افراط کرای فرقه ای"  و ادعای "تشویق فرقه گرایی و خشونت"، توسط وی، ،  در واقع حاکمیت بحرین موجب دامن زدن به تفرقه در بحرین شده است.

تصمیم بحرین بدان معنی است که شیخ قاسم را می توان تبعید کرد. دیده بان حقوق بشر گفت :مقامات هیچ مدرکی  علیه او در تایید اتهامات وی ندارند. از جولای 2014، طبق گزارش کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد ، بحرین بیش از 250 نفر ازحق تابعیت، محروم کرده است

ادامه مطلب.

نظرات - (0)

نقض حقوق بشر در ترکیه


هر روز اخبارسرکوب و نقض حقوق بشر در ترکیه (روزنامه نگاران حامی معترضان کرد دستگیرشده، در 21 ژوئن)، که اخیرا دستگیر و بازداشت شده اند، شنیده می شد.

 Sebnem Korur Fincanci  ه همراه با فعالان حقوق بشر، ارول Onderolu   و احمد Nesin. دکتر Fincanci  کار خستگی ناپذیری را درحمایت از این بازماندگان شکنجه در ترکیه انجام داده اند. وی نقش مهمی در ایجاد استاندارد بین المللی پزشکی درتهیه گزارش قانونی و پزشکی، ازارزیابی شکنجه ها داشته است، وی عضوگروه کارشناسی پزشکی بین المللی است. او به طور گسترده در مورد شکنجه و اخلاق پزشکی در ترکیه و جاهای دیگر ودر مورد معاینات پس از مرگ از گورهای دسته جمعی در بوسنی. نوشته است، مدیر اجرایی، آزادی از شکنجه، سوزان مونرو گفت:  این شرم آور است که چنین مدافع دموکراسی، بازداشت شده است. او و همکارانش باید فورا آزاد شوند و ما از دولت بریتانیا مصرانه می خواهیم که با فشار بر دولت ترکیه ، به عنوان یک مسئله فوری اقدام کند.

ادامه مطلب

نظرات - (0)

فقر و مهاجرت از نتایج بحران پناهندگی


 تصاویر مردم سوری که در حال  فراراز خانه های خود و در جستجوی امنیت در اروپا هستند، نشان دهنده جابجایی گسترده در سطح جهان می باشد.آژانس پناهندگان سازمان ملل  UNHCR، اعلام کرد: جابجایی بیش از 65 میلیون نفر در سال 2015 ، به بالاترین سطح خود رسیده است . بسیاری از این حابجایی ها،در کشورهای در حال توسعه در مناطق خود می باشد.

این در حالی ست که آمار آوارگان داخلی، از افزایش 40,800,000 میلیون  در سال2016، یعنی    2.8 میلیون تا پایان 2015 خبر می دهد.
با توجه به مقیاس رو به رشد بحران ، نیاز مبرم به اطلاعات در مورد پناهندگان و مهاجران به عنوان یکی از موضوعات توسعه و نه فقط  به عنوان یکی از نگرانی های بشر دوستانه خواهد بود.

ادامه مطلب

نظرات - (0)