زندان و حقوق بشر

دلایل مخالفان زندان


درسالهای نچندان دور انسان ها معتقد بودند که زندان موجب عبرت زندانی است و سبب میشود که دیگر مرتکب جرم نشود ، اما رفته رفته زندان در رسیدن به هدف هایی که برای  آن منظور شده بود با شکست روبه رو شد.وعده ایی از دانشمندان به مخالفت با ضرورت استفاده از زندان تاکید کردند.

مشاهده مطلب

نظرات - (0)

زندان در ایران باستان


زندان در ایران باستان

با توجه به تحقیقات دکتر گیرشرمن چنین بر میاید که میان فرامین داریوش و قوانین حمرابی شباهت های فروانی وجود دارد حتی المقدور از مقایسه ی قوانن حمرابی و داریوش به این نتیجه میرسیم که داریوش یک نسخه واقعی از مجموعه ی حمورابی را در اختیار داشته است .

مشاهده یادداشت

نظرات - (0)

نگاهی گذرا به زندان های حکومت های اسلامی


در زمان پیامبر و نیز خلفای راشدین زندانن نهادینه نشد ،در آن روزگار متهمان را در روز چند ساعتی در محل هایی مانند خانه یا مسجد نگهداری میکردند و سپس تحویل قاضی میدادند.هرچند ظاهرا عمر خانه ای را در مکه از صفوان بن امیه به چهار هزار درهم خرید و آن را تبدیل به زندان کرده بود اما باید گفت که نهادینه شدن زندان از عهد معاویه شروع شد.

مشاهده مطلب

نظرات - (0)

زندانیان و حق حیات زندانی


زندانی ازجمله کسانی است که زندانبان مسوول حفظ و مراقبت از تمامیت جسمی و روحی وی است خصوصا اگر زندانی مبتلا‌ به امراض مهمه بوده و بقای وی منوط به مساعی زندان در جهت درمان آن بیماری یا بیماری‌ها باشد.

مشاهده مطلب

نظرات - (0)

سلامت روانی زندانها


اختلالات رواني در مقياس هاي بالايي در اغلب کشورهاي جهان وجود دارد. براساس يک برآورد ٤٥٠ ميليون نفر از ساکنين روي زمين از اختلالات رواني يا رفتاري رنج مي برند. اين اختلالات در جمعيت زندانيان شايع تر است. ميزان بيش از حد اختلالات رواني در ...

مشاهده مطلب

نظرات - (0)

اختلالات روانی زندانیان


آدمي ‌با افکار پريشان در پي تخليه رواني است و دست به کارهايي مي‌زند که در اغلب موارد پس از انجام آنها نادم و پشيمان مي‌شود. براي يک مجرم زماني که ارتکاب جرم او را به ورطه حبس پشت ميله‌هاي زندان و دوري از جامعه، دوستان، خانواده و علايقش پرتاب مي‌کند، ناراحتي‌هاي روحي ديگري مزيد بر علت‌هاي قبلي مي‌شود و اگر مسئولان امر از کنار اين ناراحتي‌ها به راحتي عبور کنند، شخص بيماري به آغوش جامعه بر‌مي‌گردد که در برخي موارد علاوه بر ايجاد ناهنجاري‌هاي رفتاري در ميان همنوعان خود  مرتکب تکرار جرم و افزودن بار قضايي در چرخه دستگاه قضايي مي‌شود، در اين هنگام فرد مورد نظر ديگر مورد قبول خود و جامعه نيست. 

مشاهده مطلب

نظرات - (0)

مرخصی زندانیان «حق» یا «امتیاز»؟


ارتباط زندانیان با جهان خارج از موضوعاتی است كه بسیار مورد توجه فعالان حقوق بشر و كارشناسان امور تربیتی و روانشناسی و جامعه شناسی است.مصادیق و موضوعات ارتباط با جهان خارج عبارتند از ملاقات، مرخصی (اقامت موقت زندانی در منزل خود)، تلفن، مكاتبه و نامه نگاری، استفاده از روزنامه، رادیو و تلویزیون و كتاب....

مشاهده مطلب

نظرات - (0)

وضعیت حقوق فرهنگی زندانیان درزندان های ایران


در سال ۱۹۳۳ اصطلاح «حقوق زندانیان» در سومین کنگره بین‌المللی حقوق جزا و زندانی‌ها در سوئد پذیرفته شد. در کنگره مذکور، حقوق زندانیان را چنین تعریف نمودند: «مجموع قواعد و اصول قانونی که رابطه بین دولت و محکوم را از زمان شروع اجرای مجازات و یا تاریخ بازداشت تعیین می کند.»از جمله مهم‌ترین حقوق زندانیان، حقوق فرهنگی آنهاست .

مشاهده مطلب

نظرات - (0)

مراکز مراقبت از مددجویان بعد از خروج از زندان، در عدم بازگشت آنان نقش کلیدی دارند


موضوع مراقبت از زندانیان آزاد شده، نه تنها برای مددجویان، بلکه برای خانواده و اجتماع نیز، بسیار حایز اهمیت است. ایجاد  سرپناه، حرفه آموزی و اشتغال، بهداشت و به طور کلی جامعه پذیری درست از جمله مسایلی هستند که اگر به درستی صورت نگیرند، امکان ارتکاب بزه و بازگشت مجدد زندانیان را فراهم می‌سازند. سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی  کشور در گفتگو با مدیر کل زندان‌های استان کرمانشاه، از بهبود وضعیت مراکز مراقبت در این استان خبر داد...

برای دیدن ادامه مطلب کلیک کنید

 

نظرات - (0)