زندان و حقوق بشر

آخرین جزئیات واگذاری اوین به شهرداری


رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران در مورد آخرین جزئیات واگذاری زندان اوین به شهرداری توضیحاتی را ارائه کرد.

مشاهده مطلب

نظرات - (0)

آزادی زندانیان‌ غیرعمد اردبیلی در گرو اعتبار 20 میلیاردی


مدیرعامل ستاد دیه شعبه استان اردبیل گفت: آزادی ۴۳۴ زندانی غیرعمد این استان در گرو پرداخت اعتباری معادل 20 میلیارد تومان است.

مشاهده مطلب

نظرات - (0)

کاهش آمار ورودی به زندان‌های استان هرمزگان


رئیس کل دادگستری استان هرمزگان گفت: با برنامه‌ریزی و تلاش بی‌وقفه در دستگاه قضایی موفق شدیم میزان پنج درصد از آمار ورودی به زندان های استان را کاهش دهیم.

مشاهده مطلب

نظرات - (0)

موافقت رهبر معظم انقلاب با عفو، تخفیف و تبدیل مجازات تعدادی از محکومان


در آستانه عید سعید فطر، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی با پیشنهاد عفو، تخفیف و تبدیل مجازات 930 نفر از محکومانِ محاکم عمومی و انقلاب، سازمان تعزیرات حکومتی و سازمان قضایی نیروهای مسلح موافقت کردند.

مشاهده مطلب

نظرات - (0)

هزینه روزانه هر زندانی 30 هزار تومان است


رئیس کل دادگستری استان کرمان بر ضرورت مجازات‌های جایگزین حبس تاکید کرد و گفت: بایستی در جهت توانمندسازی خانواده‌های زندانیان گام بر داشت.

مشاهده مطلب

نظرات - (0)

آزادی ۸ هزار زندانی جرائم غیرعمد با اعتبار ۴۰۰ میلیارد تومان در کشور


نایب رئیس هیات مدیره ستاد دیه کشور گفت: امسال با جمع آوری ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار توانسته ایم ۸ هزار زندانی را در سطح کشور آزاد کنیم.

مشاهده مطلب

نظرات - (0)

آمار زندانیان حوادث کارگاهی در حال افزایش است


مدیرعامل ستاد دیه کشور گفت: با توجه به آسیب‌های احتمالی موجود برای خانواده های زندانیان جرایم غیرعمد، لازم است همه ما در زمینه حل مشکل این زندانیان قدم برداریم.

مشاهده مطلب

نظرات - (0)

کمک 200 میلیون تومانی خیرین به خانواده زندانیان


مدیرعامل انجمن حمایت از زندانیان گفت: هدف ما از برگزاری جشن های گلریزان به وجود آمدن فرهنگ کمک به خانواده‌های زندانیان است.

مشاهده مطلب

نظرات - (0)

جدیت و دقت‌نظر ستاد دیه در آزادی زندانیان قابل تامل است


معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: جدیت و دقت نظر ستاد دیه در امر آزادی زندانیان غیرعمد و بحث پیشگیری از ورود ناخواسته افراد به زندان‌ها قابل تامل است.

مشاهده مطلب

نظرات - (0)

زندانیان و حق حیات زندانی


زندانی ازجمله کسانی است که زندانبان مسوول حفظ و مراقبت از تمامیت جسمی و روحی وی است خصوصا اگر زندانی مبتلا‌ به امراض مهمه بوده و بقای وی منوط به مساعی زندان در جهت درمان آن بیماری یا بیماری‌ها باشد.

مشاهده مطلب

نظرات - (0)

مجموعه اصول برای حمايت همه افراد در هرگونه بازداشت يا زندان


قطعنامه ٤٣/١٧٣ مجمع عمومی سازمان ملل متحد مصوبه ٩ دسامبر ١٩٨٨
حوزه مجموعه اصول اين اصول در مورد حمايت از همه افراد در هر گونه بازداشت يا زندان می‌تواند بكار گرفته شود.

مشاهده سند

نظرات - (0)

سلامت روانی زندانها


اختلالات رواني در مقياس هاي بالايي در اغلب کشورهاي جهان وجود دارد. براساس يک برآورد ٤٥٠ ميليون نفر از ساکنين روي زمين از اختلالات رواني يا رفتاري رنج مي برند. اين اختلالات در جمعيت زندانيان شايع تر است. ميزان بيش از حد اختلالات رواني در ...

مشاهده مطلب

نظرات - (0)

بررسی وضعیت سلامت روان در معتادان تزریقی زندان کاشان در سال 11386


امروزه وابستگی به مواد مخدر ، اعتیاد و تجارت غیر قانونی این مواد به صورت یک بحران جهانی مطرح است .نزدیک 90 درصد افراد معتاد به ترکیبات افیونی دچار نوعی اختلال روانی هستند که در این بین افسردگی ، اختلال شخصیت ضد اجتماعی و اضطراب از اهمیت بیشتری برخوردار است هدف از پژوهش حاضر تعیین میزان سلامت روان معتادان تزریقی در زندان کاشان است .

مشاهده مقاله

نظرات - (0)

اختلالات روانی زندانیان


آدمي ‌با افکار پريشان در پي تخليه رواني است و دست به کارهايي مي‌زند که در اغلب موارد پس از انجام آنها نادم و پشيمان مي‌شود. براي يک مجرم زماني که ارتکاب جرم او را به ورطه حبس پشت ميله‌هاي زندان و دوري از جامعه، دوستان، خانواده و علايقش پرتاب مي‌کند، ناراحتي‌هاي روحي ديگري مزيد بر علت‌هاي قبلي مي‌شود و اگر مسئولان امر از کنار اين ناراحتي‌ها به راحتي عبور کنند، شخص بيماري به آغوش جامعه بر‌مي‌گردد که در برخي موارد علاوه بر ايجاد ناهنجاري‌هاي رفتاري در ميان همنوعان خود  مرتکب تکرار جرم و افزودن بار قضايي در چرخه دستگاه قضايي مي‌شود، در اين هنگام فرد مورد نظر ديگر مورد قبول خود و جامعه نيست. 

مشاهده مطلب

نظرات - (0)

روان درمانگری و توانبخشی زندانیان و بررسی اثر بخشی آن در زندان رجایی شهر


نتایج بسیاری از پژوهش ها نشان داده که یکی از موجبات ارتکاب جرم و جنایت وجود برخی مشکلات  روانشناختی است در این زمینه در بسیاری از مجامع اقدام هایی در جهت کاهش این مشکلات در جمعیت های زندانی و مجرم صورت میگیرد . باتوجه به اینکه برخی نوجوانان و جوانان و بزرگسالان جامعه ما نیز به دلایل  مختلف از جمله مشکلات روانشناختی  به رفتار های بزهکارانه و جرم آفرین روی می آورند و امنیت خود ، خانواده ها و جامعه را به مخاطره می اندازند بدین علت تصمیم گرفتم که با انجام این پژوهش گامی کوچک در جهت کمک به کاهش جرم و تجربه شیوه های نو برای مقابله با آن در کشور عزیزمان بر دارم.

مشاهده مطلب

نظرات - (0)

اعلاميه اصول اساسي رفتار با زندانيان Basic Principles for the Treatment of Prisoners


زندانیان از جمله گروه‌های در معرض خطر نقض حقوق بشری در سطح جامعه بین المللی هستند که به لحاظ شرایطی که در آن به سر می‌برند، امکان نادیده گرفتن آن‌ها و تعرض به حقوق و آزادی‌های اساسی شان بیش از دیگر گروه‌های انسانی بوده و غالبا شرایط منصفانه‌ای برای احقاق حقوق آن‌ها وجود ندارد و به طور خاص تحت انواع و اقسام رفتار‌های غیر انسانی، تحقیر آمیز، ظالمانه و حتی گاهی شکنجه قرار می‌گیرند. از این رو، ضرورت حمایت بیشتر و مؤثر تر از آنها، تدوین و تصویب مقررات ویژه‌ای را ایجاب می‌نمود. به همین جهت سازمان ملل متحد در ضمن تلاش‌های مداوم و طولانی برای انسانی نمودن عدالت جزایی و حمایت از حقوق بشر، به طور خاص به مسأله زندانیان و شیوه‌های مختلف حمایتی از آنان جهت رعایت حقوق انسانی و تضمین آزادی‌های اساسی آن‌ها نیز در قالب تدوین اسناد و قطع نامه‌های متعددی همت گمارده است. از جمله این تلاش‌ها می‌توان به تصویب اعلامیه «اصول اساسی رفتار با زندانیان» اشاره نمود. که در چهاردهم دسامبر 1990 طی قطع نامه شماره 111 / 45 به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد رسیده است.

مشاهده سند

نظرات - (0)

مرخصی زندانیان «حق» یا «امتیاز»؟


ارتباط زندانیان با جهان خارج از موضوعاتی است كه بسیار مورد توجه فعالان حقوق بشر و كارشناسان امور تربیتی و روانشناسی و جامعه شناسی است.مصادیق و موضوعات ارتباط با جهان خارج عبارتند از ملاقات، مرخصی (اقامت موقت زندانی در منزل خود)، تلفن، مكاتبه و نامه نگاری، استفاده از روزنامه، رادیو و تلویزیون و كتاب....

مشاهده مطلب

نظرات - (0)

وضعیت حقوق فرهنگی زندانیان درزندان های ایران


در سال ۱۹۳۳ اصطلاح «حقوق زندانیان» در سومین کنگره بین‌المللی حقوق جزا و زندانی‌ها در سوئد پذیرفته شد. در کنگره مذکور، حقوق زندانیان را چنین تعریف نمودند: «مجموع قواعد و اصول قانونی که رابطه بین دولت و محکوم را از زمان شروع اجرای مجازات و یا تاریخ بازداشت تعیین می کند.»از جمله مهم‌ترین حقوق زندانیان، حقوق فرهنگی آنهاست .

مشاهده مطلب

نظرات - (0)

گزارش دیده‌بان حقوق بشر از وضعیت بیماران ذهنی در زندان‌های آمریکا


دیده‌بان حقوق بشر در خصوص برخورد وحشیانه و غیرانسانی مأموران زندان‌های آمریکا با بیماران ذهنی زندانی، گزارشی را منتشر کرد.

مشاهده مطلب

نظرات - (0)

مدیر ندامتگاه قزلحصار اعلام کرد اعطای مرخصی ۱۵روزه به ۱۲۰۰مددجو به‌مناسبت فرارسیدن لیالی قدر


با ابلاغ بخشنامه مرخصی ویژه ایام ماه مبارک رمضان تعداد 2500 درخواست مرخصی در شورای طبقه بندی ندامتگاه قزلحصار مورد بررسی قرار گرفت.

مشاهده مطلب

 

نظرات - (0)

معاون ستاد دیه: اقدامات اساسی برای جلوگیری از ورود افراد به زندان انجام شود


معاون ستاد دیه کشور از وجود 8 هزار و ۱۰۰ زندانی جرائم غیرعمد در زندان های کشور خبر داد.

مشاهده مطلب

 

نظرات - (0)

در گفت‌وگوی «حمايت» با يك مدرس دانشگاه بررسي شد؛ حقوق زنان زنداني در قوانين


نحوه رفتار با زنان زندانی به‌عنوان یکی از اقشار آسیب‌پذیر جامعه در سراسر جهان مورد توجه نظام‌های حقوقی کشورهای مختلف بوده و در این راستا در مجموعه قوانین داخلی خود موادی را به این قشر از زندانیان اختصاص داده‌اند.

مشاهده مقاله

نظرات - (0)

قضات کمتر حکم حبس صادر کنند


مدیرعامل ستاد دیه کشور گفت که کاهش جمعیت کیفری مستلزم راهکار فرهنگی است.

مشاهده مطلب

نظرات - (0)

ارتش یمن زندان تعز را از تروریستها پس گرفت


منابع یمنی تاکید کردند که ارتش و کمیته های مردمی بعد از درگیری های شدید با عناصر مسلح حزب اصلاح و عناصر القاعده بار دیگر بر زندان مرکزی تعز کنترل یافتند.

مشاهده مطلب

نظرات - (0)

نایب‌رییس ستاد دیه کشور: تاکنون 85 هزار زندانی جرایم غیرعمد در کشور آزاد شده‌اند


نایب رییس ستاد دیه کشور گفت: از آغاز فعالیت ستاد دیه کشور تاکنون 85 هزار زندانی جرایم غیرعمد در کشور از زندان آزاد شده‌اند.

مشاهده مطلب

نظرات - (0)

مدیر امور استان‌های ستاد دیه کشور: 256 همایش گلریزان در سطح کشور برگزار می‌شود


مدیر امور استان‌های ستاد دیه کشور از برگزاری 256 همایش و جشن گلریزان طی سال جاری در سطح کشور خبر داد.

مشاهده مطلب

نظرات - (0)

تعداد زندانیان جرائم غیرعمد چقدر است؟


معاون اجرایی ستاد دیه کشور گفت: در حال حاضر 8 هزار و 100 زندانی جرائم غیرعمد در زندان‌های کشور داریم و آزادی این تعداد زندانی 650 میلیارد تومان اعتبار لازم دارد.

مشاهده مطلب

نظرات - (0)

مدیرعامل انجمن حمایت از زندانیان مرکز خبر داد اعطای 2 هزار سبد کالا به خانواده‌های زندانیان نیازمند


مدیرعامل انجمن حمایت از زندانیان مرکز، گفت: به مناسبت ماه مبارک رمضان به 2 هزار نفر از خانواده‌های نیازمند که تحت پوشش انجمن قرار دارند سبد کالا اعطا شده است.

مشاهده مطلب

نظرات - (0)

جامعه نسبت به خانواده زندانیان مسئولیت دارد


معاون امور بین‌الملل و ارتباطات دفتر مقام معظم رهبری، گفت: جامعه نسبت به خانواده کسی که وارد زندان شده است دارای مسئولیت است لذا باید تا جایی که ممکن است از مجازات‌های جایگزین زندان استفاده کنیم.

مشاهده مطلب

نظرات - (0)

جشن گلریزان انجمن حمایت از زندانیان برگزار شد


هفدهمین جشن گلریزان انجمن حمایت از زندانیان با حضور علی اکبری، مدیرکل اقدامات تامینی - تربیتی سازمان زندان‌ها، نصیری رییس انجمن حمایت از زندانیان، سید اسدالله جولایی رییس ستاد دیه کشور و لاله افتخاری نماینده مجلس شورای اسلامی و تعدادی دیگر از مسوولان و هنرمندان برگزار شد.

مشاهده مطلب

نظرات - (0)

وجود ۱۰۰ هزار خانواده زندانی نیازمند


مسئولان خبر از ۲۵۰ هزار زندانی در زندان های کشور می دهند و رئیس سازمان زندان ها گفته که بیش از ۸۰ درصد این زندانیان مرتبط با مواد مخدر هستند. اما آمار دیگری از سوی مسئولان خبر از نیازمند بودن بیش از نیمی از زندانیان می دهد که این نگران کننده است.

مشاهده مطلب

 

نظرات - (0)

با صدور بخشنامه‌ای اعلام شد اعطای مرخصی به زندانیان به مناسبت فرا رسیدن لیالی قدر


آیت الله آملی لاریجانی، رئیس قوه قضاییه، با صدور بخشنامه‌ای به واحدهای قضایی و دادسراهای سراسر کشور دستور داد به زندانیان محکوم با رعایت شرایط و اخذ تامین مناسبت 15 روز مرخصی داده شود.

مشاهده مطلب

نظرات - (0)

محکومیت وکیل 32 میلیاردی به 18 سال حبس


ناصر سراج درباره این پرونده گفت: در این پرونده متاسفانه یکی از وزارتخانه‌ها با یک وکیلی که یکی دو سال بیشتر سابقه نداشت و این فرد حتی حق وکالت در تهران را نداشت، قراردادی با حق الوکاله 32 میلیارد تومانی امضا کرده بود. ابتدا به این فرد دو میلیارد تومان پول داده بودند در حالی که این فرد فقط قرار بوده یک نامه بنویسد و تقاضای اعمال ماده 18 کند.

مشاهده مطلب

نظرات - (0)

محکومیت یک ایرانی به 10 سال حبس در دوبی


دادگاهی در دوبی یک ایرانی را به جرم حمل و فروش مواد مخدر به 10 سال حبس و پرداخت 50 هزار درهم محکوم کرد.

مشاهده مطلب

نظرات - (0)

مدیر کل زندان‌های استان اعلام کرد: تعداد زندانیان خراسان‌شمالی 2برابر ظرفیت زندان‌های استان


مدیر کل زندان‌های خراسان شمالی گفت: هم اکنون 2 برابر ظرفیت اسمی موجود در زندان‌های استان، زندانی نگهداری می‌شوند.

مشاهده مطلب

نظرات - (0)

رییس‌ کل دادگستری کرمانشاه: نمی‌خواهیم در جرایم خرد، پای افراد به زندان باز شود


رییس کل دادگستری استان کرمانشاه با بیان اینکه در بحث جرایم خرد نگاه دستگاه قضایی اینگونه است که نمی‌خواهد پای افراد به زندان باز شود، لذا برای آنها مجازات‌های جایگزینی را در نظر گرفته است.

مشاهده مطلب

نظرات - (0)

مشارکت سران قوا در کمک به آزادی زندانیان نیازمند


حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس‌جمهور مبلغ 140 میلیون تومان، آیت الله آملی‌لاریجانی رییس قوه قضاییه مبلغ 50 میلیون تومان و علی لاریجانی رییس قوه مقننه مبلغ 50 میلیون تومان به این امر خداپسندانه اختصاص دادند.

مشاهده مطلب

نظرات - (0)

برای اجرای طرح دستبند الکترونیکی مشکلات اعتباری داریم


رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور درباره اجرای طرح دستبند الکترونیکی در کشور گفت: اکنون اجرای این طرح فقط در دو استان تهران و اصفهان انجام شده که اگر مشکلات اعتباری ما در این زمینه برطرف شود، ان‌شاءالله در ماه‌های آینده می توانیم در دو استان شیراز و خراسان رضوی آن را اجرا کنیم.

مشاهده مطلب

نظرات - (0)

وجود بیش از 8 هزار زندانی جرائم غیرعمد در کشور


مدیرعامل ستاد دیه کشور گفت که در حال حاضر 8100 زندانی نیازمند در کشور داریم که مبلغ بدهی این زندانیان حدود 650 میلیارد تومان است.

مشاهده مطلب

نظرات - (0)

رییس سازمان زندان‌ها اعلام کرد بخش دوم «در حاشیه» با همکاری سازمان زندان‌ها ساخته می‌شود


رئیس سازمان زندان‌ها در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که گویا قرار است بخش دوم سریال در حاشیه به بحث زندان‌ها بپردازد، اظهار کرد: بله درست است، عوامل تولید این سریال با ما صحبت کرده‌اند و درخواست این را داشتند که بخش دوم این سریال در محیط زندان و در ارتباط با زندان ساخته شود که کلیت کار مورد قبول قوه قضائیه قرار گرفته و این موضوع به کمیته‌ای ارجاع شده تا مورد بررسی قرار گیرد.

مشاهده مطلب

نظرات - (0)

مشارکت رییس جمهور در گلریزان کمک به آزادی زندانیان نیازمند


رییس جمهوری با اختصاص مبلغ یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال به امر خداپسندانه آزادی زندانیان نیازمند، در همایش گلریزان مشارکت کرد.

مشاهده مطلب

نظرات - (0)