ﺳﻪشنبه 13 خرداد 1393

نشست بررسی موضوع حق بر آزادی از منظر اسلام و حقوق بین الملل برگزار شد

نشست بررسی موضوع حق بر آزادی از منظر اسلام و حقوق بین الملل برگزار شد

حق بر آزادي ديني يك حق مسلم الهي و خدادادي است

حق بر آزادي ديني از مصاديق بارز حقوق بشر و مورد تاييد و تاكيد اسناد بين الملل است

هيچ  قدرت و دولتي حق ندارد حق بر آزادی دینی را از بندگان خدا سلب ويا محدودسازد

مهندس وحیدکاظم زاده دبیر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشر اسلامی

نشست بررسی موضوع حق بر آزادی از منظر اسلام و حقوق بین الملل به مناسبت دهه همبستگی با زندانیان اسلام گرای جمهوری آذربایجان در دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشر اسلامی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دفتر شمالغرب کمیسیون حقوق بشر اسلامی، نشست بررسی موضوع حق بر آزادی از منظر اسلام و حقوق بین الملل به مناسبت دهه همبستگی با زندانیان اسلام گرای جمهوری آذربایجان روز دوشنبه 12 خرداد ماه در خانه ستارخان تبریز برگزار شد.

در این نشست ابتدا مهندس وحیدکاظم زاده دبیر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشر اسلامی ضمن خیرمقدم به میهمانان، اعلام حمایت از محبوسین اسلامگرای آذربایجان را فلسفه برگزاری این نشست عنوان کرد و خواستار رعایت حقوق بشر در مورد آنان شد.

وی با بیان اینکه هر انساني در هر نقطه اي در جهان قرار دارد حق دارد دين خدا و آيين حق را با عقل و منطق بشناسد و به آن ايمان بياورد افزود:  هر انسانی آزاد است به دین الهی عمل كند و با آزادي كامل آن را در سراسر جهان بيان و تبليغ نماید که اين همان حق بر آزادي ديني است كه يك حق مسلم الهي و خدادادي است و از مصاديق بارز حقوق بشر و مورد تاييد و تاكيد اسناد بين الملل است.

مهندس کاظم زاده  با بیان اینکه هيچ  شخص، قدرت و دولتي حق ندارد حق بر آزادی دینی را از بندگان خدا سلب و يا محدودش سازد افزود: منابع معتبر ديني و آيات قرآن به صراحت بر اين حق فطري و جهانشمول دلالت داشته و در اسناد بین الملل این حق دینی و فطری به رسمیت شناخته شده و یک حق فرامرزی،فراملی و از شاخصه های برجسته حقوق بشر معرفی شده است .

وی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 80 فعال مذهبی در زندانهای  آذربایجان  در بازداشت بسر می برند افزود: از این تعداد دهها نفر از آنها دادگاهی شده وبه اتهامات واهی حمل مواد مخدر، حمل سلاح و استعمال مواد مخدر بر اساس سلایق نیرو های  امنیتی  در زندان به سر می برند.

 


 

 

روحانی سرشناس جمهوری آذربایجان:

محبوسین اسلامگرا ، نمادهای عزت مردم مسلمان جمهوری آذربایجان

حجه السلام دکتر فائق ولی اغلو در نشست بررسی موضوع حق بر آزادی از منظر اسلام و حقوق بین الملل

روحانی سرشناس جمهوری آذربایجان و رئیس کمیته دفاع از حجاب و محبوسان به ممنوعیت حجاب در جمهوری آذربایجان به بررسی مسائل روز این کشور و نیز وضعیت آزادی های معنوی و مدنی در این جمهوری پرداخت.

به گزارش روابط عمومی دفتر شمالغرب کمیسیون حقوق بشر اسلامی، حجه السلام دکتر فائق ولی اغلو در نشست بررسی موضوع حق بر آزادی از منظر اسلام و حقوق بین الملل که به مناسبت دهه همبستگی با زندانیان اسلام گرای جمهوری آذربایجان روز دوشنبه 12 خرداد ماه در خانه ستارخان تبریز برگزار شده بود با تشکر از مسئولین کمیسیون حقوق بشراسلامی تبریز، نماینده ولی فقیه در استان و نیز حاضرین در نشست، واقعه جنگ قره باغ را مطلع سخن خود قرارداده وگفت: ما پس از استقلال جمهوری آذربایجان، دچار بحران و جنگ در قره باغ شده و طی آن یک میلیون و دویست هزار نفراز خانه و سرزمین خود آواره شدند خانه هایشان ویران و سرزمینشان تبدیل به خرابه شد. دشمن حتی به سنگ قبرهای نیاکان از دنیا رفته ما نیز رحم نکرد و سنگ هایی را که نام و نشان صاحب قبر بر آن نوشته شده بود را از جای کنده و فروختند و اثری از آنها بر جای نگذاشتند ولی انشاالله ما به همت جوانانمان برای آزادی قره باغ مبارزه نموده و قره باغ را آزاد خواهیم کرد.

وی افزود : در آذربایجان دوره زمانی ده روزه ای از تاریخ 25 می تا سوم ژوئن( 4 خرداد تا 13 خرداد ) با عنوان دهه همبستگی با محبوسین اسلامگرا اعلام شده است که این ایام، فرصت مناسبی برای تکریم و بزرگداشت مقام این مجاهدین آذری می باشد.

دکتر ولی اوغلو در ادامه گفت: درد ما این است که آزادی های اسلامی و معنوی از ما گرفته شده است و البته همه این بلاها در این مملکت اسلامی، نتیجه سیاست های کینه توزانه دشمنان استعمارگر خارجی در آذربایجان بوده است .

وی با بیان اینکه جوانان غیرتمند آذری که برای حفظ حجاب خواهران خود مظلومانه فریاد زده و دادخواهی می کنند، رهسپار زندانها می شوند افزود: اکثریت مردم آذربایجان خواهان اسلام و قران هستند و روند مبارزه با آموزه های اسلامی برای این ملت یک مشکل و بلکه یک فاجعه است.

رئیس کمیته دفاع از حجاب و محبوسان به ممنوعیت حجاب در جمهوری آذربایجان با بیان اینکه مسلماً انسان مسلمان، فردی منظم، قانون مدار، سالم و مفید در جامعه خواهد بود ادامه داد: لیکن در جمهوری آذربایجان متاسفانه چنین انسانهایی را از بطن جامعه جدا کرده و به دلیل نداشتن بهانه های مناسب، مقداری مواد مواد مخدر در جیب او گذاشته و نیز با استفاده از شاهدان دروغین که اغلب آنها نیز برخلاف میل خود به چنین کاری تن می دهند وی را رهسپار زندانها کرده و از اشتغال در مشاغل دولتی محروم می نمایند.

این روحانی برجسته جمهوری آذربایجان تصریح نمود: ما در این دهه برای حمایت از برادران دینی محبوس خود به پا خواسته ایم، تعداد زیادی از این زندانیان مسلمان هستند و حتی در میان آنها افراد غیرمسلمان نیز وجود دارند که مدافع حقوق انسانی و حق و حقیقت هستند در جمهوری آذربایجان باید دزدها گرفتار باشند، باید رشوه خوار ها در زندان باشند لیکن ما عکس این قضیه را شاهدیم.

وی با بیان اینکه ما در آذربایجان هر روز شهید می دهیم ، در قره باغ هر روز شهید می دهیم افزود: مردم و بویژه جوانان بیدار شده و مبارزه می کنند اینها مسائل امروز مردم جمهوری آذربایجان است.

دکتر ولی اوغلو ضمن دعا برای آزادی اسلامگراین محبوس تاکید کرد: زندانیان حجاب و اسلام، زندانهای آذربایجان را به گلستان تبدبل کرده اند مامورین زندانها نیز با دیدن منش وحالات آنها منقلب شده اند در برخی زندانها مسجد ساخته اند و عبادت در زندانها دایر شده است.

وی با بیان اینکه کمیته دفاع از حجاب و زندانیان حجاب، در قالب تاریخ اسلام، سالروز شهادت امام موسی کاظم(ع) که شکنجه های فراوانی را در دوران حبس متحمل شده اند را به عنوان سرآغاز دهه همبستگی با زندانیان اسلام گرا در آذربایجان اعلام نموده است افزود: کمیته مزبور با مخاطب قرار دادن جامعه دینی آذربایجان، دوستداران عدالت، آذری های پیرو اهل بیت و دوستدار عدالت، خواستار این است که دهه مذکور به جنبشی در مسیر آزادی زندانیان اسلام گرا تبدیل شود.

دکتر ولی اوغلو با بیان اینکه باید سعی شود تا در این ده روز با برگزاری نشست ها و جلسات، ملاقات با زندانیان و خانواده های آنان، زیارت قبور فدائیان وطن و دین در آذربایجان، تهیه کتابچه، بروشور و سی دی مانع از به فراموشی سپرده شدن آینده پرمخاطره ملت شده و در ماندگاری آن تلاش شود افزود: آذری ها و هموطنان عزیز باید بدانند مسامحه و سکوت در برابر زندانی شدن ارزشها و فعالان دینی نویدبخش آینده خوبی برای مردم نخواهد بود.

وی با بیان اینکه زندانیان اسلام گرا در مطبوعات، اجتماعات و میدان‌ها، با شعارهای «آزادی برای حجاب» و «آزادی برای اسلام» فریاد کشیدند و با این فریادهای خود بر دل دشمنان دین واهمه انداختند افزود: این انسانهای بزرگ، با بدترین اتهامات در دادگاه های سفارشی محاکمه شده و از آزادی محروم شدند.

دکتر ولی اوغلو با بیان اینکه ادامه راه مقدس آنان وظیفه ما مسلمانان است افزود: این تدابیر در درازمدت موجبات تسلی خاطر شیرمردان آذری که برای مدت های طولانی از آزادی محروم شده اند بوده و مردم ما را از حالت رکود خارج خواهد کرد.

وی در پایان یکبار دیگر دفاع از حق مظلوم را امری بسیار بزرگ و ارزشمند دانست و به نیابت از مردم مسلمان آذربایجان از برگزار کنندگان« نشست بررسی موضوع حق بر آزادی از منظر اسلام و حقوق بین الملل» تقدیر نمود. 


 

 

راه اندازی سایت خبری به زبان ترکی آذری قفقازی

سیدمحمدحسین آل هاشم در نشست بررسی موضوع حق بر آزادی از منظر اسلام و حقوق بین الملل

مدیر واحد برون مرزی صداو سیمای آذربایجان شرقی از راه اندازی سایت آذری زبان از طریق صداوسیمای این استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی دفتر شمالغرب کمیسیون حقوق بشر اسلامی، سیدمحمدحسین آل هاشم در نشست بررسی موضوع حق بر آزادی از منظر اسلام و حقوق بین الملل که به مناسبت دهه همبستگی با زندانیان اسلام گرای جمهوری آذربایجان روز دوشنبه 12 خرداد ماه در خانه ستارخان تبریز برگزار شده بود با مغایر دانستن سیاست حجاب ستیزی دولت جمهوری آذربایجان با علائق و خواسته های دینداران آذربایجان به پیشینه درخشان مردم این منطقه در حراست از فرهنگ اصیل اسلامی اشاره نمود.

وی با اشاره به برنامه های واحد برون مرزی صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی خواستار همکاری صاحب نظران و کارشناسان با این واحد گردید.

این حقوقدان با بیان اینکه ایران و جمهوری آذربایجان دارای پیوندهای مشترک در زمینه های فرهنگ، تاریخ و مذهب هستند و وجود چنین پیوندهایی ، همکاری تنگاتنگ بین دو کشور را ضروری کرده است افزود: تحکیم روابط ایران و جمهوری آذربایجان به نفع ملت های دو کشور و منطقه بوده و به اذعان دولتمردان باکو، ایران از موثرترین کشورهای منطقه است  که می تواند در حل مناقشه قره باغ بین ارمنستان و آذربایجان، تاثیرگذاری خود را نشان دهد.

وی از راه اندازی سایت آذری زبان از طریق صداوسیمای آذربایجان شرقی خبر داده و افزود: رادیوی برون مرزی تبریز اقدام به ایجاد سایتی به آدرس www.aztabriz.irib.ir نموده است که اخبار و مباحث علمی ،سیاسی ، اجتماعی و معارف ایران و جهان به ویژه منطقه قفقاز و آذربایجان را پوشش می دهد.

آل هاشم با بیان اینکه رادیو برون مرزی تبریز روزانه از ساعت 8الی10صبح و20الی ۲1:۳۰ به زبان ترکی آذری قفقازی برای جمهوری آذربایجان از ماهواره اینترنت و امواج کوتاهsw برنامه پخش می‌کند افزود: این رادیو اولین رادیوی برون مرزی ترکی‌آذربایجانی زبان محسوب می‌گردد.

گفتنی است در این نشست که تعداد قابل توجهی از فعالان دانشگاهی و رسانه ای و حقوقدانان تبریزی حضور داشتند برخی از حاضرین به بیان نکته نظرات خود پرداخته و ضمن اعلام حمایت از استقلال و تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان، از محبوسین اسلامگرای آذربایجان به عنوان نمادهای عزت مردم مسلمان این کشور یاد کردند.


 

 

مردم ایران نگران وضعیت اسلامگرایان محبوس این کشور هستند

مردم آذربایجان برای بدیهی ترین حقوق خود به ماموران دولت رشوه می پردازند

محمدرضا عباس لو در نشست بررسی موضوع حق بر آزادی از منظر اسلام و حقوق بین الملل

یک کارشناس حقوق بین الملل و صاحبنظر مسائل قفقاز گفت: براساس اشتراکات فرهنگی و احساس یگانگی است که ما مردم ایران، ضمن پشتیبانی از استقلال و تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان نگران وضعیت اسلامگرایان محبوس این کشور هستیم و این را حق طبیعی خود و نه دخالت در امور دیگران می دانیم.محمدرضا عباس لو در نشست بررسی موضوع حق بر آزادی از منظر اسلام و حقوق بین الملل

به گزارش روابط عمومی دفتر شمالغرب کمیسیون حقوق بشر اسلامی، محمدرضا عباس لو در نشست بررسی موضوع حق بر آزادی از منظر اسلام و حقوق بین الملل که به مناسبت دهه همبستگی با زندانیان اسلام گرای جمهوری آذربایجان روز دوشنبه 12 خرداد ماه در خانه ستارخان تبریز برگزار شده بود با بیان اینکه تحقق حقوق بشر آرمان ملتهاست افزود: از زمانی که مردم جمهوری آذربایجان در سال 1991 به استقلال رسیدند ، به طور طبیعی ، دنبال حقوق پایمال شده خود در دوران استیلای کمونیستها بودند.

وی با بیان اینکه انتظار می رفت حقوق مردم آذربایجان در دوران پس از استقلال به صورت کامل احیاء شود افزود: اما امروز این ملت با برخی مشکلات مواجه شده اند، مثلاً در حوزه مسائل دینی ، محدودیتهای موجود بر سر راه حجاب با حقوق عمومی در تضاد است  و معلوم نیست که چرا  ایجاد شده است؟ و یا در حوزه حقوق عمومی چرا مردم این کشور برای اعمال بدیهی ترین حقوق خود بایستی به ماموران دولت رشوه پرداخت کنند و فراتر از آن چرا در جمهوری آذربایجان حتی از اتباع سایر کشورها به صورت آشکارا درخواست رشوه می شود ؟

عباسلو با بیان اینکه در قانون اساسی جمهوری آذربایجان ، بر آزادی های فردی و دینی به صراحت  تاکید شده است افزود: متاسفانه در مقام اجرا چالشهایی وجود دارد و البته برای اجرایی شدن این قانون و نیز تکامل و اصلاح آن براساس فرهنگ و خواست مردم، نیازمند گذر زمان می باشد.

وی با بیان اینکه ابن خلدون معتقد است، تثبیت یک فرهنگ به گذشت یک قرن زمان نیاز دارد در حالی که حذف کامل آن مستلزم گذشت بیش از دو قرن می باشد ادامه داد: البته مطالبات عمومی در جمهوری آذربایجان با اینکه اکثریت آنان را مسلمانان تشکیل می دهند ، متنوع است ، برخی به طور جدی دنبال حقوق اسلامی خود هستند و البته برخی هنوز به این مرحله نرسیده و علیرغم اینکه خود را مسلمان معرفی می کنند در عین حال به شعارهای  لائیک و لائیسم پایبندند .

این کارشناس حقوق بین الملل و صاحبنظر مسائل قفقاز افزود: واقعیت اینست علیرغم همه تبلیغات ضدایرانی که از دوره تزارها و به ویژه کمونیست ها در آذربایجان صورت گرفته است ، هنوز مردم ایران و این کشور از یک تاریخ و فرهنگ مشترک برخوردارند به گونه ای که استاد شهریار در ایران شعر می سراید و مخاطبین خود را مردم قفقاز قرار داده و به آنها سلام می نماید و از دوری و فراق آنان شکوه و گلایه می کند و در عین حال آنان را به بازگشت به خویشتن و اصالت فرهنگی خود دعوت می کند.

وی افزود: براساس همین احساس یگانگی است که ما مردم ایران، ضمن پشتیبانی از استقلال و تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان نگران وضعیت اسلامگرایان محبوس این کشور هستیم و این را حق طبیعی خود و نه دخالت در امور دیگران می دانیم.

نشست بررسی موضوع حق بر آزادی از منظر اسلام و حقوق بین الملل به مناسبت دهه همبستگی با زندانیان اسلام گرای جمهوری آذربایجان  در خانه ستارخان تبریز

نشست بررسی موضوع حق بر آزادی از منظر اسلام و حقوق بین الملل به مناسبت دهه همبستگی با زندانیان اسلام گرای جمهوری آذربایجان  در خانه ستارخان تبریز

نشست بررسی موضوع حق بر آزادی از منظر اسلام و حقوق بین الملل به مناسبت دهه همبستگی با زندانیان اسلام گرای جمهوری آذربایجان  در خانه ستارخان تبریز

نشست بررسی موضوع حق بر آزادی از منظر اسلام و حقوق بین الملل به مناسبت دهه همبستگی با زندانیان اسلام گرای جمهوری آذربایجان  در خانه ستارخان تبریز  

(0)نظرات توسط: TABRIZ
یکشنبه 11 خرداد 1393

هيچ گروهي حق ندارد با خشونت مانع گفتگوي شهروندان شود

علامه دکتر محمدعلي موحد در همايش بررسي حقوق شهروندي؛

هيچ گروهي حق ندارد با خشونت مانع گفتگوي شهروندان شود

لزوم  بيمه سلامت و جلوگيري از استعمال بنزين پتروشيمي ها در راستاي حقوق شهروندي

همايش بررسي حقوق شهروندي در تبریز با حضور استاد علامه دکتر محمدعلي موحد

همايش بررسي حقوق شهروندي با حضور استاد علامه دکتر محمدعلي موحد در محل اتاق بازرگاني تبريز برگزار شد.

دکتر محمدعلي موحد با بيان اينکه مسئله حقوق شهروندي، داراي چنان اهميتي است که بايستي نه تنها در دانشگاهها بلکه حتي در مدارس هم طرح شود گفت: شهروند واژه اي نسبتا جديد است و حتي معادل هاي انگليسي و فرانسوي آن هم به همين نحو مي باشند چرا که تعبيري از يک پديده نو ظهور محسوب مي شود.

اين استاد برجسته حقوق تصريح داشت: پيشتر رابطه انسان با حاکم و يا حکومت، با رابطه گوسفند و شبان مترادف دانسته مي شد.

وي ادامه داد: چوپان مالک گوسفند است و مي تواند هر کاري با آن بکند اما در مرتبه دوم مي توان به چوپان نصيحت کرد که مي تواند به خاطر سود خود از گوسفندان به خوبي مراقبت کند.

دکتر موحد اظهار داشت: شايد بتوان قدمي فراتر برداشت و گفت گوسفند از آن چوپان نيست و در اصل تعلق به ارباب يا همان خدا دارد که در اينصورت ديگر مالکيت از چوپان سلب مي شود و نقش امانتداري پيدا مي کند.

استاد دکتر موحد سپس ادامه داد: اين نگاه در شرق و غرب تقريبا ثابت بود تا قرن هجدهم که اوضاع تغيير کرد و انسان معاصر ديگر حاضر نشد خود را به چشم گوسفند ببيند تا جايي که در روزگار ما مفهوم حکومت چيزي جز مسئوليت مديريت مملکت نيست.همايش بررسي حقوق شهروندي در تبریز با حضور استاد علامه دکتر محمدعلي موحد

وي ادامه داد: در اين شرايط ديگر تعبير چوپان و گوسفند مناسب نبود و بايد واژه جديدي يافته مي شد.

عضو پيوسته فرهنگستان زبان فارسي اضافه کرد: به اين ترتيب واژه شهروند که بيانگر معني مالکيت يا منسوب بودن است ايجاد شد.

دکتر موحد با بيان اينکه دکتر روحاني در سخنراني هاي انتخاباتي خود وعده داده بود توجه خاصي به حقوق شهروندي داشته باشد و اين از اجزاي برنامه اي بود که بر دل مردم نشست ادامه داد: من در نخستين همايشي که دولت براي تدوين حقوق شهروندي تشکيل داد شرکت کردم اما معتقدم حقوق شهروندي در قانون اساسي و قوانين بين المللي که آنها را پذيرفته ايم به بهترين نحو انعکاس يافته است و اگر به آنها عمل نمي شود، تنظيم سند اضافي در عملي شدن آن اثر چنداني نخواهد داشت.

دکتر موحد تاکيد کرد: در چنين احوالي شايد تدوين تکاليف دولت در منشور حقوق شهروندي ضروري باشد چرا که دولت نمي تواند حقي به مردم بدهد يا از او سلب کند و نمي تواند از خط قرمزي که در قانون نوشته شده است عدول کند.

چهره ماندگار عرصه حقوق در ادامه به برخي اقدامات دولت روحاني در جهت عملي شدن حقوق شهروندي اشاره کرد و افزود: همگاني کردن بيمه هاي درماني براي تامين حق سلامت يکي از اين موارد است و جلوگيري از استعمال بنزين پتروشيمي ها براي پاکيزگي هوا اقدامي ديگر است.

وي گفت: تصويب آيين دادرسي کيفري گام ديگريست که الحق قدم بسيار بزرگي است و در بعضي جاها صريحاً از حقوق شهروندي صحبت کرده است و اصل برائت به عنوان يکي از اصول ذي قيمت ديني در آن جاريست.

اين حقوقدان اديب با بيان اينکه مهمترين حق سياسي براي شهروندان "گفتگو"ست، اظهار داشت: در پروسه گفتگو هر شهروندي حق دارد بتواند نظر خود را به ديگري ابراز کند. ذات گفتگو به رسميت شناختن "غير" است و آنکه مخاطب است فرصت سخن گفتن مي دهد و نقش مخاطب و خطيب متناوباً تغيير مي کند.

وي تاکيد کرد: اين حق نبايد مورد تعرض قرار گيرد، نه حکومت و نه هيچ گروه ديگري حق ندارد با خشونت مانع گفتگوي شهروندي با شهروند ديگر شود.

دکتر موحد تصريح کرد: دولت بايد براي اجراي حقوق شهروندي، اين اخلاق را که هرکسي براي ديگري حق سخن گفتن قائل باشد، ترويج کند.

وي از تمام کساني که مي توانند در راستاي استيفاي حقوق شهروندي موثر باشند دعوت کرد تا سر رشته اين مباحث را پي بگيرند و با استمرار و تکرار اين گفتگوها، زمينه را براي تحقق آن فراهم سازند.

دراين نشست که با حضور مسئولان و مقام هاي محلي ، فعالان حقوق بشر و تشکل هاي مردم نهاد برگزار شد به پاس خدمات علمي و فرهنگي استاد علامه موحد لوح يادبودي به وي اهدا شد.

همايش بررسي حقوق شهروندي در تبریز با حضور استاد علامه دکتر محمدعلي موحد

همايش بررسي حقوق شهروندي در تبریز با حضور استاد علامه دکتر محمدعلي موحد

همايش بررسي حقوق شهروندي در تبریز با حضور استاد علامه دکتر محمدعلي موحد

همايش بررسي حقوق شهروندي در تبریز با حضور استاد علامه دکتر محمدعلي موحد

همايش بررسي حقوق شهروندي در تبریز با حضور استاد علامه دکتر محمدعلي موحد

همايش بررسي حقوق شهروندي در تبریز با حضور استاد علامه دکتر محمدعلي موحد

همايش بررسي حقوق شهروندي در تبریز با حضور استاد علامه دکتر محمدعلي موحد

همايش بررسي حقوق شهروندي در تبریز با حضور استاد علامه دکتر محمدعلي موحد

همايش بررسي حقوق شهروندي در تبریز با حضوردکتر محمدعلي سبحان الهی

(0)نظرات توسط: TABRIZ
شنبه 10 خرداد 1393

حضور نمایندگان دفتر منطقه ۷ در جلسه شورای پژوهشی کمیته امداد امام خمینی

حضور نمایندگان دفتر منطقه ۷ کمیسیون حقوق بشراسلامی

در جلسه شورای پژوهشی کمیته امداد امام خمینی در تبریز

(0)نظرات توسط: TABRIZ
شنبه 10 خرداد 1393

برگزاری نشست بررسی موضوع حق بر آزادي ديني از منظر اسلام و حقوق بين الملل

برگزاری نشست بررسی موضوع حق بر آزادي ديني از منظر اسلام و حقوق بين الملل

به بهانه دهه همبستگی با زندانیان اسلام گرای جمهوری آذربایجان

 

زمان:

 دوشنبه 12 خردادماه از ساعت 18 الی 20 شب

مکان:

تبریز - خانه ستارخان - دفترمنطقه ۷

(0)نظرات توسط: TABRIZ
چهارشنبه 7 خرداد 1393

اولین همایش چالشهای تجارت بین الملل در نظام حقوقی ایران در تبریز برگزار شد

 

اولین همایش چالشهای تجارت بین الملل در نظام حقوقی ایران در تبریز برگزار شد

اولین همایش چالشهای تجارت بین الملل در نظام حقوقی ایران با همت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز و با همکاری مرکز داوری اتاق ایران شعبه تبریز مصادف با مبعث رسول اکرم حضرت محمد(ص) با حضور مسئولین، اندیشمندان، اساتید و کارشناسان حقوق و همچنین اعضاء اتاق تبریز برگزار گردید.


 

 

به گزارش روابط عمومی دفتر منطقه ۷ کمیسیون حقوق بشراسلامی در مراسم افتتاحیه این همایش پرویز کلینی نائب رئیس اتاق تبریز در سخنانی از شرایط تغییر جهان به سوی تجارت یاد کرده و گفت: این شرایط به سرعت در حال تغییر و دگرگونی است و امروزه اقتصاد در درجه اول قرار دارد و در صحنه تجارت نیز مسائل حقوقی دارای جایگاه ویژه ای است ودر این مورد بایستی کارهای کارشناسی گسترده ای صورت گیرد و در تجارت داخلی نیز مسائل حقوقی اهمیت فراوانی دارد.

کلینی از توجه ویژه مدیران استان به خصوص ریاست کل دادگستری استان به خاطر حمایت از اصل سرمایه گذاری و تجارت در استان تشکر و قدردانی کرد و اظهار امیدواری نمود با برگزاری چنین همایشها مسائل و گره های تجار و بازرگانان گشوده شود.

ابراهیم شعاریان دبیر علمی این همایش نیز گزارشی در مورد این همایش ارائه داد. وی ضرورت ایجاد چنین همایشها را با الهام از سخنان رئیس جمهور محترم جناب آقای دکتر روحانی که در جلسه با نخبگان جامعه توصیه جدی به اظهار نظر در مسائل تخصصی نمودند و این همایش یکی از پاسخهایی بود که به امید بازشدن فضای کسب و کار در تجارت بین الملل که در ماههای اخیر گامهای بلندی در این حوزه برداشته شده می باشد.

شعاریان گشایش فضای اقتصادی و رشد و توسعه جامعه را در گسترش تجارت بین الملل دانست و بعد حقوقی را یکی از مسائل مطرح شده مهم در این فضا ذکر کرد. و افزود: پانلهایی بعد از جلسات تخصصی در این حوزه توسط کارشناسان این بخش ارائه خواهد شد. وی از مسئولین اتاق تبریز به خاطر همراهی و برپایی این همایش تشکر و قدردانی کرد.

حجت الاسلام والمسلمین شریفی ریاست کل دادگستری استان آذربایجان‌شرقی نیز به چالشهای تجارت بین الملل اشاره کرده و گفت: در نظام حقوقی این مسائل بایستی بررسی گردد تا باعث رونق تجارت بین الملل و ایجاد انس و الفت بین ملتها باشد. امروزه تکنولوژی ایجاد شده، جهان امروز را که در آن زندگی میکنیم را اصطلاحاً به دهکده جهانی معروف کرده است. و در نظام اقتصاد جهانی بایستی زمینه های ایجاد هماهنگی، امنیت با زیرساخت و زمینه یکسان فراهم گردد. و در این گذر رونق اقتصادی در دنیا و امنیت اجتماعی در کشور ها تسهیل می شود.

وی با اشاره به آیات قرآن کریم در مورد تکریم و احترام به حقوق یکدیگر وجود حقوق تجارت بین الملل یکسان را در بین ملتها ضروری و مهم دانست.

 

 

 دکترمیر هادی قره سیدرومیانی نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی نیز تبریز را همیشه آغازگر حادثه‌هاو اتفاقات جدید دانسته و نظام حقوقی در تجارت بین الملل باید در اساس برنامه‌ها تبیین شود. وی با تاکید بر اینکه در دانشگاهها و دانشکده‌های حقوقی سند راهبردی آینده جمهوری اسلامی بایستی در بعد حقوقی برنامه ریزی شود افزود: در بحث اقتصاد و تجارت بخش خصوصی دارای همیت ویژه ای است و باید کار تجارت به اتاقهای بازرگانی محول گردد و جایگاه اتاقهای بازرگانی نیز در نظام حقوقی مشخص شود. و این مهم تنها در گرو خصوصی سازی و اعتقاد کامل مسئولین به این مسئله نهفته است.

داودمحمدی نماینده مجلس شورای اسلامی و نایب رئیس کمیسیون اصل 90 نیز در این همایش گفت: امروز اقتصاد دنیا به نحوی در ارتباط با هم رقم خورده است و ناگزیر از ایجاد ارتباط بین المللی به خصوص در تجارت باید باشیم. به همین منظور باید تمام استعدادها و توانمندیهای لازم در این زمینه کسب شود.

محمدی با بیان اینکه تولید ناخالص ملی کشور در حدود 280 میلیارد دلار است که 150 میلیارد دلار ان سهم تجارت بین المللی است نشانگر این است که ایران جزء کشورهایی با اقتصاد بین المللی است و باید راهکارهای مناسب اقتصاد با جهان به کار گرفته شود.

نایب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در کنار دیپلماسی سیاسی از دیپلماسی عمومی، حقوقی، فرهنگی و اقتصادی نیز در این زمینه باید بهره بگیریم و در این راستا تجار و بازرگانان در ایجاد این دیپلماسی نقش موثر و سازنده‌ای میتوانند داشته باشند.

وی به توجه ویژه‌ مسئولین در زمینه استفاده از صنایع پیشرفته تاکید و خواستار شد.

 

 

(0)نظرات توسط: TABRIZ