شنبه 29 مهر 1391

معلوم نیست زلزله زدگان بتوانند نسبت به بازپرداخت وام اقدام بکنند

آواربرداری، بیش از 140هزار کمپرسی در مناطق زلزله زده تبریز

معلوم نیست زلزله زدگان بتوانند نسبت به بازپرداخت وام اقدام بکنند

محمود چمنی فرماندار تبریز

 فرماندار شهرستان تبریز گفت: با توجه به توانایی مالی زلزله‌زدگان ، معلوم نیست این افراد بتوانند در آینده، نسبت به بازپرداخت وام اقدام بکنند یا نه و مثل معروف در مورد مهریه که کی داده و کی گرفته در مورد زلزله زدگان صادق است.

به گزارش روابط عمومی دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی ،   محمود چمنی در نشست بررسی مسائل منطقه با حضور دکتر بروجردی یادآور شد: در زلزله اخیر، 22 روستا به مرکزیت تبریز، دچار آسیب‌دیدگی شد اما این خبر، در روزهای نخست پس از زلزله به دلایلی رسانه‌ای نشد.

وی تصریح کرد: با توجه به این که این روستاها، به مرکزیت تبریز بسیار نزدیک بود، در صورت اعلام رسمی این خبر، ممکن بود سیل کمک‌های مردمی به طرف روستاهای تابع تبریز سرازیر شود و به این ترتیب، روستاهای شهرستان‌های اهر، هریش و ورزقان، مورد غفلت واقع شوند.

چمنی افزود: برای جبران خلا کمک‌رسانی به مناطق زلزله‌‌زده تابع شهرستان تبریز، طی جلساتی که درمحمود چمنی فرماندار شهرستان تبریز شورای شهر تبریز تشکیل شد، تصویب تسهیلات و اعتبارات مورد نیاز به همراه تامین اقلام ضروری مورد نیاز، از قبیل چادر و پتو، مورد توجه قرار گرفت.

وی با بیان این که در روزهای نخست بعد از آواربرداری، 1500 واحد مورد آواربرداری قرار گرفت؛ تصریح کرد: حجم آواربرداری هر واحد مسکونی به طور متوسط، شامل 90کمپرسی بود که این رقم، گاه به 140 کمپرسی نیز می‌رسید.

فرماندار تبریز گفت: در هنگام آواربرداری، بیش از 140هزار کمپرسی حاوی خاک و آوار، در نقاط دوردست از روستاها تخلیه شد که این امر، نیازمند یک همت مضاعف بود؛ چرا که آوار باید در نقاطی تخلیه می‌شد که از نظر عدم تلاقی با خطوط برق و مسیرهای مواصلاتی، مانعی به شمار نمی‌رفت.

چمنی با اشاره به پیچیدگی‌ عملیات آواربرداری و  انتقال مصالح یادآور شد: در مراحل مربوط به بازسازی واحدهای مسکونی روستایی، در مجموع، حدود یک‌میلیون‌تن مصالح ساختمانی در مسیرهای روستایی منتهی به مراکز تولید و فروش مصالح، مدام در حال تردد بودد که این امر با توجه به سنگینی بار و تراکم مسیر، هر لحظه می‌توانست منجر به اتفاق ناگوار شود.

وی بر اهتمام دولت در تامین مسکن زلزله‌زدگان تاکید کرد و  افزود: در این راستا، سه‌هزار واحد مسکونی روستایی در نقاط زلزله‌زده شهرستان تبریز آماده بهره‌برداری است و همزمان با سفر رئیس‌جمهور به استان، مورد بهره‌برداری قرار خواهند گرفت؛ ضمن این‌که حدود ‌هشت‌هزار واحد مسکونی روستایی نیز در حال تکمیل است.

فرماندار تبریز از خاطرنشان کرد: دولت، وام مسکونی 14میلیون تومانی برای زلزله‌زدگان در نظر گرفته است که بازپرداخت آن، بعد از سه‌سال، و طی تقسیط‌بندی 15ساله آغاز خواهد شد؛ اما با توجه به توانایی مالی زلزله‌زدگان ، معلوم نیست این افراد بتوانند در آینده، نسبت به بازپرداخت وام اقدام بکنند یا نه و مثل معروف در مورد مهریه که کی داده و کی گرفته در مورد زلزله زدگان صادق است.

(0)نظرات توسط: TABRIZ
شنبه 29 مهر 1391

ادعاي غرب در دفاع از آزادي بيان و حقوق بشر دروغي بيش نيست

ادعاي غرب در دفاع از آزادي بيان و حقوق بشر دروغي بيش نيست

دستيابي به سيستم هاي ماهواره اي سخت تر از غني سازي اورانيوم نيست

جوانان ايراني ظرف ۳ ماه آينده به علم بکارگيري ماهواره بومي ايراني دست خواهند يافت

دکتر منصور حقیقت پور

نايب رئيس کميسيون امنيت ملي وسياست خارجي مجلس گفت: ادعاي غرب در دفاع از آزادي بيان و حقوق بشر دروغي بيش نيست .

به گزارش روابط عمومي دفتر منطقه 7 کميسيون حقوق بشراسلامي ، دکتر منصور حقيقت پور در حاشيه نشست بررسي مسائل حقوق بشر در منطقه در گفتگو با خبرنگاران  با تاکيد بر اينکه دستيابي به سيستم هاي ماهواره اي براي پخش برنامه‌هاي تلويزيوني، سخت تر از غني سازي اورانيوم نيست، گفت: به زودي ابرقدرت معنوي و سياسي ايران در صحنه تبليغاتي و رسانه اي ضربات سنگيني به غرب وارد خواهد کرد.

وی اقدام اتحاديه اروپا در قطع شبکه هاي ماهواره اي جمهوري اسلامي ايران را ناشي از ضعف غرب خواند وافزود: اروپايي ها با اين اقدام خود نشان دادند که از کدام ناحيه آسيب پذيرند، به عبارتي آنها بدون اينکه ايران هزينه اي را براي شناسايي نقاط ضعف آنان متقبل شود نقاط آسيب پذير خود را به ما عرضه کردند.

نماينده مردم اردبيل، نمين، نير و سرعين در مجلس شوراي اسلامي با بیان اینکه اتحاديه اروپا در شرايطي اقدام به قطع شبکه هاي ماهواره اي ايران کرد که امروز هزاران شبکه روي ماهواره ها در حال پخش برنامه هستند افزود: اين نوع برخورد بيانگر آن است که بين هزاران شبکه فعال، ۱۰ الي ۲۰ شبکه ماهواره اي جمهوري اسلامي ايران توانسته به آن ها ضربه بزند.

وي با تاکيد بر توانمندي نيروهاي متخصص داخلي در حوزه فناوري ماهواره اي، يادآور شد: واقعيت آن است که بستن درهاي علم و فناوري در عصر انفجار اطلاعات غيرممکن و غلط است، بنابراين اگر اتحاديه اروپا در اين تفکر است که با اقدام اخير خود در قطع شبکه هاي ماهواره اي، براي ايران محدوديتي ايجاد کرده به زودي پي به اشتباه خود خواهد برد.

اين نماينده مردم در مجلس نهم، خطاب به مقامات غربي، تاکيد کرد: آيا شما فکر مي کنيد دسترسي به سيستم هاي ماهواره اي براي پخش برنامه، از غني سازي اورانيوم سخت تر است، به طور قطع نيست، بنابراين جمهوري اسلامي ايران همان طور که با بهره گيري از توان متخصصان بومي امروز به اورانيوم غني شده ۳ و حتي ۲۰ درصد براي مصارف پزشکي دست پيدا کرده به زودي در عرصه فناوري ماهواره اي هم به موفقيت هاي چشم گيري دست پيدا خواهد کرد.

دکتر حقيقت پور تصريح کرد: براين اساس بهتر است مقامات غرب منتظر باشند و ببينند جوانان باغيرت ايراني ظرف ۲ الي ۳ ماه آينده چگونه به علم بکارگيري ماهواره بومي و ايراني دست خواهند يافت و بعد از آن به سرعت اين فناوري را توسعه خواهند داد.

وی با تاکيد بر اينکه اتحاديه اروپا در شرايطي دست به اين اقدام زد که اين ماهواره هنوز ماه هاي ديگري در اجاره جمهوري اسلامي ايران بود، گفت: اتحاديه اروپا با اين اقدام خود ثابت کرد که تمام ادعاهايش در دفاع از آزادي و حقوق بشر دروغي بيش نيست.

نايب رئيس کميسيون امنيت ملي وسياست خارجي مجلس شوراي اسلامي، با بيان اينکه اقدام اخير اتحاديه اروپا نشان داد که غرب در جنگ نامتقارن تبليغاتي و علمي ضدايران، تا چه اندازه آسيب پذير است، تاکيد کرد: به زودي ابرقدرت معنوي ، سياسي جمهوري اسلامي ايران در صحنه تبليغاتي و رسانه اي ضربات بيشتري به غرب وارد خواهد کرد.

گفتنی است ۱۹ شبکه‌ ايراني در اقدام شرکت يوتل‌ست از روز دوشنبه ۲۴ مهر ماه از ماهواره هات‌برد حذف شدند تا مديران رسانه‌ ملي کشورمان به فکر راهکاري جديد براي ادامه‌ي پخش برنامه‌هاي اين شبکه‌هاي برون مرزي و رساندن صدايي متفاوت به مخاطبان در اروپا و امريکا باشند.


 

(0)نظرات توسط: TABRIZ
شنبه 29 مهر 1391

گزارش كامل نشست بررسي مسائل حقوق بشري در سوريه

حمایت های ناموجه غرب از حرکت های تروریستی پژاک در شمالغرب کشور

سهم تحریمها در مشکلات اقتصادی کشور 30 الی 40 درصد می باشد

قسمت اعظمی از بی ثباتی اقتصاد کشور به بی تدبیری های داخلی مربوط می شود

با انجام غنی سازی 20 درصدی ، سوخت رآکتور تهران تهیه شد

 دول عربی و غربی در سوریه به بن بست رسیدند

پیشنهاد جمهوری اسلامی ، تشکیل دولت انتقالی تا انتخابات 2014 سوریه

دکتر علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در نشست « بررسی مسائل حقوق بشری در سوریه »

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: سیاست دوگانه غرب در برخورد با مسائل تروریستی به ویژه حمایت های ناموجه غرب از حرکت های تروریستی پژاک در شمالغرب کشور بر کسی پوشیده نیست.

به گزارش روابط عمومی دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی ، دکتر علاء الدین بروجردی در نشست « بررسی مسائل حقوق بشری در سوریه » که در محل سالن اجتماعات موسسه مطالعاتی آران تبریز برگزارشده بود با بیان اینکه دولت  آلمان با پناه دادن به حاج احمدی رهبر و سرکرده گروه تروریستی پژاک در خاک خود از تروریسم  علناً حمایت می کند افزود: سیاست دوگانه غرب در مقابله با تروریسم و حقوق بشر بر کسی پوشیده نیست.

وی با بیان اینکه دول عربی  همچون قطر و عربستان و دول غربی به ویژه آمریکا و ترکیه در سوریه به بن بست رسیدند افزود: آمریکائیها در بیداری اسلامی ، پایگاهشان اصلی شان را در مصر از دست داده اند و موازنه قدرت در منطقه به ضرر رژیم صهیونیستی و آمریکا تغییر کرد و از آنجاییکه سوریه در خط مقدم مقابله با رژیم صهیونیستی و حامی اصلی مردم فلسطین و حزب الله می باشد لذا آنها با کمک های چند میلیارددلاری قطر و عربستان جهت جبران تضرر خویش در مصر ، حیثیت ازدست رفته در جنگ 33 روزه لبنان و نیز صدها میلیارد دلار هزینه و بیش از 5 هزار کشته ای که در جنگ عراق  داشته اند  همه امکانات خود را بسیج کردند تا خط مقدم جبهه مقاومت را در سوریه بشکنند.

دکتر بروجردی با بیان اینکه ترکیه در جریانات مربوط به سوریه دچار اشتباه شده و محاسباتش غلط از آب درآمد ادامه داد: داود اوغلو مغز متفکر کشور ترکیه است و ما در دیدار اخیرمان به وی این تذکر را دادیم که چطور آنها به خود اجازه می دهند با مخالفین مسلح p.k.k   برخورد نظامی داشته باشند چرا این حق را در مورد دولت سوریه قائل نیستند .

وی با بیان اینکه ترک ها در تحولات مربوط به سوریه وضعیت شان بدتر شده است افزود: همه طراحی های آنها در منطقه شکست خورد و آنها در مبارزه نظامی در سوریه به بن بست رسیدند و دنبال یک خروج آبرومند از این باتلاقی هستند که خودشان فراهم ساخته اند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جمهوری اسلامی برای خروج آنان از این بن بست و نیز بازگشت آرامش به سوریه و ترکیه پیشنهاد تشکیل دولت انتقالی با حضور مخالفین و جریانات سیاسی این کشور تا انتخابات 2014 سوریه را داده است افزود: البته تشکیل این دولت انتقالی با حضور آقای بشار اسد خواهد بود .

دکتر علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی و دكتر منصور حقيقت پور در نشست « بررسی مسائل حقوق بشری در سوریه »

وی سهم تحریمها در مشکلات اقتصادی کشور  را  30  الی 40 درصد عنوان نموده و ولی قسمت اعظمی از این بی ثباتی اقتصاد کشور  را به بی تدبیری های داخلی مربوط دانست و افزود: البته بحران اقتصادی یک بحران جهانی است و غربی ها خودشان دچار جدی این بحران هستند و کشور ما نیز بالطبع از آن متاثر می باشد ولی به فضل الهی همچنانکه مقام معظم رهبری فرمودند با تولید ملی و مدیریت مدبرانه و صحیح همه این مشکلات در زمینه بیکاری و تورم قابل رفع می باشد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی یکی دیگر از چالش های بین المللی موجود کشورمان را موضوع هسته ای خواند و اضافه کرد: عرصه هسته ای برای ما بسیار حائز اهمیت است ولی برخی ها این سئوال را مطرح می کنند که این موضوع تا چه حدی ارزش دارد که ما این همه تحریم و فشار را پذیرا باشیم؟

وی خود در پاسخ به این چنین سئوالاتی اظهار داشت: چاه های نفت همانند لیوان است که در صورت مصرف تمام خواهند شد و ما ملزم به استفاده از منابع انرژی فسیلی کشورمان هستیم، امروز که غربی ها به ما نیاز دارند هنوز زور می گویند و تحریم می کنند فردا که دیگر این منابع را نداشته باشیم چه کار می کنند؟

دكتر بروجردی اذعان داشت: بر خلاف قوانین بین المللی سوخت راکتور هسته ای تهران را که داروی بیش از 800 هزار بیمار را تولید می کرد را ندادند و آنقدر بازی در آوردند که ما مجبور شدیم با اتکار به توان داخلی اقدام به تولید این نوع سوخت کنیم.

دکتر بروجردی با بیان اینکه با انجام غنی سازی 20 درصدی در داخل کشور ، سوخت رآکتور تهران تهیه شد افزود: تحریم های غرب در مورد انرژی هسته ای باعث شد تا استعدادهای بومی در این رابطه شکوفا شده و الان بتوانیم با اقتدار اعلام نماییم که در عرصه هسته ای مسیر صفر تا صد  آن را منهای تسلیحات هسته ای پیموده ایم چراکه جمهوری اسلامی براساس اندیشه های دینی خود و استفتای مقام معظم رهبری مخالف استفاده از سلاح های هسته ای بوده و به دنبال خاورمیانه عاری از سلاح های اتمی می باشد.

با بیان این‌که جمهوری اسلامی تنها کشوری است افزون بر تعهدات ان پی تی یک فتوای شرعی و مهم را مبنی بر تحریم بمب هسته را نیز پیشنهاد داده ایم، گفت: انرژی هسته ای بهانه ای برای تحریم های خصمانه دشمنان نظام است.

وی با بیان اینکه رآکتور اراک که قرار بود توسط آمریکاییها در تهران ساخته شود در دو سال آینده تکمیل خواهد شد ادامه داد: این رآکتور ، 8 برابر رآکتور تهران ظرفیت دارد و امروز با افتخار اعلام می کنیم که انجام تحریم ها به نفع مردم ایران تمام شده است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با  اشاره به قطع شبکه های تلویزیونی ایران از ماهواره هاتبرد اروپا افزود: قطعاً اینکار ما را در زمینه ساخت و پرتاب ماهواره توانمند خواهد ساخت و باید بگوییم آنها در این زمینه نیز ناخواسته دچار اشتباه شدند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بيان اينكه  تلاش های برای آزادی گروگان های ایرانی در بند مخالفان دولت سوریه ادامه دارد افزود: امیدواریم در آینده نزدیک خبرهای خوشی در خصوص آزادی این هموطنانمان بشنویم چرا ما امیدواریم همانطوری که گروگان های ایرانی در لیبی آزاد شدند در سوریه نیزاین اتفاق تکرار شود.

وي با بيان اينكه در این مدت این کشورها آنچه که در توان داشتند علیه کشورمان اعمال کردند ولی خروجی این همه تلاش به نفع جمهوری اسلامی ایران بوده داست با اشاره به شرایط کنونی در سوریه گفت: ایالات متحده آمریکا  بعد از فروپاشی حسنی مبارک در مصر یکی از مهم ترین پایگاه های خود در خاورمیانه  را از دست داد و تلاش های بسیاری کرد تا با شورای نظامی هنوز جایگاه خود و رژیم صهیونیستی را در منطقه حفظ کند که این اتفاق نیفتاد و بیداری اسلامی سرنوشت دیگری برای منطقه در پی داشت.

دكتر بروجردي ادامه داد: با توجه به اینکه سوریه از زمان حافظ اسد و بعد از آن بشار اسد یکی از حامیان مقاومت در منطقه به شمارمی رود و از همپیمانان مهم جمهوری اسلامی ایران به شمار می رود، انتخاب این کشور به عنوان جاده صاف کن تغییر معادلات سیاسی منطقه انتخاب شد و در کنار غرب و آمریکا ، جهان عرب نیز به مبارزه با سوریه اقدام کردند و معلق کردن عضویت سوریه در اتحادیه عرب و سپس تکرار این سیاست در سازمان همکاری های اسلامی  و اعمال تحریم ها علیه این کشور از سوی اروپا وآمریکا را در راستای تغییر همین معادله سیاسی وفشار آوردن به دولت بشار اسد است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه به سرمایه گذاری کلان کشورهای عربی برروی مخالفان دولت بشار اسد اشاره کرد و افزود: پرداخت حقوق های میلیونی به مخالفان نظام حاکم در سوریه خود از دیگر اقداماتی است که در حال حاضر در این کشور رخ می دهد.

وي افزود:  با وجود اینکه تز وزیر امور خارجه ترکیه این بود که اختلاف با کشورهای همسایه باید به صفر برسد ولی در جریان سوریه این کشور با آمریکا و دشمنان سوریه همسو شده است.

وی با بیان اینکه گفت وگو های متعددی با سران ترکیه انجام شده است ولی آنها به سیاست های خود ادامه می دهند افزود: 20 ماه از درگیری های سوریه می گذرد، جهان عرب با تمام قوا و با سرمایه گذاری های کلان از مخالفان دولت حمایت می کند ولی در این مدت هیچ نتیجه  و تغییری مشاهده نشده است.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به سخنان مرسی رئیس جمهوری مصر اظهار داشت: مرسی در اجلاس چهار جانبه مکه به یاس رسیدن راه حل نظامی در سوریه را مطرح کرد که در حال حاضر هم اخضر ابراهیمی همین موضوع را پیگیری می کند و آنها به دنبال یک راهکار آبرومندانه برای خروج از این بحران هستند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه همراهی چین و روسیه در شورای امنیت نیزیک معجزه بود، افزود: این دو کشور از حق وتوی خود در شورای امنیت در حالی استفاده کردند که نظام چین بسیار محافظه کارانه در این نوع مسایل وارد می شود.

وی به حضور نظامی چین در آب های مدیترانه نیز اشاره کرد و افزود: این رفتار چین و روسیه موجب شد تا معادلات و چالش های سوریه به موضوعی فرا منطقه ای تبدیل شود و این مسایل دست در دست هم داد تا بسیج مردمی در سوریه ایجاد شد و موضع از جنگ و درگیری مسلحانه به سوی بسیج مردمی پیش رفت.

وی یکی دیگر از چالش های منطقه را موضوع عراق خواند و اظهار داشت: با توجه به منابع انرژی غنی که در عراق وجود دارد آمریکا سرمایه گذاری کلانی برای دستیابی به این منابع کرد و حتی جنگ علیه این کشور بدون تصویب شورای امنیت نیز با همین سیاست انجام شد.

دكتر بروجردی به هزینه های گزاف آمریکا در عراق اشاره کرد و افزود: بر اساس اعلام خود آمریکایی ها به طور میانگین هر هفته سه میلیارد دلار در عراق هزینه شده است و این کشور بیش از پنج هزار کشته داد ولی در باتلاق عراق گرفتار شد.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه مردم عراق زیر بار فشارها و سیاست های خودکامه آمریکایی ها نرفتند این امر موجب شد تا نیروهای خارجی این کشور را ترک کنند و در حال حاضر این کشور به عنوان متحد جمهوری اسلامی ایران بعد از عربستان یکی از غنی ترین و ثروتمندترین کشورهای عربی جهان است.

وی افزود: روی کار آمدن دولتی شیعی موجب شد تا عربستان اعلام کند آمادگی دارد دو برابر هزینه ای که در جنگ عراق علیه ایران به این کشور عربی کمک کرده هزینه کند تا ساختار فعلی عراق به حالت پیشین باز گردد.

 


 

 شاهد عضوگیری اندیشه اخوانیسم ترک در منطقه هستیم

درخواست ترکها برای ایجادسنگ یادبود در سلماس سوال برانگیز است

آمریکاییها بجای مدل عربستان وهابی ، اخوانیسم ترکیه را تبلیغ می کنند

دکتر علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی و دكتر منصور حقيقت پور در نشست « بررسی مسائل حقوق بشری در سوریه »

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: درخواست ترکها برای ایجادسنگ یادبود در سلماس سوال برانگیز است .

به گزارش روابط عمومی دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی ، دکتر منصور حقیقت پور در نشست « بررسی مسائل حقوق بشری در سوریه » که در محل سالن اجتماعات موسسه مطالعاتی آران تبریز برگزارشده بود با اشاره به خواسته دولتمردان ترکیه از معاون اول رئیس جمهور کشورمان برای نصب تندیس و ایجان سنگ یادبود کشته های ترک در شهر سلماس افزود: درخواست ترکها برای ایجادسنگ یادبود در سلماس سوال برانگیز است و بایستی اینگونه حرکت طرفهای ترک  موشکافی گردد.

وی با بیان اینکه شاهد ظهور و بروز افکار جدید در منطقه هستیم ادامه داد: آمریکائیها از مدل عربستانی و وهابی جوابی نگرفتند و امروز با حمایت از ترکیه می خواهند آن را به عنوان مدلی برای کشورهای اسلامی تبدیل نمایند.

دکتر حقیقت پور با بیان اینکه امروز شاهد عضوگیری اندیشه اخوانیسم ترک در منطقه هستیم افزود: اخوانیسم ترک تبلیغ شده در منطقه در پی ترویج اندیشه های دینی نبوده و مدلی سکولار از اخوان المسلمین مصر در منطقه میباشد.

وی با اشاره به اینکه دیپلماسی جهادی جمهوری اسلامی ایران کمر آمریکا را در عراق شکاند و بر آمریکا غلبه نمود افزود: دیپلماسی جهادی  ما براساس دکترین عاشورا و رهنمودهای امام راحل و مقام معظم رهبری تدوین شده است و با این دیپلماسی می توانیم عرصه های داخلی خود را تقویت نموده و بر مشکلات فائق آئیم.

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هم اینک تحولاتی در سطح منطقه در حال شکل گیری است که به جز سلاح بصیرت نمی توان آنها را  شناخت افزود: در صورتیکه بتوانیم  ضمن حفظ وحدت و انسجام داخلی ، بر شعار سال که همان تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی دست پیدا نماییم قطعاً به فضل الهی خواهیم توانست مشکلات را یکی پس از دیگری پشت سرگذاریم.

 


 

نشست « بررسی مسائل حقوق بشری در سوریه » با حضور اعضاي کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی

دکتر علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی و دكتر منصور حقيقت پور در نشست « بررسی مسائل حقوق بشری در سوریه »

دکتر علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی و دكتر منصور حقيقت پور در نشست « بررسی مسائل حقوق بشری در سوریه »

دکتر علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی و دكتر منصور حقيقت پور در نشست « بررسی مسائل حقوق بشری در سوریه »

نشست « بررسی مسائل حقوق بشری در سوریه » با حضور اعضاي کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی

دکتر علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی و دكتر منصور حقيقت پور در نشست « بررسی مسائل حقوق بشری در سوریه »

دکتر علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی و دكتر منصور حقيقت پور در نشست « بررسی مسائل حقوق بشری در سوریه »

 دکتر علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی و دكتر منصور حقيقت پور در نشست « بررسی مسائل حقوق بشری در سوریه »

(0)نظرات توسط: TABRIZ
ﺳﻪشنبه 25 مهر 1391

گزارش کامل نشست بررسی حقوق معلولین روشندل

بهزيستي به تنهايي نمي تواند نيازهاي معلولان جامعه را برآورده سازد

صرف وجود قانون ، مشکلات معلولان را حل نمی کند

معلولین در مصاحبه  استخدامی ادارات کنار گذاشته می شوند

مهندس علي اصغر اکبرزاده و فرهاد عبدوی در نشست بررسي « حقوق معلولين روشندل » در تبریز همزمان با روز جهاني عصاي سفيد

دبير کارگروه حمايت از حقوق معلولين و جانبازان شمالغرب کشور گفت: بهزيستي به تنهايي نمي تواند نيازهاي معلولان جامعه را برآورده سازد .

به گزارش روابط عمومي دفتر منطقه 7 کميسيون حقوق بشراسلامي ،  مهندس علي اصغر اکبرزاده در نشست بررسي « حقوق معلولين روشندل »  که همزمان با روز جهاني عصاي سفيد در محل ساختمان جامعه نابينايان آذربايجان شرقي در پارک آنالار و آتالار تبريز برگزار شده بود با بيان اينکه معلولان بزرگترين اقليت جهان هستند که 14  درصد جمعيت جهان را به خود اختصاص داده‌اند افزود: دبيرکل سازمان ملل متحد اخيراً جمعيت معلولين جهان را يک ميليارد نفر اعلام نموده است .

وي با بيان اينکه کنوانسيون جهاني حقوق معلولين پس از پنج سال کار کارشناسي مستمر و بهره‌گيري از تجارب غني نهادهاي مدني با مشارکت موثر صاحبنظر معلول تدوين و سال 1386 در مجمع عمومي سازمان ملل متحد به تصويب رسيد تصريح کرد: ايران نيز با تصويب قانون ملي حقوق معلولين ايران با عنوان «قانوق جامع حمايت از معلولان» مصوب سال 1383، گام موثري در راستاي خدمت به معلولان برداشته است و باید گفت در جمهوری اسلامی ایران بیشترین قوانین حمایتی از معلولین به تصویب رسیده است.

مهندس اکبرزاده با بیان اینکه اگر نگاه جامعی به برخي از بندهاي قانون حمايت از معلولان بيندازيم، درمي‌يابيم در صورتي كه تمامي دستگاه‌ها به وظايف خود عمل كنند، معلولان در جامعه با مشكلي روبرو نخواهند شد ادامه داد: سازمان بهزيستي به تنهايي نمي‌تواند تمامي نيازهاي معلولان را برطرف کند چرا که 21 وزارتخانه و ده ها سازمان و نهاد دیگر  مخاطب قانون جامع معلولین هستند.  

رییس جامعه معلولان آذربایجان شرقی با بیان اینکه صرف وجود قانون و مقررات نوشته شده ، گرهی از مشکلات گوناگون معلولان را باز نمی کند افزود: تشکیل کارگروه مناسب سازي محيط شهري براي معلولين تبریز در شهرداری کلانشهر تبریز  یکی از کارهای اثرگذار  در تبریز بوده و مهندس نوین شهردار محترم تبریز در اين كميته جهت ايجاد هماهنگي ميان بخشهاي دولتي و غيردولتي و پيشبرد اهداف آن از هيچ كوششي دريغ نكرده است.

 وي تشكل ها و بخشهاي غيردولتي ويژه معلولين در استان را در روند ايجاد شرايط مناسب براي اين افراد بسيار اثرگذار دانست و با بيان اينكه امكان ايجاد معلوليت براي هريك از ما وجود دارد، گفت: براساس قانون، شهرداران بايستي از صدور پروانه احداث و يا پايان كار براي آن تعداد از ساختمانها و اماكن عمومي كه استانداردهاي تخصصي مربوط به معلولان را رعايت نكرده اند خودداري كنند.

 رئیس جامعه معلولین استان  با بيان اينكه ايجاد شرايط مناسب براي معلولين يكي از شاخصه هاي ارزيابي توسعه يافتگي كشورها محسوب مي شود‌، افزود: كنوانسيون جهاني حقوق معلولان بطور شفاف به دسترسي آسان اماكن شهري براي معلولين و سهولت درحضور اجتماعي آنان تاكيد كرده است.

مهندس  اکبرزاده با اشاره به اينكه در كشور ما نگرش افراد به ناتوان جسمي و معلولین نگرش مثبتي نیست، يادآورشد: معلولين براي يافتن يك منزل مناسب بايد ماه ها در سطح شهر جستجو كنند و  عليرغم كمك هاي دولت به معلولان در بخش تامين مسكن متاسفانه در ساخت و سازهاي بخش هاي تعاوني و خصوصي به هيچ وجه به اين قشر توجه نمي شود.

وي با بیان اینکه مناسب سازي اماکن فقط وظيفه سازمان بهزيستي نيست ادامه داد:  بر اساس نص صريح قانون حمایت از حقوق معلولین  در اين زمينه همه دستگاههاي اجرايي موظفند توجه و عمل به آن را در اعتبارات و برنامه هاي خود پيش بيني کنند ولي هنوز متاسفانه اين امر بصورت جدي در نظر گرفته نشده و چندان اعمال نمي شود و علاوه بر اين نيز حتي برخي از مسوولان حاضر به پاسخگويي در اين زمينه نيستند.

رئیس جامعه معلولین استان عدم وجود آسانسور و رمپ استاندارد در ساختمان ها را بزرگترین مشکل معلولان و جانبازان دانست و افزود:  اینکار بسیاری از آنها را خانه نشین کرده است.

وي، به يکي از بندهاي مصرح در اين قانون در خصوص تعلق سه درصد از ظرفيت استخدام دستگاه ها به معلولان اشاره کرد و گفت: ماده 7 قانون جامع حمایت از حقوق معلولان با اشاره به موضوع اشتغال می گوید "هر سازمان و یا نهادی باید حداقل 3 درصد از مجوزهای استخدام خود را به افراد معلول واجد شرایط اختصاص دهد" و این قانون در حالی است که هر سال بسیاری از معلولان در برخی از امتحانات استخدامی سازمان ها شرکت کرده و قبول می شوند اما در مصاحبه ها از پذیرش آنها به دلیل معلولیت خودداری می شود.

 


 

  نابينايان در مراجعه به بانک ها به امين  نيازي ندارند

قانون جامع معلولین مظلوم ترین قانون کشور می باشد

ازدواج هاي فاميلي با نظر مراجع پزشکی قضایی صورت پذیرد

تورم و گرانیهای اخیر هزینه های نابینایان را مضاعف ساخته است

مهندس علي اصغر اکبرزاده و مهندس وحید کاظم زاده در نشست بررسي « حقوق معلولين روشندل » در تبریز همزمان با روز جهاني عصاي سفيد

دبیر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی گفت: برغم  بخشنامه بانک مرکزي در مورد عدم نیاز نابینایان به امین در  استفاده از خدمات بانکي  متاسفانه این بخشنامه اجرا نمی شود.

   به گزارش روابط عمومي دفتر منطقه 7 کميسيون حقوق بشراسلامي ،  مهندس وحید کاظم زاده در نشست بررسي « حقوق معلولين روشندل »  که همزمان با روز جهاني عصاي سفيد در محل ساختمان جامعه نابينايان آذربايجان شرقي در پارک آنالار و آتالار تبريز برگزار شده بود با بيان اينکه معلولین نابینا در مراجعات به بانک‌ها جهت بهره مندي از خدمات بانکي با اعمال محدوديتهايي مواجه مي‌شوند  افزود: نابینایان براي استيفاي حقوق خود مجبور به همراه داشتن شخصي به عنوان امين نمي‌باشند.

وی با بیان اینکه نابينايان در استفاده از کليه خدمات بانکي محدوديتي نداشته و ملزم به همراه داشتن شخص ديگر نمي‌باشند ادامه داد: براساس بخشنامه بانک مرکزی ، نابينايان در خصوص استفاده از خدمات حساب جاري در صورتي که رسماً مسئوليت‌هاي ناشي از صدور چک را بپذيرند نيازي به معرفي وکيل ندارند.

مهندس کاظم زاده با بیان اینکه مهمترين درخواست روشندلان به‌رسميت شناختن حقوقشان در جامعه است ادامه داد: به‌رسميت شناختن حق و حقوق نابينايان توسط جامعه مهمترين خواسته روشندلان است و باید گفت قانون جامع معلولین مظلوم ترین قانون کشور می باشد.

وي دليل بسياري از معلوليت ها را عدم آگاهي خانواده در مسائل زناشويي عنوان کرد و افزود: بيش از هفتاد درصد نابينايان و کم بينايان در اثر مسائل ژنتیکي و ازدواج خانوادگي دچار اين معلوليت شده اند که مسئولين و ارگان هاي درگير با خانواده از جمله آموزش و پرورش بايد ضمن آگاه سازي خانواده ها ، جلوي ازدواج فاميلي را بگيرند و پیشنهاد می شود ازدواج هاي فاميلي با نظر مراجع پزشکی قضایی صورت پذیرد.

دبیر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی با بیان اینکه تورم و گرانیهای اخیر هزینه های معلولین به ویژه نابینایان را مضاعف ساخته است افزود: امیدوارم مسئولین و دولتمردان توجه ویژه ای نسبت به روشندلان جامعه نمایند.

گفتنی است هم اکنون در استان آذربايجان شرقي بيش از 12 هزار روشندل زندگاني به سرمي برند که حدود سه هزار نفر از اين تعداد در کلانشهر تبريز حضور دارند.

 


 

آموزش و پرورش در استخدام معلولین از قانون عدول نمود

فرهاد عبدوی مسئول جامعه نابینایان آذربایجان شرقی

مسئول جامعه نابينايان  آذربایجان شرقی گفت: با توجه به توانمندي نابينايان متاسفانه بحث اشتغال از مشکلاتي است که گريبان گير نابينايان و کم بينايان  استان شده است .

به گزارش روابط عمومي دفتر منطقه 7 کميسيون حقوق بشراسلامي ،   فرهاد عبدوی در نشست بررسي « حقوق معلولين روشندل »  که همزمان با روز جهاني عصاي سفيد در محل ساختمان جامعه نابينايان آذربايجان شرقي در پارک آنالار و آتالار تبريز برگزار شده بود با بيان اينکه آموزش و پرورش در استخدام معلولین از قانون عدول نمود افزود: نابينايان بيش از هر چيز نياز به اشتغال دارند که با درنظر گرفتن  شرایط ویژه آنها بايد اين مسئله حل شود که باید بگوییم آموزش و پرورش در استخدام معلولین از قانون عدول نمود .

وی از جمله مشکلات اجتماعي گريبانگير روشندلان در جامعه  را مربوط به مشکلات رفت و آمد و ازدواج عنوان نموده و افزود: امیدوارم مردم در مواجهه با نابینایان فقط از روی ترحم به آنان کمک نکنند بلکه کمک به این قشر را یک تکلیف اجتماعی بدانند.

عبدوی با بیان اینکه چهار هزار و 652 نابينا تحت پوشش بهزيستي استان بوده که 600 نفر از آنها عضو جامعه نابينايان و کم بينايان استان مي باشند افزود: شهردار کلان شهر تبريز در سال  89 قول ايجاد یک مجتمع را در يک جاي مناسب شهر داده بود و امروز این امر با افتتاح مجتمع ویژه نابینایان برطرف شده است.

مسئول جامعه نابینایان استان اهميت استراتژيک اين طرح را قرار گرفتن در مسير بهزيستي و آموزشگاه مرداني آذر  عنوان نموده و افزود: البته يک سري کمبود ها در اين مجتمع به چشم مي خورد همچون  نبود سيستم گرمايشي با توجه به رسيدن فصل سرما، ضعف سيستم امنيتي به دليل عدم حفاظ کشي و سختي عبور و مرور نابينايان براي رسيدن به پارک و لزوم  احداث پل عابر هوايي که امیدوارم شهردار محترم  کلانشهر تبریز و منطقه یک در این رابطه نیز عنایت نمایند.

وي با بیان اینکه بر اساس ماده هفت قانون جامع حمايت از معلولان، 60 درصد اپراتورهاي تلفنخانه هاي ادارات بايد از ميان نابينايان استخدام شوند كه اين قانون در اغلب نهادهاي استان اجرا نمي شود افزود: بيكاري نابينايان نتايج منفي در پي دارد كه افسردگي و گوشه گيري از جمله آنهاست.

 وي با بيان اينكه نابينايان توانمندي ها و سطح سواد بالايي دارند، افزود: پس از مشكلات اقتصادي، مشكلات فرهنگي گريبان گير نابينايان است، افراد جامعه ما هنوز نحوه برخورد صحيح با نابينايان را بلد نيستند و به توانمندي ها آنها ايمان ندارند.

عبدوی بر ضرورت مناسب سازي معابر شهري براي نابينايان تاكيد و از خدمات اخير شهرداري تبريز در استفاده از سراميك هاي سكه اي در معابر اصلي شهر براي هدايت نابينايان قدرداني كرد.

 


 

نشست بررسي « حقوق معلولين روشندل » در تبریز همزمان با روز جهاني عصاي سفيد

 


 

حضور همیاران حقوق بشر تبریز در مراسم بزرگداشت روز جهانی عصای سفید در تبریز

مراسم بزرگداشت روز جهاني عصاي سفيد با حضور همیاران حقوق بشر تبریز

مراسم بزرگداشت روز جهاني عصاي سفيد با حضور همیاران حقوق بشر تبریز

مراسم بزرگداشت روز جهاني عصاي سفيد با حضور همیاران حقوق بشر تبریز

مراسم بزرگداشت روز جهاني عصاي سفيد با حضور همیاران حقوق بشر تبریز

 


 

(0)نظرات توسط: TABRIZ
ﺳﻪشنبه 25 مهر 1391

گزارش کامل نشست بررسي مشكلات حقوقي مربوط به ثبت اسناد و املاک در ايران

گزارش کامل نشست بررسي مشكلات حقوقي مربوط به  ثبت اسناد و املاک در ايران

  اگر به کاداستر  بها داده می شد ،  مشکلات مناطق زلزله زده پیش نمی آمد

قوانین 80 سال قبل ثبت اسناد و املاک ، کارایی خود را از دست داده اند

مدير كل ثبت اسناد و املاك استان آذربايجان شرقي گفت: اگر به  طرح کاداستر  در کشور بها داده می

كاظم به پائي مدير كل ثبت اسناد و املاك استان آذربايجان شرقي در نشست آشنايي و بررسي مشكلات حقوقي مربوط به ثبت اسناد و املاک در ايران

شد ،  مشکلات موجود در مناطق زلزله زده پیش نمی آمد.

به گزارش روابط عمومي دفتر منطقه 7 کميسيون حقوق بشراسلامي ،  كاظم به پائي در نشست آشنايي  و بررسي مشكلات حقوقي مربوط به  ثبت اسناد و املاک در ايران که در محل خانه ستارخان برگزار شده بود با بیان اینکه اداره ثبت اسناد  و املاك براي  دو  مقصود تشكيل شده است افزود: ابتدا برای ثبت املاك تا اينكه مالكيت  مالكين  و حقوق ذوي الحقوق  نسبت به آن تعيين و محفوظ ماند و  دوم ثبت  اسناد براي  اينكه اسناد  رسما داراي اعتبار شوند  يعني تثبيت مالكيت مشروع  اشخاص  .

وی با بیان اینکه  تنظيم روابط اقتصادي ، حقوقي ، اجتماعي آنان ، اعتبار بخشيدن  به معاملات ، و تعهدات و قرار ها و اقرار ها بمنظور پيشگيري از  اختلافات ملكي  و طرح دعاوي  در مراجع قضائي مي باشد ادامه داد: با  تصويب قانون  در سال 1302  ثبت اسناد  و املاك شروع به فعاليت نموده است   و از سال 1310 در اكثر نقاط ايران اداره ثبت اسناد و املاك  داير شده و هر اداره ثبت اسناد و املاك متشكل از بخشهاي ثبت املاك، تنظيم  اسناد لازم الاجرا  و ثبت شركتها و ثبت علائم تجارتي و  اختراعات كه اين بخشها  زمينه را براي رونق اقتصادي و سرمايه گذاري  داخلي و خارجي  مساعد مي نمايد .

 

به پایی با بیان اینکه هم اکنون برای روستاهاي 20 خانوار و شهر هاي  زير  25  هزار  نفر سند مالکیت صادر می شود ادامه داد:  در این اواخر حتی در  روستای تاریخی کندوان نیز برای نخستین بار نسبت به صدور سند مالکیت اقدام شد.

وی با بیان اینکه قوانین 80 سال قبل ثبت اسناد و املاک ، کارایی خود را از دست داده و نیاز به بازبینی دارد افزود: متاسفانه لایحه  اصلاح قانون مربوط به 1310 ، در مجلس شورای اسلامی مسکوت مانده و نیازمند توجه نمایندگان را دارد.

مدير كل ثبت اسناد و املاك استان با بیان اینکه حقوق ثبت موجب پيشگيري از  اختلافات ملكي در جامعه و خصوصا از حجم پرونده هاي مراجع قضائي نيز  مي كاهد  ادامه داد:  نتيجه آن  تضمين امنيت اقتصادي ، اجتماعي ، سياسي و قضائي است و توجهاً به اينكه اهداف عالي حقوق ثبت تامين بودجه نمي  باشد ولي در راستاي اجراي اهداف و سياستهاي سازمان  ثبت  سالانه  مبالغ  قابل توجه اي به حساب عمومي دولت  واريز مي گردد تا جزو در آمد هاي دولت براي  هزينه  محاسبه  گردد .

وی با بیان اینکه در واحد کاداستر اين اداره ، تهيه و پردازش كليه نقشه هاي تفكيكي آپارتمانها، پلاك يابي، تعيين نقشه محله به محله و شماره گذاري قطعات و صدور سند تك برگي و پاسخ استعلام الكترونيكي و خلاصه  معاملات الكترونيكي و بازداشتي  املاك را عهده دار مي باشد افزود: پيشرفت 95 درصدي در ايجاد زيرساخت بانك جامع املاك و كاداستر، اجراي صددرصد پروژه داده آمايي اطلاعات جامع املاك ثبت شده، ايجاد ارتباط الكترونيكي از طريق شبكه اتوماسيون اداري با كليه واحدهاي ثبتي تابعه، ارسال اسناد مالكيت و اخطاريه هاي اجرايي از طريق برون سازي فرايند به اداره پست، تجهيز واحدهاي ثبتي دفاتر اسناد رسمي به دستگاههاي pos، نصب و راه اندازي نرم افزارهاي تخصصي ثبتي در تمامي واحدهاي ثبتي كه خروجي آن صدور سند مالكيت تك برگي مكانيزه بعد از استان تهران و گام بسوي دولت الكترونيك  مي باشد.

 


 

نحوه عملکرد سازمان ‌ثبت‌اسناد و املاک ، ‌زمين‌خواري ‌را کاهش مي دهد

بخشي عظيمي از  زمین خواریها توسط ارگان ها  و تعاوني هاي مسکن انجام مي شود

دبير منطقه 7 کميسيون حقوق بشراسلامي گفت: نقش موثر سازمان ‌ثبت‌اسناد و املاک  ، در بهداشت قضايي، قضازدايي و کاهش دعاوي محاکم قضايي و نظام بخشي تعاملات اجتماعي و صيانت از حقوق مردم در رابطه با دعاوي ثبت اسناد و املاک برکسي پوشيده نيست.

به گزارش روابط عمومي دفتر منطقه 7 کميسيون حقوق بشراسلامي ،  مهندس وحيد کاظم زاده در مهندس وحيد کاظم زاده در نشست آشنايي و بررسي مشكلات حقوقي مربوط به ثبت اسناد و املاک در ايران نشست آشنايي  و بررسي مشكلات حقوقي مربوط به  ثبت اسناد و املاک در ايران که در محل خانه ستارخان برگزار شده بود يکي از علل پديده زمين خواري را مکانيزه نبودن اطلاعات زمين و املاک دانست و گفت: اگر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور براي زمين ها و املاک به شکل نظام مند و مکانيزه شناسنامه صادر کند و مالک آنها مشخص باشد، پديده اي مانند زمين خواري کمتر بروز مي کند.

وي با بيان اينکه تحقق کامل سيستم کاداستر  ، هم زمين خواران  را به راحتي شناسايي مي کند و هم افرادي که زمين آنها تصرف شده است مي توانند احقاق حق داشته باشند افزود: بخش عظيمي از تصرف اراضي و زمین خواریها  توسط ارگان هاي دولتي  و تعاوني هاي مسکن انجام مي شود و چنانچه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اطلاعات مربوط به زمين و ملک را نظام مند و مکانيزه کند، حتي برخي از ارگان هاي دولتي نيز نمي توانند اقدام به تصرف اراضي بدون مالک کنند.

دبير منطقه 7 کميسيون حقوق بشراسلامي با بيان اينکه در مورد جلوگيري از زمين خواري خلاء قانوني وجود دارد  افزود:  قوانيني که در اين زمينه وجود دارد یا به درستي اجرا نمي شود و یا  در مواردي همين نقطه ضعف موجب مي شود که حقوق برخي از افراد تضييع شود.

 


 

سردفتران حق  ثبت  هیچ اسنادی را در وقت غیر اداری ندارند

دریافت مبلغ اضافی توسط دفاتر ازدواج  ، خلاف قانون است

مراجعین در دفترخانه ها  فقط از کارت خوان استفاده نمایند

میر احمد غفاری دادستان انتظامی سردفتران و دفتریاران آذربایجان شرقی در نشست آشنايي و بررسي مشكلات حقوقي مربوط به ثبت اسناد و املاک در ايران

دادستان انتظامی سردفتران و دفتریاران آذربایجان شرقی گفت: سردفتران حق  ثبت  هیچ اسنادی را در وقت غیر اداری بعد از ظهر ندارند.

به گزارش روابط عمومي دفتر منطقه 7 کميسيون حقوق بشراسلامي ،  میر احمد غفاری در نشست آشنايي  و بررسي مشكلات حقوقي مربوط به  ثبت اسناد و املاک در ايران که در محل خانه ستارخان

میر احمد غفاری دادستان انتظامی سردفتران و دفتریاران آذربایجان شرقی در نشست آشنايي و بررسي مشكلات حقوقي مربوط به ثبت اسناد و املاک در ايران

برگزار شده بود با اشاره به آیه 282 سوره بقره گفت: در قرآن کریم و براساس این آیه از دفترداران به عنوان کاتب بالعدل نام برده شده است.

وی با بیان اینکه مردم در دفتر خانه ها حتما لازم است که از کارت خوان ها استفاده کنند افزود: مراجعین  از بردن پول دستی به دفاتر ثبت اجتناب نمایند و در صورت پرداخت پول دستی حتما رسید بگیرند.

 غفاری با بیان اینکه مردم لازم است بعد از ظهرها به دفتر خانه ها مراجعه نکنندادامه داد: آنها لازم است که اسناد  امضائی را  حتماً قبل از امضاء بخوانند ویا با افراد با سواد مراجعه کنند.

دادستان انتظامی سردفتران و دفتریاران آذربایجان شرقی  با بیان اینکه دریافت مبلغ اضافی توسط دفاتر ازدواج در موعد عقد ازدواج ، خلاف قانون است افزود: دفاتر ثبت از بابت عقد ازدواج و طلاق مبلغی غیر از مالیات بردرآمد به سازمان نمی پردازند و فقط بایستی هزینه حق التحریر را اخذ نمایند لذا دادسرای انتظامی اداره کل ثبت اسناد و املاک مشتاقانه آماده دریافت نظرات و شکایات شهروندان عزیز در رابطه با تخلفات سردفتران و دفتریاران می باشد.

 


 

معامله معارض جرم  تلقی شده و حکم کلاهبرداری دارد

معامله معارض از جمله جرایم عمومی است

مسئول کلینیک حقوقی دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی گفت: معامله معارض جرم  تلقی شده و حکم کلاهبرداری دارد .

به گزارش روابط عمومي دفتر منطقه 7 کميسيون حقوق بشراسلامي ،  کیومرث سلیم زاده در نشست آشنايي  و بررسي مشكلات حقوقي مربوط به  ثبت اسناد و املاک در ايران که در محل خانه ستارخان برگزار شده بود با بیان اینکه حقوقدانان در مبحث جرایم علیه اموال و مالکیت درباره معامله معارض ، آن راکیومرث سلیم زاده در نشست آشنايي و بررسي مشكلات حقوقي مربوط به ثبت اسناد و املاک در ايران جرم  و در حکم کلاهبرداری دانسته‌اند افزود: عده‌ای از حقوقدانان معتقدند قانونگذار این جرم را مستقل از کلاهبرداری در ماده 117 قانون ثبت می‌داند.

 وی  با بیان اینکه هر کس به موجب سند رسمی یا عادی نسبت به عین یا منفعت مالی اعم از منقول یا غیر منقول، حقی به شخص یا اشخاصی داده و بعد نسبت به همان عین یا منفعت به موجب سند رسمی معامله یا تعهدی معارض با حق مزبور کند به زندان با اعمال شاقه از 3 تا 10 سال محکوم خواهد شد در توضیح این ماده افزود: ذکر کلمه هر کس افاده عموم نموده،‌کلی و بیانگر این است که مجرم می‌تواند هر شخص حقیقی یا حقوقی باشد.

سلیم زاده با بیان اینکه موضوع جرم مورد نظر می‌تواند مال منقول یا غیر منقول اعم از عین یا منفعت آن باشد ادامه داد: بدین صورت که ابتدا کسی به موجب یک سند عادی یا رسمی حقی را نسبت به مال منقول یا غیر منقول خود به دیگری واگذار نموده و دوباره نسبت به همان مال معامله یا تعهدی معارض با حق مزبور کند.

مسئول کلینیک حقوقی دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی با بیان اینکه این جرم در قانون ثبت مربوط به اسناد است و در صورتی که هر دو عمل حقوقی یاد شده در ماده با سند انجام گرفته باشد حسب اینکه سند رسمی است یا عادی چهار طریق قابل تصور خواهد بود افزود: طریق اول اینست که هر دو عمل حقوقی با سند رسمی انجام شده باشد ، طریق دوم نیز اینست که  هر دو عمل حقوقی با سند عادی انجام شده باشد طریق سوم اینکه اولین عمل حقوقی با سند رسمی و دومین عمل حقوقی با سند عادی صورت گرفته باشد و بالاخره طریق چهارم آنست که  اولین عمل حقوقی با سند عادی و دومین عمل حقوقی به وسیله سند رسمی صورت گرفته باشد که از چهار حالت فوق‌ حالت‌های دوم و سوم از شمول ماده 117 قانون ثبت خارج و حالت اول و چهارم مشمول ماده مورد بحث می باشد.

سلیم زاده در خاتمه افزود: این جرم از جمله جرایم عمومی است و بدون شکایت شاکی خصوصی هم قابل تعقیب است و گذشت شاکی خصوصی نمی‌تواند موجب موقوفی تعقیب این جرم تعریزی شود.

 


 

نقشه برداری از 689 هزار قطعه ملک در آذربایجان شرقی

مسئول کاداستر ثبت اسناد و املاک آذربایجان شرقی از انجام عمليات  نقشه برداري براي كليه شهر هاي استان به ميزان 689 هزار و 71  قطعه خبر داد.

به گزارش روابط عمومي دفتر منطقه 7 کميسيون حقوق بشراسلامي ،  مهندس رضا غفاری در نشست آشنايي  و بررسي مشكلات حقوقي مربوط به  ثبت اسناد و املاک در ايران که در محل خانه ستارخان برگزار شده بود با بیان اینکه عمليات جمع آوري پلاك هاي ثبتي و كد پستي ده رقمي در قالب کاداستر دیده شده است افزود: در قالب کاداستر ، تاکنون جمع آوري و درج پلاك هاي ثبتي به ميزان 344 هزار و 721  قطعه در استان انجام پذیرفته و درج اطلاعات مربوط به كد پستي ده رقمي براي املاك به ميزان یک میلیون و 200 هزار  مكان صورت گرفته است.

وی به انجام اسكن و ژئو رفرنس نقشه هاي قديمي ثبتي به تعداد 12 هزار شيت نقشه اشاره نموده ومهندس رضا غفاری مسئول کاداستر ثبت اسناد و املاک آذربایجان شرقی در نشست آشنايي و بررسي مشكلات حقوقي مربوط به ثبت اسناد و املاک در ايران گفت: بروز رساني دفاتر در سراسر استان با داده آمائي تعداد 8 هزار و 136 دفتر املاك  انجام گرفته و  انجام اسكن صفحات دفاتر قانوني ثبتي بالغ بر 4 میلیون صفحه صورت پذیرفته است.

مهندس غفاری با اشاره به داده آمائي پرونده هاي جاري ثبتي به تعداد 16 هزار و 600 صفحه براي دفاتر فروعات و دفاتر توزيع اظهار نامه و انجام داده آمائي 4800 پرونده ثبتي در اواخر سال 89 با جذب اعتبارات پايان سال در 10 واحد ثبتي استان افزود: عقد قرارداد داده آمائي پرونده هاي جاري براي 150 هزار  پرونده جاری با اولويت مركزاستان انجام پذیرفته است که اخیراً  با حضور رياست محترم سازمان ثبت اسناد و املاك كشور عملیات آن شروع گردید.

مسئول کاداستر ثبت اسناد و املاک آذربایجان شرقی با بیان اینکه قانون ثبت املاك در قالب كاداستر در سال 1351 تصويب شد و براساس آن مقررگرديد بر مبناي نقشه هاي 500: 1 براي نواحي مركزي و1000: 1 براي حاشيه شهرها كه توسط سازمان نقشه برداري تهيه مي شد نقشه هاي كاداستري تهيه  شود افزود: طرح كاداستر ايران درسال 1368 با تصويب نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و در زيرمجموعه سازمان ثبت اسناد و املاك كشور تاسيس شد و بر اين مبنا طرح كاداستركشور در سال 1369 با تشكيل شوراي فني كاداستر كار مطالعاتي خود را آغاز نمود .

وی با بیان اینکه طرح كاداستر در ايران در يك دوره بيست ساله كه شامل 4 دوره پنجساله ميگردد اجرا  می شود افزود: نقشه كاداستر به مجموعه عمليات فني، مهندسي، مميزي، ثبتي و حقوقي در مورد املاكي اطلاق مي شود كه جريان ثبتي آن خاتمه يافته اعم از اينكه در دفتر املاك ثبت شده يا نشده باشد به جهت آنكه محدوده و موقعيت املاك را مشخص نمايد و ارتباط جغرافيايي آنها را با يكديگر نشان  دهد و به منظور تثبيت مالكيت و تسهيل در حل و فصل دعاوي ملكي و ثبت املاك و ساير موارد مربوط به املاك، اجرا گردد.

مهندس غفاری با بیان اینکه به منظور تشخیص حدود و موقعیت املاک واقع در محدوده شهرها و حومه ، نقشه املاک به صورت کاداستر تهیه می شود افزود: داده هاي هندسي كه مشتمل بر نقشه هاو تصاويري به روز و صحيح  از كليه  قطعات زميني می باشد با توجه به نوع كاداستر با يكي  يا تركيبي از روشهاي  نقشه برداري زميني ، نقشه برداري هوائي يا فتوگرامتري ، تصاوير ماهواره اي يا نقشه برداري فضائي و  استفاده از نقشه هاي موجود قابل حصول مي باشد.

 


 

عدم اجرای ماده 147 در مورد تعیین تکلیف اراضي و ساختمان هاي بي سند

تبریز در مقام مقایسه با سایر شهرها از درصد پایینی از زمین خواری قرار دارد

عضو کمیته علمی کمیسیون حقوق بشراسلامی گفت: آيين نامه قانون تعيين تكليف اراضي و ساختمان هاي بدون سند نزديك به 2 سال است كه در مراجع مختلف دست به دست مي شود تا افرادي كه مشمول ماده 147 اصلاحي قانون ثبت مي شوند ولي به خاطر منقضي شدن قانون، از قافله گرفتن سند مالكيت براي ملكشان جامانده اند، بتوانند براي دريافت سند اقدام كنند ولی متاسفانه قوه قضائیه در مورد تعیین تکلیف این قانون اقدامی صورت نداده است.

به گزارش روابط عمومي دفتر منطقه 7 کميسيون حقوق بشراسلامي ،  بابک بابازاده در نشستبابک بابازاده در نشست آشنايي و بررسي مشكلات حقوقي مربوط به ثبت اسناد و املاک در ايران آشنايي  و بررسي مشكلات حقوقي مربوط به  ثبت اسناد و املاک در ايران که در محل خانه ستارخان برگزار شده بود با بیان اینکه قانون مواد 147 و 148 اصلاحي قانون ثبت برای صدور سند رسمی برای زمین هایی که با سند عادی هستند مسکوت مانده است افزود: صدور اسناد رسمي براي ساختمان هاي مسکوني و زمين هاي کشاورزي و باغ ها به استناد اسناد عادي يکي از نيازهاي جامعه بوده و قانون گذار از تدوين قانون مواد 147 و 148 اصلاحي ثبت، آسان نمودن روند صدور سند مالکيت براي متصرفاني است که از املاک خود براي مدتي بهره برداري مي کرده اند و به واسطه موانع قانوني امکان اخذ سند براي آنها ميسر نشده است.

وکیل پایه یک دادگستری با بیان اینکه قانون اصلاح و حذف موادي از قانون ثبت اسناد و املاک مصوب 1310 و اصلاحات بعدي آن که در  يک بازه پنج مرحله اي توسط نمايندگان مردم تصويب و تمديد شده و براي اجرا به مراجع ذي صلاح ابلاغ گرديده است گفت: اين قانون در سال 1310 به تصويب رسيده و در تاريخ هاي 31 تير 1365 (مرحله اول)، 2 دي 1365 (مرحله دوم)، 21 شهريور 1370 (مرحله سوم)، 9 تير 1375 (مرحله چهارم) و 18 آبان 1378 (مرحله پنجم) با اضافه کردن اصلاحاتي تمديد شده است لذا با اجراي قانون 147 و 148 اصلاحي قانون ثبت از پرونده هايي که احتمال معارض بودن در آنها داده مي شود، رفع اختلاف شده و براي اين املاک سند صادر مي  گردد.

مدرس حقوق دانشگاه تبریز با بیان اینکه اجرای این قانون  از طرح اختلافات در محاکم  جلوگیری نموده و قضازدايي می شود افزود: دستگاه قضایی همچنین  شایسته است در مورد عدم اعتبار قولنامه عادی در مقابل سند رسمی اقدام درخوری صورت دهد.

بابازاده با بیان اینکه ، تبریز در مقام مبارزه با معضل زمین خواری مقام نخست را در سطح کشور دارد افزود : در چند سال اخیر اقدامات مؤثر و بزرگی در مبارزه با معضل زمین خواری انجام پذیرفته و اراضی تصرف شده زیادی قطع ید شده و به بیت المال برگشت داده شد و با همه اینها لازم است متذکر شوم که تبریز در مقام مقایسه با سایر شهرها از درصد پایینی از زمین خواری قرار دارد.

 


 

نشست آشنايي و بررسي مشكلات حقوقي مربوط به ثبت اسناد و املاک در ايران

نشست آشنايي و بررسي مشكلات حقوقي مربوط به ثبت اسناد و املاک در ايران

نشست آشنايي و بررسي مشكلات حقوقي مربوط به ثبت اسناد و املاک در ايران

انعکاس کامل این خبر در روزنامه مهدآزادی

 


 

ایسنا +   ایسنا + ایسنا + ایسنا + ایسنا + ایسنا    خبرفارسی +  خبرفارسی + خبرفارسی

    ایلنا + ایلنا + ایلنا  +  ایلنا      بشرنیوز   اکیپ     دادآور     موج    ساختمان

 


 

(0)نظرات توسط: TABRIZ
پنجشنبه 20 مهر 1391

گزارش کامل نشست بررسی حقوق کودکان در ایران

 ضوابط اسلامی در برخی از مهدکودک ها رعایت نمی شود

فضای کوچک برخی از مهدکودک ها حقوق کودکان را نقض نموده است

مهد کودک سنگ بنای تربیت کودکان می باشد

کودکان در  اتاق های کوچک مهدکودک ها حبس می شوند

در مورد افزایش اخلاق مربیان مهدکودک ها کار شود

رئیس هیئت امنای دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی خواستار رعایت حقوق کودکان درحجت الاسلام والمسلمین مالک اژدر شریفی در نشست بررسی حقوق کودکان در ایران مهدکودک ها شد.

به گزارش روابط عمومی دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی ، حجت الاسلام والمسلمین مالک اژدر شریفی در نشست بررسی حقوق کودکان در ایران که همزمان با روز جهانی کودک در تبریز برگزار شده بود با اشاره به حدیثی از امير المومنين حضرت علي (ع) در مورد اهمیت تربیت انسان در دوران کودکی گفت:  آن حضرت می فرمایند « العلم فی الصغر کالنقش فی الحجر» یعنی دانش و علم در كودكي مانند نقش بر روي سنگ مي ماند كه هرگز پاك نمي شود.

وی با بیان اینکه مردم بایستی کودکانشان را دریابند قبل از آنکه دیگران دریابند ادامه داد: تعالیم آیین حیات بخش اسلام كه حتی كوچك ترین مسائل بشری را بدون پاسخ نگذاشته است، از همان بدو تولد نوزاد برای او برنامه ها و روش های متعددی دارد كه عمل به آنها ضامن سعادت و سلامت همیشگی انسان است .

حجت الاسلام والمسلمین شریفی به انسجام بيشتر خانواده ها و سنتي بودن بافت خانواده ها در زمان گذشته اشاره نموده و افزود:  در زمان گذشته سن ازدواج پايين و سطح توقعات نيز بسيار پايين بود و از همه مهمتر اينكه خانواده ها از انسجام و ارتباط بيشتري برخوردار بودند و همين امر موجب مي شد تا نوعي نظارت بر زندگي همديگر داشته باشند و حرف شنوي بيشتري از بزرگترهاي فاميل داشته باشند...

ادامه مطلب

(0)نظرات توسط: TABRIZ