ﺳﻪشنبه 30 آبان 1391

انقلاب عاشورا و امام حسين (ع)، انقلاب براي حقوق بشر بود

ماهيت انقلاب امام حسين (ع) تحقق حقوق بشر بود

انقلاب عاشورا و امام حسين (ع)، انقلاب براي حقوق بشر بود

منشور حقوق بشردوستانه عاشورا بر سردر تمام سازمان‌هاي بين‌المللي نصب شود

آيت‌الله هاشم هاشم‌زاده هريسي در نشست علمي «ظرفيت‌هاي قيام امام حسين (ع) براي پيشبردحقوق بشر »

نماينده مجلس خبرگان رهبري گفت : ماهيت انقلاب امام حسين (ع) بر تحقق حقوق بشر  قرار بود.

به گزارش روابط عمومي دفتر منطقه 7 كميسيون حقوق بشراسلامي، آيت‌الله هاشم هاشم‌زاده هريسي در نشست علمي «ظرفيت‌هاي قيام امام حسين (ع) براي پيشبردحقوق بشر » که همزمان با دهه اول محرم الحرام در تالار اجتماعات دفتر شمالغرب کميسيون حقوق بشراسلامي برگزار شده بود گفت: فرهنگ شهادت، فرهنگ مبارزه مستمر حق با باطل، فرهنگ طاغوت ستيزى و طاغوت‏زدايى، اصل پيروى از رضاى خدا و مصالح مسلمين، و فرهنگ پيشگيرى از جرم و فساد، قبل از وقوع آن در فرهنگ نظارت عمومى و امر به معروف و نهى از منكر  از مؤلفه‏هاى فرهنگ و تعاليم عاشورا  به حساب مي آيند.

حقوقدان و عضو هيئت علمي دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقيقات تهران با بيان اينکه قيام عاشورا حاوي مسائل فكري، اخلاقي، اعتقادي، عرفاني، سياسي و حقوق بشردوستانه است ادامه داد: متاسفانه تاكنون تنها به لايه اوليه حادثه يعني مصيبت سيدالشهدا و همراهان ايشان توجه شده است.

وي با بيان اينكه اين حادثه داراي لايه‌هاي ديگري است كه آموزه‌هاي بسياري براي مسئولين دارد، گفت: امام حسين(ع)‌ وقتي كه وارد كربلا شد همه ياران را فرا‌خواند و به آنها گفت شما با من بيعت كرده‌ايد اما مقيد به بيعت خود نباشيد، زيرا فردا روزي در اين ميدان جنگي درمي‌گيرد كه در آن پيروزي وجود ندارد، شهادت است و خون؛ اينگونه نيست كه هر كدام از شما به پست و مقام دنيوي نائل شويد، با انگيزه‌هاي مادي نبايد در اين ميدان بمانيد.

آيت الله هاشم‌زاده هريسي با بيان اينکه اين بخش از قيام عاشورا لزوم شفافيت با مردم را بيان مي‌كند افزود: آنجايي كه پيروزي وجود دارد گفته شود و آنجا كه سرانجام شكست است آگاهي داده شود ، بدي‌ها، خوبي‌ها، ضعف‌ها، نواقص و همه حقايق بايد از سوي مسئولين بيان شود.

وي با بيان اينکه امام حسين (ع) در واقع با همراهان خود با شفافيت برخورد مي‌كند و قيام آن امام براساس صداقت و شفافيت است افزود: دروغ گفتن با اين بهانه كه مردم نااميد نشوند و همراهي كنند، فريب است زيرا بايد همواره واقعيت‌ها را بيان كرد.

 عضو مجلس خبرگان رهبري ، نكات حقوق بشري را از ديگر آموزه‌هاي قيام عاشورا برشمرد و گفت: زماني كه امام حسين(ع) در قتلگاه قرار داشت و خيمه‌ها مورد تاخت‌وتاز لشكريان يزيد قرار گرفته بود، خطاب به آنان گفت: شما در جنگ نظامي با من و ياران من هستيد اما چرا به خيمه‌ها، كودكان، زنان و غيره نظاميان يورش مي‌بريد.

وي با بيان اينکه درس هاي حقوق بشري عاشورا قابل استفاده براي تمام جهان است ادامه داد: بايستي منشور حقوق بشردوستانه عاشورا بر سردر تمام سازمان‌هاي بين‌المللي نصب شود.

حقوقدان و عضو هيئت علمي دانشگاه علوم و تحقيقات تهران با بيان اينکه انقلاب عاشورا و امام حسين (ع)، انقلاب براي حقوق بشر بود افزود: عرصه انقلاب حسيني عرصه فريب و دروغ نبود بلكه عرصه احترام به حقوق و كرامت انساني بود.

وي با بيان اينکه بايستي عظمت و شان عاشورا را حفظ كرد ادامه داد: همچنين شعار‌ها و نوحه‌ها بايد پرمعنا، آموزنده و اخلاقي و تربيت‌كننده باشد و انسان‌ها را به معنويت بكشاند و آنها را با اهداف امام حسين (ع) آشنا كند.

آيت الله هاشم زاده هريسي با اشاره به برخي تحريفات موجود در نوحه‌ها و شعار‌هاي ايام محرم گفت: بهتر است به جاي پرداختن به اين تحريفات به عظمت و متانت واقعه‌  عاشورا بپردازيم و سخنرانان و مداحان مراقبت كنند و اظهارات بي‌استناد مطرح نكنند چرا كه اين سخنان اثرگذار است و مردم هم هوشيار و بيدار باشند و جلوي تحريفات بايستند.

(0)نظرات توسط: TABRIZ
شنبه 27 آبان 1391

خدمت در مراکز نگهداری و توانبخشی معلولین مصداق کامل ایثار می باشد

خدمت در مراکز نگهداری  و توانبخشی معلولین مصداق کامل ایثار  می باشد

مسئولان مشکلات  مجتمع بهزیستی شهید فیاض بخش  تبریز را برطرف سازند

خیرین جامعه نبایستی به امان خود رها شوند

لزوم تقدیر  و تجلیل مدیران از خیرین و نیکوکاران جامعه

 آيت‌الله هاشم هاشم‌زاده هريسي عضو شورایعالی کمیسیون حقوق بشراسلامی در بازدید از قسمت های مختلف مجتمع بهزیستی شهید دکتر فیاض بخش تبریز

نماینده مجلس خبرگان رهبری گفت: فعالیت و خدمت در مراکز نگهداری و توانبخشی معلولین و کم توانان ذهنی مصداق کامل ایثار  می باشد.

به گزارش روابط عمومی دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی ،  آيت‌الله هاشم هاشم‌زاده هريسي عضو شورایعالی کمیسیون حقوق بشراسلامی در بازدید از قسمت های مختلف مجتمع بهزیستی شهید دکتر فیاض بخش تبریز ضمن تأکید بر لزوم تجلیل از خیرین و نیکوکاران در  استان گفت: خیرین و نیکوکاران حقیقتاً جزو انسان‌های عزیز و چهره‌های ماندگار استان بوده که با اقدامات بشردوستانه و نوع دوستانه خود موجبات رفاه و بیمه ناتوانان و ضعیفان در اقشار مختلف جامعه را  فراهم می‌کنند.

وی بر لزوم پاسداشت کار خیر و خیرین در جامعه تاکید نموده و با اشاره به اینکه خیرین جامعه نبایستیمسئولان مشکلات مجتمع بهزیستی شهید فیاض بخش تبریز را برطرف سازند به امان خود رها شوند گفت: این کار هم بیان کننده ارزش کار خیر و انجام دهنده آن و هم تشویقی برای سایر افراد است که در این راه قدم های موثری بردارند.

آیت الله هاشم زاده هریسی با بیان اینکه یک گروه از خیرین در جامعه، خیرین سلامت هستند افزود: کار  این گروه از ارزش بالا و اجر زیادی برخوردار است چرا که آنان زمینه  توانمندسازی افراد معلول و ناتوان را در جامعه فراهم می کنند.

وی  فعالیت و خدمت در مراکز نگهداری معلولان و ناتوانان ذهنی را  مصداق کامل ایثار و از خود گذشتگی  عنوان نموده و افزود: خدمت به معلولان و جانبازان یک فريضه ديني بوده و اهتمام به امورمعلولان و تحقق حقوق اين قشر آسيب پذير در راستاي تحقق حقوق بشر در جامعه می باشد.

نماینده مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه مهمترین نعمت خداوند به انسان ها ، سلامتی و تندرستی است که ما از آن غافلیم  ادامه داد: در بازدید از این مراکز و دیدن این انسان های معلول و ناتوان ذهنی باعث می شود ما به خود بیاییم و  ضمن شکر نعمات الهی ، خداوند را شاهد و گواه بر اعمال و کارهای خود بدانیم .

آیت الله هاشم زاده هریسی با بیان اینکه خیرین و انسانهای صالح و مؤمن با مشارکت در تأمین هزینه های اینگونه مراکز و مخارج نگهداری این معلولین ، رضایت و خشنودی خداوند را برای خود به دست می آورند افزود: خیرین جامعه باعث می شوند روح ایثار، از خود گذشتگی و جوانمردی در جامعه زنده بماند.

در این دیدار که مهندس وحید کاظم زاده دبیر کمیسیون حقوق بشراسلامی در شمالغرب کشور ، آیت الله هاشم زاده هریسی  را همراهی می کرد سرهنگ علیرضا لیقوانی مدیر مجتمع بهزیستی شهید دکتر فیاض بخش تبریز ضمن ارائه گزارشی از نحوه اداره این مجتمع افزود: در این مرکز تعداد 127 نفر از معلولان و ناتوانان و کم توانان ذهنی زن از سراسر استان نگهداری می شود .

وی با بیان اینکه اعتبار هزینه های این مرکز از طریق یارانه پرداختی ماهانه دولت و نیز با حضور و مشارکت مردم و خیرین  پرداخت می شود افزود: بیشتر مخارج این مرکز از طریق کمک های خیرین تأمین می گردد.

سرهنگ لیقوانی  در خاتمه از مسئولان  خواست تا مشکلات  مجتمع بهزیستی شهید فیاض بخش  تبریز را برطرف سازند.

(0)نظرات توسط: TABRIZ
شنبه 27 آبان 1391

لزوم اقدام فوری نهادهای بین المللی برای توقف جنایات غزه

حوادث غزه محصول سازش دولتهای عربی با رژیم صهیونیستی

لزوم اقدام  فوری نهادهای بین المللی برای توقف جنایات غزه

سکوت کشورهای عربی در حمایت از مردم مظلوم غزه ، شرم‌آور است

لزوم برگزاری جلسه اضطراری سازمان همکاری اسلامی جهت بررسی مسائل غزه

لزوم اقدام فوری نهادهای بین المللی برای توقف جنایات غزه

دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی با صدور بیانیه ای خواستار اقدام فوری جامعه جهانی به ویژه نهادهای بین المللی  و کشورهای اسلامی در متوقف کردن حملات رژیم اشغالگر قدس به غزه شد.

به گزارش روابط عمومی دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی ، در این بیانیه با اشاره به شرایط حاد و غیر انسانی مردم غزه ناشی از حملات گسترده رژیم صهیونیستی به این منطقه آمده است : رژیم اشغالگر قدس تاکنون به هیچ یک از معاهدات و قوانین بین المللی پایبند نبوده  و این بار نیز با پشتیبانی کامل قدرت های جهانی اقدام به جنایتی دیگر در غزه کرده است.

در ادامه با اشاره به اینکه نهادهای بین المللی و منطقه ای باید تمهیدات لازم را برای متوقف ساختن رژیم اشغالگر قدس بیاندیشندآورده است : فعالان حقوق بشر در شمالغرب کشور  به شدت نگران وقایع اخیر غزه  بوده و ضمن محکوم کردن تجاوز اسرائیل به غزه، خواستار برگزاری جلسه اضطراری سازمان همکاری اسلامی جهت بررسی مسائل غزه می باشند.

دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی با تاکید بر اینکه وقایع تلخ روزهای اخیر در غزه را محصول سازش دولت‏های عرب با رژیم اشغالگر قدس می داند آورده است: سکوت کشورهای عربی در حمایت از مردم مظلوم غزه ، شرم‌آور بوده و بی اعتنایی مدافعان دروغین حقوق بشر در جهان و منطقه مقابل تجاوز وحشیانه به نوار غزه  قابل قبول نیست.

در ادامه با اشاره به اینکه مردم غزه از ابتدایی‌ترین امکانات همچون دارو، غذا و آذوقه محروم هستند افزود: شورای امنیت سازمان ملل همواره  اعمال ضدحقوق بشری ، تجاوزکارانه و وحشیانه رژیم اشغالگر قدس را نادیده گرفته و ثابت کرده است که در تعریف و عملی ساختن مفهوم متعالی حقوق بشر ، سیاست های یک بام و دو هوا را دنبال می نماید.

لزوم اقدام فوری نهادهای بین المللی برای توقف جنایات غزه

لزوم اقدام فوری نهادهای بین المللی برای توقف جنایات غزه

(0)نظرات توسط: TABRIZ
چهارشنبه 24 آبان 1391

همایش « وصله مهربانی » در تبریز برگزار شد

كمك به زلزله زدگان مصداق كرامت سنت های الهی است

با هدف جمع آوری کمک برای زلزله زدگان ارسباران؛

همایش "وصله مهربانی" در تبریز برگزار شد

حجت الاسلام والمسلمين مالك اژ‍در شريفي در همایش "وصله مهربانی" در تبريز

همایش وصله مهربانی برای همدردی و كمك به زلزله زدگان ارسباران در تالار اجتماعات مجتمع پتروشیمی تبریز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي دفتر منطقه 7 كميسيون حقوق بشر اسلامي ، حجت الاسلام والمسلمين مالك اژدر شریفی رئيس هيئت امناي كميسيون حقوق بشر اسلامي در شمالغرب كشور در اين همايش با بيان اينكه كمك و مساعدت به زلزله زدگان ارسباران مصداق بارز كرامت سنت های الهی است افزود: همانگونه كه خداوند متعال در قرآن كریم وعده داده، اگر كسی گرهی از مشكلات دیگران باز كند هیچگاه گرفتار نخواهد شد.

وی با بيان اينكه در زمان حاضر با توجه به فرا رسیدن فصل سرما و ریزش برف در مناطق زلزله زده، زلزله زدگان به شدت نیازمند كمك و مساعدت مردم نیكوكار و خیر استان و سایر استان های كشور هستند افزود: در صورت بی توجهی به ارسال كمك ها، روزهای سختی را پیش رو خواهند داشت.

حجت الاسلام شریفی ادامه داد: هرچند بارش برف و باران برای همگان مایه بركت و خوشحالی است اما ادامه این رحمت الهی موجب نگرانی اقشار مختلف مردم و سختی زندگی زلزله زدگان شده است.

وی، همت و اراده بالای خیران و نیكوكاران برای تداوم كمك به زلزله زدگان ارسباران را ستود و گفت: با توجه به سردی هوا و وضع بسیار خطرناك كودكان، كهنسالان و بیماران در این مناطق لازم است كمك های مردمی همچنان روانه منطقه شود.

رئیس كل دادگستری آذربایجان شرقی  با بيان اينكه مساله حقوق بشر و دموكراسی دستاویزی آشكار در دست غرب برای افزایش انواع فشارها علیه ملت های آزاده است ، حقوق بشر را حربه كهنه غربی ها بویژه آمریكا و رژیم صهیونیستی دانست ادامه داد: غربي ها  از آن برای تهدید، تحریم و اعمال فشارهای سیاسی و اقتصادی بر كشورهای مستقل جهان بهره برداری می كنند.

حجت الاسلام والمسلمين مالك اژ‍در شريفي در همایش "وصله مهربانی" در تبريز

وی، دم زدن از حقوق بشر و دفاع از آرمان های بلند انسانی توسط غرب و آمریكا را شرم آور خواند و اظهار كرد: جای تاسف و تامل بسیار است كه این كشورها با وجود نقض آشكار حقوق انسان ها در اقصی نقاط جهان با عنوان دفاع از این آرمان بشری همواره اظهار نظر می كنند.

حجت الاسلام شریفی، با اشاره به تحریم برخی اقلام دارویی توسط كشورهای استكباری علیه ایران، این اقدام را نقش آشكار و بی واسطه حقوق بشر عنوان كرد كه با هر عقل سلیم و منطقی از هر مكتب انسانی مغایرت دارد گفت: اینكه یك كشوری را به لحاظ نیاز اولیه انسانی به دارو و درمان تحریم كنند برای جامعه بشری نگران كننده و تاسف بار است، چراكه این موضوع به مثابه به خطر انداختن حیات انسانی است.

حجت الاسلام شریفی، از تحریم كنندگان دارویی جمهوری اسلامی ایران به عنوان انسان های وارونه یاد كرد كه بدترین نوع مخلوقات در جهان معاصر به شمار می روند.

وی، با بیان اینكه تحریم كنندگان و در راس آنها آمریكا باید پاسخگوی چنین عمل ضد بشری خود باشند، ادامه داد: البته باید حساب دولتمردان این كشورها با ملت ها را جدا كرد چراكه در میان افراد جامعه آنها كسانی پیدا می شوند كه انصاف و عدالت را درك می كنند.

رییس هیات امنای  كميسيون حقوق بشر اسلامی منطقه شمال غرب كشور از نظام سلطه و كشورهای تحریم كننده به عنوان گرگ هایی در لباس میش یاد كرد كه گفتار و رفتار آنها درباره موازین حقوق بشری به طور كامل ضد و نقیض است.

دبیر این همایش نيز در حاشیه برگزاری آن  در گفتگو با خبرنگاران اظهار كرد: در این همایش خیران آذربایجان شرقی ، اردبیل ، آذربايجان غربي ، زنجان ، همدان و كردستان حضور دارند كه امید می رود با كمك همه بتوانیم به وظیفه خود در قبال مردم آسیب دیده از زلزله ارسباران جامه عمل بپوشانیم.

 نسرین پیرسمساری با بيان اينكه همایش خیران مردمی با عنوان وصله مهربانی با حضور 21 تشكل مردمی تبریز، هیات های مذهبی استان، بازاریان تبریز، نهادهای دانش آموزی و دانشگاهی و همچنین خیران استان برگزار گرديده اضافه كرد: علاوه بر تشكل های غیردولتی مزبور تعدادی از نهادها، ارگان ها و سازمان های دولتی نیز در همایش مزبور حضور داشته و كمك ها نقدی و غیر نقدی خود را به زلزله زدگان ارسباران اهدا نمودند.

پیرسمساری با بيان اينكه برای آسان سازی در اعطای كمك های نقدی مردم خیر و نیكوكار شعبه سیار بانك تجارت در محل همایش مستقر شده  بود افزود: با حضور اين شعبه سيار مساعدت های مالی مردم جمع آوری  گرديد.

گفتني است همایش وصله مهربانی، به منظور كمك به زلزله زدگان شهرستان های اهر، هریس و ورزقان با حضور 21 تشكل مردمی تبریز، هیات های مذهبی، بازاریان تبریز، نهادهای دانش آموزی و دانشگاهی و همچنین خیران برگزار شد.

این همایش به همت دفتر كميسيون حقوق بشر اسلامی منطقه شمال غرب كشور و با مشاركت تشكل های مختلف مردمی ترتیب یافت.


 

 

عكس هاي همايش ملي وصله مهرباني:

همایش "وصله مهربانی" در تبريز

همایش "وصله مهربانی" در تبريز

همایش "وصله مهربانی" در تبريز

همایش "وصله مهربانی" در تبريز

نمايشگاه عكس زلزله در حاشيه همایش "وصله مهربانی" در تبريز

همایش "وصله مهربانی" در تبريز

همایش "وصله مهربانی" در تبريز

همایش "وصله مهربانی" در تبريز

همایش "وصله مهربانی" در تبريز

همایش "وصله مهربانی" در تبريز

آيت الله دكترهاشم زاده هريسي در همایش "وصله مهربانی" در تبريز

همایش "وصله مهربانی" در تبريز

مديرعامل ايران خودرو در همایش "وصله مهربانی" در تبريز

همایش "وصله مهربانی" در تبريز

آيت الله دكترهاشم زاده هريسي در همایش "وصله مهربانی" در تبريز

حجت الاسلام والمسلمين مالك اژ‍در شريفي و موسي خليل الهي دادستان تبريز در همایش "وصله مهربانی" در تبريز

همایش "وصله مهربانی" در تبريز

همایش "وصله مهربانی" در تبريز

همایش "وصله مهربانی" در تبريز

نمايشگاه عكس زلزله در حاشيه همایش "وصله مهربانی" در تبريز

كادر هيئت اجرايي همایش "وصله مهربانی" در تبريز

مهندس شريفي مديرعامل مجتمع مس سونگون همایش "وصله مهربانی" در تبريز

حجت الاسلام والمسلمين مالك اژ‍در شريفي در همایش "وصله مهربانی" در تبريز

نمايشگاه عكس زلزله در حاشيه همایش "وصله مهربانی" در تبريز

 


   

(0)نظرات توسط: TABRIZ
پنجشنبه 18 آبان 1391

نشست هيئت امناي دفتر منطقه 7 با بزرگان و معتمدين شهر تبريز در رابطه با زلزله آذربایجان

 لزوم مشارکت همگاني جهت برگزاري شايسته همايش وصله مهرباني

مشارکت همگاني مرهمي بر  زخم زلزله زدگان

وجود امنيت در مناطق زلزله زده بزرگترين دغدغه تشکيلات قضائي

حجت الاسلام والمسلمين مالک اژدر شريفي

رئيس هيئت امناي منطقه 7 کميسيون حقوق بشراسلامي  بر لزوم مشارکت همگاني جهت برگزاري شايسته همايش وصله مهرباني تاکيد نمود.

به گزارش روابط عمومي دفتر منطقه 7 کميسيون حقوق بشراسلامي ،  حجت الاسلام والمسلمين مالک اژدر شريفي در نشست هيئت امناي اين دفتر با بزرگان و معتمدين شهر تبريز با اشاره به لزوم تدوام کمک هاي مردمي به مناطق زلزله زده ارسباران گفت: مشارکت همگاني  مي تواند مرهمي بر  زخم زلزله زدگان اين منطقه باشد.

وي با بيان اينکه لازم است کمک هاي مردمي به زلزله زدگان به طرز درستي هدايت شوند ادامه داد: در صورت عدم هدايت صحيح ، مي توان شاهد کمک رساني بيش از اندازه به يک منطقه و عدم وجود امکانات در منطقه اي ديگر بود.

رئيس هيئت امناي منطقه 7 کميسيون حقوق بشراسلامي  با تشکر از اقدامات صورت گرفته توسط ستاد بشردوستانه حمايت از مناطق زلزله زده آذربايجان در طول سه ماه گذشته افزود: اقدامات بسيار خوبي در مناطق زلزله زده  انجام پذيرفته است اما براي کمک رساني به مناطق و مردم عزيز زلزله زده بهترين راه ، هماهنگي و کمک از طريق هلال احمر  بوده چرا که در غير اين صورت موجب نابساماني در امر کمک رساني شده و کالاهاي مورد نياز بصورت يکسان در مناطق مختلف توزيع نشده و موجبحجت الاسلام والمسلمين مالک اژدر شريفي در نشست هيئت امناي دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی با بزرگان و معتمدين شهر تبريز ناراحتي برخي از عزيزان زلزله زده مي شود .

حجت الاسلام والمسلمين شريفي با تقدير ويژه از نيروهاي پليس و بسيج در خصوص ايجاد امنيت در مناطق و روستاهاي زلزله زده گفت : بزرگترين دغدغه براي تشکيلات قضائي در خصوص زلزله اخير وجود امنيت در اين مناطق بود که با همکاري بسيار خوب پليس و بسيج و حضور به موقع آنها از لحظه وقوع زلزله و استمرار اين حضور به صورت بسيار موثر در کنار مردم امنيت به شکل بسيار مطلوبي در اين مناطق تامين شده است حتي بر طبق آمار تعداد جرائم در اين مدت و پس از زلزله پايين آمده است و البته دراين قضيه اصالت و نجابت مردم آذربايجان نيز دخيل است .   

رئيس کل دادگستري استان  در پايان اين جلسه از شرکت کنندگان در جلسه و همچنين مردم عزيز، اصناف ، بازاريان ، پزشکان و . . .  خواست که در اين همايش به شکل شايسته شرکت کنند و اگر در گذشته هم کمک هايي انجام داده اند باز هم در اين فرصت بدست آمده رضايت خدا را طلبيده و از اجر معنوي و اخروي اين کمک ها بهرمند شوند.

گفتني است در ادامه اين جلسه راه کارها و تمهيدات لازم در خصوص برگزاري هرچه باشکوه تر همايش وصله مهرباني بررسي شد و هر يک از شرکت کنندگان در جلسه که از مسئولين ادارات و سازمانها و NGO هاي مردم نهاد بودند نظرات خود را ارائه داده و مقرر شد که هريک بخشي از مسئوليت اين کار مهم را بر عهد بگيرند .

 


 

 

لزوم مشارکت خیرین و آحاد مردم براي شتاب بخشي کمک به آسیب دیدگان زلزله

حجت الاسلام والمسلمين مالک اژدر شريفي در نشست هيئت امناي دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی با بزرگان و معتمدين شهر تبريز

دبیر ستادبشردوستانه حمایت از آسیب دیدگان زلزله آذربایجان شرقی بر لزوم مشارکت خیرین و آحاد مردم براي شتاب بخشي کمک به آسیب دیدگان زلزله تاکید نمود.

به گزارش روابط عمومي دفتر منطقه 7 کميسيون حقوق بشراسلامي ،  حاج محمدرضا رضایی  در نشست هيئت امناي اين دفتر با بزرگان و معتمدين شهر تبريز با اشاره به اينکه مشارکت مردم براي شتاب بخشي به بازسازی و امدادرسانی مناطق زلزله زده استان ضروري است افزود:: تجربه ثابت کرده است مشارکت مردم در کارهاي امداد و کمک رساني موجب تسريع امور و کاهش هزينه ها مي شود.

وي با اشاره به برگزاري همايش وصله مهربانی ابراز کرد: اين همايش موجب شناسايي ظرفيت هايحاج محمدرضا رضایی در نشست هيئت امناي دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی با بزرگان و معتمدين شهر تبريز استاني و استفاده بهينه از اين ظرفيت ها در راستاي کمک به مردم مناطق زلزله زده استان مي شود.

رضایی با بیان اینکه این همایش به همت کمیسیون حقوق بشراسلامی و با حمایت های ویژه رئیس کل دادگستری استان برگزار می شود افزود: تجربه هاي گذشته در ستاد جنگ تحمیلی نشان داده است که مي توان با بسیج مردمی به بهترين نحو از ظرفيت هاي مردم و خيرين براي تجميع کمک هاي مردمي و امداد رساني به مردم مناطق محروم و آسيب ديده استفاده نمود.

دبیر ستادبشردوستانه حمایت از آسیب دیدگان زلزله آذربایجان شرقی با اشاره به افتتاح حساب شماره  ۵۰۰۱۰۵۴۱۰  بانک تجارت شعبه تبریز به نام ستادبشردوستانه حمایت از هموطنان آسیب دیده از زلزله آذربایجان افزود: همچنین سه انبار شامل دفترمنطقه ۷ کمیسیون حقوق بشراسلامی ، روزنامه مهدآزادی و انبار یخچالسازی جواهران جهت اخذ کمک های مردمی درنظر گرفته شده است.

 


 

 

اهداف برگزاري همايش مردمي براي زلزله زدگان ارسباران در تبريز تشريح شد:

تهيه جهيزيه براي جوانان مناطق  زلزله زده آذربايجان شرقي

 خانم نسرین پیرسمساری در نشست هيئت امناي دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی با بزرگان و معتمدين شهر تبريز

دبير همايش «  وصله مهرباني » تهيه جهيزيه براي جوانان مناطق  زلزله زده آذربايجان شرقي را يکي از اهداف اصلي برگزاري همايش مردمي براي زلزله زدگان ارسباران در تبريز دانست.

به گزارش روابط عمومي دفتر منطقه 7 کميسيون حقوق بشراسلامي ،  نسرين پيرسمساري در نشست هيئت امناي اين دفتر با بزرگان و معتمدين شهر تبريز با اشاره به برگزاري همايش"خيرين مردمي" براي زلزله زدگان ارسباران با حضور 21  تشکل در تبريز اظهار داشت: اين همايش 24 آبان ماه جاري با حضور تشکل هاي مردمي اعم از هيئت هاي مذهبي استان، بازاريان شهر تبريز، نهادهاي دانش آموزي و دانشگاهي و همچنين خيرين استاني  در محل تالار پتروشيمي برگزار خواهد شد.

مديرکل امور خانواده و بانوان استانداري آذربايجان شرقي  با بيان اينکه در اين همايش تمام خيرين استاني تلاش خواهند کرد مايحتاج اوليه زندگي به خصوص لوازم خانگي مردم مناطق زلزله زده پس از اسکان در منزل هاي جديدشان را تامين کنند افزود: همچنين تهيه جهيزيه براي جواناني که در اين مناطق تشکيل خانواده داده و رسيدگي به وضعيت زنان سرپرست خانوار از ديگر اهدافي است که در اين همايش دنبال خواهدشد تا اينکه قبل از فرا رسيدن فصل زمستان شاهد آسودگي اين افراد در خانه هايشان باشيم.

وي با بيان اينکه خيرين از استانهاي شمالغرب کشور در اين همايش حضور مي يابند افزود: اميدوارم با کمک همه  خيرين و فعالان حقوق بشراسلامي بتوانيم به وظيفه خويش در قبال مردم آسيب ديده از زلزله  ارسباران جامه عمل پوشانيم.

 


 

 حضور همه بازاريان ، بازرگانان و تجار آذربايجان شرقي در همايش وصله مهرباني

برنامه ريزي لازم براي هدايت کمک هاي مردمي به نيازمندان واقعي مناطق زلزله زده

مهندس صادق نجفی در نشست هيئت امناي دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی با بزرگان و معتمدين شهر تبريز

دبير کارگروه توسعه اقتصادي شمالغرب کشور از حضور همه بازاريان ، بازرگانان و تجار آذربايجان شرقي در همايش وصله مهرباني خبر داد.

 به گزارش روابط عمومي دفتر منطقه 7 کميسيون حقوق بشراسلامي ،  مهندس صادق نجفي در نشست هيئت امناي اين دفتر با بزرگان و معتمدين شهر تبريز با اشاره به اينکه در راس هيئت هايي از مديران اين منطقه از  مناطق زلزله زده استان بازديد و توصيه هاي لازم را براي امدادرساني به آسيب ديدگان و حضور منطقه آزاد ارس در مناطق زلزله زده صادر کرده است افزود: گروه هاي امداد و نجات سازمان منطقه آزاد ارس از بدو  وقوع زلزله با تمام تجهيزات به  اين مناطق اعزام شده و  توانستند خدمات امدادي و پزشکي لازم را ارائه نمايند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری - صنعتی ارس همچنين از اعلام آمادگي و هماهنگي مجدد واحدها و بخش هاي مختلف اقتصادي و سرمايه گذاري و بازرگاني منطقه آزاد ارس براي کمک رساني به مردم آسيب ديده خبر داد و افزود:  هماهنگیهای لازم با مجموعه اتاق بازرگانی جهت حضور همه بازاريان ، بازرگانان و تجار آذربايجان شرقي در همايش وصله مهرباني انجام پذیرفته است.

وی بر برنامه ريزي لازم براي هدايت کمک هاي مردمي به نيازمندان واقعي مناطق زلزله زده تاکید نموده و افزود: افزایش چند برابری جمعیت مناطق زلزله زده نبایستی ما را از کمک رسانی به آسیب دیدگان واقعی مغفول سازد.

 


 

 امنيت مناطق زلزله زده بدون حضور ناجا محقق نمی شد

ارسال کمک یک میلیارد ریالی به مناطق زلزله زده ارسباران

سرهنگ صمد فرامرزی در نشست هيئت امناي دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی با بزرگان و معتمدين شهر تبريز

معاون اجتماعي فرماندهي انتظامي آذربايجان شرقي گفت: امنيت مناطق زلزله زده بدون حضور ناجا محقق نمی شد .

به گزارش روابط عمومي دفتر منطقه 7 کميسيون حقوق بشراسلامي ،  سرهنگ صمد فرامرزی در نشست هيئت امناي اين دفتر با بزرگان و معتمدين شهر تبريز با اشاره به اينکه  وجود امنيت در مناطق زلزله زده  مرهون تلاش نیروهای مخلص ناجا بود افزود: با وقوع زلزله نيروي انتظامي استان با تمام استعداد در پاي کار حضور پيدا کرد تا از نظر تردد و کمک رساني در محورهاي مواصلاتي منتهي به مناطق زلزله زده مشکلي ايجاد نشود.

وي وظيفه اصلي ماموران ناجا در اين مناطق را تامين امنيت دانست و افزود: ولي با اين اوصاف ماموران ما در کنار نيروهاي امدادي به امداد رساني نيز مشغول هستند.

معاون اجتماعي فرماندهي انتظامي آذربايجان شرقي با بیان اینکه خوشبختانه هم اکنون امنيت در کل مناطق زلزله زده برقرار شده و هيچ مشکلي از نظر امنیتی وجود ندارد افزود: ناجا همچنین در طول هفته گذشته با  ارسال کمک های جنسی به ارزش  یک میلیارد ریال به مناطق زلزله زده ارسباران در این امر خیر سهیم گردید.

 


 

 12 هزار کارگاه قاليبافي از حادثه زلزله ، آسيب و خسارت ديده اند

مشکلات اشتغال بکار مجدد زلزله زدگان  مدنظر قرار گیرد

ارائه تسهیلات  ویژه به قالي بافان مناطق زلزله زده

مهندس تراب محمدی در نشست هيئت امناي دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی با بزرگان و معتمدين شهر تبريز

دبیر کارگروه حفاظت و حمایت از میراث فرهنگی و گردشگری شمالغرب کشور گفت: مشکلات اشتغال بکار مجدد زلزله زدگان  مدنظر ستاد بشردوستانه قرار گیرد.

به گزارش روابط عمومي دفتر منطقه 7 کميسيون حقوق بشراسلامي ،  مهندس تراب محمدی  در نشست هيئت امناي اين دفتر با بزرگان و معتمدين شهر تبريز با اشاره به اينکه  بیشتر اهالی مناطق زلزله زده با قالیبافی امرا معاش می کردند افزود: لازم است با توجه به اینکه با  وقوع زلزله ، دار قالی و مصالح آن زیر آوار مانده و از بین رفته است و به تبع آن اشتغال این گروه به خطر افتاده است جهت اشتغال بکار مجدد زلزله زدگان  چاره جویی شود.

وی با بیان اینکه در شهرستان هاي اهر، هريس و ورزقان ،  18 هزار کارگاه قالي بافي، ورني بافي، گليم و جاجيم وجود داشت که طبق برآوردهاي اوليه نزديک به 12 هزار کارگاه از حادثه تلخ زلزله آسيب و خسارت ديده اند خاطرنشان کرد: به محض آماده شدن نهايي محل اسکان زلزله زدگان، لازم است تسهيلات لازم براي اشتغال بکار قالیبافان در اين منطقه فراهم شود.

مهندس محمدی ، گليم و ورني‌ را مهم‌ ترين توليدات صنايع دستي‌ روستاهاي زلزله ‌زده آذربايجان شرقي عنوان کرد و گفت: راه‌اندازي مجدد اين کارگاه‌ها منجر به رشد اقتصاد خانواده‌هاي زلزله زده مي‌شود.

رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان شرقي با بیان اینکه مناطق زلزله زده ارسباران بخش اعظمي از توليدات ورني، جاجيم و گليم استان و کشور را توليد مي کنند که بسياري از اين کارگاه ها بر اثر زلزله دچار خسارات فراوان شده اند گفت: بزودی تصميماتي مبني بر جبران آسيب ها و خسارات مالي وارد شده به هنرمندان اين رشته ها در مناطق زلزله زده اتخاذ خواهد شد.

مسئول برگزاری همایش ملی «مهر ایران، مرهم آذربایجان» ، برگزاری همایش هایی همچون وصله مهربانی در راستای حمایت از زلزله زدگان را لازم و ضروری توصیف نموده و افزود: سازمان داوطلبان جمعیت هلال‌احمر از محل کمک‌های مردمی برای زلزله‌زدگان آذربایجان‌شرقی اقدام به خرید لوازم منزل مورد احتیاج این افراد آسیب دیده کرده و برای 8000 خانوار وسایل زندگی همچون «فرش»، «گاز»، «یخچال» و «بخاری» تهیه نموده است.

 


 

 لزوم بها دادن به امر  مقاوم سازی در کشور

مهندس سیدمسعود پیمان در نشست هيئت امناي دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی با بزرگان و معتمدين شهر تبريز

مدیر پیشین دفتر امور تحقیقات زلزله شناسی سازمان انرژی اتمی ایران گفت: برای پیشگیری از اثرات زلزله در کشور ، تنها بایستی به مقاوم سازی بها داد.

به گزارش روابط عمومي دفتر منطقه 7 کميسيون حقوق بشراسلامي ،  مهندس سیدمسعود پیمان  در نشست هيئت امناي اين دفتر با بزرگان و معتمدين شهر تبريز با اشاره به اينکه  مسئولان بايد مقاوم سازي و بهينه سازي سازه ها را در اولويت اول قرار دهند چون زمين لرزه مردم را نمي كشد بلكه اين سازه هاي نامقاوم است كه مردم را مي كشد، افزود: گسل هاي منطقه به هر حال لرزه خيز هستند و باید تمهیدات لازم برای مقابله با آن اندیشیده شود.

دانش آموخته مرکز جهانی زلزله شناسی استراسبورگ فرانسه با بیان اینکه نبایستی احتمالات و فرضیات بد و ناگوار را به سطح جامعه بکشانیم افزود: وضعیت لرزه خیزی منطقه در 200 سال اخیر به صورتی در آمده که اجازه ذخیره شدن بیش از اندازه انرژی در لایه های زمین را نمی دهد.

وی با بیان اینکه در همین سال های اخیر در شبکه زلزله نگاری آذربایجان زلزله های متعدد روی داده است، افزود: شاید بتوان گفت زلزله های ضعیفی که ثبت می شوند نعمت و سپر بلا در این مناطق هستند.

مهندس پیمان با بیان اینکه باید در حوادث زلزله از كشور ژاپن درس گرفت افزود: چرا که زلزله بالای هشت ریشتر در این کشور با حداقل تلفات مواجه شد .

مدیر پیشین دفتر امور تحقیقات زلزله شناسی سازمان انرژی اتمی ایران با بیان اینکه باید قبول کرد که زلزله یک اتفاق طبیعی است و مشکل از ماست که در مقابل آن بی دفاع هستیم  افزود: باید خصوصیات لرزه ای هر منطقه را شناخته و بر اساس آن ویژگی ها ساختمان ها را بنا کرد.

وي با بیان اینکه باید حوادث زلزله مسئولان را متوجه سازد که اصول و اساس ساختمان ها را در شهرسازی رعایت کنند افزود:

عضو هیئت امنای منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی با بیان اینکه در مقایسه با زلزله های دیگر کشور   ، اقدام دولت در ارسباران قابل تقدیر بود اظهار داشت: بنده در بیشتر زلزله های اتفاق افتاده در  چهل سال گذشته کشور حضور داشته ام و بایستی بگویم برغم وجود برخی مشکلات و کم کاریها موجود در منطقه ، توجهات نسبت به زلزله های گذشته در حد قابل قبولی بوده است.

 


 

 

برگزاری گردهمایی هیئت های عزاداری حسینی در حمایت از آسیب دیدگان زلزله آذربایجان

حضور منسجم خیرین انجمن های  700 مسجد استان در همایش وصله مهربانی

حاج حسن میلانی در نشست هيئت امناي دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی با بزرگان و معتمدين شهر تبريز

مسئول  حراست سازمان تبلیغات اسلامی آذربایجان شرقی از برگزاری گردهمایی هیئت های عزاداری حسینی در حمایت از آسیب دیدگان زلزله آذربایجان با همکاری کمیسیون حقوق بشراسلامی خبر داد.

به گزارش روابط عمومي دفتر منطقه 7 کميسيون حقوق بشراسلامي ،  حاج حسن میلانی  در نشست هيئت امناي اين دفتر با بزرگان و معتمدين شهر تبريز با اشاره به برگزاری این گردهمایی در پنجم محرم برابر با 30 آبان ماه در تالار مصلی تبریز گفت: در این گردهمایی حاج منصور ارضی و حاج سعید حدادیان دو تن از مداحان برجسته کشور حضور می یابند.

وی بر حضور منسجم خیرین انجمن های  700 مسجد استان در همایش وصله مهربانی تاکید نموده و افزود: امیدوارم با کمک هم بتوانیم آنچنانکه شایسته نام تبریز و آذربایجان شرقی می باشد در کمک به آسیب دیدگان زلزله توفیق کسب نماییم.

 


 

65 درصد واحد‌هاي مسکوني در منطقه  بي‌دوام هستند

خشک شدن درياچه اروميه و  افزايش زلزله در سطح منطقه

ارتباط فعاليت هاي مس سونگون با تداوم  پس لرزه هاي ورزقان بررسي شود

مهندس وحید کاظم زاده در نشست هيئت امناي دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی با بزرگان و معتمدين شهر تبريز

دبير منطقه 7 کميسيون حقوق بشراسلامي  گفت:  كاهش آب سفره هاي زيرزميني نتيجه حفر غير مجاز چاه ها بوده است كه از نظر کارشناسان ، وقوع زلزله  را در منطقه تشديد نموده است.

به گزارش روابط عمومي دفتر منطقه 7 کميسيون حقوق بشراسلامي مهندس وحيد کاظم زاده در حاشيه نشست هيئت امناي اين دفتر با بزرگان و معتمدين شهر تبريز  در گفتگو با خبرنگاران  با اشاره به خشک شدن درياچه اروميه و کاهش آب سفره هاي زيرزميني در منطقه گفت: به باور کارشناسان زلزله ، اين مطلب مي تواند موجبات افزايش زلزله را فراهم سازد.

وي با بيان اينکه لازم است کارشناسان زلزله در مورد دلايل علمي تداوم پس لرزه هاي ورزقان نظر کارشناسي ارائه نمايند افزود: لازم است ارتباط فعاليت هاي مجتمع مس سونگون با وقوع زلزله و پس لرزه هاي منطقه ورزقان بررسي شود.

مهندس کاظم زاده با بيان اينکه براساس  آمارهاي ارائه شده ،  65 درصد از مسکن‌‌هاي موجود در روستاها و شهرها جزو بي‌دوام و کم‌دوام‌ها بوده و اسکلت‌سازي ندارند افزود: وجود اين خانه هاي بي‌دوام و کم‌دوام باعث شده است با حوادثي نظير زلزله حتي با ريشتر‌هاي پايين تخريب شوند.

 وي با بيان اينکه لازم است تا مقاوم‌سازي واحد‌هاي مسکوني در اولويت قرار  گيرد افزود: براي جلوگيري از فجايع  زلزله لازم است تا  مقاوم سازي جزو برنامه‌هاي اولويت دار سياست‌گذاران در اين عرصه قرار گيرد.

دبير منطقه 7 کميسيون حقوق بشراسلامي  با بيان اينکه برداشت بي رويه و غيرمجاز از چاه هاي کشاورزي باعث به هم خوردن تعادل آب هاي زيرزميني مي شود ادامه داد: پژوهشگران و محققين لازم است براي اين مشکل چاره جويي نمايند.

وي با اشاره به برگزاري اولين  همايش خيرين شمالغرب کشور جهت حمايت از آسيب ديدگان زلزله ارسباران افزود: با همه مشکلات موجود در مناطق زلزله زده به لحاظ نزديکي به فصل سرما و زمستان لازم است نهضتي فراگير درگير شود تا در کمترين‌ فرصت ، روستاهاي ويران شده به نحو مطلوب بازسازي‌ شود و بازماندگان حوادث مذکور بتوانند بار ديگر در عرصه‌ کار و فعاليت توليدي جامعه بدرخشند.

 


نشست هيئت امناي دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی با بزرگان و معتمدين شهر تبريز

نشست هيئت امناي دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی با بزرگان و معتمدين شهر تبريز

نشست هيئت امناي دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی با بزرگان و معتمدين شهر تبريز

 

علی علینجاتی سرپرست شعب بانک ملی در آذربایجان شرقی در نشست هيئت امناي دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی با بزرگان و معتمدين شهر تبريز

دکترشهرام دبیری اسکویی در نشست هيئت امناي دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی با بزرگان و معتمدين شهر تبريز

 

 نشست هيئت امناي دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی با بزرگان و معتمدين شهر تبريز

(0)نظرات توسط: TABRIZ
یکشنبه 14 آبان 1391

برگزاری همایش مردمی برای زلزله زدگان ارسباران توسط کمیسیون حقوق بشراسلامی

دفتر منطقه ۷  کمیسیون حقوق بشراسلامی برگزار می کند:

برگزاری همایش مردمی برای زلزله زدگان ارسباران در تبریز

دبیر کمیته زنان و کودکان شمالغرب کشور از برگزاری همایش"خیرین مردمی" برای زلزله زدگان ارسباران با حضور 21  تشکل در تبریز خبر داد.

به گزارش روابط عمومی دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی ،  دکتر نسرین پیرسمساری درسرکار خانم دکتر نسرین پیرسمساری جمع خبرنگاران اظهار داشت: این همایش 24 آبان ماه جاری با حضور تشکل های مردمی اعم از هیئت های مذهبی استان، بازاریان شهر تبریز، نهادهای دانش آموزی و دانشگاهی و همچنین خیرین استانی برگزار خواهد شد.

مدیرکل امور خانواده و بانوان استانداری آذربایجان شرقی ادامه داد: در این همایش تمام خیرین استانی تلاش خواهند کرد مایحتاج اولیه زندگی به خصوص لوازم خانگی مردم مناطق زلزله زده پس از اسکان در منزل های جدیدشان را تامین کنند.

دکتر پیرسمساری افزود: همچنین تهیه جهیزیه برای جوانانی که در این مناطق تشکیل خانواده داده و رسیدگی به وضعیت زنان سرپرست خانوار از دیگر اهدافی است که در این همایش دنبال خواهدشد تا اینکه قبل از فرا رسیدن فصل زمستان شاهد آسودگی این افراد در خانه هایشان باشیم.

وی با بیان اینکه برای نخستین بار در كشور كمیته ستاد بحران زنان و كودكان در آذربایجان شرقی تشكیل شد افزود: در اولین مرحله از وقوع زلزله ، زنانی كه در اثر این زلزله سرپرست خانوار شده بودند نیازمند حمایت های ویژه بوده و برای توانمند شدن نیاز به آموزش داشتند که اینکار در هفته اول زلزله صورت پذیرفت.

دکتر پیرسمساری با بیان اینکه با تشكیل این كمیته تمام مشكلات زنان و كودكان شناسایی و احصا شد افزود: این كمیته از  روز نخست از حقوق زنان و كودكانی كه در معرض آسیب های عاطفی و اجتماعی بودند حمایت  نموده است.

وی با بیان اینکه بر اساس آمارهای موجود ، آسیب پذیری زنان و کودکان در زلزله اخیر بیشتر از مردان بود افزود: برای نمونه در زلزله  اخير میزان مرگ و میر زنان و کودکان 66 درصد بود.

دبیر کمیته زنان و کودکان شمالغرب کشور در خاتمه خواستار مشارکت  همگانی رسانه ها در برگزاری این همایش مردمی شد.

 


 

در مقایسه با زلزله های دیگر کشور  اقدام دولت در ارسباران گسترده تر  بود

نهادهای خاطی در مناطق زلزله زده به مردم معرفی شوند

مهندس مسعود پیمان  کارشناس اسبق زلزله شناسی سازمان انرژي اتمي

کارشناس اسبق زلزله شناسی سازمان انرژي اتمي گفت: در مقایسه با زلزله های دیگر کشور  اقدام دولت در ارسباران گسترده تر  بود.

به گزارش روابط عمومی دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی ،  مهندس مسعود پیمان   کارشناس اسبق زلزله شناسی سازمان انرژي اتمي در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بنده در بیشتر زلزله های اتفاق افتاده در  چهل سال گذشته کشور حضور داشته ام و بایستی بگویم برغممهندس مسعود پیمان  کارشناس اسبق زلزله شناسی سازمان انرژي اتمي وجود برخی مشکلات و کم کاریها موجود در منطقه ، توجهات نسبت به زلزله های گذشته در حد قابل قبولی بوده است.

عضو ستاد بشردوستانه حمایت از آسیب دیدگان زلزله آذربایجان  با بیان اینکه با عدم اعلام اسامی نهادهای خاطی در منطقه زلزله زده مخالف هستم افزود: بایستی از سازمانها و ادارات فعال در منطقه تجلیل و نهادهای کم کار توبیخ شوند.

مهندس پیمان با بیان اینکه حمایت های مردم کشورمان  از زلزله زدگان آذربایجان در هیچ کجای دنیا همتا ندارد افزود: بایستی تلاش کنیم تا با توجه به نزدیکی به فصل سرما ، اجازه ندهیم تا مردم این مناطق سختی بکشند.

وی با اشاره به اینکه کاهش شور و هیجان مردمی در کمک به مناطق زلزله زده افزود: بایستی تلاش کنیم از طریق همایش وصله مهربانی نسبت به ایجاد دوباره شور و نشاط مردمی در ادامه امدادرسانی به این مناطق قدمهای موثری برداریم.

 


 

 

 

برای خرید اقلام  زندگی 9 هزار خانوار مناطق زلزله زده  فکری نشده است

 

قطع شبکه تلفن همراه در مناطق زلزله زده موجب افزایش آسیب ها در منطقه شد

شناسایی 3300 خانوار نیازمند به کمک  فوری در مناطق زلزله زده ارسباران

عدم قطع کمک های مردمی به اندازه بازسازی مناطق زلزله زده اهمیت دارد

بدون مشارکت گروه های مردمی نمی توان در بازسازی مناطق زلزله زده توفیق یافت

دبیر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی از شناسایی 3300 خانوار نیازمند به کمک فوری در مناطق زلزله زده ارسباران خبر داد.

به گزارش روابط عمومی دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی ،  مهندس وحید کاظم زاده در جمعمهندس وحید کاظم زاده در جمع خبرنگاران خبرنگاران با بیان اینکه در زلزله آذربایجان‌شرقی 17 هزار خانوار نیازمند وجود دارند؛ گفت:‌ هلال احمر اعلام کرده است که از محل کمک‌های مردمی تنها برای 8000 خانوار اقلام زندگی تهیه شده و  متاسفانه برای خرید اقلام  زندگی 9 هزار خانوار مناطق زلزله زده  فکری نشده است.

وی با بیان اینکه تجربه تلخ زلزله های گذشته در کشور  به ما آموخته است که دامنه اینگونه‌ مصیبت‌ها وسیع‌تر از آنست که دولت ها به تنهایی بتوانند اثرات آنها را از بین ببرند  افزود: باید گفت در این راه تلاش ملی مورد نیاز است  چراکه  دامنه اعتبارات دولتی هرقدر وسیع باشد تنها می‌تواند از گسترش دامنه فاجعه جلوگیری کند و بر زخمهای فوری‌ مرحم گذاشته، مصیبت را تا حدی تحمّل‌پذیر سازد و آنچه بایستی مورد توجه قرار گیرد بدون حضور و مشارکت گروه های مردمی هرگز نمی توان در امر بازسازی و کمک به زلزله زدگان توفیق یافت.

مهندس کاظم زاده با بیان اینکه ضرورت بازسازی مناطق زلزله‌زده به همان‌ درجه دارای اهمیت است که نگذاریم کمک های مردمی قطع و این حادثه فراموش شود افزود: با همه مشکلات موجود در مناطق زلزله زده به لحاظ نزدیکی به فصل سرما و زمستان لازم است نهضتی فراگیر درگیر شود تا در کمترین‌ فرصت ، روستاهای ویران شده به نحو مطلوب بازسازی‌ شود و بازماندگان حوادث مذکور بتوانند بار دیگر در عرصه‌ کار و فعالیت تولیدی جامعه بدرخشند.

وی با اشاره به مشکلات حقوقی پیش آمده در مناطق زلزله زده همچون مشکلات مربوط به نقشه خانه های منطقه افزود: مشکلات عمرانی مناطق زلزله زده  با عملیاتی نشدن طرح کاداستر در این مناطق به وضوح نمایان بود.

مهندس کاظم زاده با بیان اینکه پیگیری قضایی همه واحدهای تخریب شده از زلزله که با حضور مهندس ناظر صورت پذیرفته است امکان پذیر نیست افزود: دستگاه قضایی وظیفه دارد اگر شکایتی موردی همچون بیمارستان هریس و اهر بدانها واصل شود پیگیری نماید.

دبیر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی  با اشاره به تهیه و ارسال گزارش جامع مربوط به کوتاهی ها در زمینه زلزله به دفتر مرکزی کمیسیون افزود: بایستی گفت قطع شبکه تلفن‌های همراه همزمان با نخستین لرزش‌های زمین، باعث آشفتگی خاطر بسیاری از افرادی شد که بی‌خبر از عزیزان خود، برای برقراری هرگونه ارتباط در تلاش بودند و  توضیحات مسئولان مخابرات استان مبنی بر ترافیک بالای شبکه هرچند غیرمنطقی و دور از ذهن نیست اما نمی‌تواند توجیه مناسبی در اینگونه مواقع باشد چرا که وسایل ارتباطی و مخابراتی در مواقع بحران بیش از هر زمان دیگری مورد نیاز هستند و علاوه بر ایفای نقش در زمینه کسب اطلاع از حال و وضعیت افراد، می‌تواند به کاهش آسیب‌ها از طریق اطلاع‌رسانی به موقع به نهادهایی همچون اورژانس یا ادارات آب و گاز یاری رساند.

وی با بیان اینکه در اولین مرحله از کمک رسانی به زلزله زدگان ، تیم انتخابی از سوی سمهندس وحید کاظم زاده در جمع خبرنگارانتاد به همراهی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز نسبت به شناسایی اقشار محروم در مناطق زلزله زده اقدام نمود افزود: 3300 خانوار محروم و نیازمند به کمک فوری در پنج شهرستان اهر ، هریس ، ورزقان ، تبریز و کلیبر شناسائی شده است که کار رسیدگی و  دستگیری از  محرومین ، کودکان بی سرپرست ، زنان سرپرست خانواده و سالخوردگان شهرستان اهر طی جلسه ای به  ستاد بشردوستانه مردمی حمایت از آسیب دیدگان زلزله آذربایجان دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی واگذار شد و روستاهای مربوط به شهرستان هریس نیز به مجموعه پزشکان فعال در این عرصه سپرده شد.

مهندس کاظم زاده افزود: این ستاد ماموریت داشته است با گسیل پنج کمیته به روستاهای زلزله زده شهرستان اهر ، ضمن سرکشی به این مناطق ، با همه اقشار محروم شناسایی شده دیدار و نسبت احقاق حقوق آنان با کمک مدیران و مسئولین ذیربط  اقدامات لازم را اعمال نماید.

 


 

نشست اعضای ستادبشردوستانه حمایت از مناطق زلزله زده آذربایجان با اصحاب مطبوعات جهت بررسی مسائل مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی

نشست اعضای ستادبشردوستانه حمایت از مناطق زلزله زده آذربایجان با اصحاب مطبوعات جهت بررسی مسائل مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی

نشست اعضای ستادبشردوستانه حمایت از مناطق زلزله زده آذربایجان با اصحاب مطبوعات جهت بررسی مسائل مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی

نشست اعضای ستادبشردوستانه حمایت از مناطق زلزله زده آذربایجان با اصحاب مطبوعات جهت بررسی مسائل مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی

 


 

(0)نظرات توسط: TABRIZ
یکشنبه 14 آبان 1391

همایش ملی و مردمی « وصله مهربانی»

دفتر منطقه ۷ در حمایت از زلزله زدگان آذربایجان شرقی برگزار می کند:

 

همایش ملی و مردمی « وصله مهربانی»

همایش ملی و مردمی « وصله مهربانی»

همایش ملی و مردمی « وصله مهربانی»

 

زمان: ۲۴ آبان ماه از ساعت ۹صبح الی ۱۲ ظهر

مکان: تالار پتروشیمی تبریز

(0)نظرات توسط: TABRIZ
دوشنبه 8 آبان 1391

نشست بازسازی و حقوق اساسی زلزله زدگان در خانه ستارخان

عکس:

 

نشست  بازسازی و حقوق اساسی زلزله زدگان در خانه ستارخان

با حضور حقوقدانان و اساتید صاحبنظر

نشست بازسازی و حقوق اساسی زلزله زدگان در خانه ستارخان با حضور حقوقدانان و اساتید صاحبنظر

 نشست بازسازی و حقوق اساسی زلزله زدگان در خانه ستارخان با حضور حقوقدانان و اساتید صاحبنظر

نشست بازسازی و حقوق اساسی زلزله زدگان در خانه ستارخان با حضور حقوقدانان و اساتید صاحبنظر

نشست بازسازی و حقوق اساسی زلزله زدگان در خانه ستارخان با حضور حقوقدانان و اساتید صاحبنظر

سرهنگ صمد فرامرزی در نشست بازسازی و حقوق اساسی زلزله زدگان در خانه ستارخان

حاج محمدرضا رضائی حقوقدان و مسئول ستاد بشردوستانه حمایت از مناطق زلزله زده در در نشست بازسازی و حقوق اساسی زلزله زدگان در خانه ستارخان

(0)نظرات توسط: TABRIZ
دوشنبه 8 آبان 1391

با عدم اجرای اصل 168 ، قانون اساسی به صورت علني نقض مي گردد

هیئت منصفه برای نخستین بار در فقه اسلام مطرح شده است

هیئت منصفه ضمن کاهش اشتباهات قاضي ، به او در تشخيص جرم کمک  می کند

لزوم هيئت منصفه در تمام محاکمات ، مشروعيت و استحسان دارد

با عدم اجرای اصل 168 ، قانون اساسی به صورت علني نقض مي گردد

فقه اسلام در طرح هیئت منصفه هفت قرن پيشگام تراز کشورهاي غربي است

وجود هیئت منصفه نافی استقلال قاضی مأذون و منصوب نیست

آیت الله دکتر هاشم هاشم زاده هریسی

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: در فقه اسلامی آمده است که يک عده از فضلا و اهل علم در محضر قاضي حاضر باشند تا جلوي اشتباهات قاضي را بگيرند و به او در تشخيص جرم کمک بکنند.

به گزارش روابط عمومی دفتر منطقه ۷ کمیسیون حقوق بشراسلامی ، آيت الله دکتر هاشم هاشم زاده هريسي در نشست « جایگاه هيات منصفه در حقوق اسلام» در تبريز با بيان اينکه يکي از امتيازات بزرگ و بي نظير قضاي اسلام اينست که يک هيئت ويژه فقهي و حقوقي متشکل از علما و فقهاي شهر به عنوان «هيئت نظارت و مشاورت» در محاکمات پيش بيني گرديده است افزود: در اسلام به قاضي توصيه شده است که فقها و علماي بزرگ شهر محل قضاوت خود را از تمام مذاهب آن هم با سليقه ها و ديدگاههاي مختلف فقهي، مذهبي و اعتقادي در دادگاه در جلسه محاکمه خود گردآوري کند که آنان بر سير محاکمه، قضاوت و اصدار حکم با دقت نظارت نموده هر کجا اشتباه و يا انحرافي ديدند به قاضي تذکر دهند و قاضي نيز در موارد نياز با آنان مشورت کند تا بتواند يک حکم دقيق و کاملاً مطمئن و عادلانه صادر نمايد .

وي با بيان اينکه قضاي اسلام بايستي از ابهت، صلابت، سلامت و اعتبار بيشتري برخودار گردد افزود: اين خود نشان برجسته اي است بر ‌آزاد و علني بودن محاکمات در قضاي اسلام و اينکه قاضي بايد کاملاً بي طرف باشد و در قضاوت بي نهايت دقت و احتياط کند و خود را از انحرافات و اشتباهات در امان نگه بدارد اين هيئت نظارت و مشاورت متشکل از فقها و علماي برجسته شهر از همه مذاهب و با ديدگاه ها و نظرات مختلف فقهي و علمي و اجتماعي و نه گزينشي، يک نوع هيئت منصفه فقهي، حقوقي و کارشناسي آزاد و مترقي است که قضاي اسلام در طرح آن پيشگام بوده است.

عضو هیئت علمی و استاد حقوق دانشگاه واحد علوم و تحقیقات تهران با بیان اینکه اين طرح فقهي بعد از صدها سال به شکل ديگري در علم حقوق بنام هيئت منصفه مطرح شده و وارد سيستم حقوقي جهان گرديده است افزود:  امروز در کشور هاي آزاد و دموکراتيک جهان در همه محاکمات و در برخي کشور ها حداقل در محاکمات مهم سياسي و اجتماعي که جامعه نسبت به آنها حساسيت دارد، تشکيل مي شود و در اصل 168 قانون اساسي ما تشکيل چنين هيئت منصفه اي پيش بيني گرديده و از اين طريق بر سيستم حقوقي و قضايي ما نيز وارد شده است .

وی با بیان اینکه در ورود هيئت منصفه در قانون اساسي و در سيستم حقوقي و قضايي ما همان مسئله هيئت نظارت و مشاورت در قضا بي اثر نبوده است افزود: در بررسي اصل 168 قانون اساسي در مجلس خبرگان قانون اساسي يکي از علما که امروز از مراجع بزرگ ماست در موافقت با هيئت منصفه در دادگاه هاي سياسي و مطبوعاتي، به مسئله هيئت مشاوره استناد مي کند و مشروعيت آن را استنباط مي نمايد و مي گويد:اولاً: فرمودند در اسلام هيئت منصفه نداريم، اين کلمه را نداريم ولي محتوايش را داريم در فقه ما آمده است که يک عده از فضلا و اهل علم در محضر قاضي حاضر باشند تا جلوي اشتباهات قاضي را بگيرند و به او در تشخيص جرم کمک بکنند. بنابراين، هيئت منصفه ريشه در فقه اسلامي دارد و اين مسئله اي است مترقي و تعجب مي کنم که چرا در آن ترديد دارند. ما در گذشته ديده ايم و در آينده هم پيش مي آيد بالاخره مسائل سياسي مقوله مهمي است که مظنه لغزش هست همان قاضي که ايشان مي فرمايند، همه شان که فرشته آسماني نيستند ولي در يک نظام اسلامي در صورتي که عده اي به اسم هيئت منصفه باشند و در آنجا نظارت و کمک کنند با موازين اسلام... بنفع ملت و جامعه است ...»

آیت الله هاشم زاده هریسی با بیان اینکه با مبنا قراردادن هيئت نظارت و مشاورت بر هيئت منصفه بايد گفت که هيئت منصفه مانند هيئت مشاورت در تمام محاکمات مشروعيت و استحسان پيدا مي کند افزود: محاکمات سياسي و مطبوعاتي از مصاديق بارز و مهم آن و از موارد ضروري است که در اصل 168 آمده است.

استاد برجسته حقوق اسلامی با بیان اینکه در متون فقهي اعم از فقه شيعه و سني به مسئله «هيئت نظارت و مشاورت» توجه ويژه اي مبذول شده و به عنوان يکي از آداب مهم و مسلم قضا بر حضور آن در محاکم قضايي اسلام تأکيد شده است افزود: شيخ طوسي در مبسوط و قاضي ابن البراج در المهذب مي نويسند:شايسته است که در جلسه دادگاه گروهي از علماي اهل حق حضور داشته باشند فقهاي اهل سنت مي گويند: از هر مذهبي يک عالم حضور يابد که اگر قاضي به حق قضاوت نمود همه علما و فقهاي حاضر، بايد آنرا بپذيرند و اگر اشتباه کرد برآن ها واجب است به قاضي تذکر دهند و او را به اشتباهش متوجه سازند و یا محقق حلي در شرايع مي فرمايد: قاضي شايسته است گروهي از اهل علم را در جلسه دادگاه خود حاضر سازد تا به سير محاکمه او نظارت کنند اگر اشتباه کرد او را متوجه سازند ویا  صاحب جواهر در شرح سخن محقق مي گويد: قاضي در دادگاه خود هيئتي از علما را حاضر مي سازد تا بر محاکمه او نظارت کنند اگر اشتباهي در حکم رخ داد او را متوجه سازند زيرا انسان پيوسته در معرض خطا، لغزش و فراموش کاري است ولي در هيئت مشاوران اجتهاد شرط نيست و اجتهاد قاضي کافي است.

عضو هیئت علمی دانشگاه واحد علوم و تحقیقات تهران با بیان اینکه هيئت منصفه يک اصطلاح حقوقي و جزايي است که بجاي اصطلاح جوري (jury) يا ژوري بکار رفته و وارد سيستم حقوق جزاي ايران گرديده است افزود: هيئت منصفه بدان معنا گروهي از اقشار مختلف جامعه است که تحت فرآيند خاص قانوني تعيين و به عنوان وجدان عمومي در جلسه محاکمات دادگاه ها حضور پيدا نموده و برآن نظارت مي کنند اين اصطلاح حقوقي در قرن هجدهم در انگلستان پديد آمد سپس به سرعت در کشورهاي ديگر رواج يافت و وارد سيستم حقوقي جهان گرديد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه  امروز هیئت منصفه در همه و يا اکثر دادگاه هاي کشورهاي به اصطلاح آزاد و دموکراتيک و يا در دادگاههاي کيفري و يا حداقل در دادگاههاي اجتماعي، سياسي و مطبوعاتي حضور پيدا نموده و نقش ايفا مي کند ادامه داد:در ايران نيز در سال 1286 طبق اصل 79 وارد متمم قانون اساسي ايران گرديد و مقرر شد که جرايم سياسي و مطبوعاتي با حضور هيئت منصفه مورد محاکمه قرار گيرد و در سال 1310 اولين قانون هيئت منصفه در 14 ماده نوشته شد بدينگونه هيئت منصفه وارد سيستم حقوق کيفري ايران گرديد و بعد از انقلاب نيز که چون براساس آزادي و حقوق ملت بنيان شده بود قانون هيئت منصفه در 3 مرداد 1358 به وسيله شوراي انقلاب به تصويب رسيد و در 24 آبان 1358 نيز طبق اصل 168 وارد قانون اساسي جمهوري اسلامي گرديد و در آذر ماه همان سال با همه پرسي قانون اساسي رسميت يافت که طبق اين اصل بايد در جمهوري اسلامي جرايم سياسي و مطبوعاتي در محاکم دادگستري به طور علني با حضور هيئت منصفه رسيدگي شود .

آیت الله دکتر هاشم زاده هریسی با بیان اینکه متأسفانه در اين 32 سال تاکنون جرم سياسي تعريف نشده و زمينه اجراي کامل اين اصل فراهم نگرديده و به صورت علني نقض مي گردد ادامه داد: اصل 168 قانون اساسی با رأي اکثريت قاطع خبرگان قانون اساسي و با 57 رأي موافق ، 2 رأي مخالف و 2 رأي ممتنع به تصويب رسيده است زيرا مسئله هيئت منصفه يک امر جهاني و از شئون آزادي و دموکراسي و حاکميت ملي و از حقوق ملت و جامعه است که در محاکمات مربوط به جامعه، نمايندگان جامعه در آن محاکمات حضور داشته و بر آن نظارت کنند تا احياناً کساني که شايد به حق از حقوق مردم و جامعه دفاع کنند تضييع نگردد و منتهي به استبداد حکومتي و يا قضايي نشود و افکار عمومي در محاکمات سياسي تجلي يابد حداقل اينکه اطمينان و اعتبار دادگاه ارتقا مي يابد و از اتهامات و بدگماني ها مصون مي ماند آثار و برکات زيادي را در بردارد بدين جهت حقوقدانان انگلستان هيئت منصفه را مهر افتخاري بر پيشاني حقوق انگلستان مي دانند که در قرن 18 از انگلستان شروع و سپس وارد حقوق کشورهاي غربي آنگاه به سيستم حقوقي اکثر کشورهاي پيشرفته جهان وارد گرديد.

استاد حقوق دانشگاه با بیان اینکه هيئت منصفه به غلط ره آورد غرب تلقي مي شود افزود: در صورتي که اولاً هر حق و حقيقتي و هر امر حقوقي، علمي، انساني و اجتماعي فراملي است در هر کجا و هرکسي آن را مطرح کند متعلق به کل بشر است نبايد وطن خاصي براي آن تعيين و محصور کرد و يا با تعصب از پذيرش آن ابا نمود و ثانياً بهترين، عاليترين و حقوقي ترين نوع آن به عنوان «هيئت نظارت و مشورت قضايي» در فقه اسلام مطرح بوده است که ورود آن به سيستم فقه اسلامي حداقل به قرن پنجم هجري و قرن يازدهم ميلادي بر مي گردد يعني فقه اسلام در طرح اين مسئله قضايي هفت قرن پيشگام تراز انگلستان و کشورهاي غربي است.

وی با بیان اینکه هيئت منصفه يک هيئت قانونمند و اجتماعي است و مي تواند در دادگاه حضور يافته به رعايت حقوق و مصالح عموم و جامعه در محاکمات نظارت نمايد افزود: بایستی در يک دادگاه علني براي هيئت منصفه و تماشاگران ديگر ظرفيت و آمادگي ايجاد شود و باید واقف گردیم که اين نوع هيئت ها و نظارت ها ،  ارزش، استحکام و اعتبار قضا را ارتقا مي دهند و قاضي را هم در چهارچوب حقوق، فقه و قانون و هم در چهارچوب مصالح عمومي و جامعه محصور مي سازند و از اهميت قضا در اسلام حکايت دارد .

آیت الله هاشم زاده هریسی با بیان اینکه وجود هیئت منصفه نافی استقلال قاضی مأذون و منصوب نیست افزود: استقلال قاضي که در شرع و فقه اسلام مطرح شده و بر آن تأکيد گرديده است مخصوص قاضي فقهي يعني قاضي مجتهد مطلق و صاحب فتوا است که حکم او مانند فتواي اوست که هم از استقلال تام و کامل برخوردار است و هم حکم او غير قابل نقض مي باشد مجتهد واجد شرايط و صاحب فتوا را کسي نمي تواند استقلال او را در صدور حکم و يا فتوا محدود سازد و در يک چهارچوب خاصي محصورش نمايد و نه مجتهد ديگر مي تواند در حکم و يا فتواي او تجديد نظر نموده آن را نقض کند و در چهارچوب احکام خدا که خود بدان عالم و  عامل است استقلال مطلق دارد و از ولايت قضايي برخوردار است مسئله استقلال قاضي از نظر فقهي فقط در همين قلمرو و با همين مبنا مطرح است و شامل قاضي مأذون و غير صاحب فتوا نيست. اختيارات قاضي مأذون و منصوب از سوي حکومت در محدوده  قوانين موضوعه است هر قانوني که باشد در برابر قانون هيچ استقلالي ندارد چنانکه در بررسي اصل 165 قانون اساسي يکي از اعضاي مجتهد مطلق مجلس خبرگان قانون اساسي مي گويد: «اگر قاضي منصوب است پس مستقل نيست»  شهيد بهشتي نيز همين مسئله را در بررسي اصل 34 بطور کامل تر و جالب تري بيان مي کند  و مي گويد: قاضي مأذون و منصوب، در چهارچوب قانون، محصور و محدود است» در واقع مشروط با قانون است نه قاضي مطلق، و نمي تواند براساس نظر و فتواي خود حکم صادر نمايد طبق اصل 166 همه احکام او بايد مستندات قانوني داشته و در حکم خود به صراحت آن را ذکر کرده و بدان استناد کند  و باز حکم او براساس قانون و در يک فرايند قانوني قابل تجديدنظر و نقض است اين ها نوعي محدوديت است و با آن استقلال که در فقه براي قاضي ذکر شده است کاملاً منافات دارد تنها راه حل آن اينست که حساب قاضي مأذون را از حساب قاضي فقهي که در فقه ذکر شده و براي اواستقلال مطلق و تام پيش بيني شده است جدا کنيم زيرا قاضي مأذون، قاضي فقهي و اجتهادي نيست قاضي اضطراري است چون بسياري از فقها اجتهاد را شرط لازم قضا مي دانند کلاً قضاوت غير مجتهد را جايز نمي شمارند و برخي ديگر نيز آن را فقط درحال ضرورت و از باب اضطرار جايز مي دانند و آن را تحت قاعده «الضّرورات تبيح المحذورات» قرار مي دهند که حضرت امام نيز در شرط اجتهاد براي قاضي مصّر بوده و بعد از انقلاب به علت نياز و ضرورت، اجازه موقت داد تا قضات مجتهد تربيت شود اگر قاضي فقهي و اجتهادي را با قاضي مأذون يکسان بدانيم و احکام آن را براين بار کنيم در سيستم قضا، در وحدت رويه، در مسئله تجديدنظر در تصويب برخي از قوانين قضايي و در بسياري از مسائل قضا با مشکل جدي روبرو خواهيم شد چاره اي نداريم جز اينکه حساب اين دو را از هم جدا سازيم .


 

(0)نظرات توسط: TABRIZ
ﺳﻪشنبه 2 آبان 1391

قطع شبکه های ماهواره ای ایران ناقض صريح قوانین بین المللی

قطع شبکه های ماهواره ای ایران ناقض صريح قوانین بین المللی

اتحاديه اروپا ، قانون آزادي اطلاعات در جهان را  ناديده گرفته است

ماده 19 اعلاميه جهاني حقوق بشر توسط اتحاديه اروپا نقض شد

اعطاي جايزه صلح نوبل به اتحاديه اروپا  با اينگونه حركات ضدحقوق بشري خنده دار است

قطع شبکه های ماهواره ای ایران ناقض صريح قوانین بین المللی

دفتر منطقه 7 كميسيون حقوق بشراسلامي به دنبال دستور  یوتل‌ست به شرکت خدمات رسانه‌ای آرکیوا جهت حذف فركانس هاي شبکه‌های ماهواره‌ای ایران از جمله پرس تی‌وی، العالم، جام جم ۱ و ۲، سحر ۱ و ۲، شبکه خبر جمهوری اسلامی ایران، تلویزیون قرآن و الکوثر بر روی ماهواره هات‌برد با ارسال نامه اي خطاب به بانكي مون دبيركل سازمان ملل متحد و ناوي پيلي كميسر حقوق بشر تاكيد نمود: با اين اقدام زشت ، ماده 19 اعلاميه جهاني حقوق بشر توسط اتحاديه اروپا نقض شد.

به گزارش روابط عمومي دفتر منطقه 7 كميسيون حقوق بشراسلامي ، متن كامل اين نامه به شرح زير مي باشد:

جناب آقاي بانكي مون دبيركل محترم سازمان ملل متحد

سركار خانم ناوي پيلي كميسر  محترم حقوق بشر سازمان ملل متحد

همچنانكه مستحضريد در قرن حاضر دسترسي به اطلاعات دولتي كه از آن به عنوان «آزادي اطلاعات» يا «جريان آزاد اطلاعات» نام برده مي‌شود، يكي از مهم‌ترين اصول حقوق بشر بوده و  از اين نظر كشورهايي كه به لحاظ ساختار حكومتي نمي‌توانند دسترسي آزاد آحاد جامعه به اطلاعات را تضمين كنند، در زمره كشورهاي ناقض حقوق بشر به شمار مي‌روند.

در مجامع بين المللي ، اهميت آزادي اطلاعات به عنوان عامل اساسي هر تلاش جدي جهت ارتقاي صلح و پيشرفت جهان نام برده شده و اين موضوع به عنوان يكي از مهم‌ترين نياز‌ها و حقوق انسان‌ها، در ماده 19 اعلاميه جهاني حقوق بشر (مصوب دسامبر 1948) به شرح زير به رسميت شناخته شده است:« هر کس حق آزادي عقيده و بيان دارد و حق مزبور شامل آن است که از داشتن عقايد خود بيم و اضطرابي نداشته باشد و در کسب اطلاعات و افکار و در اخذ و انتشار آن ، به تمام وسايل ممکن و بدون ملاحظات مرزي، آزاد باشد.»

بايد گفت اقدام اخیر مدعیان دروغین آزادی بیان و حقوق بشر در اتحاديه اروپا در توقف پخش شبکه های برون مرزی جمهوري اسلامي ايران از جمله پرس تی‌وی، العالم، جام جم ۱ و ۲، سحر ۱ و ۲، شبکه خبر جمهوری اسلامی ایران، تلویزیون قرآن و الکوثر از ماهواره یوتل ست نقض صريح مقررات بین المللی در مورد جريان آزاد اطلاعات به وي‍ژه ماده 19 اعلاميه جهاني حقوق بشر، ماده 19 میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، کنوانسیون اروپایی حقوق بشر، کنوانسیون امریکایی حقوق بشر، قطع‌نامه مجمع عمومی سازمان ملل درسال 1968 ، اعلامیه یونسکو در سال 1972، اعلاميه سال 1978 يونسكو درباره كاربرد وسائل ارتباط جمعي و بيانيه 2003 ژنو جهت ايجاد جامعه اطلاعاتي در هزاره جديد  بوده و بايد گفت بدعتی خطرناک است که آزادی بیان و جریان آزاد اطلاعات را در جهان به مخاطره می افکند.

این حركت زشت و تصميم غيرحرفه اي اتحاديه اروپا به ويژه كشور فرانسه در حالی صورت مي گيرد كه شرکت یوتل ست هم اکنون از طریق ماهواره های هاتبرد در حال پخش برنامه های بیش از یک هزار شبکه در فضای جمهوری اسلامی ایران با محتوای ضداخلاقی، مستهجن، ضدانسانی، ضد فرهنگ ایران و ارزش های دینی  بوده و در كنار آن پخش شبكه هاي گروه هاي اپوزيسيون ، سلطنت طلب و مخالفين تروريستي جمهوري اسلامي همچون مجاهدين خلق از اين شبكه ها در حال پخش مي باشد.قطع شبکه های ماهواره ای ایران ناقض صريح قوانین بین المللی

به نظر مي رسد با اين اقدام ، ادعای کشور های غربی در دفاع از جریان آزاد اطلاعات و آزادی بیان که همواره از آن به عنوان ابزاری برای فشار بر مخالفان خود سود جسته اند، پوشالی و دروغی بی شرمانه بیش نیست چه اينكه همین کشور ها در مقابل توهین گسترده به پیامبر مهربانی ها و مقدسات نزديك به دو میلیارد انسان به بهانه واهی آزادی بیان سکوت اختیار کرده و از هرگونه برخوردی با عاملان این اقدامات سخیف سر باز زدند و  اکنون چه توجیهی برای این اقدام ناشیانه خود دارند جز اینکه این برخورد دوگانه و نگاه منفعت طلبانه نسبت به مفاهیم ارزشمندی چون آزادی بیان، حقوق بشر، حقوق شهروندی و ... نشان از این دارد که آن ها هیچ اعتقادی به این موارد ندارند بلکه صرفاً از آن در راستای اهداف شوم و منافع خود استفاده ابزاری می کنند و بايد گفت اعطاي جايزه صلح نوبل به اتحاديه اروپا  با اينگونه حركات ضدحقوق بشري خنده دار  است .

جناب آقاي بانكي مون

سركار خانم ناوي پيلي

اتخاد تصميم یوتلست جهت حذف بيش از 20 شبكه راديو تلويزيوني جمهوري اسلامي ايران به دنبال تقاضای شورای عالی سمعی و بصری فرانسه (CSA) ‌نشان داد كه اتحادیه اروپا برای آزادی بیان هیچ احترامی قائل نبوده و از هیچ تلاشی برای خاموش کردن صدای متفاوت و واقعی از رسانه‌های غربی فروگذاري نكرده و انعکاس اخبار و حقایق مربوط به تحولات آمریکا و اروپا موسوم به وال استریت، مشکلات اقتصادی جهان از جمله فروپاشی یورو، مشکلات افغانستان، عراق، اتفاقات کشور سوریه و بیداری اسلامی موجب عصبانیت و خشم غربی‌ها شده است  لذا بدينوسيله از شما بزرگواران مي خواهيم به اين اقدام ضد حقوق بشري اتحاديه اروپا كه از ماهواره به عنوان وسيله اي براي توهين به اراده و خواست ملت ها استفاده مي كند، پاسخ داده و خواستار استيفاي حقوق ملت ايران در برابر این اقدام زشت كه به لحاظ حقوقی قابل پیگیری و برخلاف مقررات و کنوانسیون های بین الملی است از طریق مراجع ذی صلاح بين المللي هستيم.


 

(0)نظرات توسط: TABRIZ
دوشنبه 1 آبان 1391

ثبت نام در دومین کنفرانس بین المللی حقوق بشر و فرهنگ ها

 

The Second International Conference on Human Rights and Cultures:
 
Legal Cultures in Support of the Jurisprudence of Humanity
 
دومین کنفرانس بین المللی حقوق بشر و فرهنگ ها:
 
 فرهنگ های حقوقی در حمایت از عدالت قضایی انسان دوستانه
 
24- 22 آبانماه1391، تهران
 

شرایط ثبت نام از طریق ایمیل

 

* اعلام نام  و نام خانوادگی به فارسی و لاتین ، مدرک و رشته تحصیلی ، محل کار یا تحصیل

و شماره تلفن همراه به نشانی:  Zahra.alvand@gmail.com

* واریز مبلغ  80 هزارتومان (60 هزار تومان برای  دانشجویان و کارکنان وزارت امور خارجه )

به شماره حساب  2059246578بانک ملت  بنام آقای کامران هاشمی

و ارسال  فیش مربوطه از طریق ایمیل به نشانی ایمیل فوق  

*آخرین مهلت ثبت نام  چهارشنبه  17 آبانماه

*مکان : سازمان ایرانی مجامع بین المللی واقع در تهران ، خیابان شهید باهنر ( نیاوران ) ، خیابان شهید آقایی

*زمان : از ساعت 9 صبح  لغایت  6 بعداز ظهر ، همراه با صرف نهار

 * تلفن تماس: جهت کسب اطلاعات بیشتر با خانم زهرا الوندی با شماره  تلفن 09393695334   تماس حاصل فرمایید.

(0)نظرات توسط: TABRIZ