دوشنبه 25 شهریور 1392

بازدید از مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی

زلزله بایستی  به سکوي پرش و دگرگوني چهره اين منطقه تبديل شود

نبایستی مشکلات زلزله زدگان آذربایجان شرقی به فراموشی سپرده شود

لزوم پیگیری اماکن شهری خسارت دیده باقی مانده از زلزله ارسباران

دولت برای پرداخت یارانه ها با  مشکل روبروست

نماینده مردم آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان هبری گفت: نبایستی مشکلات زلزله زدگان آذربایجان شرقی به فراموشی سپرده شود .

آيت الله هاشم زاده هریسی، در نشستی با فرماندار شهرستان اهر  و اعضای شورای اسلامی شهر اهر در محل فرمانداری شهرستان اهر با بیان اینکه از مسئولان محلی انتظار داریم در کمترین زمان ممکن واحدهای مسکونی نیمه کاره و باقی مانده را احداث کنند تا خدای ناکرده زلزله زدگان  منطقه به مشکلی برنخورندگفت: همچنانکه مقام معظم رهبری در بازدید از مناطق زلزله زده ارسباران فرمودند زلزله بایستی  به سکوي پرش و دگرگوني چهره اين منطقه تبديل شود .

وی با بیان اینکه در سال گذشته در بازدیدی که از نقاط مختلف داخل شهر اهر داشتیم بعضی از اماکن مسکونی شهری را غیر قابل سکونت یافتیم افزود: امیدواریم در این زمینه دولت عنایت ویژه ای داشته باشد و اماکن شهری خسارت دیده باقی مانده از زلزله ارسباران را پیگیری نماید.

این عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه مردم ولی نعمتان هستند و در برهه های حساس حضور خود را نشان داده اند، خدمت به مردم را وظیفه تک تک مسئولان دانست و از آنها خواست در رفع آلام  باقی مانده مردم مناطق زلزله زده تلاش کنند.

وی با بیان اینکه مردم قدردان مسئولان خدوم و تلاشگر می باشند و اینطور نیست که خدمات آنان را نادیده بگیرند افزود: اقدامات درخور و قابل ملاحظه ای در مناطق زلزله زده صورت پذیرفته است که لازم است این اقدامات ادامه یابد.

آیت الله هاشم زاده هریسی با انتقاد از افرادی که دستاوردهای انقلاب اسلامی در گذشته و خدمات و تلاش‌های مدیران با تجربه به‌ویژه دوران ترمیم زیرساخت‌ها در دوران پس از جنگ و دوران بازسازی و سازندگی کشور را زیر سؤال می‌برند، تصریح کرد: نادیده گرفتن خدمات دولت‌های گذشته و دستاوردهای عظیم انقلاب اسلامی، موجب ترویج یأس و بی‌اعتمادی مردم نسبت به انقلاب و مسئولان می‌شود قطعاً دولت اعتدال به واسطه تدبیر و امید و شعار اعتدال ،  این شیوه رایج در دولت های قبلی را نخواهد پیمود.

وی با بیان اینکه دولت برای پرداخت یارانه ها با  مشکل روبروست افزود: تامین منابع مالی برای طرح هدفمند سازی یارانه ها از جدی ترین چالش های پیش روی دولت تدبیر و امید بوده و علی رغم تدابیر اندیشیده شده از سوی مجلس شورای اسلامی در بودجه ،  دولت در حال حاضر برای پرداخت یارانه های نقدی  با مشکل جدی مواجه می باشد.

در این دیدار صدیقی فرماندار شهرستان اهر و اعضای شورای شهر اهر به بیان نقطه نظرات و مشکلات این شهرستان پرداختند.

 


 

لزوم حل مشکلات بهداشتی و تامین آب و گاز مناطق زلزله زده

هنوز برای اعلام پایان یافتن بازسازی مناطق زلزله زده ارسباران زود است

روستاهای دورافتاده مناطق زلزله زده نیاز به توجه مضاعف دارند

تسریع در بازسازی مساجد مناطق زلزله زده خواست اصلی زلزله زدگان

 

نماینده مردم آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان رهبری بر لزوم حل مشکلات بهداشتی و تامین آب و گاز مناطق زلزله زده  تاکید نمود.

 

آیت الله دکتر هاشم هاشم زاده هریسی در حاشیه دیدار از روستاهای زلزله زده اورنگ ، رشت آبادجدید و قدیم  در شهرستان اهر در گفتگو با خبرنگاران  با بیان اینکه به دلیل عدم اتمام ساخت واحدهای مسکونی ، مشکلات تامین آب و گاز و همچنین مشکلات عدیده بهداشتی زلزله زدگان ، هنوز برای اعلام پایان یافتن بازسازی مناطق زلزله زده ارسباران زود است گفت: متاسفانه در بسیاری از این واحدها اسکلت و چاردیواری ساخته شده و هیچ‌گونه امکاناتی از قبیل سرویس بهداشتی و حمام وجود ندارد و کارهایی از قبیل نازک‌کاری، برق‌کشی، سفید‌کاری و... انجام نشده است.

وی با بیان اینکه بازسازی مساجد مناطق زلزله زده خواست اصلی زلزله زدگان در دیدارهای صورت پذیرفته بود ادامه داد: با وجود تبلیغات صورت گرفته درباره بازسازی مساجد و مدارس، در مناطق مورد بازدیدی همچون روستای اورنگ که در زمان ایام پس از زلزله توسط مقام معظم رهبری مورد بازدید قرار گرفته بود مسجد آن به طور کامل ساخته نشده و مدارس منطقه نیز هنوز بازسازی نشده است.

عضو شورایعالی کمیسیون حقوق بشراسلامی با اشاره به اینکه مساجد محل عبادت و آرامش معنوی مردم می باشند و بایستی در کنار ساخت و ساز سایر بناها مورد توجه قرار گرفته و بازسازی شوند افزود: انتظار داریم متولیان امر در بحث بازسازی مساجد مناطق زلزله زده  نیز همچنان که در سایر پروژه‌ها کارها را  به نحو شایسته انجام می دهند در بحث مساجد نیز با کمک مردم، خیران و سایر دستگاه‌های مرتبط بتوانند در کمترین زمان ممکن مساجدی در خور شأن این مراکز معنوی و دینی بسازند.

وی با بیان اینکه خدمات ارزشمند صورت پذیرفته در مناطق زلزله زده لازم بوده ولی ناکافیست ادامه داد: نقش بی بدیل خیران در بازسازی اماکن عمومی از جمله در ساخت مساجد، مدرسه، حمام، کتابخانه و سایر مکان‌ها بسیار قابل توجه می باشد لذا لازم می دانم از این طریق از خدمات خیران در این خصوص قدردانی نمایم.

آیت الله هاشم زاده هریسی با بیان اینکه نباید فراموش کنیم که هنوز بازسازی به اتمام نرسیده و کارهای زیادی در مورد احداث زیرساخت ها و نیز اتمام اماکن دامی باقی مانده در این مناطق بسیار است  افزود: امیدوارم دولتمردان تدبیر و امید بتوانند با تدبیر و دادن امید به مردم منطقه نواقص موجود را برطرف نمایند.

وی با بیان اینکه روستاهای دورافتاده مناطق زلزله زده نیاز به توجه مضاعف دارند افزود: متاسفانه در تعدادی از روستاهای دورافتاده مناطق زلزله زده کار بخصوصی صورت نپذیرفته و هنوز تعدادی نتوانسته اند نسبت به ساخت اماکن مسکونی اقدام نمایند.

نماینده مردم آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان رهبری در خاتمه نسبت به احداث طرح هادی و مسجد روستای اورنگ و نیز اصلاح پیچ خطرناک جاده اصلی در مابین سد ستارخان و روستای رشت آباد قدیم تاکید نمود.

 

(0)نظرات توسط: TABRIZ
دوشنبه 25 شهریور 1392

نشست بررسی حقوقی نقاط قوت و ضعف شوراهای حل اختلاف

کارگروه پیشبرد امور قضایی و عدالت دفتر منطقه ۷ برگزار می کند:

 

نشست بررسی حقوقی نقاط قوت و ضعف شوراهای حل اختلاف

 نشست بررسی حقوقی نقاط قوت و ضعف شوراهای حل اختلاف در تبریز

 

باحضور و سخنرانی جناب آقای جواد سلیمی

معاون قضایی و رئیس شورای حل اختلاف تبریز

 

زمان:

چهارشنبه ۲۷ شهریور  ساعت ۱۸ عصر

مکان:

خانه ستارخان

(0)نظرات توسط: TABRIZ
شنبه 16 شهریور 1392

حل 30 درصد مشکلات قضايي با نوآوري‌ هاي قانون جديد مجازات اسلامي

تغيير قوانين اسلامي براي جلب نظر غربي ها  قابل قبول نيست

حل 30 درصد مشکلات قضايي با نوآوري‌ هاي قانون جديد مجازات اسلامي 

حجت‌الاسلام و المسلمين علي اصغر هوشياري زرنقي در  نشست حقوقي بررسي ابعاد حقوق بشري قانون جديد مجازات اسلامي در محل خانه ستارخان

رئيس دادگاه هاي عمومي و انقلاب تبريز گفت: با نوآوري‌ هاي قانون جديد مجازات اسلامي ،  30 درصد مشکلات قضايي قانون قبلي شناسائي و مرتفع شده است.

به گزارش روابط عمومي دفتر شمالغرب کميسيون حقوق بشراسلامي، حجت‌الاسلام و المسلمين علي اصغر هوشياري زرنقي در  نشست حقوقي بررسي ابعاد حقوق بشري قانون جديد مجازات اسلامي که در محل خانه ستارخان برگزار شده بود با اشاره به تاريخچه حقوق بشر در جهان گفت: شالوده مدنيت فعلي مديون گذشتگان و آثار به جامانده از آنان است و مطالعه تاريخ ما را به گذشته ها باز مي گرداند تا از آنها درس عبرت بگيريم، همه با درک درست علل حوادث تاريخي و جلوگيري ارتباط آنها با جهان، دنيا را بهتر بشناسيم و درباره حوادث زماني حال نيز با آگاهي بيشتر قضاوت کنيم.

رئیس دادگاه های ویژه روحانیت شمالغرب کشور با بیان اینکه قديمي ترين قانون نامه مدني که تمدن بشري سراغ دارد قانون نامه حمورابي است افزود: قانون حمورابي که حدود 1730 قبل از ميلاد تدوين شده نخستين متن حقوقي نوشته اي است که با بيان قواعد متنوع حاکم بر روابط انساني، مي توان آن را کم و بيش مرتبط با حقوق بشر امروزي دانست.

 وی منشور حقوق بشر کوروش را یکی دیگر از اسناد قدیمی در رابطه با حقوق بشر دانست و افزود: باید گفت حقوق بشر مفهوم تازه اي نیست که پس از جنگ جهاني دوم به وجود آمده باشد بلکه باید گفت اسلام در 1400 سال قبل آن را  بصورت جامع ارائه نموده و کامل ترین حقوق بشر در متون اسلامی و دینی گنجانده شده است.حجت‌الاسلام و المسلمين علي اصغر هوشياري زرنقي

حجت الاسلام هوشیار با بیان اینکه قانون قبلی مجازات اسلامی دارای برخی اشکالات بود افزود: باید گفت 30 درصد مشکلات قضايي با نوآوري‌ هاي قانون جديد مجازات اسلامي شناسایی و مرتفع شده اند که البته به رغم نقاط قوت زیاد آن در برخی موارد ابهامات و ایراداتی دارد.

وی تخفیف در مجازات‌های جایگزین زندان را یکی از نوآوری‌های قانون جدید مجازات اسلامی دانست و افزود: قانون جديد مجازات اسلامي برای نخستین بار در مقایسه با قانون سابق، نگاه جامعی به حقوق بشر و با رویکرد توجه به حقوق شهروندی داشته و کليات آن در مقايسه با قانون قبلي از نظر کمّي و کيفي پيشرفت‌های قابل ملاحظه‌اي در عرصه رعایت حقوق بشر دارد.

رئيس دادگاه هاي عمومي و انقلاب تبريز درجه‌بندی مجازات‌ها‌، تعلیق و معافیت از مجازات و اعمال مجازات‌های جایگزین حبس، پذیرش توبه بعضی جرائم تعزیری، قاعده درأ و مسئولیت کیفری اشخاص حقوقی و شخصی بودن مجازات ها  را از نوآوریهای قانون جدید عنوان نموده و افزود: توجه ویژه به اطفال زیر 18 سال  از نکات حایز اهمیت دیگر در قانون جدید می باشد و باید تاکید نمایم که در قانون جدید در حقوق کیفری اطفال و جوانان تحول اساسی ایجاد شده و همچنین تعهدات دولت در جبران خسارت وارده به افراد نیز افزایش داشته است.

حجت الاسلام هوشیاری افزود: تحول مهمی که با تصویب این لایحه روی داده این است که اطفالی که بالغ شرعی هستند (سن بلوغ شرعی برای دختر 9 سال و برای پسر 15 سال است) اما زیر 18 سال سن داشته باشند، چنانچه شبهه در کمال عقل و رشد آنها به وجود آید، حدود و قصاص برای آنها اجرا نمی شود. معمولا در کمال عقل و رشد اطفال زیر 18 سالی که مرتکب جرم شده اند، شبهه وجود دارد و اگر دادگاه نیز این شبهه را داشته باشد، مجازات حدود و قصاص برای آنها اجرا نمی شود یعنی اصلا به این مجازات محکوم نمی شوند و بر اساس این مصوبه، مجازات های تعزیری برای افراد زیر 18 سال با مجازات های تعزیری افراد بالای 18 سال متفاوت است.

وی با اشاره به موضوع مسئولیت کیفری اشخاص حقوقی که در قانون جدید مجازات اسلامی آمده است، خاطرنشان کرد: طبق قانون جدید، شرکت‌ها و سایر اشخاص حقوقی را هم می‌توان با شرایطی به ارتکاب جرم محکوم کرد که این موضوع نیز یکی از نکات مثبت قانون جدید مجازات اسلامی است و باید گفت قانون جدید مجازات اسلامی یک گام رو به جلو می باشد.

حجت الاسلام هوشیاری رویکرد قانون جدید مجازات اسلامی را  اصلاحی و درمانی عنوان نموده و افزود: قانون جدید، تلاش کرده است با شفاف سازی احکام قضایی و مجازات انواع جرم ها بخصوص دیات، ضمن تعدیل جرایم از زمان دادرسی بکاهد و وحدت رویه بیشتری در دادگاه ها ایجاد کند.

وی با بیان اینکه در قانون جدید در مجموع 200 ماده قانونی دیگر به قانون مجازات اسلامی پیشین افزوده شده و قانون جدید 728 ماده قانونی دارد افزود: در جرائم تعزیری اگر دادگاه تشخیص دهد که فرد می تواند اصلاح شود می تواند در صورت نداشتن سابقه کیفری و گذشت شاکی حکم معافیت دهد که این موضوع نیز یک فصل جدیدی در قوانین است.

صاحبنظر مسائل حقوقی با بیان اینکه عطف ما به سبق  بودن مجازات در این قانون از نقاط قوت دیگر آن می باشد افزود: براساس ماده 10 این قانون،  در مقررات و نظامات دولتي ، مجازات و اقدام تأميني و تربيتي بايد به موجب قانوني باشد كه قبل از وقوع جرم مقرر شده است و مرتكب هيچ رفتاري اعم از فعل يا ترك فعل را نمي توان به موجب قانون مؤخر به مجازات يا اقدامات تأميني و تربيتي محكوم كرد لكن چنانچه پس از وقوع جرم، قانوني مبني بر تخفيف يا عدم اجراي مجازات يا اقدام تأميني و تربيتي يا از جهاتي مساعدتر به حال مرتكب وضع شود نسبت به جرائم سابق بروضع آن قانون تا صدور حكم قطعي، مؤثر است و  باید گفت اگر رفتاري كه در گذشته جرم بوده است به موجب قانون لاحق جرم شناخته نشود، حكم قطعي اجراء نمي شود و اگر در جريان اجراء باشد اجراي آن موقوف مي شود. در اين موارد و همچنين در موردي كه حكم قبلاً اجراء شده است هيچگونه اثر كيفري بر آن مترتب نيست.

وی با بیان اینکه دستگاههايي همچون صداوسیما هستند که مي‌توانند از جرايم پيشگيري کنند اما کوتاهي و تعلل مي‌کنند افزود: نقش رسانه ها و صدا و سيما در آموزش هاي همگاني حقوق و پيشگيري از وقوع جرم بسيار مؤثر است و اين سازمان بايد برنامه هاي آموزشي همگانی را جهت بالا بردن سطح علمي و آگاهي عموم جامعه را در برنامه ها قرار دهد.

رئیس دادگستری تبریز آشنايي با احکام تجارت را از ضروريات کار کسبه و تجار دانست و افزود: فراگيرى احكام معاملات‏ بر همگان لازم بوده و همگان بایستی ابتدا احکام تجارت را بدانند بعد تجارت نمایند چراکه فعاليتهاى تجارى و اقتصادى اگر بر طبق معيارها و ضوابط شرعى و فقهى صورت نگيرد، از سوى اسلام به رسميت شناخته نمى‏شوند.

وي با تاکيد بر پرهيز از ازدواج‌هاي خياباني اضافه کرد: تحقيقات نشان داده که اغلب ازدواج‌هاي شکل گرفته بر اثر آشنايي‌هاي خياباني منجر به طلاق و جدايي مي‌شود و بايد گفت 90 درصد ازدواج هاي خياباني در جامعه ابتر مانده اند.

حجت الاسلام هوشیاری با بیان اینکه حقوق انسانها و مظلومين در مراجع قضايي در حد عالي رعايت مي شود افزود: استقلال قضات کشور در عالي ترين درجه مي باشد و بنده در مقام قضاوت تاکنون برای بیش از 20 هزار پرونده حکم داده ام و در طول این مدت تهدیدی از طرف دستگاه قضایی و نظام ندیده ام .

وي با اشاره به اينکه دادگستري همواره به دنبال دفاع از مظلوم و رفع ظلم  بوده است افزود: ممکن است فردي به دليل عدم ارائه مستندات قانوني نتواند حقانيت خود را در دادگاهي به اثبات رساند ولي قضات ما چه در مرحله بدوي و چه در مرحله تجديدنظر تمام تلاش خود را به کار مي گيرند تا در صورت بي گناهي فردي وي را تبرئه و داد مظلوم را از ظالم بستانند و باید گفت نظارت های قوی راه را بر هرگونه اجحاف و خدشه دار شدن استقلال قضات بسته است.

رئيس دادگاه هاي عمومي و انقلاب تبريز با بیان اینکه تغيير قوانين اسلامي براي جلب نظر غربي ها  قابل قبول نيست افزود: اینکه قوانین خود را به دلخواه کشورهای غربی تغییر دهیم تا نظر آنها جلب شود قبول ندارم چراکه خداوند متعال در آیه 120 سوره بقره خطاب به رسول اکرم می فرماید:  وَلَنْ تَرْضَىٰ عَنْكَ الْيَهُودُ وَلَا النَّصَارَىٰ حَتَّىٰ تَتَّبِعَ مِلَّتَهُمْ ... یعنی ای رسول ، هرگز يهود و نصاري از تو راضي نخواهند شد تا (بطور كامل تسليم خواسته‏هاي آنها شوي و) از آئين (تحريف يافته) آنان پيروي كني.

وی در خاتمه با بیان اینکه ما بایستی در مورد حقوق بشر مدعی باشیم و نه غربی ها افزود: وقتی جنایتکاری در ایران اعدام می شود آنها آن را مغایر حقوق بشر قلمداد می کنند ولی وقتی دول غربی با بمب ها و موشک هایشان صدها هزار انسان بی گناه را به خاک و خون کشیده و می کشند آن می شود دموکراسی. 

نشست حقوقي بررسي ابعاد حقوق بشري قانون جديد مجازات اسلامي در محل خانه ستارخان

نشست حقوقي بررسي ابعاد حقوق بشري قانون جديد مجازات اسلامي در محل خانه ستارخان

حجت‌الاسلام و المسلمين علي اصغر هوشياري زرنقي در  نشست حقوقي بررسي ابعاد حقوق بشري قانون جديد مجازات اسلامي در محل خانه ستارخان

 

(0)نظرات توسط: TABRIZ
شنبه 16 شهریور 1392

مداخله نظامي در کشورها بايستي برمبناي ضوابط منشور سازمان ملل صورت پذيرد

مداخله نظامي در کشورها بايستي برمبناي ضوابط منشور سازمان ملل صورت پذيرد

ايران از قربانيان اصلي ناقضان حقوق اوليه بين المللي يا به تعبيري حقوق بشر است

براي مقابله با يک عمل خلاف حقوق بين‌الملل نمي توان ممنوعيت توسل به زور را زير پا گذاشت

چه تفاوتي ميان انسانهاي کشته شده با گاز هاي شيميايي ايران با سوريه  وجود داشت

دکتر احد زمانزاد قويدل در نشست بررسي سياست دوگانه غرب در قبال استفاده از سلاح شيميايي

عضو کميته پيگيري امور خارجي دفتر منطقه شمالغرب کميسيون حقوق بشراسلامي گفت: نمي‌توان براي مقابله با يک عمل خلاف حقوق بين‌الملل يا حتي يک جنايت، يک قاعده آمره حقوق بين‌الملل همان ممنوعيت توسل به زور را نقض کرد.

به گزارش روابط عمومي دفتر منطقه 7 کميسيون حقوق بشراسلامي ، دکتر احد زمانزدکتر احد زمانزاد قويدل در نشست بررسي سياست دوگانه غرب در قبال استفاده از سلاح شيميايياد قويدل در نشست بررسي سياست دوگانه غرب در قبال استفاده از سلاح شيميايي که به بهانه استفاده از سلاحهاي شيميايي توسط گروه هاي تکفيري و القاعده در سوريه در محل خانه ستارخان برگزار شده بود با بيان اينکه استفاده از سلاح شيميايي بدون توجه به عاملان آن يک جنايت است و بايد محکوم شود افزود: اينکه هر کشوري که زور دارد اين انتخاب را دارد که تهديد به حمله نظامي کند در قواعد بين الملل امري مردود به شمار مي رود.

استاد برجسته حقوق بين الملل دانشگاه هاي تبريز با بيان اينکه اگر قرار است مداخله نظامي در سوريه و يا هر کشور ديگري انجام شود بايد برمبناي ضوابط حاکم در منشور سازمان ملل و از رهگذر قطعنامه هاي شوراي امنيت صورت گيرد افزود: براي مدافعان واقعي حقوق بشر اين سوال بوجود آمده است زماني که غيرنظاميان و زنان و کودکان بي گناه در حلبچه و سردشت ايران  هدف حملات شيميايي رژيم بعث عراق قرار گرفته بودند کشورهاي غربي مدافع حقوق بشر در کجاي اين معادله قرار گرفته بودند.

صاحبنظر مسائل حقوق بشري با بيان اينکه هرچند تعريف جامع و مانع در عمل از حقوق بشر وجود ندارد ادامه داد: بايستي تاکيد کنيم که کشور ايران خود از قربانيان اصلي ناقضان حقوق اوليه بين المللي يا به تعبيري حقوق بشر به شمار مي رود و در طول جنگ هشت ساله ايران و عراق استفاده از سلاح هاي شيميايي با تأييد و تصريح و اطلاع قدرتهاي حاضر در شوراي امنيت از طرف عراق بر عليه ايران بوده که عليرغم اذعان قدرتهاي مذکور در طول 8 سال جنگ فقط 7 قطعنامه صادر شد درحالي که در تهاجم ديگر عراق به کشور همسايه کويت  در طول 2 سال قريب 72 قطعنامه تصويب و صادر شد .

عضو کارگروه ترويج رعايت حقوق بشر دوستانه بين المللي شمالغرب کشور با بيان اينکه در قضيه سوريه  مشاهده مي کنيم که برخي قدرتهاي حاضر در شوراي امنيت با پررنگ نمودن حمله شيميايي به منطقه ريف دمشق که هنوز درهاله پرحجمي از ابهام باقي مانده است، حمله مذکور را منتسب به دولت سوريه نموده و خواستار دخالت نظامي حتي بدون تصويب شوراي امنيت مي شوند افزود: اين موضوع سئوالي که در ذهن ايجاد مي کند اين است که چرا در هيچ کدام از مراحل ، صداي « تأسف براي انسانيت » و « مداخله حقوق بشر دوستانه » شنيده نمي شد؟ مگر چه تفاوتي مي نمود انسانهايي با گاز اعصاب و شيميايي در ايران يا در سوريه کشته شوند ؟

وي با بيان اينکه با نظربه اصول بنيادين حقوق بين الملل، حقوق بشر و حقوق بشردوستانه ، اگر  روزي مداخله نظامي در سوريه و يا هر کشور ديگري انجام شود بايستي بر مبناي منشور ملل متحد و از رهگذر قطعنامه شوراي امنيت صورت گيرد افزود: توسل به زور به هر نحو ممکن و بدون توجه به مراتب فوق خلاف بند 4 از ماده 2 منشور ملل متحد خواهد بود که امروز به قاعده « آمره ممنوعيت توسل به زور » معروف و مقبول همه کشورهاي دنيا مي باشد.

دکتر احد زمانزاد قويدل در نشست بررسي سياست دوگانه غرب در قبال استفاده از سلاح شيميايي


 

(0)نظرات توسط: TABRIZ
شنبه 16 شهریور 1392

بررسی وضعیت حقوق بشر در منازعه قره باغ در همایش بین المللی قره باغ

بررسی وضعیت حقوق بشر در منازعه قره باغ در همایش بین المللی قره باغ

تمدید مهلت ارسال چکیده مقالات به همایش بین المللی قره باغ

رئیس همایش بین المللی قره باغ از تمدید مهلت ارسال چکیده مقالات  این همایش تا آخر شهریور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی ، دکتر محمد علی متفکر آزاد در گفتگو با خبرنگاران  با بیان اینکه همایش بین المللی قره باغ توسط دانشگاه‌ها و مراکز علمی شمال‌غرب کشور ، کمیسیون حقوق بشراسلامی و با همکاری اتحادیه آزادی قره باغ جمهوری آذربایجان در تبریز برگزار می‌شود افزود: مهلت ارسال  چکیده مقالات به همایش بین المللی قره باغ تا پایان شهریور ماه سال جاری تمدید شده است.

رئیس هیئت مدیره موسسه فرهنگی مطالعاتی آران با بیان اینکه فراخوان این همایش بین المللی با استقبال گسترده اساتید و پژوهشگر ایران، جمهوری آذربایجان و سایر کشورهای منطقه قفقاز و روسیه مواجه گردیده است اظهار داشت: اساتید و پژوهشگرانی که تا کنون موفق به ارسال چکیده مقاله خود نشده‌اند می‌توانند مطالب خود را منطبق با شرایط اعلامی در فراخوان تا 31شهریور ماه به ایمیل کمیته علمی  این همایش به نشانی conference. garabag@tabrizu. ac. Ir  ارسال نمایند.دکتر محمد علی متفکر آزاد رئیس همایش بین المللی قره باغ

رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه تبریز خاطرنشان کرد: این همایش در ۱۵ آبان ماه سال جاری درتبریز برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به اهداف این همایش گفت: ایجاد فضای هم اندیشی برای صاحب نظران ایرانی، قفقازی و بین المللی در موضوع قره باغ، تبیین علمی حقایق تاریخی قره باغ، شناسایی دلایل واقعی منازعه قره باغ به منظور تنویر افکار عمومی آذری های مسلمان جهان، بررسی روند و علل تطویل منازعه قره باغ، بازشناسی عملکرد ایران در خصوص بحران قره باغ، سنجش زمینه های همگرایی و واگرایی منطقه ای مرتبط با قره باغ، گردآوری تاریخ شفاهی پیرامون قره باغ و بررسی نتایج، پیامدها و چشم اندازهای احتمالی قره باغ از جمله اهداف این همایش می باشد.

دکتر متفکر آزاد ، بررسی وضعیت و جایگاه منازعه قره باغ در حقوق بین الملل ، بررسی اسناد حقوقی مرتبط با منازعه قره باغ و بررسی وضعیت حقوق بشر در منازعه قره باغ را از مولفه های حقـوق  بیـن المـلل این همایش عنوان نموده و  افزود: در حوزۀ تاریخی و جغرافیایی، موقعیت سرزمینی و جغرافیایی قره باغ از دوران صفویه تاکنون، قره باغ در اسناد، منابع ، سفرنامه ها و اسطوره های تاریخی، ریشه های تاریخی همگرایی و واگرایی قره باغ، تحولات تاریخی قره باغ در دوران صفویه، تحولات قره باغ در فترت سقوط صفویه تا ظهور قاجاریه، نقش و جایگاه قره باغ درجنگ های ایران و روسیه، تحولات تاریخی قره باغ در زمان تسلط تزارها و حکومت مساوات، وضعیت قره باغ در زمان اتحاد جماهیر شوروی، وضعیت قره باغ پس از استقلال جمهوری آذربایجان تا کنون و بازخوانی منابع و ماخذ موجود درباره قره باغ مطرح خواهد شد.

وی ادامه داد: در حوزه فرهنگی و اجتماعی جایگاه و نقش ادیان و مذاهب مختلف درتحولات فرهنگی، اجتماعی قره باغ از صفویه تا کنون، ترکیب قومیتی قره باغ از صفویه تاکنون، فجایع انسانی و مشکلات فرهنگی، اجتماعی ناشی از منازعه قره باغ ، قره باغ در ادبیات ایران،آثار نظم ونثر فارسی و ترکی آذربایجانی در بحث قره باغ، آثار معماري ايرانی و اسلامی در قره باغ (مدارس، مساجد، كاروانسراها، آرامگاه ها)، علما و مشاهیر قره باغ، مبانی فقهی لزوم حمایت مسلمانان از قره باغ، نقش و جایگاه مراجع دینی در جریان قره باغ، نقش طلاب و روحانیون جمهوری آذربایجان درباره قره باغ، نقش آموزه های شیعی (بسیج مردمی، جهاد و شهادت) در آزادسازی قره باغ و بررسی نوع نگرش افکار عمومی و نخبگان جمهوری آذربایجان به نقش و عملکرد ایران در بحران قره باغ، دلایل و پیامدها، از محور های همایش است.

رئیس همایش بین المللی قره باغ افزود: در حوزۀ سیاسی و روابط بین المللی این همایش نیز مسایلی چون ویژگی های ژئوپلتیکی و ژئو استراتژیکی قره باغ، زمینه های سیاسی شکل گیری و تطویل منازعه قره باغ، رویکرد و مواضع دولت های مختلف جمهوري آذربايجان در منازعه قره باغ از بدو استقلال تا کنون، مواضع و عملکرد احزاب و جریانات سیاسی ، اجتماعی و دینی جمهوری آذربایجان در باره قره باغ، نقش و عملکرد ایران در منازعه قره باغ و تاثیر آن بر منافع ملی ایران، نقش و میزان تاثیرگذاری منازعه قره باغ بر روابط منطقه ای و بین المللی ایران، مواضع و عملکرد بازیگران منطقه ای و فرامنطقه ای در منازعه قره باغ (همسایگان، رژیم صهیونیستی، گروه مینسک، سازمان ملل، سازمان همکاری اسلامی و...)، راهکارهای حل منازعه قره باغ ، ارتباط اندیشه های پان ترکیسم و پان آذریسم با منازعه قره باغ، نقاط اشتراک و افتراق قره باغ با سایر مناطق مورد مناقشه در جهان اسلام، بازخوانی تاریخ روابط ارامنه و آذری ها از زمان پیدایش منازعه قره باغ تاکنون و ویژگی های ژئواکونومیکی قره باغ، مورد بررسی محققان قرار می گیرد.

گفتنی است آدرس پایگاه اطلاع رسانی همایش بین المللی قره باغ http://qarabag.tabrizu.ac.ir بوده و علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند به آن مراجعه نمایند.

(0)نظرات توسط: TABRIZ
شنبه 16 شهریور 1392

برگزاری نشست بررسی سياست دوگانه غرب در قبال استفاده از سلاح شيميايي

دفتر منطقه ۷ برگزار می کند:

 

نشست بررسی سياست دوگانه غرب در قبال استفاده از سلاح شيميايي

به بهانه استفاده از سلاحهای شیمیایی توسط گروه های تکفیری و القاعده در سوریه

با حضور و سخنرانی : دکتر احد زمانزاد قویدل

 استاد حقوق بین الملل دانشگاه های تبریز

دکتر احد زمانزادقویدل

زمان:

ساعت ۱۰ صبح  روز شنبه ۱۶ شهریور

مکان:

خانه ستارخان

(0)نظرات توسط: TABRIZ
شنبه 9 شهریور 1392

نشست حقوقی « بررسی ابعاد حقوق بشری قانون جدید مجازات اسلامی»

دفتر منطقه ۷ کمیسیون حقوق بشراسلامی برگزار می کند:

 

 نشست  حقوقی « بررسی ابعاد حقوق بشری قانون جدید مجازات اسلامی» در تبریز

با حضور و سخنرانی:

حجت‌الاسلام و المسلمین هوشیاری زرنقی

رئیس محترم دادگاه های عمومی و انقلاب تبریز

حجت‌الاسلام و المسلمین علی اصغر هوشیاری زرنقی رئیس دادگاه های عمومی و انقلاب تبریز

  راس ساعت 18 عصر روز چهارشنبه 13 شهریورماه در محل خانه ستارخان

(0)نظرات توسط: TABRIZ
ﺳﻪشنبه 5 شهریور 1392

توزیع گواهی کارگاه آموزش روزنامه نگاری حقوق بشر

 توزیع گواهی کارگاه آموزش روزنامه نگاری حقوق بشر

به اطلاع آندسته از همیارانی که در دوره های آموزش روزنامه نگاری حقوق بشر شرکت کرده بودند می رساند گواهی این دوره ها جهت ارائه به عزیزان آماده می باشد لذا برای تحویل می توانید به جناب آقای کیومرث سلیم زاده مدیر روابط عمومی دفتر منطقه ۷ مراجعه و یا با شماره تلفن ۲۶۶۶۶۵۶ تماس حاصل نمایند.

(0)نظرات توسط: TABRIZ
ﺳﻪشنبه 5 شهریور 1392

مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره سراسری دستهای کوچک دعا برگزار شد

مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره سراسری دستهای کوچک دعا برگزار شد

زمانی که کودکان وارد دنیای بزرگترها می شوند/ دعاهایی که رنگ ناامیدی به خود گرفت

 هشتمین جشنواره سراسری دست های کوچک دعا در حالی برگزار می شود که دعاهای کودکان این بار در بسیاری موارد رنگ ناامیدی به خود گرفته و در نهایت آسیبهای اجتماعی که کودک با آن روبروست در دعاها نمایان می شود.

جشنواره دست های کوچک دعا هر سال به میزبانی تبریز برگزار شده و بهترین دعاهای تحویل سال از زبان کودکان و نوجوانان سراسر کشور در آن جمع آوری می شود.

تمام بچه‌های دنیا روحی متعال دارند که یکی از ابزارهایی که می‌تواند این روحیه را هرچه بیشتر متبلور کند، ادبیات و هنر است، اما آنچه در میان آثار هشتمین جشنواره خودنمایی می کند گاه دعاهای عجیبی است که از زبان یک کودک شش یا هفت ساله گفته می شود، کودکی که در خصوص مشکل طلاق پدر و مادر، مشکلات اقتصادی و حتی اعتیاد پدر و مادرش گله و شکایت می کند.

جایی که کودک در دعایش از خدا برای پدرش پول و برای خودش دوچرخه بخواهد، جایی که کودک از درد اعتیاد پدرش گله می کند.

و اما عمق فاجعه جایی است که در دعاهای یک کودک هفت ساله متوجه چیز عجیبی می شوی، آنجا که کودکی که هم اکنون باید در شادی های کودکانه خود غرق شود و امید به فرداهای روشن داشته باشد، از خستگی خود نسبت به زندگی کردن می گوید و آرزوی مرگ می کند.

گاه وقتی این دعاها را می خوانی، متعجب می شوی از اینکه کودکان سرزمینت چقدر زود بزرگ شده و درگیر پیچ و خم های زندگی بزرگان شده اند، از اینکه از هم اکنون مجبورند به جای بالا و پایین پریدن برای ذره ذره پول پدر خود چرتکه بیندازند.

 زبان کودکان زبان جامعه است

حسن میلانی، رئیس حوزه هنری آذربایجان شرقی در خصوص جزئیات آثار فرستاده شده به هشتمین جشنواره دست های کوچک دعا می گوید : امسال به دعاها سمت و سوی خاصی داده شده است تا انعکاس آن در جامعه  تاثیرگذاری های لازم را بگذارد زیرا زبان لطیف کودکان گاه سبب تغییرات گسترده ای می شود.

وی ادامه داد :این کودکان گاه با ادبیات گوناگون و ذوق و روحیات مختلف زبان به دعا گشوده اند اما برخی از این آثار موجب تالم داوران این مسابقات شده است.

میلانی با بیان اینکه مطالعه این آثار میتواند ما را در امر آسیب شناسی کلی از جامعه یاری کند، گفت : شاید با مطالعه و تحقیق مناسب بر روی این دعاها بتوان شیوه های مدیریتی مناسبی در عرصه های مختلف کشور به دست آورد و مسئولان می توانند با کنکاش دقیق آن به نتایج مناسبی برسند.

 وی با اشاره به برخی آسیب های اجتماعی که کودکان در این دعاها از آن شکایت کرده اند ، گفت :مسئله اعتیاد در جامعه یکی از بلاهای خانمان سوز است و برخی آثار ارسالی از سوی کودکان حکایت از تنفر ویژه کودکان نسبت به این معضل دارد.

رئیس حوزه هنری آذربایجان شرقی ادامه داد : برخی ها نیز در دعاهای خود، مشکل استغال پدرشان را مطرح کرده اند، جایی که فقر باعث شده است تا کودکی خودش را با دیگری مقایسه کرده و از خدا برای پدرش پول و برای خودش دوچرخه بخواهد.

وی افزود : در دعایی کودکی گفته بود " خدایا پدری ندارم و بی پناه مانده ام، کمکم کن" و این امر نشان می دهد کمک به همنوع در جامعه ما کمرنگ شده است و با وجود اینکه در خیلی از جاها جای پای خیران را می بینیم اما جای خالی زیادی در این عرصه داریم.

 زمانی که کودک از خدایش آرزوی مرگ می کند

میلانی با اشاره به اینکه مشکلاتی همانند کودک آزاری و بدسرپرستی خود را بیشتر در قالب این دعاها نشان می دهد ، گفت: در برخی از این دعاها کودکان از رفتار بد والدین نسبت به خود شاکی هستند و از خدا برای مهربان تر شدن مادر و پدر خود دعا می کنند.

 وی افزود : اما بدترین جای این ماجرا وقتی است که کودک از این بدرفتاری ها به تنگ آمده و از خدا برای خانواده و یا حتی خود آرزوی مرگ می کند تا از این مشکلات خلاص شود.

 ورود کودکان به دنیای بزرگترها خطرناک است

 رضا علیزاده، کارشناس ارشد جامعه شناسی در خصوص آسیب شناسی این دعاها می گوید : اگر موضوع خاصی به کودکان دیکته نشود و اجازه دهند قشر کودک و نوجوان دغدغه‌های درونی خود را عرضه کنند، علاوه بر اینکه آنها را در فضایی رقابتی قرار می‌دهد و در ماحصل آن کودکان به نوشتن و ادبیات علاقه‌مند می‌شوند، منجر به خلق و تولید آثاری می‌شود که توسط بسیاری از پژوهشگران و اصحاب ادبیات قابل بررسی خواهد بود.

 وی ادامه داد : جای تاسف است زمانی که کودکان به جای توجه به مسائل دنیای خود، وارد دنیای بزرگان شد اند و با آن ها دست و پنجه نرم می کنند،چیزی که باید به آن توجه ویژه ای شود وگرنه ادامه این امر می تواند برای وضع اجتماعی کشور خطرناک باشد.

 علیزاده افزود : با وجود اینکه کمبود کارهای فرهنگی را می توان عاملی در این اتفاق ها و ناامیدی ها دانست اما این بار شاید نقش مشکلات اقتصادی را نتوان نادیده گرفت زیرا زمانی فرا می رسد که شاید فرهنگ سازی نیز پاسخگو نیازهای یک خانواده و یا فرد نباشد.

 وی با بیان اینکه کودک آزاری یکی از بزرگترین آسیب های مربوط به کودکان است، گفت : کودکان همواره نیازمند برخورد عاطفی والدین خود هستند و در مواقعی که این مطالبه را کسب نمی کنند به دنبال راه فرار از این وضع هستند و شاید یکی از علل آرزوی مرگ برای خود و خانواده فرار از دست اینگونه مشکلات است.

این جامعه شناس ادامه داد : نمی توان از کودک انتظار صبر و شکیبایی زیادی داشت زیرا کودکان دارای روح لطیفی هستند و نمی توانند برخی مشکلات را دریابند به همین دلیل در این میان والدین باید با تغییر رویه خود آینده مناسبی برای فرزندان رقم بزنند و گرنه در غیر این صورت شاهد مشکلات زیادی در آینده این کودکان خواهیم بود.

 وی افزود: این عقده ها هم اکنون در سن کم در قالب برخی دعاها خود را نشان می دهد اما تضمینی برای این امر وجود ندارد که همین کودکان در آینده نه چندان دور دچار انواع مشکلات اجتماعی نشوند.

 علیزاده با بیان اینکه مشکلات تورم و بیکاری تاثیر خود را بر روی معیشت مردم گذاشته است، گفت : مشکلات اقتصادی بلافاصله اثر خود را درمعیشت مردم نشان می دهد و با بررسی می توان دریافت کودکانی که دارای خانواده ای با بنیه مالی ضعیف هستند بیشتر نسبت به زندگی ناامیدتر هستند.

 وی ادامه داد : برخی پدرو مادرها شاید ندانند که مسئله طلاق و همچنین اعتیاد تا چه اندازه می تواند در روح کودکان تاثیر بگذارد زیرا والدین بهترین اسوه های فرزندان خود هستند و زمانی که کودک متوجه شکاف بین این دو و یا مشکل خاصی درآن ها می شود الگوی خود را از دست می دهد و با یک دنیا خلا به زندگی خود ادامه می دهد و یا مجبور است برای خود الگوهایی انتخاب کند که صد درصد زمینه ساز مشکلات آینده اش خواهد شد.

 اختتامیه هشتمین دوره جشنواره دست های کوچک دعا امروز در حالی برگزار می شود که به نظر می رسد مسئولان باید با شنیدن دعاهای این کودکان و تجزیه و تحلیل های آن برنامه ریزی جامعی برای حوزه فعالیت خود داشته باشند.

 اندکی توجه به دعاهای این کودکان به ما نشان می دهد که نباید از آرزوی مرگ یک کودک برای خود با خانواده اش راحت گذشت، نباید از درهم آمیختن دنیای کودکان با بزرگانشان به همین راحتی ها گذشت بلکه باید با نظرات کارشناسانه ای جلوی تمامی این معضلات را گرفت.

 


 


 

(0)نظرات توسط: TABRIZ
ﺳﻪشنبه 5 شهریور 1392

جلسه ستادبشردوستانه دفترمنطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی

عکس :

جلسه ستادبشردوستانه دفترمنطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی


 

(0)نظرات توسط: TABRIZ
ﺳﻪشنبه 5 شهریور 1392

جشنواره دست های کوچک دعا در تبریز

 

جشنواره دست های کوچک دعا در تبریز
 
 با حضور اعضای کمیته کودکان و زنان دفتر منطقه ۷ برگزار می شود
حسن میلانی رئیس حوزه هنری آذربایجان شرقی

رئیس حوزه هنری آذربایجان شرقی از برگزاری جشنواره دست های کوچک دعا در تبریز خبر داد ...

حسن میلانی در این خصوص گفت: تعداد کل دعاهای رسیده به هشتمین جشنواره دست های کوچک دعا 70 هزار و 668 اثر است که بیش از 40 هزار از این دعاها مربوط به استان آذربایجان شرقی و مابقی از سایر استان ها است.

وی ادامه داد: در این جشنواره آثار و دعاهایی با موضوع ظهور امام زمان(عج)، سلامتی مقام معظم رهبری ، بیکاری، شفای بیماران و همچنین موضوع طلاق به دبیرخانه ارسال شده بود.

میلانی افزود: همچنین شکایت از فشار اقتصادی و بی پولی برخی دیگر از دعاهای این کودکان را تشکیل داده است.

گفتنی است: جشنواره دست های کوچک دعا از ساعت پنج الی هشت پنج شنبه 31 مرداد در تالار بزرگ مصلی حضرت امام (ره) برگزار شده و در آن برگزیدگان بهترین دعاها مورد تقدیر قرار می گیرند.

 

(0)نظرات توسط: TABRIZ