چهارشنبه 29 آبان 1392

گسترش روزافزون جرايم رايانه اي و اينترنتي در شمالغرب کشور

گسترش روزافزون جرايم رايانه اي و اينترنتي در  شمالغرب کشور

برگزاري همايش «پيشگيري از جرم در حوزه جرايم رايانه اي واينترنتي» در تبريز

با هدف ارتقاي سطح سواد رسانه اي شهروندان بويژه همياران حقوق بشر ، همايش «پيشگيري از جرم در حوزه جرايم رايانه اي واينترنتي» با حضور کارشناسان حقوقي در تبريز برگزار مي شود.مسعود اکبری اسبق

به گزارش روابط عمومي دفتر منطقه 7 کميسيون حقوق بشراسلامي، مسعود اکبري اسبق دبير اين همايش در گفتگو با خبرنگاران  با بيان اينکه جرايم رايانه اي  از جمله جرايمي است که با سرعت زياد در شمالغرب کشور بخصوص آذربايجان شرقي در حال گسترش است افزود: يکي از مشکلات اين حوزه ناآگاهي مردم از وجود قوانين و چگونگي برخورد با اين جرايم است.

وي با بيان اينکه ناآشنايي کاربران با ويژگيهاي فضاي مجازي و اينترنتي، بي توجهي و کم توجهي به امنيت فناوري اطلاعات ، افزايش ميزان کاربري رايانه اي و بهره گيري از شبکه هاي رايانه اي، پيچيده تر شدن فعاليتهاي متخلفان و مجرمان فضاي مجازي و فقدان آموزشهاي لازم در مقابله با جرائم رايانه اي را از علل وقوع جرائم رايانه اي در کشور دانست و افزود: تمايل روز افزون به استفاده‌هاي پيشرفته از جمله رايانه و اينترنت شرايط را براي ظهور جرايم رايانه اي و اينترنتي بوجود آورده كه اين امر پيشگيري از وقوع جرم رايانه اي را حائز اهميت ساخته است.

اکبري اسبق با بيان اينکه اين جرايم در فضاي مجازي انجام مي‌شوند و مانند ساير جرايم ملموس نيستند افزود: بايد گفت مراجع قضايي و انتظامي براي پيشگيري از اين جرايم و كشف آنها با تنش‌هاي نويني مواجه هستند.

اين حقوقدان درباره ضرورت و اهميت پيشگيري از وقوع جرم رايانه‌اي خاطرنشان كرد: پيشگيري از وقوع جرم يا به عبارت بهتر اتخاذ تدابير مناسب جهت جلوگيري از وقوع  يا تكرار جرم، موضوعي نيست كه به عصر حاضر تعلق داشته باشد.

وي کلاهبرداريهاي رايانه اي، توهين ونشر اکاذيب،دسترسي از روش هک، ورود به حریم خصوصی شهروندان، اشاعه فحشاء و منكرات، انتشار محتواي الحادي و مخالف موازين اسلامي، نقض حقوق مالکیت معنوی ، افشاي اسناد محرمانه و سري دولتي ، تکثير غيرمجاز، کلاهبرداري اينترنتي و تخريب داده ها را از جمله جرايم اينترنتي و رايانه اي عنوان نموده و افزود: با هدف ارتقاي سطح سواد رسانه اي شهروندان بويژه همياران حقوق بشر ، همايش «پيشگيري از جرم در حوزه جرايم رايانه اي واينترنتي» ساعت 17 عصر روز دوشنبه 4 آذر ماه با حضور کارشناسان حقوقي در محل سالن اجتماعات اداره کل ثبت اسناد و املاک آذربايجان شرقي برگزار مي شود.

(0)نظرات توسط: TABRIZ
چهارشنبه 29 آبان 1392

نشست حقوقی «پیشگیری از جرم در حوزه جرایم رایانه ای واینترنتی» در تبریز

دفتر منطقه 7 برگزار می کند:

نشست حقوقی «پیشگیری از جرم در حوزه جرایم رایانه ای واینترنتی» در تبریز

نشست حقوقی «پیشگیری از جرم در حوزه جرایم رایانه ای واینترنتی» در تبریز

ساعت 17 عصر روز دوشنبه 4  آذر ماه

در محل سالن اجتماعات اداره کل ثبت اسناد و املاک استان 

 

با حضور و سخنرانی:

حسین محمد زاده آلمالو

بازپرس جرایم رایانه ای و اینترنتی دادسرای عمومی و انقلاب تبریز

سرهنگ محمد قاسملو

رییس پلیس فتای آذربایجان شرقی

(0)نظرات توسط: TABRIZ
چهارشنبه 29 آبان 1392

همياران حقوق بشر در تبريز 40 واحد خون اهدا کردند

همياران حقوق بشر در تبريز 40 واحد خون  اهدا کردند

تعويق برخي از عملهاي جراحي فوري با کاهش ذخايرخوني در بيمارستانهاي تبريز

دبيرمنطقه 7 کميسيون حقوق بشراسلامي از همه مردم عزادار آذربايجان شرقي جهت اهداي فوري خون استمداد نمود

به گزارش روابط عمومي دفتر منطقه 7 کميسيون حقوق بشراسلامي ، مهندس وحيد کاظم زاده در حاشيه اهداي خون توسط همياران حقوق بشر در تبريز ، ضمن استمداد از داوطلبان و عزاداران حسيني در آذربايجان شرقي براي اهداي خون گفت: متاسفانه در روزهاي گذشته پاسخگويي به نياز مراکز درماني در آذربايجان شرقي به انواع فرآورده هاي خوني براساس اطلاعات موجود با چالش مواجه بوده است.

وي با بيان اينکه براي تامين فرآورده هاي خوني مورد نياز بيماران استان، مشارکت فزاينده مردم در امر بشردوستانه اهداي خون در شرايط فعلي بيش از پيش ضروري است ادامه داد: هر ساله با شروع فصول سرد سال سازمان انتقال خون دچار کاهش ذخيره خوني مي شود و در هفته هاي اخير نيز به اوج خود رسيده است.

مهندس کاظم زاده با بيان اينکه برخي از عملهاي جراحي اورژانسي و فوري ممکن است به دليل کاهش ذخايرخوني در بيمارستانهاي تبريز به تعويق افتند به كمبود شديد گروه‌ خوني AB در آذربايجان شرقي اشاره نموده و افزود: در وضعيت فعلي ، کمبود گروه هاي خوني منفي به ويژه گروه  AB  منفي و گروه خوني  O  منفي بيشتر بوده و نياز بيشتري به اين گروه ها احساس مي شود.

وي با بيان اينکه فردي که خون اهدا مي‌کند از سلامت خود هم اطمينان پيدا مي‌کند افزود: خون‌هاي اهدايي از نظر آلودگي به ايدز و هپاتيت B و C و سفيليس آزمايش مي‌شوند و علاوه بر اينکه اهداکنندگان با اهداي خون سلامت خود را تضمين مي‌کنند و باعث نجات همنوع خود مي‌شوند.

دبيرمنطقه 7 کميسيون حقوق بشراسلامي با بيان اينکه 95 درصد اهداکنندگان خون را  آقايان و پنج درصد بقيه را بانوان تشکيل داده اند افزود: متاسفانه ترس خانم‌ها از اهداء خون باعث شده است کمترين اهداکنندگان خون را اين افراد داشته باشند درصورتي که پزشکان معتقدند هر زن با توجه به ويژگي‌هاي فيزيولوژيکي خود مي‌تواند حداکثر سه بار در سال خون اهدا کند لذا لزوم فرهنگ سازي براي اهداي خون توسط زنان از طريق رسانه ها بيش از پيش احساس مي شود.

وي با بيان اينکه اميدواري به افزايش ذخاير خوني آذربايجان شرقي همزمان با روز عاشورا بيشتر شده است افزود: اميدوارم مردم بشردوست در تبريز و نقاط مختلف آذربايجان شرقي اهداي خون را منوط به روز عاشورا نسازند .

شايان ذکر است همزمان با روز تاسوعا و عاشوراي حسيني همياران حقوق بشر در تبريز 40 واحد خون  اهدا کردند.

(0)نظرات توسط: TABRIZ
چهارشنبه 29 آبان 1392

برنامه اهدای خون توسط همیاران حقوق بشر

اهدای خون اهدای زندگی

برنامه اهدای خون توسط همیاران حقوق بشر

زمان: ساعت ۱۶ دوشنبه ۲۰ آبان ماه

مکان: سازمان انتقال خون آذربایجان شرقی

خ امام خمینی - روبروی مسجد کبود تبریز 

(0)نظرات توسط: TABRIZ
چهارشنبه 29 آبان 1392

ذخاير خوني در آذربايجان شرقي به مرحله هشدار رسیده است

ذخاير خوني در آذربايجان شرقي به مرحله هشدار رسیده است

 

سرپرست اداره كل انتقال خون استان آذربايجان شرقي گفت: مردم  آذربایجان شرقی اهداء خون را به روز عاشورا موکول نکنند.

به گزارش روابط عمومی دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی ، دكتر كريم شمس اسنجان در گفتگو با مهندس وحید کاظم زاده دبیر کمیسیون حقوق بشراسلامی در شمالغرب کشور با دعوت از مردم براي اهداي خون گفت: ذخاير خوني در بانك خون استان در تمام گروه هاي خوني به مرحله هشدار رسیده است .

وی با بیان اینکه با توجه به كاهش دماي هوا، تمايل فيزيولوژيك بدن براي اهداي خون اندك مي شود كه اين امر موجب شده تعداد اهدا كنندگان خون كاهش يابد افزود: كمترين ذخایر خوني سالجاري را در هفته های اخیر شاهد بودیم.

سرپرست اداره كل انتقال خون استان آذربايجان شرقي با بیان اینکه لازم است تا مردم نیکوکار آذربایجان شرقی براي اهداي خون به مراكز انتقال خون استان مراجعه كنند تا ذخاير خوني براي بيماران خاص و سرطاني و بيماراني كه نياز به عمل جراحي دارند، تامين شود ادامه داد: شهروندان علاقمند به اهداي خون در تبريز مي توانند به پايگاه هاي خون گيري آخوني و مسجد كبود مراجعه كنند و همچنين در پايگاه مسجد كبود در روزهاي تعطيل در زمان هاي صبح و عصر نيز خونگيري انجام مي شود و در شهرهاي مراغه و ميانه نيز پايگاه هاي خون گيري اين شهرستان ها خونگيري در زمان هاي صبح و عصر را انجام مي دهند.

وی با اشاره به آغاز ما محرم و استقبال بیش از پیش مردم در این ایام برای اهداء خون، از مردم تقاضا نمود تا این امر خداپسندانه را در تمام طول این ایام گرانقدر انجام دهند تا سازمان انتقال خون نیز بتواند به خوبی خدمت کرده و به بهترین نحو از عهده تکریم اهدا کنندگان براید.

دکتر شمس افزود: هر سال در ایام عاشورای حسینی(ع) شاهد استقبال بی نظیر مردم برای اهداء خون هستیم و این حجم عظیم اهداء کنندگان ممکن است با توجه به امکانات این سازمان، موجب صف های طویل و ناراحتی مراجعان گرامی گردد لذا از عزیزان درخواست می نماییم از روز اول ماه محرم جهت اهداء خون به پایگاه های این سازمان مراجعه نمایند.

وی با بیان اینکه کاهش ذخایر خون در آذربایجان شرقی  به دلیل مصرف بیشتر است ادامه داد: در این استان علاوه بر وجود عمل های جراحی بیشتر، دارا بودن بیماران خاص مانند تالاسمی موجب مصرف بیشتر خون می گردد و به همین سبب کاهش ذخایر خون اتفاق می افتد.

دکتر شمس بر ضرورت فرهنگ سازی برای اهداء خون تاکید نموده و گفت: مردم  فهیم استان آذربایجان شرقی شایسته است اهداء خون را به عنوان یک فرهنگ انسانی اسلامی و امری بشردوستانه بپذیرند .

وی با بیان اینکه تمامی خدمات در امر خونگیری و اهدای خون به بیماران نیازمند بصورت رایگان صورت می پذیرد افزود: خرید و فروش خون غیر قانونی بوده و تاکنون در سازمان انتقال خون چنین موضوعی به وجود نیامده است و در صورت مشاهده با آن به شدت برخورد می شود.

دکتر شمس با بیان اینکه ظرفیت نگهداری خون در یخچال بیمارستانها 20 روز می باشد و بیمارستانها بیش از آن نمی توانند از آنها استفاده نمایند افزود: متاسفانه در دو ماه گذشته شاهد کاهش گروه های خونی در آذربایجان شرقی بودیم لذا از کمیسیون حقوق بشراسلامی و سایر نهادهای بشردوستانه دیگر می خواهیم در مسیر فرهنگ سازی اهدای خون این سازمان را یاری کنند.

دبیر کمیسیون حقوق بشراسلامی در شمالغرب کشور نیز با اشاره به اینکه این دفتر به سبب رسالت بشردوستانه خویش نگرانی خود را از کاهش ذخایر خونی در آذربایجان شرقی اعلام می نماید از همه مردم فهیم آذربایجان خواست تا با مراجعه به مراکز خونگیری اجازه ندهند تا بیماران نیازمند از این نظر به مشکلی بربخورند.

(0)نظرات توسط: TABRIZ
شنبه 11 آبان 1392

تاریخ برگزاری همایش قره باغ به تعویق افتاد

در واکنش به قدرناشناسی برخی رسانه ها و محافل جمهوری آذربایجان

تاریخ برگزاری همایش قره باغ به تعویق افتاد

دکتر محمد علی متفکر آزاد رئیس همایش بین المللی قره باغ

رئیس همایش بین المللی قره باغ ، از تعویق زمان برگزاری این همایش خبرداد.

به گزارش روابط عمومی دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی ، دکتر محمد علی متفکر آزاد در گفتگو با خبرنگاران ، اظهار داشت: از چند روز گذشته همزمان با نزدیک شدن تاریخ برگزاری همایش بین المللی قره باغ ، برخی تحرکات رسانه ای مشکوک در جمهوری آذربایجان آغاز شده است که بر اساس برخی شواهد ، عوامل رژیم صهیونیستی در پشت پرده ای این اقدامات قرار دارند.

وی با بیان اینکه طی یک هفته گذشته در چندین نشریه و سایت آذری ، سیاه نمایی هایی نسبت به اهداف همایش بین المللی قره باغ صورت گرفته است ، افزود: بی شک این سیاه نمایی ها ، بخش هایی از یک حرکت سازماندهی شده ضد ایرانی و البته ضد آذربایجانی است که هیچ شخص یا گروهی جزء صهیونیستها و محافلی که منافع آنان در تداوم اشغال قره باغ است، از این اقدامات نفع نمی برند.

رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه تبریز تصریح کرد: طی روز های اخیر برخی از مسئولین تشکیلات آزادی قره باغ جمهوری آذربایجان در مصاحبه با برخی رسانه های آذری ، از آغاز فشارها و محدودیتها توسط برخی ماموران مجهول الهویه علیه افرادی که قصد شرکت در همایش بین المللی قره باغ را داشتند ، خبرداده اند.

دکتر متفکر آزاد با یادآوری اینکه رسانه ها و حتی برخی مقامات آذری از زمان رونمایی فراخوان همایش بین المللی قره باغ تا کنون دیدگاه مثبتی به این همایش داشتند ، گفت : تغییر ناگهانی موضع برخی از آنان احتمال دخالت بیگانگان در این تغییر موضع را بشدت تقویت می کند.

رئیس همایش بین المللی قره باغ در بیان اهداف اصلی این همایش اظهار داشت :همانگونه که از نوع طراحی لوگوی همایش مشخص است ، دست اندرکاران برگزاری همایش بین المللی قره باغ ، منطبق با مقررات بین المللی از جمله اصل تمامیت ارضی کشورها و مطابق با چهار قطعنامه سازمان ملل متحد؛ قره باغ را جزئی از خاک آذربایجان دانسته و قائل به بازگشت آن به محدوده جغرافیایی و سیاسی جمهوری آذربایجان است ، که این موضوع در جهت پرواز پرنده صلح در لوگوی همایش معلوم است.

وی؛ استفاده از پرنده را در لوگوی همایش ، نشانه اعتقاد متولیان برگزاری همایش به لزوم بازگشت صلح و دوستی و زندگی مسالمت آمیز به منطقه دانست و گفت: در ادبیات سیاسی ، پرنده و نیز رنگ سفید نماد صلح و دوستی است.

رئیس همایش بین المللی قره باغ؛ همچنین تاکید بر لزوم ایفای نقش کشورهای  منطقه ای و تکیه بر سرمایه  اجتماعی و اعتقادی مردم مسلمان منطقه در حل بحران قره باغ را از دیگر اهداف و پیام های این همایش دانست و افزود : این مهم نیز در لوگوی همایش مستتر است.

دکتر متفکر آزاد با بیان اینکه "ما برای وصل کردن آمدیم " یاد آور شد: مردم آزاده جمهوری اسلامی ایران ، همواره خواهان استقلال واقعی و حفظ تمامیت ارضی همه همسایگان خود بوده است و ما نیز معتقدیم این مهم در سایه درک متقابل دولت و مردم کشورها از جمله دولت و مردم جمهوری آذربایجان از یکدیگر قابل تحقق است.

لذا ؛ اکنون که برخی نشریات آن کشور با خط گیری از دشمنان مردم ایران و آذربایجان شروع به سیاه نمایی نموده اند و برخی افراد که طبیعتا نمی توانند بدون اجازه محافل دولتی فعالیت نمایند ، مشکلات و محدودیتهایی را برای میهمانان آذری همایش ایجاد می کنند  و مهمتر از اینها متولیان دستگاه دیپلماسی این کشور ارزش ابتکارارزشمند محافل علمی و فرهنگ یایران را نمی دانند وحتی  به آن معترض می شوند، بعنوان اعتراض به عملکرد این رسانه ها و محافل،ما به عنوان متولیان این همایش علمی – مردمی ؛ برخلاف میل باطنی خود تصمیم گرفته ایم فعلا زمان برگزاری همایش را به تعویق بیندازیم و امیدواریم اساتید دانشگاه ، فعالان رسانه ای مستقل و منصف و همه فعالان فرهنگی و اجتماعی جمهوری آذربایجان که متوجه اهمیت و اهداف واقعی همایش شده اند ، اندک محافل و رسانه های آذری وابسته به آنان را که هنوز دوست و دشمن واقعی خود را نشناخته اند ، به الویتهای اساسی منطقه و لزوم آزادی قره باغ با استفادها از پتانسیل های کشورهای اسلامی ، را آگاه نمایند.

دکتر متفکر آزاد  در پایان از همه اساتید و پژوهشگران داخلی و خارجی که برای همایش بین المللی قره باغ ، مقاله یا چکیده مقاله فرستاده اند تشکر کرده و وعده داد از این مقالات علمی به نحو مطلوبی استفاده بشود.

وی همچنین از رسانه های جمهوری اسلامی ایران و نیز رسانه های جمهوری آذربایجان که  طی چند ماه گذشته اخبار مرتبط با همایش را به نحو شایسته و واقعی پوشش داده اند ، قدردانی نموده و تاکید کرد :ما اقدام غیر منصفانه چند رسانه آذری را توهین آنها به مردم غیور و مسلمان آذربایجان و عموم فعالان رسانه ای آن کشور می دانیم و امیدواریم شاهد تغییر اساسی در رویکرد آنان باشیم تا زمینه برگزاری شایسته همایش فراهم شود.

رئیس همایش بین المللی قره باغ در پایان تاکید نمود : ما در برگزاری این همایش ذینع نبودیم که آن را حتی با اعتراض طرف آذری پاسخ دهیم. ما می خواستیم به مطالبه چندین ساله مردم مسلمان آذربایجان پاسخ صادقانه دهیم ولی گویا برخی محافل آذری نگران این موضوع و همگرایی مردم دو کشور هستند که لازم است آنان بدانند ما حساب عموم مردم جمهوری آذربایجان را از آن عده قلیل جدا دانسته و خود را مقید به حمایت همه جانبه از مسلمانان این کشور می دانیم .

 


 

 اطلاعیه مهم دبیرخانه و کمیته علمی همایش بین المللی قره باغ      

دبیرخانه و کمیته علمی همایش بین المللی قره باغ با صدور اطلاعیه مهمی از تعویق زمان برګزاری این همایش خبر داد.

به گزارش روابط عمومی دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی ، متن اطلاعیه بدین شرح است:

 

باسمه تعالی

اطلاعیه دبیرخانه و کمیته علمی همایش بین المللی قره باغ

همانگونه که اساتید محترم دانشگاه، دانشجویان و پژوهشگران فرهیخته، اصحاب رسانه و عموم مردم شریف ایران و کشورهای منطقه قفقاز به ویژه جمهوری آذربایجان استحضار دارند، روند اجرایی همایش بین المللی قره باغ همزمان با برگزاری مراسم رونمایی از فراخوان این همایش در دانشگاه تبریز در پنجم تیرماه 1392 آغاز شد. 

این مراسم که با حضور مسئولین تشکلهای مردمی قره باغی  جمهوری آذربایجان برگزار شد به نحو شایسته ای مورد استقبال رسانه ها و مراکز علمی و دانشگاهی داخلی و خارجی به ویژه جمهوری آذربایجان قرار گرفت به گونه ای که در مهلت مقرر بیش از 150 مقاله از دانشگاه­های ایران، جمهوری آذربایجان، روسیه و ترکیه به کمیته علمی همایش واصل و مورد داوری قرار گرفت.

دست اندرکاران همایش در حال تمهید مقدمات نهایی همایش بودند و حتی مجموعه چکیده مقالات همایش آماده و سایر اقدامات اساسی برگزاری همایش انجام یافته بود که متاسفانه انتشار برخی اخبار در جمهوری آذربایجان موجب تعجب و تاسف گردید.

 از چند روز قبل تعداد قلیلی از رسانه های آذری تحت تاثیر محافل طرفدار تداوم اشغال قره باغ مبادرت به سیاه نمایی در خصوص اهداف این همایش نموده اند که به هیچ وجه قابل قبول نیست . از سوی دیگر برخی مسئولین تشکیلات آزادی قره باغ جمهوری آذربایجان روز دوشنبه 6 آبان 1392 طی مصاحبه با سایت آذری سلام نیوز و برخی سایتهای دیگر از شروع تهدیدات ماموران مجهول­الهویه جمهوری آذربایجان علیه میهمانان آذری همایش بین المللی  قره باغ خبر داده و اظهار داشته اند که ماموران فوق گفته اند: شما حق ندارید به این همایش بروید!!!

لذا با توجه به موارد فوق و نیز در واکنش به قدر ناشناسی غیرقابل انتظار وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان نسبت به برگزاری همایش بین المللی قره باغ که برگزاری آن ، هدفی جز محکومیت اشغالگری و تاکید بر تمامیت ارضی و استقلال این کشور مسلمان نداشته  و مورد استقبال شدید مردم مسلمان جمهوری آذربایجان قرار گرفته است، فعلا برخلاف میل باطنی، زمان برگزاری همایش به تعویق انداخته می شود.

امید است در آینده نزدیک با تغییر رویکرد برخی رسانه های ضد ایرانی جمهوری آذربایجان که تحت تاثیر لابی­های مدافع اشغالگری و با حمایت برخی محافل دولتی جمهوری آذربایجان به سیاه نمایی علیه این همایش پرداخته­اند؛ زمینه برگزاری شایسته همایش با حضور اساتید و اصحاب رسانه جمهوری آذربایجان فراهم گردد تا مسلمانان این کشور، به ویژه آوارگان قره باغ از نتایج مثبت و موثر آن برخوردار شوند.

بدیهی است دست اندکاران همایش در صورت لزوم، مواردی را که فعلا بنا به رعایت برخی مصالح، نیاز به بازگویی آنها نمی بینند، مطرح خواهند کرد.

دبیرخانه و کمیته علمی همایش بین المللی قره باغ

(0)نظرات توسط: TABRIZ