چهارشنبه 31 ارديبهشت 1393

برگزاری نشست « بررسی حقوق شهروندی » در تبریز

برگزاری نشست  « بررسی حقوق شهروندی » در تبریز

 استاد دکتر محمدعلی موحد

با حضور و سخنرانی استاد دکتر محمدعلی موحد

راس ساعت 17 عصر  روز پنج شنبه یکم  خرداد ماه

سالن  اتاق بازرگانی (واقع  در خیابان ارتش)

(0)نظرات توسط: TABRIZ
یکشنبه 28 ارديبهشت 1393

ارائه مشاوره حقوقي رایگان در فرهنگسراي الغدير تبريز

مسئول دفتر کلینیک حقوقی دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی:

ارائه مشاوره حقوقي رایگان در فرهنگسراي الغدير تبريز

بهنام پرتوی مسئول دفتر کلینیک حقوقی دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی

مسئول کلینیک حقوقی دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی از ارائه مشاوره حقوقي در فرهنگسراي الغدير تبريز خبر داد.

به گزارش روابط عمومی دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی بهنام پرتوی مسئول واحد ارشاد و معاضدت قضایی مرکز امور وکلا و مشاوران حقوقی قوه قضائیه در تبریز در گفتگو با خبرنگاران با اعلام این مطلب افزود: ‌طبق برنامه ريزي انجام شده  اين جلسات از هفته اول خرداد ماه روزهاي چهارشنبه از ساعت 10 الي 14 تشكيل مي شود و مراجعين مي توانند به صورت رايگان مشكلات حقوقي خود را با مشاوران در ميان بگذارند.مسئول کلینیک حقوقی دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی از ارائه مشاوره حقوقي در فرهنگسراي الغدير تبريز خبر داد

عضو هیئت امنای کمیسیون حقوق بشراسلامی در شمالغرب کشور افزود: در راستاي ارتقاي آگاهي هاي حقوقي شهروندان و ترويج فرهنگ قانونمداري با مشارکت کلینیک حقوقی دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی ، واحد ارشاد و معاضدت قضایی مرکز امور وکلا و مشاوران حقوقی قوه قضائیه ، کانون وکلای دادگستری استان و معاونت اجتماعي و پيشگيري از وقوع جرم دادگستري كل استان آذربجان شرقي با استفاده از ظرفيت اداره ارشاد و معاضدت هاي قضايي دادگستري و با همكاري فرهنگسراي بزرگ الغدير جلسات مشاوره حقوقي در اين فرهنگسرا برگزار خواهد شد.

مسئول دفتر کلینیک حقوقی دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی ادامه داد: ‌طبق برنامه ريزي انجام شده  اين جلسات روزهاي چهارشنبه تشكيل مي شود و مراجعين مي توانند به صورت رايگان مشكلات حقوقي خود را با مشاوران در ميان بگذارند.

لازم به ذكر است علاقمندان جهت تعيين وقت قبلي مي توانند به واحد آموزش شهروندي فرهنگسرای الغدیر مراجعه و يا با شماره تلفن 2670707 تماس حاصل نمايند.

(0)نظرات توسط: TABRIZ
یکشنبه 28 ارديبهشت 1393

تجلیل از حقوقدان برجسته کشور استاد دکتر محمدعلی موحد در تبریز

برگزاری مراسم

تجلیل از حقوقدان برجسته کشور استاد دکتر محمدعلی موحد

با مشارکت هیئت امناء و همیاران دفتر منطقه ۷

برگزاری مراسم تجلیل از حقوقدان برجسته کشور استاد دکتر محمدعلی موحد

 

زمان:

چهارشنبه ۳۱/۰۲/۱۳۹۳ ، ساعت ۳۰/۹ صبح

 مکان:

تالار وحدت دانشگاه تبریز

(0)نظرات توسط: TABRIZ
شنبه 27 ارديبهشت 1393

توزیع گواهی علمی حضور در همایش سلامت روانی ، عملکرد و تحکیم خانواده در تبریز

توزیع گواهی علمی حضور در همایش سلامت روانی ، عملکرد و تحکیم خانواده در تبریز

توزیع گواهی علمی حضور در همایش سلامت روانی ، عملکرد و تحکیم خانواده در تبریز

به اطلاع آندسته از همیارانی که در همایش سلامت روانی ، عملکرد و تحکیم خانواده در تبریز در مورخه ۷ اسفندماه سال ۹۲ شرکت نموده بودند می رساند که گواهی علمی حضور در این همایش به مدت ۸ ساعت تهیه و از طریق روابط عمومی دفتر منطقه ۷ قابل توزیع می باشد.

(0)نظرات توسط: TABRIZ
یکشنبه 21 ارديبهشت 1393

دانش قضایی، تقوا و عدالت عوامل مهم دردادرسی عادلانه

رییس هیئت امنای دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی :

دانش قضایی، تقوا و عدالت عوامل مهم دردادرسی عادلانه

حجت الاسلام مالک اژدر شریفی و دکتر حسن فرهودی نیا در جمع دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی تبریز

رییس هیئت امنای دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی گفت: دانش قضایی، تقوا و عدالت عوامل مهم در دادرسی عادلانه است.

به گزارش بشرنیوز ، حجت الاسلام مالک اژدر شریفی در جمع دانشجویان دانشگاه آزاد تبریز افزود: قاضی باید عالم به قضا بوده و اشرافیت به قانون داشته باشد.

وی اظهارکرد: قاضی باید همه را در کفه ترازوی انصاف و عدالت یکسان دیده و نگه دارد.

حجت الاسلام شریفی گفت: قضاوت شغل نیست، بلکه عبادت است و اگر به دیده شغل به آن نگریسته شود خسران دنیا و آخرت را به همراه می آورد.

نائب رییس هیئت امنای دفتر منطقه 7 و رییس کانون وکلای استان نیز در این نشست گفت: قوه قضاییه مستقل و نهاد دفاعیه مستقل دو اصل مهم تضمین کننده دادرسی منصفانه است.

دکتر حسن فرهودی نیا افزود: حق مراجعه به دادگاه مستقل و بی طرف که در اصل 34 قانون اساسی آمده، حق محاکمه منصفانه و علنی، اصل تناظر و وجود نهاد دفاعی مستقل از سایر اصول تضمین کننده دادرسی عادلانه به شمار می آید.

وی تاکید کرد: برای دادرسی عادلانه و به منظور حفظ حق دفاع مردم وجود دستگاه قضایی مستقل لازم است که در کشور ما نیز قوه قضاییه دارای استقلال است.

(0)نظرات توسط: TABRIZ
پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393

تربیت واصلاح رفتارمجرمان مهمترین اولویت مسئولان زندان باشد

عضو هیات امنای کمیسیون حقوق بشر اسلامی شمال غرب کشور:

تربیت واصلاح رفتارمجرمان مهمترین اولویت مسئولان زندان باشد

آیت الله محمدتقی پورمحمدی عضو هیات امنای کمیسیون حقوق بشر اسلامی شمال غرب کشور

 

عضو هیات امنای کمیسیون حقوق بشر اسلامی شمال غرب کشور گفت: تربیت و اصلاح رفتار مجرمان مهمترین هدف از زندانی کردن این افراد در حقوق اسلامی بوده و باید این کار در اولویت برنامه های مسئولان زندان باشد.

آیت الله محمدتقی پورمحمدی  در مجمع عمومی انجمن حمایت از زندانیان مراغه افزود: در حقوق اسلامی بر آگاه سازی و ایجاد پشیمانی در مجرمان از عمل به خلاف تاکید شده است.

وی اظهار کرد: برخی از افراد جامعه که به عنوان مخل جامعه شناخته می شوند باید در قانون اسلامی و مدنی، مدتی را در حبس سپری کنند تا امنیت جامعه به خطر نیافتد.

امام جمعه مراغه با اشاره به اینکه در حقوق اسلامی به زندانی کردن کمتر تاکید شده است، ادامه داد: قوه قضاییه در زمان کنونی سیاست خود را بیشتر به سمت اعمال مجازات های غیر از زندان از جمله بازپروری افراد معطوف کرده است.

آیت الله پورمحمدی یادآوری کرد: حمایت از زندانیان در قالب آموزش اشتغال و حمایت از خانواده های آنان به منظور جلوگیری از بزهکاری توسط انجمن حمایت از زندانیان از مهمترین سیاست های این قوه است.

وی با اشاره به اینکه در قانون تاسیس انجمن حمایت از زندانیان فقط در شهرهایی که اداره زندان در آن ها وجود داشته باشد امکان پذیر شده است، گفت: تاسیس این انجمن به منظور رسیدگی به امورزندانیان در هر شهر و تغییر این قانون ضروری است.

نماینده مردم آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه در زندان مراغه زندانیان شهرستان های ملکان، بناب و عجبشیر نیز حضور دارند، ادامه داد: تامین نیازهای معنوی و مادی خانواده این زندانیان به عهده انجمن حمایت از زندانیان مراغه است.

آیت الله پورمحمدی خاطرنشان کرد: خیران شهرهای عجبشیر، بناب و ملکان با این انجمن همکاری نداشته و این موضوع موجب عدم ارایه خدمات بهتر به تمام خانواده های این زندانیان می شود.

وی با تاکید بر تاسیس انجمن حمایت از زندانیان در این شهرستان ها گفت: با تاسیس این انجمن، خیران این شهرستان ها نیز می توانند از خانواده های زندانیان خود حمایت کنند.

رییس دادگستری مراغه نیز در این آیین گفت: در مقررات شرع اسلام و در موارد نادر به حبس اشاره شده است و به عنوان مجازات برای اصلاح مسلمانان و یا بازداشتن آن ها از ارتکاب جرایم حقوق جزایی عرفی پیش بینی شده است.

اسماعیل خیرالهی افزود: بازداشتن مجرم از ارتکاب مجدد به عمل خلاف و اصلاح بزهکاران از عمده اهداف زندانی کردن بزهکاران است.

وی اظهار کرد: در زمان کنونی در راستای اهداف اصلاحی و تربیتی مجرمان، در زندان به این افراد امکانات تربیتی، اشتغال و آموزش کار فراهم شده است.

رییس دادگستری مراغه ادامه داد: انجمن حمایت از زندانیان مراغه در این راستا با ایجاد کارگاه های آموزشی، اقدام به بازآموزی و کارآموزی زندانیان می کند.

خیرالهی از انجمن حمایت از زندانیان به عنوان نهاد مبارزه با بزهکاری در جامعه یاد کرد و گفت: تمام تلاش های آن ها حمایت از زندانیان و خانواده های آن ها در راستای کاهش بزهکاری توسط خود زندانیان و برخی از خانواده های آن ها است.

در این آیین کریم اصغری وند و مرتضی باستانی به عنوان بازرسان این انجمن انتخاب شدند.

(0)نظرات توسط: TABRIZ
پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393

حقوق کارگران بایستی تمام و کمال ادا شود

حقوق کارگران بایستی  تمام و کمال ادا شود

عمران و آبادانی کشور در گرو تلاش کارگران است

حجت الاسلام والمسلمین مالک اژدر شریفی روز یکشنبه در دیدار با اعضای کارگروه حمایت از حقوق کارگران دفتر منطقه 7

رییس هیئت امنای دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی گفت: عمران، آبادانی و توسعه کشور در گرو تلاش بی وقفه کارگران است.

 به گزارش روابط عمومی دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی ، حجت الاسلام والمسلمین مالک اژدر شریفی روز یکشنبه در دیدار با اعضای کارگروه حمایت از حقوق کارگران دفتر منطقه 7  با اشاره به آیات 39- 41 سوره مبارکه نجم (وَأَن لَّيْسَ لِلْإِنسَانِ إِلَّا مَا سَعَى * وَأَنَّ سَعْيَهُ سَوْفَ يُرَی *ثُمَّ يُجْزَاهُ الْجَزَاء الْأَوْفَى) به ترجمه آیات مذکور پرداخته و اظهار داشت: این آیات، حقیقت عظیم قرآنی و اسلامی را بیان می نمایند و برخی روایات نیز به صراحت به این مضامین اشاره دارند و آن اینست که برای انسان جز حاصل تلاش او نیست و در قیامت اعمال انسان بر وی مجسّم خواهند شد و سپس به وی جزا داده می شود.

وی افزود: قشر کارگر، قشری است که اگر سعی و تلاشش با قصد اخلاص و قرب به خداوند باشد، عبادت است. روایات رسیده از پیامبر اکرم (ص) و ائمه معصومین (ع) این مطلب را تأیید می نمایند. مانند: »الکاد علی عیاله من حل کالمجاهد فی سبیل الله (بحارالانوار، ج 104، ص 72): (کسی که از راه حلال برای تامین رفاه خانواده اش تلاش می کند، همچون مجاهدی است که در راه خدا جهاد می کند). لذا می توان گفت کار کارگر، عبادت و کارگاهی که در آن کار می کند، عبادتگاه است. نیز کارگر سرمایه کارفرما و سرمایه گذار است، سرمایه ای که از سرمایه وی حفاظت می نماید؛ سرمایه ای که باید قدرش را دانست و حقوقش را تمام و کمال ادا نمود.

رییس هیئت امنای دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی افزود: کسانی که در چرخه اقتصادی کشور فعال بوده و تلاش می کنند از اقشار تاثیرگذار جامعه هستند و باید دستگاه های مختلف دولتی و قضایی با آنها برخوردهای توام با احترام داشته باشند.

وی یکی از رسالت های بسیار مهم کارگران در اقتصاد کشور را صیانت و پاسداری از سرمایه های کشور اعلام کرد.

 

حوزه روابط کار بین کارگران و کارفرمایان به سمت آرامش پیش می رود

دبیر کارگروه حمایت از حقوق کارگران دفتر منطقه 7  نیز در این نشست با بیان اینکه این شهرستان با هشت هزار واحد تولیدی و صنعتی از قطب های مهم اقتصادی کشور به شمار می رود، گفت: حوزه روابط کار بین کارگران و کارفرمایان در این شهر به سمت آرامش پیش می رود.

کریم صادق زاده افزود: تا قبل از سال جدید تعدادی از واحدهای صنعتی تبریز از جمله شرکت ماشین آلات صنعتی، تبریز کف و بلبرینگ سازی با بحران کارگری مواجه بودند که با درایت مسوولان و در راس آنها تشکیلات قضایی این مشکلات رفع شده است.

وی از اقدامات دادگستری آذربایجان شرقی در رفع مشکلات این واحدها قدردانی کرد و گفت: واحدهای صنعتی یاد شده با قدرت تمام فعال بوده و کارگرانی که اخراج شده بودند بر سر کارهای خود باز گشته اند.

 

44 درصد شکایات کارگری در آذربایجان شرقی منجر به سازش شد

نرخ بیکاری در استان آذربایجان شرقی 5/12 درصد می باشد

مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی گفت: 44 درصد از شکایات کارگری در هیات های بدوی و تجدید نظر این استان منجر به سازش شده است.

 احد حسینی افزود: در سال گذشته 13 هزار و 486 فقره پرونده شکایت از کارگران به این اداره کل ارجاع شده بود که از این تعداد 10 هزار و 199 فقره در هیات های بدوی منجر به صدور رای شد.

وی گفت: از آرای صادره دو هزار و 198 مورد با مذاکرات انجام شده بین کارگران و کارفرمایان منجر به سازش شد.

حسینی ادامه داد: در هیات های تجدید نظر و حل اختلاف کارگری استان نیز سه هزار و 53 فقره پرونده بررسی که از این تعداد 674 مورد منجر به سازش شد و برای بقیه پرونده ها طبق قوانین کار آرای مقتضی صادر شده است.

وی نیروی کار استان را یک میلیون و 300 هزار نفر از جمعیت سه میلیون و 700 هزار نفری آذربایجان شرقی اعلام کرد که در حال حاضر یک میلیون و 114 هزار نفر اشتغال دارند.

حسینی بیکاران استان را 164 هزار نفر ذکر کرد که از این تعداد 82 درصد را آقایان و 18 درصد را بانوان در سنین کار تشکیل می دهند.

به گفته وی هم اکنون بیش از 40 درصد جمعیت شاغل آذربایجان شرقی که 476 هزار نفر را شامل می شود، در بخش صنعت اشتغال دارند.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه آذربایجان شرقی، نرخ بیکاری در استان 5/12 درصد اعلام کرد و افزود: این رقم از متوسط نرخ کشوری بیشتر می باشد و از سال 84  به بعد نرخ بیکاری افزایش داشته است.

وی افزود: بیشترین نرخ بیکاری مربوط به شهرهای میانه، تبریز، جلفا و کمترین نرخ بیکاری مربوط به خداآفرین، شبستر، هریس و بناب است.

حسینی با بیان اینکه مهاجرت از استان به شهرهایی همچون تهران، کرج، رباط کریم و اسلامشهر، از دو شهرستان اهر و هشترود به دلیل فقدان فرصتهای شغلی روند صعودی داشته است افزود: در حال حاضر جمعیت شاغل در بخش تعاون 49072 نفر می باشد در حالی که در برنامه پنجم توسعه قرار بود این بخش 25 درصد شاغلین را تشکیل دهد لیکن این هدف محقق نشده است.

وی افزود:در بخش ایجاد اشتغال در سال گذشته نیز قرار بود تا 60 هزار فرصت شغلی ایجاد گردد لیکن کمتر از این مقدار تحقق یافته است. لذا طرح مشاغل خانگی از جمله طرحهای اجرایی فعلی است که با تخصیص وام به شاغلان در خانه موجب رونق اشتغال می شود.بیش از 5000 نفر از کارگران استان تحت پوشش قانون کار بوده و مشابه این تعداد مشمول قانون تأمین اجتماعی می باشند. 47466 کارگاه در استان، تمام کارگران خود را بیمه نموده اند. 401 تشکّل کارگری در واحدهای کارگری ایجاد شده است.

(0)نظرات توسط: TABRIZ
پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393

تجمع عظیم کارگران با حضور اعضای کارگروه حمایت از حقوق کارگران دفتر منطقه۷

تجمع عظیم کارگران آذربایجان شرقی

 با حضور اعضای کارگروه حمایت از حقوق کارگران دفتر منطقه۷

همزمان با 11 ارديبهشت روز جهاني کارگر، تجمع بزرگ کارگران و بازنشستگان آذربايجان شرقي امروز با حضور محمد اسماعيل سعيدي رييس مجمع نمايندگان استان، اعضای کارگروه حمایت از حقوق کارگران دفتر منطقه 7  ، اعضاي شوراي شهر تبريز، دبير اجرايي خانه کارگر تبريز و اعضاي هيات رييسه تشکل هاي کارگري استان در سالن شش هزار نفري شهيد پورشريفي تبريز برگزار شد.

 

مطالبات کارگران به حق است

برخي قوانين موجود به بيکاري کارگران منجر مي شود

اسماعيل سعيدي.، با تأکيد بر اينکه تمامي مطالبات کارگران به حق است، اظهار داشت: در کنار بيان مشکلات قشر کارگري بايستي سهم هر ارگان و مسئولي در رفع اين مو.ارد مشخص شود تا شاهد تسريع در امور باشيم.

وي با بيان اينکه مسئولان ذيربط بايد گوش شنوا و در عين حال همت عالي در پيگيري مطالبات کارگران داشته باشند، خاطرنشان کرد: در نظام مقدس جمهوري اسلامي همه مسئول هستند و بايد نزد مردم و پيشگاه خداوند متعال پاسخگو باشند.

نماينده مردم تبريز، اسکو و آذرشهر در مجلس ادامه داد: هم اکنون قوانيني داريم که نه تنها به امنيت شغلي کارگر کمکي نمي کند، بلکه گاهي مشاهده مي کنيم که موجب بيکاري کارگر نيز مي شود.

وي افزود: بايد ديد در کجاي قانون ايراداتي وجود دارد که اصلاح شود و يا اگر در اجراي قانون کاستي هايي وجود دارد، رفع آن در اولويت قرار گيرد، در عين حالي که دستگاه هاي نظارتي نيز نظارت کافي بر حسن اجراي قوانين داشته باشند.

سعيدي در بخش ديگري از سخنان خود توسعه اقتصادي و پيشرفت هاي صنعتي کشور را مرهون تلاش کارگران دانست و اظهار داشت: بخش عمده اي از تحقق اقتصاد مقاومتي بر عهده کارگران است، از اين رو همه بايد در احقاق حقوق کارگران  تلاش کنند.

نماينده مردم تبريز در مجلس، در ادامه به دغدغه هاي بازنشستگان صندوق بيمه آينده ساز اشاره کرد و گفت:  کارگران بازنشسته پس از 30 سال تلاش نبايد دغدغه معيشتي داشته باشند، ايجاد امنيت و آرامش خاطر براي بازنشستگان رسالت همگان است.

وي نسبت به پيگيري مطالبات اعضاي صندوق بازنشستگي آينده ساز تبريز قول مساعد داد و گفت: در جلسه اي که با رييس هيات مديره اين صندوق در آينده نزديک خواهيم داشت، مطالبات اعضاي آن در آذربايجان شرقي بيان خواهد شد.

سعيدي همچنين تاکيد کرد: انتظار داريم توجه لازم به ماده 10 قانون تنظيم بخشي از مقررات تسهيل نوسازي صنايع کشور در برنامه سوم توسعه که در برنانه چهارم تمديد و در بند (ز) ماده 80 قانون برنامه پنجم توسعه تنفيذ شده نيز صورت گيرد.

همين گزارش حاکي است، تجمع بزرگ کارگران و بازنشستگان استان آذربايجان شرقي به همت خانه کارکر استان آذر بايجان شرقي به مناسبت روز جهاني  کارگر در سالن 6 هزار پورشريفي برگزار شد.

گفتني است، در پايان اين تجمع بزرگ کارگري ضمن قرائت قطعنامه روز جهاني کارگر به 11 نفر از کارگران و بازنشستگان استان به قيد قرعه هدايايي اهدا شد.

قراردادهاي موقت کار امنيت شغلي کارگر را هدف گرفته است

دستمزد كارگران كفاف امرار معاش آنها را نمي كند

اموال سازمان تامين اجتماعي متعلق به کارگران است

همسان سازي حقوق بازنشستگان اجرايي شود

کريم صادق زاده تبريزي، دبير ستاد بزرگداشت هفته کارگر در آذربايجان شرقي امروز در تجمع بزرگ کارگران استان که در سالن شهيد پورشريفي تبريز برگزار شد، اظهار داشت: روز جهاني کارگر يادآور حماسه بزرگمرداني است که براي احياي حقوق کارگران از جان خود گذشتند.

وي 11 ارديبهشت را فرصتي براي بيان مطالبات جامعه کارگري و ايستادگي در برابر مافياي سرمايه داري دانست و گفت: امروز نيازمند بازگشت به انديشه متعالي امام راحل در خصوص کارگران و قانون کار هستيم.

دبير اجرايي خانه کارگر تبريز در ادامه با تبيين برخي از مشکلات و دغدغه هاي قشر کارگري استان گفت: قراردادهاي موقت کار که امنيت شغلي کارگران را هدف گرفته دقيقا نفي کرامت و ارزش بالاي کارگران است، اجحافي که در حق کارگران شرکت هاي پيمانکاري و خدمات نيروي انساني مي شود، برده داري را به شکل نوين در ذهن انسان تداعي مي کند.

وي گفت: عدم امنيت شغلي کارگران امروز موجب تضعيف تشکل هاي کارگري شده و بي توجهي قانونگزاران و مجريان قانون به اين موضوع مهم اقتصادي و اجتماعي سبب شده که به تدريج مشروعيت ساير مقوله هاي اجتماعي و سياسي هم تحت الشعاع قرار گيرد.

دبير اجرايي خانه کارگر تبريز با ابراز تأسف از اين‌که دستمزدهايي كه كارگران دريافت مي كنند، ناچيز است و كفاف امرار معاش آنها را نمي كند، گفت: اجراي کامل اصول قانون اساسي با حفظ کرامت انساني کارگران، رفع مشکلات معيشتي اين قشر تلاشگر، مهار تورم و گراني، ايجاد ثبات اقتصادي و مبارزه با کج سليقگي تنها راه چاره است.

وي با اشاره به برخي از مطالبات جامعه کارگري و بازنشسته استان از دولت و مجلس و تشريح ماده 10 قانون نوسازي صنايع گفت: همسان سازي حقوق کارگران، عدم افزايش حقوق بازنشستگان صندوق آينده ساز به نسبت تورم و ده ها مورد ديگر از جمله مطالبات ماست.

دبير ستاد بزرگداشت هفته کارگر در آذربايجان شرقي با تأکيد بر اين‌که در شرايط کنوني حفظ استقلال و صيانت از سرمايه هاي تامين اجتماعي رسالت همگان است، خاطرنشان کرد: اموال اين سازمان در هر بخشي متعلق به کارگران بيمه شده، بازنشستگان و مستمري بگيران بوده و به عنوان حق الناس تعريف مي شود، به عبارتي ما با هر گونه دست اندازي به اين اموال جلوگيري مي کنيم.

دبير اجرايي خانه کارگر تبريز ادامه داد: عده اي با نام ساماندهي بيمه هاي اجتماعي و درماني، براي تصاحب صندوق و مراکز درماني سازمان تامين اجتماعي نقشه کشيده اند. اين افرد قصد دارند از آشفتگي نظام سلامت براي تامين منابع مالي پزشکان استفاده مي کنند، که نبايد اجازه سوء استفاده داد.

وي در بخش ديگري از سخنان خود به بيان مطالبات اعضاي صندوق بازنشستگي و حمايت آينده ساز تبريز پرداخت و اظهار داشت: عدم پرداخت به موقع حقوق بازنشستگان باعث اختلال در تنظيم نمودن دخل و خرج وزندگي آنان شده است.

صادقزاده با بيان اينکه نحوه درماني بازنشستگان روز به روز محدودتر شده که جوابگو درمان اعضاء و خانواده آنان نمي شود گفت: در مورد معوقات افزايش حقوق پرداخت نشده در سالهاي 91 و92و93 طبق بخشنامه دولت اعضاء خواستار اجراي  باقيمانده درصد افزايش حقوق را دارند.

وي ادامه داد: با توجه به اينکه صندوق بازنشستگي و حمايت آينده ساز مي بايست زيرنظرسازمان گسترش  ونوسازي صنايع ايران فعاليت کند، ولي با اعلام سازمان گسترش ونوسازي صنايع ايران که اين صندوق خصوصي ميباشد هيچ گونه نظارتي بر عمل کرد صندوق صورت نمي گيرد، انتظار داريم وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي گام هاي اساسي در جهت رفاه و آسايش کارگران بردارد.

عضو هيأت مديره کانونعالي کارگران بازنشسته کشور در بخش ديگري از سخنان خود به تشريح برخي از مطالبات کارگران و بازنشستگان تامين اجتماعي پرداخت و خواستار توجه به همسان سازي حقوق کارگران شد و اظهار داشت: تحقق اعطاي کارت منزلت، افزايش حقوق متناسب با نرخ تورم، احداث بيمارستان 300 تختخوابي، اختصاص سهميه حج و عمره، افزايش تسهيلات بانکي، احداث خانه مهر در تمامي شهرها و استان ها و افزايش کمک هزينه سفرهاي زيارتي و سياحتي بخشي از اين مطالبات است.

صادقزاده در ادامه اظهار داشت: از جناب دکتر شيري آذر و دکتر چمني و ديگر اعضاي شوراي اسلامي کلانشهر تبريز انتظار داريم با توجه به حضور چندين هزار کارگر در اين شهر صنعتي فراکسيون کارگري در شوراي شهر راه اندازي شود.

وي ساماندهي کارگران ساختماني، رسيدگي به وضعيت حقوق و مزاياي بازنشستگان شهرداري، آتش نشاني و شرکت واحد اتوبوسراني، همسان سازي مزاياي پرداختي به کارگران شهرداري در تمامي بخش ها را خواستار شد.

 

افزايش حقوق کارگران متناسب با تورم موجود نيست

همچنين عضو شوراي شهر تبريز دراين تجمع در سخناني با تأکيد بر اين که هيچ جامعه اي بدون توجه به قشر تلاشگر کارگر به سامان نخواهد رسيد، گفت: اصلي ترين شعار انقلاب اسلامي توجه به طبقه محروم جامعه است.

حبيب شيري آذر با بيان اينکه ميزان تورم از آمارهاي ارايه شده بالاتر است، افزود: سوال ما اين است که چرا افزايش حقوق با ميزان تورم متناسب نيست، در چنين شرايط اقتصادي کارگران چگونه مي توانند امرار و معاش داشته باشند.

 

قانون کار به طور کامل اجرا نمي شود

عضو هيأت مديره کانونعالي انجمن هاي صنفي کشور نيز در ادامه اين مراسم در سخناني با انتقاد از اينکه قانون کار خون بهاي شهيدان بوده اما به صورت کامل اجرا نمي شود، گفت: متاسفانه حرکت مثبت و کافي از سوي دولت و مجلس براي بهبود شرايط زندگي و وضعيت معيشتي کارگران صورت نمي گيرد.

ناصر چمني خاطرنشان کرد: در چنين شرايط اقتصادي و تورم بالاي موجود نمي توان با 608 هزار تومان امرار و معاش کرد، آيا خود مسئولان مي توانند با اين ميزان حداقل حقوق گذران زندگي داشته باشند. اين در حاليست که برخي از کارگران زن حتي حداقل حقوق را هم دريافت نمي کنند.

وي افزود: توصيه ما به دولتمردان اين است؛ به جاي اينکه سازمان تامين اجتماعي را از دست کارگران بگيريد، بهتر است سيستم نظارتي خود را بالا ببريد، چراکه تامين اجتماعي حق الناس بوده و خون بهاي شهيدان است.

 

کارگران قرباني اجراي نادرست خصوصي سازي شده اند

رييس کانون هماهنگي شوراهاي اسلامي کار آذربايجان شرقي نيز در اين مراسم در سخناني با اشاره به اجراي اصل 44 قانون اساسي گفت: متاسفانه خصوصي سازي به طور صحيح اجرايي نشده و کارگران قربانيان اين موضوع هستند.

چنگيز قاسمي ادامه داد: هدف رهبر معظم انقلاب اسلامي از ابلاغ سياست هاي اصل 44 قانون اساسي رونق اقتصادي کشور جذب سرمايه گذار و ايجاد اشتغال بود در حالي که عدم اجراي صحيح اين امر را محقق نکرد.

(0)نظرات توسط: TABRIZ
شنبه 13 ارديبهشت 1393

حضور اعضای کارگروه حمایت از حقوق کارگران دفتر منطقه ۷ در تجمع کارگران در سالن پورشریفی تبریز

مشارکت و حضور اعضای کارگروه حمایت از حقوق کارگران دفتر منطقه ۷

در تجمع کارگران در سالن پورشریفی تبریز

به مناسبت روز جهانی کارگر   

ادامه این مطلب
(0)نظرات توسط: TABRIZ
شنبه 6 ارديبهشت 1393

حضور جمعی از اعضای کمیسیون حقوق بشراسلامی در تشییع پیکر آیت الله ملکوتی

حضور جمعی از هیئت امنای و اعضای دفتر منطقه ۷ کمیسیون حقوق بشراسلامی

 در تشییع پیکر آیت الله ملکوتی در صحن حضرت فاطمه معصومه(س) در قم

حضور جمعی از هیئت امنای و اعضای دفتر منطقه ۷ کمیسیون حقوق بشراسلامی در تشییع پیکر آیت الله ملکوتی در صحن حضرت فاطمه معصومه(س) در قم

حضور جمعی از هیئت امنای و اعضای دفتر منطقه ۷ کمیسیون حقوق بشراسلامی در تشییع پیکر آیت الله ملکوتی در صحن حضرت فاطمه معصومه(س) در قم

حضور جمعی از هیئت امنای و اعضای دفتر منطقه ۷ کمیسیون حقوق بشراسلامی در تشییع پیکر آیت الله ملکوتی در صحن حضرت فاطمه معصومه(س) در قم

حضور جمعی از هیئت امنای و اعضای دفتر منطقه ۷ کمیسیون حقوق بشراسلامی در تشییع پیکر آیت الله ملکوتی در صحن حضرت فاطمه معصومه(س) در قم

(0)نظرات توسط: TABRIZ
شنبه 6 ارديبهشت 1393

تصاویر حضور کارگروه حمایت از حقوق کارگران دفترمنطقه ۷ دربرنامه کوهپیمایی عون بن علی

تصاویر حضور اعضای کارگروه حمایت از حقوق کارگران دفترمنطقه ۷

در برنامه کوهپیمایی عون بن علی به مناسبت هفته کارگر در تبریز

تصاویر حضور اعضای کارگروه حمایت از حقوق کارگران دفترمنطقه ۷ در برنامه کوهپیمایی عون بن علی به مناسبت هفته کارگر در تبریز

تصاویر حضور اعضای کارگروه حمایت از حقوق کارگران دفترمنطقه ۷ در برنامه کوهپیمایی عون بن علی به مناسبت هفته کارگر در تبریز

تصاویر حضور اعضای کارگروه حمایت از حقوق کارگران دفترمنطقه ۷ در برنامه کوهپیمایی عون بن علی به مناسبت هفته کارگر در تبریز

تصاویر حضور اعضای کارگروه حمایت از حقوق کارگران دفترمنطقه ۷ در برنامه کوهپیمایی عون بن علی به مناسبت هفته کارگر در تبریز

تصاویر حضور اعضای کارگروه حمایت از حقوق کارگران دفترمنطقه ۷ در برنامه کوهپیمایی عون بن علی به مناسبت هفته کارگر در تبریز

تصاویر حضور اعضای کارگروه حمایت از حقوق کارگران دفترمنطقه ۷ در برنامه کوهپیمایی عون بن علی به مناسبت هفته کارگر در تبریز

 

(0)نظرات توسط: TABRIZ
ﺳﻪشنبه 2 ارديبهشت 1393

بازدید همیاران حقوق بشر از خانه سالمندان

عکس:

 

بازدید همیاران حقوق بشر از خانه سالمندان

مجتمع بهزیستی شهید فیاض بخش تبریز

بازدید همیاران حقوق بشر از خانه سالمندان مجتمع بهزیستی شهید فیاض بخش تبریز

بازدید همیاران حقوق بشر از خانه سالمندان مجتمع بهزیستی شهید فیاض بخش تبریز


 

(0)نظرات توسط: TABRIZ