زنان و حقوق بشر

احکام حمایتی زنان در دستورالعمل اخیرالتّصویب حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی در قوه قضاییه

 

 

متن کامل «دستورالعمل حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی در قوه قضاییه» مشتمل بر پنج فصل و در ۳۳ ماده و هشت تبصره در تاریخ 22 تیر 1398 منتشر شد. بند (گ) ماده 16 و بند (چ) ماده 20 این سند، منحصراً به حوزه حمایت از حقوق زنان اختصاص دارد.

جهت مطالعه متن سند اینجا را کلیک کنید

 

 

ﺳﻪشنبه 25 تير 1398

بخش نامه معاون حقوقی رییس جمهور درخصوص چگونگی تدوین و یا اصلاح بخش نامه ها و رویه های اجرایی مرتبط با کسب و کار

 

 

بخش نامه معاون حقوقی رییس جمهور درخصوص چگونگی تدوین و یا اصلاح بخش نامه ها و رویه های اجرایی مرتبط با کسب و کار، طي نامه شماره 46532 در تاریخ 1398/04/19 ابلاغ گردید. متن این مقرره (نسخه ابلاغی) را از طریق لینک زیر مشاهده نمایید.

 

اینجا را کلیک نمایید

 

ﺳﻪشنبه 25 تير 1398

لایحه اصلاح بند ت ماده 80 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در موضوع تدوین طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار

 

 

 

لایحه اصلاح بند ت ماده 80 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران که به پیشنهاد معاونت رییس جمهور در امور زنان و خانواده در جلسه مورخ 1398/02/29 هیأت وزیران به تصویب رسیده است، جهت طی تشریفات قانونی به مجلس شوراي اسلامي ارسال شد. متن لایحه را از طریق لینک زیر مشاهده نمایید.

 

جهت مطالعه متن لایحه اینجا را کلیک نمایید

 

 

ﺳﻪشنبه 25 تير 1398

مواد مرتبط به حوزه زنان در آیین نامه نحوه اجرای احکام حدود، سلب حیات، قطع عضو، قصاص نفس و عضو و جرح، دیات، شلاق، تبعید، نفی بلد، اقامت اجباری و منع از اقامت در محل یا محل های معین

 

 

 

جهت مطالعه متن آیین نامه و بالاخص احکام  مرتبط به حوزه زنان در مواد 52، 55، 57، 120 ، 131، 132، 134 و 142، به لینک زیر رجوع نمایید

 

اینجا را کلیک نمایید

 

ﺳﻪشنبه 25 تير 1398

از خواستگارهای «نمایشی» تا ازدواج‌های «اینستاگرامی»

 

 

در جامعه‌ای که تلفن‌ و رسم و رسومات سنتی در سال‌های گذشته ارتباط زناشویی میان جوانان را پیوند می‌داد، اکنون به نظر می‌رسد اینترنت و فضاهای مجازی تا حدودی جایگزین آن شده‌اند و این امر باعث شده نوع آشنایی جوانان برای ازدواج تغییر و خواستگاری از طریق فضای مجازی هم انجام شود؛ حال آنکه به گفته یک روانشناس اجتماعی، خواستگاری‌های کورکورانه‌ای که از طریق فضای مجازی منجر به ازدواج می‌شود، محکوم به شکست خواهد بود.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 25 تير 1398

حیطه فعالیت

در این وبلاگ، اخبار مربوط به مقالات و کتب جدید در حوزه ی زنان، همایش ها، نشست های تخصصی، اسناد مرجع و بررسی تطبیقی مباحث حقوق زن در گستره ی جهانی و دیگر موارد مربوطه، منعکس خواهد شد. امید است عموم علاقه مندان به موضوع، در این مهم مشارکت و هم یاری نمایند.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط