زنان و حقوق بشر

اثر جدید یونسکو (سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد): راهبردهایی برای تحقق برابری جنسیتی از طریق آموزش و در آموزش

ﺳﻪشنبه 8 مرداد 1398

تقدیم گزارش دبیر کل ملل متحد در موضوع وضعیت حقوق بشر در ایران به اجلاس چهلم شورای حقوق بشر و موضوع حقوق زنان

 

 

 1- گزارش فوق در قالب 4 بخش و 80 بند تنظیم شده است و از جمله موضوعات مورد توجه در این گزارش، وضعیت حقوق بشر زنان می باشد که از این حیث، بالاخص بندهای 45، 46، 57، 60 تا 63، 68، 76 و 78 به موضوع حقوق  زنان توجه دارد و حوزه هایی؛ چون استمرار تبعیض قانونی علیه زنان در ازدواج، طلاق، حضانت فرزند، ارث و نیز اشتغال زنان و وضعیت مدافعان حقوق بشر زنان مورد اشاره  گزارش قرار گرفته است.

2- لازم به ذکر است، این اجلاس از تاریخ 25 فوریه لغایت 22 مارچ ( برابر با 6 اسفند 1397 لغایت 2 فروردین 1398) در مقر اروپایی سازمان ملل متحد؛ ژنو سوییس برگزار می شود.

 

جهت مطالعه متن انگلیسی سند اینجا را کلیک نمایید.

 

 

ﺳﻪشنبه 21 اسفند 1397

تقدیم گزارش گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران به اجلاس چهلم شورای حقوق بشر و موضوع حقوق زنان

 

 

گزارش فوق در قالب 4 بخش و 76 بند تنظیم شده است و از جمله موضوعات مورد توجه در این گزارش، وضعیت حقوق بشر زنان می باشد که از این حیث، بالاخص بندهای 16، 25، 26، 27، 52 و 70 گزارش ابعادی از موضوعات مرتبط به حوزه حقوق زن را مورد توجه قرار داده است که از جمله آن می توان به موضوع حجاب، آزادی اجتماعات و وضعیت مدافعان حقوق زن اشاره کرد.

لازم به ذکر است این اجلاس از تاریخ 25 فوریه لغایت 22 مارچ ( برابر با 6 اسفند 1397 لغایت 2 فروردین 1398) در مقر اروپایی سازمان ملل متحد؛ ژنو سوییس برگزار می شود.

 

جهت دریافت متن انگلیسی گزارش اینجا را کلیک نمایید

 

 

ﺳﻪشنبه 14 اسفند 1397

مجموعه نظریات عام کمیته حقوق بشر ناظر بر اجرای میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی 1966

 

 

کمیته های ناظر بر میثاق ها و کنوانسیون های بین المللی حقوق بشر؛ نظیر میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی 1966 که دولت ایران در سال 1355 به آن ملحق شده است، حسب مورد، مبادرت به صدور اسنادی به نام نظریه های عام می نمایند. این اسناد، حق های مقرر در آن کنوانسیون­ ها و میثاق ­ها را مورد شرح و بسط قرار می دهند و شناخت کاملی را نسبت به آن حق، معنا و مفهوم آن و شناسایی تعهداتی که دولت های برای عملیاتی سازی این  حق ها بر عهده دارند، در مخاطب ایجاد می کنند.

با این توضیح کمیته اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی که رکن ناظر بر میثاق بین المللی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی 1966 می باشد، مجموعه نظریات عام را در خصوص حق های مقرر در میثاق صادر کرده است که برخی از آنها مربوط به موضوع حمایت از زنان و اساساً مربوط به حوزه برابری حقوقی زن و مرد است.

شایان ذکر است دولت ایران در سال 1354 به این میثاق ملحق شده است و این مهم اهمیت آشنایی با شرح و تبیین حق های مقرر در این سند را ضرورت می بخشد.

علاقه مندان می­ توانند جهت مطالعه متن انگلیسی این اسناد به لینک زیر رجوع نمایند:

جهت دریافت متن انگلیسی اسناد اینجا را کلیک کنید

 

یکشنبه 27 اسفند 1396

دیده بان زنان ملل متحد / اطلاع رسانی منابع و رویدادهای مربوط به برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان

یکشنبه 20 اسفند 1396

مجموعه مقالات و گزارش های منتشره نهاد ملل متحد برای برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان ( موسوم به زنان ملل متحد)

یکشنبه 20 اسفند 1396

مجموعه گزارش های سالانه نهاد ملل متحد برای برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان ( موسوم به زنان ملل متحد)

یکشنبه 20 اسفند 1396

تقدیم گزارش سال 2017 شورای حقوق بشر به مجمع عمومی ملل متحد و توجه به ابعادی از حقوق زن

یکشنبه 13 اسفند 1396

کتابچه آموزشی دفتر کمیسر عالی حقوق بشر ملل متحد با عنوان حقوق زنان؛ حقوق بشر

یکشنبه 13 اسفند 1396

اسناد صادره یونیسف / گزارش وضعیت کودکان جهان در سال 2017 / کودکان در دنیای دیجیتال / ابعادی از حقوق دختران

یکشنبه 13 اسفند 1396

کتاب راهنمای مربوط به معرفی کارشناسان و گزارشگران ویژه ملل متحد در محورهای مختلف حقوق بشر

یکشنبه 13 اسفند 1396

مجموعه انتشارات دفتر کمیسرعالی حقوق بشر ملل متحد در موضوع آموزش حقوق بشر

یکشنبه 13 اسفند 1396

مجموعه اسناد مرجع دفتر کمیسر عالی حقوق بشر ملل متحد در حوزه های مختلف حقوق بشر؛ ازجمله حقوق زنان

 

 

این اسناد مرجع به پژوهشگران و فعالان حوزه های مختلف از حقوق بشر؛ ازجمله حقوق کودک کمک می کند تا به اسناد و اطلاعات مربوط به حقوق بشر و نیز آرای صادره از نهادهای شبه قضایی حقوق بشر؛ یا همان کمیته های ناظر بر اجرای کنوانسیون های مختلف؛ خصوصاً کمیته حقوق کودک ناظر بر کنوانسیون حقوق کودک دسترسی پیدا کنند

جهت دریافت متن انگلیسی اسناد اینجا را کلیک نمایید

یکشنبه 13 اسفند 1396

سند ملاحظات نهایی کمیته حقوق کودک ملل متحد خطاب به دولت جمهوری اسلامی ایران

 

 

ارکان معاهده محور ناظر بر اجرای اسناد بین المللی، حسب شرح وظایف خود، گزارش های دوره ای ( چهارسالانه یا پنج سالانه و ...) را از دولت های عضو آن سند دریافت می کنند. موضوع این گزارش ها اقداماتی است که آن دولت ها جهت اجرای آن سند در سطح کشور خود انجام داده اند.

کمیته بعد از دریافت و بررسی این گزارش و اخذ توضیحات تکمیلی، کتبی و شفاهی از دولت در خصوص آن، متعاقباً اسنادی را به نام ملاحظات نهایی (concluding observation) صادر می کند و ضمن آن، با بیان مهم ترین دستاوردهای آن دولت، خلاها و نارسایی های مربوط به اجرای سند را به دولت متذکر و برای رفع آن پیشهاداتی ارائه می دهد و از دولت می خواهد تا ارائه گزارش بعدی که معمولاً چهار یا پنج سال دیگر است، این پیشنهادات را عملی نماید.

از این حیث، کمیته حقوق کودک ناظر بر اجرای کنوانسیون حقوق کودک (1989) که دولت ایران در سال 1372 به آن ملحق شده است، بعد از دریافت گزارش ادواری پنج سالانه سوم و چهارم دولت، سند ملاحظات نهایی را دربهمن ماه سال 1394 صادر نمود که برخی مفاد آن مربوط به حوزه کودکان دختر و ازجمله ارتقا سن ازدواج به 18 سال، ممانعت از ختنه دختران، رعایت حقوق برابر برای دختران و پسران وغیره می باشد.

 

علاقه مندان می توانند جهت مطالعه متن انگلیسی سند اینجا را کلیک نمایند

 

یکشنبه 6 اسفند 1396

نگاهی به اقدامات کمیته زنان و جوانان مجمع تشخیص مصلحت نظام

 

 

در اصلاحيه سال 1368 قانون اساسي جمهوري اسلامی ‌ايران، نهاد جديدي به نام مجمع تشخيص مصلحت نظام به نهادهاي موجود در تشكيلات حكومتي نظام جمهوري اسلامی ‌ايران افزوده شد.

وفق اصل 112 اصلاحي قانون اساسي هدف از تشكيل اين نهاد را این‌گونه اعلام می‌دارد: «اين مجمع که به دستور مقام معظم رهبری و زير نظر ایشان تشكيل می‌شود و اعضاي آن را معظم‌له تعيين می‌نمايد، علاوه بر اين‌كه عنوان بازوي مشورتي مقام معظم رهبری را دارد، در تصويب و تأييد قوانين اختلافی میان مجلس و شورای نگهبان نيز نقش داشته و در برخي موارد سرانجام، تصويب نهايي قانون به نظر آن مجمع موكول شده است».

مجمع تشخیص مصلحت نظام دارای کمیسیون‌ها و کمیته‌های خاصی است که به صورت تخصصی به بررسی موضوعات و تدوین سیاست‌ها می‌پردازند. یکی از این کمیته‌ها، کمیته «زنان و جوانان» است که می‌تواند پیشنهاد سیاست‌گذاری در حوزه زنان و جوانان را ارایه دهد.

ادامه مطلب

یکشنبه 6 اسفند 1396

مجموعه کتابچه های (فکت شیت) آموزشی دفتر کمیسر عالی حقوق بشر ملل متحد

 

 

این کتابچه ها با زبان ساده، و به تناسب موضوع خود، حق های مختلف از حقوق بشر؛ ازجمله حق های مربوط به حوزه زنان ( نظیر حق زنان به رهایی از رویه های سنتی مضر برای سلامت آنها مانند ختنه زنان) را مورد شرح و معرفی قرار داده اند و  مطالعه آنها به مخاطب کمک می کند که نسبت به آن حق، معنا و مفهوم آن و شناسایی تعهداتی که دولت های برای عملیاتی سازی این  حق  بر عهده دارند، آشنایی پیدا نماید.

 

جهت دریافت و مطالعه متن انگلیسی کتابچه اینجا را کلیک نمایید

یکشنبه 29 بهمن 1396

مجموعه توصیه های عام کمیته کمیته رفع تبعیض علیه زنان؛ رکن ناظر بر کنوانسیون رفع تبعیض علیه زنان، مصوب 1979 ( موسوم به سیدا)

 

 

 

کمیته رفع تبعیض علیه زنان که رکن ناظر بر کنوانسیون رفع تبعیض علیه زنان، مصوب 1979 ( موسوم به سیدا) می باشد، مجموعه توصیه­ های عام را در خصوص حق های مقرر در کنوانسیون صادر کرده است. این اسناد، حق های مقرر در آن کنوانسیون­ را مورد شرح و بسط قرار می دهند و شناخت کاملی را نسبت به آن حق، معنا و مفهوم آن و شناسایی تعهداتی که دولت های برای عملیاتی سازی این  حق ها بر عهده دارند، در مخاطب ایجاد می کنند.

علاقه مندان می ­توانند جهت مطالعه متن انگلیسی این اسناد به لینک زیر رجوع نمایند:

جهت مطالعه متن انگلیسی اسناد اینجا را کلیک نمایید

یکشنبه 29 بهمن 1396

مجموعه نظریات عام کمیته حقوق بشر ناظر بر اجرای میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی 1966

 

 

 

کمیته های ناظر بر میثاق ها و کنوانسیون های بین المللی حقوق بشر؛ نظیر میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، حسب مورد، مبادرت به صدور اسنادی به نام نظریه های عام می نمایند. این اسناد، حق های مقرر در آن کنوانسیون­ ها و میثاق ­ها را مورد شرح و بسط قرار می دهند و شناخت کاملی را نسبت به آن حق، معنا و مفهوم آن و شناسایی تعهداتی که دولت های برای عملیاتی سازی این  حق ها بر عهده دارند، در مخاطب ایجاد می کنند.

با این توضیح کمیته حقوق بشر که رکن ناظر بر میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی 1966 می باشد، مجموعه نظریات عام را در خصوص حق های مقرر در میثاق صادر کرده است که برخی از آنها مربوط به موضوع حمایت از زنان و اساساً مربوط به حوزه برابری حقوقی زن و مرد است.

شایان ذکر است دولت ایران در سال 1354 به این میثاق ملحق شده است و این مهم اهمیت آشنایی با شرح و تبیین حق های مقرر در این سند را ضرورت می بخشد.

علاقه مندان می­ توانند جهت مطالعه متن انگلیسی این اسناد به لینک زیر رجوع نمایند:

 

جهت مطالعه متن انگلیسی اسناد اینجا را کلیک نمایید

 

یکشنبه 15 بهمن 1396

بیانیه مفهومی مشارکت ملل متحد برای مردمان بومی و توجه به ابعادی از حقوق زنان متعلق به گروه های بومی

یکشنبه 15 بهمن 1396

گزارش دبیرکل ملل متحد در موضوع وضعیت حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران و ابعادی از حقوق زنان

 

 

 

این گزارش که به اجلاس 34  شورای حقوق بشر؛ رکن فرعی مجمع عمومی ملل متحد ( این اجلاس از تاریخ 9 اسفندماه 1395 لغایت 5 فروردین ماه 1396 در ژنو سوییس برگزار شد) تقدیم شد، به ویژه در قالب بندهای 36 لغایت  47 حوزه حقوق زنان را مورد توجه قرار داده است؛ ازجمله محورهای مورد توجه این گزارش می توان به نابرابری زنان و مردان در حضانت فرزندان، در طلاق، در آزادی رفت و آمد، در دسترسی به مشاغل سیاسی، در اشتغال، در امور ورزشی  و نیز به محدودیت های پیش روی زنان در انتخاب نوع پوشش اشاره نمود

 

جهت دریافت متن انگلیسی گزارش ایجا را کلیک نمائید

چهارشنبه 30 فروردین 1396

انتشار سند توافق اجلاس 61 کمیسیون مقام زن

 

 

 

این سند که در اجلاس 61 کمیسیون مقام زن ملل متحد (اجلاس مذکور از تاریخ 23 اسفند 1395 لغایت 5 فروردین 1396 در نیویورک برگزار شد) و در قالب 45 بند مجزا صادر شد، بر محوریت توامندسازی اقتصادی زنان تمرکز دارد.

 

جهت دریافت متن انگلیسی سند اینجا را کلیک نمائید

چهارشنبه 30 فروردین 1396

گزارش توسعه انسانی 2016 برنامه عمران ملل متحد منتشر شد

چهارشنبه 30 فروردین 1396

صدور نخستین گزارش اسماء جهانگیر؛ گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران

 

 

گزارشگر مزبور، نخستین گزارش خود ر در قالب 4 بخش و 92 بند به اجلاس 34 شورای حقوق بشر ملل متحد ( که از تاریخ 9 اسفندماه 1395 لغایت 5 فروردین ماه 1396 در ژنو سوییس برگزار می شود) تقدیم داشت. بخش 3 از این گزارش، به موضوع حقوق زنان اختصاص دارد

جهت دریافت متن انگلیسی گزارش به این لینک رجوع نمایید

 

ﺳﻪشنبه 24 اسفند 1395

انتشار گزارش جدید نظارت جهانی بر آموزش با مشارکت یونسکو

 

 

جهت دریافت متن گزارش به لینک زیر مراجعه نمایید

متن کامل گزارش

ﺳﻪشنبه 23 شهریور 1395

کتاب راهنمای جدید سازمان بهداشت جهانی در موضوع ختنه زنان

 

 

این کتاب مشتمل بر توصیه هایی است که با هدف بهبودبخشی بیشتر به خدمات سلامتی که به بیش از 200 میلیون زن و دختر ختنه شده باید ارائه شود، تدوین شده است

جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک نمایید

 

ﺳﻪشنبه 28 ارديبهشت 1395

نگاهی بر مهم ترین اسناد صادره در اجلاس 31 شورای حقوق بشر ملل متحد

 

 

این اجلاس از 10 اسفند 1394 لغایت 4 فروردین 1395 در ژنو سوییس برگزار و منتهی به صدور 37 قطعنامه، 2 تصمیم و 1 بیانیه رییس شورای شد. از مجموع 37 قطعنامه ، 23 قطعنامه به محور موضوعی سوم اجلاس؛ یعنی ارتقاء و حمایت از حقوق بشر اختصاص داشت که ازجمله آن می­ توان به موارد زیر اشاره نمود:

- نقش زمامداری مطلوب بر ارتقاء و حمایت از حقوق بشر؛

- حق بر اشتغال؛

- حق بر غذا؛

- آموزش حقوق بشر؛

- طرح سؤال در موضوع حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی؛

- حقوق کودک در فن آوری های ارتباطی و اطلاع رسانی و بهره کشی جنسی از ایشان؛

- حقوق اشخاص متعلق به اقلیت های قومی، مذهبی، زبانی و نژادی؛

- مسکن مناسب به عنوان مؤلفه ای از حق بهره مندی از موازین مناسب زندی و رهایی از تبعیض  از این حیث؛

- تأثیر بدهی های خارجی  و تعهدات بین المللی دولت بر بهره مندی کامل از حقوق بشر؛ خصوصا حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی.

علاقه مندان جهت مطالعه متن اسناد مذکور و دیگر اسناد صادره اینجا را کلیک نمایند

ﺳﻪشنبه 17 فروردین 1395

دبیرکل ملل متحد گزارش خود در موضوع ویژه وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران را تقدیم اجلاس 31 شورای حقوق بشر نمود

 

 

این گزارش در قالب 4 بخش و 64 بند در تاریخ 12 اسفند سال جاری تقدیم اجلاس 31 شورای حقوق بشر ملل متحد (  که از 10 اسفند 1394 لغایت 4 فروردین  در ژنو سوییس برگزار می شود ) شد. ازجمله محورهای موضوعی گزارش دبیر کل می­ توان به مباحث مربوط به دادرسی عادلانه، حقوق مدنی و سیاسی؛ شامل حقوق زنان و نیز توصیه های مربوط به هر یک از محورهای مورد نقد اشاره نمود.

جهت دریافت متن انگلیسی گزارش اینجا را کلیک نمایید

ﺳﻪشنبه 25 اسفند 1394

گزارش گر ویژه وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران گزارش خود را تقدیم اجلاس 31 شورای حقوق بشر نمود

 

 

احمد شهید، دو گزارش خود را در قالب 4 بخش و 72 بند و نیز 4 بخش و 115 بند در تاریخ 19 اسفند سال 1394 تقدیم اجلاس 31 شورای حقوق بشر ملل متحد ( که از 10 اسفند 1394 لغایت 4 فروردین  در ژنو سوییس برگزار می شود ) نمود. ازجمله محورهای موضوعی گزارش احمد شهید می توان به حقوق مدنی و سیاسی؛ شامل حقوق زنان، قوانین کیفری و اجرای عدالت و نیز توصیه های مربوط به هر یک از محورهای مورد نقد اشاره نمود.

جهت دریافت متن انگلیسی گزارش های مذکور اینجا را کلیک نمایید

ﺳﻪشنبه 25 اسفند 1394

اجلاس 31 شورای حقوق بشر ملل متحد و موضوع حقوق زنان

 

 

اجلاس مذکور از 10 اسفند 1394 لغایت 4 فروردین در ژنو سوییس برگزار می شود. در همین خصوص، گزارش های زیر در موضوع حقوق زنان تقدیم شورای حقوق بشر شده است:

 

- گزارش گزارشگر ویژه فروش، فحشاء و پورنوگرافی کودکان و نیز دو گزارش موردی گزارشگر در خصوص کشورهای ژاپن و ارمنستان؛

- گزارش کمیسرعالی حقوق بشر ملل متحد در موضوع همکاری های فنی و توانمندسازی جهت ارتقاء و حمایت از حقوق تمامی مهاجرین ازجمله زنان، کودکان، سالمندان و افراد دارای معلولیت؛

- مطالعه دفتر کیسیرعالی حقوق بشر ملل متحد در خصوص وضعیت مهاجران در کشورهای محل عبور؛ از جمله نوجوانان و کودکان غیرهمراه و نیز زنان و دختران.

جهت دریافت متن انگلیسی گزارش های مذکور اینجا را کلیک نمایید

ﺳﻪشنبه 25 اسفند 1394

توصیه نامه شماره 32 کمیته رفع تبعیض علیه زنان

 

 

 

کمیته رفع تبعیض علیه زنان؛ رکن ناظر بر کنوانسیون بین المللی رفع تبعیض علیه زنان توصیه نامه کلی شماره 32 خود را با عنوان « ابعاد جنسیت - محور وضعیت پناهندگی، پناهجویی، تابعیت و بی تابعیتی زنان» در قالب 5 بخش و 63 بند تصویب و منتشر کرد

جهت مطالعه متن انگلیسی سند اینجا را کلیک نمایید

شنبه 9 خرداد 1394

توصیه نامه کلی شماره 31 کمیته منع تبعیض علیه زنان صادر شد: در موضوع حقوق کودک و آیین های سنتی مضر برای ایشان

 

 

این نظریه  با مشارکت توامان کمیته منع تبعیض علیه زنان؛ رکن ناظر بر پیمان نامه بین المللی منع تبعیض علیه زنان و کمیته حقوق کودک؛ رکن ناظر بر پیمان نامه بین المللی حقوق کودک (در قالب  نظریه تفسیری شماره 18 این کمیته نیز می باشد) در قالب نه بخش و نود بند مجزا صادر شده است. مهم ترین محورهای موضوعی نظریه تفسیری موصوف به شرح زیر است:

مبانی، اهداف، و گستره این سند؛

مروری بر هنجارهای مندرج در  پیمان نامه بین المللی حقوق کودک و  پیمان نامه بین المللی منع تبعیض علیه زنان؛

شاخص های شناسایی آیین های سنتی مضر؛

علت شناسی و اشکال مختلف این قسم از رسومات؛ خصوصاً موارد زیر:

- ازدواج اجباری و زودهنگام؛

- ختنه دختران؛

- جرایم ناموسی

- تعدد زوجات

چهارچوب های کل نگر برای ریشه کنی این رسومات در حوزه هایی؛ نظیر  قانون گذاری، پایش و نظارت، پیشگیری، تدوین قواعد اجتماعی و فرهنگی حق محور،  توانمندسازی زنان و دختران، ارتقای آگاهی های عامه، گفت و گوهای عمومی و تدابیر حمایتی

جهت مطالعه متن انگلیسی سند اینجا را کلیک نمایید

چهارشنبه 28 آبان 1393

انتشار گزارش دفتر کمیسر عالی حقوق بشر ملل متحد در موضوع رویکرد قالبی به زنان و تبعات آن بر تحقق حقوق بشر ایشان در چهارچوب توسعه انسانی پایدار

 

 

شورای حقوق بشر ملل متحد متعاقب قطعنامه شماره 6/30 خود در مورخ 27 خردادماه سال جاری نشستی را در موضوع زنان اختصاص داد و در قالب این نشست دو محور وجوه اشتراک بین تحقق حقوق زنان و حصول توسعه انسانی پایدار و نیز تبعات رویکرد قالبی بر شناسایی، بهره مندی و اجرای حقوق بشر زنان را مورد بحث و تبادل نظر قرار داد. متعاقبا دفتر کمیسر عالی حقوق بشر ملل متحد به درخواست شورا، گزارش مباحثات مطروح در این نشست را جهت بهره برداری همگان به   اجلاس 27 این شورا ( که از تاریخ هفدهم شهریور لغایت چهارم مهرماه سال جاری برگزار شد) تقدیم نمود.

جهت دسترسی به متن انگلیسی سند اینجا را کلیک نمایید

 

یکشنبه 25 آبان 1393

صدور توصیه نامه کلی شماره 31 کمیته منع تبعیض علیه زنان ملل متحد با موضوع زنان و آیین های سنتی مضر صادر شد

 

 

این سند  با مشارکت تومان کمیته حقوق کودک؛ رکن ناظر بر پیمان نامه بین المللی حقوق کودک و کمیته منع تبعیض علیه زنان؛ رکن ناظر بر پیمان نامه بین المللی منع تبعیض علیه زنان، در قالب نه بخش و نود بند مجزا صادر شده است. مهم ترین محورهای موضوعی توصیه نامه وصوف به شرح زیر است:

مبانی، اهداف، و گستره این سند؛

مروری بر هنجارهای مندرج در  پیمان نامه بین المللی حقوق کودک و  پیمان نامه بین المللی منع تبعیض علیه زنان؛

شاخص های شناسایی آیین های سنتی مضر؛

علت شناسی و اشکال مختلف این قسم از رسومات؛ خصوصاً موارد زیر:

- ازدواج اجباری و زودهنگام؛

- ختنه دختران؛

- جرایم ناموسی

- تعدد زوجات

چهارچوب های کل نگر برای ریشه کنی این رسومات در حوزه هایی؛ نظیر  قانون گذاری، پایش و نظارت، پیشگیری، تدوین قواعد اجتماعی و فرهنگی حق محور،  توانمندسازی زنان و دختران، ارتقای آگاهی های عامه، گفت و گوهای عمومی و تدابیر حمایتی

جهت مطالعه متن انگلیسی سند اینجا را کلیک نمایید

یکشنبه 18 آبان 1393

کمیته رفع تبعیض علیه زنان ملل متحد منتشر کرد: توصیه نامه کلی شماره 30

 

 

نهاد مذکور که نظارت بر حسن اجرای مفاد مندرج در پیمان نامه بین المللی رفع تبعیض علیه زنان را عهده داری می کند، سند حاضر را در خلال اجلاس 56 خود  ( که از 8 لغایت 26  مهرماه برگزار شد )، در قالب 5 بخش و 86 بند مجزا با عنوان «زنان در پیشگیری از مخاصمه، وضعیت های مخاصمه، و  وضعیت های پس از مخاصمه» صادر نمود. این سند  به ویژه محورهای موضوعی زیر را مورد بررسی قرار داده است:

 

قابلیت اعمال این پیمان نامه در دوران مخاصمه، پیشگیری از مخاصمه، و وضعیت های پس از مخاصمه:

اعمال سرزمینی و فراسرزمینی پیمان نامه؛ 

کاربرد پیمان نامه نسبت به  دولت ها و بازیگران غیردولتی؛

نقش مکمل این سند در کنار حقوق بین الملل بشردوستانه، حقوق مربوط به پناهندگان، و نیز حقوق کیفری؛

پیمان نامه و دستورکار شورای امنیت برای زنان، صلح و امنیت؛

نقش زنان در پیشگیری از مخاصمه، وضعیت های مخاصمه و پس از مخاصمه؛

جهت مطالعه متن سند اینجا را کلیک نمایید

چهارشنبه 29 آبان 1392

صدور ملاحظات نهایی جدید کمیته رفع تبعیض علیه زنان ملل متحد

 

 

کمیته رفع تبعیض علیه زنان، رکن ناظر بر حسن اجرای پیمان نامه بین المللی رفع تبعیض علیه زنان،  متعاقب برگزاری اجلاس 46 خود ( 26-8 مهرماه)؛ که ضمن آن بررسی گزارش های ادواری دولت های عضو این سند، شامل  جمهوری مولداوی، کلمبیا، بنین، آندورا، کامبوج، تاجیکستان و سیشل را در دستور کار داشت،  در راستای ارائه راهنمایی و تلاش جهت اجرای بهتر مفاد پیمان نامه در سرزمین کشورهای مورد بررسی، ملاحظات نهایی فوق را خطاب به این کشورها صادر نمود

جهت مطالعه متن ملاحظات نهایی مذکور اینجا را کلیک نمایید

چهارشنبه 29 آبان 1392

اثر جدید سازمان بین المللی کار: شاخص های کار شایسته: مفاهیم و تعاریف

 

 

اثر حاضر در قالب 11 بخش مجزا در همیاری با شورای اروپا تهیه و تدوین شده است. بخش پنجم این اثر، چگونگی جمع بین تعهدات  شغلی و تعهدات منبعث از زندگی خانوادگی و شغلی را مورد بررسی قرار داده است. همچنین بخش  هشتم این اثر به ارزیابی رفتارها و فرصت های برابر شغلی اختصاص دارد

جهت مطالعه متن اثر اینجا را کلیک نمایید

دوشنبه 27 آبان 1392

سازمان بین المللی کار منتشر کرد: دستمزد برابر: راهنمای مقدماتی

 

 

اثر حاضر ضمن اشاره به اینکه همچنان شاهد نابرابری زنان و مردان در دریافت دستمزد و یا بعضاً شاهد افزابیش این مسأله می باشیم، صراحت دارد به اینکه ارزشیابی منصفانه کاری که توسط بانوان انجام می شود، و نیز پایان دهی به تبعیض و نابرابری علیه زنان در دریافت دستمزد، در حصول برابری جنسیتی نقش اساسی دارد 

جهت مطالعه متن کامل اثر اینجا را کلیک نمایید

دوشنبه 27 آبان 1392

فکت شیت جدید سازمان بهداشت جهانی در موضوع تنظیم خانواده

 

 

سند حاضر ضمن تأکید بر اینکه برنامه های تنظیم خانواده به ارتقاء توسعه و سلامت در سطح جوامع یاری خواهد رساند، اذعان دارد به اینکه تنظیم خانواده در تأمین بهزیستی و استقلال زنان نقش اساسی ایفاء می نماید. همچنین برنامه تنظیم خانواده حق فرد به تعیین فواصل بین بارداری ها را تقویت نموده و در پیشگیری از بیماری های واگیر؛ نظیر ایدز حائز اهمیت می باشد

جهت مطالعه سند اینجا را کلیک نمایید

دوشنبه 27 آبان 1392

اعلامیه نوین جهانی و ضرورت تنظیم خانواده در دوران وضع حمل

 

 

وفق اعلامیه مذکور بارداری زنان در دوران دوازده ماهه بعد از وضع حمل، سلامت مادر و نوزاد را در معرض بالاترین خطرات قرار خواهد داد. فلذا اعلامیه حاضر بر آن است تا از بروز بارداری های ناخواسته در این دورانحساس پیشگیری به عمل آورد

جهت مطالعه متن کامل اعلامیه اینجا را کلیک نمایید

دوشنبه 27 آبان 1392

تقدیم گزارش گزارشگر ویژه اشکال معاصر بردگی به اجلاس 24 شورای حقوق بشر

 

 

گزارشگر موصوف، گزارش حاضر را در راستای ایفای وظایف و اشتغالات محوله، در قالب هفت بخش و نود و شش بند تهیه و تقدیم اجلاس 24 شورای حقوق بشر (که از تاریخ 18 شهریور لغایت 5 مهرماه سال جاری در ژنو سوییس برگزار خواهد شد)نمود.  این گزارش ضمن بررسی چالش های موجود بر سر راه اقدام علیه اشکال معاصر بردگی، و نیز ارزیابی  رویه های مطلوب علیه این مسأله در سطوح کشوری، و همچنین ارائه راهکار و توصیه، ازدواج های برده وار، بردگی خانگی و کار اجباری و بردگی کودک را در ذیل مهمترین چارچوب کاری خود  فهرست نموده است

جهت مطالعه متن سند اینجا را کلیک نمایید

دوشنبه 1 مهر 1392

صدور قطعنامه جدید شورای امنیت و مسأله حمایت از زنان در مخاصمات مسلحانه

 

 

شورای امنیت قطعنامه حاضر را در قالب یک مقدمه و 23 بند مجزا در تاریخ  سوم تیر ماه سال جاری صادر کرد. این سند توانمندسازی اقتصادی، اجتماعی و سیاسی زنان،  برابری جنسیتی و مشارکت دادن مردان را نقطه ثقل اقدام علیه تمامی اشکال خشونت بر ضد زنان؛ من جمله پیشگیری از ارتکاب خشونت جنسی در مخاصمات مسلحانه و وضعیت های پس از مخاصمه قلمداد نموده است

ادامه مطلب

دوشنبه 10 تير 1392

گزارشی از مشارکت و همیاری شورای حقوق بشر ملل متحد در اقدام برای خشونت علیه زنان

 

 

گزارش حاضر پیرو قطعنامه شماره 12/20 شورای حقوق بشر توسط دفتر کمیسیر عالی حقوق بشر ملل متحد در قالب چهاربخش و پنجاه و پنج بند نظم و نسق یافته و به اجلاس بیست و سوم  ( اجلاس مذکور از تاریخ ششم لغایت بیست و چهارم خرداد ماه در ژنو سوییس برگزار خواهد شد) شورای حقوق بشر تقدیم شده است. این گزارش مشتمل است بر مجموعه ای از توصیه ها در خصوص مشارکت و همیاری سازوکارهای درونی شورای حقوق بشر  برای ریشه کنی خشونت علیه زنان؛ شامل کمیسیون های تحقیق و حقیقت یاب، کمیته مشورتی، نظام ارزیابی ادواری جهانی، رویه های خاص، سازوکار کارشناسی حقوق افراد بومی و نیز مشارکت شورا با دیگر سازوکارهای ملل متحد؛ شامل شورای امنیت، مجمع عمومی، کمیسیون مقام زن، کمیسیون پیسگیری ازجرم و عدالت کیفری

جهت مطالعه متن سند اینجا را کلیک نمایید

چهارشنبه 1 خرداد 1392

گزارش فعالیت های صندوق اعتبار ملل متحد در حمایت از اقدام برای خشونت علیه زنان

 

 

هویت ملل متحد برای برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان ( زنان ملل متحد) در گزارش  تقدیمی خود به اجلاس بیست و سوم شورای حقوق بشر ( اجلاس مذکور از تاریخ ششم لغایت بیست و چهارم خرداد ماه در ژنو سوییس برگزار خواهد شد)  در قالب هفت بخش و چهل و هشت بند؛ خصوصاً فعالیت صندوق در پبشگیری از خشونت علیه زنان، بسط و توسعه دسترسی بازماندگان خشونت به خدمات معاضدتی، و نیز تلاش صندوق برای تقویت پاسخگویی سازمانی در قبال مسأله خشونت و ظرفیت سازی در این حوزه را مورد مداغه و ارزیابی قرار داده است

جهت مطالعه متن کامل سند اینجا را کلیک نمایید

چهارشنبه 1 خرداد 1392

مشارکت سیاسی زنان در گزارش کارگروه تبعیض علیه زنان در قانون و در رویه به شورای حقوق بشر

 

 

گزارش حاضر پیرو درخواست شورای حقوق بشر ملل متحد که در قطعنامه 23 / 15 اندراج یافته بود، در قالب چهار بخش و نود و هفت بند تهیه و به اجلاس  بیست و سوم  ( اجلاس مذکور از تاریخ ششم لغایت بیست و چهارم خرداد ماه در ژنو سوییس برگزار خواهد شد) تقدیم شد. این گزارش مسأله ریشه کنی تبعیض علیه زنان در زندگی عمومی و سیاسی و نیز مشارکت سیاسی بانوان و ارتباط آن با حقوق بشر و دموکراسی را به بررسی نشسته است

A/HRC/23/50

چهارشنبه 1 خرداد 1392

گزارش کمیسرعالی حقوق بشر ملل متحد و قوانین تبعیض آمیز علیه زنان در تابعیت

 

 

گزارش حاضر با عنوان « تبعیض علیه زنان در تابعیت و تبعات آن بر کودکان » تقدیم اجلاس بیست و سوم شورای حقوق بشر ( اجلاس مذکور از تاریخ ششم لغایت بیست و چهارم خرداد ماه در ژنو سوییس برگزار خواهد شد) شد. گزارش حاضر با عنایت به اینکه همچنان قوانین راجع به تابعیت دچار تبعیض علیه زنان و لذا عدم توانایی قانونی زنان در انتقال تابعیت خود به فرزندانشان می باشد، در قالب  هفت بخش و هفتادو دو بند، نقطه ثقل خود را به بررسی این قسم از تبعیض، و ارائه راهکار و توصیه جهت ریشه کنی آن  بنا نهاده است

جهت مطالعه متن سند اینجا را کلیک نمایید

چهارشنبه 1 خرداد 1392

تقدیم گزارش گزارشگر ویژه قاچاق انسان؛ من جمله زنان و کودکان به اجلاس بیست و سوم شورای حقوق بشر

 

 

گزارش حاضر در قالب چهار بخش و هشتادو پنج بند مجزا سامان دهی و تقدیم اجلاس ( اجلاس مذکور از تاریخ ششم لغایت بیست و چهارم خرداد ماه در ژنو سوییس برگزار خواهد شد) فوق شد. گزارش موصوف، ضمن بررسی موضوع، بالاخص نقش تقاضا در سرعت دهی به بهره کشی و قاچاق انسان؛ خصوصاً بهره کشی و قاچاق  زنان و کودکان و نیز جایگاه رویکردهای حقوق بشر محور در اقدام علیه این تقاضا را به مداقه و مداغه نشسته است

جهت مطالعه متن سند اینجا را کلیک نمایید

چهارشنبه 1 خرداد 1392

تقدیم گزارش گزارشگر ویژه خشونت علیه زنان؛ علل و تبعات آن به اجلاس بیست و سوم شورای حقوق بشر

 

 

گزارش مذکور در قالب چهار بخش و هفتادو هفت بند مجزا بر محور کلی مسؤولیت دولت ها در ریشه کنی خشونت علیه زنان نظم و نسق یافته است

 

مطالعه متن سند

دوشنبه 30 ارديبهشت 1392

سازمان بین المللی کار منتشر کرد: چشم انداز بین المللی زنان و کار در هتل ها، در حوزه گردشگری و کترینگ

 

اثر حاضر موضوعات فرهنگی و ساختاری را که کار زنان (من جمله دستمزد و ارتقای فرصت های شغلی آنها)، در این سه حوزه را  تحت تأثیر قرار می دهد،  مورد بررسی قرار داده است

متن کامل سند

چهارشنبه 21 فروردین 1392

شناسایی خشونت های جنسیت محور علیه زنان به عنوان مصداقی از شکنجه

 

 

 

منطوق ماده یک کنوانسیون بین المللی ممنوعیت شکنجه صراحت دارد به اینکه شکنجه عبارتست از درد ورنج شدید جسمی و روحی که برای حصول اهدافی؛ نظیر کسب اقرار، اطلاعات و... نیز  تبعیض بر قربانی اعمال می شود. از این حیث، گزارشگر ویژه ملل متحد در موضوع شکنجه و دیکر رفتارها یا مجازات های ظالمانه، غیرانسانی و موهن در بند سی و هفتم گزارشی که تقدیم اجلاس بیست و دوم شورای حقوق بشر نمود، تأکید دارد بر اینکه خشونت های جنسیت مجور  علیه زنان ذاتاً دارای ویژگی تبعیض آمیز بوده و  به این وصف می توان آن را ذیل مفهوم شکنجه گنجاند

ادامه مطلب

شنبه 26 اسفند 1391

پیش نویس اصول بنیادی حق قربانیان قاچاق به دریافت جبران خسارات مؤثر

 

 

دفتر کمیسرعالی حقوق بشر ملل متحد و گزارشگر ویژه ملل متحد در موضوع قاچاق انسان؛ خصوصاً زنان و کودکان در راستای عملی نمودن درخواست شورای حقوق بشر که در قطعنامه 20/1 انعکاس یافته بود، پیش نویس فوق را در قالب سه بخش و یازده بند تدوین نمودند. بند دهم سند موصوف صراحت دارد به اینکه دولت ها باید جهت حمایت از زنان و دختران قربانی قاچاق؛ بالاخص در قبال طرد اجتماعی و نیر آسیب های روانی، تدابیر کافی را اتخاذ نمایند

ادامه مطلب

شنبه 26 اسفند 1391

تقدیم مطالعه نهایی کمیته مشورتی شورای حقوق بشر به اجلاس بیست و دوم این نهاد با عنوان زنان روستایی و حق به غذا

 

 

مطالعه مذکور در  قالب شش بخش و نودو دو بند مجزا، بر چهار  محور چارچوب های قانونی بین المللی قابل اعمال نسبت به زنان روستایی، بررسی الگوهای تبعیض آمیز نسبت به این گروه؛ من جمله دسترسی ناچیز و تبعیض آمیز به آموزش، به اطلاعات و به مراقبت های سلامت محور و عدالت و نیز ارائه راهبرد و سیاست و رویه های مطلوب در این حوزه سامان یافته است

جهت مطالعه متن کامل سند اینجا را کلیک نمایید

 

شنبه 19 اسفند 1391

تقدیم گزارش گزارشگر ویژه حق به غذا به اجلاس بیست و دوم شورای حقوق بشر با عنوان حقوق زنان و حق به غذا

 

 

 

گزارش فوق در قالب شش بخش و پبجاه بند مجزا، سه محور اصلی دسترسی زنان به اشتغال، به حمایت اجتماعی و به منابع بهره وری را مورد ارزیابی قرار داده  است

جهت مطالعه متن کامل گزارش اینجا را کلیک نمایید

شنبه 19 اسفند 1391

بیست و دومین اجلاس سالانه شورای حقوق بشر و حقوق زنان

 

 

 

اجلاس مذکور از هفتم اسفند 1391 لغایت دوم فروردین ماه 1392 برگزار خواهد شد. از جمله محورهای موضوعی مورد بحث نمایندگان شرکت کننده در اجلاس حقوق زنان می باشد که از حیث  موارد زیر مورد بحث و تبادل نظر قرار می گیرد

بررسی مطالعه نهایی کمیته مشورتی شورای حقوق بشر در موضوع زنان روستایی و حق به غذا؛

 بررسی گزارش دبیرکل ملل متحد در موضوع تحقق حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در تمامی کشورها با تمرکز بر حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی زنان و توانندسازی آنها

بررسی گزارش کمیسرعالی حقوق بشر ملل متحد در موضوع وضعیت حقوق بشر در افغانستان من جمله با تمرکز بر حقوق زنان

ادامه مطلب  

شنبه 19 اسفند 1391

پیش نویس کمیسیون مقام زن درخصوص «منع هر گونه خشونت علیه زنان» چه می گوید؟

 

 

 

موضوع اصلی اجلاس پنجاه و هفتم کمیسیون مقام زن که در تاریخ 4 تا 15 مارس 2013 برگزار می شود، منع همه اشکال خشونت علیه زنان و دختران است. از این رو، کمیسیون مقام زن در تاریخ فوریه سال جاری( کمتر از یک ماه مانده به اجلاس پنجاه و هفتم) مبادرت به تهیه یک پیش نویس در زمینه موضوع اصلی اجلاس پیش رو کرده است. کمیسیون در این سند خشونت را چنین تعریف می کند:  هرگونه اقدام مبتنی بر خشونت جنسیتی که منجر شود یا احتمالاً منتج خواهد شد به آزار و اذیت جنسی یا بدنی زنان و دختران، همچنین تهدید به چنین اقدامی و نیز محروم کردن اجبار و خودسرانه زنان از آزادی چه در زندگی عمومی و چه در زندگی خصوصی

ادامه مطلب

چهارشنبه 16 اسفند 1391

انتشارات جدید سازمان بهداشت جهانی در حوزه حقوق سلامت - محور زنان

 

 

 

علاقه مندان می توانند جهت مطالعه آثار مذکور که من جمله تحت عناوین همسر کشی، خشونت جنسی و ختنه زنان  می باشد، به لینک زیر رجوع نمایند

http://www.who.int/reproductivehealth/publications/violence/en/index.html 

پنجشنبه 21 دی 1391

تصویب قطعنامه ممنوع سازی ختنه زنان در مجمع عمومی ملل متحد

 

طبق آمار موجود بین 100 تا 140 میلیون زن و دختر در سراسر جهان قربانی این رویه می باشند... ادامه مطلب

http://www.unwomen.org/2012/12/united-nations-bans-female-genital-mutilation/

ﺳﻪشنبه 12 دی 1391

تصویب پیش نویس قطعنامه ملل متحد در موضوع ریشه کنی ختنه زنان در کمیته سوم مجمع عمومی

 

 

سند موصوف دولت ها را ملزم می دارد تا کلیه تدابیر لازم را جهت ممنوع سازی ختنه زنان، حمایت از زنان و دختران در برابر این رویه مضر، و جلوگیری از بی کیفرماندن مرتکبان اتخاذ نمایند... ادامه مطلب

http://www.un.org/apps/news/story.asp?NewsID=43625&Cr=violence+against+women&Cr1=

پنجشنبه 9 آذر 1391

معرفی برخی از آثار جدید پژوهشی کمیسیون در خبرگزاری ایسنا

خبرگزاری یاد شده در مورخ  25 شهریور 1391، تازه‌های پژوهشی کمیسیون را اطلاع رسانی نمود که یک مورد به حقوق خانواده مربوط می شود

 برای ملاحظه خبر یاد شده کلیک نمایید

 

 

 

 

 

 

دوشنبه 27 شهریور 1391

انتشار منشور جدید دستاوردهای توسعه هزاره ملل متحد

 

سند حاضر دستاورهای حاصله از اجرای اعلامیه توسعه هزاره ملل متحد را در فاصله سال های 2010 لغایت ژوئن 2012 میلادی در خود منعکس نموده است

دولت های عضو ملل متحد در سال 2000 میلادی با تصویب اعلامیه هزاره متعهد شدند تا به اقدام علیه فقر شدید مبادرت کرده و زندگی بهتر را برای همگان تضمین نمایند. اهداف توسعه هزاره این تعهد را در قالب 21 هدف و 60 شاخص قابل اندازه گیری مندرج کرد تا به این موجب امکان ارزیابی دستاوردهای حاصله به صورت عینی وجود داشته باشد. از جمله این شاخص ها توانمندسازی زنان و برابری جنسیتی  می باشد

علاقه مندان جهت مشاهده جداول مندرج در این منشور به لینک زیر رجوع نمایند

http://mdgs.un.org/unsd/mdg/Resources/Static/Products/Progress2012/Progress_E.pdf

ﺳﻪشنبه 13 تير 1391

انتشار اثر ترتیباتی خصوصی برای ارتقاء سلامت عمومی / خطوط راهنمایی برای بهبود سلامت زنان و کودکان

 

اثر حاضر توسط کارگروه نوآوری برای زنان و کودکان و با همکاری سازمان بهداشت جهانی و نهاد نروژی همکاری برای توسعه انتشار یافته است. علاقه مندان  می توانند جهت مطالعه اثر به لینک زیر رجوع نمایند

http://www.who.int/pmnch/topics/part_publications/private_enterprise_for_public_health_guide.pdf

 

ﺳﻪشنبه 13 تير 1391

انتشار گزارش جدید صندوق جمعیت ملل متحد / تاکید بر ارتقاء بهداشت باروری

 

گزارش مزکور رابطه بین رشد جمعیت را با شاخص هایی چون ارتقاء   بهداشت باروری و سلامت نوزادان،   برنامه های تنظیم خانواده، حمایت از برابری جنسیتی و حقوق باروری را به بررسی نشسته است. علاقه مندان می توانند جهت مطالعه متن انگلیسی سند به لینک زیر رجوع نمایند

http://www.unfpa.org/webdav/site/global/shared/documents/publications/2012/16434%20UNFPA%20AR_FINAL_Ev11.pdf

 

ﺳﻪشنبه 13 تير 1391

تقدیم گزارش گزارشگر ویژه خشونت علیه زنان ملل متحد به اجلاس نوزدهم شورای حقوق بشر

گزارش گر مزبور گزارش خود را در قالب پنج بخش و 116 بند،  در موضوع قتل های جنسیت - محور تقدیم شورای حقوق بشر نمود؛ قتل هایی که  عوامل ارتکاب آن بعضاً از کوتاهی دولت در تعقیب و مجازات مرتکب بهره مند هستند. علاقه مندان جهت مطالعه گزارش مذکور به آدرس زیر رجوع نمایند

http://www.ohchr.org/Documents/HRBodies/HRCouncil/RegularSession/Session20/A.HRC.20.16_En.PDF

یکشنبه 11 تير 1391

بررسی گزارش گزارش گر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران و صدور قطع نامه شورای حقوق بشر

شورای حقوق بشر در خلال اجلاس نوزدهم خود و با بررسی گزارش گزارشگر فوق که بندهای 44-41 آن به وضعیت زنان و نیز بندهای 68-67 آن به وضعیت افراد دوجنسی، تغییر جنسیت داده و همجنس گرایان زن و مرد اختصاص دارد، مبادرت به صدور قطع نامه ای در قالب 3 بند نمود.

جهت مطالعه متن انگلیسی گزارش به آدرس زیر رجوع نمایید

http://www.ohchr.org/Documents/HRBodies/HRCouncil/RegularSession/Session19/A-HRC-19-66_en.pdf--

جهت مطالعه متن انگلیسی سند به سامانه اطلاع رسانی شورای حقوق بشر، قسمت اسناد اجلاس نوزدهم و سند زیر رجوع نمایید

A/HRC/19/L.22

پنجشنبه 17 فروردین 1391

تدوین دستورالعمل جدید ملل متحد برای میانجی ها در موضوع گنجاندن مسأله خشونت جنسی در توافقات مربوط به صلح و آتش بس

علاقه مندان می توانند جهت مطالعه سند فوق که توسط دپاتمان امور سیاسی ملل متحد به چاپ رسیده است، به آدرس زیر مراجعه نمایند

http://www.un.org/wcm/webdav/site/undpa/shared/undpa/pdf/DPA%20Guidance%20for%20Mediators%20on%20Addressing%20Conflict-Related%20Sexual%20Violence%20in%20Ceasefire%20and%20Peace%20Agreements.pdf

یکشنبه 21 اسفند 1390

تدوین پیش نویس سند نهایی اجلاس پنجاه و ششم کمیسیون مقام زن با موضوع توانمند سازی زنان روستایی و نقش آن ها در کاهش فقر و گرسنگی، توسعه و چالش های موجود

جهت مطالعه سند فوق که حاوی مهم ترین چالش های موجود فراروی زنان روستایی و نیز توصیه های صادره از جانب کمیسییون و مباحثات نمایندگان شرکت کننده در اجلاس می باشد به آدرس زیر مراجعه نمایید

http://www.IHRN.ir//WeblogPage.aspx?USER=WOMANHR&ID=2512

 

یکشنبه 21 اسفند 1390

میثاق بین المللی حقوق سیاسی زنان

علاقه مندان می توانند جهت مطالعه متن سند به لینک زیر مراجعه نمایند

http://www.gafghahi.com/index.php?ToDo=ShowArticles&AID=27

دوشنبه 24 مرداد 1390

میثاق بین المللی منع تبعیض علیه زنان

علاقه مندان می توانند جهت مطالعه متن فارسی  سند به لینک زیر مراجعه نمایند. بدیهی است اشکالات احتمالی موجود در متن ترجمه از مسوولیت این وبلاگ خارج می باشد

.

http://www.aljomeh.ir/Siasi/Konvansion.htm

دوشنبه 24 مرداد 1390

نظریه تفسیری شماره ( 16 ) کمیته حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با موضوع برابری زنان و مردان در بهره‌مندی از کلیه حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی

علاقه مندان می توانند جهت مطالعه متن سند به لینک زیر مراجعه نمایند

http://daccess-dds-ny.un.org/doc/UNDOC/GEN/G05/435/39/PDF/G0543539.pdf?OpenElement

پنجشنبه 23 تير 1390

نظریه تفسیری شماره( 28 )کمیته حقوق بشر با موضوع برابری حقوق زنان و مردان

علاقه مندان می توانند جهت مطالعه متن سند به لینک زیر مراجعه نمایند

http://www.unhchr.ch/tbs/doc.nsf/%28Symbol%29/13b02776122d4838802568b900360e80?Opendocument

پنجشنبه 23 تير 1390

نظریه تفسیری شماره( 4 )کمیته حقوق بشر با موضوع بهره‌مندی برابر زنان و مردان از حقوق سیاسی و استخدام

علاقه مندان می توانند جهت مطالعه متن سند به لینک زیر مراجعه نمایند

http://www.unhchr.ch/tbs/doc.nsf/%28Symbol%29/14424a74d091ad7cc12563ed0046a8f2?Opendocument

پنجشنبه 23 تير 1390

مقاوله‌نامه شماره( 100 )سازمان بین المللی کار با موضوع دستمزد برابر

علاقه مندان می توانند جهت مطالعه متن سند به لینک زیر مراجعه نمایند

http://www.ilocarib.org.tt/projects/cariblex/conventions_4.shtml

پنجشنبه 23 تير 1390

قرارداد بین المللی جلوگیری از معامله نسوان کبیره

علاقه مندان می توانند جهت مطالعه متن سند به لینک زیر مراجعه نمایند

http://www.gafghahi.com/index.php?ToDo=ShowArticles&AID=26

پنجشنبه 23 تير 1390

حیطه فعالیت

در این وبلاگ، اخبار مربوط به مقالات و کتب جدید در حوزه ی زنان، همایش ها، نشست های تخصصی، اسناد مرجع و بررسی تطبیقی مباحث حقوق زن در گستره ی جهانی و دیگر موارد مربوطه، منعکس خواهد شد. امید است عموم علاقه مندان به موضوع، در این مهم مشارکت و هم یاری نمایند.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط