زنان و حقوق بشر

فرمانده نیروی انتظامی: در برخورد با بدحجابی مصمم هستیم

چهارشنبه 31 خرداد 1391

رییس قوه قضاییه با اشاره به برنامه های قوه قضاییه برای پیشگیری از وقوع جرم گفت: محکومان معسر مهریه، بر اساس قانون و شرع نباید زندانی شوند

 

 

وی در این خصوص اظهار داشت:  این موضوع مشکل قابل توجه ای در محاکم ما است. البته در این خصوص محکومان کلاهبرداری موضوعی جدا می باشند. ماده دو نحوه اجرای محکومیت های مالی روشن کرده است. افراد معسر را نمی توان در حبس داشته باشیم.اگر کسی محکوم شود و دستگاه قضایی و قاضی مالی از وی پیدا نکند اینجا به شخص مراجعه می کنند او می گوید ندارم. حالا این فرد به حبس می رود تا صحت ادعایش ثابت شود. برای نمونه بحث مهریه مطرح است که اغلب افراد میزان آن را بالا تعیین کرده که برای خود و دستگاه قضا ایجاد مشکل می کنند که تا اثبات معسربودن وی امکان دارد در زندان بماند.

وی ادامه داد : این موضوع را بررسی کردم و دیدم شرعا افرادی که معلوم نیست معسر هستند نباید به زندان بروند. فتاوای برخی مراجع هم این است که این افراد را زندان نیاندازیم. در قانون آمده است اگر شخص از پرداخت دین امتناع کرد باید به زندان برود. این درحالی است که فرد توانایی پرداخت دین را داشته باشد. این موضوع یک رویه در دستگاه قضا شده بود که در جلسات مسوولان عالی قضایی ، همه را قانع کردیم که به زندان افتادن فرد جزء مفاد این قانون نیست. ممکن است فرد دو یا سه ماه برای اثبات معسر بودن به زندان بیافتد در حالیکه یک روز در زندان ماندن نیز خسارات زیادی به بار می آورد. بعضا افرادی که برای مهریه به زندان می افتند افراد محترمی هستند. متاسفانه از این موضوع برخی افراد به عنوان حربه استفاده می کنند. برخی وکلا هم به خانم ها یاد می دهند چطور طرح دادخواست کرده و مهریه بگیرند. اگر قضات به فتاوا و قانون توجه کنند بار دستگاه قضاییه در این موضوع کم می شود.
محکومان معسر مهریه، بر اساس قانون و شرع نباید زندانی شوند... ادامه مطلب

http://www.mehrnews.com/FA/NewsDetail.aspx?NewsID=1630518


 

چهارشنبه 31 خرداد 1391

مدیرکل امور آسیب‌دیدگان اجتماعی بهزیستی خبر داد: رتبه اول پذیرش دختران فراری در استان‌های تهران و خراسان رضوی


 


 حبیب‌الله مسعودی فرید در جمع خبرنگاران با اشاره به سند کنترل آسیب‌های اجتماعی استانی در کشور خاطرنشان کرد: در 27 استان این سند تدوین و ارسال شده است و استانهای دیگر نیز در حال ارسال هستند.


مدیرکل امور آسیب‌دیدگان اجتماعی بهزیستی ادامه داد: هم‌اکنون استان تهران بالاترین میزان طلاق در کشور را دارد ضمن این که در سند کنترل آسیب‌های اجتماعی استانی نگاه ویژه‌ای به مسائلی همچون کودک‌آزاری بحث دختران فراری شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر و بر اساس آمار که به دست آمده استان‌های تهران و خراسان رضوی در زمینه پذیرش دختران فراری در کشور رتبه‌های اول را دارند و این به این معنا نیست که دختران فراری در این شهرها زیاد است چرا که بسیاری از دختران فراری در این استان ها از دیگر استان کشور مراجعه کردند... ادامه مطلب

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13910330000705
 

چهارشنبه 31 خرداد 1391

معاون سرمایه های اجتماعی مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری: اعتبار ۶۳۰ میلیارد ریالی طرح توسعه امور زنان و خانواده معلق مانده است

 

پروین هدایتی در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: طرح توسعه امور زنان و تحکیم خانواده بر اساس ماده 230 برنامه پنجم توسعه با 14 محور در حوزه‌هایی مانند توسعه عفاف و حجاب، تحکیم بنیاد خانواده، توسعه سلامت، اوقات فراغت، ساماندهی امور اقتصادی و معیشتی و... تدوین شده که به دلیل اختصاص نیافتن بودجه مورد نظر مغفول مانده و هنوز عملیاتی نشده است... ادامه مطلب

http://www.wafa.ir/siasi/dolat/18125.html

چهارشنبه 31 خرداد 1391

رییس مرکز جذب و آزمون قوه قضاییه گفت: در آزمون کتبی جذب قضات در سال ۹۱ زنان نیز می‌توانند شرکت کرده و پذیرفته شوند
 

رییس مرکز جذب و برگزاری آزمون قوه قضائیه وابسته به معاونت آموزش همچنین به امکان جذب بانوان برای تصدی امر قضا اشاره کرد و گفت: پس از بررسی‌های مفصل مقرر شد تا با سنجیده شدن جوانب مختلف امکان جذب بانوان نیز وجود داشته باشد و به این ترتیب بانوان در آزمون کتبی سال 91 می‌توانند شرکت کرده و براساس همان روند پذیرش آقایان پروژه گزینش‌شان انجام شود.

وی در باب اشکال شرعی درباره به کارگیری زنان در امر قضاوت گفت: قضا در کشور ما یک امر اذنی است که توسط ولی فقیه به افراد اذن داده می‌شود که به همین دلیل استفاده از زنان در امر قضاوت آن هم به صورت اذنی مشکلی ندارد. رییس مرکز جذب آزمون قضات خاطر نشان کرد: اگر حتی قضاوت اذنی هم نبود از آنجا که زنان در مرحله انشاء رأی نیستند مشکلی از این باب هم وجود نداشت... ادامه مطلب

http://www.aftabir.com/news/view/2012/jun/19/c4_1340123797.php/%D8%A7%D9%85%DA%A9%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D8%B5%D8%AF%DB%8C-%D8%A7%D9%85%D8%B1-%D9%82%D8%B6%D8%A7-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B2%D9%86%D8%A7%D9%86-%D9%81%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%85-%D8%B4%D8%AF
 

چهارشنبه 31 خرداد 1391

رییس انجمن مددکاري ايران اعلام کرد: ثبت يک طلاق به ازاي ۳ ازدواج در ۲ استان تهران و البرز طي سال گذشته

  در ۲ استان تهران و البرز در سال گذشته به ازاي 3.2 ازدواج يک طلاق به ثبت رسيده که نگران کننده است.
سيدحسن موسوي چلک، ریيس انجمن مددکاران اجتماعي ايران با بيان اين مطلب گفت: بر اساس آمار در سال گذشته به طور متوسط به ازاي هر 6.1 ازدواج در کشور يک طلاق ثبت شده است.

وي با اشاره به وضعيت استان هاي مختلف کشور در اين زمينه، افزود: در اين ميان وضعيت ۲ استان البرز و تهران نگران کننده است و شاخص تعداد ازدواج به طلاق در اين ۲ استان پايين ترين ميزان يعني 3.2 است.

به عبارت ديگر در اين ۲ استان به ازاي هر 3.2 ازدواج يک طلاق به ثبت رسيده است که نگران کننده و هشدار دهنده است.

بنا به گفته موسوي مازندران با 5.4 ازدواج به ازاي يک طلاق در رتبه بعدي قرار دارد. استان هاي سيستان و بلوچستان با 20.3 ازدواج به ازاي يک طلاق، ايلام با 13.9 ازدواج به ازاي يک طلاق و چهار محال و بختياري با 12.5 ازدواج به ازاي يک طلاق در رتبه هاي بالاي جدول قرار دارند و وضعيت مطلوبي در بحث ثبت ازدواج به طلاق دارند... ادامه مطلب

http://www.wafa.ir/ejtemaee/asib_ejtemaee/18073.html

ﺳﻪشنبه 30 خرداد 1391

قوه قضاییه پاسخ دهد: مگر می‌شود تـجـاوز كرد و راحت رضـايـت گرفت!؟!


 

جملاتی که می‌خوانید آخرین ناله‌های زن جوانی است که نیمه عریان و خون آلود خود را به یک کلانتری در پاکدشت رسانده و ساعتی بعد بر اثر جراحت چاقو که از ناحیه گردن توسط چهار متجاوز پراید سوار بر او وارد آمده در بیمارستان «جان داده» است:

«متهمان من را به عنوان مسافر سوار یک پراید کردند و قصد تجاوز داشتند که من مقاومت کردم. یکی از آن‌ها با چاقو ضربه‌ای به گردنم زد و بعد که بی‌حال شدم هر چهار نفر مرا مورد آزار قرار دادند. در راه، سه نفر پیاده شدند و راننده پراید که قرار بود من را به بیمارستان برساند در بیابان چادر ماشین را پهن کرد و بار دیگر من را مورد آزار قرار داد و بعد همان‌جا‌‌ رهایم کرد. کشان‌کشان خودم را کنار جاده رساندم و راننده آژانسی که داشت از آنجا رد می‌شد به من کمک کرد و من را به کلانتری رساند». (شرق، ۱۷ شهریور ۹۰)

پلیس چهار زن دیگر را که مورد تجاوز این متجاوزان قرار گرفته بودند شناسایی کرد و شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران قاطعانه تمام متهمان را به جرم تجاوز به عنف و آدم‌ربایی به ۱۰‌سال حبس و یک‌بار اعدام محکوم کرد و اکبر نیز به دلیل قتل زن جوان علاوه بر اعدام به یک‌بار قصاص محکوم شد.

به نوشته روزنامه شرق این رأی در شعبه ۳۲ دیوان عالی کشور نقض شده است زیرا (لطفا چند بار بخوانید): «خانواده متهمان تلاش زیادی برای جلب رضایت شاکیان انجام دادند و موفق شدند رضایت همه آن‌ها را بگیرند.»

نخست: آیا این اخذ رضایت بر اثر پرداخت پول یا التماس بوده است؟ یا با تهدید خانواده قربانی مظلوم به تهدیداتی از قبیل پخش فیلم تجاوز به عزیزشان در اینترنت و یا تجاوز به دیگر اعضای خانواده؟ ثانیا: آیا معقول است خانواده‌ای پس از چنین جنایت هولناکی بدون تهدید رضایت دهد؟

دوم: مگر می‌شود تجاوز کرد و بعد رضایت گرفت و از اعدام گریخت؟ آیا دیوان عالی کشور راه آسانی برای متجاوزان آینده باز نکرده و آیا جرمی از این دست جنبه عمومی نداشته است؟

این را مقایسه کنید با سخنان صحیح و قاطعانه و البته بدون پشتوانه عملی آیت الله لاریجانی در آذرماه ۸۹ که تنها «ترساندن» مردم، ولو آن که هیچ آسیبی به کسی وارد نشود، حکمش اعدام است: اگر کسی با سلاح سرد، موجب ترساندن مردم شود، به عنوان محاربه یا مفسد فی الارض، قطعا حکمش اعدام است... ادامه مطلب

http://www.wafa.ir/ejtemaee/asib_ejtemaee/18112.html
 

ﺳﻪشنبه 30 خرداد 1391

زنان و دختران فراری ؛ قربانیان جنسی/ افزایش 10 درصدی فرار دختران از خانه

فرمانده پلیس آگاهی استان کرمان گفت: با توجه به پرونده‌های فرار مشخص می‌شود که علت فرارها الگوی کپی‌برداری شده از سریال‌های آمریکایی شبکه‌های فارسی زبان است.

رییس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی استان کرمان با اشاره به افزایش 10 درصدی فرار دختران و زنان جوان از خانه اذعان داشت: بیشتر افرادی که کانون خانواده را رها کرده و فرار می‌کنند، قربانی جنسی می‌شوند... ادامه مطلب

http://www.wafa.ir/ejtemaee/asib_ejtemaee/18081.html
 

ﺳﻪشنبه 30 خرداد 1391

هشدار به زنان: از ازدواج غیرقانونی با اتباع بیگانه خودداری کنید مدیرکل اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور  اعلام کرد: زنان از هر گونه ازدواج غیرقانونی با اتباع بیگانه خودداری کنند؛ چرا که نه شناسنامه‌ای برای فرزندان آنها صادر می‌شود و نه می‌توان از طریق مبادی قانونی از حقوق آنها دفاع کرد. وی افزود: یکی از معضلات فعلی در این حوزه فرزندان بلاتکلیف رها شده است که نتیجه ازدواج های غیرقانونی است و موارد زیادی وجود دارد که مشخص نیست پدر این کودکان در کجا هستند و این کودکان بدون هیچ سندی بلاتکلیف رها شده‌اند.

مشاور وزیر کشور تاکید کرد: هم اکنون تعداد زیادی کودک در کشور وجود دارند که از مادر ایرانی و پدر افغان متولد شده اند و به همین دلیل اوراق هویتی ندارند.

تهوری تصریح کرد: اصل ازدواج منعی ندارد ولی بر اساس قانون مدنی 1060 باید ازدواج اتباع از طریق اجازه سیستم دولتی انجام شود.... ادامه مطلب

http://www.wafa.ir/ejtemaee/asib_ejtemaee/18097.html

 

ﺳﻪشنبه 30 خرداد 1391

خطرهایی که زن مسلمان را در عربستان سعودی تهدید می‌کند/ بازخوانی یک آگهی آموزشی از دههٔ 90

تصویر زیر، مربوط به یک آگهی آموزشی مذهبی است که حدود 20 سال پیش در عربستان سعودی منتشر شده است. «لبنا الربدی» یک معلم سعودی، این آگهی را بر روی دیوار یک مدرسه در «بریده» (شهری در مرکز عربستان) یافته و در اینترنت منتشر کرده است.

به گزارش پارسینه، محتوای این آگهی با عنوان «خطرهایی که زن مسلمان را تهدید می‌کند» فهرستی است از مواردی که از جانب مسئولان مذهبی کشور، برای زنان مسلمان عربستان خطرآسا تشخیص داده شده، و در قسمت پایین آن، تصویر زنی سیاه‌پوش است که یک چاقو به قلب او فرو رفته است.

این موارد عبارتند از:

    * تلفن
    * فیلم‌ها و سریال‌های بد
    * امتناع یا تأخیر ازدواج
    * بازارهای مختلط
    * گوش دادن به موسیقی
    * بی‌حجابی یا آرایش و تبرج
    * سفر به خارج از کشور
    * مجله‌های غیر اخلاقی
    * بدون مرد محرم سوار ماشین شدن
    * پارک‌ها و باغ‌های مختلط

پوستر زیر، نمونه‌ای جدیدتر از این آگهی‌هاست که مربوط به سال 2005 است و در دانشگاه «ملک سعود» ریاض نصب شده است... ادامه مطلب

http://wrc.ir/?action=News.Detail&ID=70715

ﺳﻪشنبه 30 خرداد 1391

زنان عربستان آل سعود را به چالش می کشند

 شماري از فعالان عربستان، زنان اين كشور را فراخواندند تا براي به چالش كشيدن ممنوعيت رانندگي بانوان در مورخ سی ام خرداد اقدام به رانندگي كنند.
اين فراخوان طي بيانيه اي با عنوان " اتومبيلم را خودم خواهم راند" صورت گرفته است.

اين فراخوان همزمان با اولين سالگرد طرح برنامه «حق رانندگي زنان» صورت گرفته است. در بيانيه یاد شده آمده است: كليد رفع ممنوعيت رانندگي زنان در دست خود آن هاست. اين بيانيه از مردان نيز خواسته است تا به منظور اعلام حمايت از حق رانندگي زنان، خواهران يا مادرانشان آنها را هنگام رانندگي همراهي كنند.

عربستان تنها كشوري در دنياست كه رانندگي زنان را ممنوع كرده است.

 به گفته برخي فعالان طي يك سال گذشته صدها زن ممنوعيت رانندگي را ناديده گرفته و دهها تن از آن ها بازداشت و پس از تعهد به عدم تكرار، آزاد شده اند.

گفتني است در عربستان قانون ممنوعيت رانندگي زنان وجود ندارد؛ بلکه بر مبناي فتاوي برخي از علماي تندرو  اعمال مي شود

ﺳﻪشنبه 30 خرداد 1391

آمار سزارین در ایران پنج برابر آمار جهانی است 

رییس مرکز آموزشی درمانی بیمارستان فاطمیه همدان گفت: متاسفانه در سالهای اخیر گرایش به انجام عمل سزارین از سوی مادران افزایش یافته در حالی که در واقع انجام این عمل به دلیل وجود نقص در زایمان انجام می شود.

به گزارش خبرگزاری زنان ، ناهید رادنیا با بیان این که زایمان سزارین در کشورهای پیشرفته یک نقص است، گفت: آمار سزارین در دنیا 10 درصد زایمان‌ها است ولی در ایران و به تبع آن استان همدان این میزان افزایش پیدا کرده و پنج برابر آمار جهانی است.

رادنیا در رابطه با برنامه‌های پیشنهادی برای کاهش آمار سزارین نیز افزود: به دلیل ترس مادران باردار از انجام زایمان به صورت طبیعی مرکز فاطمیه همدان با ایجاد فضای راحت و محیطی آرام و ایمن و با حضور یکی از اعضای خانواده بیمار به عنوان همراه، بخش زایمان فیزیولوژیک را در نظر گرفته است که با انجام تکنیک‌های کاهش درد در کاهش سزارین اقدام کند.

وی در پاسخ به سئوالی در رابطه با مضرات و عواقب انجام عمل سزارین گفت: در مواردی که جان مادر و نوزاد به خطر می افتد برای زایمان سریع انجام سزارین در اولویت است اما در مواقع غیر اورژانس که مادر زایمان سزارین را انتخاب می‌کند باید از عواقب انجام سزارین به عنوان یک عمل جراحی اطلاع داشته باشد.

رادنیا گفت: انجام عمل سزارین سبب افزایش مدت زمان بستری و افزایش طول دوره بهبود فرد شده و هزینه زیادی نیز متحمل می‌شود.  عوارضی همچون چسبندگی و درد‌های مزمن در آینده و امکان آسیب به مثانه و روده در زایمان‌های سزارین بیشتر است و به دلیل افزایش میزان خونریزی به دنبال سزارین کم خونی نیز شایع است.

رادنیا افزود: در سزارین نوزاد زودتر از موعد متولد و باعث ایجاد مشکلات تنفسی در نوزاد می‌شود در ضمن برخلاف تصور مادران فشار وارده بر سر نوزاد هنگام زایمان طبیعی باعث عوارض و یا کاهش ضریب هوشی نوزاد نمی‌شود... ادامه مطلب

http://wrc.ir/?action=News.Detail&ID=70745

 

ﺳﻪشنبه 30 خرداد 1391

دوره آموزشی تربیت جنسی


یک دوره آموزشی تربیت جنسی ویژه کارشناسان اجتماعی بهزیستی استان برگزار شد.  به نقل از روابط عمومی بهزیستی خراسان شمالی این دوره آموزشی با هدف افزایش دانش و پیشگیری از آسیب ها در بهزیستی استان برگزار شد.

120نفر از کارشناسان اداره کل و ادارات شهرستان ها به مدت 30ساعت در سه روز با اصول مصاحبه و ارزیابی اختلالات جنسی،انواع مشکلات جنسی،راه کارهای مواجهه با مسایل جنسی نوجوانان، انحرافات جنسی،ت جاوز به عنف، زنا بامحارم، سادیسم جنسی، همجنس گرایی و راه کارها و روسپیگری و راه کارهای پیشگیری از آن با مدرسی دکترحسین شارع استاد دانشگاه از انسیتو روان پزشکی تهران آشنا شدند... منبع خبر

http://wrc.ir/?action=News.Detail&ID=70740

ﺳﻪشنبه 30 خرداد 1391

هشتاد و دو هزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش بهزيستی فاقد پوشش بيمه‌های اجتماعی هستندمعاون اجتماعي سازمان بهزيستي كشور با اعلام بهره‌مندي 92 هزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش سازمان بهزيستي كشور از بيمه‌هاي اجتماعي گفت: در اين ميان 55 هزار زن سرپرست خانوار شهري و 37 هزار نفر نيز زنان روستايي و عشاير هستند.

محمد نفريه  با بيان اين كه در مجموع 174 هزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش سازمان بهزيستي قرار دارند، اظهار كرد: اين افراد با احتساب بعد خانوار، 600 هزار نفر را شامل مي‌شوند.  وي در ادامه با اشاره به اختلاف 174 هزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش با 92 هزار زن بهره‌مند از بيمه‌ اجتماعي (82 هزار زن سرپرست خانوار فاقد پوشش بيمه‌هاي اجتماعي هستند)، افزود: اغلب زنان بي‌بهره از بيمه‌هاي اجتماعي شرط سني 18 تا 55 سال لازم را نداشته و مسن هستند.

نفريه ادامه داد: برخي نيز به علت داشتن همسر امكان بيمه شدن را ندارند كه سازمان بهزيستي در حال رايزني با صندوق تامين اجتماعي براي رفع اين مشكل است.

معاون اجتماعي سازمان بهزيستي كشور در ادامه با اعلام خبر فراهم شدن امكان تحصيل رايگان فرزندان دانشجوي زنان سرپرست خانوار عنوان كرد: تا پيش از اين تنها فرزندان دانشجوي مراكز شبه خانواده از اين امر برخوردار بوده و 40 تا 50 درصد شهريه فرزندان دانشجوي زنان سرپرست خانوار پرداخت مي‌شد.

نفريه در پايان گفت: 55 هزار فرزند دانش‌آموز و 18 هزار نفر فرزند دانشجو، تحت سرپرستي زنان سرپرست خانوار قرار دارند... ادامه مطلب

http://isna.ir/fa/news/91032815925/82-

ﺳﻪشنبه 30 خرداد 1391

وعده های توخالی برای اوغات فراغت بانوان 1

همواره با نزدیک شدن به ایام تعطیلات تابستان و آغاز اوقات فراغت نوجوانان، مسئولان کشور از آغاز برنامه های خاصی برای پر کردن این اوقات و استفاده بهینه از این زمان برنامه هایی را پیش بینی می کنند اما در این میان اوقات فراغت بانوان ایرانی همچنان به عنوان یک دغدغه اصلی مطرح می شود که هنوز اقدامات شایان توجهی در این زمینه صورت نگرفته است... ادامه مطلب

http://wrc.ir/?action=News.Detail&ID=70750
 

ﺳﻪشنبه 30 خرداد 1391

تناقض واژه زن‌ذلیلی با مشارکت زنان در تصمیمات مهم زندگیزنان ما امروز بیش از گذشته در تامین نیازهای مادی و انجام امور اقتصادی خانواده مشارکت دارند، به همین خاطر آگاهی‌ها و توانایی‌های آن‌ها بیش از گذشته شده است، پس در تصمیم گیری‌های خانواده پا به پای همسران خود مشارکت می‌کنند که می‌توان آن را به فال نیک گرفت... ادامه مطلب

http://wrc.ir/?action=News.Detail&ID=70727

ﺳﻪشنبه 30 خرداد 1391

اوقات فراغت بانوان/ به عنوان یک دغدغه


 

 بر طبق تعریفی که انجمن بین‌المللی جامعه‌شناسی فراغت از اوقات فراغت ارائه می‌دهد اوقات فراغت به مجموعه‌ای از اشتغالات که کاملاً به رضایت خود فرد برای تفریح یا به منظور توسعه اطلاعات یا آموزش غیرانتفاعی، مشارکت اجتماعی داوطلبانه بعد از آزاد شدن از الزامات شغلی، خانوادگی و اجتماعی بدان می‌پردازد، اطلاق می‌شود.

در شهرهای بزرگ معمولاً بانوان اوقات فراغت خود را با رفتن به مسافرت، انجام ورزش، تماشای فیلم و گفت‌و‌گو با دوستان و آشنایان سپری می‌کنند ولی هنوز زنان خانه دار زیادی هستند که از یکنواختی اوقات خود خسته شده‌اند و اوقات فراغتی به معنای واقعی ندارند.

برخی از کار‌شناسان معتقدند نحوه گذران اوقات فراغت زنان به میزان زیادی با سطح تحصیلات و پایگاه اجتماعی آن‌ها ارتباط نزدیکی دارد اما در جامعه ما علی رغم اقدامات صورت گرفته هنوز شاهد تحول چشم‌گیری در این زمینه نبوده‌ایم به طوریکه افرادیکه از درآمد مالی خوبی برخوردار نیستند معمولاً به صورت جمعی و انفعالی فراغت خود را می‌گذرانند... ادامه مطلب

http://zananpress.com/archives/11112

 

 

ﺳﻪشنبه 30 خرداد 1391

کتاب حوراء انسیه در سارایوو منتشر شدکتاب «حوراء انسیه» از سوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سارایوو چاپ و منتشر شد. این کتاب بر اساس مقاله مروت محمدی، دانشجوی دکترای رشته علوم قرآن و حدیث دانشگاه تهران (پردیس قم) و به سفارش اداره کل زنان و خانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تهیه و تنظیم و توسط دکتر الویر موسیچ، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه زنیتسا به زبان بوسنیایی ترجمه و در قطع رقعی در ۷۵ صفحه توسط رایزنی فرهنگی ایران در سارایوو منتشر گردید.

هدف از نگارش این شناخت نامه معرفی الگو و اسوه برای کسانی است که در صدد برآمده‌اند تا در ساحل آرامش و به دور از هرگونه تلاطم‌های ناملایم فکری و رفتاری به سرمنزل سعادت برسند. زیرا زبان الگو زبانی رسا‌تر از بیان است و خلاصه‌تر و گویا‌تر از زبان نوشته و کتاب است. آنچه را که چشم می‌بیند بیشتر مورد اثراست، تاآنچه را که گوش می‌شنود. ما از راه چشم حتی حقایق را لمس می‌کنیم و دل ما آنچه را که دیده است، یاد می‌کند... ادامه مطلب

http://wrc.ir/?action=News.Detail&ID=70731
 

ﺳﻪشنبه 30 خرداد 1391

انتشار شماره جدید مجله حوراء با موضوع «زنان و اوقات فراغتبه گزارش روابط عمومی دفتر مطالعات و تحقیقات زنان شماره چهل و یکم نشریه حوراء با موضوع «زنان و اوقات فراغت» منتشر شد.

بخش نگاه ویژه این شماره به بررسی مسئله فراغت پرداخته است و اهمیت بحث اوقات فراغت را تا حد زیادی وابسته به واقعیت‌هایی همچون شهرنشینی، وجود وسایل ارتباطی و رسانه‌ای و شیوه‌های تولید در دهه‌های اخیر می‌داند. این نوشتار با واکاوی مقوله فراغت در دنیای جدید، به ارائه تعریفی گذرا و ابتدایی از فراغت و بررسی ویژگی‌ها و پیامدهای آن در ابعاد خرد و کلان می‌پردازد.

در گام بعدی با تحلیلی اجمالی از واقعیت و مقوله جنسیت و تغییرات آن در جوامع کنونی، به وضعیت گذران اوقات فراغت زنان و دختران در ایران و بیان مشابهت‌ها و تفاوت‌های زنان و مردان در نحوه گذران آن می‌پردازد.

مصاحبه با دکتر نعمت‌الله فاضلی، استادیار دانشگاه علامه طباطبائی، پیرامون «دختران چگونه اوقات فراغت خود را می‌گذرانند» و دکتر علیرضا مؤذن دربارة «نقش پر‌رنگ رسانه در گذران اوقات فراغت» بخش گفتگوی این شماره را به خود اختصاص داده است.

در این شماره گزارشی از نشست «طلاق در ایران» و «ورزش بانوان؛ کاستی‌ها و دغدغه‌ها» ارائه شده و نیز به معرفی کتاب «زن در اسلام» و کتاب «زن و بازیابی هویت جنسی» و در بخش ویژه‌نامه به تیین «فمینیسم رادیکال، فمینیسم سوسیال» پرداخته شده است.

«شروط بنائی در عقد نکاح» نوشتة مهدی سنجرانی و «کودکان و فراواقعیت» ترجمة اصلی عباسی از مقالات منتشر شده در این شماره‌اند... ادامه مطلب

http://wrc.ir/?action=News.Detail&ID=70732

 

ﺳﻪشنبه 30 خرداد 1391

نشست هم‌اندیشی «فمینیسم و اعتزال نو» در قم برگزار شد


 در نشست هم‌انديشي «فمينيسم و اعتزال نو» که به همت دفتر مطالعات و تحقیقات زنان وابسته به حوزه‌های علمیه خواهران با حضور اعضاي هيئت علمي دفتر مطالعات و تحقیقات زنان و کارشناسي محمد پزشکي، عضو هيأت علمي پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي در قم برگزار شد، فریبا علاسوند، عضو هیأت علمی دفتر مطالعات و تحقیقات زنان ضمن تبیین مسأله فمینیسم و اعتزال نو به عوامل شکل‌گيري رهيافت نومعتزلي در جهان اسلام پرداخت و بسياري از تلاش‌هاي اين رويکرد را معطوف به مسألة زنان دانست.
 
وي با بيان اين که جريان اعتزال ‌نو گفتمان عقلاني را بر گفتمان رسمي از دين ترجيح مي‌دهد، تفکيک دين از معرفت‌ ديني را از نتايج اين گفتمان برشمرد و اين فاصله‌گذاری را بيشتر به هدف ايجاد فضايی براي برداشت آزاد از نصوص دين و نيز مشروعيت‌زدايي از فهم ديني فقها قلمداد کرد... ادامه مطلب

http://www.iranwomen.org/pages/default.aspx?current=news&gid=2&Sel=6006&langid=1
 

 


 

ﺳﻪشنبه 30 خرداد 1391

نخستین اجلاس بین المللی سلامت زنان در ایران برگزار می شود

این اجلاس  25و26 خرداد سال جاری درسالن صدرا و سینای شیراز برگزار شد.  رییس  اظهار داشت:  تاکنون در جامعه بیشتر توجه معطوف به سلامت مردان بوده به طوری که بیشتر متخصصان مرد و تحقیقات آنها نیز در زمینه مشکلات آقایان بوده است. 

وی تصریح کرد: این اجلاس توسط مرکز تحقیقات سیاست گذاری سلامت و با همکاری سازمان بهداشت جهانی، دانشگاه لیدن هلند، فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران و با حضور اساتیدی از کشورهای ایران، هلند، مصر، کانادا، پاکستان، آمریکاو ایتالیا برگزار می شود.


باقری لنکرانی میزان دستیابی به اهداف هزاره سوم مرتبط با بانوان در سطح جهانی وملی، دستیابی به کاستی ها و چرایی های محقق نشدن اهداف هزاره سوم ( کاهش مرگ ومیرمادران بارداربه کمتر از 75 درصد)، بحث باروری وکنترل بیماری های عفونی در میان بانوان،بحث در مورد سزارین ، بررسی برخی بیماری های خاص زنان ونحوه پیشگیری ودرمان آنها، خوشونت در خانواده وعوارض ناشی از آن را از مهم ترین عناوین میزگردهای علمی اجلاس دانست... ادامه مطلب

http://www.iranwomen.org/pages/default.aspx?current=news&gid=5&Sel=5997&langid=1 

ﺳﻪشنبه 30 خرداد 1391

انتشار کتاب هنگامی که دختران مسلمان می گریند در آلمانکتاب "هنگامی که دختران مسلمان می گریند" تألیف "سونیا رسول"به بازار کتاب آلمان عرضه شد.

ناشر این کتاب درباره محتوای این اثر آورده است : مانند عصر حضرت رسول (ص)، که همواره با مسلمانان با بردباری و تفاهم رفتار نمی شد، امروز نیز ما مشکلات مشابهی را تجربه می کنیم. بویژه دختران مسلمان به این مشکلات بیشتر دچارند، دخترانی که به لحاظ ایمان و عقیده شان مایلند قوانین پوشش اسلامی را مراعات کنند. تصویر آنان مورد پسند دیگران نیست. به آنان چپ چپ نگاه می شود و آنها را مورد تمسخر قرار می دهند. دختران مسلمان در مدارس برای به سر داشتن روسری همواره مشکل دارند. در این کتاب با سرگذشت حقیقی دو دختر مسلمان که چنین مشکلاتی داشته اند آشنا می شوید.»

کتاب «هنگامی که دختران مسلمان می گریند»  تألیف «سونیا رسول»  در 51 صفحه به زبان آلمانی از سوی انتشارات «کتابخانه ی اسلامی» منتشر شده  است... ادامه مطلب

http://www.iranwomen.org/pages/default.aspx?current=news&gid=6&Sel=5989&langid=1
 

ﺳﻪشنبه 30 خرداد 1391

زنان هندی و عربستانی بدترین شرایط را در بین زنان کشورهای گروه ۲۰ دارند


    آمار منتشر شده یک نظرسنجی جهانی نشان می‌دهد هند بدترین کشور در میان کشورهای عضو گروه ۲۰ برای زنان از نظر بچه‌کشی، ازدواج کودکان و بردگی است.
   در نظرسنجی بنیاد تامسون رویترز در کشورهای گروه 20، مشخص شد هند بدترین کشور و کانادا بهترین کشور برای زنان هستند

    در این نظر سنجی که  توسط370 متخصص جنسیت انجام و بررسی شد کشورهای آلمان، استرالیا، انگلیس و فرانسه پس از کانادا در رده‌های بعدی قرار گرفتند.
    کشور عربستان نیز به دلیل ممنوعیت رانندگی زنان و تأخیر در قانونی شدن رأی دادن زنان پس از هند به عنوان بدترین کشور برای زنان شناخته شد.


    گفتنی است کشورهای اندونزی، آفریقای جنوبی و مکزیک نیز پس از عربستان در رده بدترین کشورها در مورد برابری حقوق زنان و مردان شناخته شدند.
    این رده بندی بر اساس 6 دسته بندی عدم خشونت، کیفیت سلامت، شرکت در سیاست، دسترسی به منابعی نظیر تحصیل، فرصت‌های شغلی، حقوق دارایی‌ها و آزادی از بردگی و قاچاق انسان منتشر شده است... ادامه مطلب

http://www.iranwomen.org/pages/default.aspx?current=news&gid=6&Sel=6011&langid=1
 

ﺳﻪشنبه 30 خرداد 1391

ممنوعیت حجاب در برخی از مدارس سریلانکا


  دختران محجبه از ورود به برخی از دبیرستان های پایتخت سریلانکا مانند مدرسه ی «بارون جایاتیکالا» و مدرسه ی «انورودا» منع شدند. در روز گرهمایی اولیای دانش آموزان نیز به دانش آموزان باحجاب و مادران آنها که محجبه بودند، اجازه ورود داده نشد.


بر اساس گزارش پایگاه الاولوکه، معاون آموزشی استان غربی سریلانکا در پاسخ بیانات مجیب رحمن گفت که چنین مساله ای بدون اطلاع ما صورت گرفته است و از این به بعد تکرار چنین رفتارهایی را اجازه نخواهیم داد.... ادامه مطلب

http://www.iranwomen.org/pages/default.aspx?current=news&gid=6&Sel=5999&langid=1

 

 

ﺳﻪشنبه 30 خرداد 1391

تظاهرات زنان انقلابی یمن در تعز


زنان انقلابی استان تعز  با برگزاری تظاهراتی گسترده، بر ضرورت تداوم تحصن و اعتراض تا تحقق تمامی اهداف انقلابیشان تاکید کردند.  به نقل از پایگاه خبری "التغییر"، شهر تعز عصر دیروز شاهد تظاهرات تعدادی از زنان انقلابی این شهر بود.

زنان انقلابی تعز با سردادن شعارهای پیاپی خواستار تحقق تمام اهداف انقلاب یمن شدند. بازسازی ساختار ارتش، برکناری تمام کسانی که در اعمال خشونت علیه شهروندان یمنی دست داشته‌اند نیز دو موضوع بسیار مهمی بود که تظاهرات‌کنندگان بر آن تاکید داشتند.

از سوی دیگر، تظاهرات‌کنندگان در مقابل دفتر استانداری تعز نیز تجمع کردند و دلیل این تجمع را همدردی با دختر جوانی که از سوی 7 نفر در منطقه "عصر" در صنعاء مورد تجاوز قرار گرفته و سپس مرده بود، اعلام کردند.

بر اساس این گزارش در این تظاهرات، تعدادی از شخصیت‌های حقوقی و روزنامه‌نگاران نیز حضور داشتند و از سرویس های امنیتی و نهادهای قضایی کشور خواستند تا این موضوع را با جدیت پیگیری کنند و پس از شناسایی مجرمان، آنها را بازخواست کنند... ادامه مطلب

http://www.iranwomen.org/pages/default.aspx?current=news&gid=6&Sel=6001&langid=1

 

ﺳﻪشنبه 30 خرداد 1391

تظاهرات زنان مصری در اعتراض به خشونت‌های جنسی


گروهي از زنان مصري با برگزاري تظاهراتي در ميدان التحرير خواهان پايان يافتن خشونت‌هاي جنسي و ايجاد مصري جديد پس از رژيم حسني مبارك شدند. این تظاهرات  با درخواست خاتمه دادن به اين نوع خشونت‌هاي جنسي صورت گرفت. حدود 50 زن در اين تظاهرات در حالي شركت كردند كه يك گروه بزرگ از مردان دور آنها حلقه حمايتي تشكيل داده بودند. تظاهركنندگان پلاكاردهايي در دست داشتند و شعار سر مي‌دادند. پس از آنكه تظاهركنندگان به گوشه پرجمعيت ميدان التحرير وارد شدند، يك گروه از مردان وارد حلقه زنان تظاهركننده شده، حلقه آنها را به هم ريختند و به آزار و اذيت آنها پرداختند.


تعرض به زنان انقلابي از سوي مردان يك امر رايج در مصر است چرا كه آنان مخالف حضور زنان در جريان انقلاب هستند. تعرض و اعمال خشونت جنسي عليه زنان در قاهره يك امر رايج است. در گزارش سال 2008 مركز حقوق زنان مصر آمده است كه دو سوم زنان در اين كشور روزانه خشونت جنسي را تجربه مي‌كنند. خشونت گسترده در عيد فطر سال 2006 باعث شد تا پليس گشت‌هاي خود را افزايش دهد... ادامه مطلب

http://www.iranwomen.org/pages/default.aspx?current=news&gid=6&Sel=6002&langid=1

 

ﺳﻪشنبه 30 خرداد 1391

ایجاد طرح تعاونی کشاورزی مهر برای زنان / اشتغال 10 هزار زن فارغ‌التحصیل مدیرعامل بنیاد تعاون و توسعه کارآفرینی زنان گفت:‌  در این سند جامع که 6 مرحله دارد از فرآیند کاشت تا توزیع و مصرف پیش بینی شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر از مسئولان درخواست شده تا این طرح در دو استان تهران و گلستان به صورت آزمایشی انجام شود.

مدیر عامل بنیاد ملی تعاون و توسعه کارآفرینی با بیان این که 28 هزار هکتار زمین توسط جهاد کشاورزی در استان تهران شناسایی شده گفت: این بنیاد 10 هکتار زمین نیاز دارد و موفقیت این طرح 100 درصد است و با استفاده از این ظرفیت می‌توان بیش از 10 هزار نفر را در طرح آزمایشی مشغول کار کرد.

وی تاکید کرد: طرح‌های مربوط به این موضوع آماده بوده و 5 میلیارد تومان تسهیلات نیاز دارد که با مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و تعاون کار و رفاه استان تهران رایزنی شده است... ادامه مطلب

http://www.iranwomen.org/pages/default.aspx?current=news&gid=1&Sel=5976&langid=1

 

 

ﺳﻪشنبه 30 خرداد 1391

یکی از معاونان وزارت زنان افغانستان و پرسش هایی در خصوص تلاش دولت افغانستان در ارتقای وضعیت و حقوق زنان

برای آشکارسازی مشکلات، کارگاه ها و جلسات متعددی با زنان بسیاری از شهرها و ولایات برگزار شده و نظرات آنان لحاظ گردیده که حاصل آن در 6 عرصه متمرکز شده است:
1-    مشکلات و چالش های امنیتی که در واقع مهمترین مشکل زنان در افغانستان است.
2-    حراست از حقوق خانم ها و مشکلات ناشی از عرف و سنت های جاهلی پیش از اسلام به خصوص در برخی قبایل که حقوق خانم ها زیرپاست و بعضا خشونت علیه زنان نیز وجود دارد.
3-    توسعه اقتصادی و کاهش فقر که البته وضعیت کل کشور در این زمینه نیازمند بهبود است اما وزارت زنان تلاش می کند راه هایی برای تقویت و توانمند سازی زنان به کار گیرد. کاریابی برای زنان نیز یکی دیگر از فعالیت های وزارت در این بخش است.
4-    رهبری و مشارکت سیاسی زنان که می توان بیشترین دستاورد سال های اخیر افغانستان را در این حوزه دانست زیرا به عنوان نمونه در کابینه 3 زن حضور دارند و 28 نفر از اعضای سنا یا همان مجلس اعیان و 69 نفر از لوئی جرگه خانم ها هستند. همچنین زنان در عرصه های مختلف بین المللی و کنفرانس های داخلی و خارجی نیز حضور دارند.
5-    تعلیم و تربیت و کاهش بی سوادی. هنوز بسیاری از زنان در افغانستان بی سواد هستند و وزارت زنان برنامه های فراوانی برای بهبود شرایط در سطوح تحصیلات ابتدایی تا عالیه دارد و خوشبختانه امروز 38 درصد از دانش آموزان مکاتب (مدارس) را دختران تشکیل می دهند.
6-    صحت یا همان سلامت که در وزارت صحت عامه پیگیری می شود و وزارت زنان نیز در این زمینه همکاری دارد. به عنوان نمونه کاهش مرگ و میر مادران در 10 سال گذشته چشمگیر بوده است اما هنوز راهی طولانی در پیش داریم... ادامه مطلب

http://wrc.ir/?action=News.Detail&ID=70184

شنبه 13 خرداد 1391

مدیرکل دفتر بانوان و خانواده استانداری قزوین: زنان سرپرست خانوار از کمک‌ هزینه حق اولاد بهره‌مند می‌شوند

 

طاهره‌ بیگم‌سیدی با اعلام این خبر اظهار کرد: پس از تصویب قانون مدیریت خدمات کشوری، به دلیل عدم درج عبارت حق اولاد در بند 4 ماده 68 قانون مذکور، حق اولاد زنان سرپرست خانوار که سابق بر این به موجب قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت مصوب 80 پرداخت می‌شود، قطع شد.

وی در ادامه تصریح کرد: با عنایت به اختلاف ناموجه فوق میان مردان و زنان سرپرست خانوار، مرکز امور زنان و خانواده خواستار اصلاح قانون شد و متعاقب پیگیری‌های مکرر واحد حقوقی این مرکز به منظور بهره‌مندی زنان سرپرست خانوار شاغل و بازنشسته و وظیفه‌بگیر از کمک‌ هزینه حق اولاد، موضوع در تاریخ 13 اسفند ماه 90 طی استفساریه‌ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و در تاریخ شانزدهم همان ماه از سوی دولت برای اجرا ابلاغ شده است... ادامه مطلب

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13910311000051


 

شنبه 13 خرداد 1391

مدیرکل درمان و حمایت های اجتماعی ستاد مبارزه بامواد مخدر: جداکردن مبتلایان به ایدز مخفی کاری آن ها و گسترش شیوع ایدز را به دنبال دارد 

محمدباقر صابری زفرقندی  اظهار داشت: در مقوله بهداشت معتقدند که افراد به ایدز مبتلا هستند مگر این که خلاف آن ثابت شود.  با این وجود درمان گران و کادر درمانی نباید از مبتلایان به ایدز فاصله بگیرند و فکر کنند که ایدز در طول درمان به آنها منتقل می شود.

وی ادامه داد: مبتلایان به ایدز را نباید در اتوبوس جدا قرار داد یا آنها را ایزوله کرده و در اماکنی جدا نگهداری کرد. راه های انتقال ایدز تعریف شده است و ایزوله کردن به نفع کنترل ایدز نیست.

وی تاکید کرد: مبتلایان به ایدز باید همانند مردم عادی زندگی کرده و از آنها جدا نشوند. بغل کردن، دست دادن، بوسیدن و استفاده از حوله مشترک ایدز را منتقل نمی کند و نباید به این بهانه ها معتادان و مبتلایان به ایدز را جدا کرد... ادامه مطلب

http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=1605855

شنبه 13 خرداد 1391

معاون مسلکی و پالیسی وزارت زنان افغانستان : قانون منع خشونت عليه زنان در افغانستان در حال اجراست


 

قانون منع خشونت عليه زنان در دولت افغانستان در دوازده مورد  از موارد خشونت عليه زنان تصويب شد كه براي هر كدام از اين دوازده مورد حبس و جريمه نقدي در نظر گرفته شده است و اين قانون در افغانستان در حال اجراست.

وی  در خصوص اقدامات وزارت زنان این کشور در آموزش حقوق زنان به مردان  گفت: سنت های جاهلیتی در برخی مناطق افغانستان وجود دارد، ما برای مقابله و محو این سنت ها از کمپین های تبلیغاتی استفاده می کنیم... ادامه مطلب

http://wrc.ir/?action=News.Detail&ID=70186

شنبه 13 خرداد 1391

رییس شورای سیاست گذاری وزارت امور زنان افغانستان: دفاع از حقوق زنان در قانون خانواده افغانستان


سید مژگان مصطفوی رییس شورای سیاست گذاری وزارت امور زنان افغانستان صبح امروز در نشست خبری مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و هیأت افغانی در خصوص قانون خانواده این کشور  گفت: مشکلات زنان افغانستان طی 40 جلسه در وزارت امور زنان این کشور بررسی شده و ماحصل آن قانون جامعی به نام قانون خانواده بود که در حال حاضر در وزارت دادگستری افغانستان در حال بررسی و تصویب است.

 با اشاره به این که خلأهای حقوقی و مدنی زنان در این قانون در نظر گرفته شده است، گفت: حق حضانت کودکان برای مادر، حمایت از اطفال آسیب پذیر و کمک به زنان در شناسایی توانمندی هایشان از دیگر مواردی است که در این قانون دیده شده است... ادامه مطلب

http://www.mehrkhane.com/ShowContent.aspx?ContentID=3022

شنبه 13 خرداد 1391

رییس سازمان مدارس غیردولتی، توسعه مشاركت های مردمی و خانواده وزارت آموزش و پرورش: جمعیت زنان شاغل در آموزش و پرورش به 570 هزار نفر می رسد

فرشته حشمتیان، در نشست رسمی هیأت دوستی زنان ایران و افغانستان در سالن جلسات ساختمان مركزی وزارت آموزش و پرورش  در مورد 900 هزار پرسنل این وزاتخانه گفت: تعداد زنان در آموزش و پرورش حدود 570 هزار نفر است... ادامه مطلب

http://wrc.ir/?action=News.Detail&ID=70203

شنبه 13 خرداد 1391

پیامدهای ازدواج زنان ایرانی با مردان افغان اریه كپي شناسنامه و كارت ملي اگر چه براي ما ايراني‌ها ساده ترين كار ممكن است، اما داشتن همين مدارك و كارت كوچك براي بسياري از آن هايي كه زير آسمان اين شهر زندگي مي كنند به رويايي دست‌نيافتني مبدل شده است! تنها در پايتخت بيش از 32هزار كودك زندگي مي كنند كه از مادر ايراني و پدرافغان متولد شده اند و به همين دليل اوراق هويتي ندارند.... ادامه مطلب


http://www.wafa.ir/ejtemaee/asib_ejtemaee/17603.html

چهارشنبه 10 خرداد 1391

ورود پليس فتا به پرونده سايت صيغهكارآگاهان پليس فضاي توليد و تبادل اطلاعات رسيدگي به پرونده گردانندگان سايت «صيغه» را آغاز كردند.

 وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در شكواييه‌اي نسبت به عملكرد گردانندگان سايت تحت عنوان «صيغه» اعلام شكايت كرد.

بر اساس اين گزارش، گردانندگان اين سايت مدعي شده بودند كه از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مجوز فعاليت دريافت كرده، اما صبح امروز مسئولان وزارت ارشاد اسلامي در نامه‌اي ضمن رد اين ادعا از ماموران پليس فضاي توليد و تبادل اطلاعات درخواست كردند تا نسبت به رسيدگي به اين پرونده اقدام كنند.

 سايت صيغه كه با درج لگوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در سايت خود اقدام به جذب زنان و مردان مي‌كرد، مدعي شده بود كه از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مجوز فعاليت دريافت كرده است و اين در حالي است كه وزارت ارشاد در نامه‌اي به مسولان پليس فتا اين ادعا را رد كرد.

وزارت ورزش و جوانان تنها سازماني است كه مي‌تواند نسبت به اعطاي مجوز فعاليت سايت‌هاي «همسريابي» و غيره اقدام كند... ادامه مطلب

http://www.ghatreh.com/news/nn9972092/%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%AF-%D9%BE%D9%84%DB%8C%D8%B3-%D9%81%D8%AA%D8%A7-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%AF%D9%87-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D8%B5%DB%8C%D8%BA%D9%87

چهارشنبه 10 خرداد 1391

رییس مجمع عمومی بیداری اسلامی: اجلاس زنان جهان اسلام اواخر تیرماه برگزار می شود

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل با اشاره به ترکیب اجلاس زنان و جوانان جهان اسلام گفت: 70 درصد از اهل سنت، 30 درصد از تشیع، 50 درصد جوانان عربی و حدود 50 درصد از جوانان غیرعرب در این برنامه دعوت شده‌اند.

وی گفت: این اولین اجلاسی است که به صورت غیرفرمایشی برگزار می‌شود که مردم خارج از محدودیت‌هایی که معمولاً توسط دولت‌ها اعمال می‌شود در این اجلاس به صورت آزادانه اظهار نظر می‌کند.

وی تصریح کرد: هدف از این اجلاس این بود که تمام کسانی که در مورد بیداری اسلامی دارای عقاید مختلفی هستند و هر یک با دیدگاه متفاوت به آن نگاه می‌کنند به یک اشتراک نظر برسند و به این نتیجه دست یابند که این حرکت بیش از هر چیز تحت تاثیر اسلام است... ادامه مطلب

http://www.newzzz.com/all/4940009/%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D9%8A-%D8%A7%D8%AC%D9%84%D8%A7%D8%B3-%D8%B2%D9%86%D8%A7%D9%86-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D9%88%D8%A7%D8%AE%D8%B1-%D8%AA%D9%8A%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%87--%D9%BE%D9%8A%D8%B4-%D8%A8%D9%8A%D9%86%D9%8A-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D8%AA-%D9%85%D8%B5%D8%B1

 

چهارشنبه 10 خرداد 1391

معاون مركز امور زنان:طرح «استخدام نيمه وقت زنان» پس از ابلاغ بودجه امسال اجرايي مي‌شود


معاون سرمايه‌هاي اجتماعي مركز امور زنان و خانواده رياست جمهوري گفت: طرح «استخدام نيمه وقت زنان» پس از ابلاغ بودجه سال 91 به دستگاه‌ها قابل اجراست. پروين هدايتي  افزود: با توجه به انتقادهايي كه به طرح «استخدام نيمه وقت زنان» شده است، تاكيد مي‌شود تا صاحب نظران در حوزه زنان اين طرح را به خوبي مطالعه كرده و پس از آن اظهار نظر كنند؛ چرا كه طراحي اين طرح به گونه‌اي است كه صرفا افراد در بدو ورود به صورت نيمه وقت استخدام مي‌شوند.


به گفته معاون سرمايه‌هاي اجتماعي مركز امور زنان و خانواده رياست جمهوري، طرح استخدام نيمه وقت زنان همه افراد را شامل نمي شود و كارجو از بدو استخدام اين نمونه كار را انتخاب مي‌كند و به گفته منتقدان قرار نيست تمام استخدام زنان از اين به بعد اين گونه باشد.

وي با بيان اين كه هدف بسياري از زنان از كار صرفاً نياز مالي نيست و آنان خواهان حضور در اجتماع هستند، تصريح كرد: اين افراد ضمن حضور اجتماعي از توان و دانش خود در حوزه‌هاي كاري نيز استفاده مي‌كنند.

هدايتي اظهار كرد: با توجه به اينكه مجوز اين استخدام در قوانين قبل وجود داشته است نيازي به تهيه و تصويب قانون جديدي نيست تا براي آن بودجه جديدي هم تصويب شود، بلكه در اين طرح فقط جايگزيني صورت مي‌گيرد... ادامه مطلب

http://isna.ir/fa/news/91030603640

 

یکشنبه 7 خرداد 1391

مدیرکل آسیب های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی: هزینه جراحی افراد دارای اختلال هویت جنسی تامین می‌شود

مدیرکل آسیب های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است: اختلال هویت جنسی نیز نوعی آسیب اجتماعی است. به همین دلیل کمیته همسویی متشکل از نمایندگان سازمان های بیمه ای و دفتر بیمه های سلامت وزارت بهداشت تشکیل و جلساتی نیز برگزار شده به طوری که در نهایت منجر به این امر شد که سازمان های بیمه ای جراحی های افراد دارای اختلال هویت جنسی را برعهده بگیرند. همچنین هزینه درمان های جانبی آنان نیز مانند هورمون درمانی، لیزردرمانی   باید به تصویب شورای عالی بیمه برسد که این امرنیز در دفتر بیمه های سلامت وزارت بهداشت پیگیری می شود.

مشکل اصلی دو جنسه ها هزینه جراحی های آنهاست به همین دلیل با ورود وزارت بهداشت به این بخش برخی از مشکلات جراحی این افراد برطرف خواهد شد به طوری که در جلسه ای که با دکتر ناصحی قائم مقام معاون درمان، سلامت وزارت بهداشت داشتیم وی اعلام کرد که هزینه جراحی افراد دارای اختلال هویت جنسی تامین می شود. همچنین پروتکل و تعرفه های درمانی این امرنیز تا پایان شهریور ماه مشخص و پیگیری خواهد شد... ادامه مطلب

http://wrc.ir/?action=News.Detail&ID=70007

یکشنبه 7 خرداد 1391

آخرین آمار از بهترین و بدترین کشورها برای مادر شدن


 سازمان غیر دولتی کودکان را حفظ کنیم، تحقیق جهانی را انجام داده است که مطابق نتایج آن بدترین کشور برای مادر شدن کشور نیجر است.‌ این عنوان در گزارش سال گذشته به کشور افغانستان اختصاص یافته بود.   این رتبه بندی ها بر اساس شاخصهایی مانند سلامت مادران،‌ تحصیلات و وضعیت اقتصادی و همچنین سلامت و تغذیه کودکان انجام گرفته است. در این تحقیق 43 کشور توسعه یافته و 122 کشور در حال توسعه مورد مطالعه قرار گرفته اند.

در جدول زیر بهترین و بدترین کشورها برای مادر شدن آورده شده است:
 

رتبه : بهترین کشور

1 - نروژ

2- ایسلند

3- سوئد

4-نیوزلند

5- دانمارک

6- فنلاند

7- استرالیا

8- بلژیک

9- ایرلند

10- هلند/بریتانیا

 
رتبه: بدترین کشور

1- نیجر

2-افغانستان

3-یمن

4- گینه بیسائو
    
 5- مالی
    

6- اریترآ
    

7- چاد
    

8- سودان
    

9- سودان جنوبی
    

10- جمهوری کنگو

ادامه مطلب

http://www.fardanews.com/fa/news/203172

یکشنبه 7 خرداد 1391

مدير كل دفتر امور زنان و خانواده خبر داد: تهيه سند جامع امنيت زنان


زهرا عباسي در ششمين نشست فصلي مشاورين استاندار و مديران كل دفاتر امور زنان و خانواده استان ها  از تصويب آيين نامه داخلي ستاد ملي خانواده خبر داد و اظهار كرد: در اين ستاد برنامه جامع تشكيل ، تحكيم وتعالي خانواده مورد بررسي و بحث قرار خواهد گرفت.  وي ابراز اميدواري كرد كه با تعامل و همكاري بين نهادهاي اجرايي و سياست گزاري‌هاي مناسب فعاليت ستاد ملي خانواده تسهيل خواهد شد.

 
وي در ادامه تقويت همگرايي و هماهنگي با دستگاه‌هاي اجرايي، كارآمد سازي نيروي انساني دفاتر امور زنان، تبليغ و اطلاع رساني، پيشبرد برنامه‌ها از طريق سفرهاي استاني هيات دولت و هم انديشي و ارتقاء سطح كمي و كيفي امور پژوهشي را از اقدامات موثر در زمينه ارتقاء سطح مديريت امور زنان و خانواده دانست.


عباسي كاهش آسيب‌هاي خانواده و ارتقاء سلامت آن را نيز از ديگر اهداف ذكر شده در برنامه‌هاي دفتر امور زنان و خانواده دانست و گفت: براي تحقق اين امر توجه به برنامه‌هاي ارتقاء سطح آموزش آيين زندگي متعالي، تقويت مشاوره خانوادگي، ارتقاء سطح فرهنگي كودك و نوجوان، برنامه‌ي ازدواج آسان و رسيدگي به امور فرهنگي خانواده‌هاي معتادين ضروري است... ادامه مطلب

http://www.iranwomen.org/pages/default.aspx?current=news&gid=1&Sel=5921&langid=1

 

یکشنبه 7 خرداد 1391

حیطه فعالیت

در این وبلاگ، اخبار مربوط به مقالات و کتب جدید در حوزه ی زنان، همایش ها، نشست های تخصصی، اسناد مرجع و بررسی تطبیقی مباحث حقوق زن در گستره ی جهانی و دیگر موارد مربوطه، منعکس خواهد شد. امید است عموم علاقه مندان به موضوع، در این مهم مشارکت و هم یاری نمایند.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط