زنان و حقوق بشر

تقدیم گزارش دبیر کل ملل متحد در موضوع وضعیت حقوق بشر در ایران به اجلاس چهلم شورای حقوق بشر و موضوع حقوق زنان

 

 

 1- گزارش فوق در قالب 4 بخش و 80 بند تنظیم شده است و از جمله موضوعات مورد توجه در این گزارش، وضعیت حقوق بشر زنان می باشد که از این حیث، بالاخص بندهای 45، 46، 57، 60 تا 63، 68، 76 و 78 به موضوع حقوق  زنان توجه دارد و حوزه هایی؛ چون استمرار تبعیض قانونی علیه زنان در ازدواج، طلاق، حضانت فرزند، ارث و نیز اشتغال زنان و وضعیت مدافعان حقوق بشر زنان مورد اشاره  گزارش قرار گرفته است.

2- لازم به ذکر است، این اجلاس از تاریخ 25 فوریه لغایت 22 مارچ ( برابر با 6 اسفند 1397 لغایت 2 فروردین 1398) در مقر اروپایی سازمان ملل متحد؛ ژنو سوییس برگزار می شود.

 

جهت مطالعه متن انگلیسی سند اینجا را کلیک نمایید.

 

 

ﺳﻪشنبه 21 اسفند 1397

منتشر شد: سند تحولات جامعه زنان ایران؛ به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی

ﺳﻪشنبه 21 اسفند 1397

به مناسبت «روز جهانی زن»: ۱۰۸ سال تا رفع نابرابری‌های جنسیتی

 

 

آخرین گزارش مجمع جهانی اقتصاد درباره شکاف جنسیتی نشان می‌دهد که هنوز وضعیت خوبی در کشورها به لحاظ برابری جنسیتی وجود ندارد. دراین باره لیلا فلاحتی، مدیرگروه مطالعات زنان و پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در گفت‌وگو با ایسنا، مهمترین موضوعاتی که در حوزه زنان باید به آن توجه کرد را چهار محور اصلی آموزش، بهداشت، اقتصاد و سیاست می‌داند و معتقد است که این محورها می‌توانند به عنوان حوزه‌های پایه درباره زنان و نقش آنها در توسعه و پیشرفت جوامع مورد توجه قرار گیرد و می‌گوید: طبق آخرین گزارش مجمع جهانی اقتصاد، ۱۰۸ سال زمان لازم است تا نابرابری‌های جنسیتی رفع شود.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 21 اسفند 1397

برزخ بی‌هویتی در سرزمین مادری...

 

 

پسرم 22 ساله است و هنوز شناسنامه‌ای ندارد؛ دوستانش در مدرسه مسخره‌اش می‌کردند، برای همین ترک تحصیل‌کرده و دخترم افسردگی شدید گرفته؛ همه این مشکلات به خاطر ازدواجم با یک مرد خارجی است!

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 21 اسفند 1397

توسط معاونت رییس جمهور در امور زنان و خانواده انجام شد: ارسال پیش نویس لایحه تعیین حداقل سن ازدواج دختران و پسران به دولت

 

 

معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، پیش‌نویس لایحه اصلاح ماده (۱۰۴۱) قانونی مدنی را با هدف تعیین حداقل سن ازدواج برای طی مراحل قانونی به هیئت دولت ارسال کرده است. براساس این پیشنهاد عقد نکاح دختر قبل از رسیدن به سن ۱۶ سال تمام شمسی و پسر قبل از رسیدن به ۱۸ سال تمام شمسی منوط به رعایت مصلحت کودک، اذن، ولی و حکم دادگاه به شرط احراز رشد جسمی و روانی است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 21 اسفند 1397

بیکاری زنان زیر سقف تبعیض جنسیتی

 

 

در چهار دهه‌ گذشته زنان ایرانی نیمی از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی کشور را به خود اختصاص داده‌اند. بر ‌اساس ‌آمار رسمی قابل دسترسی در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷، در برابر ۶۴.۱ درصد مردان، تنها۱۴.۹درصد زنان ایران در زمره‌ نیروی کار قرار گرفتند. در‌حالی که تبعیض در انواع مختلف آن و از جمله تبعیض شغلی و مزدی علیه زنان به امری نهادینه شده در همه کشورها اعم از توسعه یافته و پیرامونی بدل شده است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 21 اسفند 1397

اقدامات اورژانس اجتماعی کشور در سال 1397

 

 

مدیرکل دفتر امور آسیب دیدگان سازمان بهزیستی با بیان اینکه به طور کلی ۲۳ مرکز خانه امن در کشور کار حمایت و توانمندسازی زنان خشونت دیده به همراه فرزندانشان را بر عهده دارند، خاطرنشان کرد: اگر اعتبارات سازمان بهزیستی اجازه دهد، می‌توانیم در سال جدید این مراکز را به کل کشور تعمیم دهیم.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 21 اسفند 1397

امکان انتخاب نرخ پرداخت حق بیمه از مزایای «بیمه زنان خانه‌دار»

 

 

بنابر اعلام سازمان تامین اجتماعی، تمامی زنان ١٨ تا ٥٠ سال می توانند با مراجعه به شعب تأمین اجتماعی سراسر کشور از حمایتهای مقرر در قانون بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد بهره‌مند شوند. برخورداری از این حمایتها نیازمند تأهل و سابقه بیمه پردازی نیست.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 21 اسفند 1397

برابری جنسیتی و صیانت از حقوق زنان، لازمه پیشرفت در صلح، امنیت و توسعه پایدار

 

 

دبیرکل سازمان ملل به مناسبت روز جهانی زن گفت: برابری جنسیتی و حقوق زنان در تحقق پیشرفت جهانی در حوزه‌های صلح، امنیت، حقوق بشر و توسعه پایدار اصلی ضروری است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 21 اسفند 1397

/ به مناسبت ۸ مارس، روز جهانی زن / زنان و تبعیض‌های جنسیتی، قانونی، اقتصادی و ...

 

 

چهار دهه از تصویب کنوانسیون رفع همه اشکال تبعیض علیه زنان در مجمع عمومی سازمان ملل متحد می‌گذرد، با این حال در کشورهای مختلف جهان، زنان با محدودیت‌های مختلفی روبه‌رو هستند. به عنوان مثال، در هفت ایالت آمریکا - مریلند، آلاباما، میسی سیپی، مینه‌سوتا، داکوتای شمالی، وایومینگ و نیومکزیکو- هیچ قانونی وجود ندارد که مرتکبان زنای به عنف را از حق والدینی منع کند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 21 اسفند 1397

تقدیم گزارش گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران به اجلاس چهلم شورای حقوق بشر و موضوع حقوق زنان

 

 

گزارش فوق در قالب 4 بخش و 76 بند تنظیم شده است و از جمله موضوعات مورد توجه در این گزارش، وضعیت حقوق بشر زنان می باشد که از این حیث، بالاخص بندهای 16، 25، 26، 27، 52 و 70 گزارش ابعادی از موضوعات مرتبط به حوزه حقوق زن را مورد توجه قرار داده است که از جمله آن می توان به موضوع حجاب، آزادی اجتماعات و وضعیت مدافعان حقوق زن اشاره کرد.

لازم به ذکر است این اجلاس از تاریخ 25 فوریه لغایت 22 مارچ ( برابر با 6 اسفند 1397 لغایت 2 فروردین 1398) در مقر اروپایی سازمان ملل متحد؛ ژنو سوییس برگزار می شود.

 

جهت دریافت متن انگلیسی گزارش اینجا را کلیک نمایید

 

 

ﺳﻪشنبه 14 اسفند 1397

اجلاس چهلم شورای حقوق بشر و موضوع حقوق زنان

 

 

 

1- چهلمین اجلاس شورای حقوق بشر؛ رکن فرعی مجمع عمومی ملل متحد از تاریخ 25 فوریه لغایت 22 مارچ ( برابر با 6 اسفند 1397 لغایت 2 فروردین 1398) در مقر اروپایی سازمان ملل متحد؛ ژنو سوییس برگزار می شود. این اجلاس در کنار توجه به موضوعات مختلف حقوق بشر، حقوق بشر زنان را نیز مورد توجه دارد.

 

2- لازم به ذکر است، ازجمله گزارش تقدیمی به این اجلاسف گزارش گزارشگر ویژه وضعیت مداقعان حقو.ق بشر زنان می باشد.

 

جهت دریافت متن انگلیسی گزارش فوق به لینک زیر رجوع نمایید.

 

جهت کسب جزییات مربوط به اجلاس فوق اینجا را کلیک نمایید.

 

ﺳﻪشنبه 14 اسفند 1397

راه‌اندازی مراکز حمایت روانی ـ اجتماعی دختران در محلات آسیب‌خیز

 

 

رییس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به راه‌اندازی مراکز حمایت روانی اجتماعی دختران و خانواده هدف این مراکز را توانمندسازی دختران در معرض آسیب های اجتماعی خواند که در محلات آسیب‌خیز ایجاد می‌شوند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 14 اسفند 1397

این حرف که لایحه مبارزه با خشونت علیه زنان اشکالات زیادی دارد را قبول ندارم/ لایحه آخرین مراحل خود را طی می‌کند

 

 

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده،  در خصوص دیدار رییس مجلس با فراکسیون زنان و تاکید وی بر پیگیری لایحه مبارزه با خشونت علیه زنان در قالب طرح گفت: واکنش رییس مجلس شورای اسلامی بسیار منطقی و درست است. دولت طی یکسال و نیم گذشته، همه تلاش خود را برای اینکه این لایحه از قوه قضاییه خارج شود انجام داده است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 14 اسفند 1397

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده: ارسال لایحه حذف تبصره کودک همسری به دولت

 

 

وی در صفحه توییتر خود درباره لایحه‌ای درباره منع کودک همسری نوشت: « لایحه حذف تبصره مربوط به ازدواج دختران زیر 13 سال را برای دولت ارسال کردیم.

وی افزود: با تمام توان تلاش کنیم تا کودک همسری دیگر اتفاق نیفتد.»

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 14 اسفند 1397

افزایش خشونت علیه زنان همزمان با تغییرات اقلیمی و خشکسالی‌

 

 

دبیر سیاست محیط‌ زیست در مرکز بررسی‌های استراتژیک نهاد ریاست جمهوری گفت: متاسفانه بسیاری در جهان نسبت به موضوع خطر تغییرات اقلیمی از منظر جنسیتی توجه ندارند. تغییرات اقلیمی برای کودکان و زنان خطرناک‌تر است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 14 اسفند 1397

جراحی دوباره حذف ازدواج دختران زیر۱۳سال

 

 

مشاور امور حقوقی و پارلمانی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تاکید کرد: دفتر امور حقوقی معاونت امور زنان و خانواده با تاکید بر رفع خلاء قانونی موجود در نظام حقوق مدنی کشور از حیث تعیین حداقل سن ازدواج، تحکیم بنیان خانواده از طریق وقوع ازدواج در سنین مناسب و حمایت از منافع و مصالح عالیه کودکان به طور عام و کودکان دختر به طور خاص، برای دختران سن ۱۶ سال و ۱۸ سال را برای پسران با قیودی پیشنهاد داده است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 14 اسفند 1397

مدیرعامل انجمن مراکز توانبخشی معلولان هشدار داد: احتمال تعطیلی برخی مراکز نگهداری از معلولان و سالمندان در سال 1398

 

 

وی با بیان اینکه در سال 1396، هزینه نگهداری ماهانه یک معلول و سالمند به حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان می‌رسید گفت: این رقم در سال 139۷ به بالغ ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است که این امر مشکلاتی را برای مراکز ایجاد کرده است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 14 اسفند 1397

تذکر فاطمه حسینی به ترویج خشونت خانگی علیه زنان کشور

 

 

وی با استناد به بند 1 اصل 21 قانون اساسی، گفت: طبق این بند قانون اساسی بر فراهم کردن زمینه‌های مساعد برای رشد شخصیت زن و احیای حقوق مادی و معنوی زنان، صراحت و تاکید شده است اما در سیمای جمهوری اسلامی در اقدامی ناشایست خشونت خانگی علیه زنان را ترویج می‌کند. متاسفانه برنامه‌ای در سیمای جمهوری اسلامی پخش شد که خشونت خانگی علیه زن به طور کامل تبیین و به تصویر کشیده شد.  به جای درخواست پیگیری و ارائه لایحه تامین امنیت زنان به مجلس شاهد ترویج پدیده زشت خشونت خانگی علیه زنان هستیم.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 14 اسفند 1397

سونامی سالمندی در ایران طی ۲۰ سال آینده

 

 

رییس سازمان بهزیستی کشور گفت: ایران در ۲۰ سال آینده با یک سونامی سالمندی مواجه خواهد شد که مسئولان باید از هم‌اکنون برای مواجهه با آن برنامه‌ریزی کنند

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 14 اسفند 1397

تنها در ۶ کشور جهان، زنان و مردان حقوق قانونی برابر دارند

 

 

اگر شما یک زن هستید و خواستار حقوق برابر با مردان می‌باشید بهترین مکان برای زندگی شما کشورهای بلژیک، دانمارک، فرانسه، لتونی، لوکزامبورگ و سوییس هستند. بر اساس آمار منتشر شده بانک جهانی تنها کشورهای ذکر شده حقوق قانونی برابر در زمینه کار و فعالیت زنان و برابری آنان با مردان دارند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 14 اسفند 1397

رییس مجلس در دیدار با اعضای فراکسیون زنان: مبارزه با خشونت علیه زنان را در قالب طرح پیگیری کنید

 

 

رییس مجلس در دیدار با اعضای فراکسیون زنان به آنها پیشنهاد داد در صورت تعلل دولت در ارائه لایحه مبارزه با خشونت علیه زنان، این بحث را در قالب طرح پیگیری کنند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 7 اسفند 1397

چرا برخی به اسم دین مخالف اصلاح قوانین تبعیض‌آمیز علیه زنان هستند؟

 

 

معاون رییس‌جمهور با تأکید بر بررسی فقهی تمامی لوایح مطرح شده از سوی این معاونت برای اصلاح قوانین تبعیض‌آمیز علیه زنان، گفت: ممکن است افرادی دیدگاه‌های متفاوتی داشته باشند، اما اصلاح این قوانین مغایر قرآن و شرع نیست و به اقتضای زمان و مکان است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 7 اسفند 1397

در دولت تصویب شد؛ آیین نامه اجرایی تبصره ۲ ماده ۱۰۱

 

 

معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده در خصوص این مصوبه به پایگاه اطلاع رسانی این معاونت گفت: آیین نامه اجرایی که دیروز به تصویب رسید در مورد  تبصره ۲ ماده ۱۰۱ قانون برنامه ششم توسعه کشوراست که بر اساس آن معاونت امور زنان و خانواده با همکاری سازمان برنامه و بودجه و سازمان اداری و استخدامی کشور موظف به تهیه آیین نامه اجرایی ماده ۱۰۱ درخصوص عدالت جنسیتی و نحوه اعمال، ساز و کارهای نظارت و پایش شاخص ها و وظایف دستگاههای اجرایی برای ارتقاء آن است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 7 اسفند 1397

بن‌بست مجلس دهم در حوزه زنان/ فقه پویای شیعه بن‌بست ندارد

 

دبیر شورای مشورتی فقهی ـ حقوقی و دستیار حقوق شهروندی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری به بیان مهم‌ترین مسائل فقهی و حقوقی مرتبط با زنان و کودکان که اکنون در شورای مشورتی فقهی حقوقی در حال بررسی است پرداخت و گفت: این شورا قوانین مرتبط با خانواده، زنان و کودکان را بازخوانی، مقررات تبعیض‌آمیز علیه زنان و کودکان را شناسایی و راه‌حل‌های رفع این تبعیض‌ها را ارائه می‌کند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 7 اسفند 1397

گزارش خشونت علیه زنان ۲۰ درصد افزایش یافته است

 

 

رییس اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: شناسایی و گزارش موارد معلول آزاری، سالمند آزاری و همسرآزاری از جمله خشونت علیه زنان به دلیل رشد خدمات اورژانس اجتماعی و افزایش آگاهی مردم به طور متوسط ۲۰ درصد افزایش یافته است.

ادامه مطلب

ﺳﻪشنبه 7 اسفند 1397

رییس اورژانس اجتماعی خبر داد: فعالیت ۲۲ خانه امن در کشور

 

 

مدیرکل دفتر آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: از کل خشونت خانگی که در کشور وجود دارد رتبه اول را کودک آزاری دارد که بیش از ۳۵ درصد آسیب‌ها را شامل می‌شود.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 7 اسفند 1397

ایجاد سامانه ارزیابی و رصد وضعیت زنان و خانواده

 

 

معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده تاکید کرد: در این آیین نامه تاکید شده به منظور سنجش میزان تاثیر طرح ها و برنامه‌های دستگاه‌های اجرایی در ارتقای شاخص‌های عدالت جنسیتی و همچنین تقویت نظام سیاستگذاری، تصمیم سازی و برنامه‌ریزی کلان حوزه زنان و خانواده، معاونت موظف است حداکثر تا سه ماه پس از ابلاغ آیین‌نامه نسبت به ایجاد سامانه ارزیابی و رصد وضعیت زنان و خانواده و پایش مستمر شاخص‌های عدالت جنسیتی اقدام کند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 7 اسفند 1397

جزییات لایحه برابری حقوق زنان و مردان در حوزه دیه و طلاق

 

 

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده از ارسال دو لایحه در راستای اصلاح قانون برابری دیه زن و مرد و ایجاد محدودیت برای طلاق زنان به دولت خبر داد. معصومه ابتکار درباره لایحه مربوط به ایجاد محدودیت برای طلاق زنان می‌گوید: یکی از مواد قانون مدنی به مرد اجازه می‌دهد، هر زمانی که خواست همسر خود را طلاق دهد و از نظر ما نباید چنین اتفاقی بیفتد. طلاق باید شرایطی داشته باشد و در لایحه‌ای که به دولت داده‌ایم به این موضوع پرداخته شده است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 7 اسفند 1397

اولویت‌های اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان در سال آینده

 

 

معاون امور توان بخشی سازمان بهزیستی کشور اولویت‌های اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان را برای سال آینده تشریح کرد

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 7 اسفند 1397

۵۰۰ محله آسیب‌خیز شناسنامه‌دار شدند

 

 

رییس گروه پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی کشور از اجرای فاز دوم طرح «پازک» در ۵٠٠ محله شهری و روستایی به منظور پیشگیری از اعتیاد زنان و کودکان خبر داد.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 7 اسفند 1397

«دختران مجرد» بیمه می‌شوند

 

 

تمامی زنان ۱۸ تا ۵۰ سال می توانند با مراجعه به شعب تأمین اجتماعی سراسر کشور از حمایت‌های مقرر در قانون بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد بهره‌مند شوند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 7 اسفند 1397

واکنش‌های تند به عادی‌سازی خشونت خانگی در تلویزیون؛ صداوسیما عذرخواهی کند؟!

 

 

در حالی که شبکه‌های مختلف تلویزیون به هر شیوه و روشی برای حفظ مخاطبان خود دست به دامن سلبریتی‌ها و کپی برداری برنامه‌های خود از شبکه‌های آمریکایی شده اند، باز هم برنامه فرمول یک با اجرای علی ضیا جنجال بزرگی در رسانه‌ها و فضای مجازی ایجاد کرده است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 7 اسفند 1397

حیطه فعالیت

در این وبلاگ، اخبار مربوط به مقالات و کتب جدید در حوزه ی زنان، همایش ها، نشست های تخصصی، اسناد مرجع و بررسی تطبیقی مباحث حقوق زن در گستره ی جهانی و دیگر موارد مربوطه، منعکس خواهد شد. امید است عموم علاقه مندان به موضوع، در این مهم مشارکت و هم یاری نمایند.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط