زنان و حقوق بشر

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی منتشر کرد: گزارش کارشناسی ازدواج دختران در سنین پایین وضعیت موجود و ابعاد مسئله

یکشنبه 28 مرداد 1397

یک معلول حق ندارد آرایشگاه برود و شیک بپوشد؟

 

 

مگر می‌شود آدمی به‌ ظاهر و سر و ریختش برسد و دیگران بپرسند چرا؟ اما خیلی‌ها با الهام، مرضیه، آزاده و ناصر و دیگرانی که دچار نوعی معلولیت هستند، همین رفتارهای غیر معمول را کرده‌اند و آنها بارها با همین سؤال‌ها مواجه شده‌اند.

ادامه مطلب

یکشنبه 28 مرداد 1397

با استناد به پژوهشی در نشست «زندگی خارج از چارچوب ازدواج» تشریح شد: عمر «ازدواج‌ سفید» و آمارهایی درباره آن

 

 

یک مردم‌شناس و محقق با استناد به پژوهشی که درباره «ازدواج سفید» روی ۲۱۳ زوج و به شکل میدانی انجام داده است گفت: «عمر» ازدواج سفید در ایران بین یک تا سه سال است. ۴۵ درصد از افرادی که در این تحقیق مورد بررسی قرار گرفته بودند بین ۲۵ تا ۳۰ سال «سن» داشتند.

ادامه مطلب

یکشنبه 28 مرداد 1397

موافقان و مخالفان طرح خروج بدون اذن زنان نخبه از کشور / طعم گس طرحی که تبعیض را فریاد می‌زند

 

 

تسهیل خروج زنان از کشور؛ طرحی که با الحاق تبصره ای به بند ۳ ماده ۱۸ قانون گذرنامه شکل جدیدی به مطالبه زنان داد تا طعم گس ناشی از تبعیض زیر زبان بسیاری از آنها بیش از پیش چشیده شود.

ادامه مطلب

یکشنبه 28 مرداد 1397

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان تشریح کرد: روند صعودی «طلاق» از سال ۷۵ تا ۹۶/ افزایش آمار ثبت «ازدواج» از ابتدای سال

 

 

تندگویان با بیان این که ۶۲ درصد از شرکت کنندگان کارگاه‌های ازدواج زنان بوده‌اند، بیان‌ کرد: ۳۷ درصد از مراجعه کنندگان آقایان بودند و همچنین ۵۷ درصد از این افراد مجرد و حدود ۴۲ درصد از آنها متاهل بوده‌اند. وی در ادامه‌ اظهار کرد: ۱۲ درصد از مراجعه کنندگان بیکار، ۱۶ درصد دانشجو، ۲۰ درصد دارای شغل آزاد و ۱۴ درصد نیز خانه‌دار بودند. همچنین علت مراجعه ۶۰ درصد از این افراد مشکلات خانوادگی بوده است. معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با اشاره به این که در استان تهران ۴۰ مرکز تخصصی مشغول فعالیت هستند، خاطر نشان کرد: در استان تهران ۱۲ هزار نفر به این مراکز مراجعه کرده‌اند.

ادامه مطلب

یکشنبه 28 مرداد 1397

ازدواج دختران در سنین پایین / وضعیت موجود و ابعاد مسئله

 

 

این گزارش تصریح می‌کند که براساس آخرین پیمایش ارزش‌ها و نگرش‌های ایرانیان که در سال 1394 منتشر شده است 47 درصد پاسخگویان مناسبت‌ترین سن برای ازدواج دختران را 16 تا 20 سال و 39 درصد نیز 21 تا 25 سال دانسته‌اند. در سال‌های اخیر نیز بالاترین فراوانی ازدواج دختران در کشور در گروه سنی 15 تا 19 سال (با 196 هزار و 592 مورد) و گروه سنی 20 تا 24 سال (با 204 هزار و 202 مورد) ازدواج قرار دارد. همچنین در سال‌های 1391 تا 1395 از 4/9 تا 5/6 درصد (حدود 40 هزار) از کل ازدواج‌های ثبت شده در کشور نیز در گروه سنی 10 تا 14 ساله قرار دارد. هرچند در این گروه سنی در کنار این آمار باید وجود آمار غیررسمی را نیز در نظر گرفت؛ ازدواج‌های ثبت نشده‌ای که عموماً بین مهاجرین و اتباع غیرایرانی روی می‌دهد.

ادامه مطلب

یکشنبه 28 مرداد 1397

ایسنا همزمان با آغاز «هفته ازدواج» بررسی کرد: عمر ۱۳ ساله «قانون تسهیل ازدواج» و مصوباتی که هرگز اجرایی نشد

 

 

قانون تسهیل ازدواج قانونی ۱۳ ماده‌ای که ۱۳ سال پیش به تصویب رسید و به گفته مسئولان هرگز آنطور که باید اجرایی نشد؛ این در حالیست که در آذرماه گذشته کمیسیون فرهنگی مجلس گزارش بررسی اجرای آن را به منظور رسیدگی به تخلفات قانونی مسئولان تهیه و برای رسیدگی به قوه قضاییه ارسال کرد.

ادامه مطلب

یکشنبه 28 مرداد 1397

دستیار ویژه امور حقوق شهروندی معاونت رییس جمهور در امور زنان و خانواده : رفع محدودیت زنان برای خروج از کشور نباید مختص عده‌ خاصی باشد

 

 

وی با اشاره به محدودیت قانونی خروج از کشور برای کلیه زنان شوهردار طبق قانون گذر نامه مصوب سال ١٣٥١ خاطرنشان کرد:  اگر قرار است با لحاظ حقوق  مدنی و شهروندی برای جامعه امروز زنان در جهت اصلاح این قانون تلاش کنیم باید برای همه زنان از همه طیف‌ها اعم از زن  روستایی شهری نخبه و غیر نخبه تلاش کرد. این محدودیت عملاً  یک مستمسک قانونی علیه زنان است تا در هنگامه اختلاف از حقوق قانونی خود در گذرند لذا این مشکل و محدودیت فقط  خاص نخبگان و سفر علمی و ورزشی نیست، بلکه یک محدودیت و تضییع حقوق اجتماعی است و از طرفی دیگر نباید میان جامعه زنان تبعیض قائل شد.

ادامه مطلب

یکشنبه 28 مرداد 1397

معاون سازمان بهزیستی عنوان کرد: وضعیت قرمز «طلاق» در ۱۰ استان

 

 

وی علت اصلی طلاق در کشور را عدم مهارت‌های ارتباطی زوجین عنوان کرد و افزود: طبق بررسی‌های به عمل آمده عدم توانایی زوجین در گفت و گو و برقراری ارتباط، عامل اصلی طلاق در کشور است و مشکلات دیگر از جمله مشکلات اقتصادی در رده‌های بعدی قرار دارند.

ادامه مطلب

یکشنبه 28 مرداد 1397

اینفوگرافی / وضعیت ازدواج ایرانی‌ها در سال ۱۳۹۶

 

 

در سال ۱۳۹۶ در کشور ۶۰۵ هزار و ۳۹۵ ازدواج رخ داده که در ۳۸۱۲ مورد نام زوجین همزمان علی و فاطمه و در ۲۸۱۸ مورد نام آنها علی و زهرا بوده است. طبق آمار ثبت احوال، میانگین سن ازدواج بار اول مردان در سال گذشته، ۲۷.۳ سال و همین شاخص برای زنان ۲۳.۲ سال بوده است. در این اینفوگرافی، آمارهای مربوط به ازدواج در سال ۹۶ را مرور می‌کنیم.

ادامه مطلب

یکشنبه 28 مرداد 1397

اینفوگرافی / میزان حضور زنان در مجلس کشورهای مختلف

 

 

حضور زنان در عرصه سیاست، حوزه‌های مختلفی را شامل می‌شود که تصاحب کرسی‌های مجلس، یکی از آنهاست. این اینفوگرافی نشان می‌دهد که در ۱۵ کشور، بانوان سیاستمدار چه میزان در مجلس این کشورها حضور دارند.

ادامه مطلب

یکشنبه 28 مرداد 1397

برنامه‌های بهزیستی برای دور زدن مشکلات نوسانات ارزی در تأمین وسایل کمک توانبخشی معلولان

 

 

مدیرکل دفتر امور مراکز توانبخشی روزانه و توانپزشکی سازمان بهزیستی کشور تأمین وسایل کمک توان‌بخشی معلولان در شرایط بازار فعلی و نوسانات ارزی را یکی از دغدغه های سازمان خواند.

ادامه مطلب

یکشنبه 28 مرداد 1397

آموزش، کلید کاهش فقر در مکزیک

 

 

یک سازمان پیشرو توسعه در مکزیک، تقویت نظام آموزشی و تشویق جوانان به پیوستن به بازارهای رسمی را عاملی موثر در کاهش فقر در این کشور عنوان کرده است.

ادامه مطلب

یکشنبه 28 مرداد 1397

معاون بهزیستی یزد اعلام کرد: افزایش ازدواج‌ 14 ساله‌ها در یزد/70 میلیون تومان هزینه مالی هر طلاق

 

 

وی گفت: در یزد دو ازدواج را بیشتر شاهد هستیم که شامل ازدواج در سن بالا 28 تا 30 سال است و ازدواج واکنشی در سن 14 و 15 سال که در خیلی از مردم از ترس بسیاری از مسائل یا متاسفانه به تبع برخی تبلیغات، ازدواج‌های این سنین پیدا شده است.

ادامه مطلب

یکشنبه 28 مرداد 1397

در همایش نقش مدیریت شهری در کاهش آسیب‌های اجتماعی مطرح شد: از سوپرمن بودن شهرداری در حوزه آسیب‌های اجتماعی تا گلایه سمن‌ها از اقدامات تبلیغاتی شهرداری

 

 

لیلا ارشد با بیان اینکه  آمارهای زیادی در این حوزه وجود دارد، گفت: متأسفانه مسائل اجتماعی در هیچ کجای سیاستگذاری دیده نشدند و عمر کوتاه مدیران و جابه جایی مدیران نیز در این عرصه دردسرساز شده است؛ به گونه‌ای که شاهد بودیم مسئول خدمات شهری شهرداری، معاون اجتماعی شهرداری شد و یک مدیر از برج میلاد برای حل آسیب‌های اجتماعی انتخاب شد و این مسائل سبب تشدید شدن ناهماهنگی‌ها شد.

ادامه مطلب

یکشنبه 28 مرداد 1397

ادامه اجرای دو طرح ملی گفتگوی خانواده و تاب‌آوری اجتماعی

 

 

معاون رییس جمهور در امور بانوان و خانواده گفت: با تلاش دولت دوازدهم طرح ملی گفتگوی خانواده در کشور اجرایی می‌شود تا در یک جریان اجتماعی ، مهارت گفتگو و تعامل خانواده‌ها ارتقا یابد.

ادامه مطلب

یکشنبه 28 مرداد 1397

برگزاری نشست ناظران ملی و استانی طرح تدوین سند ارتقاء وضعیت زنان و خانواده در کشور

 

 

معصومه ابتکار معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده ضمن پراهمیت برشمردن این طرح گفت: تبدیل سیاست های کلان کشور در حوزه زنان و خانواده به اقدامات اجرایی نیازمند چنین سندهایی است و ما در معاونت امور زنان و خانواده طی فرایندی با اجماع فرابخشی توانستیم در تدوین سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده مشارکت کنیم.

ادامه مطلب

یکشنبه 28 مرداد 1397

بیانیه کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران به مناسبت 14 مرداد مقارن با روز «حقوق بشر اسلامی وکرامت انسانی»

یکشنبه 14 مرداد 1397

تظاهرات زنان آفریقای جنوبی علیه خشونت‌های جنسیتی

 

 

آمارهای رسمی نشان می‌دهد نرخ کشتارهای جنسیتی زنان در آفریقای جنوبی پنج برابر بیشتر از نرخ جهانی است به طوری که نرخ جهانی این کشتارها در سال ۲۰۱۵ ۲.۴ زن به ازای هر ۱۰۰ هزار زن بوده اما همین آمار در آفریقای جنوبی حدود چهار برابر بیشتر یعنی ۹.۶ زن به ثبت رسیده بود.

ادامه مطلب

یکشنبه 14 مرداد 1397

به مناسبت «روز جهانی شیر مادر» اعلام شد حمایت ویژه کمیته‌امداد از مادران باردار و شیرده تحت حمایت + جزییات

 

 

مدیرکل بهداشت، درمان و امور بیمه کمیته امداد با یادآوری اینکه سال گذشته برای نخستین بار فقط به مادران باردار و شیرده دچار «سوءتغذیه» سبد غذایی داده می‌شد اعلام کرد: امسال این رویکرد تغییر کرده است و تمامی مادران باردار و شیرده تحت حمایت از این خدمت بهره‌مند می‌شوند.

ادامه مطلب

یکشنبه 14 مرداد 1397

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد: ۱۰ درصد زنان سرپرست خانوار کمتر از ۲۵ سال دارند/مشکلات زنان تحت حمایت کمیته امداد

 

 

رهبر درباره مشکلات زنان تحت حمایت کمیته امداد گفت: علاوه بر مشکلات معیشتی و اقتصادی، کم‌سوادی یا بی‌سوادی، نداشتن مهارت برای پذیرش شغل، آشنا نبودن به حقوق قانونی خود، پایین بودن سن و داشتن تعدد نقش‌ها از دیگر مشکلات این بخش از جامعه تحت حمایت کمیته امداد است.

ادامه مطلب

یکشنبه 14 مرداد 1397

ابتکار: هیچ منع قانونی برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها وجود ندارد

 

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، دکتر معصومه ابتکار به سوالات بخش خبری «مجله روز» رادیو معارف درباره ورود و حضور زنان در سالن‌های ورزشی و ورزشگاه‌ها پاسخ داد.

ادامه مطلب

یکشنبه 14 مرداد 1397

خارجی‌ها برای درمان دختران شین آباد به تهران می‌آیند

 

 

وکیل دختران شین‌آبادی در ارتباط با آخرین اقدامات به منظور درمان این دختران می‌گوید: داستان تلخ دختران شین‌آباد نشان‌دهنده این است که وزارت بهداشت پایبند تعهدات خود به این دختران، چهره آنها و درماندگی از درمان آنها نیست. حسین احمدی‌نیاز می‌افزاید: نبود امکانات لازم، فقدان دستگاه‌های لیزر نوین و روش‌های درمان قطره‌چکانی از مشکلات و معضلات موجود در فرآیند درمان آنهاست.

ادامه مطلب

یکشنبه 14 مرداد 1397

ایران و اندونزی در زمینه «توانمند سازی زنان، حمایت از کودکان و تاب آوری خانواده» یادداشت تفاهم همکاری امضاء کردند

 

 

این یادداشت تفاهم همکاری که روز 8 مرداد به امضاء دکتر معصومه ابتکار معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده و «یوهانا سوسانا یمبیسه» وزیر توانمندسازی زنان و حمایت از کودکان اندونزی رسید، به منظور توسعه و گسترش همکاری ها در زمینه توانمندسازی زنان، حمایت از کودکان و تاب آوری خانواده بر اساس برابری، احترام و نفع متقابل می باشد.

ادامه مطلب

یکشنبه 14 مرداد 1397

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی منتشر کرد: عوامل مؤثر بر اجرایی شدن سیاست های حجاب و راه کارهای پیش رو

 

 

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس در خصوص تغییر ارزشمندی حجاب از شرعی به عرفی، عنوان می‌کند که حجاب شرعی برای 35 درصد از افراد جامعه ارزشمند است و تقریباً 55 درصد از زنان حجاب عرفی را ارزشمند دانسته‌اند. درواقع نوعی حس و بی‌‌رغبتی درخصوص حجاب شرعی در میان بخشی از افراد جامعه ایجاد شده است که موجب می‌‌شود آنها بین دو گزینه حجاب عرفی و شرعی، حجاب عرفی را انتخاب کند.

 

جهت دریافت متن کامل گزارش کارشناسی فوق اینجا را کلیک نمایید

 

منبع خبر

 

 

یکشنبه 7 مرداد 1397

مرکز پژوهش‌های مجلس ارزیابی کرد: با افزایش تحصیلات میزان حجاب زنان کاهش می‌یابد

 

 

در بخش نخست گزارش، دو پارامترِ «نگرش مردم نسبت به موضوع حجاب» و «رفتار پوششی» آنها بررسی شده است. وضعیت نگرش جامعه به موضوع حجاب در ۵ محور اساسی شامل ارزشمندی حجاب، ضرورت حجاب برای زن مسلمان، حدود حجاب، پیامدهای حجاب و بی‌حجابی، مداخله دولت در موضوع حجاب ارزیابی شده است.

ادامه مطلب

یکشنبه 7 مرداد 1397

اینفوگرافی / وضعیت اشتغال کشور در بهار ۹۷

 

 

میزان بیکاری در ایران طی بهار امسال ۱۲.۱ درصد بوده که در مقایسه با بهار سال ۱۳۹۶ نیم درصد کاهش داشته است.  در این اینفوگرافی به وضعیت اشتغال کشور در سال ۱۳۹۷ و مقایسۀ آن با فصل مشابه سال قبل نگاهی انداخته‌ایم.

ادامه مطلب

یکشنبه 7 مرداد 1397

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده: ناشناخته ماندن اورژانس اجتماعی آسیب ها را افزایش می دهد

 

 

وی گفت: یک نامه به آقای رحمانی فضلی زدیم تا از شوراها، فرمانداری‌ها و شهرداری‌ها بخواهد ۱۲۳ را برای حمایت، آموزش و آگاهی مردم در فضای شهری و بیلبوردها تبلیغ کنند. ارزیابی ما از فعالیت اورژانس‌های اجتماعی خوب است اما شاید ۲۵ درصد مردم راجع به اورژانس اجتماعی می‌دانند. مردم باید بدانند می‌توانند از این ابزار استفاده کنند.

ادامه مطلب

یکشنبه 7 مرداد 1397

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: ۴۵ درصد استفاده‌کنندگان از تلفن همراه زنان هستند

 

 

وی با تأکید بر اینکه حضور بانوان در عرصه‌های اجتماعی را باید یک فرصت دانست و نه یک تهدید، گفت: زنان ۴۵درصد استفاده‌کنندگان تلفن همراه و ۴٨ درصد از کاربران اینترنت هستند.

ادامه مطلب

یکشنبه 7 مرداد 1397

معاون سازمان بهزیستی خبر داد: جمعیت ۱۹ میلیونی حاشیه‌نشینان در کشور/وجود ۳۰۰۰ منطقه حاشیه‌ای

 

 

معاون پیشگیری و درمان مرکز درمان سازمان بهزیستی کشور از وجود ۱۹ میلیون جمعیت حاشیه نشین و حدود ۳۰۰۰ منطقه حاشیه‌ای در کشور خبر داد.

ادامه مطلب

یکشنبه 7 مرداد 1397

/واکاوای پرونده‌های جرایم/ آسیب‌شناسی «قتل‌های خانوادگی» در گفت‌وگو با یک مدرس دانشگاه

 

 

وی در توضیح «اصلاح تبعیض‌ها» ادامه می‌دهد : در زمان خیانت مرد به زن، قانون پشتوانه زن نیست ، اما بالعکس در زمان خیانت زن به مرد ، قانون پشتوانه مرد است.

ادامه مطلب

یکشنبه 7 مرداد 1397

در نشست معاون رییس جمهور در امور زنان با مدال‌آوران نابینا و کم‌بینا: جهت حمایت از مدال‌آوران نابینا و کم‌بینا تلاش خواهیم کرد

 

 

وی در نشست با مدال‌آوران نابینا و کم‌بینا زنان در رشته‌های دوومیدانی، گلبال، وزنه‌برداری و اسکی اعلام کرد که در جهت حمایت از مدال‌آوران نابینا و کم‌بینا از هیچ تلاشی کوتاهی نخواهند کرد و کمبودها را با نشستی که با وزیر ورزش و جوانان خواهیم داشت مرتفع خواهیم کرد.

ادامه مطلب

یکشنبه 7 مرداد 1397

ابتکار: بیش از ۴۰۰ مرکز اورژانس اجتماعی داریم

 

 

وی با بیان اینکه اگر مشکلات بودجه‌ای بهزیستی حل شود این نهاد می‌تواند به وظایف خود عمل کند، اضافه کرد: مجلس باید از بهزیستی حمایت کند چرا که بر اساس برنامه‌ریزی‌ها، بهزیستی در حال توسعه خود بر اساس برنامه ششم است و این یکی از بهترین روش‌های مداخله در آسیب‌های اجتماعی خواهد بود.

ادامه مطلب

یکشنبه 7 مرداد 1397

حیطه فعالیت

در این وبلاگ، اخبار مربوط به مقالات و کتب جدید در حوزه ی زنان، همایش ها، نشست های تخصصی، اسناد مرجع و بررسی تطبیقی مباحث حقوق زن در گستره ی جهانی و دیگر موارد مربوطه، منعکس خواهد شد. امید است عموم علاقه مندان به موضوع، در این مهم مشارکت و هم یاری نمایند.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط