زنان و حقوق بشر

آیت الله محمد سروش محلاتی: با تغییر عرف و موضوع امکان تغییر حکم شرعی وجود دارد

 

 

در مسئلة دیة مرد و زن از منابع چهارگانة استنباط احکام فقهی؛ یعنی کتاب، سنت، عقل و اجماع، ما در قرآن کریم چیزی در زمینة مقدار دیة زن و مرد نداریم. پس بحث امکان سنجی براساس این منبع موضوعاً منتفی است و حکم به برابری، حکم بر خلاف قرآن تلقی نمی شود؛ منبع دیگر عقل هست که برابری حکم دیة زن و مرد به عنوان یک حکم خلاف عقل هم تلقی نمی شود و از این جهت هم مانع و مشکلی در کار نیست. از این جهت هم بحث امکان سنجی منتفی است. از میان منابع چهارگانه دو منبع سنت و اجماع باقی می ماند. با توجه به اینکه براساس مبانی فقه امامیه، اجماع یک دلیل مستقل در کنار روایات به حساب نمی آید، لذا در بحث امکان سنجی مهمترین بحث متوجه روایات است و در واقع بحث را این گونه می توان منقّح و در قالب این سوال مطرح کرد که آیا برابری دیة زن و مرد از نظر روایات ممکن است یا نه؟

 

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 شهریور 1397

در نشست امکان سنجی برابری دیه زن و مرد مطرح شد: حل مسائل زنان در گرو اجتهاد نو است

 

 

عباس شیخ‌الاسلامی: قواعد حقوقی اگر عادلانه نباشد به هیچ دردی نمی‌خورد هرچند رنگ اسلامی به آن بزنیم

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 شهریور 1397

داغ سکه بر «مهریه» زنان / مهریه توازن بین حقوق مردان و زنان در خانواده

 

 

شهناز سجادی، دستیار حقوق شهروندی رییس جمهور در امور زنان و خانواده  با بیان اینکه براساس قانون مدنی تمامی حقوق خانواده به عنوان رییس خانواده در اختیار مرد قرار دارد، می‌افزاید: برای مثال حق خروج از کشور، سکونت، اشتغال، طلاق در اختیار مرد است. مهریه در این حالت عاملی است که صرف نظر از جنبه مادی، حقوق زن را با حقوق مطلق مرد متعادل کند. قضاتی که در دادگاه خانواده هستند نیز می‌دانند معمولا جایی که مرد خواسته است از حقوقش علیه زن استفاده کند، زن نیز مهریه‌اش را به اجرا گذاشته است و اینطور نبوده که زنی در زندگی مشکلی نداشته و در آرامش کامل باشد و حقوقش رعایت شود اما مهریه‌اش را اجرا بگذارد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 شهریور 1397

اینفوگرافی / وضعیت خودکشی در ایران

 

 

خودکشی پدیده‌ای تلخ و در عین حال پیچیده است که هم از نظر جامعه‌شناختی و هم از نظر روان‌شناختی مورد مطالعه و بررسی قرار می‌گیرد. ایران در بین ۱۸۲ کشوری که مورد مطالعه قرار گرفته‌اند، رتبۀ ۱۲۴ را در آمار این پدیده به خود اختصاص داده است. در ایران، استان تهران بالاترین رتبه و استان خراسان جنوبی پایین‌ترین رتبه در تعداد خودکشی را دارند. در این اینفوگرافی با برخی از آمارهای مربوط به این پدیده در ایران - که از سوی معاون سازمان پزشکی قانونی در دومین همایش ملی پیشگیری از خودکشی اعلام شده بود - آشنا می‌شویم.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 شهریور 1397

ثبت اطلاعات زنان سرپرست خانوار در سامانه‌ای جامع در برنامه ششم توسعه

 

 

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در بازدید از نمایشگاه زنان و تولید ملی با اشاره به ثبت آمار و اطلاعات تمامی زنان سرپرست خانوار در سامانه ای جامع در برنامه ششم توسعه گفت: قصد داریم با شناسایی این افراد مسئله مسکن، اشتغال و تحصیل آنان را پیگیری کنیم.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 شهریور 1397

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده : کاهش زمان گفت‌وگو در خانوادها به 20 دقیقه

 

 

با بیان اینکه اختلالات روابط یکی از مشکلات خانواده در ایران و جهان است که نمی توانند با هم گفتگو کنند، گفت: زمان گفتگو طی یک دهه از دو ساعت به 20 دقیقه در شبانه روز رسیده است که در بسیاری از اوقات به سوتفاهم یا تنش می انجامد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 شهریور 1397

تأکید ابتکار بر محاسبه «بیمه زنان خانه‌دار» بر اساس کاری که در منزل انجام می‌دهند

 

 

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه در بحث بیمه، زنانی که از طرف هیچ ارگانی بیمه نیستند و فقط خانه دارند، باید براساس محاسبات، بابت کاری که در منزل انجام می‌دهند، بیمه‌ای برایشان در نظر بگیریم عنوان کرد: در بحث «دیه» هم این مطالعه کاربرد خواهد داشت؛ اگر حتی با استدلالی پیش برویم که برای تعیین دیه، ارزش اقتصادی یا اعتبار اجتماعی را در نظر می‌گیرد، که این موضوع در عصر جاهلیت مطرح بود و بر اساس اعتبار اجتماعی انسانها دیه تعریف می‌شد، امروزه اعتبار اجتماعی زنان اگر واقعاً به دور از بحث تبعیض جنسیتی به آن نگاه شود، بسیار بالا است و این دیدگاه، نگاهی عادلانه خواهد بود.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 شهریور 1397

مدیرکل دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی بهزیستی کشور تشریح کرد: شناسایی ۱۹۰۰ دختر در معرض «فرار»

 

 

وی با اشاره به مراکز حمایت روانی و اجتماعی دختران در معرض آسیب که در سطح کشور راه‌اندازی شده افزود: ضرورت و فلسفه وجودی این مراکز بحث مداخله زودهنگام و شناسایی دختران در معرض آسیب است که بتوانیم این دختران را شناسایی و از فرار دختران به‌تبع آن آسیب‌دیدگی دختران در معرض آسیب جلوگیری کنیم.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 شهریور 1397

ابتکار اعلام کرد: لایحه «منع خشونت علیه زنان» در قوه قضاییه/ لایحه دوباره با نظراتی روبه‌رو شد

 

 

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهور با اشاره به این لایحه گفت: این لایحه مراحل خود را در قوه قضاییه سپری می‌کند چراکه این موضوع دوباره با نظراتی روبه رو شد که ما در این مورد اعلام آمادگی کردیم و امیدواریم تا هرچه زودتر این موضوع به سرانجام برسد چراکه این لایحه منجر به حمایت بیشتر و تامین امنیت و آرامش در خانواده‌هاست.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 18 شهریور 1397

روز جهانی خیریه، تلاشی برای ریشه‌کنی فقر جهانی

 

 

مجمع عمومی سازمان ملل متحد به منظور به رسمیت شناختن نقش مهمی که افراد و سازمان‌های خیریه در تسکین رنج‌ها و بحران‌های انسانی دارند، تحت قطعنامه‌ای پنجم سپتامبر را به عنوان روز جهانی خیریه تعیین کرده است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 18 شهریور 1397

طرح اصلاح قانون حمایت از خانواده 1391 اعلام وصول شد

 

 

یک عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی گفت که براساس طرح اصلاح قانون حمایت از خانواده که از سوی نمایندگان پیشنهاد شده، در زمان پس از فوت پدر، مادر در مدت حضانت اداره امور اموال و حقوق مالی طفل را عهده‌دار خواهد بود.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 18 شهریور 1397

آخرین اظهار نظر ابتکار درباره ورود زنان به ورزشگاه‌ها

 

 

 

وی گفت: من فکر می‌کنم حضور زنان در ورزشگاه موضوعی است که به یک مطالبه اجتماعی تبدیل شده که می‌شود ساده و با یک سری تدابیر آن را حل کرد. به‌ طور قطع ما هم نگران رعایت شئونات درجامعه هستیم و دلمان می‌خواهد هر برنامه‌ای که اجرا می‌شود در چارچوب شئونات اسلامی باشد. طبعاً اگر در یک فضای عمومی اتفاقی رخ دهد می‌تواند موجب نگرانی همه شود فرقی هم نمی‌کند این اتفاق در یک پارک باشد یا سینما و غیره، ولی نباید این را به یک محیط ورزشی که سالم‌ترین محیط‌های اجتماعی است بسط دهیم به‌ نظرم ما باید برای خانواده‌ها و دخترانی که علاقه‌مند هستند و تلاش می‌کنند حتی با لباس مبدل وارد استادیوم شوند فضا را به گونه‌ای فراهم کنیم که در چارچوب شئونات و رعایت یک سری الزامات که خوشبختانه شیوه‌نامه دولت به این موضوع اشاره کرده است، در ورزشگاه حضور داشته باشند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 18 شهریور 1397

مدیرکل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور: ۴۶ درصد خانواده‌های تهرانی به سبک «سنتی» زندگی می‌کنند

 

 

وی افزود: آسیب‌های اجتماعی همیشه عینی نیست بلکه برخی مسائل مانند شکاف نسلی باعث ایجاد آسیب می‌شود، امروز به‌واسطه شبکه‌های مجازی شکاف نسلی در کشور افزایش پیداکرده است، درگذشته شکاف نسلی را ۳۰ سال می‌دانستند اما امروز در عصر اطلاعات شکاف نسلی به ۱۰ سال کاهش‌یافته است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 18 شهریور 1397

آشنایی با یک اقلیت دینی ایرانی که طلاق ندارند!

 

 

لباس سفید به تن می‌کنند و سپیده‌دم یکشنبه‌ها برای غسل تعمید و نماز کنار رودخانه کارون می‌روند. آنها را در خوزستان به نام «صابئین مندایی» می‌شناسند. پیروان حضرت یحیی رسوم و سنت‌های خاصی دارند که با آیین هزاران ساله، آنها را به جای می‌آورند. در دین مندایی طلاق وجود ندارد، فقط از گوشت گوسفند نر استفاده می‌کنند، نمازشان را کنار رودخانه می‌خوانند، زبان و خطی خاص دارند، دروغ را بشدت نهی می‌کنند. آب را مقدس می‌دانند و معتقدند آب به فرمان خدا و از عالم نور برای حیات و زندگی به زمین فرستاده شده است. منداییان را با لباس‌های خاص سفید رنگ می‌شود صبح‌های زود و پیش از غروب آفتاب زیر پل سفید و روبه‌روی کارخانه قدیم سیلوی اهواز ملاقات کرد. می‌آیند و به شیوه خودشان وضو می‌گیرند و نماز می‌خوانند. آنها را در اهواز به نام «صبی» می‌شناسند. محل زندگی‌شان نزدیکی رودخانه کارون است و بیشتر جمعیت‌شان در حرفه نقره‌کاری و میناکاری و زرگری فعالیت دارند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 شهریور 1397

«کودک همسری»؛ طرحی بین موافقان و مخالفان

 

 

چندی پیش طیبه سیاوشی عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی از تدوین طرحی در قالب کودک همسری در مجلس شورای اسلامی از سوی فراکسیون زنان خبر داده که بر اساس آن حداقل سن ازدواج برای دختران به ۱۶ سال افزایش می‌یابد. در این طرح حداقل سن ازدواج برای دختران ۱۶ و برای پسران ۱۸ سال پیش بینی شده و ازدواج برای دختران زیر ۱۳ سال مطلقا ممنوع خواهد شد. این در حالی است که در حال حاضر حداقل سن ازدواج برای دختران ۱۳ سال بوده و دختران زیر ۱۳ سال تنها با مجوز دادگاه امکان ازدواج دارند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 شهریور 1397

مطالعه جامعه شناختی مسائل و تنگناهای ارتباطات بین‌نسلی در ایران

 

 

تحقیق حاضر ضمن توجه به تفاوت‌های ارزشی میان والدین و فرزندان، افزون بر آن به بررسی کمیّت و کیفیت ارتباطات میان والدین و فرزندان پرداخته و تاثیر آن را بر روابط بین نسلی و درنتیجه شکاف بین نسلی بررسی می‌نماید.

ادامه مطلب

یکشنبه 11 شهریور 1397

روایتی از تاسیس «اورژانس اجتماعی»

 

 

از راه پر پیچ و خم تاسیس اورژانس اجتماعی حرف می‌زد؛ صدایش با بغض همراه می‌شود، از روزهایی می‌گوید که چمدان را می‌بست و از شهری به شهر دیگر می‌رفت تا مقدمات کار را فراهم کند، از زمانی که مزاحمتهای تلفنی باعث می‌شود اورژانس تهران خط 123 را واگذار و بعدها به اورژانس اجتماعی تعلق گیرد؛ اورژانسی که کارش را با دو دستگاه مینی‌بوس آغاز کرد؛ از زمانی که ....

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 شهریور 1397

DNAهای بی‌شناسنامه

 

 

سند هویتی نام دیگر «شناسنامه» است؛ سندی قابل‌حمل از به‌رسمیت‌شناختن یک هویت توسط یک کشور که برای شهروندان همان کشور صادر می شود؛ این سند نخستین بار در دی ماه سال ۱۲۹۷ برای زنی ایرانی صادر شد و باورش سخت است که حالا با گذشت حدود یک قرن از صدور اولین سند هویتی، هنوز هم کسانی در کشور ساکنند که هویتشان در جایی ثبت رسمی نشده است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 شهریور 1397

مشاور امور بانوان و خانواده وزارت کشور از رشد ۹۰ درصدی انتصاب مدیران زن در دولت دوازدهم خبر داد

 

 

وی در گزارشی از افزایش کمّی حضور بانوان در پست های مدیریتی در سطح وزارت خانه، استانداری ها، فرمانداری ها، بخشداری ها و دهیاری ها در دولت دوازدهم خبر داد و با تصریح بر اینکه وزارت کشور با اجرای الگوی واگذاری بیش از ۳۰ درصد پست های مدیریتی به بانوان، در این عرصه پیشتاز است، اشاره کرد: تنها در یک ساله دولت دوازدهم حدود ۲۱۰ مدیر زن در رده‌های مدیرکل، معاون مدیرکل، معاون استاندار، فرماندار، معاون فرماندار، بخشدار و رؤسای ادارات، در سطوح این وزارت خانه منصوب شده اند.

ادامه مطلب

یکشنبه 11 شهریور 1397

عضو هیات رییسه کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی : سقف مهریه ١١٠ سکه با شرایط امروز اقتصادی همخوانی ندارد

 

 

 

فاطمه ذوالقدر با اشاره به افزایش قیمت سکه و بروز برخی اختلافات خانوادگی ناشی از آن اظهار کرد: موضوع ازدواج و لحاظ مهریه در آن به معنای انجام یک معامله اقتصادی نیست، بلکه مهریه پیشکش و هدیه‌ای از طرف مرد به زن در هنگام ازدواج است، اما در شرایط امروز با توجه به نبود حمایت‌های اجتماعی و پشتوانه‌های قانونی از زنان در جامعه، باعث شده که مهریه از جایگاه خود و تعریف کارکردی که برای آن در نظر گرفته شده کاملاً فاصله بگیرد و متاسفانه علیرغم آنکه پیامبر اکرم (ص) مهریه سنگین را نامبارک دانستند بازهم خانواده‌ها از این ابزار برای تضمین ازدواج استفاده می کنند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 4 شهریور 1397

معاون رییس جمهوری در امور زنان تأکید کرد: ضرورت استفاده از تجارب جهانی برای تحقق عدالت جنسیتی

 

 

وی در نشست تخصصی معاونت امور زنان و خانواده با مشاوران وزراء، مدیران کل امور بانوان و مدیران کل امور اجتماعی استانداری‌های کشورکه امروز برگزار شد با تاکید بر ضرورت استفاده از تجربیات جهانی در زمینه عدالت جنسیتی گفت:  بحث عدالت جنسیتی در نگاه دینی و ملی ما ریشه دارد و قطعا از تجارب جهانی استفاده می‌کنیم.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 4 شهریور 1397

اینفوگرافی / آمار اعتیاد زنان ایرانی

 

 

 

اعتیاد یکی از بزرگ‌ترین بحران‌های اجتماعی‌ست که بیشتر در بین مردان به چشم می‌آید؛ اما این معضل بی‌تردید دامنگیر زنان هم می‌شود و متأسفانه این آمار در رده‌های سنی پایین‌تر رو به افزایش است. اعتیاد زنان علاوه بر آسیب به فرد، آثار مخربی روی وضعیت خانواده‌ها و زندگی کودکان دارد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 4 شهریور 1397

حکایت قانونی که مادران را به حاشیه می‌راند

 

 

کودک از رنج بیماری به خود می‌پیچد؛ اما نگاه مادر به برگه رضایت نامه‌ برای ادامه روند درمان دوخته شده که امکان امضای آن را ندارد. پدر کودک در بیمارستان حاضر نیست و مادر براساس قانون نمی‌تواند برای آغاز روند درمان فرزندش اجازه‌ای صادر کند.

ادامه مطلب

یکشنبه 4 شهریور 1397

آخرین وضعیت لایحه حمایت از حقوق سالمندان

 

 

رییس دبیرخانه شورای عالی سالمندان ضمن تشریح آخرین وضعیت لایحه حمایت از حقوق سالمندان، گفت: شنبه آینده جلسه‌ای با حضور اساتید حقوق دانشگاهی و نمایندگان حقوقی مجلس برای بررسی لایحه حمایت از حقوق سالمندان برگزار می‌شود تا این لایحه به شورای عالی رفاه فرستاده شود.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 4 شهریور 1397

معاون بهزیستی کشور تشریح کرد : درمان رایگان مادران و کودکان معتاد / لزوم حمایت‌ ویژه از زنان در پاتوق‌ها

 

 

وی با اشاره به حمایت‌های این سازمان از مادران معتاد بهبود یافته و درمان رایگان آنها گفت: سال گذشته ۱۰۶۰ نفر از کودکان و نوجوانان که مشکل اعتیاد داشتند (یا خودشان اعتیاد داشتند و یا از مادر معتاد متولد شده بودند) به بهزیستی مراجعه کردند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 4 شهریور 1397

یاداشت معصومه ابتکار به مناسبت هفته دولت

 

 

 

در مطالعه تاریخ جهان و کشورها، ملتی را بدون تجربه فراز و نشیب های متعدد پیدا نمی کنیم. اما مللی موفق هستند که در تحولات و بحران ها هر چند به سختی و دشواری توانسته اند با تاب آوری تهدیدها را به فرصت تبدیل کنند. در عین حال نباید انکار کرد که پیشرفت و توسعه پایدار جوامع بدون «برنامه» امکان ندارد و از ارکان حکمروایی خوب و کارآمدی بی شک برنامه ریزی و مدیریت انعطاف پذیریست که بتواند در مقابل تغییرات و شرایط بیرونی جدید ضمن پیش بینی و انعطاف، قابلیت تحول و واکنش مناسب داشته باشد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 4 شهریور 1397

ابتکار: سیاست به‌کارگیری زنان در دولت، در قوه قضاییه هم لحاظ شود

 

 

وی در ششمین نشست کشوری دفاتر حمایت از حقوق زنان و کودکان دادگستری‌های سراسر کشور و معاونان فرهنگ عمومی که در هتل نماز مشهد برگزار شد، با اشاره به اینکه «خوشبختانه حضور زنان را به عنوان یک ضرورت بیشتر از گذشته در قوه قضاییه می‌بینیم»، اظهار کرد: در حال حاضر۴۱ درصد کارمندان را  بانوان تشکیل می‌دهند. رییس جمهور  سیاستی را پیش گرفتند که از ابتدای دولت دوازدهم  سی درصد از مناصب مدیریتی دولت در اختیار زنان قرار گیرد. این سیاست در حال اجراست و نتایج خوبی داشته است. امیدواریم مشابه این سیاست در قوه قضاییه شکل بگیرد با توجه به توانمندی زنان شاهد حضور دادستان زن، قضات زن و... باشیم.

ادامه مطلب

 

 

یکشنبه 4 شهریور 1397

ابتکار: ۲۵ تا ۳۰ درصد تولید کار ناخالص ملی کار زنان خانه‌دار است

 

 

معصومه ابتکار در نشست تخصصی «امکان‌سنجی برابری دیه زن و مرد» که در مشهد برگزار شد، اظهار کرد: امروز کشور ما بیش از هر زمانی در معرض تهدیدات و آسیب‌هاست. از جمله در حوزه‌هایی چون عدالت در معرض اتهام هستیم، بنای این کار می‌تواند به کارآمدی و استحکام نظام جمهوری‌اسلامی کمک می‌کند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 4 شهریور 1397

ازدواج‌هایی که بساط خاله بازی را جمع می‌کند

 

 

‌بساط خاله بازی‌اش هنوز گوشه‌ی حیاط خانه پهن است؛ جایی که پارچه‌ای را از یک سمت به یک نرده و از سمت دیگر به شاخه‌ی درختی گره زده و در خیال خانه‌ای ساخته و خانواده‌ی خیالی‌اش را با الگوبرداری از خانواده‌ی واقعی اما مورد علاقه‌اش در آن جای داده است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 4 شهریور 1397

معاون سازمان امور اجتماعی وزارت کشور: زنانه شدن آسیب‌های اجتماعی کشور / رشد 3 برابری آمار اعتیاد زنان

 

 

وی با بیان اینکه آسیب‌های اجتماعی به سمت زنانه شدن پیش می رود، تصریح کرد: جمعیت زنان درگیر موادمخدر و اعتیاد در چند سال گذشته بیش از سه برابر شده است و بیش از  ۵٠ درصد موارد شناسایی شده مبتلایان به ایدز از طریق رابطه جنسی بوده‌اند. از جمعیت ٧٠ هزار نفری افراد مبتلا به ایدز ۴٧ درصد نیز زنان هستند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 4 شهریور 1397

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری البرز: قوانین حوزه زنان نیاز به بازنگری دارد

 

 

وی اظهار کرد: متأسفانه در حوزه زنان ظرفیت‌های حقوقی بسیاری وجود دارد ولی از این ظرفیت‌ها استفاده نمی‌شود؛  به عنوان مثال طبق ابلاغیه رییس جمهور تا پایان برنامه ششم توسعه باید 30 درصد مناصب مدیریتی کشور به زنان تعلق بگیرد ولی سوال اینجاست تاکنون تا چه حد به این ابلاغیه عمل شده است؟ به نظر من اولویت اول ما باید این باشد که در کنار اصلاح قوانین حوزه زنان، ظرفیت‌های قانونی فعلی را به فعلیت برسانیم.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 4 شهریور 1397

حیطه فعالیت

در این وبلاگ، اخبار مربوط به مقالات و کتب جدید در حوزه ی زنان، همایش ها، نشست های تخصصی، اسناد مرجع و بررسی تطبیقی مباحث حقوق زن در گستره ی جهانی و دیگر موارد مربوطه، منعکس خواهد شد. امید است عموم علاقه مندان به موضوع، در این مهم مشارکت و هم یاری نمایند.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط