زنان و حقوق بشر

کاهش گفت‌وگو در خانواده‌های ایرانی از ۲ ساعت به ۲۰ دقیقه

 

 

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور با بیان اینکه طرح گفت‌وگوی ملی خانواده به معضل اختلال ارتباطی توجه دارد، گفت: گفت‌وگوی اعضای خانواده‌های ایرانی به ۲۰ دقیقه رسیده است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 29 مهر 1397

قائم مقام کمیته‌امداد تأکید کرد: ضرورت شناسایی و تبیین شاخصه‌های فقر

 

 

وی افزود: برای رسیدن به این مهم باید درک ساختارها و مفاهیم اقتصادی در میان امدادگران تقویت شود. همچنین نقش آفرینی حاکمیتی کمیته امداد به عنوان نهادی مردمی نیز باید روز به روز تقویت شود

ادامه مطلب

 

یکشنبه 29 مهر 1397

روایتی زنانه از حضور در ورزشگاه آزادی

 

 

حس ناب حضور در ورزشگاه آزادی اتفاقی بود که تعداد محدودی از زنان ایرانی تجربه‌اش کرده‌اند؛ در این روایت سعی کردیم بخشی از حس این حضور را با شما به اشتراک بگذاریم.

 

ادامه مطلب

 

یکشنبه 29 مهر 1397

ابتکار: حضور زنان در ورزشگاه‌ها منع قانونی ندارد

 

 

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به تمهیدات دولت برای تحقق مطالبات زنان گفت: «حضور زنان در ورزشگاه منع قانونی ندارد. دولت در اجرای سیاست ریاست محترم جمهوری برای تحقق مطالبات زنان در ابعاد مختلف از جمله حضور زنان در ورزشگاه‌ها تمهیدات لازم را انجام می‌دهد.»

ادامه مطلب

 

یکشنبه 29 مهر 1397

روایت نشنال جئوگرافیک؛ عشایر ایران آرا‌م‌ آرام محو می‌شوند

 

 

در حالی که زندگی مدرن جمعیت زیادی را به شهرها فرستاده و خشکسالی و طوفان‌های گردوخاک مشکلات زیادی به وجود آورده برخی دیگر این سوال را می‌پرسند؛ این دیگر چه جور زندگی است؟

ادامه مطلب

 

یکشنبه 29 مهر 1397

١٥٢هزار نفر از زنان خانه‌دار تحت پوشش تأمین اجتماعی هستند

 

 

مدیرکل تأمین اجتماعی غرب تهران بزرگ گفت: در سطح کشور ١٥٢ هزار نفر از زنان خانه‌دار تحت پوشش حمایت‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت تأمین اجتماعی قرار گرفتند که از این تعداد نزدیک به ٤٠ هزار نفر در استان تهران هستند. حیدری همچنین به خدماتی که به این افراد ارائه می‌شود، اشاره کرد و افزود: نرخ پرداخت حق بیمه و حمایت‌های بیمه‌ای زنان خانه‌دار به صورت، ١٤% (١٢% سهم بیمه‌شده + ٢% سهم دولت) شامل بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی، نرخ پرداخت حق بیمه ١٦%  (١٤% سهم بیمه‌شده + ٢% سهم دولت) شامل بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی و نرخ پرداخت حق بیمه ٢٠% (١٨% سهم بیمه‌شده + ٢% سهم دولت) شامل بازنشستگی، فوت و ازکارافتادگی است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 29 مهر 1397

با انتشار روزشمار هفته سلامت بانوان؛ برنامه‌های علوم‌پزشکی شهید بهشتی در هفته سلامت بانوان اعلام شد

 

 

مشاور رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در امور زنان و خانواده  با بیان اینکه هفته سلامت بانوان از 24 تا 30 مهر برگزار می‌شود، گفت: هر روز این هفته با یک موضوع نامگذاری شده، سه‌شنبه 24 مهر با عنوان فعالیت جسمانی زنان در هر زمان و هر مکان، 25 مهر با عنوان قلیان پدیده تلخ و زیانبار در زندگی زنان، 26 مهر با عنوان زنان مدیران تغذیه خانواده از مزرعه تا سفره، 27 مهر استفاده بهینه از شبکه اجتماعی و آسیب‌های آن، 28 مهر با عنوان سرطان‌های زنان قابل پیشگیری و درمان، 29 مهر با عنوان تامین حقوق سلامت زنان ضامن سلامت خانواده و 30 مهر با عنوان پیشگیری از رفتارهای پرخطر و عفونت‌های آمیزشی نام گذاری شده است

ادامه مطلب

 

یکشنبه 29 مهر 1397

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست‌ جمهوری عنوان کرد: فقر ایران در درمان کیفی اعتیاد

 

 

وی با بیان اینکه «ایران در زمینه درمان اعتیاد در مقایسه با دیگر کشورهای دنیا عملکرد بهتری به صورت کمی نسبت داشته است، اما از لحاظ کیفی درمان اعتیاد نیازمند بازنگری‌هایی هستیم» تشریح کرد: درواقع ما به لحاظ کیفی در حوزه مواد مخدر جدید دچار فقر دانش هستیم که نیاز است این نقصان دانشی را رفع کنیم. از سویی دیگر بایستی در حوزه کاهش آسیب‌های ناشی از اعتیاد توجه خاصی داشته باشیم. باید توجه داشت که آسیب تنها آسیب بهداشتی نیست بلکه باید دیگر جنبه‌های آسیب‌زای اعتیاد را مورد بررسی قرار داد. نکته مهم دیگر بازپروری و بازاجتماعی شدن معتادان است. در این راستا باید مداخلاتی صورت بگیرد تا افراد پس از بهبودی خود بتوانند همچنان سالم بمانند و به سمت مصرف دوباره مواد مخدر نروند

ادامه مطلب

یکشنبه 29 مهر 1397

پیام آنتونیو گوترش در آستانه روز جهانی ریشه کنی فقر

 

 

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در پیام خود با قدردانی از رهبران سیاسی، توسعه اقتصادی فراگیر و همکاری های بین‌المللی اعلام کرد: در طول ۲۵ سال گذشته نزدیک به یک میلیارد نفر از فقر رهایی یافته‌اند اما هنوز هم بسیاری از افراد در سراسر جهان در فقر به سر برده و در حال حاضر بیش از ۷۰۰ میلیون نفر قادر به برآورده ساختن نیازهای روزانه خود نیستند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 29 مهر 1397

زنانه شدن اعتیاد زیر سایه ناآگاهی

 

 

اعتیاد به مواد مخدر در گذشته، آسیبی غالبا مردانه بود اما بر اساس شواهد در سال‌های اخیر گرایش زنان به این آسیب، اعتیاد را به سوی زنانه شدن پیش می‌برد چنان که در حال حاضر شش درصد معتادان کردستان زن هستند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 24 مهر 1397

معاون سازمان بهزیستی کشور تشریح کرد : جزییاتی از تشکیل «پرونده اجتماعی خانوارها»

 

 

وی با اینکه طرح تشکیل «پرونده اجتماعی خانوارها» به منظور تجمیع خدمات اجتماعی و مصوبه شورای عالی اجتماعی کشور در سال گذشته است، گفت: در حال حاضر سازمان بهزیستی با دستگاه‌های دولتی و بخش‌های غیردولتی و مردمی شامل سازمان‌های مردم نهاد و شورای شهر اسلام شهر نیز جلسه‌ای برگزارکرده است، افزود: اولین اطلاعات جمع‌آوری شده برای این پرونده‌ها شامل اطلاعات دموگرافیک است. یعنی ببینیم که برای مثال این افراد در سن ازدواج قرار دارند یا نه؟ آیا معلولی در خانواده وجود دارد یا نه؟ همچنین با توجه به وضعیت جمعیتی خانواده آیا خانواده زن سرپرست است؟ به این ترتیب می‌خواهیم اگر این خانواده‌ها قبلا شناسایی نشده‌اند، براساس ساختار اجتماعی خانواده و با توجه به اولویت‌ها به آنها خدمات ارائه کنیم.

 

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 24 مهر 1397

مدیرکل بهزیستی استان اعلام کرد: گزارش 552 مورد همسرآزاری به اورژانس اجتماعی آذربایجان غربی

 

 

فریور با تأکید به اینکه مراکز مداخله در بحران های فردی و خانوادگی از سال 79 با هدف به حداقل رساندن  زمان دسترسی مردم به منابع اجتماعی تأسیس شد و در سال های بعد به نام اورژانس اجتماعی تغییر نام داد، تصریح کرد تعداد 114 اورژانس اجتماعی و 6 پایگاه خدمات اجتماعی در آذربایجان غربی خدمات رسانی می‌کنند.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 24 مهر 1397

در نشست بررسی و اصلاح قانون مهریه مطرح شد : مهریه در 6 ماه اول امسال به اندازه کل سال قبل زندانی داشته‌ است

 

 

 

مدیرعامل ستاد دیه کشور  گفت: افزایش نگران‌کننده زندانیان مهریه بخصوص در چند ماه اخیر را اگر در کنار سایر تبعات تأسف‌بار افزایش بی‌رویه نرخ سکه و طلا بگذاریم متوجه می‌شویم که این وضعیت نابسامان نه تنها اقتصاد مملکت را به نابودی کشانده بلکه باعث از هم پاشیدن کانون خانواده‌ها نیز شده است. وی افزود: هم‌اکنون 14 هزار محکوم غیرعمد در زندان‌های کشور به سر می‌برند که از این میان 4281 نفر آن‌ها بدهکاران مهریه هستند که بیشترین فراوانی با 600 نفر به استان فارس اختصاص داشته و در رتبه‌های بعدی زندانیان تهران و اصفهان قرار دارند.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 24 مهر 1397

رییس سازمان نهضت سواد آموزی اعلام کرد: پوشش ۱۰ هزار و ۵۰۰ زن عشایر بیسواد

 

 

وی گفت: بر اساس نتایج حاصله از  سرشماری سال 1395 مرکز آمار ایران، سهم بی‌سوادان در مناطق شهری ۴/۵۵ ودر مناطق روستایی ۶/۴۴ و کاهش اختلاف درصدی از   ۴/۲۳ در سال ۱۳۵۵ به ۸/۶ درصد است

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 24 مهر 1397

سرپرست وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی خبر داد: «سند سالمندی» ابلاغ شد/ تدوین بانک جامع اطلاعات سالمندان

 

 

وی با بیان اینکه سند سالمندی بعد از کش و قوس‌های فراوان و بعد از چندین سال برای اجرا ابلاغ شده است افزود: شورای ملی سالمندان دو کار گروه شامل کارگروه امنیت و سلامت غذایی سالمندان و کارگروه شورای عالی رفاه و تامین اجتماعی تشکیل ‌داده است.

ادامه مطلب

 


 

یکشنبه 15 مهر 1397

مسئول صندوق جمعیت سازمان ملل در ایران مطرح کرد: ۵۰ درصد زنان سالمند ایرانی در سه دهک پایین درآمدی / ۸۱ درصد سالمندان با خانواده زندگی می‌کنند

 

 

در نشست روز جهانی سالمندان در محل وزارت تعاون، رفاه و کار اجتماعی با بیان اینکه ۷۰۰ میلیون نفر از جمعیت جهان بالای ۶۰ سال سن دارند، گفت: پیش بینی می‌شود این تعداد تا سال ۲۰۵۰ به دو میلیارد نفر برسد که شامل ۲۰ درصد از جمعیت جهان است. افزایش تعداد سالمندان بزرگترین و سریعترین روند در کشورهای در حال توسعه و به ویژه آسیا است که ایران نیز از جمله این کشورهاست.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 15 مهر 1397

روز جهانی سالمند

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سازمان ملل در سال ۱۹۸۲ شورای جهانی سالمندی را تشکیل داد و در همان سال طرحی را برای تعیین یک روز جهانی برای سالمندان ارائه داد تا اینکه در سال ۱۹۹۰ این شورا اول اکتبر را روز جهانی سالمندان تعیین کرد.  به همین دلیل  از تاریخ ۱۰ تا ۱۶ مهرماه جهت گرامی داشت این مناسبت،  هفته سالمند نام گذاری شده است.

ادامه مطلب

 

 

یکشنبه 15 مهر 1397

تولدهای تقویمی؛ مُدهایی به قیمت جان

 

 

تولد در روزهای خاص یا لاکچری؛ موضوعی که بسیاری از والدین اصرار دارند تا علی رغم عوارض زایمان زودرس به دلایل و نگرش‌های مختلف فرزندشان در این روزها متولد شوند، این درحالیست که برخی از جامعه‌شناسان معتقدند این موضوع پدیده‌ای است که ریشه در فرهنگ و نوع تربیت و پرورش والدین دارد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 15 مهر 1397

دختران مجرد هم مشمول «بیمه زنان خانه‌دار» می‌شوند

 

 

تمامی زنان ۱۸ تا ۵۰ سال می توانند با مراجعه به شعب تأمین اجتماعی سراسر کشور از حمایت های مقرر در قانون بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد بهره مند شوند. برخورداری از این حمایت ها نیازمند تأهل و سابقه بیمه‌پردازی نیست.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 15 مهر 1397

طرح تعدیل مهریه تقدیم هیأت رییسه مجلس شد

 

 

یک عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی از تقدیم طرح تعدیل مهریه به هیات رییسه مجلس شورای اسلامی خبر داد که در صورت تصویب نهایی حکم صادره برای محکومین مهریه متناسب با نوسان رخ‌داده در قیمت سکه خواهد بود.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 15 مهر 1397

پرداخت کمک معیشت به سالمندان تهرانی

 

 

مدیرکل کمیته امداد استان تهران ضمن ارائه گزارشی از خدمات ارائه شده به سالمندان تحت حمایت گفت: کمیته امداد استان تهران در شش ماه نخست امسال هشت میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان کمک هزینه معیشت به سالمندان تحت حمایت پرداخت کرده است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 15 مهر 1397

نشست بیان تجارب زیسته زنان در دفاع مقدس با حضور دکتر ابتکار برگزار شد

 

 

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به برگزاری نشست‌های مختلف از سوی معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری در طول سال‌های گذشته از جمله نشست‌هایی با موضوع نقش زنان در صلح و امنیت، آثار جنگ برای کودکان، عوارض جنگ برای زنان و آثار جنگ‌ها و درگیری‌ها بر طبیعت و تبعات آن بر خانواده و زنان، گفت: از مشارکت و استفاده از تجربیات زنان ایثارگر و خانواده‌های ایثارگران در راستای ارتقاء سطح برگزاری این قبیل نشست‌ها استقبال می‌کنیم.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 15 مهر 1397

معاون قضایی رییس کل دادگستری استان تهران: دادگاه خانواده برای حفظ حقوق زنان و خانواده دایر شد/ بیش از۱۰۰۰ قاضی زن در دستگاه قضا فعالیت می‌کنند

 

 

 

بعد از انقلاب اسلامی قوانین ما در زمینه حقوق زنان در بسیاری از موارد اصلاح شد. در این خصوص قوانین حمایتی خوبی در جهت حمایت از بنیان خانواده و حفظ حقوق زنان وضع شد. مواد زیادی از قانون مدنی اصلاح شد. قانون حمایت خانواده ای که در حال حاضر در دادگاه ها نسبت  به آن عمل می شود و مستند دادگاه‌ها است برای زنان امکانات و حقوق زیادی را هم حمایتی و هم در جهت قانونی پیش بینی کرده است یعنی مثلا در مورد مهریه ماده ۱۰- ۸۲ قانون مدنی اصلاح شد؛ تبصره ای به آن اضافه شد مبنی بر اینکه مهریه هایی که وجه رایج بود به نرخ روز باید محاسبه و  پرداخته شود، اگر زن متقاضی باشد. تبصره ماده ۳۳۶ قانون مدنی در مورد اجرت المثل اضافه شد، خانمی که سال ها در خانه شوهرش کار کرده و  زحمت زیادی کشیده نباید کارش بدون مزد بماند، قانونگذار این موارد را برای احقاق حقوق زن پیش بینی کرده است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 8 مهر 1397

تاب‌آوری، کلیدی از استراتژی برای رویارویی و خروج از بحران است

 

 

افراد تاب‌آور به جای ناامید شدن یا پنهان کردن مشکلات یا اتخاذ استراتژی‌های ناسالم، با مشکلات پیش رو به درستی مقابله می‌کنند. اما در عین حال تاکید دارد که مردم تاب‌آور زندگی را با لنز خوش‌بینی اغراق‌آمیز نمی‌بینند

ادامه مطلب

 

یکشنبه 8 مهر 1397

به بهانه اخراج جمعی از خبرنگاران زن از خبرگزاری آنا/ بررسی وضعیت اشتغال زنان و مشکلات پیش رو

 

 

مسئله به یک سال پیش برمی‌گردد؛ بعد از درگذشت آیت‌الله هاشمی در اسفندماه سال گذشته و حضور علی اکبر ولایتی در دانشگاه آزاد، تاکنون بیش از ۲۰۰مورد جابه‌جایی در رسانه‌های دانشگاه آزاد صورت گرفته است. حالا هم پنج روز پیش خبری منتشر شد که خیلی به آن پرداخته نشد! اخراج زنان خبرنگار! موضوعی که رسانه‌ها ساده از کنار آن گذشتند و کک کسی هم نگزید!

ادامه مطلب

 

یکشنبه 8 مهر 1397

توضیحات اولاد قباد درباره طرح ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۳ سال

 

 

 

رییس فراکسیون مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصویب یک فوریت طرح اصلاح ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی گفت: در صورت تصویب کلیات و جزییات این طرح و تایید شورای نگهبان ازدواج دختران زیر ۱۳ سال و پسران زیر ۱۶ سال ممنوع می شود.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 8 مهر 1397

ایست لایحه تأمین امنیت زنان در ایستگاه قوه قضاییه

 

 

نشست بررسی لایحه تأمین امنیت زنان در بیم‌ها و امیدها روز گذشته با حضور پروانه سلحشوری نماینده مردم تهران در مجلس و عضو فراکسیون زنان، اشرف گرامی زادگان مشاور حقوقی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و پرستو سرمدی عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان و نائب رئیس کمیسیون مطالعات زنان حزب اتحاد ملی در دفتر این حزب اتحاد برگزار شد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 8 مهر 1397

اگر روزی به تساوی برسیم؛ آن زمان می‌توانیم مهریه را حذف کنیم/ اغلب مردان اهل هبه و بخشش به همسرانشان نیستند

 

 

 

مشاور امور حقوقی و پارلمانی معاونت امور زنان و خانواده با تاکید براینکه در شرایط فعلی کشور مهریه باید متعادل باشد، گفت: اگر روزی به تساوی در زمینه تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی در جامعه برسیم، آن زمان می‌توانیم مهریه را حذف کنیم.

ادامه مطلب

یکشنبه 8 مهر 1397

حیطه فعالیت

در این وبلاگ، اخبار مربوط به مقالات و کتب جدید در حوزه ی زنان، همایش ها، نشست های تخصصی، اسناد مرجع و بررسی تطبیقی مباحث حقوق زن در گستره ی جهانی و دیگر موارد مربوطه، منعکس خواهد شد. امید است عموم علاقه مندان به موضوع، در این مهم مشارکت و هم یاری نمایند.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط