زنان و حقوق بشر

زیبایی‌های پنهان زیر خروارها دود و سیاهی

 

 

 

بریده بریده حرف می‌زند، نگاهش را به نقطه‌ای نامعلوم گره زده، زیر چشمانش گود افتاده و همه دندان‌هایش ریخته، گویی هزار سال است که پیر شده، سنش را ۵۵ ساله تخمین می‌زنم، اما زمانی که می‌گوید متولد 65 است، تازه می‌فهمم که اعتیاد چطور می‌تواند یک جوان را چند شبه پیر کند.

ادامه مطلب

 

 

یکشنبه 20 آبان 1397

زنان سرپرست خانواده، یارانه فرزند تحت تکفل و تسهیلاتی که می تواند محقق شود

 

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت امور زنان و خانواده؛ در پی دریافت سؤالات جمعی از کاربران و شهروندان محترم، روابط عمومی این معاونت اقدام به انتشار پاسخ برخی سؤالات به شرح زیرنموده است:

ادامه مطلب

 

یکشنبه 20 آبان 1397

شکستن سقف شیشه ای/ بررسی جایگاه اقتصاددانان زن در سازمان‌های بین‌المللی

 

 

گیتا گوپینات به عنوان اقتصاددان ارشد صندوق بین‌المللی پول (IMF) انتخاب شده است. او نخستین زنی است که در این جایگاه قرار می‌گیرد و با انتخاب او اکنون هر سه نهاد صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی و OECD اقتصاددان ارشد زن دارند. اما چرا اقتصاددانان زن کمتر از مردان به چنین جایگاه‌هایی می‌رسند؟ آیا اقتصاد هنوز عرصه‌ای مردانه است و رسیدن اقتصاددانان زن به مدارج عالی در سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی یک اتفاق نادر است؟

ادامه مطلب

 

یکشنبه 20 آبان 1397

جاده پر پیچ لایحه «اعطای تابعیت به فرزندان دارای مادر ایرانی و پدر خارجی»

 

 

 پانزده سال از مطرح شدن موضوع تابعیت فرزندان زنان ایرانی دارای همسر خارجی در مجلس می‌گذرد. موضوعی که به دلیل نبود تصویر روشنی از آن، نه امکان نادیده گرفتن آن وجود داشت و نه امکان تصمیم‌گیری‌های موقتی یا حتی ضربتی برای آن مهیا بود، اما حالا با تصویب لایحه «اعطای تابعیت به فرزندان زنان دارای همسر خارجی»، امید برای حل مشکلات آنها، جان دوباره‌ای گرفته است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 20 آبان 1397

رشد ۳۱ درصدی بیمه زنان خانه‌دار تحت پوشش تأمین اجتماعی

 

 

 

تعداد زنان خانه دار تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی از ۱۱۶ هزار و ۱۲۶ نفر در مرداد ۹۶ به ۱۵۲ هزار و ۸۶۹ نفر در مرداد ۹۷ رسیده و این آمار رشد ۳۱.۶ دهم درصدی را نشان می دهد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 20 آبان 1397

گزارش برگزاری نشست تخصصی ارایه گزارش تحولات جامعه زنان روستایی و عشایر به مناسبت روز ملی زنان روستا و عشایر

 

 

این نشست با همکاری معاونت ریاست جمهوری در  امو زنان و خانواده و شهرداری تهران در تاریخ ۱۵/۷/۹۷ به مناسبت روز ملی زنان روستایی و عشایر در شهربانوی مرودشت منطقه ۷ شهرداری برگزار شد

ادامه مطلب

 

یکشنبه 20 آبان 1397

بررسی امکان راه اندازی مرکز هماهنگی توانمندسازی زنان اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند

 

 

 

دراین نشست در خصوص پیشنهاد راه اندازی مرکز هماهنگی توانمندسازی زنان کشور‌های حاشیه اقیانوس هند - IORA- در دانشگاه الزهرا(س) با همکاری مرکز منطقه‌ای علوم و انتقال فن آوری - RCSE IORA به اتحادیه کشور‌های حاشیه اقیانوس هند IORA بحث و تبادل نظر به عمل آمد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 20 آبان 1397

توانمندسازی زنان اندونزی در رانندگی

 

 

 

بسیاری از زنان اندونزی در رانندگی دچار مشکل هستند. به همین منظور در اواخر سال ۲۰۱۶، کوئینزریدز که یک پلتفرم آفلاین و یا آنلاین است و هدف آن توانمندسازی زنان و ایمنی در رانندگی است با ۲۰۰ هزار عضو ایجاد شد.

ادامه مطلب

یکشنبه 20 آبان 1397

کمیسیون حقوقی لایحه اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی و مردان خارجی را با اولویت بررسی می‌کند

 

 

 

رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت که این کمیسیون لایحه اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی و مردان خارجی را با اولویت بررسی می‌کند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 20 آبان 1397

شریعتمداری اعلام کرد: جزییات تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی

 

 

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی از تصویب پیش نویس لایحه قانونی تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی خبر داد

ادامه مطلب

 

یکشنبه 20 آبان 1397

ابتکار خبر داد: تصویب لایحه تابعیت فرزندان زنان ایرانی دارای همسر خارجی

 

 

 

معصومه ابتکار در صفحه توئیتر خود ضمن اعلام این‌که این مصوبه به صورت لایحه جهت اصلاح قانون فعلی به مجلس می‌رود، گفت:‏ «بعد از مدت‌ها در جلسه امشب دولت تصویب شد: زنان ایرانی دارای همسر خارجی می‌توانند برای فرزندان زیر ۱۸ سال خود تقاضای تابعیت ایرانی کنند. این مصوبه به صورت لایحه جهت اصلاح قانون فعلی به مجلس می‌رود.»

ادامه مطلب

 

یکشنبه 20 آبان 1397

مصائب زنان در مشاغل خانگی/از فرش ۱۱میلیونی فقط ۷۶۰ هزار تومان به بافنده می‌رسد

 

 

براساس اعلام رسمی وزارت تعاون در پایان سال گذشته نزدیک به ۲۱۴ شغل خانگی شناسایی شده است که بیش از ۹۰ درصد شاغلان آن را زنان تشکیل می‌دهند. زنان در مشاغل خانگی مشکلات بسیاری دارند که کافی نبودن دستمزد و فقدان بیمه مهم‌ترین آنهاست.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 13 آبان 1397

«چگونگی دستگیری معتادان»، عمده سوال «خط ملی اعتیاد»

 

 

خط ملی اعتیاد با شماره ۰۹۶۲۸ از تمامی نقاط کشور بدون پیش شماره و از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب در زمینه پیشگیری و درمان اعتیاد، ارائه دهنده راهنمایی و مشاوره تلفنی است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 13 آبان 1397

ضرورت تحقق عدالت در ایجاد ظرفیت ها ۱۴۰۰ سال پیش توسط حضرت زینب(س) بر زبان آمد

 

 

حجت الاسلام و المسلمین دکتر مهدی مهریزی در گفت وگو با شفقنا به نقش تأثیرگذار زنان در حادثه عاشورا اشاره و اظهار کرد: بررسى حضور و نقش زنان در حادثه کربلا، شایسته مطالعه و تحلیل است چرا که عاشورا نمایشى عینى از آموزه ‏هاى اسلامى در دشوارترین شرایط است و برپایه این منبع مى‏ توان از توانمندى، نقش و ابعاد وجودى زن آگاه شد. موضوع زنان و عاشورا در این نیم قرن اخیر، مسأله و دغدغه اندیشمندان شیعى شده است. از آن زمان که زن در دنیاى مدرن مسأله شد و حقوق و نقش او مورد توجّه قرار گرفت، این گروه از اندیشمندان، به معرّفى و احیاى زنان برجسته دینى پرداختند تا با نشان دادن الگوهاى دینى از جذب زنان مسلمان به فضاهاى نو جلوگیرى کنند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 13 آبان 1397

در گفت و گو با زهرا شجاعی/ دغدغه و چالش های زنان

 

 

از پرچالش‌ترین بحث‌ها همیشه در کشورمان بحث حقوق زنان و تبعیضی است که نسبت به آقایان در جامعه از جمله اشتغال، حضورشان در محافل فرهنگی و اجتماعی دیده می‌شود. بر این اساس بر آن شدیم تا با زهرا شجاعی رییس مرکز امور مشارکت زنان در دولت اصلاحات و کارشناس و مدیر حوزه زنان گفت‌وگویی داشته باشیم. «زنان نیروهای فعالی هستند که از مردان سازگارتر و حتی دقیق‌تر مشغول به فعالیت هستند و می‌توان گفت زنان به‌دنبال سو‌ءاستفاده و فساد نیستند بنابراین از باب مصلحت و حفظ منافع ملی باید به مساله اشتغال زنان توجه کرد و یکی از اولویت‌های نظام باشد». این بخشی از صحبت‌های زهرا شجاعی است. شجاعی که چند سالی است از پست‌های مدیریتی دوری جسته و در دولت احمدی‌نژاد از دانشگاه تهران بازنشسته شد، این روزها مشغول تحقیق و مطالعه است و همچنان دغدغه‌های زنان و بانوان ایرانی را دارد. در ادامه گفت‌وگوی «آرمان» با او را می‌خوانید.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 13 آبان 1397

روشی برای حمایت از دختران آسیب‌پذیر در ژاپن

 

اتوبوس صورتی رنگ در ژاپن پناهگاه دختران جوان است. این اتوبوس از اواسط ماه اکتبر برای حمایت از دخترانی که قربانی مزاحمت‌های خیابانی شده‌اند طراحی شده است.  این اتوبوس که به رنگ صورتی و با گل‌های مختلف نقاشی شده است غذا و نوشیدنی در اختیار دختران بی‌پناهی که به علت فقر خانواده از خانه خارج  و یا قربانی مزاحمت‌های خیابانی شده‌اند قرار می دهد.

ادامه مطلب

یکشنبه 13 آبان 1397

برنامه دولت برای بهبود شرایط زنان

 

 

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور با بیان اینکه حمایت ما در سطح روستاها، توزیع تسهیلات پایدار برای روستاییان است گفت: دولت در زمینه‌های مختلف برای بهبود شرایط زنان برنامه دارد و مهم‌ترین گروه هدف برنامه‌های دولت، زنان سرپرست خانوار هستند و در این راستا از طرح‌های کارآفرینی استقبال می‌شود.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 13 آبان 1397

طرح ملی گفتگوی خانواده در خراسان جنوبی اجرا می‌شود

 

 

ابتکار با بیان اینکه نمی‌خواهیم نسخه ملی برای تمام استان‌ها تعریف کنیم و هر استانی نسخه خودش را با همکاری دانشگاهیان و فارغ‌التحصیلان باید بپیچد، خاطرنشان کرد: شکاف بین نسلی یکی از مشکلاتی است که در جوامع بشری وجود دارد و امروز فاصله بین نسلی به پنج سال رسیده است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 13 آبان 1397

۱۸ تا ٣۵ درصد مردم زیر خط فقر هستند

 

 

معاون رفاه وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در دوره‌های گذشته بین ۱۴ تا ۱۸ درصد مردم زیر خط فقر بودند، گفت: این میزان امروزه به ۱۸ تا ۳۵ درصد رسیده است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 13 آبان 1397

مهم‌ترین مشکلات کاردرمانی در ایران

 

 

رییس انجمن علمی کاردرمانی ایران ضمن انتقاد از عدم پوشش بیمه‌ای و نبود نظام ارجاع دقیق برای ارائه خدمات کاردرمانی در ایران گفت: درحالی که باید بین ۶ تا ۸ هزار کار درمانگر در کشور داشته باشیم، این تعداد در حال حاضر حدود ۴ هزار نفر هستند که این رقم با استانداردهای جهانی فاصله دارد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 13 آبان 1397

حقوقی که مردان با «ازدواج» به‌دست می‌آورند

 

 

یک فعال حقوق زنان با اشاره به اینکه زندانی شدن مردان به دنبال جرائم مرتبط با پرداخت مهریه، عوارض ناگوار اجتماعی به همراه خواهد داشت، گفت: با بهره‌مندی از «شروط ضمن عقد ازدواج» و یا پس از آن، وضعیت زن در خانواده تثبیت شده و او نیازی ندارد با هر چالشی که خانواده بدان مبتلا می‌شود به فکر استفاده ابزاری از «مهریه» بیفتد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 13 آبان 1397

اینفوگرافی / جمعیت شاغل و بیکار و وضعیت اشتغال زنان ایران

 

 

طبق بررسی‌های مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، جمعیت زنان بیکار طی سال‌های ۹۰ تا ۹۶ از ۸۳۰ هزار و ۹۹۶ نفر به بیش از یک میلیون و ۳۷ هزار نفر افزایش یافته که از افزایش ۲۰۰ هزار نفری این جمعیت در این فاصله زمانی حکایت دارد. سهم زنان از جمعیت فعال کشور در طول این سال‌ها دچار نوسان شده؛ به نحوی که از ۱۶.۲ درصد در سال ۱۳۹۳ تا ۱۹.۷ درصد در سال ۱۳۹۶ متغیر بوده است. کارشناسان عواملی همچون تغییر دولت‌ها، اعمال برخی سیاست‌ها، تغییر فضای اقتصادی کشور، رویکرد دولت‌ها به مسأله اشتغال زنان و افزایش نرخ تحصیلکردگی در زنان را در رشد جمعیت فعال زنان موثر می‌دانند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 6 آبان 1397

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده: ۴۱ درصد کارکنان دولت زنان هستند

 

 

وی ضمن اشاره به تلاش‌های بسیار گسترده‌ای که در راستای آسیب زدن به اقتصاد ایران در حال انجام است گفت: این تلاش‌ها به منظور ایجاد فضای روانی علیه منافع ملی صورت می‌گیرد؛ شرایط سخت و دشوار است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 6 آبان 1397

در نشست «ازدواج‌های فراملی و سرنوشت هویتی فرزندان حاصل از آن» عنوان شد: شناسایی ۴۹هزار کودک«بی‌شناسنامه» دارای مادر ایرانی/ خدماتی که بی‌شناسنامه‌ها از دولت می‌گیرند

 

 

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان و تهران سه استان اصلی رو به رو با مشکل کودکان بی‌شناسنامه حاصل ازدواج زنان با مردان خارجی هستند، گفت: بر اساس خود اظهاری این زنان، آنها ۴۹ هزار و ۹۶ فرزند دارند که فاقد شناسنامه هستند اما در سرشماری وزارت کشور، عددی که به‌دست‌آمده است کمتر از ۷ هزار است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 6 آبان 1397

انتقاد از حذف زنان در چرخه استخدام/مسئولان درباره قتل‌های خانوادگی دست روی دست نگذارند

 

 

دستیار ویژه رییس‌جمهور در امور شهروندی ریشه فجایعی همچون قتل‌های خانوادگی را فقر دانست و گفت:‌ مسئولان و متولیان در این زمینه دست روی دست نگذارند. جامعه نباید به نحوی مدیریت شود که روز به روز شاهد افزایش چنین فجایعی باشیم

ادامه مطلب

 

یکشنبه 6 آبان 1397

ابتکار: سند سالمندی کشور آماده اجراست

 

 

نقش معصومه ابتکار عصر چهارشنبه در آیین پایانی «همایش منطقه ای آسیا- اقیانوسیه؛ نقش خانواده، اجتماع و دولت در جوامع رو به سالمندی» افزود: سند سالمندی کشور در کنار پیشرفت های ایران برای ارتقای شاخص های مربوط به سالمندی و توجه به زنانه شدن مساله سالمندی و بحث های مرتبط با رفاه اجتماعی و فقر که اهمیت ویژه ای دارد، مورد توجه خاص دولت دوازدهم قرار دارد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 6 آبان 1397

دختران نمی‌خواهند همه مسابقات را در ورزشگاه‌ها ببینند/ سالم‌ترین فضاها را در فضاهای ورزشی داریم

 

 

 

 

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده معتقد است که حضور زنان در ورزشگاه‌ها اصلا اولویت و موضوع اول کشور نیست، اما یک مطالبه است.

ادامه مطلب

 

 

یکشنبه 6 آبان 1397

ابتکار خبر داد : نامه مشترک بهزیستی و معاونت زنان برای رسیدگی به وضعیت استخدامی کارشناسان اورژانس اجتماعی

 

 

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده از نگارش نامه‌ای مشترک با سازمان بهزیستی خبر داد که بر مبنای آن، وضعیت استخدامی کارشناسان اورژانس اجتماعی تعیین تکلیف می‌شود.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 6 آبان 1397

حیطه فعالیت

در این وبلاگ، اخبار مربوط به مقالات و کتب جدید در حوزه ی زنان، همایش ها، نشست های تخصصی، اسناد مرجع و بررسی تطبیقی مباحث حقوق زن در گستره ی جهانی و دیگر موارد مربوطه، منعکس خواهد شد. امید است عموم علاقه مندان به موضوع، در این مهم مشارکت و هم یاری نمایند.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط