زنان و حقوق بشر

متن کامل لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت

 

 

 

علاقه مندان می  توانند جهت مطالعه متن لایحه مذکور که هم اکنون  در دستور بررسی قوه قضاییه قرار دارد، به لینک زیر مراجعه نمایند:

 

اینجا را کلیک نمایید

 

ﺳﻪشنبه 17 ارديبهشت 1398

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی منتشر کرد: گزارش کارشناسی با عنوان سیاست ها و ساختار سیاست گذاری زنان و خانواده در سایر کشورها 1. کشور آلمان

ﺳﻪشنبه 17 ارديبهشت 1398

در فراکسیون زنان مجلس صورت گرفت: تدوین طرحی برای تغییر شرایط فسخ نکاح

 

 

فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی طرحی را برای تغییر شرایط فسخ نکاح به منظور تحکیم بنیان خانواده تدوین کرده  که به امضای جمعی از نمایندگان رسیده و آماده تحویل به هیات رئیسه مجلس است.

در این طرح آمده است:

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 17 ارديبهشت 1398

معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی معاونت رییس جمهور در امور زنان و خانواده: چرا طرح راه‌اندازی «کلینیک‌های سلامت جنسی» به سرانجام نرسید؟

 

 

وی با بیان اینکه هدف معاونت امور زنان از راه اندازی کلینیک‌های سلامت خانواده با همکاری وزارت بهداشت، تحکیم بنیان خانواده بوده است، افزود: چند سال اخیر معاونت امور زنان بنا به تخصص و سابقه وزارت بهداشت، بر روی کلینیک‌های سلامت خانواده فعالیت و در همین راستا با این وزارتخانه تفاهم‌نامه‌ای امضاء کرد، براساس این تفاهم نامه مقرر شد که وزارت بهداشت در پلی کلینیک‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی مراکز استان‌ها، کلینیک‌هایی راه‌اندازی کند تا اگر خانواده‌ها در ابعاد مختلف خانوادگی با مشکل مواجه شدند به این کلینیک‌ها مراجعه کنند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 17 ارديبهشت 1398

تازیانه تعصب بر پیکر زنان سرپرست خانواده

 

 

زیر آسمان این شهر و در همسایگی هرکدام از ما، زنانی هستند که رشته زندگی ‌شان گره خورده و برای اینکه بتوانند چرخ زندگی را بچرخانند کمر همت بسته‌اند؛ زنانی که علاوه برحمل بار سنگین معیشت، باید سایه نگاه های نامتعارف و قضاوت های تنگ نظرانه برخی افراد را هم تحمل کنند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 17 ارديبهشت 1398

کنفرانس بین‌المللی برابری جنسیتی در آموزش آوریل ۲۰۲۱ در ونیز- ایتالیا برگزار می‌شود.

 

 

محور موضوعات کنفرانس شامل علوم تربیتی، حقوق زنان در آموزش، زنان و آموزش، آموزش دختران و برابری جنسیتی، تبعیض جنسیتی در آموزش و پرورش، حق دختران و زنان برای تحصیلات، بالا بردن آگاهی، نگرش انسانگرایانه، آموزش زنان، آموزش دختران، جنبش حقوق زنان و آموزش برای همه، کیفیت آموزش، سیاست آموزشی، سیاست، برنامه‌ریزی و مدیریت در سیستم‌های آموزشی، سیاست آموزشی و روند برنامه‌ریزی، دینامیک سیاست‌گزاری آموزش، سیاست و سیاست‌گزاری در آموزش، سیاست‌گزاری و پیاده سازی آموزش، تصمیمات سیاست آموزشی، گزینه‌های مبتنی بر تحقیق برای سیاست‌گزاری آموزش، ارزیابی سیاست‌های آموزشی، ارزیابی آموزشی و سیاست‌گزاری، چالش‌های سیاسی برای سیاست‌گزاری آموزش عالی، اصلاحات آموزشی، مدیریت آموزش، آموزش و فرصت‌های جهانی، اصلاحات آموزشی و… است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 17 ارديبهشت 1398

شناسایی بیش از 2 میلیون روستایی و عشایر فاقد بیمه

 

 

به گفته‌ مدیرعامل صندوق بیمه‌ی اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر بیش از ۲ میلیون و ۲۰ هزار خانوار در مناطق روستایی و عشایری شناسایی شده‌اند که فاقد هرگونه بیمه هستند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 17 ارديبهشت 1398

خداییان: لایحه منع خشونت علیه زنان از دستور کار خارج نشده

 

 

معاون حقوقی سابق قوه‌قضاییه گفت: لایحه هنوز در دستور کار قرار دارد و از دستور کار خارج نشده است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 17 ارديبهشت 1398

بررسی مسائل فراروی خانواده‌های اتیسم در یک همایش علمی

 

 

همایش ملی «خانواده، اختلال اتیسم و چالش‌های همراه» به منظور آگاه‌سازی اجتماعی و کمک به خانواده‌های کودکان با اختلال اتیسم برای اولین بار در کشور و از سوی دانشکده روان‌شناسی و علوم تربیتی نهم اردیبهشت ماه جاری در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می‌شود.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 17 ارديبهشت 1398

تبعیض های جنسیتی و مطالبات کارگری

 

 

مشکلات در حوزه کارگری به یکی دو مورد ختم نمی‌شود، بحث معیشت و پایین بودن حقوق‌ها و ناتوانی کارگران در پرکردن سبد معیشت ماهانه خانوار از یک طرف و نقص‌هایی که قانون در خصوص حمایت از کارگران دارد از طرفی دیگر سبب شده تا کارگران در بیشتر موارد نتوانند نیازهای اصلی زندگی را تأمین کنند. در این میان زنان کارگر شرایط متفاوت‌تری نسبت به کارگران مرد دارند در خیلی از موارد در جامعه می‌بینیم که زنان سرپرست خانواده برای به دست آوردن شغل از بدیهی‌ترین حقوق قانونی خود می‌گذرند تا بتوانند رضایت کارفرما را جلب کنند، آن هم با حقوقی به مراتب بسیار ناچیزتر از آنچه  تصور می‌توان کرد.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 17 ارديبهشت 1398

زنان چه نقشی در شوراها دارند؟/ ماندگاری مصوبات شورا

 

 

 

حضور زنان در شوراها نگاه صرفاً مردانه را در فعالیت‌های شهری به نگاهی برابر تبدیل می‌کند و موجب می‌شود که به خواسته‌ها و نیازهای شهروندان به‌طور یکسان توجه شود

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 17 ارديبهشت 1398

سهمی که به زنان ندادند/ واکنش فعالان زن نسبت به رد پیشنهاد افزایش کرسی های زنان در مجلس

 

 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز گذشته با اختصاص سهمی از فهرست های انتخاباتی مجلس شورای اسلامی به زنان مخالفت کردند و به آن رای ندادند. بسیاری از بانوان نسبت به عدم تصویب این طرح مخالفت و انتقادهایی دارند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 17 ارديبهشت 1398

گزارش معصومه ابتکار به رییس جمهور + متن کامل گزارش اقدامات سال 1397

 

 

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهور،  در جلساتی جداگانه، عملکرد سال ۱۳۹۷ سازمانهای حفاظت محیط زیست و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، بنیاد شهید و امور ایثارگران به همراه برنامه های آتی این دستگاه‌ها در سال ۹۸ را بررسی کرد.

متن اهم اقدامات که توسط معصومه ابتکار معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده ارائه شد، جهت اطلاع همگان به شرح زیر است:

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 17 ارديبهشت 1398

حیطه فعالیت

در این وبلاگ، اخبار مربوط به مقالات و کتب جدید در حوزه ی زنان، همایش ها، نشست های تخصصی، اسناد مرجع و بررسی تطبیقی مباحث حقوق زن در گستره ی جهانی و دیگر موارد مربوطه، منعکس خواهد شد. امید است عموم علاقه مندان به موضوع، در این مهم مشارکت و هم یاری نمایند.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط