زنان و حقوق بشر

ویدئو / «اسیدپاشی» در دنیا؛ از ایران تا بنگلادش

 

 

صبح دوشنبه (۳۰ اردیبهشت 1398) کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن با ۲۰۶ رأی موافق تصویب شد. اسیدپاشی در بسیاری از کشورها از جمله عراق، افغانستان، پاکستان، هند و بسیاری از کشورهای آفریقایی و جنوب آسیا پدیده‌ای رایج به شمار می‌رود. این ویدئو به آمار و دلایل اسیدپاشی در ایران پرداخته است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 31 ارديبهشت 1398

ویدئو / رأی مثبت مجلس به اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی و مردان خارجی

 

 

موضوع تابعیت فرزندان مادران ایرانی و پدران خارجی از سال ۱۳۸۰ و پس از سرشماری نفوس و مسکن مطرح شد. به دنبال تلاش برای بهبود این موضوع، ماده واحدۀ ۱۳۸۵ تصویب شد. طبق این ماده واحده کودکانی که مادر ایرانی و پدر غیرایرانی داشتند می‌توانستند پس از ۱۸ سالگی شناسنامه ایرانی دریافت کنند. صبح دوشنبه - ۲۳ اردیبهشت 1398 - نمایندگان مجلس مصوب کردند که فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی می‌توانند تابعیت ایرانی داشته باشند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 31 ارديبهشت 1398

رییس زندان زنان شهرری: روزانه بین ۱۰ تا ۱۵ نفر به زندان زنان وارد می‌شوند/ ارتکاب به جرم از سوی بی‌خانمانان برای ورود به زندان

 

 

ندامتگاه شهر ری معروف به زندان قرچک ورامین یکی از زندان‌هایی است که مخصوص نگهداری زندانیان زن با جرایم عمومی است. زندان قرچک محل نگهداری حدود هزار زندانی زن با اتهاماتی از قبیل قتل، جرائم خشن، دزدی مسلحانه و قاچاق مواد مخدر است. در این زندان کودکان کمتر از دو سال نیز در کنار مادرانشان حضور دارند که در طی روز در مهدکودک زندان زیر نظر کارشناسان و مربیان بهزیستی نگهداری می‌شوند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 31 ارديبهشت 1398

مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده : مشکلات زنان سرپرست خانوار زیر ۱۸ سال برای دریافت تسهیلات بانکی

 

 

نظری با اشاره به اینکه در مواردی شاهد هستیم که زنان سرپرست خانوار کمتر از ۱۸ سال سن دارند و حتی برای کسب درآمد مشروع نیز درگیر موانعی می‌شوند چراکه از نظر بانک، این زنان کمتر از سن قانونی دارند و حتی گاهی این موارد درگیر موضوعات سیاسی، هیجانی و احساسی می‌شود.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 31 ارديبهشت 1398

معاونت امور زنان و خانواده مکلف به ارائه طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار شد

 

 

هیأت وزیران معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده را مکلف کرد تا در راستای اجرای برنامه ششم توسعه، طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار را تهیه کند

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 31 ارديبهشت 1398

ایده‌های محرومیت زدایی خود را در اختیار کمیته امداد قرار دهید

 

 

مشاور معاونت اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی از جوانان دعوت کرد تا ایده‌های محرومیت زدایی خودشان را در اختیار کمیته امداد قرار دهند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 31 ارديبهشت 1398

«جمعیت»

 

 

30 اردیبهشت روز ملی جمعیت نام گذاری شده است. جمعیت کنونی جهان ۷.۶ میلیارد نفر است که طبق آخرین پیش بینی گزارش سازمان ملل در سال ۲۰۵۰ به ۹.۸ میلیارد نفر خواهد رسید. جهان از سال ۲۰۰۵ تاکنون یک میلیارد نفر و از سال ۱۹۹۳ دو میلیارد نفر به آن اضافه شده است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 31 ارديبهشت 1398

گزارشی ازطرح یک فوریت مجازات اسید پاشی/ اسیدپاشی کم می شود اگر...

 

 

دستان سوخته، چهره ای تاول زده، چشمانی تخلیه شده و بینی نداشته، وجه مشترک قربانیان اسیدپاشی است که دستی نامرد اما آگاه از عمق فاجعه سوار بر نیت شوم، جسم آنان را سوزانده است؛ مجرمی که می سوزاند اما مجازات اندکی می بیند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 31 ارديبهشت 1398

یک فوریت طرح تشدید مجازات اسیدپاشی تصویب شد

 

 

نمایندگان مجلس با یک فوریت طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن موافقت کردند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 31 ارديبهشت 1398

چرخه خشونت را متوقف کنید

 

 

کم نیستند افرادی که زیبایی، جوانی و زندگی آنان در چند ثانیه در آتش خشم‌های اسیدی برای همیشه سوخته و تباه شده است. افزایش موارد اسیدپاشی و همچنین خلاء‌های قانونی این قضیه، بهارستانی ها را بر آن داشت پس از بررسی این طرح، قانون ۶۰ ساله مجازات اسیدپاشی در کشور اصلاح و به تصویب برسد تا بعد از این قانون جدید که به گفته طراحانش بازدارندگی بیشتری دارد، اجرا شود.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 31 ارديبهشت 1398

طرح گفتگوی ملی خانواده و جنبه های نوآورانه آن از نگاه مجری

 

 

موضوع خانواده همچنان دارای اهمیت در همه جوامع خواهان پایداری و پیشرفت است. این در حالیست که عوامل مختلفی البته با شدت و ضعف متفاوت، روندهای ناپایداری خانواده را دامن می زند. معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده، تلاش در این حوزه را از وظایف خود می داند و از همین رو در دولت دوازدهم پیگیر طرح گفت وگوی ملی خانواده با پشتوانه ای علمی و اجتماعی بوده است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 31 ارديبهشت 1398

قانونی نداریم که دوچرخه‌سواری خانم‌ها را ممنوع کرده باشد

 

 

معاون رییس جمهوردر واکنش به ممنوعیت دوچرخه سواری زنان در استان اصفهان گفت: دوچرخه موتور نیست که بگویم گواهینامه لازم دارد، از قدیم خانم‌ها برای تردد از دوچرخه استفاده می‌کردند و قانونی نداریم که دوچرخه‌سواری خانم‌ها را ممنوع کرده باشد

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 31 ارديبهشت 1398

نظرات موافقان و مخالفان لایحه اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی

 

 

کلیات لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی در شرایطی تصویب شد که مخالفان آن معتقد بودند که این لایحه ابعاد امنیتی دارد اما موافقان تاکید کردند که این لایحه صدمه‌ای به امنیت و تمامیت ارزی کشور وارد نمی‌کند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 31 ارديبهشت 1398

از ناپختگی مصوبه «اعطای تابعیت به فرزندان» تا چالش‌های پیش‌روی آن

 

 

یک فعال حقوق زنان با اشاره به مصوبه مذکور گفت: این مصوبه هنوز پختگی و جامعیت لازم را ندارد، زیرا برخی از موضوعات مطرح شده در آن با قوانین دیگر ایران مغایرت دارد و به نظر می‌رسد در اجرا با چالش‌های فراوانی روبه رو شود.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 31 ارديبهشت 1398

نیدی در مجلس: اعطای تابعیت به فرزندان زن ایرانی و مرد خارجی نیاز جدی است

 

 

معاون حقوقی رییس جمهور با بیان این که اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی یک نیاز جدی است که نباید در آن تردیدی داشت، گفت که اعطای تابعیت از طریق پدر بر اساس یک الگوی قدیمی است که همچنان اجرا می‌شود.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 31 ارديبهشت 1398

اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی شامل چه کسانی می‌شود؟

 

 

یک عضو فراکسیون زنان مجلس با ارائه توضیحاتی درباره مصوبه مجلس مبنی بر اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، برخی مصادیق این قانون را عنوان کرد.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 31 ارديبهشت 1398

تصویب کلیات لایحه اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی و مردان خارجی

 

 

کلیات لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی تصویب شد.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 31 ارديبهشت 1398

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور: بیمه‌ها عمل جراحی‌ مبتلایان اختلال هویت جنسیتی را «زیبایی» محسوب می‌کنند!

 

 

وی گفت عمده اقدامات سازمان بهزیستی برای افراد دارای اختلال هویت جنستی، ارائه حمایت‌های روانی اجتماعی از آنهاست. موضوع پرداخت کمک هزینه جراحی تنها یک بخش از خدمات سازمان بهزیستی به این افراد است. برای مثال ممکن است این افراد از خانواده طرد شده و بی‌خانمان باشند. همچنین انجام برخی نامه نگاری‌ها برای تهیه اسناد هویتی جدید در خصوص افرادی که عمل جراحی انجام می‌دهند، از دیگر خدمات سازمان بهزیستی به این افراد است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 31 ارديبهشت 1398

اینفوگرافی / دلایل عمده مرگ و میر در ایران

 

 

روزانه تعدادی زیادی از افراد به دلایل مختلفی در سراسر دنیا جان خود را از دست می‌دهند. طبق آخرین گزارش سراسری سازمان ثبت احوال که بر اساس داده‌های سال ۹۶ در پاییز ۱۳۹۷ منتشر شده، هشت عامل اصلی مرگ و میر در گروه‌های سنی مختلف وجود دارد که در این اینفوگرافی با دلایل عمده هر گروه سنی آنها آشنا می‌شویم.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 31 ارديبهشت 1398

متن کامل لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت

 

 

 

علاقه مندان می  توانند جهت مطالعه متن لایحه مذکور که هم اکنون  در دستور بررسی قوه قضاییه قرار دارد، به لینک زیر مراجعه نمایند:

 

اینجا را کلیک نمایید

 

ﺳﻪشنبه 17 ارديبهشت 1398

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی منتشر کرد: گزارش کارشناسی با عنوان سیاست ها و ساختار سیاست گذاری زنان و خانواده در سایر کشورها 1. کشور آلمان

ﺳﻪشنبه 17 ارديبهشت 1398

در فراکسیون زنان مجلس صورت گرفت: تدوین طرحی برای تغییر شرایط فسخ نکاح

 

 

فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی طرحی را برای تغییر شرایط فسخ نکاح به منظور تحکیم بنیان خانواده تدوین کرده  که به امضای جمعی از نمایندگان رسیده و آماده تحویل به هیات رئیسه مجلس است.

در این طرح آمده است:

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 17 ارديبهشت 1398

معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی معاونت رییس جمهور در امور زنان و خانواده: چرا طرح راه‌اندازی «کلینیک‌های سلامت جنسی» به سرانجام نرسید؟

 

 

وی با بیان اینکه هدف معاونت امور زنان از راه اندازی کلینیک‌های سلامت خانواده با همکاری وزارت بهداشت، تحکیم بنیان خانواده بوده است، افزود: چند سال اخیر معاونت امور زنان بنا به تخصص و سابقه وزارت بهداشت، بر روی کلینیک‌های سلامت خانواده فعالیت و در همین راستا با این وزارتخانه تفاهم‌نامه‌ای امضاء کرد، براساس این تفاهم نامه مقرر شد که وزارت بهداشت در پلی کلینیک‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی مراکز استان‌ها، کلینیک‌هایی راه‌اندازی کند تا اگر خانواده‌ها در ابعاد مختلف خانوادگی با مشکل مواجه شدند به این کلینیک‌ها مراجعه کنند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 17 ارديبهشت 1398

تازیانه تعصب بر پیکر زنان سرپرست خانواده

 

 

زیر آسمان این شهر و در همسایگی هرکدام از ما، زنانی هستند که رشته زندگی ‌شان گره خورده و برای اینکه بتوانند چرخ زندگی را بچرخانند کمر همت بسته‌اند؛ زنانی که علاوه برحمل بار سنگین معیشت، باید سایه نگاه های نامتعارف و قضاوت های تنگ نظرانه برخی افراد را هم تحمل کنند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 17 ارديبهشت 1398

کنفرانس بین‌المللی برابری جنسیتی در آموزش آوریل ۲۰۲۱ در ونیز- ایتالیا برگزار می‌شود.

 

 

محور موضوعات کنفرانس شامل علوم تربیتی، حقوق زنان در آموزش، زنان و آموزش، آموزش دختران و برابری جنسیتی، تبعیض جنسیتی در آموزش و پرورش، حق دختران و زنان برای تحصیلات، بالا بردن آگاهی، نگرش انسانگرایانه، آموزش زنان، آموزش دختران، جنبش حقوق زنان و آموزش برای همه، کیفیت آموزش، سیاست آموزشی، سیاست، برنامه‌ریزی و مدیریت در سیستم‌های آموزشی، سیاست آموزشی و روند برنامه‌ریزی، دینامیک سیاست‌گزاری آموزش، سیاست و سیاست‌گزاری در آموزش، سیاست‌گزاری و پیاده سازی آموزش، تصمیمات سیاست آموزشی، گزینه‌های مبتنی بر تحقیق برای سیاست‌گزاری آموزش، ارزیابی سیاست‌های آموزشی، ارزیابی آموزشی و سیاست‌گزاری، چالش‌های سیاسی برای سیاست‌گزاری آموزش عالی، اصلاحات آموزشی، مدیریت آموزش، آموزش و فرصت‌های جهانی، اصلاحات آموزشی و… است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 17 ارديبهشت 1398

شناسایی بیش از 2 میلیون روستایی و عشایر فاقد بیمه

 

 

به گفته‌ مدیرعامل صندوق بیمه‌ی اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر بیش از ۲ میلیون و ۲۰ هزار خانوار در مناطق روستایی و عشایری شناسایی شده‌اند که فاقد هرگونه بیمه هستند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 17 ارديبهشت 1398

خداییان: لایحه منع خشونت علیه زنان از دستور کار خارج نشده

 

 

معاون حقوقی سابق قوه‌قضاییه گفت: لایحه هنوز در دستور کار قرار دارد و از دستور کار خارج نشده است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 17 ارديبهشت 1398

بررسی مسائل فراروی خانواده‌های اتیسم در یک همایش علمی

 

 

همایش ملی «خانواده، اختلال اتیسم و چالش‌های همراه» به منظور آگاه‌سازی اجتماعی و کمک به خانواده‌های کودکان با اختلال اتیسم برای اولین بار در کشور و از سوی دانشکده روان‌شناسی و علوم تربیتی نهم اردیبهشت ماه جاری در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می‌شود.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 17 ارديبهشت 1398

تبعیض های جنسیتی و مطالبات کارگری

 

 

مشکلات در حوزه کارگری به یکی دو مورد ختم نمی‌شود، بحث معیشت و پایین بودن حقوق‌ها و ناتوانی کارگران در پرکردن سبد معیشت ماهانه خانوار از یک طرف و نقص‌هایی که قانون در خصوص حمایت از کارگران دارد از طرفی دیگر سبب شده تا کارگران در بیشتر موارد نتوانند نیازهای اصلی زندگی را تأمین کنند. در این میان زنان کارگر شرایط متفاوت‌تری نسبت به کارگران مرد دارند در خیلی از موارد در جامعه می‌بینیم که زنان سرپرست خانواده برای به دست آوردن شغل از بدیهی‌ترین حقوق قانونی خود می‌گذرند تا بتوانند رضایت کارفرما را جلب کنند، آن هم با حقوقی به مراتب بسیار ناچیزتر از آنچه  تصور می‌توان کرد.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 17 ارديبهشت 1398

زنان چه نقشی در شوراها دارند؟/ ماندگاری مصوبات شورا

 

 

 

حضور زنان در شوراها نگاه صرفاً مردانه را در فعالیت‌های شهری به نگاهی برابر تبدیل می‌کند و موجب می‌شود که به خواسته‌ها و نیازهای شهروندان به‌طور یکسان توجه شود

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 17 ارديبهشت 1398

سهمی که به زنان ندادند/ واکنش فعالان زن نسبت به رد پیشنهاد افزایش کرسی های زنان در مجلس

 

 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز گذشته با اختصاص سهمی از فهرست های انتخاباتی مجلس شورای اسلامی به زنان مخالفت کردند و به آن رای ندادند. بسیاری از بانوان نسبت به عدم تصویب این طرح مخالفت و انتقادهایی دارند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 17 ارديبهشت 1398

گزارش معصومه ابتکار به رییس جمهور + متن کامل گزارش اقدامات سال 1397

 

 

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهور،  در جلساتی جداگانه، عملکرد سال ۱۳۹۷ سازمانهای حفاظت محیط زیست و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، بنیاد شهید و امور ایثارگران به همراه برنامه های آتی این دستگاه‌ها در سال ۹۸ را بررسی کرد.

متن اهم اقدامات که توسط معصومه ابتکار معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده ارائه شد، جهت اطلاع همگان به شرح زیر است:

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 17 ارديبهشت 1398

حیطه فعالیت

در این وبلاگ، اخبار مربوط به مقالات و کتب جدید در حوزه ی زنان، همایش ها، نشست های تخصصی، اسناد مرجع و بررسی تطبیقی مباحث حقوق زن در گستره ی جهانی و دیگر موارد مربوطه، منعکس خواهد شد. امید است عموم علاقه مندان به موضوع، در این مهم مشارکت و هم یاری نمایند.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط