زنان و حقوق بشر

تصویب «سند ملی کار شایسته و سیاست های اشتغال مبتنی بر سند ملی کار شایسته» در جلسه هیأت دولت / توسعه اشتغال زنان

 

 

هیئت دولت در جلسه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ به پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اتاق تعاون ایران و سازمان برنامه بودجه کشور و به استناد قانون برنامه ششم توسعه، سند فوق را به تصویب رساند. این سند با هدف نیل به رشد و توسعه اقتصادی بر پایه عدالت نسبت به اعمال سیاست های اشتغالی، مهارت افزایی و ارتقای دانش حرفه ای و حمایت از مشاغل کوچک خانگی و دانش بنیان و مبتنی بر کاهش نرخ بیکاری حداقل به میزان هشت درصد سالانه در طول سال های اجرای قانون برنامه تنظیم شده است.

 

این سند در ردیف پنجم راهبردهای خود، موضوع توسعه اشتغال زنان را مورد توجه قرار داده است.

 

جهت دریافت متن سند اینجا را کلیک  کنید

منبع خبر

ﺳﻪشنبه 21 خرداد 1398

اظهار نظر کارشناسی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی درباره: «طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن»

ﺳﻪشنبه 21 خرداد 1398

چند درصد زنان ایرانی «خانه‌دار» هستند؟

 

 

نگاهی به آمارهای اطلس وضعیت زنان و خانواده که بر مبنای سرشماری سال 1395 تهیه شده است، در خصوص وضعیت زنان خانه‌دار کشور نشان می‌دهد که به طور میانگین حدود ۶۲.۱ درصد از زنان ۱۰ ساله و بیشتر به جمعیت در سن کار، خانه‌دار هستند. هم چنین ۵۹.۷ درصد زنان ۱۰ ساله و بیشتر در نقاط شهری کشور و ۶۸.۳ درصد زنان نقاط روستایی کشور، خانه‌دار هستند.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 21 خرداد 1398

نقش خاطره‌گویی در کاهش احساس تنهایی سالمندان

 

 

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی با بیان اینکه خاطره گویی در دوران سالمندی به کاهش احساس تنهایی در دوران سالمندی کمک می کند، گفت: خاطره گویی یک روش روان شناختی و در واقع، نوعی فراخوانی گذشته است و می تواند برای افراد سالمند جذاب باشد.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 21 خرداد 1398

تصویب نهایی زیر شاخص های عدالت جنسیتی

 

 

جلسه تأیید و امضای زیر شاخص های عدالت جنسیتی موضوع ماده ۱۰۱ قانون برنامه ششم توسعه با حضور معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده، معاونین وزرا و نمایندگان وزارت خانه ها و سازمان های مختلف برگزار شد.

ادامه مطلب

ﺳﻪشنبه 21 خرداد 1398

آخرین آمار ایدز در کشور / افزایش انتقالِ جنسیِ بیماری

 

 

رییس اداره پیشگیری از ایدز و کنترل بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  در خصوص آخرین وضعیت آماری ابتلاء و درمان این بیماری در کشور گفت: کل موارد ثبت شده این بیماری از ابتدا تا کنون ۳۹هزار و ۵۴۹ نفر بوده‌اند که مرگ ۱۸هزار و ۱۱۹ نفر آنها ثبت شده است. ۵۰ درصد کل موارد شناخته شده در زمان تشخیص نیز در گروه سنی ۲۰ تا ۳۵ سال بوده‌اند.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 21 خرداد 1398

20 درصدخانواده‌های زندانیان دچارفروپاشی می‌شوند / ۲۲۴ انجمن حمایت به خانواده زندانیان خدمات می‌دهند

 

 

 

رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی گفت: ٢٢۴ انجمن حمایت در سراسر کشور به خانواده زندانیان خدمات می‌دهند و در ١٨٠ شهر کشور جشن حمایت برگزار می‌شود

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 21 خرداد 1398

اینفوگرافی / تغییرات جمعیتی ایران در دهه‌های اخیر

 

 

از نظر تقسیمات کشوری، تعداد استان‌های کشور از ٢٤ استان در سال ١٣٦٥ به ٣١ استان در سال ١٣٩٥ و تعداد شهرها از ٤٩٦ به ١٢٤٢ شهر رسیده است. جمعیت کل کشور هم از حدود ۱۹ میلیون نفر در سال ۱۳۳۵، به حدود ۸۰ میلیون نفر در سال ۱۳۹۵ رسیده است. تازه‌ترین سرشماری سراسری نفوس و مسکن در کل کشور، سال ۹۵ انجام شده است.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 21 خرداد 1398

افزایش موارد ثبت‌شده خشونت علیه زنان در افغانستان

 

 

اداره دادستانی کل افغانستان اعلام کرد: در سه ماه اول امسال هزار و ۱۰۶ پرونده خشونت علیه زنان در ۳۴ ولایت افغانستان به ثبت رسیده است. در حالی که این اداره در تمام طول سال ۱۳۹۷ شمسی به دو هزار و ۷۰۱ پرونده رسیدگی کرده و تنها ۵۶۱ پرونده آن مربوط به سه ماه اول سال بوده است.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 21 خرداد 1398

طرح پیشگیری از خشونت در تاکستان اجرا می شود

 

 

مدیر پیشگیری از وقوع جرم دادگستری قزوین گفت: طرح پیشگیری از خشونت برای گروه های زنان و کودکان در دستور کار دستگاه قضا قرار داشته و به صورت آزمایشی در شهرستان تاکستان اجرا می شود.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 21 خرداد 1398

ایرادات شورای نگهبان به لایحه تعیین تکلیف تابعیت فرزندان زنان ایرانی

 

 

ایرادات شورای نگهبان به لایحه تابعیت فرزندان زنان ایرانی که به مجلس ارسال شده، به شرح زیر است:

۱- اطلاق اعطای تابعیت،‌نسبت به مواردی که خوف بروز مشکلات و مسائل امنیتی وجود داشته باشد خلاف موازین شرع و مغایر بند ۵ اصل ۳ قانون اساسی شناخته شد.

۲- اطلاق اعطای پروانه اقامت به پدر، نسبت به مواردی که خوف بروز مشکلات و مسائل امنیتی وجود داشته باشد خلاف موازین شرع  و مغایر بند ۵ اصل ۳ قانون اساسی شناخته شد.

 

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 21 خرداد 1398

گزارشی درز کرده در کانادا از نسل‌کشی هزاران زن بومی خبر می‌دهد

 

 

یک تحقیق ملی درباره کشته یا مفقود شدن احتمالی هزاران زن بومی در کانادا، مرگ آنها را نسل‌کشی خوانده است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 21 خرداد 1398

همزمان با آغاز اجرای طرح صدور، تمدید و تجدید پروانه کار اتباع خارجی در ۱۵ استان صورت می‌گیرد / شناسایی اتباع خارجی مشمول قانون تأمین اجتماعی

 

 

مدیرکل اتباع سازمان تامین اجتماعی از آغاز فعالیت شعب تأمین اجتماعی به صورت همزمان با اجرای طرح آمایش مرحله ۱۴ و طرح صدور، تمدید و تجدید پروانه کار اتباع خارجی در ۱۵ استان در دفاتر خدمات اتباع خارجی خبر داد.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 21 خرداد 1398

«الف» تا «ی» لوایح تصویب‌شده و بر زمین‌مانده حوزه زنان

 

 

لایحه «تأمین امنیت زنان در برابر خشونت»، ابتدا توسط دولت پیشنهاد داده شد و در کمیسیون لوایح دولت بررسی شد. چون بخش‌هایی از لایحه، احکام قضایی داشت؛ برای اظهارنظر و گرفتن تأیید نهایی به قوه قضاییه فرستاده شد.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 21 خرداد 1398

حیطه فعالیت

در این وبلاگ، اخبار مربوط به مقالات و کتب جدید در حوزه ی زنان، همایش ها، نشست های تخصصی، اسناد مرجع و بررسی تطبیقی مباحث حقوق زن در گستره ی جهانی و دیگر موارد مربوطه، منعکس خواهد شد. امید است عموم علاقه مندان به موضوع، در این مهم مشارکت و هم یاری نمایند.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط