زنان و حقوق بشر

احکام حمایتی زنان در دستورالعمل اخیرالتّصویب حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی در قوه قضاییه

 

 

متن کامل «دستورالعمل حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی در قوه قضاییه» مشتمل بر پنج فصل و در ۳۳ ماده و هشت تبصره در تاریخ 22 تیر 1398 منتشر شد. بند (گ) ماده 16 و بند (چ) ماده 20 این سند، منحصراً به حوزه حمایت از حقوق زنان اختصاص دارد.

جهت مطالعه متن سند اینجا را کلیک کنید

 

 

ﺳﻪشنبه 25 تير 1398

بخش نامه معاون حقوقی رییس جمهور درخصوص چگونگی تدوین و یا اصلاح بخش نامه ها و رویه های اجرایی مرتبط با کسب و کار

 

 

بخش نامه معاون حقوقی رییس جمهور درخصوص چگونگی تدوین و یا اصلاح بخش نامه ها و رویه های اجرایی مرتبط با کسب و کار، طي نامه شماره 46532 در تاریخ 1398/04/19 ابلاغ گردید. متن این مقرره (نسخه ابلاغی) را از طریق لینک زیر مشاهده نمایید.

 

اینجا را کلیک نمایید

 

ﺳﻪشنبه 25 تير 1398

لایحه اصلاح بند ت ماده 80 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در موضوع تدوین طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار

 

 

 

لایحه اصلاح بند ت ماده 80 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران که به پیشنهاد معاونت رییس جمهور در امور زنان و خانواده در جلسه مورخ 1398/02/29 هیأت وزیران به تصویب رسیده است، جهت طی تشریفات قانونی به مجلس شوراي اسلامي ارسال شد. متن لایحه را از طریق لینک زیر مشاهده نمایید.

 

جهت مطالعه متن لایحه اینجا را کلیک نمایید

 

 

ﺳﻪشنبه 25 تير 1398

مواد مرتبط به حوزه زنان در آیین نامه نحوه اجرای احکام حدود، سلب حیات، قطع عضو، قصاص نفس و عضو و جرح، دیات، شلاق، تبعید، نفی بلد، اقامت اجباری و منع از اقامت در محل یا محل های معین

 

 

 

جهت مطالعه متن آیین نامه و بالاخص احکام  مرتبط به حوزه زنان در مواد 52، 55، 57، 120 ، 131، 132، 134 و 142، به لینک زیر رجوع نمایید

 

اینجا را کلیک نمایید

 

ﺳﻪشنبه 25 تير 1398

از خواستگارهای «نمایشی» تا ازدواج‌های «اینستاگرامی»

 

 

در جامعه‌ای که تلفن‌ و رسم و رسومات سنتی در سال‌های گذشته ارتباط زناشویی میان جوانان را پیوند می‌داد، اکنون به نظر می‌رسد اینترنت و فضاهای مجازی تا حدودی جایگزین آن شده‌اند و این امر باعث شده نوع آشنایی جوانان برای ازدواج تغییر و خواستگاری از طریق فضای مجازی هم انجام شود؛ حال آنکه به گفته یک روانشناس اجتماعی، خواستگاری‌های کورکورانه‌ای که از طریق فضای مجازی منجر به ازدواج می‌شود، محکوم به شکست خواهد بود.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 25 تير 1398

تحلیل جامعه‌شناختی خشونت خانگی علیه زنان و رابطة آن با احساس امنیت در خانه (مطالعه موردی زنان ۱۸- ۵۴ سال شهر میانه)

 

 

خانواده، نخستین و پایدارترین نهاد اجتماعی است که هویّت انسانی و جامعه‌پذیری فرد در آن شکل می‌گیرد و پذیرش ارزش‌ها و هنجارهای اجتماعی، انتقال الگوهای روابط و تعامل به سایر نهادهای اجتماعی را سبب شده است. بدون شک، هیچ‌یک از آسیب‌های اجتماعی از تأثیر خانواده جدا نیستند. نهاد خانواده هنگامی کارکرد خود را به‌درستی انجام می‌دهد که دچار نابسامانی و آشفتگی نباشد. خشونت، سلامت و امنیت خانواده را تهدید می‌کند. خشونت خانگی یا خشونت علیه زنان در خانواده، شایع‌ترین شکل خشونت علیه آنهاست که در آن، رفتار خشن یکی از اعضای خانواده (معمولاً مرد) نسبت به یکی دیگر از اعضای خانواده (معمولاً زن) است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 25 تير 1398

زنان زندانی با کمک دستبندهای الکترونیک به خانه باز می‌گردند

 

 

در بین زندانیان، مشکلات زنان همیشه به مراتب اثرات منفی بیشتری بر بنیان خانواده‌ها می‌گذارد. چون با نبود حضور زن در خانواده نه تنها یک فرد بلکه کل خانواده آسیب خواهد دید. آسیب‌های ناشی از نبود مادر در خانه می‌تواند به اندازه‌ای زیانبار باشد که تا سال‌ها نتوان آن را جبران کرد. این معضل امری است که نگاه ویژه مسئولان را می‌طلبد تا با تغییر ساختار گذران محکومیت در زندان، زنان زندانی بتوانند دوران محکومیت خود را به نحوی دیگر و در کنار خانواده خود بگذرانند. به گفته ابتکار، دستبندهای الکترونیک، برای حل این مشکل به یاری مادران زندانی آمده‌اند.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 25 تير 1398

برنامه اقدام و عمل فرابخشی توانمندسازی زنان سرپرست خانوار ابلاغ شد

 

 

معاون رییس جمهور در امور زنان وخانواده از ابلاغ برنامه اقدام و عمل فرابخشی توانمندسازی زنان سرپرست خانوار خبر داد و گفت: به عنوان هماهنگ کننده تلاش کردیم در این برنامه نیازها دیده و مسئولیت مرتبط با هر دستگاه تعریف شود.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 25 تير 1398

الگوی کشوری تربیت مدیران زن و جوان به استان ها ابلاغ شد

 

 

رییس مرکز آموزش مدیریت دولتی کشور گفت: الگوی تربیت مدیران زن و جوان در این مرکز تدوین و برای اجرا به تمامی استان های کشور ابلاغ شده است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 25 تير 1398

آیا اشتغال زنان تاثیری در آمار طلاق و فرزند آوری دارد؟

 

 

مدیرگروه مطالعات زنان و پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: در شرایطی به سر می‌بریم که برخی افراد افزایش آمار طلاق و کاهش فرزندآوری را وابسته به اشتغال زنان می‌دانند، این درحالیست که معضلات حوزه خانواده تحت تاثیر فاکتورهای دیگری است و این تحلیل از پایه بی‌اساس است؛ زیرا میزان اشتغال زنان طی چهار دهه گذشته تنها رشد سه درصدی داشته است و در حال حاضر ۱۷ درصد از زنان شاغل هستند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 25 تير 1398

«خواستگاری» در ملاء‌ عام؛ نمایشی برای دیده شدن

 

 

البته رفتارهای هنجار و ناهنجار با گذشت زمان تغییر می‌کنند، به طوریکه اگر رفتاری طی قرن گذشته میان مردم نابه‌هنجار بود بعد از گذشت سال‌ها و در شرایط کنونی هنجار تلقی می‌شود و خواستگاری در ملاء عام یکی از همین رفتارهاست. اما چه عواملی باعث شده خواستگاری در ملاء عام در رفتار برخی از مردم جامعه بروز پیدا کند؟ شاید در جامعه، خواستگاری در ملاء عام رفتار هنجاری نباشد ولی در هر صورت این رفتارها شکل گرفته و عموماً در شرایط خاص و توسط افراد خاصی بروز می‌یابد.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 25 تير 1398

ابتکار: برخی قوانین‌ حوزه زنان نیازمند اصلاح است

 

 

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: تشکیل کارگروه فقهی و حقوقی فقه شافعی در امور زنان و خانواده می‌تواند راهکار بسیار خوبی برای حمایت از حقوق زنان اهل سنت و رفع مشکلات این بخش باشد که امیدواریم تشکیل شود و ما هم آمادگی داریم که جلسات مشترکی را داشته باشیم.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 25 تير 1398

بررسی چالش های حقوق زنان در قوانین داخلی و فقه شافعی با حضور معاون رییس جمهور

 

 

 

معصومه ابتکار در نشست تخصصی بررسی چالش های حقوق زنان در قوانین داخلی و فقه شافعی در سنندج اظهار داشت: در این راستا و براساس سیاست های کلی خانواده ابلاغی رهبری اقدامات بسیار خوبی برای پیشبرد برنامه های حوزه بانوان و مشارکت بیشتر این قشر در جامعه انجام شده است. وی با بیان اینکه یکی از اهداف برنامه ششم توسعه عدالت جنسیتی است افزود: عدالت جنسیتی یکی از مفاهیم کلیدی قرآنی و یکی از مباحثی است که در ۴۰ سال گذشته در نظام جمهوری اسلامی نیز وجود داشته و با فراز و نشیب هایی مواجه بوده است.

ادامه مطلب

ﺳﻪشنبه 25 تير 1398

‌معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده: حجاب از جنس نرم است، برخورد مکانیکی نکنیم

 

 

وی با اشاره به اینکه حجاب مصونیتی است که نباید در ظواهر محدودش کرد، گفت: حجاب از جنس نرم و مسأله‌ای فرهنگی و اجتماعی است و برخورد خشن و مکانیکی با این موضوع، به تشدید سرپیچی از آن می‌انجامد و آن را تبدیل به یک جبهه‌گیری می‌کند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 25 تير 1398

امیدهای کم رنگ تصویب لوایح پیشنهادی حوزه زنان

 

 

دستیار ویژه حقوق شهروندی معاون رییس جمهور ذکر کرد: فقه، نظر خداوند و قرآن کریم نیست و یک نظر انسانی است که قابل تغییر است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 25 تير 1398

افزایش بی‌سابقه طلاق در عربستان

 

 

آمار وزارت دادگستری عربستان سعودی نشان می‌دهد که موارد ثبت شده طلاق از سوی این وزارتخانه در سال ۲۰۱۸ میلادی، بالاترین آمار در طول تاریخ عربستان بوده است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 25 تير 1398

استمرار آسیب‌های اجتماعی به علت فقدان آگاهی و خلاء قوانین حمایتی در حوزه زنان

 

 

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران گفت: بسیاری موارد اتفاق افتاد که زنی مورد ضرب و شتم قرار گرفت، اما بعد از اقدام به شکایت، از سوی همسر تهدید به طلاق یا خشونت‌های بیشتر می‌شود و از ترس و ناچاری، شکایت خود را پس می‌گیرد.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 25 تير 1398

متن کامل طرح اصلاح ماده 2 قانون حمایت خانواده 1391

 

 

طرح اصلاح ماده (2) قانون حمایت خانواده 1391 که با امضای تعداد 45 نفر از نمایندگان، به صورت عادی تقدیم مجلس شورای اسلامی شده بود، در جلسه علنی مورخ 1398/03/28 به صورت عادی اعلام وصول گردید.
 

جهت مطالعه متن طرح اینجا را کلیک کنید

 

 

ﺳﻪشنبه 18 تير 1398

متن کامل لایحه اصلاح قانون مجازات اسلامي (تعزیرات و مجازات های بازدارنده) / جرایم علیه خانواده

 

 

بخش دوازدهم این لایحه که هم اکنون از ناحیه معاونت حقوقی قوه قضاییه به حوزه ریاست این قوه ارسال شده است، به «جرایم علیه خانواده» (مواد 346 تا 364) اختصاص دارد و ضمن آن مواردی از جرایم علیه زنان  مورد توجه قرار گرفته است.

جهت مطالعه متن لایحه اینجا را کلیک کنید

 

ﺳﻪشنبه 18 تير 1398

زنان سرپرست خانوار نیازمند، وام قرض الحسنه دریافت می کنند

 

 

معاونت رییس جمهور در امور زنان و خانواده و مدیر عامل بانک رفاه کارگران، برای حمایت از زنان سرپرست خانوار نیازمند، تفاهم نامه همکاری امضا کردند. در چارچوب همکاری معاونت با بانک ها به منظور حمایت از زنان سرپرست خانوار نیازمند، امسال بانک رفاه کارگران به پنج هزار زن سرپرست خانوار وام قرض الحسنه  می دهند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 18 تير 1398

آفتی که به جان قانون حمایت از حقوق معلولان افتاده

 

 

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه تا کنون حتی یک ریال از بودجه مربوط به اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان به بهزیستی پرداخت نشده است، گفت: بزرگترین آفت اجرا نشدن این قانون کمبود بودجه است.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 18 تير 1398

مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده: استان کرمان با ۲۷۳ دهیار، بالاترین تعداد دهیار زن در کشور را داراست

 

 

فریبا نظری، مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده ضمن نکوداشت ۱۴ تیرماه روز شهردار و دهیار، گفت: در حال حاضر بالغ بر۳۳۰۰دهیاری در سطح کشور فعالیت می کنند که از این تعداد  ۷.۳۵ درصد دهیاران زن هستند .

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 18 تير 1398

مشکلات دختران امروزی در جامعه امروز ایران

 

 

نمی دانم وقتی از چالش‌های پیش‌روی دختران در جامعه سخنی به میان می‌آید دقیقاً چه چیزی در ذهنتان نقش می‌بندد؟ امنیت؟ آزادی؟ اشتغال؟ رفع شکاف جنسیتی یا …؟ اما همیشه گفته‌اند و ما نیز شنیده‌ایم که دختران و زنان ایرانی طی سال‌های اخیر توانسته‌اند پیشرفت قابل توجهی کسب کنند؛ اگرچه این جمله حرف جدید و موضوع قابل انکاری نیست، اما اینکه آنها برای فتح قله موفقیت باید از چه موانعی عبور کنند و با چه چالش‌هایی مواجه‌ شوند، دغدغه اصلی آنهاست.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 18 تير 1398

پنجمین نشست منطقه‌ای تشکل‌های اجتماعی زنان و خانواده در شیراز برگزار می‌شود

 

 

معاون برنامه ریزی معاونت امور زنان و خانواده تصریح کرد: انتخاب موضوعات آموزشی، حاصل اجرای پروژه نیاز سنجی آموزشی تشکل های اجتماعی زنان و خانواده کشور بوده که در دولت یازدهم انجام شد و این دو موضوع به عنوان اولویت های آموزشی،  در دستور برنامه ریزی دوره ای توان افزایی جامعه مدنی زنان و خانواده قرار گرفت.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 18 تير 1398

وجود ۸ میلیون بی‌سواد در ایران

 

 

مدیرکل دفتر دوره‌های آموزش سوادآموزی وزارت آموزش‌وپرورش با بیان این‌که در ایران حدود هشت میلیون بی‌سواد وجود دارد، گفت: تلاش می‌کنیم تا پایان برنامه ششم توسعه در پایان هر سال ۶۰۰ هزار نفر تحت پوشش سوادآموزی قرار گیرند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 18 تير 1398

صدور رأی وحدت رویه مبنی بر پرداخت مابه التفاوت دیه زن و مرد از صندوق تأمین خسارت های بدنی / متن رأی

 

 

 

متن رأی:

ج: رأی وحدت‌ رویة شمارة۷۷۷ـ ۱۳۹۸/۲/۳۱ هیأت‌ عمومی دیوان ‌عالی ‌کشور
با عنایت به مفاد ماده ۲۸۹ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ در نحوة تقسیم‌بندی جنایات علیه نفس یا عضو یا منفعت و عمومیت مقررات تبصرة ذیل ماده ۵۵۱ این قانون، نظر به اینکه مکلف شدن صندوق تأمین خسارت‌های بدنی به پرداخت معادل تفاوت دیة اناث تا سقف دیة ذکور امتنانی است لذا در کلیة جنایات علیه زنان، اعم از نفس یا اعضا، مابه‌التفاوت دیه مربوط به آنان، باید از محل صندوق مذکور پرداخت شود و بر این اساس آراء دادگاه‌های تجدیدنظر استان‌های لرستان و گلستان در حدی که با این نظر انطباق دارد به اکثریت آراء صحیح و قانونی تشخیص می‌گردد. این رأی به استناد قسمت اخیر ماده ۴۷۱ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ در موارد مشابه برای شعب دیوان عالی کشور و دادگاه‌ها و سایر مراجع اعم از قضایی و غیر آن لازم‌الاتباع است.

 

پایگاه ملی اطلاع رسانی قوانین و مقررات کشور

 

 

ﺳﻪشنبه 11 تير 1398

متن کامل مجموعه تنقیح شده قانون حمایت خانواده مصوّب 1353 به همراه نظریات مشورتی در پایگاه اطلاعات قوانین و مقررات کشور موسوم به دستور

 

 

روزنامه رسمی کشور، مجموعه تنقیح شده قانون حمایت خانواده مصوّب 1353 را به همراه نظریات مشورتی مربوط به مواد این قانون، در سامانه این نهاد به نام پایگاه اطلاعات قوانین و مقررات کشور موسوم به دستور بارگذاری کرد:

چهت مطالعه متن مجوعه اینجا را کلیک نمایید

 

 

ﺳﻪشنبه 11 تير 1398

کاری از روزنامه رسمی کشور: بارگذاری مجموعه تنقیح شده قانون حمایت خانواده مصوّب 1391 به همراه نظریات مشورتی در پایگاه اطلاعات قوانین و مقررات کشور موسوم به دستور

 

 

روزنامه رسمی کشور، مجموعه تنقیح شده قانون حمایت خانواده مصوّب 1391 را به همراه نظریات مشورتی مربوط به مواد این قانون، در سامانه این نهاد به نام پایگاه اطلاعات قوانین و مقررات کشور موسوم به دستور بارگذاری کرد:

 

جهت دریافت متن مجموعه اینجا را کلیک کنید

 

 

 

ﺳﻪشنبه 11 تير 1398

سهم اندک زنان در نهادهای انتخابی کشور

 

 

زنان در حالی ۴۹ درصد جامعه ایرانی را به خود اختصاص می‌دهند که باوجود سهم ۶۰ درصدی این قشر در آموزش عالی کشور، متاسفانه سهم چندانی در نظام مدیریتی و انتخاباتی کشور ندارند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 11 تير 1398

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان اعلام کرد: پیشنهاد نمایندگان مجلس برای بازنگری در قانون «تسهیل ازدواج»

 

 

وی با اشاره به پیشنهاد نمایندگان مجلس برای بازنگری قانون تسهیل ازدواج افزود: این قانون در حال حاضر بلاتکلیف است و همزمان با تصویب شرح وظایف معاونت جوانان، نمایندگان مجلس پیشنهاد دادند تا این قانون نیز بازنگری شود.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 11 تير 1398

دیه زن و مرد در تصادفات رانندگی تفاوت ندارد / به موجب ماده 10 قانون بیمه اجباری خسارات واردشده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه

 

 

ماده 10 قانون بیمه اجباری خسارات واردشده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه مصوّب 20/02/1395 : «بیمه گر مکلف است در ایفاء تعهدات مندرج در این قانون خسارت وارده به زیان دیدگان را بدون لحاظ جنسیت و دین تا سقف تعهدات بیمه نامه پرداخت کند. مراجع قضائی موظفند در انشای حکم پرداخت دیه، مبلغ مازاد بر دیه موضوع این ماده را  به  عنوان بیمه حوادث درج کنند.».

متن قانون

 

 

ﺳﻪشنبه 4 تير 1398

ابلاغ شاخص های عدالت جنسیتی به دستگاه های اجرایی + متن شاخص های عدالت جنسیتی

 

 

شاخص های عدالت جنسیتی از سوی معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده برای اجرا به وزارت خانه ها و دستگاه ها ابلاغ شد.

 

جهت مطالعه متن شاخص های عدالت جنسیتی اینجا را کلیک نمایید

 

 

ﺳﻪشنبه 4 تير 1398

معاون ارتباطات اجرای قانون اساسی: عدم صدور مجوز صید برای زنان ماهی گیر جزیره هنگام خلاف قانون اساسی است

 

 

علی اکبر گرجی در ابتدا با اشاره به مقدمه قانون اساسی و نقش مؤثر زنان در تحکیم بنیان خانواده خاطرنشان ساخت که در راستای استیفای حقوق زنان و با عنایت به اصول سوم (بند نهم) و ۲۰، ۲۱، ۲۸ و ۴۳ قانون اساسی، دولت موظف است بر مبنای این اصول همه امکانات خود را در رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات عادلانه در تمام زمینه‌های مادی و معنوی به کار گیرد. ازاین‌رو دولت موظف است تمامی تلاش و اهتمام خود را به‌منظور ایجاد زمینه‌های مساعد برای رشد شخصیت زن و احیای حقوق مادی و معنوی وی به کار گیرد.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 4 تير 1398

رییس قوه قضاییه: هر آنچه یک خانم را در مضیقه قرار دهد، مصداق خشونت علیه زنان است

 

 

وی فقر، بیکاری و بسیاری از تصمیمات اشتباه اقتصادی را زمینه‌ساز بسیاری از جرایم و خشونت‌ها برشمرد و با بیان اینکه باید به لحاظ جرم شناختی به تحلیل جرایم و آسیب‌ها بپردازیم، گفت: در این زمینه، اعتقاد عمیق به ارتباط و تعامل مستمر دستگاه قضایی با دانشگاه، حوزه و پژوهشگاه‌ها دارم و معتقدم در دنیای امروز نمی‌توان به صورت تک ساحتی به مسائل ورود کرد بلکه نیازمند مطالعات بین رشته‌ای و تعامل علوم با یکدیگر هستیم تا بتوانیم راهکارهایی مبتنی بر واقعیات جامعه ارائه کنیم. بر همین اساس تاکید کرده‌ام که روانشناسی، جامعه‌شناسی و سایر علوم اجتماعی به عنوان لوازم کار قضاوت در زمره آموزش‌های قضات قرار گیرد.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 4 تير 1398

طلاق برای معیشت

 

 

طلاق‌های صوری پیش از این اگر فقط سازمان نظام‌وظیفه را نگران می‌کرد، حالا دیگر بحث داغ سازمان تامین اجتماعی نیز شده است. سازمان تامین اجتماعی دلواپس مستمری‌هایی شده است که به زنان به اصطلاح مطلقه می‌پردازد.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 4 تير 1398

در مناسبات خانوادگی، کار زنان به مزد ختم نمی‌شود

 

 

فقط زنانی که «همسر» ندارند، نیستند که مجبورند سخت‌تر از مردان زندگی‌ کنند. زنان کارکن فامیلی بدون مزد مشکلات بیشتری دارند؛ کار و بی‌حقوقی آن‌ها با روابط خانوادگی توجیه می‌شود. مزدی نمی‌گیرند؛ بیمه نیستند؛ بازنشستگی ندارند و گاه تحت خشونت هم هستند.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 4 تير 1398

تهران در حال زنانه‌شدن است / افزایش رشد مهاجرت زنان به پایتخت

 

 

معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهردار تهران گفت: مطالعات نشان می‌دهد که تهران به سمت زنانه‌شدن حرکت می‌کند و بر این مبنا برنامه‌ریزی شهری باید بر اساس این داده، و در جهت استفاده از این فرصت و ظرفیت طراحی شود.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 4 تير 1398

«بحران مهریه» و نقدی بر شیوه بازنگری در پرونده زندانیان مهریه

 

 

رییس قوه قضاییه در نشست اردیبهشت ماه با رؤسای کل دادگستری کشور بیان کرد: «در دیداری که با تعدادی از مراجع عظام تقلید در قم داشتم، موضوع زندانیان مهریه از جمله موضوعات مورد تاکید مراجع بود و باید سازِکاری در نظر گرفته شود تا افرادی که توانایی مالی مناسب برای تأمین بدهی ندارند، زندانی نشوند» که در پی آن با صدور بخش نامه مربوطه به رؤسای کل دادگستری، مقرر شد ترتیبی اتخاذ شود تا دادگاه‌ها تعدادی از محکومان تادیه مهریه که براساس تعداد سکه طلای تعیین شده و بدنبال افزایش غیر متعارف قیمت که توان پرداخت آن را ندارند و در اجرای قانون «نحوه اجرای محکومیت‌های مالی» به زندان معرفی می‌شوند، به صورت خارج از نوبت و بدون تعیین وقت، نسبت به درخواست تعدیل که از سوی زوج تقدیم می‌شود رسیدگی و مهلت‌های تادیه سکه را متناسب با وضعیت مالی محکوم علیه (زوج) افزایش دهند تا به این صورت از زندانی شدن آنها جلوگیری شود.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 4 تير 1398

واکاوی هراس اجتماعی در لایه های پنهان جامعه؛ از اسیدپاشی تا کودک آزاری

 

 

ماشین، کولر ندارد؛ اما شیشه پنجره های ماشین را بالا می کشد، البته فرقی هم نداشت، کولر هم که روشن بود بازهم شیشه ها را بالا می کشید؛ این ترس از همان چند سال پیش باقی مانده است، همان سالی که شنید دختری شیشه ماشینش را پایین کشید تا از هوای بهاری لذت ببرد اما اشخاص ناشناسی روی صورتش اسید پاشیدند.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 4 تير 1398

رییس سازمان سوادآموزی: بیش از ۸۲ درصد زنان ایران باسواد هستند

 

 

وی پوشش تحصیلی کشور در مقطع ابتدایی در سال تحصیلی گذشته را ۹۸.۱۳ درصد اعلام و اضافه کرد: طی شش سال فعالیت دولت تدبیر و امید، ۲ میلیون و ۶۰۸ هزار بی‌سواد و کم سواد، با سواد شده‌اند و براساس آخرین سرشماری، درصد سواد در میانگین کشوری ۸۷.۶ و در فارس ۸۸.۸ درصد بوده است.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 4 تير 1398

ابتکار: ۴۱ درصد کارکنان دولت «بانوان» هستند

 

 

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان این‌که سند ارتقای وضعیت زنان در جهت تحقق عدالت جنسیتی برای هر استان تدوین شده است، گفت: این سند در شورای برنامه ریزی هر استان تصویب می‌شود.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 4 تير 1398

زنان سعودی حق رانندگی را در شروط ضمن عقد قرار می‌دهند

 

 

با گذشت یک سال از اعطای حق رانندگی به زنان در این کشور، هنوز تعداد زنان سعودی که رانندگی می‌کنند در مقایسه با مردان بسیار اندک است. همچنین مراکز آموزش رانندگی به زنان نیز بسیار محدود است. به عنوان مثال در شهر جده با جمعیت ۲٫۸ میلیون نفر، تنها چهار مرکز آموزش رانندگی به زنان وجود دارد و در نتیجه زنان باید زمان زیادی را در لیست انتظار بگذرانند.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 4 تير 1398

حیطه فعالیت

در این وبلاگ، اخبار مربوط به مقالات و کتب جدید در حوزه ی زنان، همایش ها، نشست های تخصصی، اسناد مرجع و بررسی تطبیقی مباحث حقوق زن در گستره ی جهانی و دیگر موارد مربوطه، منعکس خواهد شد. امید است عموم علاقه مندان به موضوع، در این مهم مشارکت و هم یاری نمایند.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط