زنان و حقوق بشر

متن کامل سند شاخص های عدالت جنسیتی؛ موضوع ماده 101 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران (1400- 1396) مصوّب 1395/12/14

چهارشنبه 23 مرداد 1398

متن آیین نامه کارگروه ملی طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار؛ موضوع بند ت ماده ۸۰ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران (1400- 1396) مصوّب 1395/12/14

چهارشنبه 23 مرداد 1398

مقاله علمی - پژوهشی با عنوان: نابرابری بین پدر و مادر ایرانی در انتقال تابعیت به فرزندان

 

 

از موضوعات چالش‌برانگیزی که امروزه در ایران به بی‌تابعیتی کودکان منجر می‌شود، عدم امکان انتقال تابعیت از مادر به کودک است. این درحالی است که فرزندان متولد‌شده از پدران ایرانی تحت هر شرایطی تابعیت ایران را به‌دست می‌آورند. چنان‌که پیداست این مسئله نوعی نابرابری و محرومیت را در به‌دست آوردن تابعیت ایرانی کودکانِ به‌دنیا آمده از مادران ایرانی سبب شده که اثر قانونی آن را می‌توان در سلب مزایای شهروندی و موانعی یافت که در بندهای 4 و 5 مادۀ 976 قانون مدنی و ماده واحدۀ مصوب سال 1385ش مقرر شده است. در پژوهش حاضر که به روش توصیفی- تحلیلی صورت گرفته است، به بررسی و تحلیل مواد قانونی یادشده در پرتو دیدگاه‌های فقهی‌ـ حقوقی پرداخته‌ایم. یافته‌ها و نتایج پژوهش نشان می‌دهد که منشأ نابرابری بین پدر و مادر ایرانی در انتقال تابعیت به فرزندان را می‌توان در به‌رسمیت شناخته نشدن ازدواج مادر ایرانی با تبعۀ خارجی از طرف دولت و نابرابری جنسیتی در انتقال تابعیت از مادر به فرزند دانست که رفع هر دوی این موارد نه‌تنها با هیچ محذوریت شرعی همراه نیست، بلکه با روح شریعت اسلامی سازگارتر است.

جهت دریافت متن مقاله اینجا را کلیک نمایید

 

چهارشنبه 23 مرداد 1398

ارسال لایحه در خصوص طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار به مجلس شورای اسلامی

 

 

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیأت دولت» به موجب بند (ت) ماده (۸۰) قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، مصوب ۱۳۹۵  دولت مکلف به تهیه و تایید طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار و ارایه آن به مجلس شورای اسلامی برای تصویب گردیده است

جهت مطالعه متن لایحه اینجا را کلیک نمایید

 

چهارشنبه 23 مرداد 1398

گزارشی از مصادیق حمایت‌های قانونی از زنان در ایران

 

 

نقش، اهمیت و جایگاه زنان در جامعه همواره مورد حمایت قانونگذار قرار داشته و به همین دلیل قوانین حمایتی زنان از گستردگی قابل توجهی در نظام حقوقی ایران برخوردار است. وکیل‌آنلاین در گامی دیگر، با انگیزه آشنایی زنان با حقوق خود به تبیین آن‌ها در بخشی تحت عنوان «حقوق زنان در قوانین ایران» پرداخته است.

ادامه مطلب

 

چهارشنبه 23 مرداد 1398

نگاهی به معضل زنان سیستان‌وبلوچستان؛ قول و قرارهایی که ثبت نمی‌شوند

 

 

بزرگ ترین مشکل مربوط به ازدواج و طلاق در سیستان‌و‌بلوچستان، ثبت نکردن این موارد و در نتیجه ضایع شدن حقوق زنان است.

ادامه مطلب

 

چهارشنبه 23 مرداد 1398

ضرورت تمرکز سند سلامت زنان به «زنانه شدن سالمندی و سلامت روان زنان»

 

 

یک عضو هیئت رییسه کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت رفاه گفت: زنانه شدن سالمندی در آینده جدی است. پیری جمعیت و زنانه شدن سالمندی هر دو در آینده حاوی و حامل تغییرات اجتماعی است و اساسا نظام عرضه و تقاضا را چه در بخش اقتصادی و چه در بخش اجتماعی و حتی در بخش سیاسی دستخوش تغییر می‌کند.

ادامه مطلب

 

 

چهارشنبه 23 مرداد 1398

مشاور وزیر کشور؛ تأسیس مرکز نوآوری و خلاقیت زنان با همکاری پارک های علم و فناوری

 

 

مشاور وزیر کشور با تأکید بر اولویت تهیه بانک اطلاعاتی پست های مدیریتی استان ها، خواستار  برنامه ریزی مطلوب و شایسته  مدیران کل امور بانوان و خانواده ، برای شناسایی زنان توانمند استان به منظور حمایت و رفع مسایل و مشکلات آنان شد.

ادامه مطلب

 

چهارشنبه 23 مرداد 1398

برای افزایش جمعیت باید قوانین متناسب تصویب شود/ با احسنت و آفرین جمعیت افزایش نمی یابد

 

 

نمونه آن قانون تسهیل ازدواج جوانان است که در سال ۱۳۸۴ در مجلس شورای اسلامی در سیزده ماده و چهار تبصره به تصویب رسید. در این قانون موضوع­ های مهمی به هدف تشکیل خانواده و تحکیم آن و افزایش فرزند مطرح شد. یکی از اقدامات صندوق اندوخته ازدواج جوانان بود قانون تسهیل ازدواج جوانان است که می­ توانست آغازی بر افزایش تشکیل خانواده و به تبع آن تولد فرزند باشد که در عمل اجرایی نشد. حال آن که نظارت و پیگیری آن و یا زمان بندی و طی کردن مراحلی هرچند اندک، می­توانست امیدی بر حمایت از تشکیل خانواده و در نهایت افزایش فرزند باشد.

ادامه مطلب

 

چهارشنبه 23 مرداد 1398

جلسه هم‌اندیشی بررسی چالش‌های بیمه زنان مطرح شد؛ تداوم عدم تأمین بار مالی قانون مرخصی زایمان در صندوق تأمین اجتماعی

 

 

اعضای فراکسیون زنان مجلس در نشست هم‌اندیشی بررسی چالش‌های بیمه زنان بر لزوم توسعه بیمارستان های شهرهای کارگرنشین تأکید و از تداوم عدم تأمین بار مالی قانون مرخصی زایمان در صندوق تأمین اجتماعی انتقاد کردند.

ادامه مطلب

 

چهارشنبه 23 مرداد 1398

«نقش زنان در توسعه سیاسی»/ بخشی از ساخت قدرت در برابر مشارکت سیاسی زنان مقاومت می کند

 

 

زنان با اینکه نیمی از جامعه هشتاد میلیونی کشورمان را تشکیل می دهند، ولی در عرصه های مختلف سیاسی و اقتصادی حضوری بسیار کمرنگ دارند. این مساله ایران را در زمره ضعیف ترین کشورها به لحاظ شکاف جنسیتی در حوزه سیاسی و اقتصادی قرار داده است.

ادامه مطلب

 

چهارشنبه 23 مرداد 1398

62 درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها زنان هستند/فقط ۴ درصد پست‌های مدیریتی از آن زنان است

 

 

مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده گفت: ۳۷ هزار دهیار در کشور خدمت‌رسانی می‌کنند که ۲۵۰۰ نفر از آنان، زن هستند.

ادامه مطلب

 

چهارشنبه 23 مرداد 1398

مقاله علمی - پژوهشی: نقش زنان بزه دیده در ارتکاب جرایم جنسی

 

 

مقاله حاضر در شماره 7 دوره 2 ، تابستان 1393 فصل نامه علمی - پژوهشی حقوق کیفری، منتشر شده است.

 

جهت دریافت متن مقاله اینجا را کلیک نمایید.

 

 

ﺳﻪشنبه 15 مرداد 1398

سامانه انتخاب مردمی زنان کارآفرین برتر ایران

 

 

با پایان یافتن دور اول انتخاب مردمی زنان کارآفرین برتر که با همراهی بانوان فعال در این حوزه و مردم عزیز سراسر کشور انجام شد، معاونت امور زنان و خانواده از تاریخ 1398/5/2 مرحله دوم این انتخاب را برگزار می کند. لازم به توضیح است که این معاونت در اسفند ماه 1397 با ایجاد سامانه، انتخاب برترین کارآفرینان زن که در شرایط جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران تلاش می کنند را رقم زد و هموطنان را دعوت کرد تا با رای خود بهترین های این عرصه را انتخاب کنند. نتیجه این انتخاب در اردیبهشت ماه 1398، معرفی20 بانوی کارآفرین برتر ( 10 نفر از روستاها و 10 نفر از شهرها) براساس آرای مردمی بود که در همین سامانه اطلاع رسانی شد.

ورود به سامانه

 

 

ﺳﻪشنبه 15 مرداد 1398

چرا تامین اجتماعی غرامت «مرخصی ۹ ماهه زایمان» را پرداخت نمی‌کند؟

 

 

قائم مقام سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه در ماده ۵۹ قانون تامین اجتماعی به پرداخت کمک هزینه زایمان یا غرامت ایام بارداری اشاره شده است گفت: بر مبنای قانون اگر بیمه شده خانومی دارای یک سال سابقه پرداخت حق بیمه باشد می‌تواند از این حق استفاده کند و برای شش ماه و هرماه دو سوم حقوقش را از ما دریافت کند.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 15 مرداد 1398

معاون حقوقی رییس جمهور: دولت موافق حضور زنان در ورزشگاه است /منع قانونی وجود ندارد

 

 

لعیا جنیدی درباره اینکه گفته‌ می‌شود شرط حضور زنان در ورزشگاه‌ها بستگی به نظر دولت دارد این موضوع تا چه حد در کابینه پیگیری شده است، گفت: دولت موافق ورود خانم‌ها به وزرشگاه‌هاست و می‌دانم وزرات وزش و جوانان هم همیشه پیگیر این موضوع بوده است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 15 مرداد 1398

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با استناد به آمارهای سال گذشته اعلام کرد: ثبت یک طلاق به ازای هر ۳ ازدواج/کاهش آمار «ازدواج» در کشور

 

 

وی از کاهش آمار ازدواج در کشور انتقاد کرد و گفت: سال گذشته ۵۵۰ هزار ازدواج در کشور اتفاق افتاده که این آمار نسبت به سال گذشته کاهش یافته و این موضوع پیام خوبی برای کشور ندارد.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 15 مرداد 1398

«مستمری» متوفی پس از ازدواج مجدد همسر قطع می‌شود؟

 

 

قائم مقام سازمان تامین اجتماعی در پاسخ به اینکه آیا مستمری زنی که پس از فوت همسرش ازدواج مجدد می‌کند قطع می‌شود؟ اظهار کرد: خیر، بر اساس قوانینی که طی سال‌های اخیر تصویب شده این امکان وجود دارد و زنان بازمانده می‌توانند در صورت ازدواج، کماکان حقوق همسر مرحومشان را دریافت کنند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 15 مرداد 1398

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده: فضا سازی مناسب مدارس برای حضور دانش آموزان دختر بدون ضرورت استفاده از حجاب/ سیاست‌های ترویج لباس ایرانی و اسلامی در دستور کار

 

 

وی گفت: به آموزش و پرورش پیشنهاد داده‌ایم دختران در مدارس بی‌حجاب باشند. یعنی با ایجاد فضای محفوظ و مناسب، بستر را برای بی حجابی دختران در مدارس ایجاد کنیم. در بسیاری از مدارس مذهبی ما، سال‌هاست دختران در داخل محوطه، که اشراف وجود ندارد و مرد هم تردد ندارد، بدون حجاب تردد می کنند. لازم است در مدارس دیگر آموزش و پروروش این رویه شکل بگیرد. دراین خصوص با آموزش و پرورش درحال مذاکره هستیم

ادامه مطلب

ﺳﻪشنبه 15 مرداد 1398

چرا قدرت همیشه در میان مردان توزیع می‌شود؟

 

 

مسأله زنان در کشور ما مانند بسیاری از کشورهای دیگر مانند یکی از مهمترین مسائل اجتماعی بوده که در برخی مواقع وجه سیاسی و در دیگر مواقع وجه فرهنگی آن برجسته بوده است، بعد از جنگ جهانی اول و دوم و حتی قبل از آن به دلیل تحولاتی که در جامعه اروپایی رخ داده بود، توانایی‌های اقتصادی مورد توجه قرار گرفته می‌شد.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 15 مرداد 1398

فعالیت ۱۳۰‌ دفتر تسهیلگری خدمات در کشور

 

 

معاون امور آسیب‌ها و مسائل اجتماعی سازمان امور اجتماعی وزارت کشور گفت: در حال حاضر ۲۰۰ محله در ۲۲ استان کشور از طریق ۱۳۰ دفتر تسهیل گری خدمات مورد نظر برای کاهش آسیب‌های اجتماعی را دریافت می کنند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 15 مرداد 1398

وزیر بهداشت به روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ابلاغ کرد: تشکیل کمیته‌ای برای پیشگیری از منفی شدن آهنگ رشد جمعیت

 

 

در  متن نامه وزیر بهداشت آمده است: «پیرو نشستها و بحث‌های متعدد، آهنگ رشد جمعیت کشور به خصوص در سال‌های آتی می تواند از موارد نگران کننده در راستای تمایل این رشد به سمت منفی شدن باشد که علاوه بر تاکید مقام معظم رهبری(مدظله العالی) مورد توجه و مطالبه دیگر دلسوزان کشور نیز می باشد.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 15 مرداد 1398

در ادامه سیاست افزایش جمعیت اجرا می‌شود/ طرح جدید مجارستان در حمایت از خانواده و فرزندآوری

 

 

دولت مجارستان در ادامه سیاست افزایش جمعیت خود به خانواده‌های صاحب سه فرزند و بیشتر کمک مالی می‌کند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 15 مرداد 1398

چرا آمار اشتغال زنان پایین است؟

 

 

آخرین آمارهای سازمان مرکز آمار ایران، حاکی از آن است که از میان کل جمعیت شاغل ۱۶.۱ درصد را زنان تشکیل می‌دهند، البته به نظر می‌آید این آمارها تنها اشتغال‌های ثبت شده را نشان می‌دهند. آیا ساحت‌های مختلف به گونه‌ای طراحی شده که نرخ اشتغال زنان بهبود پیدا کند؟ به نظر آمار به دست آمده در حوزه اشتغال محصول مجموعه اتفاقاتی است که این اتفاقات منتهی به نرخ ۱۶.۱ درصدی شده است، در نتیجه اگر دل مشغولی در این زمینه وجود دارد باید مجموعه‌ آن اتفاقات را نیز در نظر بگیریم.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 15 مرداد 1398

معرفی مقاله علمی - پژوهشی: بررسی فقهی و حقوقی دلایل جرم انگاری عدم ثبت ازدواج

 

 

 

مقاله حاضر در شماره 48 دوره 2 ، پاییز و زمستان 1397 مجله علمی پژوهشی مطالعات حقوق کیفری و جرم شناسی دانشگاه تهران، منتشر شده است.

 

جهت دریافت متن کامل مقاله اینجا را کلیک نمایید

 

 

ﺳﻪشنبه 8 مرداد 1398

اثر جدید یونسکو (سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد): راهبردهایی برای تحقق برابری جنسیتی از طریق آموزش و در آموزش

ﺳﻪشنبه 8 مرداد 1398

داستان سه «زن» در «موگویی»

 

 

 

 

 

 

به صورت‌هایشان که نگاه کنی، سن شان بیشتر از آن چیزی است که شناسنامه‌شان می‌گوید؛ مشکلاتی که در زندگی داشته‌اند آنقدر بزرگ بوده که حالا در حوالی ۴۰ سالگی بیشتر به زنانی شبیه‌اند که سنشان از ۵۰ و ۶۰ عبور کرده است؛ «ستین»، «ایلماه» و «چیمه» جزو آن زن‌ها هستند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 8 مرداد 1398

مدیرکل دفتر آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی اظهار کرد: «سالمند آزاری» رتبه سوم خشونت‌های خانگی در ایران

 

 

مدیرکل دفتر آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی اظهار کرد: طبق سرشماری که در سال ۱۳۹۵ صورت گرفته ۹.۲ جمعیت ما به عبارتی هفت و نیم میلیون نفر سالمند هستند، پیش‌بینی می‌شود در سال ۱۴۳۰ جمعیت سالمندی کشور به ۳۳ درصد می‌رسد و از هر سه نفر یک نفر در دوره سالمندی زندگی خواهند کرد این نشان می‌دهد که ما باید امکانات خودمان را معطوف به سالمندی کنیم.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 8 مرداد 1398

پیامد کاهش گفتمان خانوادگی/ با من حرف بزن تا تو را دریابم

 

 

تصویر حیاط بزرگ خانه مادربزرگ، سر وصدای بچه هایی که دور حوض فیروزه ای می چرخند و قوم و خویشی که صمیمانه کنار هم نظاره گر شادی و خنده و در عین حال مراقب فرزندان هستند، سال ها است از قاب زندگی رخت بربسته و قاب های دیجیتالی جای آن را پر کرده که هر کس بدون مکالمه با دیگری در حال گفت و گو با دوست مجازی خود است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 8 مرداد 1398

زنان در انتظار امضای آقای رییس

 

 

حدود هشت سال از تولد لایحه «تأمین امنیت زنان علیه خشونت» می‌گذرد، قوه قضاییه اواخر اردیبهشت‌ امسال برای اتمام بررسی این لایحه تا سه هفته بعدش در حالی قول مساعد داده بود اما اکنون بعد از گذشت حدود دو ماه از فرصت تعیین‌شده هنوز از ارائه این لایحه به دولت خبری نیست؛ لایحه‌ای که براساس آخرین پژوهش‌های سال ۸۳ وزارت کشور، می‌تواند ۶۶ درصد زنان ایرانی را که انوع حشونت‌ها را تجربه کرده‌اند، زیر چتر حمایت خود بگیرد.

ادامه مطلب

ﺳﻪشنبه 8 مرداد 1398

سهم «زنان» در انتخابات شورایاری‌ها چقدر بود؟

 

 

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به انتخابات شورایاری‌ها که روز گذشته برگزار شد، اعلام کرد که در این انتخابات ۲۵ درصد نامزدها و ۳۹ درصد رای‌دهندگان را زنان تشکیل دادند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 8 مرداد 1398

ارزیابی کارنامه وزراء در خصوص‌ انتصاب بانوان

 

 

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به سیاست‌گذاری دولت دوازدهم در حوزه مشارکت ۳۰ درصدی زنان توانمند در اداره کشور اعلام کرد: در حال حاضر بانوان ۴۱ درصد از بدنه دولت را تشکیل می‌دهند با این‌حال در تلاش هستیم تا رشد انتصاب بانوان در استان‌ها را از رقم ۱۷.۵ درصد به ۳۰ درصد در پایان دولت دوازدهم برسانیم.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 8 مرداد 1398

مدیرکل دفتر توسعه اجتماعی ورزش و جوانان خبر داد: برگزاری کمپین مشاوره رایگان ازدواج در سراسر کشور

 

 

وی با اشاره به برگزاری کمپین مشاوره رایگان ازدواج به زوج‌های جوان همزمان با هفته ازدواج گفت: زوج‌های متقاضی می‌توانند در این هفته از خدمات مشاوره‌ای تخصصی بهره‌مند شوند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 8 مرداد 1398

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان: ازدواج‌های صوری درپی افزایش «وام ازدواج»

 

 

وی با بیان این که افزایش وام ازدواج کمکی به افزایش میزان ازدواج در کشور نمی‌کند گفت: افزایش وام ازدواج بیش از این مقدار منجر به مشکلاتی نظیر ازدواج صوری یا کودک همسری به دلیل مشکلات اقتصادی و فرهنگی خواهد شد.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 8 مرداد 1398

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به مهلت فیفا به ایران: حضور زنان در ورزشگاه‌ها تکلیف قانونی است

 

 

وی با اشاره به مصوبه‌ای در خصوص لزوم فراهم کردن زیرساخت‌های حضور زنان در ورزشگاه‌ها تاکید کرد: با اجرای قانون نیازی به نامه‌نگاری و تهدید نهادهای بین‌المللی نیست.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 8 مرداد 1398

۲۵ شاخص کلی و ۱۵۰ شاخص اختصاصی برای تحقق سند عدالت جنسیتی اختصاص یافته است

 

 

معصومه ابتکار گفت: شاخص‌های عدالت جنسیتی در ستاد ملی زن و خانواده در سال ۹۶ تصویب شد و در هشت محور از جمله آموزش، ورزش، مشارکت سیاسی، اجتماعی و حقوقی فعالیت خود را آغاز کرد

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 8 مرداد 1398

کاهش خشونت علیه زنان با تقویت اورژانس اجتماعی

 

 

معاون ربیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: تقویت اورژانس اجتماعی مسئله خشونت علیه زنان را کاهش می دهد. وی افزود: در مسئله خشونت علیه زنان، سازِکارهای خوبی در سازمان بهزیستی کشور وجود دارد و این سازِکارها مورد حمایت خاص معاونت رییس جمهور در امور زنان و خانواده نیز قرار دارد. ابتکار اظهار کرد: مردم می توانند با تماس با خط ۱۲۳ در هر نقطه از ایران وقوع خشونت علیه زنان، کودکان، سالمندان و ... را گزارش دهند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 8 مرداد 1398

طلاق در دانمارک سخت‌تر می‌شود

 

 

دانمارک یکی از کشورهای غرب اروپاست که بالاترین درصد طلاق در آن گزارش شده اما با تغییر قانون طلاق در این کشور، دیگر زوج‌ها نمی‌توانند به راحتی از یکدیگر جدا شوند. تاکنون زوج‌های دانمارکی که قصد جدایی داشتند تنها با پر کردن یک فرم به صورت آنلاین از یکدیگر طلاق می‌گرفتند؛ اما با اعمال قوانین جدید، زوج‌هایی که تصمیم به جدایی دارند باید برای مدت زمان سه ماه به یکدیگر فرصت دهند و به مرکز مشاوره مراجعه کنند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 8 مرداد 1398

راه‌اندازی مرکز ترک اعتیاد ویژه زنان متجاهر در پایتخت

 

 

معاون توسعه پیشگیری و درمان بهزیستی استان تهران از تاسیس یک مرکز موضوع ماده ۱۶ ویژه زنان معتاد متجاهر در استان تهران تا پایان امسال خبر داد. وی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۲ مرکز در بخش دولتی و خصوصی درمان معتادان متجاهر در استان تهران مشغول فعالیت هستند افزود: این مراکز تحت نظارت سازمان بهزیستی استان تهران به ارائه خدمات درمان، بازتوانی و کاهش آسیب معتادان متجاهر مشغول هستند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 8 مرداد 1398

مدیرکل کمیته امداد استان تهران: ۶۰ درصد خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد تهران زن‌ سرپرست‌اند

 

 

وی گفت: هم اکنون ۷۰ هزار و ۷۱۳ خانوار شامل ۱۳۰ هزار نفر در استان تهران از خدمات کمیته امداد بهره‌مند هستند.

 

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 8 مرداد 1398

نامه جمعیت مامایی ایران به رییس قوه قضاییه برای دریافت مجوز درمان زنان زندانی

 

رییس جمعیت مامایی ایران، با اعلام این خبر  گفت:  ما به تازگی نشستی با فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی داشتیم که به دعوت خانم معصومه آقاپور علیشاهی صورت گرفته بود و در آن گزارشی از مشکلات زنان زندانی که در پی بازدیدی که وی از بند زنان یکی از زندان‌ها داشته است، ارائه شد. وی ادامه داد: خانم آقاپور پیشنهاد داد که از ظرفیت جمعیت مامایی ایران برای درمان زنان زندانی که به بیماری‌های زنان مبتلا بوده، استفاده شود، در همین راستا ما با رییس قوه قضائیه مکاتبه کردیم تا مجوز لازم از سوی وی صادر شود و رونوشت آن را برای رییس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی هم ارسال کردیم.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 8 مرداد 1398

آخرین اقدامات انجام شده درباره لایحه منع خشونت علیه زنان

 

 

نگارش لایحه منع خشونت علیه زنان از دولت دهم شروع شد اما پس از کش و قوس‌های فراوان هنوز به مرحله اجرا نرسیده است. این در حالی است که با اظهارات اخیر آیت‌الله رییسی - رییس قوه قضاییه - مبنی بر تسریع کار در خصوص این لایحه، موافقان امیدوارتر از قبل در حال پیگیری پروسه پیشرفت آن هستند تا سرانجام با تصویب آن گام‌های بزرگی در خصوص حفاظت و حمایت از زنان ایرانی در تاریخ حقوقی کشور برداشته شود.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 8 مرداد 1398

۱۳۰ هزار خانوار دارای معلول پشت نوبت برای دریافت مسکن هستند

 

 

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی با اشاره به تصویب قانون جامع حمایت از معلولان توسط مجلس شورای اسلامی گفت: براساس برآوردهای صورت گرفته اجرای این قانون ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در گذشته برای امور معلولان نیاز بوده و امروز با توجه به تفاوت ارزش پول بیشتر هم شده است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 8 مرداد 1398

حیطه فعالیت

در این وبلاگ، اخبار مربوط به مقالات و کتب جدید در حوزه ی زنان، همایش ها، نشست های تخصصی، اسناد مرجع و بررسی تطبیقی مباحث حقوق زن در گستره ی جهانی و دیگر موارد مربوطه، منعکس خواهد شد. امید است عموم علاقه مندان به موضوع، در این مهم مشارکت و هم یاری نمایند.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط